Pitanje o plaći

poruka: 31
|
čitano: 6.380
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
8 godina
offline
Pitanje o plaći

Ovo će nekima biti glupo pitanje, no ja zaista nisam siguran što je točno. Naime počeo sam raditi neki novi posao i na razgovoru za posao poslodavac mi je rekao da je plaća XXX€. No sada kada mi je sjela prva plaća, ispada da na listi piše svašta. Piše broj radnih sati, ukupna bruto isplata i koliko je poslodavac platio za I. i II. stup mirovinskog osiguranja. Nakon toga piše hrpetina raznoraznih dodataka (naknade, piše na listi) na plaću koji kada se zbroje sa iznosom iznad ispadaju da je plaća onako kako je poslodavac rekao.  No jesu li te naknade plaća? Ako netko recimo ima €900 mjesečno isplaćeno na tekuči račun od čega su €200 razne naknade (put, obrok itd), je li plaća zapravo €700 ili €900? Jer meni je poslodavac rekao da je plaća €XXX, a ne "sveukupna mjesečna primanja su €XXX"

Poruka je uređivana zadnji put sub 6.5.2023 19:46 (DuxCro).
16 godina
online
Re: Pitanje o plaći
Prvo je pitanje jesi li dogovarao bruto ili neto plaću.
Dodaci ne ulaze u plaću, oni su dodatno. Moraš imati sve detaljno u ugovoru.
7 godina
offline
Re: Pitanje o plaći

Malo te zavaljao ili ne, ovisi kaj tko smatra pod "plaća".

Plaća je ono na kaj se računaju doprinosi, tj. bruto iz kojega se onda računaju, a stimulacije i naknada za gablec su zasebna kategorija, to svi isplaćuju jer se ne oporezuje, ali to nije plaća nego neoporezivi dodatak.

Uglavnom, ak te brine eventualna mirovina jednog dana onda pušing, ali ako  ideš  u penziju nakon 2030. onda ionak svejedno.

 

umjereno intelektualno oštećen i ponosim se time
Poruka je uređivana zadnji put sub 6.5.2023 20:03 (fer-de-lance).
8 godina
offline
Re: Pitanje o plaći
fer-de-lance kaže...

Malo te zavaljao ili ne, ovisi kaj tko smatra pod "plaća".

Plaća je ono na kaj se računaju doprinosi, tj. bruto iz kojega se onda računaju, a stimulacije i naknada za gablec su zasebna kategorija, to svi isplaćuju jer se ne oporezuje, ali to nije plaća nego neoporezivi dodatak.

Uglavnom, ak te brine eventualna mirovina jednog dana onda pušing, ali ako  ideš  u penziju nakon 2030. onda ionak svejedno.

 

 Zavaljao me majstor onda jer razgovarali smo o neto plaći. Životna lekcija za dalje da znam pitati kolika je zapravo plaća, a kolika ukupna primanja ako poslodavac isplaćuje i neke dodatke. A zašto je svejedno ako se ide u mirovinu nakon 2030? Što se mijenja tada?

7 godina
offline
Re: Pitanje o plaći

Nakon 2030. ionak ne bude više mirovina jer je već sad to neodrživo.

Svi budemo dobili UBI i životarili...

 

umjereno intelektualno oštećen i ponosim se time
16 godina
online
Re: Pitanje o plaći
A što ti piše u ugovoru?
8 godina
offline
Re: Pitanje o plaći
Old Iggy kaže...
A što ti piše u ugovoru?

 Piše bruto iznos u ugovoru. Ništa ne piše o nikakvim dodacima na plaću.

11 godina
offline
Re: Pitanje o plaći
DuxCro kaže...
fer-de-lance kaže...

Malo te zavaljao ili ne, ovisi kaj tko smatra pod "plaća".

Plaća je ono na kaj se računaju doprinosi, tj. bruto iz kojega se onda računaju, a stimulacije i naknada za gablec su zasebna kategorija, to svi isplaćuju jer se ne oporezuje, ali to nije plaća nego neoporezivi dodatak.

Uglavnom, ak te brine eventualna mirovina jednog dana onda pušing, ali ako  ideš  u penziju nakon 2030. onda ionak svejedno.

 

 Zavaljao me majstor onda jer razgovarali smo o neto plaći. Životna lekcija za dalje da znam pitati kolika je zapravo plaća, a kolika ukupna primanja ako poslodavac isplaćuje i neke dodatke. A zašto je svejedno ako se ide u mirovinu nakon 2030? Što se mijenja tada?

Pa u svakoj normalnoj drzavi se placa iskazuje kroz brutto je nemaju svi istu poreznu skupinu i niz drugih faktora.

 

8 godina
offline
Pitanje o plaći

Tako je, neto placa postaje stvar proslosti lagano....

 

Cak je nesto bilo spominjano i da ce zakonski biti obavezno placu izrazavati u brutu, tako da....

 

Neto je jednako bruto - I i II stup (20%) - prirez ovisno o mjestu gdje zivis + prijevoz, regres, dodatak, bonus, nagrada, topli obrok....

 

Primjerice, za ZG, bez djece i uzdrzavanih clanova obitelji, placa od 900E (bruto), postaje 675,37E neto. Jer je veliki prirez.

 

S druge strane, isti slucaj, 900E bruto, u Valpovu, ili Iloku postaje 682,18E neto. Jer je prirez 0%

 

ZG, s jednim djetetom, 900E bruto iznosi 720E neto...

 

I tako dalje, i tako dalje....

 

 

Its just the way of it, son. We all sell our souls sooner or later.
14 godina
online
Pitanje o plaći

Većina "malih" poslodavaca će ti reći nudim ti xxx$(eura :D)  plaću.. Kod velikih i srednjih tvrtki budeš dobio plaću + dodatke na razgovoru za posao (veća tvrtka vjerovatnost za manju plaću ). Ja radim kod malog poslodavca i imam xxxx eura plaću, ali ju nebi imao da ne dobijem 300 eura "dodataka". To je njemu lakše i jeftinije za dati jer na kraju ne mora puno platiti doprinose "na" i "iz" plaće, a meni bolje jer "živim ko u car, radim šta hoću, pijem šta hoću i u tome sve".. Vrlo rijetko ima ljudi koji dobiju neto plaću od 1000 eura bez dodataka.. Možda u Zg ima, ali u ostatku Hr, ako nisi voditelj, šef, poslovođa i sl. nemaš 1000+ eura neto plaću bez dodataka (ima izuzetaka Hr. šume, cvh i još neke tvrke ).. Ako imaš 20+, 30 + godina ne zamaraj se s time, nek ti on da što više neoporezivo samo da dobiješ veću plaću

 

 

Napomena: Malo kakaju kod dobivanja kredita, pa te neoporezive dodatke ne smatraju ozbiljno.. Neke banke to uzimaju u obzir neke ne, pa računaj na to

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 6.5.2023 21:21 (Džekson).
14 godina
offline
Re: Pitanje o plaći
Odeš na bruto neto kalkulator od moj posao i tamo upišeš svoj BRUTO1. Uneseš grad u kojem plaćaš prirez i broj djece, ako ih imaš, i dobit ćeš sve kako i zašto. A ako ti je netko uvaljao i prijevoz i prehranu u ispaltu da bi dosegao tvoju cifru, onda si zavaljan.
Davno su mi pametniji od mene rekli: NETO PLAĆU DOGOVARAJU AMATERI, BRUTO PROFESIONALCI
8 godina
offline
Pitanje o plaći

Ma ovaj kod kojeg radim nije ni prekovremene sate upisao pod onaj iznos na koji je isplatio doprinose za mirovinsko. Prekovremene sate je platio, ali upisao ih je pod nekakav "terenski dodatak" na plaću.

2 godine
offline
Pitanje o plaći

Odeš u HZMo, prvo pitaš na prijavama- odjavama radnika jesi li prijavljen.

Zatim traži odjel inspektora koji imaju uvid u M4 obrasce da vidiš koliko ti uplaćuje mjesečno, jer će ti iznosi jednoga dana biti izračun za mirovinu.

 

Što se tiče staža, već nekih 7-8 godina staž ti ide bez obzira je li poslodavac uplaćivao doprinose za mirovinsko, bitno da si prijavljen.

 

Ranijih godina su ljudi išli u mirovinu s npr. 40 godina staža, a radili su u desetak firmi koje nisu uplaćivale doprinose i taj staž je propao, danas ne.

 

S prekovremenim satima i njihovim neuvođenjem u obrasce za izračun mjesečnih plaća muljaju svi privatni poslodavci, jer uvijek pronađu rupicu u zakonu i ne može im niko ništa.

合氣道 Paradoxically, the ability to be alone is the condition for the ability to love.
Poruka je uređivana zadnji put sub 6.5.2023 21:51 (Zaporožac).
8 godina
offline
Re: Pitanje o plaći
Zaporožac kaže...

Odeš u HZMo, prvo pitaš na prijavama- odjavama radnika jesi li prijavljen.

Zatim traži odjel inspektora koji imaju uvid u M4 obrasce da vidiš koliko ti uplaćuje mjesečno, jer će ti iznosi jednoga dana biti izračun za mirovinu.

 

Što se tiče staža, već nekih 7-8 godina staž ti ide bez obzira je li poslodavac uplaćivao doprinose za mirovinsko, bitno da si prijavljen.

 

Ranijih godina su ljudi išli u mirovinu s npr. 40 godina staža, a radili su u desetak firmi koje nisu uplaćivale doprinose i taj staž je propao, danas ne.

 Ma uplaćuje to. Dobio sam obrazac prijave.

16 godina
online
Re: Pitanje o plaći
Damir22 kaže...

Tako je, neto placa postaje stvar proslosti lagano....

 

Cak je nesto bilo spominjano i da ce zakonski biti obavezno placu izrazavati u brutu, tako da....

 

I je zakonski obavezno u brutu.

Džekson kaže...
 

Napomena: Malo kakaju kod dobivanja kredita, pa te neoporezive dodatke ne smatraju ozbiljno.. Neke banke to uzimaju u obzir neke ne, pa računaj na to

 

Naravno da gnjave, jer dodaci nisu plaća.

8 godina
offline
Re: Pitanje o plaći
Cuj, ako ti prekovremene pise pod rad, na njih placas porez, znaci, vise dobijes, vise das.

Ako ih prikazuje kao nesto neoporezivo, vise tebi ostaje u djepu, tako da.....
Its just the way of it, son. We all sell our souls sooner or later.
16 godina
online
Re: Pitanje o plaći
Damir22 kaže...
Cuj, ako ti prekovremene pise pod rad, na njih placas porez, znaci, vise dobijes, vise das.

Ako ih prikazuje kao nesto neoporezivo, vise tebi ostaje u djepu, tako da.....

Tako da što?

To je krivo.

2 godine
offline
Pitanje o plaći

Čemu filozofiranja...

Neka traži pravnog savjetnika/savjetnicu u HZMO i sve će mu biti objašnjeno.

合氣道 Paradoxically, the ability to be alone is the condition for the ability to love.
7 godina
offline
Re: Pitanje o plaći

Ne treba mu nikakvo savjetovanje, potpisao je ugovor, i to je to.

Uostalom, sve mu piše na isplatnoj listi.

 

umjereno intelektualno oštećen i ponosim se time
8 godina
offline
Pitanje o plaći

Da ne otvaram novu temu, pitanje o nečemu drugom kod istog poslodavca.

Vidim lik mi pisao godišnji odmor za jedan kišni dan kada nismo radili i poslao nas kući. Niti je pitao da li netko želi godišnji za taj dan da mu se piše, niti je rekao da će pisati. I tako on malo pomalo ljudima potroši dane godišnjeg odmora, kažu mi osobe koje dulje tamo rade. Je li to po zakonu?

Poruka je uređivana zadnji put ned 14.5.2023 13:02 (DuxCro).
17 mjeseci
protjeran
offline
Re: Pitanje o plaći
DuxCro kaže...

Da ne otvaram novu temu, pitanje o nečemu drugom kod istog poslodavca.

Vidim lik mi pisao godišnji odmor za jedan kišni dan kada nismo radili i poslao nas kući. Niti je pitao da li netko želi godišnji za taj dan da mu se piše, niti je rekao da će pisati. I tako on malo pomalo ljudima potroši dane godišnjeg odmora, kažu mi osobe koje dulje tamo rade. Je li to po zakonu?

 Nije. Njegov je problem što taj dan nije mogao organizirati posao.

Poruka je uređivana zadnji put ned 14.5.2023 13:04 (SaintGriz).
3 godine
offline
Re: Pitanje o plaći
DuxCro kaže...

Da ne otvaram novu temu, pitanje o nečemu drugom kod istog poslodavca.

Vidim lik mi pisao godišnji odmor za jedan kišni dan kada nismo radili i poslao nas kući. Niti je pitao da li netko želi godišnji za taj dan da mu se piše, niti je rekao da će pisati. I tako on malo pomalo ljudima potroši dane godišnjeg odmora, kažu mi osobe koje dulje tamo rade. Je li to po zakonu?

 Druze trazi dalje i tog debila prijavi u suprotnom ti ispadas debil

15 godina
offline
Re: Pitanje o plaći

Ne.

8 godina
offline
Re: Pitanje o plaći
Boris grozni kaže...
DuxCro kaže...

Da ne otvaram novu temu, pitanje o nečemu drugom kod istog poslodavca.

Vidim lik mi pisao godišnji odmor za jedan kišni dan kada nismo radili i poslao nas kući. Niti je pitao da li netko želi godišnji za taj dan da mu se piše, niti je rekao da će pisati. I tako on malo pomalo ljudima potroši dane godišnjeg odmora, kažu mi osobe koje dulje tamo rade. Je li to po zakonu?

 Druze trazi dalje i tog debila prijavi u suprotnom ti ispadas debil

 A gle, ugovor mi traje još 28 dana a po ugovoru kada bih davao otkaz, moram odraditi 30 dana otkazni rok. Uglavnom, nemam apsolutno nikakvu namjeru potpisivati dalje. A lik je slatkorječivi lažov, brzo ali kasno sam shvatio. Kada poznanicima kažem kod koga radim, samo okrenu očima. Nažalost takvih ološa je Hrvatska prepuna. A prvi su koji će stati pred kamere i požaliti se da ne mogu nači radnika. Prijaviti ga mogu upravi vodovoda. Samo mogu savjetovati dalje da ga izbjegavaju u širokom luku. Dobar glas daleko se čuje, a loš još dalje.

17 mjeseci
protjeran
offline
Re: Pitanje o plaći
U tih 28 dana ti mu samo daj kontru. Radi što je manje moguće.
8 godina
offline
Re: Pitanje o plaći
SaintGriz kaže...
U tih 28 dana ti mu samo daj kontru. Radi što je manje moguće.

 A vidiš, baš radim puno. Ne zato jer me briga za tog lika, nego zato jer ne želim da neki kolega tegli za mene. Nije korektno prema njima. Jer su dobri ljudi.

16 godina
offline
Re: Pitanje o plaći
DuxCro kaže...
SaintGriz kaže...
U tih 28 dana ti mu samo daj kontru. Radi što je manje moguće.

 A vidiš, baš radim puno. Ne zato jer me briga za tog lika, nego zato jer ne želim da neki kolega tegli za mene. Nije korektno prema njima. Jer su dobri ljudi.

 To je točno karta na koju igra to smeće od poslodavca. Ista stvar mi je bila kada sam kao student radio u AWT skladištu.

Koristite blage riječi i jake argumente
Poruka je uređivana zadnji put ned 14.5.2023 14:15 (Dodinho).
13 godina
offline
Re: Pitanje o plaći
DuxCro kaže...
Boris grozni kaže...
DuxCro kaže...

Da ne otvaram novu temu, pitanje o nečemu drugom kod istog poslodavca.

Vidim lik mi pisao godišnji odmor za jedan kišni dan kada nismo radili i poslao nas kući. Niti je pitao da li netko želi godišnji za taj dan da mu se piše, niti je rekao da će pisati. I tako on malo pomalo ljudima potroši dane godišnjeg odmora, kažu mi osobe koje dulje tamo rade. Je li to po zakonu?

 Druze trazi dalje i tog debila prijavi u suprotnom ti ispadas debil

 A gle, ugovor mi traje još 28 dana a po ugovoru kada bih davao otkaz, moram odraditi 30 dana otkazni rok. Uglavnom, nemam apsolutno nikakvu namjeru potpisivati dalje. A lik je slatkorječivi lažov, brzo ali kasno sam shvatio. Kada poznanicima kažem kod koga radim, samo okrenu očima. Nažalost takvih ološa je Hrvatska prepuna. A prvi su koji će stati pred kamere i požaliti se da ne mogu nači radnika. Prijaviti ga mogu upravi vodovoda. Samo mogu savjetovati dalje da ga izbjegavaju u širokom luku. Dobar glas daleko se čuje, a loš još dalje.

Ovisi koliko dugo radiš kod poslodavca - Zakon o radu, Članak 122.

8 godina
offline
Pitanje o plaći

Eto lik mi ponudio povećanje plaće od €40 Brutto   ako potpišem novi ugovor. I to nakon što mu je poslovođa više puta rekao da se uozbilji jer će izgubiti dobrog radnika.

16 godina
online
Re: Pitanje o plaći
DuxCro kaže...

Eto lik mi ponudio povećanje plaće od €40 Brutto   ako potpišem novi ugovor. I to nakon što mu je poslovođa više puta rekao da se uozbilji jer će izgubiti dobrog radnika.

A onda znaš što ti je činiti.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice