Kuhanje

poruka: 123
|
čitano: 29.133
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
offline
Kuhanje

a sad koji je najbolji fiš... pa normalno da je tebi najbolji od morske ribe zato jer si odrastao uz morsku ribu.

za kontinentalce nema boljeg od šarana, a morsku ribu i plodove koriste da privuku muhe od ostatka prehrane {#}

 

meni morska nije niš posebno, sve mi imaju isti okus, jedino što sa mora odobravam su lignje, ostalo 0 bodova. par puta probao se natjerat na škampe, oradu, dagdnje... jedino pregrmim srdelice srijedom kad je plac, mada se uopće neisplate 35 kn kila, za to odem u ribnjak na pored grada i kupim 2 kile pastrve.

 

 

o/
14 godina
offline
Kuhanje

Naravno, za fiš sam se šalio, cijenim ga i poštujem. BTW, ovdje (Split) su srdele oko 20 Kn/kg ali krajem radnog dana (iza podne) dođu i na 10. Neki dan sam kupio 2 palamide, 20 Kn/komad, s tim da ti je na licu mjesta očiste, odrežu glavu i filetiraju, tek ti ostane da je doma baciš na gradele ili zagrijanu tavu (teflon bez ulja).

A morska riba ima vrlo različite okuse, osim ako ih "stručnjaci" ne ubiju limunom.

Kako sam se dotakao grdobine i brujeta, evo i recepta:

Kupiti grdobinu (recimo 1kg). Prodavaču reći da joj makne peraje i zube (i utrobu, ako slučajno već nije) može vam čak i odvojiti rep od glave da lakše stane u lonac. Nikako je ne guliti, jer masnoća iz kože daje bolji okus (guli se samo za lešadu).

Isjeckati 2 velike kapule na krupno i dinstati na tihoj vatri na maslinovom ulju. Dodati malu konzervu pelata koje smo nožem isjeckali u samoj konzervi.

Spustiti grdobinu u lonac. Preliti bijelim vinom, dodati malo soli, papra i žlicu šećera. Kuhati oko pola sata. Ne miješati nego povremeno protresati lonac.

Dodati sitno sjeckani češnjak i peršin. Kuhati još 5-10 minuta i gotovo.

Servirati s palentom, ili samo sa svježim bijelim kruhom.

Rep dati supruzi / djeci, a užitak jedenja glave ostaviti za sebe.

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 1.10.2013 10:02 (Punti).
10 godina
neaktivan
offline
Kuhanje

istina, primorci hvale morsku, kontinentalci riječnu :D

kod mene isto je riječna u srcu, ali neću odbiti morsku ako je znalac pripremi :D

 

što se tiče marinade, meni je isto najučinkovitije slatko povrće kako je kolega rekao najviše mrkva i malo paprike + peršin i malo vegete.

 

morska riba je na kontinentu preksupa, nekad socijalna srdelica je u nekim tržnicama i 40 kn, dok je prosjek 30-35 kn, pojedem je zato jer cura kupi pa ajde... al osobno kad jedem ribu onda idem u ribnjak, prstom pokažem koje i to je to + cijena kile je od ribe do ribe različita al nijedna nije preko 50 kn, dok je pastrva 32.

recimo u četvrtak za placu gledao oradu i hlap

 

a najslađe su one koje sam uhvatim, sinoć bio u ribičiji, na slici ulov. uhvatio bi i štuku, hrvao sam se sa njom 10 minuta i na kraju mi pregrize cijelu udicu na pola {#} nisam je očekivao jer je još bilo 6 sati, a one obično kreću u akciju poslje 7-8, pa sam na šatpu ostavio slabiji najlon, udice i mašinu...

odmah odrezao gornje peraje jer sam se već jednom napiknuo pa na hitnoj završio...

 

 

osim pripreme riba, mogu reć da sam dobar u spravljanju roštilja, peke, kotlića čobanca,, pa lovačkog kotića od divljači (vepar, srna, jelen, divlji zec, medvjed, ove spremam često, ostale rijeđe), kotlovine, fiš paprikaš i pizze.

 

za ostalo je zadužena bolja polovica {#}

 

 

 

The truth is out there?! Does anyone know the URL?
Poruka je uređivana zadnji put uto 1.10.2013 10:23 (Historian).
11 godina
neaktivan
offline
Kuhanje

Meni su ribe i jedne i druge sasvim ok hrana, samo ogladnim od toga nakon 2 sata :D

 

Medvjed!? Od divljači probao samo srnetinu i stvarno mi se svidjelo, miris i okus su neponovljivi. Gdje nabaviš medu?

Ke?!
10 godina
neaktivan
offline
Kuhanje

Medu nabavim od lokalne lovačke udruge i to samo 2 puta godišnje kada je odstrel. Kila je svake godine oko 80 kn al ako uzmeš recimo 10 kg onda dobiješ popust na količinu i do 40% što se svakako isplati. Osim ta 2 odstrela, medvjede se ne smije niti uznemiravati, a posebno ne ubijati, a kazna za medvjedicu zna biti i do 80.000kn...

 

Uglavnom od lovaca nabavljam svu divljač, ono što nekada znaju imati u centrima se NE kupuje! Zato jer takvo meso zna stajati tjednima i samo ga premazuju tko zna sa čim samo da ostane svježe + zamrzavaju ga i ponovno odmrzavaju

 

Medo uopće nije težak za pripremu, za lovački kotlić od mede treba jedno 1 kila mesa, ali uz to ide i druga divljač pa onda ide još kila jelenjeg buta, 1 kila vepra i pola kile fazana, 1 luk, 2 crvena luka, 2-4 režnja češnjaka češnjak, 4-5 feferona (može i više ako volite pikantnije), malo peršina, 5-8 mladih krumpira, 20 dag plodova brusnice ili borovnice, a može i 3 velike žlice pekmeza od ovih plodova, peršin, pola kile palente, žlićica senfa i 2 lovorova lista, i standardno ulje, sol i papar u zrnu. ja osobno umjesto ulja stavljam domaću svinjsku mast koja ima daleko bolji šmek od rafiniranog ulja i obavezno kao i za svaku divljač, majčina sušica i pola jabuke (obično se uzima sorte aidared-to je jesenja jabuka crvene boje i blago kiselkastog okusa,

u to mogu ići i gljive, ali treba biti jako jako operzan ako je to slučaj i pored sebe imati iskusnog gljivara, jer neke gljive kuhanjem duže vrijeme mogu postati otrovne!!!

 

u sve to se može i dodati 2 dl crnog vina (bijelo ne) ili tamog ili kasačkog piva, stariji lovci ne stavljaju ni vino ni pivo nego domaći konjak što je isto jako fino.

 

naravno, rijetko kada se radi kotlić od jedne vrte mesa, puno češće je da su kuha 3-4 vrste i to je onda pravi lovački. Osobno radim sa medom, srnom ili još bolje jelenom, veprom i fazanom. ako nema fazana onda ide divlji zec koji se stavi sat vremena pred kraj jer ima mekše meso od ostatka ekipe.

možete i raditi sa jednom vrstom mesa, ali onda ne ide kila, nego 2-3 kile.

 

sastojci se lagano dodaju jedan za drugim i nema nekog posebnog redosljeda. sve se kuha 2 i pol do tri  sata na laganoj(!) vatri, ne smije biti živa i oštra jer cilj je lovačkog kotlića da se okusi međisobno izmješaju a za to treba vremena. naravno možete i sve skuhati za sat, sat i pola ali onda imate običan čušpajz sa mesom, a šteta je divljač na taj način pripremati.

 

svugdje pišem divljač u muškom rodu jer recimo meso jelena ima više "divlji" okus od srne, ali kako god bilo, svaka divljač bilo muška ili ženska nije za usporedbu sa domaćim životinjama, upravo zbog tog "divljeg" okusa.

Ako nemate pristupa divljači, recept je i dalje dobar, samo divljač zamjenite domaćim mesom, npr. meso starije svinje, govedine i domaći kunić.

 

Ovo je mjera za 5-litreni kotić. ako je kotić veći onda se i sastojci proporcionalno povećavaju.

 

 

 

 

 

The truth is out there?! Does anyone know the URL?
12 godina
protjeran
offline
Re: Kuhanje
Apachy kaže...

a sad koji je najbolji fiš... pa normalno da je tebi najbolji od morske ribe zato jer si odrastao uz morsku ribu.

za kontinentalce nema boljeg od šarana, a morsku ribu i plodove koriste da privuku muhe od ostatka prehrane {#}

 

meni morska nije niš posebno, sve mi imaju isti okus, jedino što sa mora odobravam su lignje, ostalo 0 bodova. par puta probao se natjerat na škampe, oradu, dagdnje... jedino pregrmim srdelice srijedom kad je plac, mada se uopće neisplate 35 kn kila, za to odem u ribnjak na pored grada i kupim 2 kile pastrve.

 

 

E vidis, itekako se isplati... Pouzdano znam da 90% ljudi na peskariji (prevod, ribarnica) momentalno, ali bas odmah cim ribarica dode, trpaju ribu u led, u kamion i pravac u Zagreb, dok im mi u Zadru nismo neki prioritet, pa se nama ne isplati..

Sons of the gods today we shall die, Open Valhalla's door, Let the battle begin with swords in the wind, Hail Gods of War!
12 godina
offline
Kuhanje

Evo ekipa u Nedelju je kod mene kirvaj,pa sam po prvi puta u zivotu odlučio kuhati čobanac!

E sada,kvaka je u tome sto ja samo čobanac jeo 100 puta,ali nikada ga nisam pravio!

Tu i tamo znam nekakve osnove i to sto cu procitati na coolinarki,ali zaista bih cjenio,par savjeta od "iskusnjara"koja su prije pravila čobanac!{#}

15 godina
offline
Re: Kuhanje
Milka30 kaže...

Evo ekipa u Nedelju je kod mene kirvaj,pa sam po prvi puta u zivotu odlučio kuhati čobanac!

E sada,kvaka je u tome sto ja samo čobanac jeo 100 puta,ali nikada ga nisam pravio!

Tu i tamo znam nekakve osnove i to sto cu procitati na coolinarki,ali zaista bih cjenio,par savjeta od "iskusnjara"koja su prije pravila čobanac!{#}

Evo kako ja radim,.

Sve ovisi za koliko osoba radiš, to odrediš otprilike, možeš konzultirate neke od recepata na internetu.

Luk i mrkvu ne sjeckam, nego ih usitnim štapnim mikserom, dinstam ih na ulju na laganoj vatri. Dodam svinjske nogice (zgušnjavaju ga) i meso (obično je to svinjetina, junjetina i divljač) te vodu. U to dodajem začine (paprika, ljuta paprika, celer, češnjak, sol, papar, feferone, začin iz vrećice, vegeta (po okusu sve)). Kad se krene ukuhavati (izgubi 10-20% tekućine) stavljam vino i kuham dok vino ne ispari, nakon toga dodajem još u vodi razmućenu pasiranu rajčicu i ponekad gljive iz konzerve. Ako se stave svinjske nogice onda nije potrebno dodavati ništa za zgušnjavanje, ali ako misliš da nije dosta gusto možeš ubaciti sitno sjeckani krumpir kojeg pusti da se raskuha (svašta tu ljudi rade, jednom sam čak vidio da stavljaju pire krumpir iz vrećice, ali ovo s sirovim sitno sjeckanim krumpirom je provjereno). I to ti je otprilike to. 

R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011. R.I.P. Munjovoz 20.3.2012.
15 godina
neaktivan
offline
Re: Kuhanje
Punti kaže...

Ja ne znam spravljati slatkovodnu ribu jer sam s mora, ali moji prijatelji Mađari imaju set začina koji u potpunosti pokrije mulj. Naravno, ne znam koji su začini, ali barem je to pravac u kojem treba tragati.

Inače, najlipši fiš paprikaš mi je brujet od grdobine :)

Ja inače izbjegavam morsku ribu iz jednostavnog razloga puna je žive. Jedina prednsot koju vidim da morska riba ima naspram riječne je to što ima više joda i  ništa drugo. Pastrvu bi stavio ispred bilo koje druge morske ribe koliko god ona cijenjena bila.

13 godina
offline
Kuhanje

Palačinke, vafle, radio par puta kolače, pečenje mesa na roštilju/tavi, pohanje piletine i još neke sitne stvari. Sad ću se polako baciti na rižu i tjesteninu.

Ne znam puno, ali spremim sebi po guštu, začinim kako želim i ne opterećujem druge. Danas radio pizzu, sve dobro, samo mi ne ide mijesanje tijesta. 

 

Ali kad usporedim sa svojim frendovima, koji nemaju pojma ni hrenovke skuhat. Meni bi dop1zdilo da stalno moram čekat nekog da mi nešto spremi za jest.

 

A ta rasprava za ribu, ja volim. Od riba do školjki i ostalih čuda. Škampe i dagnje na buzaru {#}

Samo što ona izreka dobro stoji "nakon ribe bi trebalo nešto pojest".

Ništa ne ostavljam nezavrš
14 godina
neaktivan
offline
Re: Kuhanje
dv14 kaže...

Palačinke, vafle, radio par puta kolače, pečenje mesa na roštilju/tavi, pohanje piletine i još neke sitne stvari. Sad ću se polako baciti na rižu i tjesteninu.

Ne znam puno, ali spremim sebi po guštu, začinim kako želim i ne opterećujem druge. Danas radio pizzu, sve dobro, samo mi ne ide mijesanje tijesta. 

 

Ali kad usporedim sa svojim frendovima, koji nemaju pojma ni hrenovke skuhat. Meni bi dop1zdilo da stalno moram čekat nekog da mi nešto spremi za jest.

 

A ta rasprava za ribu, ja volim. Od riba do školjki i ostalih čuda. Škampe i dagnje na buzaru {#}

Samo što ona izreka dobro stoji "nakon ribe bi trebalo nešto pojest".

tijesto možeš miješat električnim mikserom sa onim "valovitim" nastavcima za tijesta :)

10 godina
neaktivan
offline
Kuhanje

Skupilo se 10 ljudi, 3 od njih kuhari.

 

Ukratko, 2 cijela janjeta, 3 kokosi, brdo ribe (slaktovodne i slane), i 3 zeca (Inace jedan od likova je lovac, pa zna gdje jeftino nabaviti meso), zajedno sa 4 gajbe piva...

 

Ide noc zivota :D

Die for metal
13 godina
offline
Re: Kuhanje
zeroname kaže...

Evo gospodo kad smo već kod kuhanja , trebam savjet kako marinirati ove riječne ribe kao što su som , štuka itd Pogotovo som jer ima okus po mulju.

Kada smo već kod kuhanja, i kod ribolova BTW, tu nešto mogu i ja kazati, posebice svezi glede soma. 

Kao prvo, treba razlikovati ribu ulovljenu u kakvoj čistoj i zdravoj rijeci ili u nekom bajeru, obzirom imam prilike iz prve ruke loviti ribu, vjerujte mi, znam o čemu pričam. 

Evo za početak nekoliko savjeta; ako vam već netko poklanja ribu, ja bih na vašem mjestu želio da ta riba bude živa, i automatski ste sigurni u svježinu ribe. Ako je riba živa a ulovljena u kakvoj zatvorenoj vodi, AKO imate mogućnost, ostavite u tekućoj vodi istu ribu a barem 5 dana da sa očisti od svega što je imala u želucu i probavnom traktu. 

Kada želite očistiti soma, njega čistite u dva dijela, prvo drob, kojeg i nema nešto previše, o onda, koža i sve ono zbog čega vama som kao smrdi. Kada ste izvadili drob, soma bi bilo poželjno objesiti negdje povisoko da vam njegova glava bude u visini vaše, pa zarežete ispod prsnih peraja okolo naokolo oko glave. Kada ste zarezali, kombinirkama uhvatite čvrst za jedan kraj i polako vucite prema dolje, dok ne potrgate cijelu kožu. UPOZORENJE; koža je über kliska i čvrsta, a ako pravilno radite, uz malu asistenciju oštrog noža, kožu skinete kao neki uzak rukav sa malo deblje ruke. 

Nakon toga, oštrim nožem na leđima izvadite iz leđnog utora masne naslage od iza glave pa sve do kraja repa, te odrežite repnu peraju od analnog otvora do repa, skupa sa kostima i mišićima, koji nisu baš nešto, a samo kvare ukus. 

Ono što vam je ostalo, u zavisnosti od veličine ribe, rastrančirajte u nekoliko komada a njih stavite na barem mjesec dana u duboko smrzavanje, nakon toga kada ribu spečete paniranu kukuruznim brašnom i malo prije posolite, prste će te lizati cijeli dan i večer. 

Dobar tek svima koji će ubuduće češće klopati ribu zahvaljujući ovoj temi! 

ATJ Lučko
10 godina
offline
Re: Kuhanje
Punti kaže...

Ja ne znam spravljati slatkovodnu ribu jer sam s mora, ali moji prijatelji Mađari imaju set začina koji u potpunosti pokrije mulj. Naravno, ne znam koji su začini, ali barem je to pravac u kojem treba tragati.

Inače, najlipši fiš paprikaš mi je brujet od grdobine :)

Mađari imaju brutalne začine. Sjećam se kad smo kod kumova(kuma je iz Mađarske) jeli fiš bio je toliko ljut da su mi suze išle(inače volim ljuto) pa mi je kuma srdačno ponudila sarmu umjesto fiša, al gle čuda i sarma bila za rigat vatru {#} 

Don't blink. Blink and you're dead. They are fast. Faster than you can believe. Don't turn your back. Don't look away. And don't blink. Good Luck.
15 godina
neaktivan
offline
Re: Kuhanje
ddarknessfairyy kaže...
Punti kaže...

Ja ne znam spravljati slatkovodnu ribu jer sam s mora, ali moji prijatelji Mađari imaju set začina koji u potpunosti pokrije mulj. Naravno, ne znam koji su začini, ali barem je to pravac u kojem treba tragati.

Inače, najlipši fiš paprikaš mi je brujet od grdobine :)

Mađari imaju brutalne začine. Sjećam se kad smo kod kumova(kuma je iz Mađarske) jeli fiš bio je toliko ljut da su mi suze išle(inače volim ljuto) pa mi je kuma srdačno ponudila sarmu umjesto fiša, al gle čuda i sarma bila za rigat vatru {#} 

Pa u tome i je stvar mađari bi  mogli začiniti i ljudsko meso da ne bi ni znao šta jedeš jer je sve zamaskirano.

11 godina
offline
Re: Kuhanje
zeroname kaže...
ddarknessfairyy kaže...
Punti kaže...

išle(inače volim ljuto) pa mi je kuma srdačno ponudila sarmu umjesto fiša, al gle čuda i sarma bila za rigat vatru {#} 

Pa u tome i je stvar mađari bi  mogli začiniti i ljudsko meso da ne bi ni znao šta jedeš jer je sve zamaskirano.

a navodno je okusa piletine {#} tako vele

I hate this fucking heat. Somebody just shoot me! Far Cry 3
10 godina
neaktivan
offline
Re: Kuhanje
dar01 kaže...
zeroname kaže...
ddarknessfairyy kaže...
Punti kaže...

išle(inače volim ljuto) pa mi je kuma srdačno ponudila sarmu umjesto fiša, al gle čuda i sarma bila za rigat vatru {#} 

Pa u tome i je stvar mađari bi  mogli začiniti i ljudsko meso da ne bi ni znao šta jedeš jer je sve zamaskirano.

a navodno je okusa piletine {#} tako vele

Ili znas iz iskustva ;D

Die for metal
15 godina
neaktivan
offline
Re: Kuhanje
CasualViking kaže...
dar01 kaže...
zeroname kaže...
ddarknessfairyy kaže...
Punti kaže...

išle(inače volim ljuto) pa mi je kuma srdačno ponudila sarmu umjesto fiša, al gle čuda i sarma bila za rigat vatru {#} 

Pa u tome i je stvar mađari bi  mogli začiniti i ljudsko meso da ne bi ni znao šta jedeš jer je sve zamaskirano.

a navodno je okusa piletine {#} tako vele

Ili znas iz iskustva ;D

Zato ja nikad ne kupujem gotove ćevape u mesnicama jedino ako je neki trgovački lanac u pitanju jer su tamo stalno kontrole. Pa sta sprjecava nekog mesara da od iznutrica od svinje odnosno od najvećeg smeća od mesa napravi ćevape ionako ih dobro nasole i popspu paprikom da i kasnije ne prepoznaš

10 godina
offline
Re: Kuhanje
zeroname kaže...

Zato ja nikad ne kupujem gotove ćevape u mesnicama jedino ako je neki trgovački lanac u pitanju jer su tamo stalno kontrole. Pa sta sprjecava nekog mesara da od iznutrica od svinje odnosno od najvećeg smeća od mesa napravi ćevape ionako ih dobro nasole i popspu paprikom da i kasnije ne prepoznaš

 

Ni ja ne kupujem ni ćevape ni pljeskavice nigdje osim kod provjerenih mesara i u jednom trgovačkom centru.  Inače za mljeveno meso vrijedi da što je ljuće to je bolje zamaskirana "starost"(osim ako ne kupuješ pljeskavice koje su extra ljute) i što se više skupe kad ih pečeš imaju više masti i nekvalitetnog mesa u sebi. Ćevapčići i pljeskavice koje su kvalitetni bi trebale zadržat koliko toliko istu veličinu kao prije obrade.

Don't blink. Blink and you're dead. They are fast. Faster than you can believe. Don't turn your back. Don't look away. And don't blink. Good Luck.
Poruka je uređivana zadnji put čet 3.10.2013 16:58 (ddarknessfairyy).
13 godina
offline
Re: Kuhanje
Asta kaže...
dv14 kaže...

Palačinke, vafle, radio par puta kolače, pečenje mesa na roštilju/tavi, pohanje piletine i još neke sitne stvari. Sad ću se polako baciti na rižu i tjesteninu.

Ne znam puno, ali spremim sebi po guštu, začinim kako želim i ne opterećujem druge. Danas radio pizzu, sve dobro, samo mi ne ide mijesanje tijesta. 

 

Ali kad usporedim sa svojim frendovima, koji nemaju pojma ni hrenovke skuhat. Meni bi dop1zdilo da stalno moram čekat nekog da mi nešto spremi za jest.

 

A ta rasprava za ribu, ja volim. Od riba do školjki i ostalih čuda. Škampe i dagnje na buzaru {#}

Samo što ona izreka dobro stoji "nakon ribe bi trebalo nešto pojest".

tijesto možeš miješat električnim mikserom sa onim "valovitim" nastavcima za tijesta :)

 

I s tim se onda izbjegne mijesenje rukama?



Što se tiče rasprave za ćevape i pljeskavice, meni se okusom sviđaju one smrznute Podravkine pljeskavice. Nekako su mi ukusnije nego svježe. Sad u sastojke ne ulazim, jer kada bi se znalo što sve ide u hranu, 80% toga se nebi jelo.

Ništa ne ostavljam nezavrš
10 godina
offline
Re: Kuhanje
dv14 kaže...

 

I s tim se onda izbjegne mijesenje rukama?



Što se tiče rasprave za ćevape i pljeskavice, meni se okusom sviđaju one smrznute Podravkine pljeskavice. Nekako su mi ukusnije nego svježe. Sad u sastojke ne ulazim, jer kada bi se znalo što sve ide u hranu, 80% toga se nebi jelo.

Ne možeš izbjeć ručno miješenje tijesta. Mikser pripremi tijesto al ga opet moraš premjesit prije valjanja. A u čem je problem? Jel ne valja tijesto(ljepi se, raspada...) ili?

Don't blink. Blink and you're dead. They are fast. Faster than you can believe. Don't turn your back. Don't look away. And don't blink. Good Luck.
16 godina
offline
Kuhanje

Pozdrav!

Kuham sve osim kolača i kruha, nisam ih često radio pa moram viriti u recepte... dolaze vam bundeve, pa malo prošvrljajte po netu za recepte za pitu od bundeve, i juhicu, koja bude jako fina. A i ak se samo ispeče u pečnici može se jesti takva, bude slatka...

 

Uglavnom, omiljena klopa mi je pašta sa piletinom u umaku od vrhnja sa curryjem ili crvenom paprikom. Gotovo je za pola sata zajedno sa sjeckanjem piletine, nije zahtjevno, a fino je.

 

Daklem:

 

Pileći file (40-50 deka) izrezati na krupnije kocke. Na maslinovom ulju (kuhajte sa njim, zdravije je i ukusnije, a ima ga po 40 kuna litra, za kuhanje odlično) podinstati jednu veliku glavicu luka, sitno sjeckanog. Kad požuti, dodati piletinu, posoliti, dinstati dok ne bude skoro gotovo. Začiniti sa slatkom crvenom paprikom ili curryjem (probajte naći dobar curry, mora biti papren) po volji, promiješati i pustiti još jednu minutu da se prožme, na to baciti veliko pakiranje punomasnog vrhnja ili milerama... 400g je pakiranje, ja obično dodam još jedno malo vrhnje da bude više umaka. Posoliti, promiješati, staviti na jako laganu vatru da krčka, na drugu vatru staviti lonac vode da zakuha, posoliti, baciti u nju pol kile pašte (penne, spirali, što vam paše), skuhati al dente, ocijediti i baciti u posudu sa umakom, dobro izmiješati, pa udri. Kome paše, može staviti parmezan preko.

 

Piletina će pustiti svoju vodu tijekom dinstanja, kao i luk. U slučaju da voda ispari, prejaka vam je vatra, dodajte malo tople vode i dinstajte dalje - meso ne smije plivati u vodi, nego je voda samo malo na dnu, da ne zagori. Također, meso sa umakom radim u woku, dovoljno je velik da poslije primi i paštu preko. Umjesto pilećeg filea možete uzeti i krilca, batak, zabatak, samo vodite računa da meso mora biti gotovo gotovo prije dodavanja vrhnja, jer se u vrhnju samo malo dokuha. Ukusnije je tako, jer koža sa piletine pusti svoju masnoću, no malo je pipavo za jesti :)

 

Ovo je doza za četvero ljudi, mada sam mogu pola pojesti u jednom obroku :) a cijena je oko 40-50 kuna za cijeli obrok. 

No trees were killed in the creation of this post. However, a large number of electrons were seriously inconvenienced.
Poruka je uređivana zadnji put čet 3.10.2013 18:39 (Father_Dougal).
12 godina
offline
Kuhanje

Svinjske, kao i ostale iznutrice i nisu baš smeće od mesa,  to vrijedi za doma uzgojene životinje koje se hrane prirodnom hranom. Sad za kupovne, to je već druga priča. Meni nema bolje stvari za doručak od pečenih pilećih jetarca sa češnnjakom na malo svinjske masti. Pa za ručak tripice, njih se ne mogu najesti, pomješane sa kockicama špeka i paprikom pa boja bude fino narančasto-crvena.

 

Naravno tu je osobni odabir, znam masu ljudi kojima se gade krvavice, tripice, pa mesa glave tipa jezik,njuškica, mozak...

o/
10 godina
neaktivan
offline
Re: Kuhanje
Apachy kaže...

Svinjske, kao i ostale iznutrice i nisu baš smeće od mesa,  to vrijedi za doma uzgojene životinje koje se hrane prirodnom hranom. Sad za kupovne, to je već druga priča. Meni nema bolje stvari za doručak od pečenih pilećih jetarca sa češnnjakom na malo svinjske masti. Pa za ručak tripice, njih se ne mogu najesti, pomješane sa kockicama špeka i paprikom pa boja bude fino narančasto-crvena.

 

Naravno tu je osobni odabir, znam masu ljudi kojima se gade krvavice, tripice, pa mesa glave tipa jezik,njuškica, mozak...

 

Kad je kolinje to je narodni event :D Kuhanje kotla za krvavice, pa onda kad se stave na stol na hlađenje pa narežem jezik, njuškicu (ovo sam rezerviral samo za sebe), oči, mišići sa vilica, mozak... Nagrada za rad cijelog dana pri temp. obavezno manjoj od nule. Na kraj stola stavim hrpicu soli i to je to. A najzanimljiviji su mi susjedovi klinci, najprije to fuj, to ovo, to ono, za 2 min sve ko kosci mlate, sve očiste i onda dal ima još  :D

 

Tripice klopam samo kad netko na selu ubija kravu/junicu ili ima na tržnici u gradu od provjerenih ljudi, ono što se nudi sve manje i manje u centrima nisu nešto, kad se odmrznu i zamrznu 2-3 puta to nije to. Cura ih isto pripremi sa špekom, paprikom pa bude fino crveno, 2 lovorova lista + ribani parmezan kad je u tanjuru.

The truth is out there?! Does anyone know the URL?
12 godina
offline
Re: Kuhanje
Historian kaže...

Kad je kolinje to je narodni event :D Kuhanje kotla za krvavice, pa onda kad se stave na stol na hlađenje pa narežem jezik, njuškicu (ovo sam rezerviral samo za sebe), oči, mišići sa vilica, mozak... Nagrada za rad cijelog dana pri temp. obavezno manjoj od nule. Na kraj stola stavim hrpicu soli i to je to. A najzanimljiviji su mi susjedovi klinci, najprije to fuj, to ovo, to ono, za 2 min sve ko kosci mlate, sve očiste i onda dal ima još  :D

 

Tripice klopam samo kad netko na selu ubija kravu/junicu ili ima na tržnici u gradu od provjerenih ljudi, ono što se nudi sve manje i manje u centrima nisu nešto, kad se odmrznu i zamrznu 2-3 puta to nije to. Cura ih isto pripremi sa špekom, paprikom pa bude fino crveno, 2 lovorova lista + ribani parmezan kad je u tanjuru.

 

Prvo di si pronašao curu da zna kuhati te stvari? Da nisam počeo kuhati bi još bio na lazanjama, paštama (bila su 3 umaka u igri) i policama {#}

Mesar si?

o/
10 godina
neaktivan
offline
Kuhanje

Profi mesar ne, ali sam od 9.-e godine bio šegrt djedu na kolinjima, tak da me on naučio. I mesar sam samo kad su u pitanju gujdeki, razna perad, krave/bikovi,  konji te razna divljač. :D

Cura je slavonka, kuhanje je genetski zapisano :D zeka naravno, da se netko ne naljuti :D

The truth is out there?! Does anyone know the URL?
12 godina
offline
Kuhanje

Odlično. Možeš podjeliti tu kakav recept za malo pikantnije svinjske mesnatice? Tema je kuhanje, a ovo je isto priprema hrane :D Nadam se da nebu bilo kakvih kartona

o/
15 godina
offline
Re: Kuhanje
Apachy kaže...

Svinjske, kao i ostale iznutrice i nisu baš smeće od mesa,  to vrijedi za doma uzgojene životinje koje se hrane prirodnom hranom. Sad za kupovne, to je već druga priča. Meni nema bolje stvari za doručak od pečenih pilećih jetarca sa češnnjakom na malo svinjske masti. Pa za ručak tripice, njih se ne mogu najesti, pomješane sa kockicama špeka i paprikom pa boja bude fino narančasto-crvena.

 

Naravno tu je osobni odabir, znam masu ljudi kojima se gade krvavice, tripice, pa mesa glave tipa jezik,njuškica, mozak...

Kad smo kod toga, ja sam baš danas kupio komad švargla kod Ravlića. Nije kao domaći, al je dosta dobar. Fino pikantan, baš kako volim. 

Jetrice obožavam, i svinjske i pileće. Pržene pileće jetrice na luku s palentom kao prilog, savršenstvo. {#}

Ili kad bude svinjokolja, pa se poprže friške svinjske uvaljane samo u brašno onako, pa gore češnjaka na kockice. Pa onako s nogu dok radiš jedeš, odlično nešto. 

Od iznutrica i svega toga mi se ništa ne gadi, osim bijelih bubrega, neznam zašto. {#}

R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011. R.I.P. Munjovoz 20.3.2012.
10 godina
neaktivan
offline
Kuhanje

Kako da ne, ali sve začine stavljam, po ukusu i začine na dlanove, jedino sol i samo meso uvijek važem, jer je to najbitnije.

 

Znači meso u mesnatice stavljam lopaticu i pod trbušni špek koji nije jako masan, al naravno ti možeš staviti što želiš, ako želiš da su kobasice masnije onda ide gornji špek koji je masniji. Same file imam oko uvijek imam oko 10 kg, pola kile +/- I na to dođe 200 g kuhinjske soli.

 

Meso najprije srežem na linije široke 2 cm, onda sve ide na mašinu. U gotovu filu stavim češnjakovu vodu ( samo 5 dl) tek da ima mali mali osjet češnjaka. Te vode možeš i staviti recimo i duplo više, i to su onda prave češnjovke, a ne mesnatice.

 

U filu stavim 2 dlana papra, dlan cvrene mljevene paprike (to je za crvenkastu boju), pola dlana tucane paprike (ova daje je ljutoću, ako ne želiš da su ljute ovo možeš izbaciti) ili staviti tek čajnu žlićicu. Dlan je 45-50 grama. Ovo je baza.

Onda je mješanje dobrih 20 minuta. Potom probam filu i vidim što fali, a fali uvijek jer nikada ne možeš od prve pogoditi okus koji želiš. Dalje ti ne mogu dati mjere jer ovisi o tebi, dok osobno stavljam još dlan papra, pola dlana crvene paprike i skoro poduplam tucanu jer volimo pikantnije. Soli nadodam još pola dlana, što je nekih 25-30 grama. Dalje opet mješanje file i opet isprobavanje file da vidiš što fali, ako fali.

Kod soli je jako bitno da je ima, ako se i zahebeš, bolje da je ima više nego manje, faliti je ne smije jer se kobase pokvare i opet kažem, za ostatak začina nema jasne mjere, sve se radi po ukusu.

 

Dalje znaš, mlaka voda, crijeva (obično je dosta 10m, al ovisi o širini), top, ali to mesar sve radi. Svaku kobasu čačkalicom probuši da izađe zarobljeni zrak.

 

Nakon toga, kad se kobase premotaju, obavezno ih objesi preko noći, tada se one stisnu, dobiju formu. Sljedeći dan ujutro obavezno idu na prvi dim, poslje toga ih dimiš 4-5 puta svaki drugi dan. Onda idu u sušionu i to je to. Kuhati ih možeš već za tjedan-tjedan i pola.

 

The truth is out there?! Does anyone know the URL?
10 godina
neaktivan
offline
Kuhanje

Hvala na receptu, još mjesec dana pa počinju narodni eventi :D

Umjesto tucane paprike, mogu li ići sušeni chiliji?

(╯°□°)╯︵ ┻━┻
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice