Putovanje kroz vrijeme zaključana tema

poruka: 195
|
čitano: 36.787
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
neaktivan
offline
RE: Putovanje kroz vrijeme
gamer2400 kaže...

moguće je i ovu ako bi ikad to bilo dostupno ljudima ljudi bi išli u prošlost kako tko hoće i mnjeao bi je nastao bi kaos u vremenu i dogodilo bi se najstrašnije što bi moglo se dogodit, to je da se vrijeme sruši i da više nepostoji vrijeme i prostor

 Pitanje? (nemoj shvatiti nista napadno, ovo je samo diskusija)
Vrijeme je dimenzija kao i sto mi vidimo 3 dimenzije (dužina, širina, visina) a vrijeme osjecamo kao protjecanje/starenje/odumiranje, mi realno/teoretski/ne bilo koji nacin ne mozemo utjecati na vrijeme, mi smo podređeni vremenu, vrijeme protejče neovisno o nama.
Pojasni sto si mislio reci :)
Intel Core 2 Duo E8500 @ 3.5 GHz i SCYTHE Mine, ATi Radeon HD3870 x2, DDR2 4Gb (2x2Gb) Corsair 1066 MHz, Gigabyte EP35C-DS3R, Corsair HX 520w, Creative Labs X-Fi Xtreme Game
15 godina
neaktivan
offline
RE: Putovanje kroz vrijeme
Sonny kaže...
gamer2400 kaže...

moguće je i ovu ako bi ikad to bilo dostupno ljudima ljudi bi išli u prošlost kako tko hoće i mnjeao bi je nastao bi kaos u vremenu i dogodilo bi se najstrašnije što bi moglo se dogodit, to je da se vrijeme sruši i da više nepostoji vrijeme i prostor

 Pitanje? (nemoj shvatiti nista napadno, ovo je samo diskusija)
Vrijeme je dimenzija kao i sto mi vidimo 3 dimenzije (dužina, širina, visina) a vrijeme osjecamo kao protjecanje/starenje/odumiranje, mi realno/teoretski/ne bilo koji nacin ne mozemo utjecati na vrijeme, mi smo podređeni vremenu, vrijeme protejče neovisno o nama.
Pojasni sto si mislio reci :)
 evo neču ništa reći igrao sam sonic the hedgehog za xbox 360 spomenili su urušavanje vremena pa sam mislio spomentit ovdje
16 godina
neaktivan
offline
RE: Putovanje kroz vrijeme
gamer2400 kaže...
Sonny kaže...
gamer2400 kaže...

moguće je i ovu ako bi ikad to bilo dostupno ljudima ljudi bi išli u prošlost kako tko hoće i mnjeao bi je nastao bi kaos u vremenu i dogodilo bi se najstrašnije što bi moglo se dogodit, to je da se vrijeme sruši i da više nepostoji vrijeme i prostor

 Pitanje? (nemoj shvatiti nista napadno, ovo je samo diskusija)
Vrijeme je dimenzija kao i sto mi vidimo 3 dimenzije (dužina, širina, visina) a vrijeme osjecamo kao protjecanje/starenje/odumiranje, mi realno/teoretski/ne bilo koji nacin ne mozemo utjecati na vrijeme, mi smo podređeni vremenu, vrijeme protejče neovisno o nama.
Pojasni sto si mislio reci :)
 evo neču ništa reći igrao sam sonic the hedgehog za xbox 360 spomenili su urušavanje vremena pa sam mislio spomentit ovdje
 A mozda imas pravo, nitko ne zna sto se sve može dogoditi u ovom svijetu/vremenu/prostoru. Ko zna uopće ovise li pojedine dimenzije jedna o drugoj. Sve je moguće :D
Intel Core 2 Duo E8500 @ 3.5 GHz i SCYTHE Mine, ATi Radeon HD3870 x2, DDR2 4Gb (2x2Gb) Corsair 1066 MHz, Gigabyte EP35C-DS3R, Corsair HX 520w, Creative Labs X-Fi Xtreme Game
15 godina
neaktivan
offline
RE: Putovanje kroz vrijeme
Sonny kaže...

Znate onu da svijetlost od Sunca do Zemlje putuje kojih 2-3 minute. Znam da je izračunato da od (sad da me ubiješ ne znam koje) svjetlost putuje 500 godina (naravno naših, "Zemaljskih"). Znaci, po toj teoriji, koja ajmo rec drzi vodu, svijetlost koja je pocela putovat 1500 godine je stigla kod nas 2000 godine. Znaci, zaključak kada bi smo mogli imati tako jak teleskop kojim bi od te "imaginarne" zvijezde mogli gledati Zemlju i trenutačna događanja s te pozicije mi bismo vidjeli 1500 godinu, a na 2000. Shvatili? Cool

Svjetlost ti ide od sunca do zemlje za cca 8,3min.
I ne drži ta teorija vodu baš. Jer vrijeme je relativno. Pazi.
Istina da mi sad vidimo daleki svemir svojim okom i teleskopima kakav je bio prije dosta tisuća ili milijuna godina. Dakle pola zvijezda uopće i ne postoji. Davno su umrle!
No to je naša prividna slika svemira. Slika koja nije u stvarnosti takva kakva izgleda. Znači ako bismo imali tako moćan teleskop pa da vidimo neku imaginarnu i daleku zvijezdu ili da s te zvijezde gledamo zemlju mi bismo onda vidjeli ono stvarno vrijeme odnosno postojanje na toj zvijezdi odnosno zemlji. Nebismo vidjeli njenu prošlost kao što to možemo vidjeti golim okom u obliku sjaja ili teleskopom recimo.
Tj. taj teleskop bi nam mogao poslužiti kao ispravljač slike svemira jer nam prikazuje stvarno stanje. A ono što bismo vidjeli bez njega bi bila samo slika iskrivljene prošlosti!
Nijedno pravilo bez iznimke!!
16 godina
offline
RE: Putovanje kroz vrijeme
Sonny kaže...

Znate onu da svijetlost od Sunca do Zemlje putuje kojih 2-3 minute. Znam da je izračunato da od (sad da me ubiješ ne znam koje) svjetlost putuje 500 godina (naravno naših, "Zemaljskih"). Znaci, po toj teoriji, koja ajmo rec drzi vodu, svijetlost koja je pocela putovat 1500 godine je stigla kod nas 2000 godine. Znaci, zaključak kada bi smo mogli imati tako jak teleskop kojim bi od te "imaginarne" zvijezde mogli gledati Zemlju i trenutačna događanja s te pozicije mi bismo vidjeli 1500 godinu, a na 2000. Shvatili? Cool

I sta bi sad tu trebalo bit zanimljivo? Da bi dosao do te zvijezde, i vidio tu svijetlost od prije 500 godina morao bi do nje putovati brze od brzine svijetlosti, tj. morao bi prestici tu svijetlost...
Nothing is true, everything is permitted...
16 godina
neaktivan
offline
RE: Putovanje kroz vrijeme
Bellatrix kaže...
Sonny kaže...

Znate onu da svijetlost od Sunca do Zemlje putuje kojih 2-3 minute. Znam da je izračunato da od (sad da me ubiješ ne znam koje) svjetlost putuje 500 godina (naravno naših, "Zemaljskih"). Znaci, po toj teoriji, koja ajmo rec drzi vodu, svijetlost koja je pocela putovat 1500 godine je stigla kod nas 2000 godine. Znaci, zaključak kada bi smo mogli imati tako jak teleskop kojim bi od te "imaginarne" zvijezde mogli gledati Zemlju i trenutačna događanja s te pozicije mi bismo vidjeli 1500 godinu, a na 2000. Shvatili? Cool

Svjetlost ti ide od sunca do zemlje za cca 8,3min.
I ne drži ta teorija vodu baš. Jer vrijeme je relativno. Pazi.
Istina da mi sad vidimo daleki svemir svojim okom i teleskopima kakav je bio prije dosta tisuća ili milijuna godina. Dakle pola zvijezda uopće i ne postoji. Davno su umrle!
No to je naša prividna slika svemira. Slika koja nije u stvarnosti takva kakva izgleda. Znači ako bismo imali tako moćan teleskop pa da vidimo neku imaginarnu i daleku zvijezdu ili da s te zvijezde gledamo zemlju mi bismo onda vidjeli ono stvarno vrijeme odnosno postojanje na toj zvijezdi odnosno zemlji. Nebismo vidjeli njenu prošlost kao što to možemo vidjeti golim okom u obliku sjaja ili teleskopom recimo.
Tj. taj teleskop bi nam mogao poslužiti kao ispravljač slike svemira jer nam prikazuje stvarno stanje. A ono što bismo vidjeli bez njega bi bila samo slika iskrivljene prošlosti!
 Ima smisla, pametno zboriš.
Ali opet ispada da kada pogledaš u nebo u biti gledaš "daleku prošlost".
Intel Core 2 Duo E8500 @ 3.5 GHz i SCYTHE Mine, ATi Radeon HD3870 x2, DDR2 4Gb (2x2Gb) Corsair 1066 MHz, Gigabyte EP35C-DS3R, Corsair HX 520w, Creative Labs X-Fi Xtreme Game
15 godina
neaktivan
offline
RE: Putovanje kroz vrijeme
Sonny kaže...
Bellatrix kaže...
Sonny kaže...
 Ima smisla, pametno zboriš.
Ali opet ispada da kada pogledaš u nebo u biti gledaš "daleku prošlost".
 Pa točno tako i jest. Samo sunce vidiš onakvo kakvo je bilo prije 8,3min! A ono je nevjerovatno blizu. Da sunce explodira recimo mi bi tu exploziju vidjeli tek nakon 8,3min
A ostale zvijezde su mnogo udaljenije i s tim što su dalje tim mi vidimo njihovu dalju prošlost!
Nijedno pravilo bez iznimke!!
15 godina
offline
RE: Putovanje kroz vrijeme
tommy2103 kaže...

U buducnost bi mogli putovati,jer je dokazano sto se vecom brzinom krecemo vrijeme je prolazi  sporije,stoga teoretski kada bi se kretali dovoljno brzo vrijeme bi stalo.I tako bi mogli uz stalno povecavanje brzine ici brze od vremena.lol nema bas smisla jer ako bi isli brze od vremena i događaja tada se oni nebi jos dogodili pa nebi imali sto vidjeti i kamo ici.A neznam tako sam procitao u nekoj knjizi.

heh,za ovo treba tesko umovanje.

 

 Ovo o čemu ti pričaš je zapravo jedan dio Einsteinove teorije relativnosti. On kaže da ukoliko se brže krećemo, vrijeme protječe sporije. Ta pojava je i empirijski dokazana (sinkronizirali dva atomska sata - jedan stavili u avion, drugi ostao na zemlji).
Međutim, ne možeš u nedogled ubrzavati. U jednom trenutku, bez obzira koliko energije dodao, brzina će ostati ista (isto postoji pokus koji to dokazuje, gdje su fotonima dodavali energiju, međutim brzina svjetlosti nije postignuta).

Isto kako se ne može dosegnuti apsolutno 0, isto tako kako se ne može doseći brzina svjetlosti, isto tako kako se ne može podijeliti s nulom, tako se ne može putovati brže od vremena.
Ja bih tebe skidao k'o filmove s torrenta
15 godina
neaktivan
offline
Putovanje kroz vrijeme

Pa malo na wikipediji pogledajte o svemiru,ima svega i svacega i sve je dobro objasnjeno,iako ja znan vecinu ovoga sta vi govorite vec otprije Namigiva

Skoro sve sta kazen, to i mislin, zato me svatite ozbiljno.
16 godina
offline
RE: Putovanje kroz vrijeme
Fowix kaže...

Pa malo na wikipediji pogledajte o svemiru,ima svega i svacega i sve je dobro objasnjeno,iako ja znan vecinu ovoga sta vi govorite vec otprije Namigiva

 Pa hvala bogu da znas, dosad nisam vidio u ovoj temi da je iko ista novo, nepoznato (ili bar manje poznato) rekao, ukljucujuci i mene.
Nothing is true, everything is permitted...
15 godina
neaktivan
offline
Putovanje kroz vrijeme

Ja sam gledao jedan dokumentarac o vremeplovu a taj vremeplov zove se 4D čovjek je stvoren u 3D dimenziji i kao ne može upravljat 4 dimenzijom kažu oni da je čovjek glupo biče da bi to razumilo iako mi sebe smatramo najinteligentnijima na svijetu...

Bolje biti 100 godina bogataš nego 7 dana siromah
15 godina
neaktivan
offline
Putovanje kroz vrijeme

evo još jedna moja teorija, ajmo reći da se napravi stroj koji može pogledati budučnost (ne putovati samo pogledati) izbaci laser brzinom svjetlosti ili brže napravi krug oko zemlje i vrati se natrag u točku koju je ispalio mislim da po tome je moguće pogled u budučnost (ne putovanje)

15 godina
neaktivan
offline
Putovanje kroz vrijeme

opet ču reć kao i gore Čovjek je glup da skonta takve stvari ...kad bi čovjek znao 2% o našoj galaksiji on bi jednostavno poludiojer bi upotrebljava više od 30% mozga što je nemoguće

Bolje biti 100 godina bogataš nego 7 dana siromah
15 godina
offline
RE: Putovanje kroz vrijeme
gamer2400 kaže...

 izbaci laser brzinom svjetlosti ili brže napravi krug oko zemlje i vrati se natrag u točku koju je ispalio

 -> laser je zapravo snop svjetlosti (ispravite me ako griješim)
-> ne postoji brzina veća od brzine svjetlosti
-> laserska zraka ne može mjenjati putanju (zemlja još uvijek okrugla)
Ja bih tebe skidao k'o filmove s torrenta
15 godina
neaktivan
offline
Putovanje kroz vrijeme

koliko ja znam zemlja nije okruga

Poruka je uređivana zadnji put pet 3.4.2009 23:41 (gamer2400).
16 godina
neaktivan
offline
RE: Putovanje kroz vrijeme
gamer2400 kaže...

koliko ja znam zemlja nije okruga

 a nego!?
ravna ploča?Namigiva

ajd nije okrugla nego je malo šira u ekvatoru
Q6600 3,3Ghz Corsair Dominator 4X1gb 1100mhz XFX 8800GTS 512mb OC Sve 100% stabilno!
15 godina
neaktivan
offline
RE: Putovanje kroz vrijeme
Gamer-gts kaže...
gamer2400 kaže...

koliko ja znam zemlja nije okruga

 a nego!?
ravna ploča?Namigiva

ajd nije okrugla nego je malo šira u ekvatoru
 jako smješno ravna ploća samo sam rekao da nemože se baš nazvati okruglom zato što više lići na loputu za američki nogomet
15 godina
offline
RE: Putovanje kroz vrijeme
gamer2400 kaže...

koliko ja znam zemlja nije okruga

 A dobro... Sferoid...
Ja bih tebe skidao k'o filmove s torrenta
15 godina
offline
Putovanje kroz vrijeme
Mogu ja pitati nešto, znam da nema veze sa stvarnošću ali svejedno? Warp u star dreku je brzina svjetlosti ne? kako onda oni pređu 5svj. godina za recimo 1h, a idu warp5(5x brže od svjetlosti) Zar nebi to trebali prelaziti 1god sa warp5?
Konfa: Phenom II x3 720BE@3,4GHz 1,35V/HD4870 512MB/ 2x2GB kingmax 1066MHz / corsair TX650W / WD 6400AAKS blue edition / Pioneer 215-DBK / Asrock 790gx/ logitech x-530, Samsung T220(s-panel) LAPTOP - ACER 5630G ( t5800, hd3470,2GBram ,320GB hdd) MSN- drazen016@net.hr
15 godina
neaktivan
offline
RE: Putovanje kroz vrijeme
Hyperion kaže...
Mogu ja pitati nešto, znam da nema veze sa stvarnošću ali svejedno? Warp u star dreku je brzina svjetlosti ne? kako onda oni pređu 5svj. godina za recimo 1h, a idu warp5(5x brže od svjetlosti) Zar nebi to trebali prelaziti 1god sa warp5?
 Nekuzin se u Star drek, provaj uguglat ali mislin da su to bezveze stavili i nije ih bilo briga jei tocno ili nije.
Skoro sve sta kazen, to i mislin, zato me svatite ozbiljno.
15 godina
neaktivan
offline
RE: Putovanje kroz vrijeme
Hyperion kaže...
Mogu ja pitati nešto, znam da nema veze sa stvarnošću ali svejedno? Warp u star dreku je brzina svjetlosti ne? kako onda oni pređu 5svj. godina za recimo 1h, a idu warp5(5x brže od svjetlosti) Zar nebi to trebali prelaziti 1god sa warp5?
 ta serija je samo nečija fantazija ništa više i kako ja znam u svemiru je drukčije vrijeme nego na zemlji pa je svata moguće
16 godina
offline
RE: Putovanje kroz vrijeme
Hyperion kaže...
Mogu ja pitati nešto, znam da nema veze sa stvarnošću ali svejedno? Warp u star dreku je brzina svjetlosti ne? kako onda oni pređu 5svj. godina za recimo 1h, a idu warp5(5x brže od svjetlosti) Zar nebi to trebali prelaziti 1god sa warp5?
 Warp5 nije 5x brze od svjetlosti, nego vise. Ima nekoliko tih tablica, mjenjalo se iz serijala u serijal, ali uglavnom je vrlo nelinearno. U novim serijama je Warp1 = brzina svjetlosti, Warp10 = beskonacna brzina, a ovo izmedju je nesto izmedju.
"ta serija je samo nečija fantazija ništa više i kako ja znam u svemiru je drukčije vrijeme nego na zemlji pa je svata moguće"
Svugdje je vrijeme isto, pa i u vise manje svim SF serijama. Nema smisla da je vrijeme razlicito jer tada bi se razne civilizacije razvijale razlicitom brzinom, i uglavnom nastao bi kaos. Ima cesto par epizoda gdje se koristi razlika u brzini protjecanja vremena kao neki feature, ali uglavnom vrijeme svugdje tece isto.
Think locally, act globally...
Poruka je uređivana zadnji put sub 4.4.2009 0:41 (SupremeCommander).
15 godina
offline
RE: Putovanje kroz vrijeme
gamer2400 kaže...
jako smješno ravna ploća samo sam rekao da nemože se baš nazvati okruglom zato što više lići na loputu za američki nogomet
 zemlja je po obliku geoid!

Hyperion kaže...
Mogu ja pitati nešto, znam da nema veze sa stvarnošću ali svejedno? Warp u star dreku je brzina svjetlosti ne? kako onda oni pređu 5svj. godina za recimo 1h, a idu warp5(5x brže od svjetlosti) Zar nebi to trebali prelaziti 1god sa warp5?
pa računaj... Belji se
15 godina
neaktivan
offline
Putovanje kroz vrijeme

Oh please. Ne postoje paralelni svijetovi. Što je bilo, bilo je i nemože opet biti. Isto vrijedi za budućnost. A vi o tome pričate kao o, neznam, nekom modelu automobila. Kao ono "Šta misliš, heće bit to uskoro"? "Ma kako to sve napreduje, za par godina - sigurna stvar!"

16 godina
neaktivan
offline
Putovanje kroz vrijeme

putovanje kroz vrijeme nije moguce jer postoje brojni paradoksi(izmedju ostalog mozes bit samom sebi otac, djed i sin?!??).

 

 

PARADOX

To je možda ponajbolje elaborirao Robert Heinlein u noveli All you Zombies, svojedobno objavljenoj u kultnoj zagrebačkoj biblioteci znanstvene fantastike Sirius. Priča govori o mladoj djevojci Jane koju je zaveo neki besposličar. Iz veze se rodilo dijete. Porod se bio zakomplicirao te se ustanovilo da je Jane hermafrodit. Liječnici joj mijenjaju spol i Jane postaje Jim. Dijete otima otac, a Jane/Jim se propije. Jednoga dana prijateljski barmen, u stvari prerušeni vremenskim putnik, omogućava Jimu put u prošlost gdje upozna Jane i s njom započne ljubavnu vezu. Kasnije, Jim se pridružuje "Vremenskoj policiji", samo s jednim ciljem: da postane barmen i susretne jednoga pijanca... Dok ova priča nije zauzela znatnije mjesto u Heinleinovom opusu, niti je naišla na znatniji odjek kod čitateljstva, teoretičari znanstvene fantastike su je ocijenili kao potencijalno dobru ali previše zamršenu,. No, fizičari su njome bili izuzetno zaintrigirani. Ta je priča naime postala paradigma narušavanja kauzalnosti pri mogućim vremenskim putovanjima: Jane/Jim je sam sebi otac, majka, dijete i prijatelj...

 

 

s druge stane putovanje kroz dimenzije kojih je beskonacno mnogo je vec vjerojatnije i mozda moguce. po kvantnoj teoriji postoji beskrajan broj paralelnih svemira, i svaka nasa akcija radja nove svemire(npr. bacanje kockice stvara NAJMANJE 6 novih svemira). kao preduvjet nasoj slobodi takav ustroj svemira je nuzan, u suprotnom nema slobode i sve je determinizam. ali cak i kad bi bio samo jedan svemir(malo vjerojatno) opet bi morao bit uredjen u deterministickom sustavu sto putovanje kroz vrijeme cini besmislenim(ne mozes promjenit buducnost jer je ona vec predodredjena).

 

 

Prvo rješenje, ujedno i najjednostavnije jest da nije moguće putovati u prošlost nego samo u budućnost, a povratak iz budućnosti moguć je samo u trenutak kada se na putovanje krenulo. Tako je i Wells (koji je svoju knjigu pisao osam godina i dotjerao do savršenstva!) odbacio mogućnost putovanja u prošlost kako ne bi morao objašnjavati vremenske paradokse. Na žalost mnogih, stvari su daleko kompliciranije. Neke druge interpretacije prevladavanja bakinog paradoksa (kada netko sprijeći da se njegova baka i djed upoznaju i imaju potomke, pa se taj netko u budućnosti niti sam ne može roditi) uključuju kvantnu mehaniku, ali ne "ortodoksnu" Kopenhagensku školu, nego njoj suprotstavljenu tzv. Everett-Wheelerovu interpretaciju. Prema njoj, pojednostavljeno rečeno, Svemir se grana u dvije inačice stvarnosti prilikom svake intervencije u prošlost. Odnosno, sve ono što se fizikalno može dogoditi i dogodit će se u nekome od Svemira. Tako bi dakle postojao paralelni Svemir u kojem je npr. putnik iz budućnosti ubio Brutovu baku, te se ovaj nije mogao roditi i kasnije ubiti Cezara. No, u "susjednom" Svemiru Brutova je baka živa i ... Takvih bi Svemira moglo biti neizmjerno mnogo. Teško shvatljivo zar ne? Još je neshvatljivije to da bi prema tome svaka naša odluka kreirala paralelni svemir, odnosno, naš bi Univerzum koji inače hrvatski nazivamo Svemirom, bio tek jedan neznatan dio Multiverzuma. U znanstveno fantastičnoj literaturi paralelne svjetove je možda ponajbolje opisao SF klasik Frederic Pohl u knjizi Dolazak kvantnih mačaka. Što se zbiva kada se vrijeme počne cijepati u bezbroj svijetova? Granica se među tim svjetovima počne gubiti, a jedan svijet kreće u osvajanje svoje prošlosti i alternativne budućnosti. U samome naslovu romana Pohl koristi zamišljeni eksperiment Erwina Schrödingera, jednog od tvoraca kvantne mehanike, o mačku zatvorenom u kutiju


 

Poruka je uređivana zadnji put uto 21.4.2009 20:23 (r3d3f1n3).
15 godina
neaktivan
offline
RE: Putovanje kroz vrijeme
r3d3f1n3 kaže...

putovanje kroz vrijeme nije moguce jer postoje brojni paradoksi(izmedju ostalog mozes bit samom sebi otac, djed i sin?!??). s druge stane putovanje kroz dimenzije kojih je beskonacno mnogo je vec vjerojatnije i mozda moguce. po kvantnoj teoriji postoji beskrajan broj paralelnih svemira, i svaka nasa akcija radja nove svemire(npr. bacanje kockice svara najmanje 6 novih svemira). kao preduvjet nasoj slobodi takav ustroj svemira je nuzan, u suprotnom nema slobode i sve je determinizam. ali cak i kad bi bio samo jedan svemir(malo vjerojatno) opet bi morao bit uredjen u deterministickom sustavu sto putovanje kroz vrijeme cini besmislenim(ne mozes promjenit buducnost jer je ona vec predodredjena).

 e to je već filozofija...
komp iz konzuma....aha aha
16 godina
neaktivan
offline
RE: Putovanje kroz vrijeme
RazerDinoMan kaže...
r3d3f1n3 kaže...

putovanje kroz vrijeme nije moguce jer postoje brojni paradoksi(izmedju ostalog mozes bit samom sebi otac, djed i sin?!??). s druge stane putovanje kroz dimenzije kojih je beskonacno mnogo je vec vjerojatnije i mozda moguce. po kvantnoj teoriji postoji beskrajan broj paralelnih svemira, i svaka nasa akcija radja nove svemire(npr. bacanje kockice svara najmanje 6 novih svemira). kao preduvjet nasoj slobodi takav ustroj svemira je nuzan, u suprotnom nema slobode i sve je determinizam. ali cak i kad bi bio samo jedan svemir(malo vjerojatno) opet bi morao bit uredjen u deterministickom sustavu sto putovanje kroz vrijeme cini besmislenim(ne mozes promjenit buducnost jer je ona vec predodredjena).

 e to je već filozofija...
to ti se zove teorijska fizika ali ona ide ruku uz ruku sa filozofijom tako da i sama tema putovanja kroz vrijeme ne samo da nije fizika nije cak ni filozofija... toliko o tome. danas kvantnu teoriju mnogi fizicari i znanstvenici razlicito tumace. cak postoje i skole koje su usmjerene na ucenja specijalnih teorija.velike rasprave su vodjene o tome da li je sustav koji promatramo deterministicki ili nije. izmedju ostalog poznat je i paradoks Schrödingerovog macka:

Austrijski fizičar Erwin Schrödinger (1887-1961) jedan je od tvoraca kvantne mehanike. Formulirao je valnu jednadzbu po njemu nazvanu Schrödingerova valna jednadzba, koja za kvantnu mehaniku ima isto značenje kao Newtonovi zakoni gibanja za klasičnu mehaniku. Prema kvantnoj teoriji, dok se ne načini opservacija (mjerenje), ne zna se stanje neke čestice, jer ona moze biti u bilo kojem od svih mogućih stanja. Odnosno, prije opservacije čestica postoji kao suma svih mogućih stanja. Nakon sto su tu su ideju prvi predlozili Niels Bohr i Werner Heisenberg, Schrödinger je zestoko protestirao protiv takve reinterpretacije svoje valne jednadzbe. zeleći pokazati svu apsurdnost takvog pristupa, godine 1935. napisao je esej u kojem je glavni lik bio jedan mačak.
Schrödingerov mačak je naizgled paradoksalan misaoni eksperiment. Eksperiment ilustrira nepotpunost teorije kvantne mehanike kada se prelazi sa subatomskih na makroskopske sustave: Mačak je smješten u zatvorenu kutiju. Na kutiju je pričvršćena aparatura sa nuklearnom jezgrom i spremnikom smrtonosnog plina. Eksperiment je postavljen tako da postoji vjerojatnost od 50% da će se jezgra raspasti u roku od sat vremena. Ako je raspadne, emitirat će zraku koja će potaknuti upaljač, ispustiti plin u kutiju i ubiti mačka. Prema kvantnoj mehanici, nepromatrana jezgra je superpozicija (mješavina) «raspadnute jezgre» i «neraspadnute jezgre». No, kada se kutija otvori možemo vidjeti samo ili živog mačka / neraspadnuta jezgra ili mrtvog mačka / raspadnuta jezgra. Pitanje je: Kada sustav prestaje postojati kao mješavina stanja i postaje jedno od njih? Cilj eksperimenta je ilustrirati da je kvantna mehanika nepotpuna bez nekih pravila koja bi opisala kada valna funkcija kolabira te mačka postaje mrtva ili ostaje živa, a nikako mješavina toga.
Za Schrödingera razmisljati o mačku kao niti zivom niti mrtvom bio je vrhunac apsurda. No, eksperimentalna potvrda kvantne mehanike upućuje nas upravo na ovakvu mogućnost. Tri su moguća potencijalna izlaza iz ovog paradoksa. Prvo, problem se moze ignorirati. Drugo, budući da sva promatranja impliciraju i postojanje promatrača, moze se pretpostaviti mogućnost postojanja već spomenute Univerzalne svijesti. No, postoji i treći način, koji se zove Everett-Wheelerova Teorija mnogo svjetova ili Teorija alternativnih realnosti. Ta je teorija, poput antropičkog načela, bila pomalo zaboravljena, sve dok ju ponovo nije aktualizirala Hawkingova valna funkcija Univerzuma. Naime, klasična. tzv. Kopenhagenska interpretacija kvantne mehanike promatrača i promatranu pojavu stavlja u specijalni odnos. Bez promatrača sustav se deterministički razvija sto je opisano valnom jednadzbom. No, u trenutku promatranja, događa se "kolaps" valne jednadzbe sustava u promatrano stanje, te stoga čin promatranja mijenja stanje sustava. Kopenhagenska interpretacija ne moze objasniti ulogu promatrača, iako mu daje specijalan status. Suprotstavljena Everett-Wheelerova Teorija mnogo svjetova opisuje sustav u kojem uloga promatrača nije presudna.
Godine 1957. u svojoj doktorskoj dizertaciji na Sveučilistu Princeton fizičar Hugh Everett III predlozio je radikalno novi način interpretiranja nekih zbunjujućih aspekata kvantne mehanike. Nazvao ju je Teorijom univerzalne valne funkcije, ali je danas poznatija pod imenom Teorija mnogo svjetova, kako ju je nazvao fizičar Bryce DeWitt, jedan od njenih najvećih pobornika. Prema ovoj interpretaciji, kad god postoji mogućnost različitih ishoda svijet se dijeli (grana) u dva dijela (U ovom kontekstu riječ "svijet" odnosi se na Univerzum). Odnosno, sve ono sto se fizikalno moze dogoditi i dogodit će se u nekome od paralelnih svjetova. U jednoj grani atom urana nije se dezintegrirao, te je mačak ziv, dok se u drugoj grani atom raspao i mačak je mrtav. U svakom od ovih svjetova sve je identično, osim tog jednog jedinog izbora. No, od te točke, svjetovi se razvijaju nezavisno. DeWitt kaze: "Svaki kvantni prijelaz, u svakoj galaksiji, u svakom kutku Univerzuma grana nas lokalni svijet u mirijade vlastitih kopija." Tesko povjerovati? Svakako. Protivi se i zdravom razumu? Naravno. No, koliko god bizarna bila, ova teorija, koja predstavlja pravu filozofsku moru za fizičare, ne moze se bas olako odbaciti. Pače Teorija mnogo svjetova uspjesno razrjesuje i tzv. bakin paradoks koji bi se mogao javiti pri putovanju kroz vrijeme. Naime, i mogućnost putovanja kroz vrijeme ne protivi se zakonima fizike. Putovanjem kroz vrijeme mogla bi biti narucena kauzalnost tako da netko spriječi da se njegova baka i djed upoznaju i imaju potomke, te se taj netko u budućnosti niti sam ne moze roditi. Prema Teoriji mnogo svjetova, (za sada jos uvijek hipotetički) vremenski putnici u stvari putuju u alternativne stvarnosti paralelnih svjetova i nikada se ne mogu vratiti u proslost vlastitog svijeta. U znanstvenoj fantastici paralelne svjetove je mozda ponajbolje opisao SF klasik Frederic Pohl u knjizi Dolazak kvantnih mačaka. sto se zbiva kada se vrijeme počne cijepati u bezbroj svijetova? Granica se među tim svjetovima počne gubiti, a jedan svijet kreće u osvajanje svoje proslosti i alternativne budućnosti. Problematikom paralelnih svjetova, bavi se u Sjevernoj Americi vrlo popularna TV serija Sliders (nadajmo se da će doći i do nas). Glavni junaci (mladi fizičar, njegova djevojka, njegov profesor fizike i pjevač soula) nakon nesreće pri neuspjesnom eksperimentu s antigravitacijskim strojem "proklizavaju" iz jedne u drugu realnost, pokusavajući se vratiti kući. Zaista, mogu li paralelni svjetovi komunicirati? Fizičar David Deutsch , jedan od suvremenih zagovaratelja Teorije mnogo svjetova tvrdi da se to događa svakodnevno, a da toga nismo niti svjesni.

jos samo jednu stvar moram spomenut, a radi se o teoriji struna i prava je steta sto se o njoj ne govori i na nekoj siroj razini (udzbenici fizike npr.)...

Nekoliko svjetski poznatih fizičara govori o efektu, uključujući Dr. Briana Greenea, stručnjaka za teoriju struna i profesora fizike na sveučilištu Columbia, koji je napisao popularne radove koji istražuju teorije relativnosti i kvantne mehanike kao što su The Fabric of the Cosmos i The Elegant Universe. Objasnio je kako zapravo živimo u svijetu u kojem nismo uvijek svjesni trikova koje naši vlastiti umovi izvode kada je u pitanju protok vremena. Na primjer, pokazao je kako prilikom gledanja u ogledalo udaljeno 2.5 metra imamo dojam da vidimo odraz sebe u trenutku kada se gledamo, no zapravo gledamo u sliku sebe kako smo izgledali 16 nanosekundi ranije! (Tih 16 nanosekundi je vrijeme potrebno svjetlu da se reflektira od našeg lica i prijeđe put do ogledala i natrag.) Tako da ispada da zapravo gledamo u prošlost. I to radimo svako malo. Recimo, svaki puta kada pogledate u noćno nebo kako bi se divili zvijezdi Sjevernjači – iako izgleda da gledate zvijezdu kako je ona taj tren, zapravo gledate njeno treperenje od prije 630 godina. Tako da jedna od stvari koje zasigurno znamo jest da vrijeme nije uvijek onakvo kakvim se čini. Prelazeći na još nevjerojatnije koncepte, Greene je objasnio kako neki fizičari danas vjeruju, a tu teoriju potvrđuju najnovija istraživanja, da se stvarnost sastoji od beskonačnog broja paralelnih svjetova – i da mi jednostavno živimo u jednom od njih, potpuno nesvjesni ostalih. Ideju koja je nekoć spadala u čistu znanstvenu fantastiku, teoriju o postojanju paralelnih svjetova direktno su podržala najnovija kozmička istraživanja. Iako postoji mnogo različitih mišljenja o ustroju paralelnih svjetova, jedno od najelegantnijih objašnjenja predlaže uzbudljiva nova revolucionarna teorija moderne fizike: Teorija Struna.

Teorija Struna

Teorija Struna pretpostavlja da se svemir sastoji od nevjerojatno sitnih struna ili membrana energije koje vibriraju u 11 dimenzija. U ovoj teoriji multi-dimenzionalnog kozmosa, paralelni bi svjetovi bili udaljeni od našeg tek djelić milimetra. Greene približava tu ideju koristeći analogiju u kojoj predstavlja naš svemir i sve u njemu kao samo jednu tanku krišku nezamislivo golemog kruha. Iako većina tih teorija i dalje ostavlja mnoga pitanja bez odgovora, potencijalne mogućnosti putovanja kroz vrijeme i manipuliranja prošlošću i budućnošću koje nagoviještaju su nevjerojatne. Kako kaže Dr. Greene, „Realizacija da je svemir mnogo složeniji nego što smo mi direktno svjesni pomaže nam da cijenimo svoje mjesto u njemu.“

Crvotočina
U laboratoriju Vremenskog Prozora, stvari postaju još čudnije kada znanstvenici upotrijebe „crvotočine“ kako bi premostili jaz između sadašnjosti i prošlosti. Crvotočine, također poznate kao „Einstein-Rosenovi mostovi“ (prema znanstvenom radu Alberta Einstena i Nathana Rosena u kojem su iznijeli pretpostavku da bi između crne rupe i bijele rupe mogao postojati most kojime je moguće putovanje brzinom većom od brzine svjetlosti) ili „tuneli u prostoru“, su teoretske pojave u tkanju prostor-vremena koje bi mogle omogućiti prečac između dvije točke u vremenu. Poput crnih rupa, crvotočine nastaju usred djelovanja goleme sile gravitacije koja uzrokuje savijanje ili iskrivljenje tkanja prostor-vremena. Analogno crvu koji može stići na drugu stranu jabuke prolazeći kroz njeno središte, crvotočine bi mogle omogućiti putovanje u udaljene dijelove ovog ili čak nekog drugog svemira.



Poruka je uređivana zadnji put uto 21.4.2009 17:59 (r3d3f1n3).
16 godina
offline
Putovanje kroz vrijeme

Hmmm...

Vec sam jednom s nekim raspravljo o ovome (ne na forumu) pa cu samo iznjeti svoje misljenje (o onome sto je napisao r3d3f1n3):

Ja mislim da vjerojatnost ne postoji (nemojte sad odmah kolutat ocima), nego mislim da je sve sto nam se dogadja 100% vjerojatno, te da ce se dogoditi u 100% slucajeva. Mogli bi sad rec: "Pa zasto onda kockica ne padne uvijek na '6', ili neki drugi broj, nego cca. 1/6 bacanja pada na '1', 1/6 na '2', ..." Zato sto su uvjeti promjenjeni. Kada bi simulirali identicne uvjete i pri tim uvjetima 6 puta bacili kockicu, svih 6 puta bi ona pala na istu stranu, na istom mjestu na stolu, isto vremena bi proslo od bacanja do udara kockice o stol, ... I zato mislim da ne postoje paralelni svemiri u kojima se dogadja "SVE" (svi dogadjaji, grananje) jer dogadjaji koji se dogode (npr. "Obama je novi predsjednik SAD-a") su jedini moguci pa je upravo zbog toga grananje na razlicite strane nemoguce.Ono sto ja mislim je da u svemiru ne postoji "random", tj. nepostoji slucajnost ili vjerojatnost (vjerojatnost postoji, ali je ona uvijek 100%-na u kontroliranim i precizno odredjenim uvjetima).

Nothing is true, everything is permitted...
15 godina
neaktivan
offline
RE: Putovanje kroz vrijeme
jurluk kaže...

što mislite? jeli moguće ili ne?

 

ja mislim da je... a sad... možda se u budućnosti i napravi kakav vremeplov, ali nije mi jasno, kako to da onda nitko iz budućnosti nije došao u našu sadašnjost i rekao da je iz budućnosti? ili je to ipak nemoguće? ne znam...

 

što vi mislite?

 vrijeme se usporava tako da se prdemet ili osoba koja zeli putovati kroz vrijeme krece brze od svjetlosti, kako danas jos nije moguce takvom se brzinom kretati radi se na stroju koji bi trebao ubrzati svjetlost i sve oko covjeka tako da u biti osoba ili predmet stoje na mjestu a vrijeme oko njih je ubrzano.

za putovati u buducnost potrebno je usporiti svjetlost oko osobe/predmeta na isti nacin kako je gore opisano.


bas sam neki dan gledao discovery science, bio je dokumentarac o ovome, i takav stroji postoji samo sto nije u stanju jos poslati nista vece od stotinke atoma.


tako da moze se rec da vremenski stroji postoji. (samo ga treba jos jakoooo puno usavrsiti)
Battlefield 2 Master Sergeant
Poruka je uređivana zadnji put uto 21.4.2009 21:38 (Escudo).
15 godina
neaktivan
offline
Putovanje kroz vrijeme

to su rekli za stroj za telepotaciju da mogu telepotirati samo stodinu atoma na dužinu od desetak metara

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice