Ateisti ili teisti ili nešto treće? zaključana tema

poruka: 3.222
|
čitano: 240.100
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
9 godina
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
warhammer kaže...

vjernici,pseudznanstvenici,kvazihistoricari,teoreticari zavjera ... svi oni potvrdjuju i upotpunjuju jedne druge i moram priznati zabavni su za ,,ubiti,, vrijeme,medjutim kad svoje stavove pocnu nametati i mjesati u stvaran svijet i zivot, u medjuljudske odnose onda sve to postaje odbojno i bolesno !

 

 

 To i ja kažem za ateiste, vrlo ste zabavni... Može kolega jedan jedini post ove teme, bilo kojeg forumaša, koji nedvojbeno nameće svoje stavove, vjeru, religiju drugima? Onak, doslovno trpa pod nos?

 

Ja nisam primjetio, no ako sam nehotice izostavio, ispričavam se.

 

Vjerujem da si htio ispasti zabavan i zanimljiv, fora su ti te sličice, ali sama izjava ti ne drži vodu. Barem ne ovdje.

14 godina
odjavljen
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
matrix777 kaže...

 

I još jedno pitanje: Da se Isus danas "događa", točno pred tobom pretvara vodu u vino, kako bi ti to meni dokazao? Bilo koje čudo koje je radio, kako bi ti na svoj način dokazao u ondašnje vrijeme? 

 

 

 Isto kao što se "dokazuju" razne povjesne ličnosti koje su čak i starije od Isusa, popus grčkih znanstvenika, filozofa, raznih kraljeva, careva...

http://www.bug.hr/forum/post/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/1959989.aspx
9 godina
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?

A to je? Prosvjetli nas.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
@matrix
Poslanice je pisao Pavao, a on nije nikada sreo Isusa. Ne postoji niti jedan dokument napisan od ruke nekoga tko ga je doista vidio. Nije li to neobično, ne liči li to na legendu?
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
13 godina
odjavljen
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
matrix777 kaže...

 

 

 Ako ti nisu dokaz Poslanice (pisani trag) od njegovih najbližih učenika, onda ne znam šta zapravo tražiš. Iskaz neutralnog susjeda? Kakav bi ti dokaz našao nakon 2k i kusur godina? U obliku pisma? 

 

Zamisli ovako, ti si bio jedan od apostola prije 2k godina, kako bi ti dokazao cijelom svijetu postojanje Isusa i čuda koje je radio? Osim kako su i sami svjedočili drugima.

 

I još jedno pitanje: Da se Isus danas "događa", točno pred tobom pretvara vodu u vino, kako bi ti to meni dokazao? Bilo koje čudo koje je radio, kako bi ti na svoj način dokazao u ondašnje vrijeme? 

 

 

 Poslanice su pisani trag unutar Biblije. 

Ne tražim iskaz susjeda, niti pisma. Stvar je u tome da ta čudesa nisu opisana van vjerskih knjiga. Ti kažeš da je bilo toliko svjedoka, pogotovo u to doba (rimsko carstvo). Imamo puno pisanih tragova iz tog doba. Ne misliš li da bi onda trebali biti i preplavljeni tragovima tj dokazima od strane više međusobno neovisnih izvora, s obzirom da su to toliko nevjerojatne stvari (budimo iskreni, uskrsnuće i uzašašće recimo su nevjerojatni događaji, to se nije dogodilo nikad, osim u slučaju Isusa, po pričama iz Biblije)?

 

Ukoliko je situacija da je Isus postojao i radio čuda koja su opisana po Bibliji, a da sam mu ja učenik, ne bi bilo potrebe da idem naokolo i govorim o njemu, jer bi se o tome navelike govorilo i pisalo, kao što sam gore rekao. Od svih svjedoka Isusovih čuda, mi imamo samo Evanđelja? Malo premalo s obzirom na to što je čovjek, navodno, radio. Isto tako, istog trenutka kada bi svi opet vidjeli Isusa, te vidjeli uzašašće, apsolutno vjerujem da bi se svi momentalno ostavili svojih religija te počeli živjeti po tome što je Isus propovjedao. Kršćanstvo se ne bi širilo učenjem nepismenog puka ili silom nekoliko stoljeća nakon Isusova života, nego bi se širilo momentalno. Bilo kako bilo, Biblija (oba zavjeta) je puna netočnih podataka, nedokazanih tvrdnji itd. I bez Isusa, i s njim. 

 

Ako se Isus danas "događa" i da preda mnom pretače vodu u vino, odveo bih ga u sobu s kontroliranim uvjetima u kojima bi nemoguće bilo donijeti išta što bi utjecalo na pretvaranje vode u vino, bilo negativno bilo pozitivno. U sobi bi bio vrč s vodom i čaša za vinom prethodno pregledani. Prije ulaska, Isusa bi se pregledalo za bilo koji predmet, presvukao bi se u odjeću s kojom se ne bi moglo utjecati na pretvaranje (dugi rukavi itd.) te bi zatražio od njega da to napravi. Zahtjevao bi snimanje kamerom i više neovisnih svjedoka. U slučaju da on zaista pretvori vodu u vino, zabilježio bih sva promatranja, te izradio službenu izjavu sa svim parametrima i dokazima (video, zapisnih svjedoka itd). 

Ukoliko bi trebao dokazivati čudesa u ondašnja vremena, onda bih pozvao više visoko rangiranih osoba (educirane, ateiste) koji bi mogli svjedočiti. U tom slučaju, da on izvede čudo, bilo bi dokaza van Biblije, od strane povijesni važnijih osoba. Ovako, svi "dokazi" su u Bibliji (ja ih ne smatram dokazima, ali zbog argumenta recimo da jesu), što znači da je Biblija jako biased i treba tražiti vanjske dokaze. 

 

Traženje vanjskog dokaza i dokazivanje tvrdnji i hipoteza od strane trećih, neovisnih i nepristranih osoba je metoda koja se koristi i za sve drugo, ne samo vjerske stvari, da ne bude bilo nismo znali. 

Teorija evolucije nije činjenica koja je dokazana time što je Darwin rekao: Ovako smo mi nastali. Ona je činjenica jer su ju drugi ljudi dokazali, i još uvijek nalaze dokaze, koji se ne sukobljavaju s ostalim važećim činjenicama, što se ne bi moglo reći za religiju. 

Poruka je uređivana zadnji put pon 26.6.2017 18:08 (footballer).
14 godina
odjavljen
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
matrix777 kaže...

A to je? Prosvjetli nas.

 Mislim da ti ne trebam objašnjavati zašto se vjeruje u npr. Aristotetela. Ili možda ne vjeruješ u njega?

http://www.bug.hr/forum/post/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/1959989.aspx
9 godina
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
Visak kaže...
@matrix
Poslanice je pisao Pavao, a on nije nikada sreo Isusa. Ne postoji niti jedan dokument napisan od ruke nekoga tko ga je doista vidio. Nije li to neobično, ne liči li to na legendu?

 Zajebavaš ili? Znači Pavao, koji je prikupljao izjave i svjedočanstva tih ljudi, uključujući i apostole koji su bili živi u vrijeme pisanja Poslanica tebi nije dokaz?

 

Lmao! Mislim vidi, nebitna stvar dali se sad radi o Isusu ili Herodu, ali ti imaš problem (jedan od) jer iz tvog osobnog razloga ne želiš priznati, sam sebi, da je Isus postojao. To je razvidno.

 

Imaš hrpe članaka, ali neću linkati jer su to tebi očito trešnjice, kad se govori o Isusu, dakle članke koje govore o povijesnim osobama koje su , pazi sad, dokazane uz istu količinu i vrstu dokaza kao što imamo i za Isusa. Pročitaj malo o tome, da ne kažeš da cherry pick-am. 

 

Izjava dana: "Ne postoji niti jedan dokument napisan od ruke nekoga tko ga je doista vidio. Nije li to neobično, ne liči li to na legendu?"

 

Znači ne računa se svjedočenja, na koje si i sam prozivao? 

 

 

Naprimjer, razmisli o svjedočanstvu Josipa Flavija, židovskog povjesničara iz prvog stoljeća koji je bio farizej. On spominje Isusa Krista u svom djelu Židovske starine. Iako neki niječu autentičnost prvog komentara o Isusu, u kojem ga Josip naziva Mesijom, profesor Louis H. Feldman sa sveučilišta Yeshiva kaže da je malo onih koji sumnjaju u autentičnost drugog komentara. U njemu Josip kaže: “[Prvosvećenik Ananija] sazvao je suce Sanhedrina i pred njih doveo čovjeka po imenu Jakov, brata Isusa zvanog Krist” (Židovske starine, XX, 200). Da, čak je i farizej, član sekte koja se otvoreno protivila Isusu, potvrdio postojanje “Jakova, brata Isusovog”.

9 godina
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
Jakovp kaže...
matrix777 kaže...

A to je? Prosvjetli nas.

 Mislim da ti ne trebam objašnjavati zašto se vjeruje u npr. Aristotetela. Ili možda ne vjeruješ u njega?

 Ne zanima mene zašto se vjeruje, nego metoda brate. Govorio si o metodama kako se dokazuje nešto iz povijesti, pa da te čujem. Hint: govorimo o 1.st.

15 godina
odjavljen
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
Normalno da nije za očekivati da je napisana instant, ali da je pisanje počelo nakon 40-50 godina upućuje na zaključak da se ne radi o svjedočanstvu iz prve ruke. Možeš pretpostaviti da su učenici bili nepismeni, ali ako uzmemo kao točnu priču o plamenim jezicima, to ne bi trebalo predstavljati problem. Ako se Bog stvarno želio objaviti i mogao je apostole naučiti strane jezike, mogao ih je naučiti i pismu.

Teorije zavjere po kojima su Rimljani željeli uništiti svaki trag su također apsurdne. Čak i ako su bili uvjereni da je sve prevara, željeli bi doznati što se dogodilo, a ako se netko uvjerio u Isusova čuda, zar ne bi povjerovao? Ako i ne bi, obavijestio bi nadređene preko glasnika, pa bi se barem neki trag tu našao.
Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
11 godina
offline
Ateisti ili teisti ili nešto treće?

židovi ga spominju u svojim spisima al u negativnom kontekstu, znači da je postojao. Rimljanima nije bio intresantan da ga špijuniraju pa od njih nema nikakvih spisao o tome šta je radio. Propaganda protiv njega je bila jaka od sveštenstva pa je zbog toga i imao mali broj prostalica tj. mali broj ljudi je bio uz njega. Svaki put kad se nešto novo donosi ljudi su uvjek skeptični prema tom novom i izbjegavaju "novine" vole da su na vjeri svojih predaka tako je i sa naukom i drugim stvarima , večina ljudi jednostavno neidu na prvu kad nešto novo dodje do njih nego to odbacuju na početku. A Pavle je ubačeni element virus u krščanstvu, napravio je izmjene koje su u kontradikciji sa samim talmudom i biblijom.

http://hwbot.org/signature/u135800.png
9 godina
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
MrBlc 
Teorije zavjere po kojima su Rimljani željeli uništiti svaki trag su također apsurdne. Čak i ako su bili uvjereni da je sve prevara, željeli bi doznati što se dogodilo, a ako se netko uvjerio u Isusova čuda, zar ne bi povjerovao? Ako i ne bi, obavijestio bi nadređene preko glasnika, pa bi se barem neki trag tu našao.

 Pa i našao se, pa su ga zato i razapeli. Gdje ti je podatak da rimske i židovske vođe nisu imali pojma o tome? Baš nasuprot..

 

Priče koje su tada kružile su jako uznemirile tadašnje židovske glavešine, pa je priča došla i do rimljana. 

 

15 godina
odjavljen
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
matrix777 kaže...

 Ne zanima mene zašto se vjeruje, nego metoda brate. Govorio si o metodama kako se dokazuje nešto iz povijesti, pa da te čujem. Hint: govorimo o 1.st.

Ajmo ovako, zašto smatramo da je Neron ubio brata i majku, glasinu da je zapalio Rim smatramo samo glasinom, a priču o Romulu i Remu smatramo mitom.

 

mirzet1976 kaže...

židovi ga spominju u svojim spisima al u negativnom kontekstu, znači da je postojao. Rimljanima nije bio intresantan da ga špijuniraju pa od njih nema nikakvih spisao o tome šta je radio. Propaganda protiv njega je bila jaka od sveštenstva pa je zbog toga i imao mali broj prostalica tj. mali broj ljudi je bio uz njega. Svaki put kad se nešto novo donosi ljudi su uvjek skeptični prema tom novom i izbjegavaju "novine" vole da su na vjeri svojih predaka tako je i sa naukom i drugim stvarima , večina ljudi jednostavno neidu na prvu kad nešto novo dodje do njih nego to odbacuju na početku. A Pavle je ubačeni element virus u krščanstvu, napravio je izmjene koje su u kontradikciji sa samim talmudom i biblijom.

matrix777 kaže...

 Pa i našao se, pa su ga zato i razapeli. Gdje ti je podatak da rimske i židovske vođe nisu imali pojma o tome? Baš nasuprot..

 

Priče koje su tada kružile su jako uznemirile tadašnje židovske glavešine, pa je priča došla i do rimljana. 

Situacija u kojoj se našao Poncije Pilat je nešto što bi definitivno trebalo ostaviti službeni pisani trag. On je svoju odluku donio isključivo u svrhu kupovanja socijalnog mira, bio je direktno podređen kralju, a nadređen vojsci koja je čuvala Isusov grob. Za osobu na tom položaju i u takvoj situaciji, očekivao bi da će se oko njega vrtiti velik dio povijesti

- ili će pomoći u progonu kršćana jer se smatra prevarenim i jer ih smatra opasnima za mir u državi

- ili će se preobratiti (što neke kasnije legende govore) pri čemu bi odigrao jednu o većih uloga u širenju Isusove riječi (kao pokajnik koji je ujedno i pismen) ili bi i sam bio osuđen (pri čemu bi bio jedan od prvih istinskih mučenika, na što kršćani padaju)

 

U svim scenarijima bi se o njemu pisalo, a o njemu nemamo gotovo ništa.

 

Mislim, to je samo primjer...

 

 

P.S. Malo materijala za razmišljanje: kad ste zadnji put vidjeli crkvu bez gromobrana?

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
Poruka je uređivana zadnji put pon 26.6.2017 20:25 (MrBlc).
14 godina
odjavljen
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
matrix777 kaže...

 Ne zanima mene zašto se vjeruje, nego metoda brate. Govorio si o metodama kako se dokazuje nešto iz povijesti, pa da te čujem. Hint: govorimo o 1.st.

 Si išao u osnovnu i srednju školu? Si imao i položio predmet povijest? Ako da, valjda si čuo nešto o tome što su povijesni dokazi, i što su mitovi i legende, i valjda si vjerovao onome što si učio iz povijesti. Ako jesi, nemam potrebu odgovarati ti na pitanje jer smatram da bi jedna odrasla osoba koja je mentalno zdrava trebala znati odgovor.

http://www.bug.hr/forum/post/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/1959989.aspx
11 godina
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
MrBlc kaže...
matrix777 kaže...

 Ne zanima mene zašto se vjeruje, nego metoda brate. Govorio si o metodama kako se dokazuje nešto iz povijesti, pa da te čujem. Hint: govorimo o 1.st.

Ajmo ovako, zašto smatramo da je Neron ubio brata i majku, glasinu da je zapalio Rim smatramo samo glasinom, a priču o Romulu i Remu smatramo mitom.

 

mirzet1976 kaže...

židovi ga spominju u svojim spisima al u negativnom kontekstu, znači da je postojao. Rimljanima nije bio intresantan da ga špijuniraju pa od njih nema nikakvih spisao o tome šta je radio. Propaganda protiv njega je bila jaka od sveštenstva pa je zbog toga i imao mali broj prostalica tj. mali broj ljudi je bio uz njega. Svaki put kad se nešto novo donosi ljudi su uvjek skeptični prema tom novom i izbjegavaju "novine" vole da su na vjeri svojih predaka tako je i sa naukom i drugim stvarima , večina ljudi jednostavno neidu na prvu kad nešto novo dodje do njih nego to odbacuju na početku. A Pavle je ubačeni element virus u krščanstvu, napravio je izmjene koje su u kontradikciji sa samim talmudom i biblijom.

matrix777 kaže...

 Pa i našao se, pa su ga zato i razapeli. Gdje ti je podatak da rimske i židovske vođe nisu imali pojma o tome? Baš nasuprot..

 

Priče koje su tada kružile su jako uznemirile tadašnje židovske glavešine, pa je priča došla i do rimljana. 

Situacija u kojoj se našao Poncije Pilat je nešto što bi definitivno trebalo ostaviti službeni pisani trag. On je svoju odluku donio isključivo u svrhu kupovanja socijalnog mira, bio je direktno podređen kralju, a nadređen vojsci koja je čuvala Isusov grob. Za osobu na tom položaju i u takvoj situaciji, očekivao bi da će se oko njega vrtiti velik dio povijesti

- ili će pomoći u progonu kršćana jer se smatra prevarenim i jer ih smatra opasnima za mir u državi

- ili će se preobratiti (što neke kasnije legende govore) pri čemu bi odigrao jednu o većih uloga u širenju Isusove riječi (kao pokajnik koji je ujedno i pismen) ili bi i sam bio osuđen (pri čemu bi bio jedan od prvih istinskih mučenika, na što kršćani padaju)

 

U svim scenarijima bi se o njemu pisalo, a o njemu nemamo gotovo ništa.

 

Mislim, to je samo primjer...

 

 

P.S. Malo materijala za razmišljanje: kad ste zadnji put vidjeli crkvu bez gromobrana?

Mala skupina sljedbenika nije bila opasnost po Rim sve dok se taj broj nije znatno povećao i odvoji od judaizma i onda je usljedio progon kršćana od strane Rima.

A može i ova varijanta Poncije se preobratio ali tajno i skrivao svoje vjerovanje od drugih da neizgubi svoj status u društvu ili da bude pogubljen ipak je bio pismeniji i sam tim i bolje je rezonovao šta je tu bolje za njega, jer u situacijam kad je pitanje zivota ili smrti imaš pravo da sakriješ svoje vjerovanje.

 

A zašto da nemaju kad nema bezgrješnih a i licemjer se nadje pokoji tu.

http://hwbot.org/signature/u135800.png
15 godina
odjavljen
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
mirzet1976 kaže...

Mala skupina sljedbenika nije bila opasnost po Rim sve dok se taj broj nije znatno povećao i odvoji od judaizma i onda je usljedio progon kršćana od strane Rima.

Nije bila mala skupina sljedbenika opasnost po Rim, ali je bila činjenica da je Isus donio toliki nemir u židovsku zajednicu koja je bila pod Rimom. Dok netko propovijeda Isusove riječi, postojala je opasnost da se svećenstvo pobuni i ta opasnost je nešto što Rim ne bi ignorirao. Takav geopolitički utjecaj bi ostavio traga u povijesti.

 

mirzet1976 kaže...

A može i ova varijanta Poncije se preobratio ali tajno i skrivao svoje vjerovanje od drugih da neizgubi svoj status u društvu ili da bude pogubljen ipak je bio pismeniji i sam tim i bolje je rezonovao šta je tu bolje za njega, jer u situacijam kad je pitanje zivota ili smrti imaš pravo da sakriješ svoje vjerovanje.

Znači, pismen čovjek koji je na svoje oči vidio božjeg sina, te ga osudio na smrt (čitaj: mučenje i smrt), pa se na kraju uvjerio da je ovaj uskrsnuo, bi se ipak toliko više bojao nadeđenih nego Boga da bi svoju vjeru skrivao? Da je taj doživljaj bio toliko jak, zar bi sumnjao u zagrobni život? Zar mu želja da se iskupi za svoje grijehe ne bi bila jača od straha od smrti? Ipak govorimo o čojeku koji je osudio božjeg sina na smrt, pa nakon toga našao dovoljno jak dokaz da je to božji sin da promijeni vjeru...

 

mirzet1976 kaže...

A zašto da nemaju kad nema bezgrješnih a i licemjer se nadje pokoji tu.

Kakve veze imaju grešni i licemjerni ako grom pogodi praznu crkvicu ili križ na vrh brda? Tu imaju veze samo zakoni fizike kojih zaboli đon što se radi o sakralnom objektu koji je podređen Bogu koji je (navodno) iznad tih zakona.

 

Naravno, možemo to tumačiti i na drugi način: bog Perun nam daje do znanja da vjerujemo u krivog Boga i da je on taj u kojeg trebamo vjerovati. 

 

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
9 godina
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
MrBlc kaže...

 

U svim scenarijima bi se o njemu pisalo, a o njemu nemamo gotovo ništa.

 

Opovrgavaš li također postojanje Kartažanina Hanibala?

 

To je povijesna ličnost o kojoj ne postoji nijedan pisani tekst suvremenika, a svejedno je jasno da je povijesna ličnost. Imamo pregršt takvih ličnosti o kojima ne postoje suvremeni dokumenti. Isus je postojao, razapet je pod Poncijem Pilatom i to su povijesne činjenice.

 

A ti pokušavaš opovrgnuti Isusovo postojanje i njegovu muku na isti onaj način kojim uvažavaš neke druge povijesne ličnosti.

 

Hrabro, ali taj "argument" ti ne prolazi.

 

 

 

 

9 godina
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
MrBlc kaže...

Nije bila mala skupina sljedbenika opasnost po Rim, ali je bila činjenica da je Isus donio toliki nemir u židovsku zajednicu koja je bila pod Rimom. Dok netko propovijeda Isusove riječi, postojala je opasnost da se svećenstvo pobuni i ta opasnost je nešto što Rim ne bi ignorirao. Takav geopolitički utjecaj bi ostavio traga...

 

 Tako je, i ostavio je traga - razapeli su ga na zahtjev židovske zajednice i za opći mir u Rimu.

9 godina
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
MrBlc kaže...

Znači, pismen čovjek koji je na svoje oči vidio božjeg sina, te ga osudio na smrt (čitaj: mučenje i smrt), pa se na kraju uvjerio da je ovaj uskrsnuo, bi se ipak toliko više bojao nadeđenih nego Boga da bi svoju vjeru skrivao? Da je taj doživljaj bio toliko jak, zar bi sumnjao u zagrobni život? Zar mu želja da se iskupi za svoje grijehe ne bi bila jača od straha od smrti? Ipak govorimo o čojeku koji je osudio božjeg sina na smrt, pa nakon toga našao dovoljno jak dokaz da je to božji sin da promijeni vjeru...

 

 He he! Volio bi tebe vidjeti, koji kao i Poncije nije vjerovao u Boga i onda je shvatio što je napravio Isusu, sinu božjem. 

 

Sakrio bi se u mišju rupu i čekao smrt.

 

Ti stvarno vjeruješ da bi osoba koja muči i ubija sina božjeg, nakon shvaćanja te spoznaje, bi trebala širiti njegovo evanđelje, bez bojazni jer je upravo shvatio da postoji zagrobni život? 

 

Svaka čast majstore. Ja mogu reći da sam na mjestu Poncija i da shvatim u potpunosti što sam napravio, nebi se bojao svojih nadređenih niti Boga, već bi iste sekunde napravio suicid.

 

Shvaćaš li težinu svojih riječi? 

16 godina
neaktivan
offline
Ateisti ili teisti ili nešto treće?

Previše je taj događaj tetralno ispoliran. Na dnevnoj bazi se na desetine društveno neprihvatljivih zakivalo na stup. Istupovi nisu imali oblik križa, nego T.

Nisu zakivani dlanovi jer bi mrtva masa gravitacijom rasparala dlan i pao bi.  Nisu probijana stopala već je bočno na gredi prislonjen članak i petna kost ima rupu koja služi ko nosač...tu su zabijali klin.

Samo iz tih par sitnih detalja vidiš koliko je varijacija-izmišljanja.

To je bilo provođenje zakona na dnevnoj bazi i rutina...svak je prikovan identično kako je napisano.  Kroz tisućljetni likovni izražaj vidimo utabanu suprotnost.

Nema križa,nema dlanova i nema stopala po pravilniku postupanja sa osuđenim.

expert za istrazivanje ruda i gubljenje vremena na Bol-u.. WindowsPhone die hard fanboy koji ne napušta brod.
15 godina
odjavljen
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
Oprosti, ali o kojem Isusu sad pričamo? Pričamo li o Božjem sinu koji je radio čuda, razapet na križu i trećeg dana uskrsnuo ili pričamo o Isusu koji je običan čovjek s novom idejom zbog koje je razapet?

Možeš se ti praviti mutav i tvrditi da nije važno jer je važno samo da je Isus postojao, ali to nije istina. Razlika je ogromna, od implikacija koje te dvije verzije imaju do težine dokaza potrebnih da bismo tu tvrdnju smatrali koliko-toliko osnovanom povijesnom činjenicom. Ljudi koji promoviraju nove raligijske stavove i zbog toga završe na križu u to vrijeme nisu bili neka pretjerana iznimka za koju moramo tražiti višestruke potvrde (iako su one uvijek dobrodošle), dok je činjenje čuda i vraćanje iz mrtvih iznimka koja se nikad nije zabilježila i ne možemo takvu tvrdnju uzeti kao činjenicu bez jačih dokaza iz više izvora, a za tako izvanredan događaj bi dokaza svakako trebalo i biti.

Što se time Poncija Pilata i komentara o suicidu, da, možda ti razmišljaš poput Jude, ali nemoj biti baš siguran da si u većini...
Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
9 godina
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
MrBlc kaže...

Znači, pismen čovjek koji je na svoje oči vidio božjeg sina, te ga osudio na smrt (čitaj: mučenje i smrt), pa se na kraju uvjerio da je ovaj uskrsnuo, bi se ipak toliko više bojao nadeđenih nego Boga da bi svoju vjeru skrivao? Da je taj doživljaj bio toliko jak, zar bi sumnjao u zagrobni život? Zar mu želja da se iskupi za svoje grijehe ne bi bila jača od straha od smrti? Ipak govorimo o čojeku koji je osudio božjeg sina na smrt, pa nakon toga našao dovoljno jak dokaz da je to božji sin da promijeni vjeru...

 

 

 

MrBlc kaže...
Oprosti, ali o kojem Isusu sad pričamo? Pričamo li o Božjem sinu koji je radio čuda, razapet na križu i trećeg dana uskrsnuo ili pričamo o Isusu koji je običan čovjek s novom idejom zbog koje je razapet?


 

Ti mene pitaš o čemu ti pričaš? Pogledaj svoja ova dva citata pa zaključi o kojem Isusu pričamo.

 

Saznanje da si ubio sina božjeg u kojeg prethodno nisi vjerovao, kod tebe ne bi izazivalo ništa posebno, nego bi se odmah okrenuo i potražio ga da mu se ispričaš?

Svaka čast ako ti tako funkcioniraš.

 

Ovo je samo dokaz da tebi Bog ne predstavlja ama baš ništa čak i ako bi imao jako čvrste dokaze za njegovo postojanje i da dokažeš prvenstveno sam sebi da je on stvorio i tebe i sve oko nas.

 

Mislim, kužim i takve osobe kojima je bitan samo ovozemaljski život i briga ih ako i postoji Bog, što će biti kasnije. Supač.

 

Da dokažemo postojanje Boga, tvoja reakcija bi bila tipa: "Dobro, postoji, i?" Supač!

 

Čemu onda ulažeš toliki "trud" ovdje, ako ti argument za postojanje Boga ne znači ništa previše u životu? Ti možeš i dalje tvrditi da štitiš svoj svjetonazor i tragaš za argumentima, no čemu sve ako argument za Boga bi ili opet odbacio ili prihvatio kao da cijelo vrijeme raspravljamo a tome jesu li bolje plavuše ili crnke?

 

Samo želim shvatiti da li tebi argumenti za Boga (u slučaju da ih imaš/otkriješ/shvatiš, nedvojbeno),  znače isto kao da ovdje recimo dokažemo da teorija relativnosti nije ispravna?

 

Ja sam stekao takav dojam kad si počeo sa "situacijama" što bi trebao napraviti Pilat jer ti vjerojatno tako razmišljaš, tako da slobodno me ispravi ako griješim, ili potvrdi navode.

13 godina
neaktivan
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
matrix777 kaže...

 

Ti mene pitaš o čemu ti pričaš? Pogledaj svoja ova dva citata pa zaključi o kojem Isusu pričamo.

 

Saznanje da si ubio sina božjeg u kojeg prethodno nisi vjerovao, kod tebe ne bi izazivalo ništa posebno, nego bi se odmah okrenuo i potražio ga da mu se ispričaš?

Svaka čast ako ti tako funkcioniraš.

 

Ovo je samo dokaz da tebi Bog ne predstavlja ama baš ništa čak i ako bi imao jako čvrste dokaze za njegovo postojanje i da dokažeš prvenstveno sam sebi da je on stvorio i tebe i sve oko nas.

 

Mislim, kužim i takve osobe kojima je bitan samo ovozemaljski život i briga ih ako i postoji Bog, što će biti kasnije. Supač.

 

Da dokažemo postojanje Boga, tvoja reakcija bi bila tipa: "Dobro, postoji, i?" Supač!

 

Čemu onda ulažeš toliki "trud" ovdje, ako ti argument za postojanje Boga ne znači ništa previše u životu? Ti možeš i dalje tvrditi da štitiš svoj svjetonazor i tragaš za argumentima, no čemu sve ako argument za Boga bi ili opet odbacio ili prihvatio kao da cijelo vrijeme raspravljamo a tome jesu li bolje plavuše ili crnke?

 

Samo želim shvatiti da li tebi argumenti za Boga (u slučaju da ih imaš/otkriješ/shvatiš, nedvojbeno),  znače isto kao da ovdje recimo dokažemo da teorija relativnosti nije ispravna?

 

Ja sam stekao takav dojam kad si počeo sa "situacijama" što bi trebao napraviti Pilat jer ti vjerojatno tako razmišljaš, tako da slobodno me ispravi ako griješim, ili potvrdi navode.

Bilo je suđeno da se to desi a i Bog oprašta sve grijehe ako se pokaješ i vjeruješ u Njega.

Zato suicid nema smisla.

9 godina
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
MrBlc kaže...
Možeš se ti praviti mutav i tvrditi da nije važno jer je važno samo da je Isus postojao, ali to nije istina. Razlika je ogromna, od implikacija koje te dvije verzije imaju do težine dokaza potrebnih da bismo tu tvrdnju smatrali koliko-toliko osnovanom povijesnom činjenicom. Ljudi koji promoviraju nove raligijske stavove i zbog toga završe na križu u to vrijeme nisu bili neka pretjerana iznimka za koju moramo tražiti višestruke potvrde (iako su one uvijek dobrodošle), dok je činjenje čuda i vraćanje iz mrtvih iznimka koja se nikad nije zabilježila i ne možemo takvu tvrdnju uzeti kao činjenicu bez jačih dokaza iz više izvora, a za tako izvanredan događaj bi dokaza svakako trebalo i biti.


 Daj mi molim te barem jedan jedini primjer kako bi taj dokaz trebao izgledati i kojeg je mirisa, jer tvrdiš da bi ih trebalo biti za takve vrste događaja. Ja ne znam za nijedan osim usmene i pismene predaje, što je na ta dva načina i dokazano.

9 godina
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
lovacmaki kaže....

Bilo je suđeno da se to desi a i Bog oprašta sve grijehe ako se pokaješ i vjeruješ u Njega.

 

 Daj mi argument za to, može? Nestrpljivo čekam. Ne znam na koju sektu misliš.

 

Znači, smijemo ubijati, silovati, krasti, činiti genocide i dovoljno je da se samo u sebi pokajemo? Koji to Bog "dozvoljava"? Ovaj o kojem mi pričamo, sigurno ne. Mislio si da si ispao duhovit, ali neznanje ponekad izaziva kontra efekt.

 

 

13 godina
neaktivan
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
matrix777 kaže... 

 Daj mi argument za to, može? Nestrpljivo čekam. Ne znam na koju sektu misliš.

 

Znači, smijemo ubijati, silovati, krasti, činiti genocide i dovoljno je da se samo u sebi pokajemo? Koji to Bog "dozvoljava"? Ovaj o kojem mi pričamo, sigurno ne. Mislio si da si ispao duhovit, ali neznanje ponekad izaziva kontra efekt.

 

 

Bog iz Novog zavjeta, Isusov otac. Isus je to učio. Ljubav, tolerancija i opraštanje.

Ako to nisi shvatio iz njegovih poruka, primjera i učenja, onda si skrenuo sa puta.

Njegovog puta.

Poruka je uređivana zadnji put uto 27.6.2017 0:28 (lovacmaki).
11 godina
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
matrix777 kaže...
lovacmaki kaže....

Bilo je suđeno da se to desi a i Bog oprašta sve grijehe ako se pokaješ i vjeruješ u Njega.

 

 Daj mi argument za to, može? Nestrpljivo čekam. Ne znam na koju sektu misliš.

 

Znači, smijemo ubijati, silovati, krasti, činiti genocide i dovoljno je da se samo u sebi pokajemo? Koji to Bog "dozvoljava"? Ovaj o kojem mi pričamo, sigurno ne. Mislio si da si ispao duhovit, ali neznanje ponekad izaziva kontra efekt.

 

 

nije dozvoljeno ni na zemlji a ni kod Boga ali ako si to radio i pokajao a pokajanje je odluka da nikada takve loše stvari više nečiniš i okrečeš novi list čineći dobra djela za zajednicu sigurno to Bog uzima u obzir kao što je i slučaj kod zemaljskih zakona. Normalno da te zajednica neće odmah prihvati tj. povjerovati al na tebi je da se dokažeš.

http://hwbot.org/signature/u135800.png
9 godina
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
lovacmaki kaže... 

Bog iz Novog zavjeta, Isusov otac. Isus je to učio. Ljubav, tolerancija i opraštanje.

Ako to nisi shvatio iz njegovih poruka, primjera i učenja, onda si skrenuo sa puta.

Njegovog puta.

 Guglaj malo o smrtnim grijesima pa se vrati.

13 godina
neaktivan
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
matrix777 kaže....

 Guglaj malo o smrtnim grijesima pa se vrati.

Isus je propovjedao dvije zapovjedi ljubavi.

On je umro za naše grijehe.

Jesi li ti upoznat uopće sa smislom kršćanstva, spasenja?

Poruka je uređivana zadnji put uto 27.6.2017 0:43 (lovacmaki).
13 godina
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
matrix777 kaže...
lovacmaki kaže... 

Bog iz Novog zavjeta, Isusov otac. Isus je to učio. Ljubav, tolerancija i opraštanje.

Ako to nisi shvatio iz njegovih poruka, primjera i učenja, onda si skrenuo sa puta.

Njegovog puta.

 Guglaj malo o smrtnim grijesima pa se vrati.

 Pa treba grijesiti inace je isus umra bezveze.

13 godina
neaktivan
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
Sedam smrtnih grijeha nema veze sa Isusom, Bogom ili Biblijom.
To je crkvena organizacija izmislila kako bi lakše upravljali svojim stadom (koje nije njihovo).
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice