Fantastika i SF (knjige)

poruka: 488
|
čitano: 160.827
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
offline
Re: Fantastika i SF (knjige)
blackdevil kaže...

^ isplati, dobra je i mislim da je priča zaključena( imaš i seriju sa 2 sezone koja je otkazana jer su prvu sezonu prenijeli odlično a ukenjali s drugom)

 

OT: 

definitivna preporuka za The Poppy War .  serijal od 3 knjige te su sve 3 vani. jedino je problem što mislim da druge 2 nisu prevedene na naše jezike.

Trenutno sam na Hyperionu od Dan Simmonsa

Dan Simmons

Cijeli serijal Hyperion, mislim da je riječ o pet knjiga je odličan. Pročitao sam te knjige prije 10-15 g. i zaljubio se u SF.

Preporučujem svakom obožavatelju žanra.

 

Također preporuka za:

Joan D. Vinge 

Snježna kraljica ( Hugo Award)

Ljetna kraljica

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 17.2.2023 22:46 (HOME123456).
9 godina
offline
Re: Fantastika i SF (knjige)
HOME123456 kaže...
blackdevil kaže...

^ isplati, dobra je i mislim da je priča zaključena( imaš i seriju sa 2 sezone koja je otkazana jer su prvu sezonu prenijeli odlično a ukenjali s drugom)

 

OT: 

definitivna preporuka za The Poppy War .  serijal od 3 knjige te su sve 3 vani. jedino je problem što mislim da druge 2 nisu prevedene na naše jezike.

Trenutno sam na Hyperionu od Dan Simmonsa

Dan Simmons

Cijeli serijal Hyperion, mislim da je riječ o pet knjiga je odličan. Pročitao sam te knjige prije 10-15 g. i zaljubio se u SF.

Preporučujem svakom obožavatelju žanra.

 

Također preporuka za:

Joan D. Vinge 

Snježna kraljica ( Hugo Award)

Ljetna kraljica

 

 

 

 

Jednom mi je prijatelj rekao da su ti nastavci Hyperiona malo preteški, odnosno prefilozofski, šta ti misliš o tome? Ja sam pročitao samo prvi, knjiga je odlična ali nekako sam fulao da su nastavci prevedeni na hrvatski, ali mislim da su baš vi prevedeni jel?

13 godina
offline
Re: Fantastika i SF (knjige)
Cansee kaže...
HOME123456 kaže...
blackdevil kaže...

^ isplati, dobra je i mislim da je priča zaključena( imaš i seriju sa 2 sezone koja je otkazana jer su prvu sezonu prenijeli odlično a ukenjali s drugom)

 

OT: 

definitivna preporuka za The Poppy War .  serijal od 3 knjige te su sve 3 vani. jedino je problem što mislim da druge 2 nisu prevedene na naše jezike.

Trenutno sam na Hyperionu od Dan Simmonsa

Dan Simmons

Cijeli serijal Hyperion, mislim da je riječ o pet knjiga je odličan. Pročitao sam te knjige prije 10-15 g. i zaljubio se u SF.

Preporučujem svakom obožavatelju žanra.

 

Također preporuka za:

Joan D. Vinge 

Snježna kraljica ( Hugo Award)

Ljetna kraljica

 

 

 

 

Jednom mi je prijatelj rekao da su ti nastavci Hyperiona malo preteški, odnosno prefilozofski, šta ti misliš o tome? Ja sam pročitao samo prvi, knjiga je odlična ali nekako sam fulao da su nastavci prevedeni na hrvatski, ali mislim da su baš vi prevedeni jel?

 Prevedene su svi nastavci, ako ti je prvi dio bio dobar uživat češ čitajuči nastavke.

Ja sam ih pročitao dva puta u razmaku od 10-ak g.

16 godina
offline
Fantastika i SF (knjige)

definitivno preporuka za Dnevnike Ubibota .

zabavno i 2 knjige sam smlavio u tjedan dana.

 

[url=https://valid.x86.fr/2kezbs][img]https://valid.x86.fr/cache/banner/2kezbs-6.png[/img][/url]
9 godina
offline
Re: Fantastika i SF (knjige)
blackdevil kaže...

definitivno preporuka za Dnevnike Ubibota .

zabavno i 2 knjige sam smlavio u tjedan dana.

 

 

Zvuči zanimljivo, jel ima na hrvatskom? S obzirom na trenutni porast popularnosti AI-a ovo bi moglo baš biti prigodno za čitanje.

 

Inače, približavam se kraju Wheel of Time, upravo sam na pola 13. knjige, od 14. Zapravo i nije da imam još toliko malo, sve skupa još sigurno oko 1500 stranica za pročitati. Kad završim napisat ću neki svoj opširniji dojam.

13 godina
offline
Re: Fantastika i SF (knjige)
Cansee kaže...
blackdevil kaže...

definitivno preporuka za Dnevnike Ubibota .

zabavno i 2 knjige sam smlavio u tjedan dana.

 

 

Zvuči zanimljivo, jel ima na hrvatskom? S obzirom na trenutni porast popularnosti AI-a ovo bi moglo baš biti prigodno za čitanje.

 

Inače, približavam se kraju Wheel of Time, upravo sam na pola 13. knjige, od 14. Zapravo i nije da imam još toliko malo, sve skupa još sigurno oko 1500 stranica za pročitati. Kad završim napisat ću neki svoj opširniji dojam.

 Čitaš li prevedene knjige WoT?

16 godina
offline
Re: Fantastika i SF (knjige)

da da, prijevod je na .sr ali sam se valjda već navikao.

koliko vidim nema baš knjiga na našem jeziku.

 

[url=https://valid.x86.fr/2kezbs][img]https://valid.x86.fr/cache/banner/2kezbs-6.png[/img][/url]
9 godina
offline
Re: Fantastika i SF (knjige)
HOME123456 kaže...
Cansee kaže...
blackdevil kaže...

definitivno preporuka za Dnevnike Ubibota .

zabavno i 2 knjige sam smlavio u tjedan dana.

 

 

Zvuči zanimljivo, jel ima na hrvatskom? S obzirom na trenutni porast popularnosti AI-a ovo bi moglo baš biti prigodno za čitanje.

 

Inače, približavam se kraju Wheel of Time, upravo sam na pola 13. knjige, od 14. Zapravo i nije da imam još toliko malo, sve skupa još sigurno oko 1500 stranica za pročitati. Kad završim napisat ću neki svoj opširniji dojam.

 Čitaš li prevedene knjige WoT?

 

Prvu sam čitao na hrvatskom, kada sam počeo ta je već izašla u izdanju Hangara 7 kod nas, konačno. Sad je prije koji mjesec izašla i druga, al ko zna koliko će daleko ići, baš da će dogurati do četrnaeste čisto sumnjam, a i ako bude to će biti kroz 6-7 godina.

 

Dakle prva na hrvatskom, od druge do šeste na engleskom. Na kraju šeste sam odlučio preći na srpski, jer je bilo dosta situacija koje jednostavno nisam razumio, odnosno trebalo mi je dugo da shvatim što se točno događa iako razumijem svaku riječ. I od sedme do evo sad trinaeste čitam na srpskom i moram reći da je dosta dobar prijevod, čak i ne primjetim da nije hrvatski, jedino me sekiraju imena, znaš kako oni prevode - Jack - Đek i slično. Ali i na to sam se naviknuo.

13 godina
offline
Re: Fantastika i SF (knjige)
Cansee kaže...
HOME123456 kaže...
Cansee kaže...
blackdevil kaže...

definitivno preporuka za Dnevnike Ubibota .

zabavno i 2 knjige sam smlavio u tjedan dana.

 

 

Zvuči zanimljivo, jel ima na hrvatskom? S obzirom na trenutni porast popularnosti AI-a ovo bi moglo baš biti prigodno za čitanje.

 

Inače, približavam se kraju Wheel of Time, upravo sam na pola 13. knjige, od 14. Zapravo i nije da imam još toliko malo, sve skupa još sigurno oko 1500 stranica za pročitati. Kad završim napisat ću neki svoj opširniji dojam.

 Čitaš li prevedene knjige WoT?

 

Prvu sam čitao na hrvatskom, kada sam počeo ta je već izašla u izdanju Hangara 7 kod nas, konačno. Sad je prije koji mjesec izašla i druga, al ko zna koliko će daleko ići, baš da će dogurati do četrnaeste čisto sumnjam, a i ako bude to će biti kroz 6-7 godina.

 

Dakle prva na hrvatskom, od druge do šeste na engleskom. Na kraju šeste sam odlučio preći na srpski, jer je bilo dosta situacija koje jednostavno nisam razumio, odnosno trebalo mi je dugo da shvatim što se točno događa iako razumijem svaku riječ. I od sedme do evo sad trinaeste čitam na srpskom i moram reći da je dosta dobar prijevod, čak i ne primjetim da nije hrvatski, jedino me sekiraju imena, znaš kako oni prevode - Jack - Đek i slično. Ali i na to sam se naviknuo.

Hvala na informaciji,  tako nešto sam i mislio, ja sam se premišljao da li da počmem sa srpskim ali kako ti kažeš da je prijevod u redu krenut ču sa čitanjem.

9 godina
offline
Re: Fantastika i SF (knjige)
HOME123456 kaže...
Cansee kaže...
HOME123456 kaže...
Cansee kaže...
blackdevil kaže...

definitivno preporuka za Dnevnike Ubibota .

zabavno i 2 knjige sam smlavio u tjedan dana.

 

 

Zvuči zanimljivo, jel ima na hrvatskom? S obzirom na trenutni porast popularnosti AI-a ovo bi moglo baš biti prigodno za čitanje.

 

Inače, približavam se kraju Wheel of Time, upravo sam na pola 13. knjige, od 14. Zapravo i nije da imam još toliko malo, sve skupa još sigurno oko 1500 stranica za pročitati. Kad završim napisat ću neki svoj opširniji dojam.

 Čitaš li prevedene knjige WoT?

 

Prvu sam čitao na hrvatskom, kada sam počeo ta je već izašla u izdanju Hangara 7 kod nas, konačno. Sad je prije koji mjesec izašla i druga, al ko zna koliko će daleko ići, baš da će dogurati do četrnaeste čisto sumnjam, a i ako bude to će biti kroz 6-7 godina.

 

Dakle prva na hrvatskom, od druge do šeste na engleskom. Na kraju šeste sam odlučio preći na srpski, jer je bilo dosta situacija koje jednostavno nisam razumio, odnosno trebalo mi je dugo da shvatim što se točno događa iako razumijem svaku riječ. I od sedme do evo sad trinaeste čitam na srpskom i moram reći da je dosta dobar prijevod, čak i ne primjetim da nije hrvatski, jedino me sekiraju imena, znaš kako oni prevode - Jack - Đek i slično. Ali i na to sam se naviknuo.

Hvala na informaciji,  tako nešto sam i mislio, ja sam se premišljao da li da počmem sa srpskim ali kako ti kažeš da je prijevod u redu krenut ču sa čitanjem.

 

Imaj na umu da je prva knjiga malo drugačije od ostalih, najviše se vidi Tolkienov utjecaj, osobno mi je samim time i bolja. Također prvo poglavlje prve knjige, odnosno prolog - pročitaj ali ne razbijaj previše glavu s time niti nemoj pokušavati upamtiti izraze, imena i mjesta, jer neće imati nikakvog utjecaja na sljedeće knjige, tako da nemoj gubiti vrijeme na to. Taj prolog je odličan, ali nema nekakvog utjecaja, zapravo najviše sad na kraju ima. 

 

Upri pa šta bude, javi kako napreduje :)

15 godina
offline
Fantastika i SF (knjige)

U neukoj panici oko AI chatbotova, dobar podsjetnik na antropomorfizam: Stanislav Lem, roman Nepobjedivi.

○Lijepog li djeteta! Koliko je star?○ -Trideset i pet godina!
9 godina
offline
Re: Fantastika i SF (knjige)
HOME123456 kaže...
Cansee kaže...
HOME123456 kaže...
Cansee kaže...
blackdevil kaže...

definitivno preporuka za Dnevnike Ubibota .

zabavno i 2 knjige sam smlavio u tjedan dana.

 

 

Zvuči zanimljivo, jel ima na hrvatskom? S obzirom na trenutni porast popularnosti AI-a ovo bi moglo baš biti prigodno za čitanje.

 

Inače, približavam se kraju Wheel of Time, upravo sam na pola 13. knjige, od 14. Zapravo i nije da imam još toliko malo, sve skupa još sigurno oko 1500 stranica za pročitati. Kad završim napisat ću neki svoj opširniji dojam.

 Čitaš li prevedene knjige WoT?

 

Prvu sam čitao na hrvatskom, kada sam počeo ta je već izašla u izdanju Hangara 7 kod nas, konačno. Sad je prije koji mjesec izašla i druga, al ko zna koliko će daleko ići, baš da će dogurati do četrnaeste čisto sumnjam, a i ako bude to će biti kroz 6-7 godina.

 

Dakle prva na hrvatskom, od druge do šeste na engleskom. Na kraju šeste sam odlučio preći na srpski, jer je bilo dosta situacija koje jednostavno nisam razumio, odnosno trebalo mi je dugo da shvatim što se točno događa iako razumijem svaku riječ. I od sedme do evo sad trinaeste čitam na srpskom i moram reći da je dosta dobar prijevod, čak i ne primjetim da nije hrvatski, jedino me sekiraju imena, znaš kako oni prevode - Jack - Đek i slično. Ali i na to sam se naviknuo.

Hvala na informaciji,  tako nešto sam i mislio, ja sam se premišljao da li da počmem sa srpskim ali kako ti kažeš da je prijevod u redu krenut ču sa čitanjem.

 

Sinoć mi je bilo malo kasno kad sam vidio tvoj post, svejedno sam odgovorio, ali hoću ti reći još neke stvari.

 

Sad ću napisati neke stvari koje sam mislio napisati nakon što sve pročitam. Dakle ja se jesam konačno dovukao do predzadnje knjige, ali nije bilo lako. Jordan je to sve previše razdužio i ja iskreno mislim da je to radio namjerno kako bi iskoristio popularnost serijala i napisao što više knjiga, a samim time i prodao što više knjiga. Ovaj završni dio je fantastičan, 11. knjiga je bila dosta dobra, al onda 12. i 13. su vrhunske, a navodno 14. najbolja od svih. Ali od 7 do 10 knjige prevladava poprilična dosada, a ja sam na pola osme počeo malo varati i čitati sažetke sa interneta. Dakle ima na nekim web stranicama sažeci svakog poglavlja i to kvalitetno napisani i onda sam tako čitao kad god mi se činilo dosadno poglavlje, to je na kraju ispalo pola osme knjige, pola devete i veći dio desete. Nisam više mogao podnositi to, i dalje me zanimala glavna priča ali bilo mi je previše, pa sam se odlučio na prečac.

 

Kroz knjige ima jako puno politike, ali dosadne, previše nebitnih likova, previše imena koja jednostavno ne možeš zapamtiti,a s druge strane neke odlične stvari se spominju premalo. 

 

Mnogi fanovi će reći kako se isplati proći kroz dosadu kako bi se došlo do odličnog završetka, a sad to je svakom da za sebe prosudi, čitati sve skupa oko 10.000 stranica, od kojih je po meni 3 i pol, do 4 tisuće dosadnih, ne znam jel se isplati. 

 

Mislim da ovo treba počinjati samo ako imaš barem dva sata dnevno slobodno za čitanje i to gotovo svaki dan, jer inače ti se jako može razvodniti i otegnuti.

 

Od prve knjige su me jako zainteresirali glavni lik Rand i njegovi prijatelji Mat i Perrin, kao i neke stvari u priči i zato sam se stalno forsirao da nastavim i sad je stvarno postalo odlično kad se stvari rješavaju i završavaju, ali to nije kvalitetno izveden pacing. To je trebalo biti 10 knjiga najviše.

13 godina
offline
Re: Fantastika i SF (knjige)
Cansee kaže...
HOME123456 kaže...
Cansee kaže...
HOME123456 kaže...
Cansee kaže...
blackdevil kaže...

definitivno preporuka za Dnevnike Ubibota .

zabavno i 2 knjige sam smlavio u tjedan dana.

 

 

Zvuči zanimljivo, jel ima na hrvatskom? S obzirom na trenutni porast popularnosti AI-a ovo bi moglo baš biti prigodno za čitanje.

 

Inače, približavam se kraju Wheel of Time, upravo sam na pola 13. knjige, od 14. Zapravo i nije da imam još toliko malo, sve skupa još sigurno oko 1500 stranica za pročitati. Kad završim napisat ću neki svoj opširniji dojam.

 Čitaš li prevedene knjige WoT?

 

Prvu sam čitao na hrvatskom, kada sam počeo ta je već izašla u izdanju Hangara 7 kod nas, konačno. Sad je prije koji mjesec izašla i druga, al ko zna koliko će daleko ići, baš da će dogurati do četrnaeste čisto sumnjam, a i ako bude to će biti kroz 6-7 godina.

 

Dakle prva na hrvatskom, od druge do šeste na engleskom. Na kraju šeste sam odlučio preći na srpski, jer je bilo dosta situacija koje jednostavno nisam razumio, odnosno trebalo mi je dugo da shvatim što se točno događa iako razumijem svaku riječ. I od sedme do evo sad trinaeste čitam na srpskom i moram reći da je dosta dobar prijevod, čak i ne primjetim da nije hrvatski, jedino me sekiraju imena, znaš kako oni prevode - Jack - Đek i slično. Ali i na to sam se naviknuo.

Hvala na informaciji,  tako nešto sam i mislio, ja sam se premišljao da li da počmem sa srpskim ali kako ti kažeš da je prijevod u redu krenut ču sa čitanjem.

 

Sinoć mi je bilo malo kasno kad sam vidio tvoj post, svejedno sam odgovorio, ali hoću ti reći još neke stvari.

 

Sad ću napisati neke stvari koje sam mislio napisati nakon što sve pročitam. Dakle ja se jesam konačno dovukao do predzadnje knjige, ali nije bilo lako. Jordan je to sve previše razdužio i ja iskreno mislim da je to radio namjerno kako bi iskoristio popularnost serijala i napisao što više knjiga, a samim time i prodao što više knjiga. Ovaj završni dio je fantastičan, 11. knjiga je bila dosta dobra, al onda 12. i 13. su vrhunske, a navodno 14. najbolja od svih. Ali od 7 do 10 knjige prevladava poprilična dosada, a ja sam na pola osme počeo malo varati i čitati sažetke sa interneta. Dakle ima na nekim web stranicama sažeci svakog poglavlja i to kvalitetno napisani i onda sam tako čitao kad god mi se činilo dosadno poglavlje, to je na kraju ispalo pola osme knjige, pola devete i veći dio desete. Nisam više mogao podnositi to, i dalje me zanimala glavna priča ali bilo mi je previše, pa sam se odlučio na prečac.

 

Kroz knjige ima jako puno politike, ali dosadne, previše nebitnih likova, previše imena koja jednostavno ne možeš zapamtiti,a s druge strane neke odlične stvari se spominju premalo. 

 

Mnogi fanovi će reći kako se isplati proći kroz dosadu kako bi se došlo do odličnog završetka, a sad to je svakom da za sebe prosudi, čitati sve skupa oko 10.000 stranica, od kojih je po meni 3 i pol, do 4 tisuće dosadnih, ne znam jel se isplati. 

 

Mislim da ovo treba počinjati samo ako imaš barem dva sata dnevno slobodno za čitanje i to gotovo svaki dan, jer inače ti se jako može razvodniti i otegnuti.

 

Od prve knjige su me jako zainteresirali glavni lik Rand i njegovi prijatelji Mat i Perrin, kao i neke stvari u priči i zato sam se stalno forsirao da nastavim i sad je stvarno postalo odlično kad se stvari rješavaju i završavaju, ali to nije kvalitetno izveden pacing. To je trebalo biti 10 knjiga najviše.

 Slažem se sa svime što si napisao jer sam mišljenja da puno pisaca upadne (namjerno ili ne ) u tu zamku komercijalizacije pa su skloni zastraniti i odmaknuti se od linije radne i sadržajno neopravdano trpati knjige "nevažnim" stvarima.

I sam sam ponekad tako "varao" ali mislim da je to uvijek stvar osobnog izbora, nikada ne bih nekome pokušao nametnuti tako nešto. U svakom slučaju volio bih pogledati te sažetke kad dođem u tu fazu, ako mi možeš (ukoliko ih još imaš) poslati linkove tih stranica u PP.

9 godina
offline
Re: Fantastika i SF (knjige)
HOME123456 kaže...
Cansee kaže...
HOME123456 kaže...
Cansee kaže...
HOME123456 kaže...
Cansee kaže...
blackdevil kaže...

definitivno preporuka za Dnevnike Ubibota .

zabavno i 2 knjige sam smlavio u tjedan dana.

 

 

Zvuči zanimljivo, jel ima na hrvatskom? S obzirom na trenutni porast popularnosti AI-a ovo bi moglo baš biti prigodno za čitanje.

 

Inače, približavam se kraju Wheel of Time, upravo sam na pola 13. knjige, od 14. Zapravo i nije da imam još toliko malo, sve skupa još sigurno oko 1500 stranica za pročitati. Kad završim napisat ću neki svoj opširniji dojam.

 Čitaš li prevedene knjige WoT?

 

Prvu sam čitao na hrvatskom, kada sam počeo ta je već izašla u izdanju Hangara 7 kod nas, konačno. Sad je prije koji mjesec izašla i druga, al ko zna koliko će daleko ići, baš da će dogurati do četrnaeste čisto sumnjam, a i ako bude to će biti kroz 6-7 godina.

 

Dakle prva na hrvatskom, od druge do šeste na engleskom. Na kraju šeste sam odlučio preći na srpski, jer je bilo dosta situacija koje jednostavno nisam razumio, odnosno trebalo mi je dugo da shvatim što se točno događa iako razumijem svaku riječ. I od sedme do evo sad trinaeste čitam na srpskom i moram reći da je dosta dobar prijevod, čak i ne primjetim da nije hrvatski, jedino me sekiraju imena, znaš kako oni prevode - Jack - Đek i slično. Ali i na to sam se naviknuo.

Hvala na informaciji,  tako nešto sam i mislio, ja sam se premišljao da li da počmem sa srpskim ali kako ti kažeš da je prijevod u redu krenut ču sa čitanjem.

 

Sinoć mi je bilo malo kasno kad sam vidio tvoj post, svejedno sam odgovorio, ali hoću ti reći još neke stvari.

 

Sad ću napisati neke stvari koje sam mislio napisati nakon što sve pročitam. Dakle ja se jesam konačno dovukao do predzadnje knjige, ali nije bilo lako. Jordan je to sve previše razdužio i ja iskreno mislim da je to radio namjerno kako bi iskoristio popularnost serijala i napisao što više knjiga, a samim time i prodao što više knjiga. Ovaj završni dio je fantastičan, 11. knjiga je bila dosta dobra, al onda 12. i 13. su vrhunske, a navodno 14. najbolja od svih. Ali od 7 do 10 knjige prevladava poprilična dosada, a ja sam na pola osme počeo malo varati i čitati sažetke sa interneta. Dakle ima na nekim web stranicama sažeci svakog poglavlja i to kvalitetno napisani i onda sam tako čitao kad god mi se činilo dosadno poglavlje, to je na kraju ispalo pola osme knjige, pola devete i veći dio desete. Nisam više mogao podnositi to, i dalje me zanimala glavna priča ali bilo mi je previše, pa sam se odlučio na prečac.

 

Kroz knjige ima jako puno politike, ali dosadne, previše nebitnih likova, previše imena koja jednostavno ne možeš zapamtiti,a s druge strane neke odlične stvari se spominju premalo. 

 

Mnogi fanovi će reći kako se isplati proći kroz dosadu kako bi se došlo do odličnog završetka, a sad to je svakom da za sebe prosudi, čitati sve skupa oko 10.000 stranica, od kojih je po meni 3 i pol, do 4 tisuće dosadnih, ne znam jel se isplati. 

 

Mislim da ovo treba počinjati samo ako imaš barem dva sata dnevno slobodno za čitanje i to gotovo svaki dan, jer inače ti se jako može razvodniti i otegnuti.

 

Od prve knjige su me jako zainteresirali glavni lik Rand i njegovi prijatelji Mat i Perrin, kao i neke stvari u priči i zato sam se stalno forsirao da nastavim i sad je stvarno postalo odlično kad se stvari rješavaju i završavaju, ali to nije kvalitetno izveden pacing. To je trebalo biti 10 knjiga najviše.

 Slažem se sa svime što si napisao jer sam mišljenja da puno pisaca upadne (namjerno ili ne ) u tu zamku komercijalizacije pa su skloni zastraniti i odmaknuti se od linije radne i sadržajno neopravdano trpati knjige "nevažnim" stvarima.

I sam sam ponekad tako "varao" ali mislim da je to uvijek stvar osobnog izbora, nikada ne bih nekome pokušao nametnuti tako nešto. U svakom slučaju volio bih pogledati te sažetke kad dođem u tu fazu, ako mi možeš (ukoliko ih još imaš) poslati linkove tih stranica u PP.

 

poslano sve u pp.

 

ja moram priznati da mi je ovo prvi put da sam "varao" na takav način, dosad sam jednostavno odustajao ako sam smatrao da je knjiga predosadna, ali ovdje ipak ima stvari koje su me zanimalo, i također sam čuo da su zadnje knjige odlične i htio sam stići do toga i dobro da jesam. Baš mi je drago što sam to tako odradio jer mi je sve jasno što se događa, a opet nisam baš prošao najgore od dosade.

10 godina
offline
Re: Fantastika i SF (knjige)
Kolega,ako može i meni te linkove u PP?Hvala.
Trenutno sam na 4 knjizi,lagano i sporo čitam na Kindle uz povremene pauze sa nekom drugom knjigom.Iskreno i nije nešto posebno,ali nije ni za odustati,prosjek neki.Ispada da zapravo taj serijal vrijedi zbog završnice koje je napisao Sanderson.Tako da će mi dobro doći taj sažetak ako mi dosadi serijal a ipak doživim hvaljeni kraj.
9 godina
offline
Re: Fantastika i SF (knjige)
torente 35 kaže...
Kolega,ako može i meni te linkove u PP?Hvala.
Trenutno sam na 4 knjizi,lagano i sporo čitam na Kindle uz povremene pauze sa nekom drugom knjigom.Iskreno i nije nešto posebno,ali nije ni za odustati,prosjek neki.Ispada da zapravo taj serijal vrijedi zbog završnice koje je napisao Sanderson.Tako da će mi dobro doći taj sažetak ako mi dosadi serijal a ipak doživim hvaljeni kraj.

 

odmah šaljem. Inače, u četvrtoj knjizi se dogode neke odlične stvari zbog kojih sam odlučio da definitivno želim završiti serijal. Ako ti nakon četvrte i dalje nije baš nešto onda ili odustani ili se prebacuj odmah na sažetke. 

 

Pošaljem ti sve u pp, a stavit ću i linkove ovdje ako nekog zanima:

 

za sažetke poglavlja:

ovo - https://library.tarvalon.net/index.php?title=Tar_Valon_Library_Index_-_The_Wheel_of_Time

ili ovo: https://wot.fandom.com/wiki/A_beginning

ovaj wiki ne bi preporučio da se korsiti za provjeru likova i događaja jer je puno spoilera, na svu sreću sam saznao za to ranije, ako se treba provjeriti neki lik onda najbolje korisitit WoT compendium aplikaciju.

9 godina
offline
Fantastika i SF (knjige)

evo također i link sa odličnu mapu WoT svijeta, baš je detaljna, sve je na njoj i vrhunske je kvalitete, toliko je velika da ju ne mogu staviti kao sliku ovdje pa će biti link

 

https://de.catbox.moe/vfn4ww.jpeg

16 godina
offline
Fantastika i SF (knjige)

evo mene opet 

nisam nekakvi ljubitelj vampira ali lega mi je preporučio knjigu i imala je dobre ocjene na goodreadsu i eto pročitah ja knjigu u 2 dana kolko je dobra .  Ako ste woke pahuljica nemojte čitat jer ima humora koji se neće svima svidjet :) . i da, malo je duža.. i prva je knjiga od 3 koje još nisu izašle tak da sad treba čekat nastavak

ima na .sr i eng ako ne mozete nac knjigu PM slobodno.

 

[url=https://valid.x86.fr/2kezbs][img]https://valid.x86.fr/cache/banner/2kezbs-6.png[/img][/url]
Poruka je uređivana zadnji put čet 6.4.2023 14:26 (blackdevil).
9 godina
offline
Fantastika i SF (knjige)

Završio sam Wheel of Time konačno, evo prekjučer završio zadnju knjigu Memory of Light.

 

Ne brinite, neću spoilat.

 

Trebalo mi je godinu i pet mjeseci, s tim da sam pročitao nekoliko drugih knjiga između, al s druge strane sam također malo "skratio" u WoTu knjigu 8, 9 i 10. Tako da je ovo nekakav objektivan prikaz koliko to traje ako čitaš u prosjeku oko sat vremena dnevno i uzmeš koju pauzu tu i tamo.

 

Dakle prva knjiga mi je stvarno dobra, najviše se vidi utjecaj Tolkiena, druga isto dobra, na trećoj sam gadno zapeo jer se po meni ništa posebno pametno ne događa do samog kraja. Onda je četvrta jako dobra, sigurno najbolja od prve četiri i tada kreće pad. Po meni svaka sljedeća knjiga skroz do 11. ima previše praznog hoda i možda po jedan ili dva bitna događaja po knjizi. Mislim na knjigu od 800-900 stranica je to jako loše. I onda kreće 12. knjiga koja mi je možda bila i najbolja, progutao sam tih 800 stranica u 4 dana, onda 13. isto jako dobra i onda konačno zadnja koja je bila u mnogim elementima dobra, ali u mnogima razočarenje. 

 

I to je zapravo meni bilo cjelokupno iskustvo, razočaravajuće. Ne da je sve loše, nego smatram da je priča mogla i zaslužila biti bolja. Razočaran sam jer nisam dobio dovoljno odgovora i informacija oko stvari koje su me zanimale, a s druge strane je bilo previše informacija oko stvari koje me uopće nisu zanimale. S obzirom na to da sam čitao na kindleu, nisam ni sam siguran koliko nešto ima stranica, nego na kindleu piše vrijeme koliko ti treba da pročitaš poglavlje pa ću koristiti to vrijeme u nekim opisima. U knjigama koje imaju skupa tisuće i tisuće stranica završiti priču sa epilogom koje traje 25 minuta, odnosno oko 13-14 stranica je smiješno. Baš izgleda kao da se netko jako žurio da to što prije izađe, izgleda kao da nije imalo vremena još razjasniti neke stvari pa ajmo samo izbaciti epilog takav kakav je. Znači prolog u skoro svakoj knjizi je trajao oko sat i pol, što znači da je imao oko 50ak stranica. Pa valjda mora postojati neka dosljednost, ja jednostavno ne shvaćam logiku po kojoj imaš poglavlje koje traje 50 minuta u kojem se samo likovi voze u kočiji negdje i ništa se ne događa osim opisa tko ima kakvu odjeću i kakav je krajolik. I onda epilog 25 minuta, a imamo barem 30ak vrlo bitnih likova i još stotine manje bitnih, čekaj šta, odjednom nemamo vremena? Odjednom skraćujemo? Sad kad je zanimljivo? Meni je to bijedna odluka pisca koji se jednostavno ne želi suočiti sa jako bitnim stvarima nego ih prepusti čitatelju, pa kao ono maštajte sami šta je bilo s tim. Pa da sam sposoban za takvo maštanje ne bi to čitao nego bi pisao svoju knjigu.

 

Ogromni problem ove sage je pacing. Previše se vremena i stranica gubi na potpuno nebitne stvari a premalo na ono fundamentalno za priču. 

 

Jako je očito da je Robert Jordan, s obzirom na to da je prodaja knjiga išla jako dobro, odlučio da što više rastegne pa šta bude. Osobno smatram da nema teorije da bi ovaj serijal bio popularan da je prva knjiga izašla npr. 2010. Jednostavno ne bi imalo šanse pored svih drugih kvalitetnih fantasy radova, jednostavno je presporo.

 

Po meni da je ovo bilo oko 8-9 knjiga i još da se i tu manje smanjili nebrojeni nebitni opisi, a više se usredotočilo na lore i misteriju ovo bi bio top serijal.

 

Ono što je jako bitno za znati je da ovih 14 knjiga pokriva radnju od 2 godine. To je jako mali vremenski period za toliki broj stranica. Kao da Jordan nije shvatio ili nije htio shvatiti da nam ne mora opisivati baš svaki korak koji likovi rade. Ne moraš opisivati baš svako putovanje. Po meni je bi pravi posao bio da je možda 4-5 knjiga bilo tokom 2 godine, a onda sljedećih pet se događa 10 godina poslije ili tako nešto, malo to rastegnuti kroz određeni vremenski period da ipak ima neku težinu. A ono ovdje se rat odradi u mjesec dana, ali zato dosadno putovanje traje 3 mjeseca. Za usporedbu radnja Gospodara prstenova je trajala nešto više od godinu dana, od Shirea do Mordora pa opet do Shirea u 3 knjige, od kojih je svaka oko 350-450 stranica.

 

Inače glavna postavka radnje je da je Tvorac na početku stvorio Kotač Vremena koji upravlja svemirom, odnosno "tka" događaje i ljude i koješta. I kako se kotač okreće tako donosi sedam različitih Doba, i to se stalno vrti kroz tisuće godina i onda opet ispočetka i svako Doba se odigrava više puta i ljudi se reinkarniraju i tako. Ovo Doba u kojem je radnja se odigrava je Treće Doba i u knjizi isključivo saznajemo o tom Trećem dobu i nešto malo iz Doba koje je bilo ranije. Govorim to da bi opet usporedio sa količinom knjiga i tisuća stranica, mislim komotno se moglo malo zaći u veći period, moglo se dobiti i neki okvirni uvid u još koje Doba, moglo je to sve skupa biti puno veće, barem po meni.

 

I također na kraju se dogodi jedna stvar koja mi je toliko loša da mi je doslovno bilo malo muka. Ne mogu ništa napisati o tome a da na bude spoilera, pa neću ništa opisivati, ali se dogodilo nešto čemu nema nikakvog temelja u do tada uspostavljenoj radnji i sam čin je potpuno retardiran i nikako nije objašnjen. 

 

Ako se razmišljate jel bi čitali nisam baš siguran da bi vam preporučio. Ja sam eto ipak završio iako sam imao dosta primjedbi cijelo vrijeme i nije mi zapravo žao što sam završio jer znam da bi me dosta kopkalo da sam došao do pola i nisam pročitao do kraja. Znam da bi stalno razmišljao tko zna šta će se dogoditi. Bilo je tu i jako dobrih stvari, s nekim likovima se povežeš dosta, bilo je i emotivnih i epskih trenutaka, ali eto moje iskreno mišljenje je na kraju da ništa što se dogodilo nije zapravo vrijedno ovolike količine knjiga i stranica. Ovo bi zapravo preporučio nekome tko ima dosta iskustva u fantasyu i pročitao je većinu dobrih stvari pa nema više šta čitati. Ne smatram da je čitanje toga bilo 100% gubitak vremena, ali nije ni najbolje iskorišteno vrijeme.

 

Eto, ako netko ima kakvih pitanja samo dajte.

9 godina
offline
Fantastika i SF (knjige)

Počeo čitati The Riyria Chronicles od Michael J. Sullivan, na popisu mi je već dugo, ali nikako nije došlo na red. 

 

Dakle taj pisac je zapravo napisao The Riyria Revelations prvo, high fantasy je u pitanju, glavni likovi su dva tipa koji su prilično različiti i pratimo njihove avanture. Inače pisac je godinama to pokušavao izdati, ali nitko nije htio to prihvatiti, neki kažu jer je bio prenapredan. I tako je on u biti napisao skoro sve knjige Revelationsa prije nego što je izdao prvu, pa ih je u kratkom roku izbacio sve. Odlučio sam se na to jer su knjige kraće i puno fokusiranije, što mi jako odgovara nakon Wheel of Timea.

 

The Riyria Chronicles je prequel, bavi se radnjom 12 godina ranije, kada su se ta dva tipa prvi put upoznali. Jedan kolega koji je pročitao sve te knjige mi je rekao da obavezno čitam kronološki, pa sam tako i počeo, sa prvom knjigom Chroniclesa, The Crown Tower. 

 

Uglavnom, progutao prvu knjigu u nekoliko dana, odlično i zanimljivo od prve do zadnje stranice. Ta dva glavna lika su odlična, odnosno jako zanimljivo napisana, barem zasad. Osobno mi jako paše.

 

Knjiga naravno nema na hrvatskom, koliko sam vidio nema ni na srpskom, čitam na engleskom i moram napomenuti da je sve vrlo jasno i pitko, kao da čitam na hrvatskom. 

 

Zasad sve preporuke.

 

10 godina
offline
Re: Fantastika i SF (knjige)

pročitaj serijal...dakle meni osobno top 2 serijala koje sam pročitao

 

The Riyria saga - Michael J. Sullivan

Night angel - Brent Weeks

 

 

oboje masterpiece koji mi je sjeo ko budali šamar

Steam ID: Engineer ; Origin ID: DadEngineer
9 godina
offline
Re: Fantastika i SF (knjige)
MasterG kaže...

pročitaj serijal...dakle meni osobno top 2 serijala koje sam pročitao

 

The Riyria saga - Michael J. Sullivan

Night angel - Brent Weeks

 

 

oboje masterpiece koji mi je sjeo ko budali šamar

 

odlično, evo završavam drugu knjigu riyria chroniclesa i zasad sam jako zadovoljan. To vidim da ću tjerati do samog kraja, predobra mi je kemija između Hadriana i Roycea.

 

Brent Weeksa želim pročitati i night angel i lightbringera i hoću čim mi dođe na red, ali me stalno muči to što sam više puta čuo da dosta slabo završava knjige

12 godina
offline
Re: Fantastika i SF (knjige)
Cansee kaže...
MasterG kaže...

pročitaj serijal...dakle meni osobno top 2 serijala koje sam pročitao

 

The Riyria saga - Michael J. Sullivan

Night angel - Brent Weeks

 

 

oboje masterpiece koji mi je sjeo ko budali šamar

 

odlično, evo završavam drugu knjigu riyria chroniclesa i zasad sam jako zadovoljan. To vidim da ću tjerati do samog kraja, predobra mi je kemija između Hadriana i Roycea.

 

Brent Weeksa želim pročitati i night angel i lightbringera i hoću čim mi dođe na red, ali me stalno muči to što sam više puta čuo da dosta slabo završava knjige

 Mogu potvrdit ovo zadnje, na zalost. Prvih par knjiga brutalno, onda sve gore i kraj katastrofa. 

~beware the beast, but enjoy the feast he offers~
9 godina
offline
Fantastika i SF (knjige)
Ekipa od danas 9 ujutro pa do sutra u 9 ujutro se na Amazonu besplatno dijele sve e-knjige od Willa Wighta, najpoznatijeg po serijalu Cradle. Serijal ima 11 knjiga, a dvanaesta izlazi sad u šestom ili sedmom mjesecu. Inače sam osobno pročitao prve 3, i jako sam zadovoljan, to je žanr kao neki progresivni fantasy u kojem lik počinje od najnižeg dna te se diže sve više i više. Meni su prve tri knjige bile odlične.

Također se dijele njegove trilogije The Traveler's Gate, The Elder Empire: Sea i The Elder Empire: Shadow, te prva knjiga novog serijala The Last Horizon.
Sve skupa se dijeli mislim 22 knjige. E sad koliko ja kužim dijeli se isključivo na Amazonu i meni osobno je samo sve prebacilo na kindle, ne znam kako funkcionira ako nemate kindle, odnosno ako imate neki drugi ereader, koliko vidim ne može se skinuti sama datoteka.

Uglavnom, ovaj potez me toliko oduševio da sam automatski prednaručio zadnju knjigu Cradlea koja izlazi kroz mjesec ili dva. Morao sam financijski podržati ovakav korektan potez
9 godina
offline
Fantastika i SF (knjige)

Jučer završio The Riyria Chronicles od Michael J. Sullivana, odnosno 4 knjige prequela, i odmah krenio na The Riyria Revelations, glavnu priču toga svijeta. 

 

Jako dobro, uživao sam kroz sve četiri knjige, radnja je fokusirana, nema previše likova, ali ni premalo, nema nepotrebnih fillera, vidi se da ipak spada u moderniju fantastiku. Ono što je netipično je da nema nekakve glavne radnje koja se proteže kroz sve 4 knjige, već je svaka knjiga priča za sebe, sad kad sam to prošao moram priznati da ipak više volim kada postoji radnja koja se proteže kroz sve knjige, i misterije koje se stvaraju na početku a otkrivaju na samom kraju, ali koliko sam shvatio to će biti sada u The Riyria Revelations.

 

Sve preporuke za ovo, nema na hrvatskom ni srpskom, ali je super za čitati na engleskom, čak nisam ni primjećivao da čitam na stranom jeziku. 

 

A nakon toga pojma nemam što ću dalje, vuče me da počnem Princa Ničega od Bakkera, također bi nastavio Cradle od Willa Wighta, to sam na trećoj knjizi, i Red Rising od Pierca Browna to sam pročitao prvu knjigu. I Expanse me isto žiga, to sam došao do polovice 6. knjige i poludio kad sam skontao da samo čitam o dostavi namirnica u sunčevom sustavu, ono Glovo u svemiru, tako se trebala zvati 6. knjiga. Ali sam čuo da je nakon toga opet odlično. Tak da eto, ne znam ni sam šta dalje. I to mi je samo odmah iz glave, a čitao bi još John Gwyna i Mark Lawrencea, vidim da ih se hvali samo tako. 

 

 

 

 

13 godina
offline
Re: Fantastika i SF (knjige)
Cansee kaže...
Ekipa od danas 9 ujutro pa do sutra u 9 ujutro se na Amazonu besplatno dijele sve e-knjige od Willa Wighta, najpoznatijeg po serijalu Cradle. Serijal ima 11 knjiga, a dvanaesta izlazi sad u šestom ili sedmom mjesecu. Inače sam osobno pročitao prve 3, i jako sam zadovoljan, to je žanr kao neki progresivni fantasy u kojem lik počinje od najnižeg dna te se diže sve više i više. Meni su prve tri knjige bile odlične.

Također se dijele njegove trilogije The Traveler's Gate, The Elder Empire: Sea i The Elder Empire: Shadow, te prva knjiga novog serijala The Last Horizon.
Sve skupa se dijeli mislim 22 knjige. E sad koliko ja kužim dijeli se isključivo na Amazonu i meni osobno je samo sve prebacilo na kindle, ne znam kako funkcionira ako nemate kindle, odnosno ako imate neki drugi ereader, koliko vidim ne može se skinuti sama datoteka.

Uglavnom, ovaj potez me toliko oduševio da sam automatski prednaručio zadnju knjigu Cradlea koja izlazi kroz mjesec ili dva. Morao sam financijski podržati ovakav korektan potez

 Cradle izlazi kroz 3-4 dana. Mislim da je 6. ili 7.6. release date.

 

Ako ti je fora progression fantasy, također preporučam "He Who Fights With Monsters" serijal. Imaš 9 knjiga, svaka ima zdravih 700-800 stranica. Isprva sam bio sumnjičav jer se pisac vodi pod online nadimkom  (nisam mislio da serijal može biti kvalitetan) ali priča je solidna, writing ima smisla i ne postoji previše plot hole-ova. Prednost je kaj pisac svaki tjedan izbacuje nove chaptere na svojem Patreonu, pa onda kad završi draft pregleda ga prvo sa fanovima pa onda šalje editoru koji također izbaci kaj je nepotrebno i ostane vrlo solidna priča.

 

E sad završiti Dark Age (po četvrti put ) i čekati Light Bringer u Red Rising serijalu. Omnis vir Lupus!

Take it easy lads! | R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011.
Poruka je uređivana zadnji put čet 1.6.2023 22:43 (luxxxfromhell).
12 godina
offline
Fantastika i SF (knjige)

Bok ekipa

 

Što bi preporučili nekom tko dugo nije čitao?

Neko lako štivo za početak. 😁

9 godina
offline
Re: Fantastika i SF (knjige)
lovvro kaže...

Bok ekipa

 

Što bi preporučili nekom tko dugo nije čitao?

Neko lako štivo za početak. 😁

 

S obzirom na to da si na ovoj temi vjerujem da želiš fantasy ili SF, zar ne?

 

Ne znam što si dosad čitao iz tih žanrova, ali čisti zicer je naravno Tolkien, prvo Hobita, a onda Gospodara Prstenova. Najveći klasik, i meni osobno najbolji fantasy koji sam ikad čitao. I također je pisano na način koji je shvatljiv i prilično jasno čitatelja uvodi u svijet. 

 

Ako si to pročitao onda od fantasya preporučam Prvi Zakon od Joe Abercrombiea i onda redom sve njegove knjige. To preporučam jer je većina toga prevedena na hrvatski. On je također jasan i razumljiv, ima dosta likova ali ipak ne previše i može se pratiti radnja fino. E sad jedino što on nema baš klasičnu podjelu na dobre i zle, nego su mu svi nešto između. To je super, ali neki to i ne vole. 

 

Ako bi nešto gdje je samo jedna knjiga, onda najbolje odabrati Guy Gavriel Kaya, on ih ima više standalone knjige i većina je prevedena na hrvatski. Moja preporuka bi ti bila Lavovi Al-Rassana, tu je radnja u fiktivnoj srednjevjekovnoj Španjolskoj i sukobu između 3 strane, jako dobra knjiga, a ako si slučajno zainteresiran za vikinge, onda pročitaj Posljednja svjetlost sunca, odlična priča inspirirana vikinzima i nordijskom i keltskom mitologijom. 

 

A za slučaj da tražiš neki SF onda mi ne pada na pamet ništa jednostavno, možda Pustolovine Milesa Vorkosigana. Dina je isto super ali je po meni nešto kompliciranija. S druge strane je trenutno vrlo aktualna jer brzo izlazi drugi dio filma

Poruka je uređivana zadnji put pet 2.6.2023 10:16 (Cansee).
16 godina
offline
Re: Fantastika i SF (knjige)
Cansee kaže...
Ne znam što si dosad čitao iz tih žanrova, ali čisti zicer je naravno Tolkien, prvo Hobita, a onda Gospodara Prstenova. Najveći klasik, i meni osobno najbolji fantasy koji sam ikad čitao. I također je pisano na način koji je shvatljiv i prilično jasno čitatelja uvodi u svijet.

Ili ako je to već pročitao (a svakako treba pročitati), ja preporučam Silmarillion. Lijepo obuhvaća cijelu priču i daje jednu dubinu koje mislim da nema u niti jednom drugom djelu.

Gledam te!
9 godina
offline
Re: Fantastika i SF (knjige)
luxxxfromhell kaže...
Cansee kaže...
Ekipa od danas 9 ujutro pa do sutra u 9 ujutro se na Amazonu besplatno dijele sve e-knjige od Willa Wighta, najpoznatijeg po serijalu Cradle. Serijal ima 11 knjiga, a dvanaesta izlazi sad u šestom ili sedmom mjesecu. Inače sam osobno pročitao prve 3, i jako sam zadovoljan, to je žanr kao neki progresivni fantasy u kojem lik počinje od najnižeg dna te se diže sve više i više. Meni su prve tri knjige bile odlične.

Također se dijele njegove trilogije The Traveler's Gate, The Elder Empire: Sea i The Elder Empire: Shadow, te prva knjiga novog serijala The Last Horizon.
Sve skupa se dijeli mislim 22 knjige. E sad koliko ja kužim dijeli se isključivo na Amazonu i meni osobno je samo sve prebacilo na kindle, ne znam kako funkcionira ako nemate kindle, odnosno ako imate neki drugi ereader, koliko vidim ne može se skinuti sama datoteka.

Uglavnom, ovaj potez me toliko oduševio da sam automatski prednaručio zadnju knjigu Cradlea koja izlazi kroz mjesec ili dva. Morao sam financijski podržati ovakav korektan potez

 Cradle izlazi kroz 3-4 dana. Mislim da je 6. ili 7.6. release date.

 

Ako ti je fora progression fantasy, također preporučam "He Who Fights With Monsters" serijal. Imaš 9 knjiga, svaka ima zdravih 700-800 stranica. Isprva sam bio sumnjičav jer se pisac vodi pod online nadimkom  (nisam mislio da serijal može biti kvalitetan) ali priča je solidna, writing ima smisla i ne postoji previše plot hole-ova. Prednost je kaj pisac svaki tjedan izbacuje nove chaptere na svojem Patreonu, pa onda kad završi draft pregleda ga prvo sa fanovima pa onda šalje editoru koji također izbaci kaj je nepotrebno i ostane vrlo solidna priča.

 

E sad završiti Dark Age (po četvrti put ) i čekati Light Bringer u Red Rising serijalu. Omnis vir Lupus!

 

Super mi je progression fantasy, osvježenje mi je u usporedbi s klasičnijim fantasyem. Tamo je glavni lik najčešće predodređen za nešto pa se onda očekuje da postane neki opak. Ali ovdje se jadan Lindon baš čupa iz najnižeg dna kako god zna i umije, to mi je predobro. Ma možda ću i na to nakon Riyrie, fali mi taj lik, a i onaj Eithan. A ovo He Who Fights With Monsters mi djeluje zanimljivo, ali mi se ne da baš biti ni beta tester za njegove knjige, tako da se na to možda bacim kasnije. 

 

Veliki Brat kaže...
Cansee kaže...
Ne znam što si dosad čitao iz tih žanrova, ali čisti zicer je naravno Tolkien, prvo Hobita, a onda Gospodara Prstenova. Najveći klasik, i meni osobno najbolji fantasy koji sam ikad čitao. I također je pisano na način koji je shvatljiv i prilično jasno čitatelja uvodi u svijet.

Ili ako je to već pročitao (a svakako treba pročitati), ja preporučam Silmarillion. Lijepo obuhvaća cijelu priču i daje jednu dubinu koje mislim da nema u niti jednom drugom djelu.

 

Silmarillion je možda malo prekompliciran, koliko sam shvatio kolega bi nešto da nije prekomplicirano, a da je opet zanimljivo.

 

Možda je zapravo i jako dobra opcija od Martina Pjesma leda i vatre, odnosno Igra prijestolja. Ta knjiga te jednostavno zakači i drži i općenito ju je teško prestati čitati. 

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice