Kamere u smartfonima- Rasprava izdvojena tema

poruka: 6.347
|
čitano: 1.507.731
|
moderatori: DrNasty, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Sad dok gledam kineze sa velikim senzorima, odnosno fotosmartfone, samsung U seriju jednostavno ne vidim di bi je smjestio, samsung jos mora na softveru poradit sto se tice fotkanja.

 

Xiaomi 14U/13U, Oppo Find X7U, Vivo X100Pro, Vivo X100U, Oppo Find X6U, Xiaomi 13Pro, Vivo X90Pro. Ubost kineza i ne osvrtat se na razvikane koji masno kostaju a softverski su upitni. 

 

Naravno, govorim kome je kamera prioritet.

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
zvonac kaže...

Sad dok gledam kineze sa velikim senzorima, odnosno fotosmartfone, samsung U seriju jednostavno ne vidim di bi je smjestio, samsung jos mora na softveru poradit sto se tice fotkanja.

 

Xiaomi 14U/13U, Oppo Find X7U, Vivo X100Pro, Vivo X100U, Oppo Find X6U, Xiaomi 13Pro, Vivo X90Pro. Ubost kineza i ne osvrtat se na razvikane koji masno kostaju a softverski su upitni. 

 

Naravno, govorim kome je kamera prioritet.

 

Iznenadio me Samsung Galaxy S24 Ultra sto se kamere tice.

Ako ga gledamo kao cjelinu, nije mu niti jedan mobitel ni blizu.

Kamera nije wow ali korektno odradi posao.

Sa Gcam moze stati uz bok bilo kojem a ni stock ne zaostaje nesto previse.

Meni kod njega najvise nedostaje fun factor, nije bas zabavan.

Kada uzmes Xiaomi 14 Ultra ima neusporedivo veci fun factor, ima brdo opcija, mozes se igrati sa blendom, utjecati na dubinsku ostrinu, imas 75mm f/1.8 portretnu kameru, imas telefoto 5X sa cak f/2.5...obje tele kamere imaju neki mali focusing distance pa mogu biti i macro.

Zatim imas Leica filtere, authentic,  monochrome...u tim stvarima je Samsung mrsav ali sam IQ mu uopce nije tako los.

 

16 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Ak uzmemo kao cijelinu, S24U je ok mob i nis vise. Kamera je (fotic je mixed bag) solidna, al jos moraju puno radit da dostignu neke kineze. S24U ima ok kamere, al dok covjek vidi smartfone sa daleko boljim foticima, onda se tek vidi situacija. Atraktivne fotke me ne zanimaju, a to je ono sto privlaci ljude.

 

Gledal sam ovaj Vivo X100U, kamere su fenomenalne.  Ma i Xiaomi 14U ima odlicne fotke, al konkurencija ne miruje, pa tako ni 14U vise nije na vrhu.

Kinezi isto moraju na softveru poradit, to im je zasad boljka, al kolko gledam, popravljaju se.

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava

Fun fuctor je i taj da u mom gradu vjerujem da telefon kao moj nitko nema 

10 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
zvonac kaže...

Ak uzmemo kao cijelinu, S24U je ok mob i nis vise. Kamera je (fotic je mixed bag) solidna, al jos moraju puno radit da dostignu neke kineze. S24U ima ok kamere, al dok covjek vidi smartfone sa daleko boljim foticima, onda se tek vidi situacija. Atraktivne fotke me ne zanimaju, a to je ono sto privlaci ljude.

 

Gledal sam ovaj Vivo X100U, kamere su fenomenalne.  Ma i Xiaomi 14U ima odlicne fotke, al konkurencija ne miruje, pa tako ni 14U vise nije na vrhu.

Kinezi isto moraju na softveru poradit, to im je zasad boljka, al kolko gledam, popravljaju se.

 S24 ultra je najbolji mobitel na svijetu za 99% ljudu, 1% frekaova kao mi koji zele 1inch senzor i 75mm f1.8 ce pristat na skovace od softvera koje daju kinezi.

Ja vec vidim da kad mi dodje 14 ultra da ce mi se zgadit hyper os i da cu plakati za one ui-em.

 

 

Netko je pisao o s23 ultri kao losoj kameri, ne znam, imao sam ga par mjeseci i u kombinaciji sa gcamom sam mozda imao i najbolji user experince na ijednom kamera phoneu.

A da se ne lazemo, na svaki telefon cemo stavit gcam.

 

 

 

16 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava

Ja na svoj niti ne pomišljam da bi išao sa Gcam

16 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
thebatman kaže...

 S24 ultra je najbolji mobitel na svijetu za 99% ljudu, 1% frekaova kao mi koji zele 1inch senzor i 75mm f1.8 ce pristat na skovace od softvera koje daju kinezi.

Ja vec vidim da kad mi dodje 14 ultra da ce mi se zgadit hyper os i da cu plakati za one ui-em.

 

 

Netko je pisao o s23 ultri kao losoj kameri, ne znam, imao sam ga par mjeseci i u kombinaciji sa gcamom sam mozda imao i najbolji user experince na ijednom kamera phoneu.

A da se ne lazemo, na svaki telefon cemo stavit gcam.

 

 

 

 Ježi ga sad.. Čitam o S24U i OP12, vele neki da je lagani preporod dok su prešli sa S24U na OP12, a kamera je neck to neck. A takvih iskustava ima dosta, ne samo što se tiče OP12. 

 

Štos je u tome da su mješovita iskustva po pitanju kamera na samsungu, neki će reć da je fotić ok, a neki će reći da nije.. Očito kod samsunga ne postoji neki kontinuitet što se tiče dobrih slika koje radi samsung i zato ostavlja takav dojam kod korisnika. A ujedno to i najviše zamjeram samsungu, zapravo, sramota. 

Svaki smartfon ima mane, to je svakom jasno, al kod samsunga se to vješto prikriva, te ostavlja dojam "savršenog" smartfona. 

 

Evo ovaj tip recenzira smartfone, Xiaomi je dobrano nahvalio, doduše, on se drži isključivo kamera tak da mu je to u fokusu, mislim da samsung (S24U) na testu nije dobro prošao, u usporedbi sa xiaomijem.

Poruka je uređivana zadnji put sub 8.6.2024 14:26 (zvonac).
6 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
Nisu ni kinezi toliko bolji...isprobao sam xiaomi i jednostavno mi ne odgovara njihova verzija androida...kod Samsung kao da je dio ruke...sve je nekako prirodno...a kod kamera nije baš...ako gledamo fiziku...veći pixel je bolji nego spajanje...to spajanje je i onako software prirode a ne hardware...Samsung S24 ultra...UW ima pixel siže 1,4um...i po recenzijama uvik je najbolja...glavna kamere je recimo...ok...vjerojatno ovisi o situaciji..vjerojatno u 50% slučajeva kad bi pravili direkt usporedbu s boljim glavnim da bi teško uočili razliku...x3 ima veći pixel size nego konkurencija ..x5 ima isti kao konkurencija

I sad idemo na pluseve(s24u) u odnosu na konkurenciju:

Njuškalo cijena
Mogućnost spajanja na vanjski tv ili monitor(dobiješ desktop PC)
Ovaj antirefleksivni svi hvala...vidljivost na suncu je ogroman plus
7 godina software podrške
100% ravan ekran(meni igra)
olovka(meni ne igra)

Recimo prva stavka...njuškalo cijena...razlika između s24u i xiaomi 14u je ne malih 200€-300€...da je glavna kamera na xiaomi baš bolja tih novaca...ipak nije
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Kinezima ipak odajem priznanje za trud i zalaganje, što za samsung to ne mogu reć..

 

Ak bih gledao isključivo fotić, samsung ne bih uzimao u obzir, bar dok ne dođu pameti. Samsung je dobar općenito sa svojim manama, al ak je isključivo fotkanje, samsung tu otpada i  dajem prednost ostalima, tj kinezima.

Kinezi imaju problem sa softverom al i tu se radi naveliko.

 

Dok samsung napravi vidljivo upgrade hardvera, i dok se primi ozbiljno posla oko softvera za kamera, e onda bi samsung mogao bit ozbiljan konkurent, a do (njihov proizvod služi samo za izbijanje novaca iz džepova i to im jako dobro polazi za rukom) tada... O S25 se piše, puno obećava, a vidit ćemo kakve će bit kamere na samsungu.

Općenito samsung nikad nije bio dobar u foto segmentu izuzev videa koji je iznadprosječan, šteta što i fotić nije takav nego je mixed bag, a sve zahvaljujući lijenosti dev ekipe iz samsunga i nezainteresiranosti za riješavanje problema.

 

S24U je ok smartfon, fotić solidan, video jako dobar, OneUI (tako se radi posao) na vrhu, taj smartfon je glomazan, težak i nezgrapan, a dok ga se zamota u futrolu koja mu dodatno poveća obujam i narušava njegovu lijepotu, to je čisto glomazno ruglo u rukama, tražim smajlić za povraćanje, al ne nalazim ga.

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 9.6.2024 11:10 (zvonac).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
I na kraju godine će S24 Ultra opet pobrati lovorike kao najbolji Android na tržištu... Zasluženo.

Fotografije su ok u većini scenarija. Naravno da neki kinezi imaju prednost u nekom scenariju zbog većeg senzora ali ukupno gledajući, fotografije nisu razlog da se zaobiđe S24 Ultra.
 
1 1 hvala 0
16 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Vivo X100Ultra vs S24U

 

Bome, fotosmartfon na steroidima, Vivo, naravno. 

Al da tolko ne kritiziram S24U, da se ne lažemo, mislim da bih kupio, al po cijeni 600tinjak€, više ne vrijedi, al ne za godinu dana, nego sada 

 

Neko je spominjal velike senzore, ima Vivo u svojoj ponudi i X100, senzor je manji, al fotke koje radi su isto odlične.

 

Huawei, kralj fotografije

Cijena je napuhana, ak gledamo Huawei P70U

 

Uglavnom, era 1" senzora je počela, očekujem veći broj smartfona na tržištu s tim senzorom, kinezi za sad prednjače.

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 9.6.2024 13:42 (zvonac).
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Nekoliko fotki sa Sljemena s Mi 10T Pro.

 

1.)

GCAM: LMC 8.2

XML: J0qZ-LMC8.2r9-Neutral

 

2.)

GCAM:BSG 9.1 V9

XML:JoqZ-BSGv9.1-v9-RC29_Apollo LIB:JoqZ91v4rc29

30 Frames

JPEG Compression: 97%

 

https://ibb.co/cCW9WP9
https://ibb.co/VBvdx0Z

 

https://ibb.co/BwDwtwk
https://ibb.co/jGBnRs2

 

https://ibb.co/WGgbKVW
https://ibb.co/xqdn1jW

 

https://ibb.co/Q9jNdcQ
https://ibb.co/wZqvPyN

 

https://ibb.co/SdpJCTb
https://ibb.co/d0SFFLt

Moj PC  
2 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
Prije S26U ne bum videli 1' kod zamzung...sljedeće godine ultra...sve tri kamere osim glavne budu iste...ovaj senzor koji je na ovoj od x5...bude i x3 i UW

mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

 Doći će vrijeme dok će samsung morat nekaj ponudit tržištu, pa makar i mrvice. Konkurencija je neumoljiva.

Čak i hardcore fanovi samsunga će dići ruke od njega ukoliko se samsung ne spusti na zemlju. 

A i bit će pitanje vremena kad će samsung preći na 1" senzore, mislim da mogu lagano ulovit priključak, samo eto, oni vole cijedit hardver kroz par generacija na račun softvera, koji je pak limitiran hardverom, začaran krug.

 

Baš gledam Huawei, kak je fino upakirao 1" senzor u kućište koje ne strši jako, moćna kamera u nevinom kućištu a na prvi pogled odaje dojam bezveznog smartfona, "još samo jednog u nizu"

Moj PC  
3 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
Sil kaže...
I na kraju godine će S24 Ultra opet pobrati lovorike kao najbolji Android na tržištu... Zasluženo.

Fotografije su ok u većini scenarija. Naravno da neki kinezi imaju prednost u nekom scenariju zbog većeg senzora ali ukupno gledajući, fotografije nisu razlog da se zaobiđe S24 Ultra.

 

 

Slazem se sa ovim nakon 3 mjeseca koristenja S24U.

Mobitel kojem se zaista nema sto prigovoriti.

Ima na papiru kao inferioran hardware (senzori kamera) a u stvarnosti taj hardware radi odlicno.

Kao sto sam spomenuo ranije, idem na 14U iz znatizelje a sa S24U bi mogao ostati godinu ili vise koliko me se dojmio...ako ga proglase za Android godine necu se previse cuditi.

Poruka je uređivana zadnji put pon 10.6.2024 0:16 (ocean77).
16 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

https://community.oneplus.com/thread/1527227301891145728

 

Čovjek je profi fotograf, te je iznio svoje mišljenje u vezi kamera na OP12.

 

Mogu reći da je ove godine veliko iznaneđenje po pitanju kamera, a stvar dobiva dodatno na težini pošto OP nikad nije bio poznat po fotomogućnostima, to im je uvijek bila slaba točka, očito su napravili radikalan zaokret i lansirali OP12 da stoji uz bok današnjim flagšipima po pitanju kamera.

Moj PC  
0 0 hvala 0
4 godine
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Oneplus 12 zbilja iznenađuje svaki dan svojim kamerama.

Prvi mobitel unazad ne znam koliko gdje nisam imao potrebu instalirati gcam. A njegov prikaz ProXDR-a izgleda predivno na ekranu, druga dimenzija.

 

Dole na videima može se vidjeti par osvrta na kameru i usporedbi sa drugim cjenovno skupljim uređajima;

 

Ovdje je usporedba sa 14 Ultra - baš se vidi koliko ga boli kad god treba reći da je OP12 odradio bolji posao.

 

Ovdje se čovjek prihvatio posla i odradio kratku recenziju kamere i dodatno sa X7 Pro - dobra stvar je što slike pune rezolucije možete skinuti i sami usporediti, link u opisu videa;

 

Još bi mogli očekivati poboljšanje na području kamera a što se tiče videa, sasvim je pristojan ali ne može direktno protiv konkurencije - sad toliki detalji u videu hoće li nama uopće biti od značaja kad smo više manje publika za fotografije.

 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Meni iskreno to sve isto doslo.

Znam ljude sta ne bi znali sa najboljim mobitelom fotkat nesto kako treba, a ima i frikova kojima das u ruku nesto iz 2019 i fotkaju odlicno.

 

Svi mobiteli ove generacije, samsung, xiaomi, huawei, itd imaju snage i slabosti sta se tice kamere, a 90% rezultata treba zumirat na 300% da se vidi neka razlika.

 

Evo ja od popodne prelazim na xiaomi 14 ultra, tocno znam da ce mi bit 2 dana zanimljiv, nakon toga ce me nervirat ko i svaki xiaomi :D

 

 

Moj PC  
2 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
Jesi uzeo naš ili sa Tradingshenzena?
10 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
thebatman kaže...

Meni iskreno to sve isto doslo.

Znam ljude sta ne bi znali sa najboljim mobitelom fotkat nesto kako treba, a ima i frikova kojima das u ruku nesto iz 2019 i fotkaju odlicno.

 

Svi mobiteli ove generacije, samsung, xiaomi, huawei, itd imaju snage i slabosti sta se tice kamere, a 90% rezultata treba zumirat na 300% da se vidi neka razlika.

 

Evo ja od popodne prelazim na xiaomi 14 ultra, tocno znam da ce mi bit 2 dana zanimljiv, nakon toga ce me nervirat ko i svaki xiaomi :D

 

 

 

 

Problem je sto za dva dana ne znas puno, meni je nakon 2 dana S24U bio meh, nakon dva tjedna isto...nakon mjesec dana mi se poceo svidati a nakon 3 mjeseca sam se tesko rastao... U13 mi se svidio od prve do zadnje minute od kad sam ga imao. 

10 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
Mastakilla22 kaže...
Jesi uzeo naš ili sa Tradingshenzena?

 Uzeo sam s24 ultru od oceana77 i taman cekam u kafani josipst da mi donese xiaomi 14 ultra u zamjenu za njega. Kupljen u nas 😂

A ocean ceaka poštara sa 14 ultrom sa tradinga. U međuvremenu sam uzeo i jedan s23 ultra da imam za backup kad me xiaomi snerva. 

 

Ovde niko nije normalan. 

10 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
thebatman kaže...
Mastakilla22 kaže...
Jesi uzeo naš ili sa Tradingshenzena?

 Uzeo sam s24 ultru od oceana77 i taman cekam u kafani josipst da mi donese xiaomi 14 ultra u zamjenu za njega. Kupljen u nas 😂

A ocean ceaka poštara sa 14 ultrom sa tradinga. U međuvremenu sam uzeo i jedan s23 ultra da imam za backup kad me xiaomi snerva. 

 

Ovde niko nije normalan. 

 

 

🤣🤣

Bome nismo normalni, kakve su to seme i potezi. 

16 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Znači uskoro možemo očekivat 2 komada 14U u prodaji?

Nadam se da ste crni uzeli, bijeli mi se ne sviđa

 

 

 

 

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
zvonac kaže...

Znači uskoro možemo očekivat 2 komada 14U u prodaji?

Nadam se da ste crni uzeli, bijeli mi se ne sviđa

 

 

 

 

 

 

 

Jesmo, oba su crna. 😎

12 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Vi koji ste uzimali Vivo X100 Pro, kakav se pokazao po pitanju softvera, android auto, frekvencije, kašnjenje poruka,...

 

Baš me vuče, najviše zbog kamera, pa visokog PWM dimminga, cijene,...

 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Evo stigla ultra jucer oko 15h, od tada sam fotkao 160 fotki.

Od tih 160 sviđa mi se  155, ovih 5 što mi se ne sviđa to su fotke mene gdje se vidi da moram na dijetu pod hitno.

 

U svakom slucaju evo par dojmova sto se tice kamere:

- mozda najbolje pogođene boje od svih telefona što sam probao

- gotovo da nema promjene boja kad se mijenja lece

- 3.2x f1.8 kamera je brutalna, najbolja telefoto koju sam imao

- 5x f2.5 je bolja dosta od 5x na s24 ultra

- 10x je jako upotrebljiv pogotovo kad se koristi na neke blize elemente

- nocni nacin je bas onakav kakav zelim - noc je noc, ne pretvara noc u dan

- pro mod podrzava sve leicine filtere, a sacuva raw file tako da se moze fino kasnije u lr podesit sve i svasta i zanemarit te filtere

- kamera ima milijardnu postavki, a one sta su meni bitne da ima je: moze se onemogucit "pametan" odabir leca, da telefon npr ne cropa glavnu kameru kad misli da nema dovoljno svjetla na 3x, ako odaberem 3x dobijem 3x.

 Također se moze iskljuciti auto night mode

- 4k60fps snimanje je odlicno i napokon podrzava sve lece, tj moze se mijenjati lece tokom snimanja videa

 

 

Evo npr fotka psa 10x i neke biljke nocu sa 5x i jos dvije random fotke.

Dignem kroz koji dan na flickr nakon sto se zaigram malo postenije s mobom.

E da, fotke su ogromne, npr ova sa zenskom i busom, 5x ima skoro 10mb

 

 

 

 

Moj PC  
1 0 hvala 4
4 godine
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
thebatman kaže...

Meni iskreno to sve isto doslo.

Znam ljude sta ne bi znali sa najboljim mobitelom fotkat nesto kako treba, a ima i frikova kojima das u ruku nesto iz 2019 i fotkaju odlicno.

 

Svi mobiteli ove generacije, samsung, xiaomi, huawei, itd imaju snage i slabosti sta se tice kamere, a 90% rezultata treba zumirat na 300% da se vidi neka razlika.

 Ma kao što si rekao već, sve je to isto danas koji god mobitel u 90% slučajeva, bitno je kako slikaš jel. 

8 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
Chriss kaže...

Vi koji ste uzimali Vivo X100 Pro, kakav se pokazao po pitanju softvera, android auto, frekvencije, kašnjenje poruka,...

 

Baš me vuče, najviše zbog kamera, pa visokog PWM dimminga, cijene,...

 Prije Viva koristio sam Huawei p50 pro. Vivo po svemu bolji. Jedino se pripremi psihički na DPD i čekanje ako uzimaš sa Tradingshenzen.

10 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava

Najkompletniji od svih s24 ultra.

Dobar je bio i oppo find x7 ultra ali fale neke stvari za svakodnevnicu jer nije global, kamere su tu negdi sa x14u, nijansu bolje i baterija bolje drži.

Sretno ocean77, super si očuva 24u. 

16 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Evo par slika sa Xiaomi 13 Pro.

 

To su bile neke testne fotke, dok se ne pozabavim postavkama. Ovo je samo demonstracija fotomogućnosti a vjerujem da se iz tog fotića da čuda izvući, tak da će tu zahtjevat ipak znanja, ove su fotke na brzinu u automatic mode, stisneš i okineš

Morat ću se pozabavit manual modom.

 

Prvi 12 fotki su sa Xiaomi 13Pro. Nisam baš fan fotkanja u 12mp, kolko vidim ima full reza 50mp, pa ću se malo i potonjim poigrat.

 

https://www.flickr.com/photos/95305779@N06/

 

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 15.6.2024 11:40 (zvonac).
Moj PC  
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice