Previsoki napon?

poruka: 20
|
čitano: 12.684
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
neaktivan
offline
Previsoki napon?

Pozdrav u zadnjih tjedan dana mi se pokvario monitor,tv i ves masina i danas sam sa instrumentom izmjerio 245v dali je to u granicama tolerancije ili mi je zbog toga pregorilo?

 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Previsoki napon?

Nominalni napon 230V, tolerancija -10% do +6%

AUDIOFIL
Moj PC  
0 0 hvala 1
16 godina
offline
Re: Previsoki napon?
gogi321 kaže...

Pozdrav u zadnjih tjedan dana mi se pokvario monitor,tv i ves masina i danas sam sa instrumentom izmjerio 245v dali je to u granicama tolerancije ili mi je zbog toga pregorilo?

Gdje živiš na kojem području u Hrvatskoj, i jesi li ikad ranije imal problema sa oscilacijom strujnog napona?E sad s obzirom da su ti pocrkali navedeni uređaji, da to je sigurno od prenapona tako to obično bude u praksi poradi lošeg stanja ili neispravnog rada Trafostanice u tvom naselju.{#}

http://dambek.minus.com/mjf1iISZq
12 godina
offline
Previsoki napon?

Sad neznam gdje živiš, ali ovo je tipičan primjer kako elektra rješava problem preslabih i zastarjelih trafostanica i kablova, naime ljudi na kraju kabela dobivaju preniski napon jer su daleko od trafostanice, a i dotrajali vodovi i povećana potrošnja učine svoje pa naši samo prebace na transformatoru na viši napon kako bi ovi na kraju imali kolko tolko normalan napon. 

 

To za posljedicu ostavlja ovo, ovi na početku, tj blizu trafo stanice znaju po 250V imati kada nema opterećenja i onda se događa ovo što se tebi dogodilo..

 

Moj savjet, odi na elektru, žali se na previsoki napon i reci da su ti zbog toga izgorili uređaji i traži naknadu štete... Neznam točno proceduru, raspitaj se malo u elektri... I trebao bi, ako i tvoji susjedi imaju isti problem, žaliti se na previsoki napon jer nema smisla uzimati nove uređaje kad će i oni izgoriti...

 

Ako ne žele ništa poduzeti po pitanju toga, preostaje ti jedino korektor napona ili neki UPS za osjetljivije uređaje.

Moj PC  
1 0 hvala 1
14 godina
offline
Previsoki napon?

Prije par godina dogodila mi se ista stvar. Kroz par mjeseci izgorilo mi je par uređaja (2 pc i telka). Izmjerio sam napon (260 v) i tražio odštetu, kroz mjesec dana sam dobio novce u vrijednosti tih uređaja.

I'm very large!
Poruka je uređivana zadnji put ned 6.7.2014 9:32 (Nos).
 
1 0 hvala 1
14 godina
neaktivan
offline
Previsoki napon?

Evo da napisem, ako jos nekome bude trebalo.. Znaci za dobivanje naknade za stetu treba bit preko 253v ili ti ga +10%. kod mene su izmjerili 247v tako da ipak nista od odštete..

 
0 0 hvala 0
9 godina
protjeran
offline
Previsoki napon?

ja bi na tvom mjestu zatražio dijagnostiku uređaja(da dokažu da je zbog visokog napona riknulo) i poslao im taj račun/potvrdu,štoliveć,ako odgovore da će podmirit troškove popravka,na konju si

Ako prdnem,usrat ću se.-Miroslav Krleža
 
1 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Previsoki napon?

A neda mi se bas puno zamarat sa tim, masinu sam popravio a monitor i tv ne vrijede bas puno..

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Previsoki napon?
gogi321 kaže...

Evo da napisem, ako jos nekome bude trebalo.. Znaci za dobivanje naknade za stetu treba bit preko 253v ili ti ga +10%. kod mene su izmjerili 247v tako da ipak nista od odštete..

Kakva je sad situacije jel,Nevinašce dakle taj previsoki napon je kod tebe u naselju dosta čest ili se samo onako povremeno događa?Kako god bilo u praksi jel ako povremeno imaš ovakav previsoki napon, onda ti za komp ili TV i ostalu sličnu tehniku treba UPS sa AVR opcijom ili stabilizator napona nema drugog rješenja.Cool

http://dambek.minus.com/mjf1iISZq
14 godina
neaktivan
offline
Previsoki napon?

Dobio sam ispis mjerenja i napon oscilira od 230 do tih 247.

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Previsoki napon?

TO je niš naspram ovoga. Došao ja doma, neradi niš, ispitivać u ruke nema napona kod osiguraća ni u nutičnicama, popeo se na tavan i tamo kod glavnog osiguraća provjerio nema struje, a kod susjeda sve gori, reko wtf?! Došla elektra njima isto nije niš jasno, na priključku nema struje, a gore na vodovima ima, kasnije skužili da se kabel otopio, pa reko kako, mislim KAKO??? Oni njega zamjenili, i također su počeli pratiti struju kod mene da vide u čem je problem. Kad ono, navečer, oko 3 kada je sve u ulici isključeno ja imam 296V na utičnici? Da slučaj bude zanimljiviji, i meni i elektri kak se kabel otopio? Ispalo je da je kabel bio veoma star, i max. 250V ide, napravljen je za 220V standard i u praksi 230V nebi trebalo smetati sve do 250, s obzirom da sam blizu stanice, i ima 296V to je dosta prekoviše... Ugl, sreća moja, pa sam dobio full odštetu, svih 5 glavnih instalacija su mi isto promjenili s novim kabelom i stavili novi trafo. Sad su donedavno isto mjerili, oscilira između 230V i 235V, msm. WOW :D

aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaasa
Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
protjeran
offline
Re: Previsoki napon?
rambox kaže...
gogi321 kaže...

Evo da napisem, ako jos nekome bude trebalo.. Znaci za dobivanje naknade za stetu treba bit preko 253v ili ti ga +10%. kod mene su izmjerili 247v tako da ipak nista od odštete..

Kakva je sad situacije jel,Nevinašce dakle taj previsoki napon je kod tebe u naselju dosta čest ili se samo onako povremeno događa?Kako god bilo u praksi jel ako povremeno imaš ovakav previsoki napon, onda ti za komp ili TV i ostalu sličnu tehniku treba UPS sa AVR opcijom ili stabilizator napona nema drugog rješenja.Cool

napon ne varira,nego kako je gore kolega rekao,infrastruktura je pre loša,a i struja se prijenosom gubi,zbog toga se ovi šup... iz elektre dosjetili da je lakše dignut napon na trafostanici,negoli mijenjat infrastrukturu,i eto,tko je pokraj,imat će 250,tko je na kraju imat će 200(govorim bezveze cifre)

Ako prdnem,usrat ću se.-Miroslav Krleža
14 godina
neaktivan
offline
Re: Previsoki napon?
KerFlorijan kaže...
rambox kaže...
gogi321 kaže...

Evo da napisem, ako jos nekome bude trebalo.. Znaci za dobivanje naknade za stetu treba bit preko 253v ili ti ga +10%. kod mene su izmjerili 247v tako da ipak nista od odštete..

Kakva je sad situacije jel,Nevinašce dakle taj previsoki napon je kod tebe u naselju dosta čest ili se samo onako povremeno događa?Kako god bilo u praksi jel ako povremeno imaš ovakav previsoki napon, onda ti za komp ili TV i ostalu sličnu tehniku treba UPS sa AVR opcijom ili stabilizator napona nema drugog rješenja.Cool

napon ne varira,nego kako je gore kolega rekao,infrastruktura je pre loša,a i struja se prijenosom gubi,zbog toga se ovi šup... iz elektre dosjetili da je lakše dignut napon na trafostanici,negoli mijenjat infrastrukturu,i eto,tko je pokraj,imat će 250,tko je na kraju imat će 200(govorim bezveze cifre)

Znam ja to, zelim rec da je u 3 popodne 230v a u 3 ujutro 247 upravo iz razloga jer se u 3 ujutro ne trosi toliko struje koliko i u 3 popodne..

9 godina
protjeran
offline
Previsoki napon?

Kupi prenaponsku zaštitu,APC možda i sl.

Ako prdnem,usrat ću se.-Miroslav Krleža
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Previsoki napon?
KerFlorijan kaže...

Kupi prenaponsku zaštitu,APC možda i sl.

Klasična prenaponska zaštita nije za njegov slučaj,Nevinašce iako on onak okvirno može kupit prenaponsku pa onda na nju spojit UPS. U ovakvoj situaciji tu se koristi drukčija tehnika to sigurno.Ako su uređaji napravljeni da rade na 220V, onda nikak nije dobro ako povremeno imaš skokove na 250V zato i krepava tehnika pogotovo TV i slična osjetljiva elektronika tak to ide.

 

http://www.bug.hr/forum/topic/razni-hardverski-problemi/grom-posljedice/102421.aspx?page=0&jumpto=1977879&sort=asc&view=flat

 

Njemu treba mu UPS sa AVR opcijom(Automatic Voltage Regulator), ili klasičan kvalitetan stabilizator napona i onda više neče bit nikakvih problema.Srečom UPS+AVR to danas nije skupo, a isto ide i za stabilizator napona pa onda na to fino spoji komp pa monitor ili TV itd.{#}

 

http://www.protis.hr/products/details/clion-ups-blazer-800-vista-li-avr-usb/32136

 

http://www.bug.hr/forum/topic/ostale-hardverske-teme/stabilizator-napona/97794.aspx?page=0&jumpto=1887223&sort=asc&view=flat

 

 

 

 

 

 

http://dambek.minus.com/mjf1iISZq
Poruka je uređivana zadnji put sub 26.7.2014 19:25 (rambox).
14 godina
offline
Re: Previsoki napon?
gogi321 kaže...

Dobio sam ispis mjerenja i napon oscilira od 230 do tih 247.

To je normalan napon. Dosta uređaja ima na sebi oznaku 230-250 V.

9 godina
protjeran
offline
Re: Previsoki napon?
phoenix2003 kaže...
gogi321 kaže...

Dobio sam ispis mjerenja i napon oscilira od 230 do tih 247.

To je normalan napon. Dosta uređaja ima na sebi oznaku 230-250 V.

većina uređaja može podnijet do 250v,tj. tako su napravljeni

Ako prdnem,usrat ću se.-Miroslav Krleža
16 godina
moderator
online
Re: Previsoki napon?
KerFlorijan kaže...
phoenix2003 kaže...
gogi321 kaže...

Dobio sam ispis mjerenja i napon oscilira od 230 do tih 247.

To je normalan napon. Dosta uređaja ima na sebi oznaku 230-250 V.

većina uređaja može podnijet do 250v,tj. tako su napravljeni

Meni recimo na adapterima za oba laptopa, adapteru za mobitel i vanjski disk piše 100-240 V. Na USB zvučnicima 220-240 V. Pa sad...

 

Vjerojatno mogu podnijeti 250 V (na koliko dugo, hoće li to skratiti njihov radni vijek, te što to konkretno znači za izlazni istosmjerni napon?), ali to je izvan deklariranih specifikacija pa ne bi trebalo računati s tim.

9 godina
protjeran
offline
Previsoki napon?

do 250v,sve radi...iznad je frka....

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Previsoki napon?
mbaksa kaže...
KerFlorijan kaže...
phoenix2003 kaže...
gogi321 kaže...

Dobio sam ispis mjerenja i napon oscilira od 230 do tih 247.

To je normalan napon. Dosta uređaja ima na sebi oznaku 230-250 V.

većina uređaja može podnijet do 250v,tj. tako su napravljeni

Meni recimo na adapterima za oba laptopa, adapteru za mobitel i vanjski disk piše 100-240 V. Na USB zvučnicima 220-240 V. Pa sad...

 

Vjerojatno mogu podnijeti 250 V (na koliko dugo, hoće li to skratiti njihov radni vijek, te što to konkretno znači za izlazni istosmjerni napon?), ali to je izvan deklariranih specifikacija pa ne bi trebalo računati s tim.

U Hrvatskoj inače napon nije posebno "čist" ali sve to (napon, frekvencija) mora biti po normama jer smo spojeni s ostatkom europe tako da za to ne moraš imati brige. Utječu li te oscilacije na radni vijek uređaja? Jednom riječju, da. Iako mislim da ne toliko na "sitnu" elektroniku koliko na uređaje s nekim motorima (perilice i slično). A što se izlaznog napona tiče, sva trošila u kućanstvu su istosmjerna pa tako i svi punjači to rade (prilagođavaju napon uređaju kojeg napajaju) osim onih trofaznih.

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice