Kamere u smartfonima- Rasprava izdvojena tema

poruka: 6.275
|
čitano: 1.437.104
|
moderatori: DrNasty, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava
Cekaj radije P50, sa 1" senzorom, to ce bit prava stvar, stepenica vise u odnosu na danasnje smartfone s manjim senzorima a bit ce u ravnini jednog rx100..
Moj PC  
0 1 hvala 0
10 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
zvonac kaže...
Cekaj radije P50, sa 1" senzorom, to ce bit prava stvar, stepenica vise u odnosu na danasnje smartfone s manjim senzorima a bit ce u ravnini jednog rx100..

 

 

https://www.smartphonehrvatska.com/2021/03/21/ipak-nista-od-telefona-s-1-senzorom-ove-godine/

10 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
HCMAA kaže...
znam da Vas gnjavim ali sam na kraju odustao od RX100...pored A6000 nema smisla...bolje onda novi mobitel:)

Ovaj Mi10 ultra je za prste polizati ali ipak su to previsoke cijene..do nekih 650€ je još i ok.

Tako da gledam malo ovaj P40PRO+
Uskoro izgleda 26 ovoga dolazi P50

Lijen sam tražiti jel netko od kolega imao P40PRO
Hvala

 

 

Nece ti niti jedan mobitel pruziti IQ kakav moze A6000.

Svojevremeno sam imao Nex-6 koji mu je nekakav "predak" i na njemu sam koristio starije Minolta objektive koje sam tada nalazio za neke sitne novce, a mogli su se koristiti uz pomoc Sony adaptera pa je radio i AF...isprobao sam tako masu objektiva, nekih zaista odlicnih i sada kada gledam slike od prije cca 6-7 godina koje sam dobio sa tim aparatom, niti jedan mobitel iz 2021 nije ni blizu tome.

U odredjenim uvjetima poput nocnih fotki, HDR ili mozda jos neka situacija mobiteli mogu nadmasiti neke od aparata, ali sam IQ i DOF je ljepsi.

 

Unatoc tome ne znaci da cu otici i kupiti aparat, jednostavno sam snizio kriterije i zadovoljan sam i sa ovime sto mi pruza mobitel.

 

Sto se P40 serije tice, ja bih ciljao na obicni P40 ili P40 PRO Plus jer imaju svestraniji camera setup.

Poruka je uređivana zadnji put ned 21.3.2021 13:21 (ocean77).
12 godina
neaktivan
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

7 dana do predstavljanja novih uređaja, nadam se da će to biti Mi 11 Pro i Mi 11 Ultra, a mogli bi i ubaciti Mi Mix 4. 

 

https://www.gsmarena.com/xiaomi_event_march_29_mi_11_pro_ultra_lite_launch-news-48306.php

 
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
od ovih foto mobitela ovaj mi 10 ultra je najsvestraniji
Wide odlična

Ultra Wide najbolja od svih mobitela... prigovor je na tih 18mm... ali u 80% slučajeva i glavna Wide od 27mm je dovoljno široka

50mm korist pixel size od 1.4um tako da je to odlično

120mm koristi spajanje pixela

meni ova P40 serija kad gledam primjere na internetu i kad zumiram te slike pixeli poprime efekt videnih bojica

kad to isto napravim kod nekih drugih boljih modela, toga nema


mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
HCMAA kaže...
od ovih foto mobitela ovaj mi 10 ultra je najsvestraniji
Wide odlična

Ultra Wide najbolja od svih mobitela... prigovor je na tih 18mm... ali u 80% slučajeva i glavna Wide od 27mm je dovoljno široka

50mm korist pixel size od 1.4um tako da je to odlično

120mm koristi spajanje pixela

meni ova P40 serija kad gledam primjere na internetu i kad zumiram te slike pixeli poprime efekt videnih bojica

kad to isto napravim kod nekih drugih boljih modela, toga nema

 Kod Huaweia mozes izbjeci taj efekt ako fotkas u PRO mode taman i da ostavis sve postavke na AUTO.

U PRO mode SW ne radi agresivni post processing pa fotke opcenito imaju finije detalje.

 

Gledao sam bas na jednom stranom forumu, lik je stavio primjere u PRO mode sa tele kamerom i rezultat je daleko bolji.

 

Ovo za auto mode sam i ja primjetio, 5X kamera bas lose izgleda kada ides detaljnije gledati.

6 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
#ocean77

mobitel ima ono što fotoaparat ma koliko god dobar bio nema... MOBILNOST...što meni vrijedi A6000 i sigma prime lens 2.8(među najboljim objektivima za APSC veličinu)... kad mi ne stane u djep...i onda ga koristiš 1 dan u mjesecu a ostalih 29 ništa.


Kod fotografije neznaš kad ćeš naletjeti na zanimljiv moment...a u svakom trenutku imati "ciglu" na raspolaganju je nemoguće.

Ja bih htio spontano a da je dobro...onda mi je pao na pamet RX serija...međutim kao što su kolege napisale to su opet dvije stvari...rx i mobitel... znači opet gubiš mobilnost...ne toliko kao kod A6000 ali je gubiš.

Još naročito kad sam vidio print od mog mobitela i to je bio JPEG a ne obrađeni RAW.


mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
mzopg kaže...

7 dana do predstavljanja novih uređaja, nadam se da će to biti Mi 11 Pro i Mi 11 Ultra, a mogli bi i ubaciti Mi Mix 4. 

 

https://www.gsmarena.com/xiaomi_event_march_29_mi_11_pro_ultra_lite_launch-news-48306.php

 

 

Ova dva me bas zanimaju.

Xiaomi mi je poceo raditi najzanimljivije kamere u mobitelima.

Ne razmecu se nekakvim suradnjama sa brendovima tipa Leica, Zeiss i sl. ali ubace odlican hardware.

Cak su i SW dosta poboljsali, ali tko zeli vise i dalje ima PRO mode, Gcam...najbitnije mi je da imam dobar hardware a tu Xiaomi ne radi kompromise.

Trpaju najbolje dostupne Snapdragone, ne stede vise ni na senzorima kamera i imaju odlivmcnu XdA podrsku.

10 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
HCMAA kaže...
#ocean77

mobitel ima ono što fotoaparat ma koliko god dobar bio nema... MOBILNOST...što meni vrijedi A6000 i sigma prime lens 2.8(među najboljim objektivima za APSC veličinu)... kad mi ne stane u djep...i onda ga koristiš 1 dan u mjesecu a ostalih 29 ništa.


Kod fotografije neznaš kad ćeš naletjeti na zanimljiv moment...a u svakom trenutku imati "ciglu" na raspolaganju je nemoguće.

Ja bih htio spontano a da je dobro...onda mi je pao na pamet RX serija...međutim kao što su kolege napisale to su opet dvije stvari...rx i mobitel... znači opet gubiš mobilnost...ne toliko kao kod A6000 ali je gubiš.

Još naročito kad sam vidio print od mog mobitela i to je bio JPEG a ne obrađeni RAW.

 

 

Sve je to meni jasno zato sam i napisao da sam malo spustio kriterije i savršeno sam zadovoljen i sa onim sto mi pruza mobitel.

Gledam jedino da uvijek imam neki model koji ima kameru na visini zadatka.

 

6 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
ma samo da dođu do tih 1" u mobitelima i onda je to ozbiljna konkurencija i većim senzorima upravo radi mobilnosti

tu ultra wide bi ja u potpunosti izbacio ali da glavna bude baš 24mm a ne 27mm tih 3mm baš je taman

stave 1"...uz pixel size od 1.4um bi ispalo oko 60 mpx...u tom slučaju ovu od 50mm(8-12mpx) nebi ni stavio jerbo imaš crop od glavne

telephoto 120mm i 240mm stave 1/2.55(1.4um) 12mpx

sve da imaju OIS,PDAF,RAW

s ovakvim mogućnostima to bi bilo VRH

međutim to nije kapitalizam:(...da su ovi iz Huawei pametni išli bi na najbolje samo da napakoste američanima i njihovim zabranama
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
HCMAA kaže...
ma samo da dođu do tih 1" u mobitelima i onda je to ozbiljna konkurencija i većim senzorima upravo radi mobilnosti

tu ultra wide bi ja u potpunosti izbacio ali da glavna bude baš 24mm a ne 27mm tih 3mm baš je taman

stave 1"...uz pixel size od 1.4um bi ispalo oko 60 mpx...u tom slučaju ovu od 50mm(8-12mpx) nebi ni stavio jerbo imaš crop od glavne

telephoto 120mm i 240mm stave 1/2.55(1.4um) 12mpx

sve da imaju OIS,PDAF,RAW

s ovakvim mogućnostima to bi bilo VRH

međutim to nije kapitalizam:(...da su ovi iz Huawei pametni išli bi na najbolje samo da napakoste američanima i njihovim zabranama

 

 

Ti si upravo opisao mobitel koji bi ja u sirokom luku zaobisao.

UW izbaciti...nebrojeno puta mi je savrseno dobro dosla.

Zamisli npr. ljude koji imaju apartmane na moru i zele poslikati za Booking, Airbnb i sl...interijere je tesko fotkati sa 24mm.

Ovo sto pises da zelis da glavna bude 24mm a ne 27, Mi10 PRO koji ja imam ima 25mm glavnu.

Kazes izbacio bi 50mm i radije bi ovom 24mm dosegnuo digitalno 50mm, ali si zaboravio na lijepi natural DOF i bokeh koji mozes postici optikom i niskom blendom te fokale.

Meni je bas ta 50mm f/2 koju imam na Mi10 PRO jedna od drazih jer osim sto je lijepa i korisna fokala na tu kameru su stavili i solidno velik senzor.

 

Znaci ti bi 24mm, 120 i 240mm i upravo si opisao ono sto imas na P40 PRO minus UW kamera i plus 240 telefoto kamera.

Imao bi mob koji od 24mm do 120 mm nema nista...meni takav mob ne treba.

 

Ovo sto imam na Mi10 PRO je najblize nekom mojem idealu.

Imam bas lijepo pokrivene sve raspone...16mm, 25mm, 50mm, 94mm i 125mm...bas nista mi pored toga ne treba.

Senzor glavne kamere je dovoljno velik da napravi pravi prirodni DOF i svaka slika sa tog senzora daje do znanja da iza nje stoji solidno veliki senzor.

1 inch tu nebi napravio nekakav drasticni pomak jer dimenzijama nije toliko znacajno veci da bi to cinilo neku presudnu razliku.

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 22.3.2021 21:16 (ocean77).
6 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
mislio sam da onda glavna koja ima kvalitetnih 60mpx koristiš crop... Nokia 808 je imala 38mpx...ali pixeli su bili 1.4um...tih 38 je stvarno bilo na razini ovih sadašnjih 12

ovi sadašnji stave 108mpx...64...50 a kad koristiš tih 108 ili ostale dobiješ gore rezultate u pogledu oštrine nego 12mpx...to svi sad koriste jerbo takvi senzori su jeftiniji u proizvodnji

60mpx(1.4um)... i onda crop...neka je 50mm točno u pogledu FOV manji 4 puta imaš 15mpx

ustvari bit će šta bude:)
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
16 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava
http://allaboutwindowsphone.com/features/item/24153_Youwantedityougotit2021PureVie.php

Ova Njoka 808 i dan danas pored 1020 odlican mob, ako je iskljucivo fotkanje prioritet.
Moj PC  
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
ima njoka 808 svojih mušica:
-fokus je loto
-minimal fokus je 30cm
-software spajanje pixela (jedino
dostupno) je bezveze

ima usporedba s S7...ovisno o situaciji 50%/50%

zadnjih par dana baš gledam temeljito usporedbu i svi putevi vode p40pro ili mi10 ultra

svi ostali su puno para ograničena muzika.

tako da tih 10000kn za S21 ultra je na razini naših političara...ustvari Samsung ima dvije Wide kamere...i onda drugu koja ima 64mpx(0.8um) koristi za CROP ZOOM (muda pod bubrege)

Huawei P40pro je onda best buy... plus verzija koristi upscaled za obje telephoto kamere sa 8mpx na 12mpx

problem ovih periskop zoom objektiva je što se gubi dosta svjetlosti... tako da što veći zoom to veći gubitak...i onda još stave manji senzor...manji um po pixelu

mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Poruka je uređivana zadnji put sri 24.3.2021 17:24 (HCMAA).
9 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
10.000kn s21 ultra je pretjerana cijena...kolega forumaš ga je kupio nedavno za cca 7000kn i dobio slušalice u akciji...na njuski baš gledam 5500neki bez garancije (promo model) a ima ih vec za 6500kn starih par dana...
6 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
s obzirom na camera set up i to je puno...4000kn

jedini što stvarno ima koristi većini korisnika na novim mobitelima u odnosu na flagship iz 2016,2017,2018 su camere set up

90% app-ova koje se koriste uredno rade i na starijima flagship

tako da sve te cijene od 1000€ pa nadalje su sulude
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
6 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
HCMAA kaže...
s obzirom na camera set up i to je puno...4000kn

jedini što stvarno ima koristi većini korisnika na novim mobitelima u odnosu na flagship iz 2016,2017,2018 su camere set up

90% app-ova koje se koriste uredno rade i na starijima flagship

tako da sve te cijene od 1000€ pa nadalje su sulude

pa onda kupi mob iz 2016. 2017. 2018. kad su tak tip top 

 

non stop ista prica, preskupo, ne vrijedi tih para kme kme kme

 

a mobiteli nikad jeftiniji. pogotovo samsung, 3 mjeseca nakon predstavljanja kupis novog 50% manju cijenu

 

ako ti je nesto preskupo, kupi ono sto nije, i zapamti da cijena nije mjerilo vrijednosti, vec trzisnog pozicioniranja 

 

3 godine
protjeran
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
Mobiteli nikad jeftiniji, stvarno se svašta da pročitat.
16 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Da su današnji smartfoni skupi, tu nema dileme, cijene lete u nebo, a cijena ne prati i neki značajniji napredak, pumpanje cijene smartfona u nebesa je koma, naravno ak govorimo o flagšip modelima a koje u današnje vrijeme je "normalna" cijena 7tkn, pa do tj astronomskih 10tkn+.

Bolje pričekat pad cijena pa kupit mob po nekoj prihvatljivijoj cijeni, a srećom, sad se mob s odličnom kamerom da ubost za dobru lovu, pa i prošlogodišnji flagšipovi su odlična kupnja (P40P itd.).

 

Gore okačio link usporedni testovi, 808 vs današnji flagšipovi, u ono vrijeme (808) imala je samo jedan objektiv, jednostavan softver sa minimalnim čačkanjem po softveru, i to je bio pun pogodak, pa čak i za današnje pojmove dok gledam neke fotke od starijih smartfona, slike i dalje impresioniraju.. A danas? Danas, 4-5 objektiva nakelje, softver nabrzinu sklepaju a završni rezultat je polovičan, srećom pa postoji gcam, pa spašava stvar.. Al i dan danas smatram 1020-808 fotopobjednicima ak gledamo svekupno, za neki pojedinačni segment fotkanja, dajem prednost sadašnjim smartfonima, poradi ipak novijih senzora, hardvera itd. Kolko god današnji hardver napredovao u odnosu na 1020-808 i dalje potonji imaju bolji razvijen softver i krajnji rezultat je odličan, ak uzmemo u obzir da je ovaj dvojac star već kolko ono, 7-8god. Nevjerojatno da se i u današnje vrijeme njih uzima za neke usporedbe sa današnjim flagšipima, Nokia je u ono vrijeme žarila i palila a izgleda da i dan danas se moderni flagšipi muče s nekim stvarima (softver) što za odnašnje smartfone je to praktički bila nepoznanica.

Moj PC  
1 0 hvala 0
10 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Mi10 PRO i Mi Note 10 obrisali pod sa Lumiama i N808.

 

Imao L1020 dugo i svaka njoj cast, ali Mi Note 10 je prvi koji ju je skinuo sa trona kao i N808 sto je potvrdio i onaj lik iz Finske sto sve zivo usporedjuje sa te dvije Nokie...ima masu videa usporedbi na YT.

 

P40P se ovdje stalno provlaci kao nekakva referenca a ja taj mob nebi ni razmatrao kao nekakav camera mob... eventualno P40 PRO Plus (ili obicni P40) zbog nesto svestranijeg camera setupa.

Poruka je uređivana zadnji put čet 25.3.2021 13:35 (ocean77).
 
0 2 hvala 0
3 godine
neaktivan
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

 Mi Note 10 je odličan mob.

 
1 0 hvala 0
3 godine
neaktivan
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Xiaomi today launched its new flagship smartphone, the Mi 11 Ultra. The new model has big shoes to fill given the excellent results of its predecessor, the Mi 10 Ultra, and it does not disappoint. With an overall score of 143, it’s the new No. 1  in the DXOMARK Camera ranking, knocking the Huawei Mate 40 Pro+ off the top spot.

We have finished all testing of the Mi 11 Ultra and we can now reveal the scores. We are currently working on the full review, and you will be able to read it here on dxomark.com very soon.

 
0 0 hvala 1
13 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava
Moj PC  
1 0 hvala 1
6 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
Bilo bi pošteno pa da kažu da kod binning nije isto kad se spoje 4 pixela ili kad postoji 1 koji je odmah tih dimenzija.

Zašto ne prave odmah tolike pixele je stvar ekonomije...što su pixeli sitniji to je iskoristivost veća samim time proizvodnja jeftinija.

Zato ti pixeli koji su veliki 0.8um imaju nekvalitetnu sliku kad se koristi full rezolucija.

Idealno je da pixeli budu 1.4um i onda veći senzor i puno pixela...poput njoke 808...40mpx pri čemu je svaki pixel veličine 1.4um

i onda je taj glavni senzor recimo 24mm...50mm ima točno 4 puta manje vidno polje pa..i onda napraviš crop od tih 40mpx i dobiješ vidno polje od 50mm koje ima 10mpx

mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
HCMAA kaže...
Bilo bi pošteno pa da kažu da kod binning nije isto kad se spoje 4 pixela ili kad postoji 1 koji je odmah tih dimenzija.

Zašto ne prave odmah tolike pixele je stvar ekonomije...što su pixeli sitniji to je iskoristivost veća samim time proizvodnja jeftinija.

Zato ti pixeli koji su veliki 0.8um imaju nekvalitetnu sliku kad se koristi full rezolucija.

Idealno je da pixeli budu 1.4um i onda veći senzor i puno pixela...poput njoke 808...40mpx pri čemu je svaki pixel veličine 1.4um

i onda je taj glavni senzor recimo 24mm...50mm ima točno 4 puta manje vidno polje pa..i onda napraviš crop od tih 40mpx i dobiješ vidno polje od 50mm koje ima 10mpx

 veći pixeli = manja rezolucija = loša marketinška brojka 

 

ali evo novi Mi 11 Ultra na glavnoj kameri ima 1.4um pixele, a nakon binninga su 2.8um, ne loše.

 

Kad smo već kod Mi 11, danas su predstavljeni novi modeli.

 

https://www.gsmarena.com/xiaomi_mi_11_ultra_brings_a_massive_gn2_sensor_48_mp_periscope_lens_and_a_secondary_display-news-48419.php

https://www.gsmarena.com/xiaomi_mi_11_pro_debuts_in_china_with_sd_888_and_samsungs_gn2_50mp_sensor-news-48420.php

https://www.gsmarena.com/xiaomi_mi_11_lite_5g_is_the_first_phone_with_snapdragon_780g_an_lteonly_version_also_arrives-news-48418.php

 

https://www.dxomark.com/xiaomi-mi-11-ultra-camera-score-a-new-top-mark/

Tu negdje je u rangu Mate 40 Pro+, to što su nabrijali u ocjenama taj "preview" mi ne znači previše.

 

Rado bi ovo testirao, baš mi djeluje kako treba. Samo da cijena u EU ne bude 1500 eura. 

13 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava
Evo kamera na djelu kod Mi 11 Ultra

Moj PC  
3 0 hvala 1
10 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Ceka se Zvonac koji ce napisati kako se ceka 1 inch camera mob jer ce tek to biti to sto se ceka...😄

 

Salu na stranu, Xiaomi je toliko podigao letvicu da ce se mnogi namuciti ovo dostici.

Oneplus plati Haselbladu puste milijune da bi naljepili natpis Haselblad i opet imaju prosjecnu kameru dok se Xiaomi ne razmece nikakvim imenima pa im svima ocita bukvicu...bravo Xiaomi, tako se to radi.

Poruka je uređivana zadnji put sri 31.3.2021 8:24 (ocean77).
 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Usporedba velicina senzora Sony RX100 sa 1 inch senzorom i Mi11 Ultra sa malcice manjim.

 
1 1 hvala 0
5 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
ocean77 kaže...

Usporedba velicina senzora Sony RX100 sa 1 inch senzorom i Mi11 Ultra sa malcice manjim.

 Kad to vec poredis uporedi i kvalitet objektiva ispred tog senzora. Tu sva prica pada u vodu.....

10 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Tu je RX svakako u određenoj prednosti jer ima cijeli raspon fokala na tom istom senzoru i općenito kvalitetniju optiku, ali sve to nije dovoljno da bi ga gledao.

Ovo sto sam vidio za sada od uzoraka slika Ultre mi je dovoljno da uopće i ne razmišljam o RX100.

Prognoziram im max jos koju godinu i onda im slijedi put u ropotarnicu povijesti...kao i ostalim kompaktima ranije.

Ostat ce mirrorless i profi aparati kao niša.

Poruka je uređivana zadnji put sri 31.3.2021 12:06 (ocean77).
 
0 1 hvala 0
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice