Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega" zaključana tema

poruka: 441
|
čitano: 432.114
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
neaktivan
offline
RE: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
Dragon23288 kaže...
woodgamesfx kaže...

 

I mislim da nase korake kao vrste ne bi trebali mjeriti s tim koliko smo duboko otisli u svemir, vec koliko smo iskoristili nas potencijal, te kakva su nam saznanja donjeli ti odlasci.

 

Daaaa , a baš sam neki dan gledao emisiju kao što bi bilo da nas meteor "zdrma" , ono opća katastrofa, onda gledam tumaćenje stručnjaka koji kažu da ono što mi danas znamo tj. vidimo i možemo pratit je oko 10% neba, ostalo nam je nepoznanica, pa molim Vas ljepo, ako nismo u stanju pratit tako po meni važne stvari , kako onda možemo kao sustav trenutno davat silne novce na teorije o tome jel svemir nastao iz praska ili nekom višom metafizičkom silom, sve je to OK, ali sad u ovom vremenu nema smisla  !? 

 

 

 

I'm from Hollywood
16 godina
neaktivan
offline
Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"

@Drago (vezano uz post na pred-prethodnoj stranici), ako fizičari i imaju neku svoju definiciju ničega, onda je ionako ova tema besmislena jer na forumu nema ljudi (ili zanemarivo malo) koji išta o tome mističnom fizikalnom "ništa" znaju. Svaki smislen pokušaj objašnjavanja tog pojma se može nazvati filozofskim (i to u prilično širokom smislu riječi smisao). Stoga je i fizikalno objašnjenje, kakvo god bilo, nužno i "filozofsko".

 

U najmanju je ruku neobzirno govoriti o temama vezanim uz nastanak svemira bez prethodnog upoznavanja s onime što je već o tome rečeno u filozofiji (pritom mislim i na znanost kao jedan filozofski sustav). Osim, dakako, ako se radi o nekom specifičnijem značenju riječi "nastanak" i "svijet" no što je to opće prihvaćeno. U tom slučaju je, opet, ova tema besmislena, jer sudionici ne mogu izreći ništa relevantno. 

The candle flame gutters. Its little pool of light trembles. Darkness gathers. The demons begin to stir.
14 godina
neaktivan
offline
RE: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
Drago kaže...


 

1) Ja to nisam rekao. Međutim, istina je da mislim da ne znaš temu o kojoj pričaš, ali svejedno imaš izgrađen "stav" koji bi branio. Pitanje je na kojim je onda osnovama taj stav? Ovo s imenima sam spomenuo jer ako si s nečim upoznat, manje ili više, onda se to vidi i u baratanju terminima. Ako si do sada pročitao 500 puta imena ovih fizičara i napisao ih, recimo, desetak, dvadeset puta, onda ti se ne može dogoditi da ih napišeš krivo. Ako ih, pak, nisi pročitao niti si pisao o tome prije, onda su greške sasvim razumljive i očekivane. 

 

Poanta je ponovo - imaš izgrađen stav o materiji koju ne poznaješ. Ukoliko me želiš nešto pitati, rado ću ti odgovoriti, ali bezveze je "raspravljati" s nekim tko zapravo ne zna o čemu se raspravlja. Da li razumiješ o čemu govorim?

 

2) Što su "točni rezultati"? Misliš da će nam lagati koliko je velik Saturn ili o broju zvijezda u galaksiji? Pretpostavljam da zapravo želiš reći nešto drugo - da njihova istraživanja neće dati nikakve objedinjavajuće teorije koja objašnjavaju rezultate opažanja. Do sada su takva istraživanja dala izvrsne i u praksi potvrđene teorije - kvantnu mehaniku i posebnu opću teoriju relativiteta, primjerice, pa nije jasno na osnovu čega misliš da ova neće?

 

a) napiši sve to još jednom, bez tipfelera i s nekakvim smislenim redoslijedom riječi u rečenici, uopće ne razumijem što si htio reći.

 

b) astrofizika se ne bavi tektonikom ploča. Uz današnju opremu i znanje također nisi u stanju predvidjeti što će ti žena spremiti za ručak kad se vratiš s posla ako se prije niste dogovorili, pa to i dalje nema nikakve veze s astrofizikom

 

c) Kojih "prvih 3-4 milijuna godina"? Postojanja ljudske vrste? Fizika napreduje tako da teoretski fizičari daju pretpostavku ("teoretiziraju"), a onda njihovi kolege eksperimentalni fizičari smišljaju načine kako eksperimentalno potvrditi ili opovrgnuti njihove pretpostavke. Kad je pretpostavka, recimo, potvrđena (i to jedno milijun puta), onda se ona uzima kao dokazana teorija, a na tim teoretskim osnovama se dalje gradi svijet u praksi. Na osnovu Einsteinove teorije i kvantne mehanike smo dobili atomsku energiju, lasere, GPS i druge teorije koje su dovele do drugih pronalazaka itd.  Ukratko, to teoretiziranje je neophodno da bi kasnije dobio u praksi nekakav konkretan proizvod odnosno tehnologiju. Žišku?

 

2) Tebe smeta Hawkingova postavka, a ne distribucija sredstava, budi iskren, to je u redu. Sama Hawkingova istraživanja, međutim, su praktički besplatna - on je teoretski fizičar i astrofizičar i sav njegov trošak je mozak koji koristi. Eksperimentalnom fizikom (koja košta itekako) se, primjerice, bave u Fermilabu ili u CERN-u, i to nema veze s "fokusiranjem" sredstava. Svoje znanje, pak, svatko ima pravo fokusirati kako želi.

 

Nisi rekao koji su to "pametniji načini" istraživanja, a iskreno, mislim da uopće nsii u stanju to prosuditi jer ti nisu poznate ni osnove znanstvenog rada i istraživanja. Koliko ti je godina i što radiš?

 

 

OK očito iskaćemo iz teme, pa ne vidite da se vodim od početka za istim, a to je da trošenje resursa i znanja danas u sferu gornje teme je u krajnju ruku cinićno i bezobrazno, ali kako i sam kažeš svatko svoje znanje koristi na svoj način, ali problem je što se u većini slučajeva tim "pametnim" glavama istraživanja se isplačuju iz sredstava poreznih obveznika. 

 

Model koji ti zalažeš je licemejerno birokratski sustav ili ti nešto slično NASA-i iz 60-70 godina kada su silina sredstva utrošili na svemirska istraživanja koja su donijela ništa konkretno i s time su se svi kasnije složili, te se budžet iste nakon toga srezao drastićno i znanje i sredstva se fokusirala na istraživanja koja će u bližoj budućnosti donjet korist.

 

Sorry ali ti o ekonomiji nemaš pojma, dal se sam financiraš i mućiš za svoje novce i pitaš se gdje tvoja sredstva idu ili jedeš zlatnom žlicom, pa mi je onda razumljivo tvoje razmišljanje. 

 

Ovo za tematiku ploća kažem da bi bilo mnogo korisnije , za ovo a ti nisam kriv što ne razumiješ, i ispričavam se za tipfelere. 

 

Koliko imam godina, pa dovoljno da plaćam porez društvu iz svojih primanja te me ne zanimaju pričice o tome jel svemir nastao iz velikog prdeža isl. veće me zanima gdje moj novac ide i zašto financirat nešto što će mi dat odgovor za 10-15 milijuna godina, a ne može mi dat odogovr što će bit za par mjeseci , ako govorimo o svemiru ?

 

 

 

 

 

 

I'm from Hollywood
16 godina
neaktivan
offline
RE: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
woodgamesfx kaže...
tnakir kaže...

Da nije bilo tih "nepotrebnih" istrazivanja danas pola tehnologije kojom se sluzis nebi postojalo.

 

Mi ovdje pričamo samo o jednom segmentu istraživanja, a ne o globalu, možda ste me krivo shvatili, ja ne kažem za sva istraživanja, ali istraživanja u sprezi sa naslovom ove teme i moj stav o njima sam napisaon sad gore.

a gdje se nalaze svi ti silni sateliti, što ljudi uopće rade u svemirskoj stanici i što istražuju, u sklopu čega se ispituju i nastaju novi pogoni, gdje će se ispitivati rani stadiji u zemljinom nastajanju, tko prati procese na suncu i zašto, tko je došao na ideju da su elementi teži od vodika i helija nastali eksplozijom supernovi, promatranjem kojih procesa se došlo do zaključka da živimo u svemiru koji se razvija i koju nam je teoriju ta činjenica potvrdila, posmatranjem čega se dolazi do spoznaja o novim vrstama materije njihovim svojstvima i stanjima, posmatranjem kojih procesa saznajemo budućnost zemlje, kakav utjecaj na zemlju imaju raznorazna svemirska zračenja i koji svemirski objekti i na koji način ih stvaraju... i stotine stvari koje mi sada ne padaju na pamet

 

i na kraju nama kao vrsti je dužnost istraživati, kao što nam je dužnost pomoći jedan drugome, istraživanje je u našoj prirodi a progres zatefteren evolucijom, mi smo svemir koji misli i spoznaje samoga sebe i sama radoznalost i želja za spoznavanjem kao kvaliteta ljudske vrste je dovoljna da se ulaže u njen razvoj i ostvarivanje, pa makar neimali nikakvu drugu korist od toga... IMO naravno {#}

 

woodgamesfx kaže...

 

Slažem se, postavljanje teza i protuteza je bitno , ali izrada modela po kojima bi se sa sigurnošću moglo reć da je svemir nastao iz ovog ili onog razloga, bojim se da nećemo moć dokućit. 

pa fizika se prvenstveno fokusira na pitanje kako je svemir nastao a na pitanja zašto je nastao fizika apsolutno ne treba odgovarati niti može odgovarati.

 

Fizika je zašto ostavila teolozima, filozofima i ostaloj braći po oruđu, ili je bilo obrnuto ne znam sada {#}

...ko kupi papak
Poruka je uređivana zadnji put sri 19.1.2011 15:53 ((s)izgoreo).
16 godina
moderator
offline
RE: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
itf4n kaže...

1) @Drago (vezano uz post na pred-prethodnoj stranici), ako fizičari i imaju neku svoju definiciju ničega, onda je ionako ova tema besmislena jer na forumu nema ljudi (ili zanemarivo malo) koji išta o tome mističnom fizikalnom "ništa" znaju. Svaki smislen pokušaj objašnjavanja tog pojma se može nazvati filozofskim (i to u prilično širokom smislu riječi smisao). Stoga je i fizikalno objašnjenje, kakvo god bilo, nužno i "filozofsko".

 

2) U najmanju je ruku neobzirno govoriti o temama vezanim uz nastanak svemira bez prethodnog upoznavanja s onime što je već o tome rečeno u filozofiji (pritom mislim i na znanost kao jedan filozofski sustav). Osim, dakako, ako se radi o nekom specifičnijem značenju riječi "nastanak" i "svijet" no što je to opće prihvaćeno. U tom slučaju je, opet, ova tema besmislena, jer sudionici ne mogu izreći ništa relevantno. 

 

1) Ne. Problem je što filozofskih objašnjenja bilo čega, govoreći sada generalno, ne samo o konkretnom pojmu ničega, imaš "dozen a dime", a kod fizike to tako ne funkcionira. Zato i Weinberg smatra da je filozofija suvremenom fizičaru beskorisna. Daj mi primjer gdje je to uz Einsteinovu teoriju relativnosti (bilo koju) ili kvantnu mehaniku nužno i "filozosko objašnjenje"? To prvi puta čujem. 

 

2) Tko kaže da fizičari nisu upoznati s filozofijom, a i zašto bi to bilo "neobzirno"? Weinberg kaže da im to ni na koji način nije pomoglo, iako je većina fizičara duboko upoznata s raznim filozofskim razmišljanjima. Ne radi se o terminima "nastanak" i "svijet" (barem to M-Dipl nije problematizirao) već o pojmu "ničega". Naš svemir - nešto. Nema našeg svemira - ništa. Ima li tu nešto što nije razumljivo bilo kome?

This space for rent!
16 godina
moderator
offline
RE: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
woodgamesfx kaže...
Drago kaže...


 

bla...

 

Koliko imam godina, pa dovoljno da plaćam porez društvu iz svojih primanja te me ne zanimaju pričice o tome jel svemir nastao iz velikog prdeža isl. veće me zanima gdje moj novac ide i zašto financirat nešto što će mi dat odgovor za 10-15 milijuna godina, a ne može mi dat odogovr što će bit za par mjeseci , ako govorimo o svemiru ?

 

 

 

 

Odmah ću te utješiti - iz "tvog poreza" (mislim da si klinac, ali nema veze, pravimo se da fakat plaćaš poreze i zarađuješ) ovo društvo ne financira nikakva fundamentalna istraživanja. 

 

S druge strane, od "tvog poreza" ovo društvo uistinu financira one koji tvrde da je svemir "nastao iz velikog prdeža" - Crkvu. Ja mislim da bi se ta lova trebala uzeti i prestati slivati tim velikopdrežovcima i dati za znanstvena istraživanja jer zemlje koje daju više za znanost žive bolje, sigurnije su, ljudi žive dulje i zdravije. 

 

This space for rent!
14 godina
neaktivan
offline
RE: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
(s)izgoreo kaže...

a gdje se nalaze svi ti silni sateliti, što ljudi uopće rade u svemirskoj stanici i što istražuju, u sklopu čega se ispituju i nastaju novi pogoni, gdje će se ispitivati rani stadiji u zemljinom nastajanju, tko prati procese na suncu i zašto, tko je došao na ideju da su elementi teži od vodika i helija nastali eksplozijom supernovi, promatranjem kojih procesa se došlo do zaključka da živimo u svemiru koji se razvija i koju nam je teoriju ta činjenica potvrdila, posmatranjem čega se dolazi do spoznaja o novim vrstama materije njihovim svojstvima i stanjima, posmatranjem kojih procesa saznajemo budućnost zemlje, kakav utjecaj na zemlju imaju raznorazna svemirska zračenja i koji svemirski objekti i na koji način ih stvaraju... i stotine stvari koje mi sada ne padaju na pamet

 

i na kraju nama kao vrsti je dužnost istraživati, kao što nam je dužnost pomoći jedan drugome, istraživanje je u našoj prirodi a progres zatefteren evolucijom, mi smo svemir koji misli i spoznaje samoga sebe i sama radoznalost i želja za spoznavanjem kao kvaliteta ljudske vrste je dovoljna da se ulaže u njen razvoj i ostvarivanje, pa makar neimali nikakvu drugu korist od toga... IMO naravno {#}

 

Ne , ne slažem se, jer ono što svi mi zaboravljamo jest činjenica da postoji prirodni odnos stvari, a sa nekim istraživanjima smo ga debelo poremetili, dokaz tome možeš vidjet na informativnim emisijama , a u prvom redu se tiću klimatskih promjena, a rezultat su loših procjena i aktivnosti rezultiranih nastojanjem da se ide protiv okoliša u vidu iscrpljivanja resursa.Mi smo jedina vrsta koja uništava svoj okoliš, a ne da ga čuva. Definitivno nije prirodno na zemlji vršit nuklearnu fuziju ili fisiju , definitivno nije prirodno ovolik broj jediniki, definitivno nije prirodno uništavat ozon.

Jedino smisleno i opće korisno istraživanje koje se danas u globalu provodi je u Njemačkoj gdje znanstvenici rade na unapređenju tehnologije iskorištavanja prirodnih izvora energije, u prvom redu kolekcija sunčeve.

Nije bezveze Openhajmer rekao , ja sam smrt zgromitelj svijetova, kada je vidio rezultat svoje pameti, čovjek je progledao nakon što je napravio sranje, zar moramo uvijek , ali baš uvijek "prstom u guzicu", zar i zašto ne bi ponekad malo promislili o nekim stvarima.

 

A sada što se tehničkog djela tiće ovo sa satelitima i svom tom čudu koje nas okružuje, ti pokazuje činjenica koliko smo slabi i nemoćni zaštiti naš sustav od obične solarne aktivnosti. Gdje su ta silna istraživanja i istraživaći bili prije 10-tak godina kada je svijet ulazio u IT doba , kada se je znalo da bez elektronike postojeće uređenje ne može opstat, zašto tada nisu svojim "naučnim" dokazima prokazali na događaj koji će uslijediti za 20-tak godina i zašto tada se nisu potegnuli potezi u vidu sprećavanja istog kroz zaštite sustava.

 

Kažem i stojim iza toga, ovo je sve lijepo i slušat pričice od dalekim galaksijama i pojavama prije i za 10-15 milijuna godina, ali jalovo je to sve skupa ako se ne možemo normalno zbrojit sada.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

I'm from Hollywood
14 godina
neaktivan
offline
RE: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
Drago kaže...

 

Odmah ću te utješiti - iz "tvog poreza" (mislim da si klinac, ali nema veze, pravimo se da fakat plaćaš poreze i zarađuješ) ovo društvo ne financira nikakva fundamentalna istraživanja. 

 

S druge strane, od "tvog poreza" ovo društvo uistinu financira one koji tvrde da je svemir "nastao iz velikog prdeža" - Crkvu. Ja mislim da bi se ta lova trebala uzeti i prestati slivati tim velikopdrežovcima i dati za znanstvena istraživanja jer zemlje koje daju više za znanost žive bolje, sigurnije su, ljudi žive dulje i zdravije. 

 

 

OK da dalje ne nastavljamo u rivalnom tonu , ali samo da ti kažem da postoji nešto što se zove makroekonimija i sustav raspodjele, pa se zamisli zašto se određeni dio sredstava ulaže u istraživanje "velikog prdeža" isl. a recimo na drugom djelu imaš milijarde koje umiru jer nemaju vode, zanimljivo, ili imaš poremećen eko sistem, ili velesile teroriziraju treće zemlje zbog sredstava od kojih u konaćnici opet jedan dio ide gore spomenuto.

 

I ne razumijem kako se danas može razgovarat o astronomskim stvarima i potkrepljivat isto , ako isti nisu sposobni odrediti najgluplje stvari, recimo dal je Pluton, planet ili planetoid, dal će nas pogodit kakova stjena ili ne.

 

 

 

 

 

I'm from Hollywood
16 godina
moderator
offline
RE: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
(s)izgoreo kaže...
woodgamesfx kaže...
tnakir kaže...

Da nije bilo tih "nepotrebnih" istrazivanja danas pola tehnologije kojom se sluzis nebi postojalo.

 

Mi ovdje pričamo samo o jednom segmentu istraživanja, a ne o globalu, možda ste me krivo shvatili, ja ne kažem za sva istraživanja, ali istraživanja u sprezi sa naslovom ove teme i moj stav o njima sam napisaon sad gore.

a gdje se nalaze svi ti silni sateliti, što ljudi uopće rade u svemirskoj stanici i što istražuju, u sklopu čega se ispituju i nastaju novi pogoni, gdje će se ispitivati rani stadiji u zemljinom nastajanju, tko prati procese na suncu i zašto, tko je došao na ideju da su elementi teži od vodika i helija nastali eksplozijom supernovi, promatranjem kojih procesa se došlo do zaključka da živimo u svemiru koji se razvija i koju nam je teoriju ta činjenica potvrdila, posmatranjem čega se dolazi do spoznaja o novim vrstama materije njihovim svojstvima i stanjima, posmatranjem kojih procesa saznajemo budućnost zemlje, kakav utjecaj na zemlju imaju raznorazna svemirska zračenja i koji svemirski objekti i na koji način ih stvaraju... i stotine stvari koje mi sada ne padaju na pamet

 

i na kraju nama kao vrsti je dužnost istraživati, kao što nam je dužnost pomoći jedan drugome, istraživanje je u našoj prirodi a progres zatefteren evolucijom, mi smo svemir koji misli i spoznaje samoga sebe i sama radoznalost i želja za spoznavanjem kao kvaliteta ljudske vrste je dovoljna da se ulaže u njen razvoj i ostvarivanje, pa makar neimali nikakvu drugu korist od toga... IMO naravno {#}

 

woodgamesfx kaže...

 

Slažem se, postavljanje teza i protuteza je bitno , ali izrada modela po kojima bi se sa sigurnošću moglo reć da je svemir nastao iz ovog ili onog razloga, bojim se da nećemo moć dokućit. 

pa fizika se prvenstveno fokusira na pitanje kako je svemir nastao a na pitanja zašto je nastao fizika apsolutno ne treba odgovarati niti može odgovarati.

 

Fizika je zašto ostavila teolozima, filozofima i ostaloj braći po oruđu, ili je bilo obrnuto ne znam sada {#}

 

 

S prvim dijelom se slažem, s drugim ne i baš. To da znanost općenito ne odgovara na pitanje "zašto" je jedan pogrešan stereotip u koji se često i sami znanstvenici nevični diskutiranju uhvate pa to papagajski ponavljaju. Znanost odgovara i na pitanje "zašto", itekako, s tim da je u različitim kontekstima značenje tog pitanja različito. U Weinbergovoj knjizi koju sam preporučio M-Diplu, navode se primjeri kada to isto pitanje ovisno o kontekstu ima pet različitih značenja u pet različitih rečenica. 

 

Također, ne bih stavljao filozofe u isti rang s teolozima. Dok se filozofija uistinu vodi željom za znanjem i nema dogmi, kao i znanost, dakle svaka i prihvaćena teza i teorija može se oboriti s dovoljno dobrim argumentima, teologija je uistinu "proučavanje ničega", što je rekao Baksa. U teologiji postoje dogme, tzv. "neupitne istine", a kad ne smiješ nešto pitati, sigurno ne možeš dobiti ni odgovor. 

 

 

This space for rent!
14 godina
neaktivan
offline
RE: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
Drago kaže...

 

 

S prvim dijelom se slažem, s drugim ne i baš. To da znanost općenito ne odgovara na pitanje "zašto" je jedan pogrešan stereotip u koji se često i sami znanstvenici nevični diskutiranju uhvate pa to papagajski ponavljaju. Znanost odgovara i na pitanje "zašto", itekako, s tim da je u različitim kontekstima značenje tog pitanja različito. U Weinbergovoj knjizi koju sam preporučio M-Diplu, navode se primjeri kada to isto pitanje ovisno o kontekstu ima pet različitih značenja u pet različitih rečenica. 

 

Također, ne bih stavljao filozofe u isti rang s teolozima. Dok se filozofija uistinu vodi željom za znanjem i nema dogmi, kao i znanost, dakle svaka i prihvaćena teza i teorija može se oboriti s dovoljno dobrim argumentima, teologija je uistinu "proučavanje ničega", što je rekao Baksa. U teologiji postoje dogme, tzv. "neupitne istine", a kad ne smiješ nešto pitati, sigurno ne možeš dobiti ni odgovor. 

 

 

 

Za dogme se slažem, ali opet u redovima visokih religijskih šlužbenika imaš one koji se bave dogmama, naravno isto kao i kod znanosti neke istine ili bolje rećeno činjenice dolaze u krivo vrijeme.

Filozofija nije kao znanost, jer nešto filozofija ima jednu kariku više od nauke , nauka teži dokazu, filozofija teži proispitivanju dokaza. Nauka je sprega filozofije i logike.

 

 

I'm from Hollywood
16 godina
moderator
offline
RE: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
Click Jack kaže...
Drago kaže...


1) Tko to kaže? Može neki izvor, osim tebe?

 

2) Kakva "konačna teorija"? Za navodnog fizičara, prilično loše barataš terminologijom. Fizika, kao i znanost općenito, ne barata "konačnim" teorijama niti je to ikad radila - svaka teorija je uvijek otvorena za ispravljanje i odbacivanje. Ono na što ti misliš, ali ne znaš to izreći jer ne znaš dovoljno o temi o kojoj diskutiramo, je tzv. velika objedinjena teorija. Nitko ne očekuje da će se gradnjom još većeg akceleratora sama po sebi stvoriti VOT. To je tvoja tvrdnja.

 

3) Možda i znaš  što je M-teorija (iako sumnjam), ali sam sasvim siguran da ne znaš koje su najnovije hipoteze iznijeli fizičari koji rade na njenom razvoju, a koje možeš pogledati u dokumentarcu Whrough the Wormhole. Spomenuo sam ti ga jer si me se dojmio kao tip koji ne čita baš mnogo, već više kao jedan od onih koji će "sačekati da izađe film". Film je izašao, dokumentarni, i daje pregled vrlo recentnih radova na tu temu.

 

Dragec, pa ti si samo jedno internet piskaralo, a sad kad opet vidi tvoj izljev bahatosti, i ega (temeljenog, pazi sad : ja radim u bug-u!), neću dalje ni raspravljati sa tobom.

 

Koliko ja znam ili ne znam, samo možeš sanjati. Da počnem pisati, a ne trkeljati kao ti (zato jer si pogledao dva popularno znanstvena dokumentarca), ne bi razumio k od ovce.

 

Drž se ti svojih piskaranja,  jer stvarno ne želiš ulaziti u raspravu samnom kad su u pitanju ovakve teme. Ovo ti je samo savjet. Ja pišem ovdje da i drugi ljudi mogu raspravljati, iako mogu bez problem početi sa fizikom i matematikom koju ti u životu nisi ni vidio kako izgleda, a ni čuo da postoji. Jer (ovo je tebi valjda prvi puta da čuješ), fizičari se sporazumijevaju jezikom matematike, a ne trkeljanjem i piskaranjem rečenica. Jedna jednadžba može reći više nego svi tvoji kvazi-članci zajedno na ovom portalu.

 

Zato Dragec, nemoj ti brinuti o mojem znanju i neznanju, i mojoj želji na kojoj razini ću ja raspravljati sa drugim diskutantima.

 

Sad me možeš slobodno opet banirati, jer sam dirnuo u tvoj prenapuhani ego.

 

p.s. Možda sam te se dojmio kao osoba koja ne čita baš mnogo, jbg, ti na mene ostavljaš dojam klasničnog internet piskarala koje je najpametnije na svijetu uz wikipediu i google. Ali Dragec budi uvjeren, da imaš apsolutno krive dojmove.

Ovo ne brisem samo da se vidi klasican primjer logicke pogreske ad hominem. Covjek ostane bez argumenata pa jadan cijeli post potrosi kako bi na osobnoj razini napao sugovornika, ne doticuci se same teme.

16 godina
moderator
offline
RE: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
woodgamesfx kaže...


 

OK da dalje ne nastavljamo u rivalnom tonu , ali samo da ti kažem da postoji nešto što se zove makroekonimija i sustav raspodjele, pa se zamisli zašto se određeni dio sredstava ulaže u istraživanje "velikog prdeža" isl. a recimo na drugom djelu imaš milijarde koje umiru jer nemaju vode, zanimljivo, ili imaš poremećen eko sistem, ili velesile teroriziraju treće zemlje zbog sredstava od kojih u konaćnici opet jedan dio ide gore spomenuto.

 

I ne razumijem kako se danas može razgovarat o astronomskim stvarima i potkrepljivat isto , ako isti nisu sposobni odrediti najgluplje stvari, recimo dal je Pluton, planet ili planetoid, dal će nas pogodit kakova stjena ili ne.

 

 

 

 

 

Nisi shvatio ono što sam ti rekao tri posta ranije - fundamentalna istraživanja su istraživanja koja na dulji rok višestruko više vraćaju društvu nego što je bilo u njih uloženo. 

 

S obzirom da naše društvo ne ulaže u fundamentalna znanstvena istraživanja, ja ne znam što se ti toliko pjeniš što ima drugih društava koja ulažu u  ta istraživanja? Niti si ti zbog toga siromašniji ni gladniji. Dapače, to računalo na kojem tipkaš i Internet koji koristiš su upravo rezultat ulaganja u fundamentalna istraživanja koja se tebi ne sviđaju.

 

Pokušavaš li reći da ne bi bilo gladi i ekonomske nejednakosti u svijetu da nema ulaganja u fundamentalna znanstvena istraživanja? Ne postoji niti jedan ekonomist na ovome svijetu, bilo koje provenijencije i ekonomske škole, koji je protiv ulaganja u znanost. 

 

Prije nego ideš s ovakvim tvrdnjama pročitaj nešto o temi o kojoj bi pričao, molim te.

 

 

This space for rent!
Poruka je uređivana zadnji put sri 19.1.2011 20:00 (Drago).
16 godina
moderator
offline
RE: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
woodgamesfx kaže...

 

 

1) Za dogme se slažem, ali opet u redovima visokih religijskih šlužbenika imaš one koji se bave dogmama, naravno isto kao i kod znanosti neke istine ili bolje rećeno činjenice dolaze u krivo vrijeme.

2) Filozofija nije kao znanost, jer nešto filozofija ima jednu kariku više od nauke , nauka teži dokazu, filozofija teži proispitivanju dokaza. Nauka je sprega filozofije i logike.

 

 

 

1) Na primjer - koje su to činjenice? Daj jednu.

 

2) Ne. Pitaj M_Dipla, ako mu se da, da te pouči što je to znanost, filozofija i filozofija znanosti.

This space for rent!
Poruka je uređivana zadnji put sri 19.1.2011 16:34 (Drago).
14 godina
neaktivan
offline
RE: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
Drago kaže...

 

 

Probaj se malo skoncentrirati i dva posta za redom držati se teme. Ne znam što je rivalni ton, valjda revijalni ton, ali ja se ne bih prebacio na melodije Istre i Kvarnera nego razgovarao s nekim tko zna barem nešto o tome o čemu piše.

 

Niti to znaš išta o makroekonomiji niti si shvatio ono što sam ti rekao tri posta ranije - fundamentalna istraživanja su istraživanja koja na dulji rok višestruko više vraćaju društvu nego što je bilo u njih uloženo. 

 

S obzirom da naše društvo ne ulaže u fundamentalna znanstvena istraživanja, ja ne znam što se ti, čak i ako ne razumiješ o čemu se radi, toliko pjeniš što ima drugih društava koja ulažu u  ta istraživanja? Niti si ti zbog toga siromašniji ni gladniji. Dapače, to računalo na kojem tipkaš i Internet koji koristiš dok mentalno bauljaš pokušavajući izvesti nekakvu poantu su upravo rezultat ulaganja u fundamentalna istraživanja koja se tebi ne sviđaju.

 

Pokušavaš li reći da ne bi bilo gladi i ekonomske nejednakosti u svijetu da nema ulaganja u fundamentalna znanstvena istraživanja? To su gluposti notorne vrste. Ne postoji niti jedan ekonomist na ovome svijetu, bilo koje provenijencije i ekonomske škole, koji je protiv ulaganja u znanost (s obzirom da nešto trtljaš o makroekonomiji). 

 

Prije nego ideš s ovakvim tvrdnjama pročitaj nešto o temi o kojoj bi pričao, molim te.

 

 

 

Sorry ja se držim teme i imam svoj stav i svoje argumente, ti možda očekuješ ovdje razbacivanje teorijama i člancima pojedinih "stručnjaka" te smatraš to cool i podilaženje pod rep, problem je što ti očito ne čitaš što ja pišem, već vrijeđaš, i naravno prvi si počeo davat epitete mom znanju/neznanju, a rivalstvo nadam se da znaš što znaći i što sam time htio reć.

 

Pošto vidim u kojem smjeru ovo ide , a povođen gornjom opomenom jednom članu, moj zaključak je da više neću sudjelovat u ovoj temi te je moj zaključak da ne vrijede ista pravila za sve, jer u tekstu koji je bio opemenut od strane moderatora se spominje član koji je prvi počeo bahato i bezpredmetno vrijeđat članove u prvom redu mene nastavlja to i dalje te bilo kakova komunikacija mislim da je suvišna, pošto sam svoje mišljenje o istoj više puta naveo, te pošto me se proziva i krivo tumaći odlučujem se iskljućit iz ove teme, žao mi je što se u svem tome moralo blatit i umalovažavat u prvom redu mene i ispričavam se što sam povrijedio bilo čiji ego i zbilja želim Vam puno sreće u daljnjim astrofizičkim istraživanjima i proučavanjima.

 

 

EDIT :

Pošto smatram da se ovdje izreklo dosta teških rijeći i tema zasigruno ne zaslužuje LOCK, barem ne po mome mišljenju , odlučio sam se vratiti u raspravu, ali samo ako više neće bit podbacaivanja patki .

Eto ovim putem se ispričavam članovima , ako sam u svojim komentarima izrekao nešto što bi bilo koga povrijedilo. Ne smatram se stručnjakom u polju astrofizike ( hehe to me podsjeća na ono nisam ginekolog ali mogu pogledat ) , ali imam svoja naćelna stajališta o tome, nekada sam proućavao astronautiku i astronimiju, bavio se raketnim modelarstvom, znam da to nema veze s temom, ali to navodim samo da vidite da imam interes za ovakove teme.

 

 

 

I'm from Hollywood
Poruka je uređivana zadnji put sri 19.1.2011 20:20 (woodgamesfx).
14 godina
neaktivan
offline
RE: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
woodgamesfx kaže...
Dragon23288 kaže...
woodgamesfx kaže...

 

I mislim da nase korake kao vrste ne bi trebali mjeriti s tim koliko smo duboko otisli u svemir, vec koliko smo iskoristili nas potencijal, te kakva su nam saznanja donjeli ti odlasci.

 

Daaaa , a baš sam neki dan gledao emisiju kao što bi bilo da nas meteor "zdrma" , ono opća katastrofa, onda gledam tumaćenje stručnjaka koji kažu da ono što mi danas znamo tj. vidimo i možemo pratit je oko 10% neba, ostalo nam je nepoznanica, pa molim Vas ljepo, ako nismo u stanju pratit tako po meni važne stvari , kako onda možemo kao sustav trenutno davat silne novce na teorije o tome jel svemir nastao iz praska ili nekom višom metafizičkom silom, sve je to OK, ali sad u ovom vremenu nema smisla  !? 

 

 

 

Da, trebali bi novce usmjeriti na molim te, sto? Bas me zanima na istrazivanje cega bi ti usmjerio novce koji su usmjereni na istrazivanje svemira.

 

I to samo zato sto bi bila opca katastrofa da nas meteor zdrma. Ne znam kakve to veze ima s icime zato sto sve i da smo otkrili cijeli svemir, bila bi katastrofa da nas meteor zdrma. Ili, ajd necemo istrazivati svemir i trositi novce na to kad ionako mozemo istrazivati samo 10% neba. Ne znam koja opcija je besmislenija.

 

Plus, sto se tice ovih 10% neba, 10% kojeg neba? Sirok je pojam nebo. U svakom slucaju o cemu god da se radilo bez istrazivanja ne bi bilo ni tih 10%.

 

Mislim da ni sam ne znas sta bi htjeo i ostajes bez argumenata pa se polako gubis u svojem neargumentiranom trkeljanju. NHF

Poruka je uređivana zadnji put sri 19.1.2011 16:47 (Dragon23288).
16 godina
neaktivan
offline
RE: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
itf4n kaže...

@Drago (vezano uz post na pred-prethodnoj stranici), ako fizičari i imaju neku svoju definiciju ničega, onda je ionako ova tema besmislena jer na forumu nema ljudi (ili zanemarivo malo) koji išta o tome mističnom fizikalnom "ništa" znaju. Svaki smislen pokušaj objašnjavanja tog pojma se može nazvati filozofskim (i to u prilično širokom smislu riječi smisao). Stoga je i fizikalno objašnjenje, kakvo god bilo, nužno i "filozofsko".

 

U najmanju je ruku neobzirno govoriti o temama vezanim uz nastanak svemira bez prethodnog upoznavanja s onime što je već o tome rečeno u filozofiji (pritom mislim i na znanost kao jedan filozofski sustav). Osim, dakako, ako se radi o nekom specifičnijem značenju riječi "nastanak" i "svijet" no što je to opće prihvaćeno. U tom slučaju je, opet, ova tema besmislena, jer sudionici ne mogu izreći ništa relevantno. 

u fizici nema ničega, gdje god bi se ništa logički trebalo pojaviti, Feynmanova kvantna elektrodinamika upadne sa svojim nelogičnim i neintuitivnim provaljivanjima čestica iz ≈ potpuno ispražnjenih polja zbivanja, pa je tako najpraznija praznoća krcata zbivanja i virtualnih čestica koje nastaju i u trenutku nestaju, kao zalog onome što bi se moglo dešavati u budućnosti, pozitron koju kreće u budućnost je u stvari elektron koji dolazi iz budućnosti... gdje god pogledaš i gdje god tražiš čestice naći ćeš ih, koje po nekima da bi se izbjegao measurement problem egzistiraju u svim mogućim stanjima istovremeno i čine paralelne svemire...

 

naravno ukoliko sam dobro shvatio, ukoliko nisam ispravite me

...ko kupi papak
Poruka je uređivana zadnji put sri 19.1.2011 17:25 ((s)izgoreo).
16 godina
neaktivan
offline
Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"

Meni je ova tema super i ne bih želio da se zaključa stoga vas molim da netko od vas dvojice ili obojica prestane odmah, i iz bezveznog sukoba krenete upisivati dobronamjerne i svrsishodne komentare

...ko kupi papak
Poruka je uređivana zadnji put sri 19.1.2011 19:08 ((s)izgoreo).
16 godina
protjeran
offline
RE: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
Drago kaže...

 

S druge strane, od "tvog poreza" ovo društvo uistinu financira one koji tvrde da je svemir "nastao iz velikog prdeža" - Crkvu. Ja mislim da bi se ta lova trebala uzeti i prestati slivati tim velikopdrežovcima i dati za znanstvena istraživanja jer zemlje koje daju više za znanost žive bolje, sigurnije su, ljudi žive dulje i zdravije. 

 

Drago, malo si ga pretjerao.

Eto ja ti nisam klinac i možda sam stariji od tebe i lijepo bih te zamolio da se ispričaš vjernicima na ovom forumu zbog ovog quotanog dijela tvog posta.

 

Takav idiotski post od tebe nisam očekivao.

16 godina
moderator
offline
RE: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
Bugofil kaže...


Drago, malo si ga pretjerao.

Eto ja ti nisam klinac i možda sam stariji od tebe i lijepo bih te zamolio da se ispričaš vjernicima na ovom forumu zbog ovog quotanog dijela tvog posta.

 

Takav idiotski post od tebe nisam očekivao.

 

OT si i ovo NIJE uvreda za vjernike, već eventualno za Crkvu, a kako se radi o instituciji, imam je pravo kritizirati kao i bilo koju drugu instituciju, a posebno onu koju financiram svojim novcima. 

 

 

This space for rent!
16 godina
neaktivan
offline
RE: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
Drago kaže...
Bugofil kaže...


Drago, malo si ga pretjerao.

Eto ja ti nisam klinac i možda sam stariji od tebe i lijepo bih te zamolio da se ispričaš vjernicima na ovom forumu zbog ovog quotanog dijela tvog posta.

 

Takav idiotski post od tebe nisam očekivao.

 

OT si i ovo NIJE uvreda za vjernike, već eventualno za Crkvu, a kako se radi o instituciji, imam je pravo kritizirati kao i bilo koju drugu instituciju, a posebno onu koju financiram svojim novcima. 

 

 

 

crkva=/=vjera
Bilo bi zgodno, ali nije potrebno.
16 godina
moderator
offline
RE: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"

Pa tko te učio kvotati?! Tko se može u ovome snaći? Daj mi to ponovo izfilozofiraj u čitkijem obliku.... {#}

 

Edit:

 

A pardon - sredio si stvari...

 

 

This space for rent!
Poruka je uređivana zadnji put sri 19.1.2011 20:38 (Drago).
16 godina
neaktivan
offline
RE: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
Drago kaže...
itf4n kaže...

1) @Drago (vezano uz post na pred-prethodnoj stranici), ako fizičari i imaju neku svoju definiciju ničega, onda je ionako ova tema besmislena jer na forumu nema ljudi (ili zanemarivo malo) koji išta o tome mističnom fizikalnom "ništa" znaju. Svaki smislen pokušaj objašnjavanja tog pojma se može nazvati filozofskim (i to u prilično širokom smislu riječi smisao). Stoga je i fizikalno objašnjenje, kakvo god bilo, nužno i "filozofsko".

 

2) U najmanju je ruku neobzirno govoriti o temama vezanim uz nastanak svemira bez prethodnog upoznavanja s onime što je već o tome rečeno u filozofiji (pritom mislim i na znanost kao jedan filozofski sustav). Osim, dakako, ako se radi o nekom specifičnijem značenju riječi "nastanak" i "svijet" no što je to opće prihvaćeno. U tom slučaju je, opet, ova tema besmislena, jer sudionici ne mogu izreći ništa relevantno. 

 

1) Ne. Problem je što filozofskih objašnjenja bilo čega, govoreći sada generalno, ne samo o konkretnom pojmu ničega, imaš "dozen a dime", a kod fizike to tako ne funkcionira. Zato i Weinberg smatra da je filozofija suvremenom fizičaru beskorisna. Daj mi primjer gdje je to uz Einsteinovu teoriju relativnosti (bilo koju) ili kvantnu mehaniku nužno i "filozosko objašnjenje"? To prvi puta čujem. 

 

2) Tko kaže da fizičari nisu upoznati s filozofijom, a i zašto bi to bilo "neobzirno"? Weinberg kaže da im to ni na koji način nije pomoglo, iako je većina fizičara duboko upoznata s raznim filozofskim razmišljanjima. Ne radi se o terminima "nastanak" i "svijet" (barem to M-Dipl nije problematizirao) već o pojmu "ničega". Naš svemir - nešto. Nema našeg svemira - ništa. Ima li tu nešto što nije razumljivo bilo kome?

1.) I u fizici za svaku pojavu postoji više no jedno objašnjenje, to što se na kraju prihvati jedna (ili suzi izbor na mali broj) posljedica je postojanja principa kojima su neke potencijalne teorije vjerojatnije od drugih. U filozofiji toga nema, jer ne postoji potpun konsenzus oko toga što bi bio dobar princip. To ne čini filozofiju besmislenom, samo često praktično neupotrebljivom - što nije samo po sebi loše. Postoje i situacije u kojima su fil. teorije upotrebljive u praksi, npr. Gödelova metamatematika je pokazala da iz najobičnijih pretpostavki poput "a + 1 = b + 1 => a = b" (i još nekolicine iz kojih se može izvesti osnovna aritmetika) slijedi kako postoje istinite matematičke formule koje su nužno nedokazive. Vjerujem da je korisno običnom matematičaru znati da, iako nije vrlo vjerojatno, je za neku formulu za koju vjerujemo da je istinita (kao Fermatov posljednj teorem, za koji je donedavno bilo otvoreno može li se uopće dokazati) možda ne postoji (formalni) dokaz. Što se tiče pitanja na kraju, navedenu jesu filozofska objašnjenja, samim time što su znanstvena. (barem ako se pojam filozofsko objašnjenje shvati dovoljno široko) Ne postoji neko mistično "filozofsko" objašnjenje; ovisno o autorovom shvaćanju tog pojma i ostalim uvjerenjima, svako objašnjenje uopće može biti filozofsko objašnjenje.

 

2.) Nisam rekao da fizičari nisu upoznati s filozofijom, kao niti da je to neobzirno. Govorio sam o fizičaru koji govori o pojmu o kojem je već raspravljano, ali zanemaruje to raspravljanje. O ovome što slijedi također nisam govorio :D ... No evo komentar: Weinberg ili nije svjestan da koristi filozofska znanja, ili je govorio o nekom podskupu filozofije. U prvom slučaju ne zna o čemu govori :D, u drugom slučaju nije rekao mnogo toga novog jer se filozofija u užem smislu rijetko bavi praksom. Što se tiče pitanja nerazumljivosti, kroz više postova ove teme je govoreno o raznim smislovima korištenih pojmova, tako da da - ima.

The candle flame gutters. Its little pool of light trembles. Darkness gathers. The demons begin to stir.
Poruka je uređivana zadnji put sri 19.1.2011 21:32 (itf4n).
16 godina
moderator
offline
RE: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
  • Poslije ovakvog niza floskula o filozofiji znanosti, čudi me da nisi naveo Feynmanovu, koja je barem šaljiva. :) Zašto floskule? Zato što je svakome tko se o tome imalo informirao jasno da filozofija znanosti nije tu da "konkretno pridonosi", nego da teoretski preispituje temelje znanosti. U slici, shvati fizičara kao fana Applea koji ističe "It just works!", a filozofa kao die hard linuxaša kojega zanima što i kako radi, ako uopće radi. To što je fizikalna teorija praktično i eksperimentalno dokazana ne govori ni ¸1% u prilog njenoj ispravnosti. Kontraintuitivno, znam, ali ništa manje istinito. Ti se recimo sigurno služiš jednostavnom matematikom, kao i većina ljudi. Fizičari se služe složenojim matematičkim konstrukcijama. A činjenica je da je možda 10% matematičkih teorija logički potvrđeno! Osnovni matematički aksiomi se još provjeravaju (možda si čuo za projekt Russela i Whiteheada Principia Mathematica), prema tome, to što nešto funkcionira ne znači da je ispravno. Ovo podcrtano je ključno, to je "dovoljno", i to nitko ne spori. No prestaje biti dovoljno kada u priču uđe pojam koji ima itekako kompleksnu povijest u jednoj, a gotovo nikakvu u drugoj znanosti, kao što je pojam "ničega".

 

Analogija s linuxašem ti je loša (i BTW - ništa ti nije podcrtano - znam - editor nam je sranje).

 

Linuxaš je sličniji fizičaru - njega isto zanima "pojednostavljeni realizam". Zapravo - svakog radnika, seljaka,  programera, znanstvenika zanima "pojednostavljeni realizam"u njegovom segmentu, kao i svakog inženjera, vodoinstalatera itd. Međutim, u svakodnevnom životu ovima nad glavom ne visi filozof koji bi izfilozofirao intrinzični smisao vodovodne cijevi, jer vam je to malo "ispod nivoa". 

 

Međutim, u zanimljvim granama znanosti vas ima i volite se tu gurati i nešto "promišljati"... {#}

 

Weinbergova su zapažanja, premda točna, za tebe "floskule", a onda ide dalje tvoja floskula, k tome protuslovna: "filozofija znanosti nije tu da "konkretno pridonosi", nego da teoretski preispituje temelje znanosti" - pa zar to nije konkretan doprinos? Međutim, znanstvenici ga ne vide, kao što je jasno iz Weinbergova stava.

 

 

  •  "to što nešto funkcionira ne znači da je ispravno"

 

- Točno, posve pogrešan algoritam može za neki skup ulaznih vrijednosti davati točne rezultate. Tko to spori? Međutim filozofija nema ni metoda ni znanja da potvrdi ili opovrgne brojne fizikalne (i druge) teorije koje nastaju svakodnevno i u ogromnim količinama, a vi se još batrgte s teorijama od prije stoljeća i više i pokušavate ih "potvrditi" na vama prihvatljiv način koji nema apsolutno nikakvog utjecaja na implementaciju teorija u opće znanje i tehnologiju. Neka vrsta "Igre staklenim perlama" odnosno mentalne masturbacije, u konačnici beskorisne izuzev za same filozofe.

 

"No prestaje biti dovoljno kada u priču uđe pojam koji ima itekako kompleksnu povijest u jednoj, a gotovo nikakvu u drugoj znanosti, kao što je pojam "ničega". - Znači priznaješ da je stvar u terminologiji i da svaka struka ima svoju? Zašto misliš da je fizičare briga što razni filozofi i filozofske škole misle da bi trebala biti definicija istog termina u njihovoj struci? Misliš da se Penrose i Hawking ne razumije kada jedan drugom govore o ničemu u točno određenom kontekstu?

 

 

  • Evo vidiš, ovo je problematično. Ako je ovo eksplikacija pojma "ničega" u fizici onda je daleko ispod potrebne razine za takvo jedno pitanje. Postoji li kompletnija definicija, ili je to to? Jer kada kažeš "svemir je nastao iz ničega", onda ili radiš logičku grešku (sadržanu o ovome iz), ili atribuiraš određene kvalitete "ničemu". Kako god okreneš, stav je problematičan. 

 

Ne, nego ti ne razumiješ fiziku i pojam svemira. Naš svemir je za nas sve što jest (u fizikalnom smislu). Nikakva druga informacija iz evtl. drugih svemira ne može doći do nas jer naš svemir je jedan skup energije, materije i fizikalnih zakona i njihove ukupne interakcije, a evtl. drugi svemiri su drugi, odvojeni skupovi istih ili različitih fizikalnih zakona i ostalih fizikalnih kvaliteta.

 

S tim svemirima nemamo nikakve razmjene informacija, pa stoga za nas ne postoje. U fizici govorimo o nastanku našeg svemira iz nečega što nije naš svemir i iz čega do nas ne dolaze informacije niti ih mi možemo poslati van našeg svemira kroz pretpostavljeni fizikalni singularitet iz kojeg je nastao. U čemu se nalazi taj singularitet? U ničemu? Da, za nas je izostanak našeg svemira, dakle energije, materije i fizikalnih zakona - ništa jer se znanost bavi onim što se može promatrati i mjeriti, a kada toga nema, onda je to za svaku znanost, ne samo fiziku - ništa. 

 

Uoči da je ovdje potreba da se kaže da je "svemir nastao iz nečega/ničega"isključivo jezična konvencija. Ti možeš reći  "naš svemir je nastao" i ne spomenuti izrijekom ništa ili nešto. Insistiranje na ishodištu postanka je posljedica našeg iskustva da svaka posljedica ima uzrok. U fizici elementarnih čestica ima posljedica za koje nema uzroka (radioaktivni raspad točno određenog atoma u fisijskom materijalu, npr., ili Casimirov efekt koji dokazuje kvantne fluktuacije u praznom prostoru - dakle tamo gdje ne bi trebalo biti materije), tako da kvantna fizika već dulje vrijeme zna da se stvari mogu događati "same od sebe" i "iz ničega". 

 

BTW - čini mi se da filozofija kao ni matematika nije znanost, a mislim da je takav konsenzus danas među znanstvenicima (izuzev filozofa {#}). Naime, osnovna karakteristika znanosti je da se bavi onim što se može opaziti (direktno ili indirektno, nebitno) dok matematika i filozofija mogu raspravljati i raspravljaju o stvarima za koje uopće nema dokaza da stvarno postoje - mogu biti čisti intelektualni konstrukti, a i dalje predmet rada. S tim da matematika ima svoju "nedokučivu djelotvornost" po Wigneru (naime, radi se o tome da su fizičari otkrili kad bi im pofalile matematičke metode za razvoj nekih teorija, ispalo bi da matematičari već stoljeće, dva ili tri imaju matematičke alate, razvijene kao čisti "lapurlatiuzam" odnosno intelektualni konstrukt koji točno i "po mjeri" odgovaraju konkretnim i stvarnim fizikalnim teorijama). 

 

BTW, fizičari matematiku ne smatraju znanošću, ali je smatraju "većom od znanosti". 

 

Sretno s kupnjom knjige, poezija mi je uglavnom dosadna, ali tako je to s nama ljudima od bukare i šurikena. Hik! 

 

 

This space for rent!
Poruka je uređivana zadnji put sri 19.1.2011 21:40 (Drago).
14 godina
neaktivan
offline
RE: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
Drago kaže...
woodgamesfx kaže...

 

 

1) Za dogme se slažem, ali opet u redovima visokih religijskih šlužbenika imaš one koji se bave dogmama, naravno isto kao i kod znanosti neke istine ili bolje rećeno činjenice dolaze u krivo vrijeme.

2) Filozofija nije kao znanost, jer nešto filozofija ima jednu kariku više od nauke , nauka teži dokazu, filozofija teži proispitivanju dokaza. Nauka je sprega filozofije i logike.

 

 

 

1) Na primjer - koje su to činjenice? Daj jednu.

 

2) Ne. Pitaj M_Dipla, ako mu se da, da te pouči što je to znanost, filozofija i filozofija znanosti.

 

Činjenica da korištenjem freona uništavamo ozonski omotać, znalo se i prije da kloroflourugljikovodici u višim slojevima atmosfere se raspadaju i da osolobođeni klor razlaže ozon na Cl0 ili Cl20 nisam siguran i O2 .

 

Jedno nOOb pitanje, nije u domeni ovog nsalova, ali je usko vezano uz fiziku i astrofiziku, a to je putovanje kroz vrijeme, teorije. Čuo sam jednu teoriju da ako se tjelo giba obrnuto od smjera kazaljke na satu brzinom svjetlosti da se vrijeme s obzirom na tjelo kreće unazad ? Znam da zvući bedasto, čisto iz činjnice da je brzina svjetlosti najveća konstanta i koliko znam da je i sam Einstein rekao da je nemoguće da bilo koja materija dosegne brzinu svjetlosti, ali opet eto pitam.

 

 

 

 

I'm from Hollywood
16 godina
offline
RE: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
Bugofil kaže...
Drago kaže...

 

S druge strane, od "tvog poreza" ovo društvo uistinu financira one koji tvrde da je svemir "nastao iz velikog prdeža" - Crkvu. Ja mislim da bi se ta lova trebala uzeti i prestati slivati tim velikopdrežovcima i dati za znanstvena istraživanja jer zemlje koje daju više za znanost žive bolje, sigurnije su, ljudi žive dulje i zdravije. 

 

Drago, malo si ga pretjerao.

Eto ja ti nisam klinac i možda sam stariji od tebe i lijepo bih te zamolio da se ispričaš vjernicima na ovom forumu zbog ovog quotanog dijela tvog posta.

 

Takav idiotski post od tebe nisam očekivao.

Zasto? Pa crkva je sama sebe srozala. Ako vjernicima nije dosta ovo sto citamo o popima svaki dan u stampi sto onda je? Ne treba vam Drago da skuzite da je crkva institucija ljudi, ne Boga, i da su ljudi gresnici i podlozni porocima.

Idemo kod Petre Sanader na party... nema joj staroga doma!
15 godina
odjavljen
offline
RE: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
woodgamesfx kaže... 

Jedno nOOb pitanje, nije u domeni ovog nsalova, ali je usko vezano uz fiziku i astrofiziku, a to je putovanje kroz vrijeme, teorije. Čuo sam jednu teoriju da ako se tjelo giba obrnuto od smjera kazaljke na satu brzinom svjetlosti da se vrijeme s obzirom na tjelo kreće unazad ? Znam da zvući bedasto, čisto iz činjnice da je brzina svjetlosti najveća konstanta i koliko znam da je i sam Einstein rekao da je nemoguće da bilo koja materija dosegne brzinu svjetlosti, ali opet eto pitam.

Ne bi išlo. Prvo, definiraj kretanje giba obrnuto od kazaljke na satu brzinom svjetlosti - taj podatak ne govori apsolutno ništa. Drugo, gibanje može uzrokovati različito protjecanje vremena, ali nikad vračanje kroz vrijeme.

Heart: _/\_/\_/\_/\_/\_/\_/\_/\_ Brain: __________________________
14 godina
neaktivan
offline
RE: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
MrBlc kaže...
woodgamesfx kaže... 

Jedno nOOb pitanje, nije u domeni ovog nsalova, ali je usko vezano uz fiziku i astrofiziku, a to je putovanje kroz vrijeme, teorije. Čuo sam jednu teoriju da ako se tjelo giba obrnuto od smjera kazaljke na satu brzinom svjetlosti da se vrijeme s obzirom na tjelo kreće unazad ? Znam da zvući bedasto, čisto iz činjnice da je brzina svjetlosti najveća konstanta i koliko znam da je i sam Einstein rekao da je nemoguće da bilo koja materija dosegne brzinu svjetlosti, ali opet eto pitam.

Ne bi išlo. Prvo, definiraj kretanje giba obrnuto od kazaljke na satu brzinom svjetlosti - taj podatak ne govori apsolutno ništa. Drugo, gibanje može uzrokovati različito protjecanje vremena, ali nikad vračanje kroz vrijeme.

 

 

Evo baš sam gledao malo ( koristio sam omraženi Google )  i kao piše da putovanje u budućnost je izvedivo, pod uvjetom da objekt ide brzinom svjetlosti ( toga se još sjećam iz srednje, nešto tipa Einstenovi blizanci ili kako se već zove ) ili je pod utjecajem jakog gravitacijskog polja u tom slučaju vrijeme će protjecat sporije , za putovanje u prošlost piše da je teže izvedivo i spominje se crvotočina. 

 

 

I'm from Hollywood
16 godina
neaktivan
offline
Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"

Prema Hawkingovom dokumentarcu (zaboravio sam točan naziv) putovanje u prošlost nije moguće zbog vremenskog paradoksa (vratiš se i ubiješ samog sebe). Paradoks se onda odnosi i na čestice, a ne samo na ljude i stoga dolazi do kolapsa same crvotočine.

Could it be, nothing that you learned from ash and debris?
16 godina
protjeran
offline
RE: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
D4RKL1NG kaže...

Prema Hawkingovom dokumentarcu (zaboravio sam točan naziv) putovanje u prošlost nije moguće zbog vremenskog paradoksa (vratiš se i ubiješ samog sebe). Paradoks se onda odnosi i na čestice, a ne samo na ljude i stoga dolazi do kolapsa same crvotočine.

Jaka mu je hipoteza.

Putovanje u budućnost apsolutno nije moguće a na njemu koji tvrdi da jest je da dokaže tvrdnju, inače laprda bez veze.

 

Kakve faking crvotočine i brzine svjetlosti !?

 

Pa nismo mi građeni od titanijuma ili dijamanta da bi izdržali takva "putovanja".

 

16 godina
neaktivan
offline
RE: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
Bugofil kaže...
D4RKL1NG kaže...

Prema Hawkingovom dokumentarcu (zaboravio sam točan naziv) putovanje u prošlost nije moguće zbog vremenskog paradoksa (vratiš se i ubiješ samog sebe). Paradoks se onda odnosi i na čestice, a ne samo na ljude i stoga dolazi do kolapsa same crvotočine.

Jaka mu je hipoteza.

Putovanje u budućnost apsolutno nije moguće a na njemu koji tvrdi da jest je da dokaže tvrdnju, inače laprda bez veze.

 

Kakve faking crvotočine i brzine svjetlosti !?

 

Pa nismo mi građeni od titanijuma ili dijamanta da bi izdržali takva "putovanja".

 

Zapravo, svi putujemo u budućnost brzinom od jedne sekunde po sekundi.

 

Prema tebi čovjek nebi mogao putovati van Zemljine atmosfere jer ne može preživjeti bez kisika.

Is it solipsistic in here or is it just me?
Poruka je uređivana zadnji put čet 20.1.2011 14:20 (Horagio).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice