O svemiru

poruka: 637
|
čitano: 157.469
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
neaktivan
offline
RE: O svemiru
???
Samo su dvije stvari beskonacne, svemir i ljutska glupost, a za svemir i nisam posve siguran...
16 godina
offline
RE: O svemiru
1337Code_breaker kaže...
(nema kod mene kraja, sa 8 godina sam radio nacrte ove sta sad 4 radim, a vi znate samo za onu letjelicu, za par tijedena kad vidim sta ce bit s tim cu vam rec druge :)
fuzija bi se mogla kontrolirati smanjivanjem ili gašenjem laserskih emitera, a do lancane reakcije bi teze doslo zato sto je fuzija vise manje stabilna, puno stabilnija od fisije...
moze li kemijski laser, ili vise njih uzrogovati toliku temperaturu?

 Kod lasera mi se cini da je glavni problem velicina tog cuda, i vjerojatno snaga koju trose:

http://news.bbc.co.uk/2/hi/science/nature/8485669.stm

http://en.wikipedia.org/wiki/HiPER

 

Evo o sto opcenito pise o tome:

"Laser driven systems were initially believed to be able to generate commercially useful amounts of energy. However, as estimates of the energy required to reach ignition grew dramatically during the 1970s and '80s, these hopes were abandoned. Given the low efficiency of the laser amplification process (about 1 to 1.5%), and the losses in generation (steam-driven turbine systems are typically about 35% efficient), fusion gains would have to be on the order of 350 just to break even. These sorts of gains appeared to be impossible to generate, and ICF work turned primarily to weapons research. With the recent introduction of fast ignition, things have changed dramatically. In this approach gains of 100 are predicted in the first experimental device, HIPER. Given a gain of about 100 and a laser efficiency of about 1%, HiPER produces about the same amount of fusion energy as electrical energy was needed to create it."

 

 

 

Think locally, act globally...
Poruka je uređivana zadnji put uto 17.8.2010 20:18 (SupremeCommander).
16 godina
offline
RE: O svemiru

Eksperiment nudi razrješenje zagonetke zašto je više tvari od antitvari

 

pod pretpostavkom da je ovo istina.. tada je u početku masa "svemira" morala biti znanto veća nego danas!?

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
Poruka je uređivana zadnji put sri 18.8.2010 18:39 (nixass).
14 godina
neaktivan
offline
RE: O svemiru
zato sto se sudaranjem materije i antmaterije nestaje tver i nastaje energija
Samo su dvije stvari beskonacne, svemir i ljutska glupost, a za svemir i nisam posve siguran...
16 godina
offline
RE: O svemiru

da, jasno mi je to..

no velim, ako je iz tih yebačkih sudara ostao samo mali dio neuništene materije, tada je u početku bilo puno više svega..

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
13 godina
neaktivan
offline
O svemiru

... energije su jake ...   :)

14 godina
neaktivan
offline
RE: O svemiru
tako je, materija danas sacinjava samo 0.1% mase u svemiru, vise je sacinjava energija, jos vise ctna materija, a najvise crna energia, jos da znamo sto je to...
Samo su dvije stvari beskonacne, svemir i ljutska glupost, a za svemir i nisam posve siguran...
13 godina
neaktivan
offline
RE: O svemiru
Ukupan zbroj mase i energije u svemiru je uvijek isti. Prije smo imali vise mase, manje energije. Zatim su se materija i antimaterija medjusobno ponistili i nastalo je puno mase. Samo je pitanje zasto je bilo vise materije, nego antimaterije.
15 godina
offline
RE: O svemiru
1337Code_breaker kaže...
tako je, materija danas sacinjava samo 0.1% mase u svemiru, vise je sacinjava energija, jos vise ctna materija, a najvise crna energia, jos da znamo sto je to...

materija sacinjava 0.1% mase, a energija ostatak!?!??! i ti si isa radit kvantnu warp letjelicu na vodik. Razocara si me sa ovim postom.

I'm going woo woo
15 godina
offline
RE: O svemiru
1337Code_breaker kaže...
tako je, materija danas sacinjava samo 0.1% mase u svemiru, vise je sacinjava energija, jos vise ctna materija, a najvise crna energia, jos da znamo sto je to...

Hoćeš reći da i energija ima masu?

14 godina
neaktivan
offline
RE: O svemiru
da, energija ima masu. nisam napisao da energija sacinjava ostatak nego samo da sacinjava vise mase od materije sto naravno nije dokazano ali je vrlo vijerojatno
rekao sam da najvise sacinjava CRNA ENERGIJA
danas idem do bratica, u njegovoj sam knjizi to procitao, pa cu vam moci tocno reci.
Samo su dvije stvari beskonacne, svemir i ljutska glupost, a za svemir i nisam posve siguran...
13 godina
neaktivan
offline
RE: O svemiru
Ne, energija nema masu.
14 godina
neaktivan
offline
RE: O svemiru
energija ima masu, neka tu strucniji od mene poblize pojasne
Samo su dvije stvari beskonacne, svemir i ljutska glupost, a za svemir i nisam posve siguran...
16 godina
offline
RE: O svemiru

isto tako, masa je jedan od oblika energije..

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
Poruka je uređivana zadnji put čet 19.8.2010 23:38 (nixass).
13 godina
protjeran
offline
O svemiru

Koliko sam ja primjetio barem po postovima na ovom forumu su sve sami znanstveniciCool.

Na divljaštvo odgovorimo još večim divljaštvom...
13 godina
neaktivan
offline
RE: O svemiru
Ne, energija nema masu. Ajde, stavi mi energiju na vagu i reci koliko ima kg. Drugo je tvrdnja da energija JEST masa. Tj, energiju mozemo pretvoriti u masu ili obratno. Tako naprimjer kugla mase 100kg kada bi bila pretvorena u cistu energiju mogla bi napajati cijeli grad jednu godinu.
15 godina
offline
RE: O svemiru
1337Code_breaker kaže...
da, energija ima masu. nisam napisao da energija sacinjava ostatak nego samo da sacinjava vise mase od materije sto naravno nije dokazano ali je vrlo vijerojatno
rekao sam da najvise sacinjava CRNA ENERGIJA
danas idem do bratica, u njegovoj sam knjizi to procitao, pa cu vam moci tocno reci.

Energija nema masu.

 

Nije crna energija nego tamna tvar (dark matter). 

 

Masa se moze potpuno pretvoriti u energiju i obratno.

I'm going woo woo
15 godina
offline
RE: O svemiru
tnakir kaže...

 

Masa se moze potpuno pretvoriti u energiju i obratno.

A kako?

15 godina
offline
RE: O svemiru
dejo6 kaže...
tnakir kaže...

 

Masa se moze potpuno pretvoriti u energiju i obratno.

A kako?

E = mc2

I'm going woo woo
15 godina
offline
RE: O svemiru

Al mislim u praksi kako pretvorit masu u energiju i obratno.

15 godina
offline
RE: O svemiru
dejo6 kaže...

Al mislim u praksi kako pretvorit masu u energiju i obratno.

http://imagine.gsfc.nasa.gov/docs/ask_astro/answers/970724a.html

I'm going woo woo
Poruka je uređivana zadnji put pet 20.8.2010 11:58 (tnakir).
15 godina
offline
RE: O svemiru

znači u teoriji se može al u praksi baš i ne

16 godina
neaktivan
offline
RE: O svemiru
dejo6 kaže...

znači u teoriji se može al u praksi baš i ne

Pa piše ti - stalno se događa.

http://boards.4chan.org/b/
15 godina
offline
RE: O svemiru

Ali piše i : It's not possible, however, to collect these newly created particles and assemble them into atoms, molecules and bigger (less microscopic) structures that we associate with 'matter' in our daily life. This is partly because in a technical sense, you cannot just create matter out of energy...

Ne može se iskoristit u neke praktične svrhe.

15 godina
offline
RE: O svemiru
dejo6 kaže...

Ali piše i : It's not possible, however, to collect these newly created particles and assemble them into atoms, molecules and bigger (less microscopic) structures that we associate with 'matter' in our daily life. This is partly because in a technical sense, you cannot just create matter out of energy...

Ne može se iskoristit u neke praktične svrhe.

Citaj dalje...

 

Kaze u sudarima u akceleratorima iz kineticke energije nastaju subatomske cestice.

I'm going woo woo
16 godina
offline
RE: O svemiru
dario111cro kaže...
Ne, energija nema masu. Ajde, stavi mi energiju na vagu i reci koliko ima kg. Drugo je tvrdnja da energija JEST masa. Tj, energiju mozemo pretvoriti u masu ili obratno. Tako naprimjer kugla mase 100kg kada bi bila pretvorena u cistu energiju mogla bi napajati cijeli grad jednu godinu.

kako god, moja tvrdnja stoji. a to kaj bi ti energiji mjerio masu.. eh sad..

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
14 godina
offline
15 godina
offline
O svemiru

Isto tako jedna zanimljivost... kada izmjerite masu protona i neutrona zasebno i kad je zbrojite, ona je razlicita od njihove ukupne mase kad se nalaze u jezgri atoma. Proguglajte...

I'm going woo woo
14 godina
neaktivan
offline
RE: O svemiru
to je zbog utjecaja nukelarne energije ako se ne varam
mana zanima mozemo li mi masu pretvoriti u energiju a ne obratno?
Samo su dvije stvari beskonacne, svemir i ljutska glupost, a za svemir i nisam posve siguran...
15 godina
offline
RE: O svemiru

Pa spajanjem materije i antimaterije se sva masa pretvara u energiju.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice