Opsesivno-kompulzivni poremećaj

poruka: 79
|
čitano: 32.520
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
neaktivan
offline
Opsesivno-kompulzivni poremećaj

Kome nije poznato o cemu se radi - https://hr.wikipedia.org/wiki/Opsesivno-kompulzivni_poreme%C4%87aj

 

Kako se nosite sa time i kad ste skuzili da ste jedna od tih osoba?Osobno sam to skuzio prije nekih 3-4 godine.Primjeri toga ne mogu mirno spavat ako recimo ne pospremim kucu (stalno mi se vrti u glavi da nesto nije u redu i da nije cisto), brojevi parno-neparno (jacina televizora mora bit na parno), stalno provjeravanje nekih stvari, pomicanje daljinskog da je u ravnini sa nekim drugim predmetom i puno ostalih stvari.Prije sam stvarno imao velikih problema sa time, ali nekak u zadnje vrijeme i ne jer sam se naucio nosit sa time. 

Poruka je uređivana zadnji put pet 24.7.2015 0:32 (monsieur).
13 godina
neaktivan
offline
Re: Opsesivno-kompulzivni poremećaj
Nisam siguran, ali mislim da imam OCD.

Prije sam cesto znao brojati slova u titlovima kad gledam nesto na tv-u, ako npr. ispadne broj 33, to mi ne pase pa brojim dok ne bude npr. 10, 20... Znaci ako pise "ne mogu sada" to mi je ok, to ne radim vise toliko cesto, sad je dosta rijetko. Znam, precudno.

A i previse stiscem "aktivne teme" tu po Bugu.
Since the hard kick pioneered the scene, no words are fit to describe how explosive the sound has become. With the force of headbangers and die hard producers, we are now at maximum power.
14 godina
offline
Opsesivno-kompulzivni poremećaj

Imao sam najteži oblik OCD-a od 5. razreda osnovne do 2. razreda srednje... Nakon toga se smirilo, i danas, 2 godine kasnije više nemam nikakve simptome.

 

Moj problem je bio ovaj:

"Opsesije su neugodne i uznemirujuće ideje, misli, slike ili impulsi koji neprestano ulaze u um, stalno se ponavljajući."

"Kompulzije su ponašanja ili akti koje osoba s OKP-om osjeća da mora izvršiti, iako većinom zna da su to besmisleni i pretjerani rituali."

 

Moj OCD se temeljio na tzv. "zadatcima".

Sve je počelo kada sam sam sebi rekao "Ako ne napraviš ovo - sutra ćeš dobit jedan"... I tako je sve krenilo...

Nakon toga sam sam sebi zadavao neke ciljeve koje sam morao ispuniti, a ako ih ne napravim, "za kaznu" bi se trebalo desiti nešta loše.

Pošto sam kroz cijeli život prolazio kroz teška vremena, svađe u obitelji i svašta nešta, ovo mi je bio jedini znak utjehe da može biti bolje...

S vremenom, ti zadatci su me potpuno obuzeli i doslovno za svaku sitnicu bi si zamislio neku vrstu kazne...

Nakon toga, dolazi ono vrijeme kad je um krenio vladati nad mnom i kazne su postajale posve odvratne i nastrane, primjer dajem "ako ne izvršiš to, umrijet će ti mama"...

Na to sam bio jako ranjiv i jednostavno takve misli su dolazile u glavu bez obzira koliko sam ih puta pokušao izbaciti iz glave... Jednostavno, stalno sam se bojao posljedica, "što ako se to stvarno desi"...

Te nakon svega toga, došao je najgori period, a to su besmisleni zadatci... Zadatci su se doslovno temeljili da ustanem ujutro u 2 sata i odem van, da se u razredu ustanem iz čistog mira... 

Ovo vjerovatno mnogi neće shvatiti i mislit će da sam lud (Pa, realno gledano, i jesam)...

2012 upoznao sam momka na internetu koji je sasvim slučajno imao istu stvar i tada sam se po prvi puta otvorio prema nekome i rekao za "zadatke"... Stvarno sam bio iznenađen kad mi je objasnio neke stvari.

Rekao mi je za "Pink Elephant Technique" koja mi je spasila jako puno živaca i oslobodila me stresa.

(Ta tehnika je uglavnom za istjerivanje ružnih misli... Primjer je da si zamislite slona, nakon toga mu dodajete detalje, krila i svašta nešta i zamišljate ga vizualno tako da nema mjesta za ružne misli).

 

Do 2013 sam shvatio da je to sve moja mašta, i kako sam se prestao obazirati na takve stvari, polako su nestajale... I danas sam posve normalan kao i ostali... 

Ima tu još dosta za pisati, ali ovo je kratak sadržaj..

 

 

12 godina
neaktivan
offline
Re: Opsesivno-kompulzivni poremećaj

Do sada nisam znao da imam OCD...

Sada kada sam pročitao tekst iz linka vidim da imam skoro sve simptome. I opisani su točno onako kako se ja osječam.

Nemam jaki OCD kao Vkm996.

Uvijek mi slušalice moraju biti pojaćane na 10,30,50...% krećem s 10 i povečavam po 20, nevolim neparne brojeve ako je npr 31 nervozan sam dok ne stavim na 30.

Reklame na YT moraju, moraju biti ugašene, rezolucija nesmije biti automatska ja je moram odrediti itd.

 

U tekstu s wiki me dobro opisuje:

Odgovornost, seksualnost, nasilje u obitelji, zdravlje. Skoro sve me opisuje.

http://informacijsketehnologije.blogspot.com/
Poruka je uređivana zadnji put pet 24.7.2015 2:06 (77ari).
9 godina
neaktivan
offline
Opsesivno-kompulzivni poremećaj

Jel se i otvaranje frižidera svakih 5 minuti računa? 

 

77ari,mislim da ovo svi radimo...svakoga frustrira neparan broj i reklame na youtubeu(zato i postoji adblocker :P),a rezolucija također,zašto bih gledao u 240p kad mogu pauzirat i čekat da učita 720p

Poruka je uređivana zadnji put pet 24.7.2015 6:46 (CyberPlague).
12 godina
offline
Opsesivno-kompulzivni poremećaj

Imao sam u djetinjstvu sličnih simptoma, recimo da moram nešto napraviti ili će se nešto loše dogoditi. Srećom, brzo je završilo jer čim sam shvatio da to nije racionalno, prestao sam. 

Ne mogu misli u glavi utjecati na vanjske događaje, kraj priče. 

14 godina
neaktivan
offline
Opsesivno-kompulzivni poremećaj

Svaki dan je moja nova borba,eto kako se nosim s opsesivno kompulzivnim poremećajem,točnije opsesivnim mislima,samo još nisam siguran da li se borim s OKP-om ili blažim oblikom PTSP-a.

Softwer
Poruka je uređivana zadnji put pet 24.7.2015 12:30 (Softwer).
13 godina
neaktivan
offline
Re: Opsesivno-kompulzivni poremećaj
@Vkm996 slicnu stvat jako rijetko radim, ali nije toliko lose ko tvoje, drago mi je da ti se popravilo to

I ja uvijek gasim reklame na yt i maknes mis s videa
Since the hard kick pioneered the scene, no words are fit to describe how explosive the sound has become. With the force of headbangers and die hard producers, we are now at maximum power.
12 godina
neaktivan
offline
Opsesivno-kompulzivni poremećaj

Ljudima je smijesno kad im kazes za takve stvari 

15 godina
offline
Opsesivno-kompulzivni poremećaj

pola vas tu su hipohondri (umišljeni bolesnici).

 

najgore što možete raditi je čitati dijagnoze i simptome s interneta... kao kad te boli noga pa ideš guglati što bi moglo biti pa poslije guglanja ispadne da imaš: rak, propadanje živaca, ošla kičma u ku krasni, hitno na amputaciju i sifilis. A pravi je razlog što si ujutro krivo stao ili jučer pretjerao na nogometu.

 

to što ti zvuk mora biti na 30% opće ništa ne znači-i meni je nekako ljepše da je 40% ili 50% nego 47%.

moja cura misli da ima ocd zato jer mora 2 put provjeriti jel zaključala vrata... (sad će se vas nekoliko prepoznati i  reći: da da, i ja tako isto! definitivno imamo ocd!)

 

ako mislite da stvarno imate poremećaj, idite doktoru na pregled pa ćete biti mirniji, a ne čitati članke na guglu i sami uspostavljati dijagnozu.

 

Can't find a better Jam!
Poruka je uređivana zadnji put pet 24.7.2015 16:19 (Gunner_V).
13 godina
neaktivan
offline
Re: Opsesivno-kompulzivni poremećaj
@Gunner_V
Ja sam sad provjerio svoje simptome na internetu, ispada da imam rak vrata maternice

@monsieur
Par mojih frendova je to smijesno, mislim smijem se s njima, znaju dobre fore na to zbijat, al OCD sam po sebi nije smijesan, evo cesto kad se pocesem, tocno 3 puta to napravim, pa imam potrebu da moram i nos pocesat i tako nesto pa se sale s tim, al ima i ozbiljnijih stvari i ozbiljne su
Since the hard kick pioneered the scene, no words are fit to describe how explosive the sound has become. With the force of headbangers and die hard producers, we are now at maximum power.
15 godina
offline
Opsesivno-kompulzivni poremećaj

Mislim da je broj "OCD-ovaca" (pri tome ne vrijeđam one koji su stvarno imali problema s tim) su počeli nicati kao gljive poslije kiše početko emitiranje The big bang theory, i Dr. Coopera.

Pogotovo se to vidi po tri sindromu

Ovaj forumaš je netolerantan prema osobama svih nacionalnosti, rasa i spolnog opredjeljenja te smatra da svaka osoba ima pravo biti ugnjetavana zbog svojih glupih mišljenja.
Poruka je uređivana zadnji put pet 24.7.2015 17:35 (rooswelt1991).
11 godina
neaktivan
offline
Opsesivno-kompulzivni poremećaj

Evo sad sam naisao na ovu temu , rije bih rekao da ovo sta ja radim je navika nego OCD ali eto nisam previse istrazivao . Zadnjih par godina 4, 5 kada god idem kupovati u samoposluzi ducanima tipa kaufland plodine .... radim to da nikad neuzimam prvu stvar artikla koju sam izabrao sa police nego uvijek onu od iza i to uvijek trecu , to radim na svakom artiklu bila hrana , piće ili kabel u nekom ducanu koji visi na polici i mogu ga sam uzeti .  Kazem vise vjerujem da je to neka navika nego OCD , jer tipa za jabuku ili neko voce mi nije bitno uzmem bilo koju . Eto od mene 

11 godina
neaktivan
offline
Re: Opsesivno-kompulzivni poremećaj
rooswelt1991 kaže...

Mislim da je broj "OCD-ovaca" (pri tome ne vrijeđam one koji su stvarno imali problema s tim) su počeli nicati kao gljive poslije kiše početko emitiranje The big bang theory, i Dr. Coopera.

Pogotovo se to vidi po tri sindromu

 Kako imati OCD?

Imaj od 6 do 21 godinu.


Gledaj Monka.

 

Čestitam, upravo ste dobili OCD.

Tražim anime shoegaze djevojku. Slonovi, žbljohe i grobovi neka se ne javljaju.
8 godina
neaktivan
offline
Opsesivno-kompulzivni poremećaj

Da naravno,dobivanjem OKP-a postajete "special little snowflake" te se time izjednačujete se 13-o godisnjim tinejdzericama koje su "ono,totalno u depresiji" i koje roditelji "ono,totalno ne kuze".

 

Znam jednu osobu koja ima OKP i imala je problema (drustvenih) zbog njega.Zamislite da morati kriknuti svaki put kad netko nešto opsuje.Bez obzira gdje ili koliko ljudi tu bilo ili kakva god prigoda bila.Zamislite poglede ostalih ljudi,pogotovo ako ste tinejdzer.

OKP nije namjestanje volume-a na TV-u da bude djeljiv sa 5,OKP je nesto ozbiljnije.

Hobi: Pisanje dugih postova na BUG Forumu
Poruka je uređivana zadnji put pet 24.7.2015 19:00 (Fannion).
16 godina
offline
Opsesivno-kompulzivni poremećaj

Ah ja ga nemam, osim smirujućih rituala prije spavanja, tipa jedna partijica solitairea, jedan pregled prastarih news grupa i dokumentarac da me uspava:)

http://www.bug.hr/forum/post/lcd-plazma-televizori/stvarni-vlasnici-brandova/2909836.aspx
15 godina
neaktivan
offline
Re: Opsesivno-kompulzivni poremećaj
Cordas kaže...

Imao sam u djetinjstvu sličnih simptoma, recimo da moram nešto napraviti ili će se nešto loše dogoditi. Srećom, brzo je završilo jer čim sam shvatio da to nije racionalno, prestao sam. 

Ne mogu misli u glavi utjecati na vanjske događaje, kraj priče. 

 A sad za sve (prave) OCD-aše, kaj ak mogu? :P

Jel vrijedno riskirati?

--------------------------------------------------------------------------------------------
14 godina
offline
Re: Opsesivno-kompulzivni poremećaj
Cordas kaže...

Ne mogu misli u glavi utjecati na vanjske događaje, kraj priče. 

Kako možeš davati takve zaključke ako to nisi iskusio? 

16 godina
offline
Opsesivno-kompulzivni poremećaj

Jako puno ljudi ima te blage OCD-e koje ste ovdje opisali koji nisu "opasni" i koje osoba zdravog razuma može sama kontrolirati...

 

Imam i ja sve ove stvari koje ste opisali, od volume-a, do youtubea... ja jednostavno volim da mi je sve organizirano i posloženo, iako se to nebi reklo na prvi pogled, pogotovo kad mi vidite radni stol , al to mi je u glavi... Jednostavno volim dobru organizaciju i perfekcionist sam u nekim stvarima koje su mi bitne... Također provjeravam 3x jesan nešto ponio sa sobom, zaključao kuću, itd.

 

Shvatio sam da osobe s takvim "simptomima" dosta razmišljaju o nekim stvarima za koje ostale baš i nije briga i više puta razmisle prije donošenja nekih bitnih odluka.

Poruka je uređivana zadnji put pet 24.7.2015 20:12 (lllnuclearlll).
15 godina
offline
Opsesivno-kompulzivni poremećaj

Dobro svi uvijek imaju nešto oko čega su uredni. Nekim ženama je to torba, muškima auto i slično.

Da je kod sviju tako, pa svi bi mi bili na tabletama onda.

Nedo Bog da netko vidi moj komp, ja da imam više od 3 boje unutra, da Cablemanagment nije savršen, airflow perfetktan, srce bi me otreslo.

Ovaj forumaš je netolerantan prema osobama svih nacionalnosti, rasa i spolnog opredjeljenja te smatra da svaka osoba ima pravo biti ugnjetavana zbog svojih glupih mišljenja.
13 godina
neaktivan
offline
Re: Opsesivno-kompulzivni poremećaj
Ima zesce teskih slucajeva, nes sam vidio na netu, ko zna jel fejk il nije, ali jedan lik je rezao neko povrce u kuhinji, odrezao si prst slucajno i nije mu bilo u redu ak mu je samo na toj ruci odrezan prst pa si je odrezao i drugi pa iskrvario do smrti, tak neka prica, ne sjecam se, ali prilicno uznemirujuce ako je istina.
Since the hard kick pioneered the scene, no words are fit to describe how explosive the sound has become. With the force of headbangers and die hard producers, we are now at maximum power.
8 godina
neaktivan
offline
Opsesivno-kompulzivni poremećaj

Volim parno, jedem parno šnita salame i stavljam volume na parno. Reći da je to neki poremećaj je debilno, danas je očito za sve izmišljen superspecijalni poremećaj kako bi neki kvazi liječnici imali što liječiti i živjeti na tuđi račun.

 

Postano na parne minute

Poruka je uređivana zadnji put pet 24.7.2015 21:32 (ks95hr).
13 godina
protjeran
offline
Re: Opsesivno-kompulzivni poremećaj
ks95hr kaže...

Postano na parne minute

 Ali neparan sat.

13 godina
neaktivan
offline
Re: Opsesivno-kompulzivni poremećaj
@makimakimaki
HAHAHAHAHAHAHAHAHAH

Ja one male kisele krastavce jedem skoro uz sve, uvijek, ali uvijek ih moram 5 stavit uz jelo, jednom mi stari uzo jedan, ja sam morao prije jela dodat jos jedan da ih bude opet 5, ne salim se.
Since the hard kick pioneered the scene, no words are fit to describe how explosive the sound has become. With the force of headbangers and die hard producers, we are now at maximum power.
9 godina
neaktivan
offline
Opsesivno-kompulzivni poremećaj

tako i ja pivu,ako nije dvaznamenkast paran broj,onda moram uzet još jednu.

12 godina
odjavljen
offline
Opsesivno-kompulzivni poremećaj

Nerijetko se vraćam na 4.kat provjeriti jesam li zaključao (iako znam da jesam), slažem bilježnice da se rubovi poklapaju i stajem na svaku drugu kockicu na pločniku ali reči da je to OCD...mislim da je to jedna velika izmišljotina glupih amera na kojoj oni naravno dobro zarađuju..zapravo to su sve illuminati ;)

Evo i dokaza 

Poruka je uređivana zadnji put pet 24.7.2015 22:10 (Zin8).
15 godina
neaktivan
offline
Re: Opsesivno-kompulzivni poremećaj
Zin8 kaže...

Nerijetko se vraćam na 4.kat provjeriti jesam li zaključao (iako znam da jesam), slažem bilježnice da se rubovi poklapaju i stajem na svaku drugu kockicu na pločniku ali reči da je to OCD...mislim da je to jedna velika izmišljotina glupih amera na kojoj oni naravno dobro zarađuju..zapravo to su sve illuminati ;)

Evo i dokaza 

 

--------------------------------------------------------------------------------------------
9 godina
neaktivan
offline
Opsesivno-kompulzivni poremećaj

Kak se zove kad nes zamislis i to se dogodi. Govorim za random stvari ljude kisu utakmice itd.

16 godina
neaktivan
offline
Opsesivno-kompulzivni poremećaj

Prejaka je to "ručna kočnica" u glavi. Takvih problema ima jedna meni draga bliska osoba.  Posebno se ističe pranje ruku.  Ponekad mu ciljano kažem.."hajde, probaj preskočit to trljanje ruku".  Odgovor je..."ne mogu, moram i to je jače od mene".

Sapuna ruke kao kirurg do lakata...trlja trlja pjeni trlja ispire...i na kraju pojede jabuku koja je oprana...tj ispolirana do bola.

Dok su ruke tako čiste pomno prati da ne kontaminira jednu,ako se to dogodi...druga nastavlja radnje diranja namirnica.

Uglavno razumjem taj problem kojeg on ima...ali nekada kada smo u društvo, to me totalno izludi.  Nedavno ja namjerno bacim na pod kviki-perec...sagnem se, uzmem ga...puhnem i pojedem ga.

Prijatelj u malo nije doživio srčani udar od šoka.

Kažu da se uglavnom radi o inteligentnim osobama...a i sam N.Tesla je imao pozamašan asortiman ovakvih poremećaja.  Najjači je onaj, da se nikada sa nikim nije rukovao.

expert za istrazivanje ruda i gubljenje vremena na bol-u.
13 godina
neaktivan
offline
Opsesivno-kompulzivni poremećaj

Deja vu.

 

Mislim da ljudi brkaju OCD sa picajzlaštvom.

To što držim auto uredan, što prašinu brišem jednom tjedno i što se sva koža i aluminij moraju sjajit nije OCD nego nedostatak obaveze u životu pa se zamaram glupostima.

To što kad parkiram imam potrebu volan okrenuti u "neutralni" položaj nije OCD nego mi tako lijepše izgleda.

To što surround zvučnika moram obrisati i gore iako nema prašine nije OCD nego želja da ne "zakinem" gornji dio(glupost, znam).

 

Jedino što imam neopisivu potrebu raditi jest namjestiti tempomat na brojku koja je djeljiva s 5. Taj 87 ili 132 me bodu u oči jako. Imam neki osjećaj da vozim "krivom brzinom" ako je tako namješteno. A glasnoća me ne smeta..

I imam potrebu što više žica staviti u vodilice da se ne vide i volim kad je sve "na špagu". Dakle da nema viška žice negdje i da namještaj ne "odstupa" od nekih imaginarnih linija.

Ali opet, to nije OCD je me ne čini nervoznim nego ne volim udarat nogom u tabure kad ulazim u sobu..

Ne predaj se nikada osim kad moraš - Grunf
Poruka je uređivana zadnji put pet 24.7.2015 23:51 (chutac).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice