Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena... izdvojena tema

poruka: 4.157
|
čitano: 1.341.214
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus, pirat, XXX-Man
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena

Cisto update na moju situaciju.

 

Znaci TLDR za stanje prije tjedan/dva:

Kupio na crni petak proizvod za cca 400 eura u Chipoteka-i (oko 50eur jeftinije nego drugdje), skinili mi lovu, par dana kasnije se javljaju da nemaju proizvod na stanju i nude mi u zamjenu drugi koji me ne interesira.

Saljem im "gorki" mail i iskazujem svoje nezadovoljstvo, jer kako ga nemaju na lageru ak su ga nudili na stranici i prodavali tokom cijelog dana cak i nakon sto sam ja svoj kupio.

Trazio sam objasnjenje. 

 

Zovu me sutradan na mobitel. Kazu da su eto, od dobavljaca, bas za mene, pronasli jedan model i da ce mi ga dostavit za tjedan dana ak mi je to ok. Nazvali me opet par minuta kasnije da mi objasne razlog zasto je do tog doslo, kazu dobavljac njima kaze da ima 5 proizvoda, oni stave da prodaju 5 na portalu, stvari se naruce, i onda skuze da dobavljac zapravo nema 5 nego tipa 3.

 

Naravno danas sam dobio u ruke ono sto sam kupio.

 

Znao sam da su jos neki izvisili i kontaktirao sam ih cim su mene iz chipoteke zvali. Cisto da i oni probaju svoj proizvod dobit jer ono ak su meni nasli jedan mozda mogu i njima sam treba bit uporan. Al et nije im se dalo zezat s time, a i ja sam svoj proizvod platio unaprijed dok su oni uzeli pouzece valjda pa rekli kao meni nece proc itd.

 

Znaci ukratko zakljucak, treba se borit za svoja prava.

To sam naucio prosle (il pretprosle) god kad je Mall Hr zeznio stvar sa slusalicama i stavio ih na nerealan popust pa su u zamjenu htjeli ljudima dat kupon od 50kn. Tad sam dobio te slusalice, a danas i ovo cudo.

 

sandokan111 kaže...
 al ishod me osobno interesira.

 Eto ishoda 

Well... if you dont know me you cant trust me, and if you cant trust me, odds are low youll leap in front of a flying arrow to save my life.
Poruka je uređivana zadnji put pet 8.12.2023 16:42 (AmonZero).
15 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena

-pričaju bajke, za djecu.. tj ne koristi se golub pismonoša odavno, svi (trgovine-distributeri) su odavno povezani, direktno, baza-stanje.. kad netko nešto naruči, skine se, tj isto-identično kao u samoj maloprodaji.

-koriste to da bi nešto prodali, tj ako i ne dobiju taj komad-robu, ponude ti nešto drugo i računaju da će kupac vjerojatnije pristati jer nešto treba-traži-kupuje.. pa ako nema tog modela, kupit će idući ali kod njega, ne u drugoj trgovini.. tj nama su sve trgovine iste ako je ista roba-cijena, dok njima tad naravno nije svejedno gdje nešto kupimo, tj oni zarade maržu ili ne a to znači ili profit-božičnica ili tuga i ključ u bravu.

-no, uspio si dobiti traženo, uz natezanje .. i mada je do sad bilo uputno prijaviti na mingo, šteta, za sad je to beskorisno, nema ljudi.. a trebalo bi, zbog svih nas i zbog prakse koju će nastaviti dok ide, jer im se isplati, jer ipak nešto prodaju dok se ovo čak ne može progurati pod zavaravajuće oglašavanje i sl. .. ili ako može, opet 'učinili su sve što su mogli'.. kao ponude zamjenu, no ignorira se da od početka priče znaju da robu NEMAJU .. a tad i da je kažnjivo prodati nešto što nemaš, zabranjeno... no nikom ništa.

-tj tako posluju webshopovi koji zato jer nemaju svoj lager imaju najniže marže (razlika u cijeni-količini-rabatu ovisno o načinu plaćanja i odgodi.. dok je lager=trošak) .. a ako trgovina nema direktno stanje (apps-soft-baza) s distributerom-skladištem, tad ne treba to ni nuditi, tj tu je tad prekršaj, ne smije se prodavati, roba koja tad nije ni uvedena.. itd.. pa ili jesu ili nisu povezani, ako nisu, tad dolazi golub pismonoša i taj dio priče, .. itd.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Al kad gledas nije tu bilo natezanja.
Doslovno sam samo odgovorio na mail (nakon 2 posta tu u temi) i preko istog izrazio svoje nezadovoljstvo i trazio objasnjenje od chipoteke, da bi me sutradan nazvali i rekli da imaju rjesenje.

Samo je ovdje problem ak se ne zalis (a to vecina napravi) onda neces potencijalno ni dobit ono sto si kupio.
Well... if you dont know me you cant trust me, and if you cant trust me, odds are low youll leap in front of a flying arrow to save my life.
15 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
AmonZero kaže...
Al kad gledas nije tu bilo natezanja.
..

 -ma da? ok, no tad imamo sasvim različito mišljenje što je to normalna kupnja, dođeš i kupiš u fizičkoj trgovini ili online s dostavom i za par dana je dostavljeno, upravo ono što si kupio, ispravno itd.. ovo s tim nema veze, tj ni približno normalnoj kupnji, tj natezanje, ako ništa drugo komunikacija-zivkanje-mejlanje i kemijanje što napraviti.

- možda druga riječ, tj nazetanje možda zamijeniti kemijanjem, otezanjem ili zavaravanjem, neimanjem robe koju su prodali, nudili.. nazovi kako želiš, no to nije normalno-uredno poslovanje, normalna kupnja.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
9 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
AmonZero kaže...
Eto ishoda 

 Bravo. I thx na updateu. Jako puno ljudi ne javi ishod :) Tako je i trebalo biti, tako je i bilo. Sad je jos zanimljivo ako se javi koji frend s placanjem za pouzece sto ce njemu odgovorit, jer placanjem unaprijed vas je ugovor 100% sklopljen, diskusije su bile oko nijansi ovog placanja unaprijed i nacina na koji ti na to odgovore :P

9 mjeseci
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

Ako narucim online ali stavim preuzimanje u poslovnici. Jel i dalje vrijedi 2 tjedna za povrat?

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Entropy kaže...

Ako narucim online ali stavim preuzimanje u poslovnici. Jel i dalje vrijedi 2 tjedna za povrat?

 Trebalo bi jer je ugovor i dalje sklopljen na daljinu. Ne vidim baš kakve razlike ima za tebe kao kupca jesi li nešto preuzeo u poslovnici ili ti je netko dostavio doma. 

Željko Vela: Phillip Lahm jedini ima dres s dugim rukavima ---- Srećko Bogdan: Zima mu je, jer je mali
8 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Hexfire kaže...
Entropy kaže...

Ako narucim online ali stavim preuzimanje u poslovnici. Jel i dalje vrijedi 2 tjedna za povrat?

 Trebalo bi jer je ugovor i dalje sklopljen na daljinu. Ne vidim baš kakve razlike ima za tebe kao kupca jesi li nešto preuzeo u poslovnici ili ti je netko dostavio doma. 

 U tome je sva razlika, čitava bit prava na povrat u roku 14 dana je kupnja na daljinu i nemogućnost fizičkog pregleda robe i tu je dostava ključna stavka tog ugovora. Ako si robu preuzeo u trgovini i zahtjevaš povrat za nešto što je fizički ispravno, to se smatra nesmotrenom kupnjom i trgovac nema nikakve obveze prema tebi. Stvar dogovora i njegove dobre volje je ako će ti izvršiti povrat (i u kojem % ovisno u kakvom si stanju vratio proizvod) ili zamijeniti za nešto drugo.

13 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
NathanDrek kaže...
Hexfire kaže...
Entropy kaže...

Ako narucim online ali stavim preuzimanje u poslovnici. Jel i dalje vrijedi 2 tjedna za povrat?

 Trebalo bi jer je ugovor i dalje sklopljen na daljinu. Ne vidim baš kakve razlike ima za tebe kao kupca jesi li nešto preuzeo u poslovnici ili ti je netko dostavio doma. 

 U tome je sva razlika, čitava bit prava na povrat u roku 14 dana je kupnja na daljinu i nemogućnost fizičkog pregleda robe i tu je dostava ključna stavka tog ugovora. Ako si robu preuzeo u trgovini i zahtjevaš povrat za nešto što je fizički ispravno, to se smatra nesmotrenom kupnjom i trgovac nema nikakve obveze prema tebi. Stvar dogovora i njegove dobre volje je ako će ti izvršiti povrat (i u kojem % ovisno u kakvom si stanju vratio proizvod) ili zamijeniti za nešto drugo.

Ne drži mi to baš vodu. Ugovor je i dalje sklopljen na daljinu i ti kao kupac si ovisan o onome što su oni napisali na webshopu. Nisi došao fizički u dućan, pogledao proizvod i onda ga kupio na temelju viđenog nego si ga samo preuzeo tvornički zapakiranog. U kojem trenutku si ti fizički mogao pregledati taj proizvod prije preuzimanja? Tak da ne vidim što je tu drugačije u odnosu da ti dostavna služba to dostavi doma. U svakom slučaju je bolje da se uzme preko dostave jer je onda situacija čista, ali ne znam baš da bi ovo tvoje prošlo.

 

EDIT: Recimo kupuješ TV i oni na webshopu navode da ima tri USB porta. Naručio si i platio na daljinu, preuzeo si u dućanu, doma raspakirao i vidiš da ima samo dva USB porta. Kako si onda ti kriv za to? 

Željko Vela: Phillip Lahm jedini ima dres s dugim rukavima ---- Srećko Bogdan: Zima mu je, jer je mali
Poruka je uređivana zadnji put čet 28.12.2023 8:55 (Hexfire).
8 godina
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

Osobnim preuzimanjem u fizičkoj trgovini uvijek imaš pravo na pregled proizvoda (bilo preko izložbenog primjerka, pregledom specifikacija na ambalaži proizvoda ili otvaranjem i vađenjem proizvoda iz iste), ako to pravo ne iskoristiš, a kasnije tražiš povrat za potpuno ispravan proizvod, to se smatra nesmotrenom kupnjom i trgovac ti nije zakonski dužan izvršiti povrat. Ne kažem da nećeš dobiti, ali po zakonu nemaš pravo i to ovisi o dobroj volji trgovca.

U slučaju neispravnog oglašavanja na webu imaš pravo na povrat i bez pregleda robe u trgovini jer se smatra da si se složio s uvjetima, a proizvod ne izgleda i ne funkcionira/ispravno kako je navedeno.

 
0 6 hvala 0
13 godina
online
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena

Jedino je bitno je li ugovor sklopljen izvan poslovnih prostorija ili na daljinu, ovo sve ostalo je nebitno za pravo na raskid ugovora u roku od 14 dana.

13 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
NathanDrek kaže...

Osobnim preuzimanjem u fizičkoj trgovini uvijek imaš pravo na pregled proizvoda (bilo preko izložbenog primjerka, pregledom specifikacija na ambalaži proizvoda ili otvaranjem i vađenjem proizvoda iz iste), ako to pravo ne iskoristiš, a kasnije tražiš povrat za potpuno ispravan proizvod, to se smatra nesmotrenom kupnjom i trgovac ti nije zakonski dužan izvršiti povrat. Ne kažem da nećeš dobiti, ali po zakonu nemaš pravo i to ovisi o dobroj volji trgovca.

U slučaju neispravnog oglašavanja na webu imaš pravo na povrat i bez pregleda robe u trgovini jer se smatra da si se složio s uvjetima, a proizvod ne izgleda i ne funkcionira/ispravno kako je navedeno.

 Zakon veli ovo:

(1) Potrošač ima pravo, ne navodeći razloge za to, jednostrano raskinuti ugovor sklopljen izvan poslovnih prostorija ili sklopljen na daljinu od dana njegova sklapanja, a najkasnije u roku od 14 dana.

(2) U slučaju sklapanja ugovora o kupoprodaji, rok iz stavka 1. ovoga članka započinje teći od dana kada je potrošaču ili trećoj osobi određenoj od strane potrošača, a koja nije prijevoznik, roba koja čini predmet ugovora predana u posjed.

 

 

Ugovor je i dalje sklopljen izvan poslovnih prostorija bez obzira na način preuzimanja robe. Meni tu sve izgleda čisto, ali najbolje da kolega preuzme u poslovnici pa drugi tjedan vrati. Onda ćemo svi znati može li se 

 

Željko Vela: Phillip Lahm jedini ima dres s dugim rukavima ---- Srećko Bogdan: Zima mu je, jer je mali
15 godina
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

-način-mjesto preuzimanja (kao i način plaćanja) nisu bitni, nisu kriterij kupnje na daljinu tj sklapanja kupoprodajnog ugovora na daljinu.. tj jedini kriterij je da je ugovor o kupnji sklopljen na daljinu, dok su detalji kao način ili mjesto isporuke sporedni-detalji.. nisu kriterij i zato pravo povrata vrijedi upravo po toj osnovi kupnje na daljinu.

 

-btw, neovisno o zakonu, trgovina-trgovac sam može dati takvo pravo, to često rade, npr pravo povrata 30 dana i to za kupnju u trgovini.. to tad nema veze sa zakonom i vrijedi kao svako pravo koje se jednom dobije-ostvari tj ne može trgovac jednom dato pravo uskratiti .. kao što ne može osporiti zakon nego ga mora poštivati u suprotnom prijava nadležnima.

.. pa napomena, kad se govori o zakonu, pravu povrata.. postoji i ovo trgovačko-reklamno, često npr za obuću-odjeću i često za velike trgovačke lance (ne pc-shopove i sl.) tj mada zakon-pravila pokriva sve robe i usluge nije u svim branšama jednako, može biti i puno više.. dok je razlika da nekadašnje zapadno tržište to ima odavno kao trgovačku praksu (ne zakon).. a da se webshopovima to mijenja globalno tj više trgovci ne daju kao za kupnju u fizičkoj trgovini + granice-carine-porezi i sve što s tim povezano zakomplicira jednostavan povratak koji je prije par desetljeća bio isključivo lokalna trgovina-fizička kupnja i time logično za domicilno stanovništvo države bez tih problema kao uvoz-porez itd.. .. stvari se mijenjaju, evolucija, digitalizacija.. pa i trgovačka praksa, dok npr u usa recimo teh.roba kao tv-linija.. veći shopovi ne rade problem ako kupac želi vratiti nakon koji mjesec.. onak, djelatnik uzme i to je to.. jer imaju filozofiju da će lakomisleni kupac kupiti ipak nešto, bilo što, čak ono što ne treba.. lakše ako zna da može vratiti i to im funkcionira bez da zakon to regulira, dok je u eu to uvedeno kao minimum prava građana-potrošača (i odnosi se kao zakon isključivo na potrošača, tj fizičku osobu, malog kupca u maloprodaji itd..).

 

edit: i dodatni primjer-igrokaz kako se može kupiti na daljinu..

-dođem u trgovinu, npr links, jer imaju i web kao i više lokacija-trgovina... vidim robu, poželim kupiti.. i kupim recimo mobitelom na webshopu, .. to je kupnja na daljinu, mada sam fizički u trgovini i robu mogu vidjeti-provjeriti.. jer to je tako + ako online-web ima neki popust (često 5% povoljnije jer su manji troškovi kao lager-polica + dostava i prblem raspoloživosti robe po lokalnim trgovinama..) tad takvom kupnjom kupac dobije i web popust.. što će reć i za trgovinu-sustav je to kupnja online, kupnja na daljinu, nevažno gdje se osoba fizički nalazi, dok je sama kupnja obavljena kroz sustav-sučelje-apps koja to određuje kao kupnja na daljinu i recimo odgovarajući popust kao i popust za razne načine plaćanja koje manje trgovine mogu imati itd itd..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put čet 28.12.2023 11:01 (ihush).
 
1 0 hvala 0
11 mjeseci
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
NathanDrek kaže...

Osobnim preuzimanjem u fizičkoj trgovini uvijek imaš pravo na pregled proizvoda (bilo preko izložbenog primjerka, pregledom specifikacija na ambalaži proizvoda ili otvaranjem i vađenjem proizvoda iz iste), ako to pravo ne iskoristiš, a kasnije tražiš povrat za potpuno ispravan proizvod, to se smatra nesmotrenom kupnjom i trgovac ti nije zakonski dužan izvršiti povrat. Ne kažem da nećeš dobiti, ali po zakonu nemaš pravo i to ovisi o dobroj volji trgovca.

U slučaju neispravnog oglašavanja na webu imaš pravo na povrat i bez pregleda robe u trgovini jer se smatra da si se složio s uvjetima, a proizvod ne izgleda i ne funkcionira/ispravno kako je navedeno.

 gleda se kako je sklopljen ugovor, preuzimanje robe nije bitno.

15 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
millennial kaže...
..

 gleda se kako je sklopljen ugovor, preuzimanje robe nije bitno.

 -da. (no povavljanje, čisto da se zapamti i recimo sažetije..) :)

 

-dok je račun=ugovor, tj da je na kasi-osobno, tad nije na daljinu, dok je sve online-web na daljinu (pa i usmeno-telefonom)..

-gleda se način sklapanja ugovora, osobno u prostorijama trgovine ili na daljinu što je sve ostalo posredovanjem telekomunikacijske tehnologije.

-način plaćanja, isporuka, preuzimanje itd. su samo stvar izbora-dogovora-praktičnosti.. ne određuje osnovni kriterij, kupnja na daljinu.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
13 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Da se javim na malo starije "postove" ovdje.

Kupio asus tipkovnicu, na stranici prodavatelja stoji 12mjeseci garancije.
Na asusovoj stranici pise 12mjeseci garancije.
Jedno slovo prestalo svjetlit dva tjedna prije roka od 2 godine, dakle 24mjeseca.
Zvao ovlasteni servis direktno, odmah me pokusali odj***t s pricom da artikl ima samo 12mjeseci garancije, da provjerim na stranici proizvodjaca.

Rekoh kupio u HR, dakle sta se prodaje u EU mora imat 24mjeseca garancije bez iznimke, ili se ne smje prodavat na trzistu u eu.
Nevoljko pristaju uvazit garanciju.
Drugi pokusaj odje**a, web ducan gdje sam ga kupio nije pod njihovom nadleznosti jer oni su servis samo za asus koji je uveo odredjeni distributer.
Opet ih podsjecam da su oni OVLASTENI servis za ASUS.
Tako da se mene a ni njih ne tice gdje je artikl kupljen dok god je kupljen u ducanu koji uredno izdaje racun.

Nevoljko su mi opet priznali kvar i dobio novu tipkovnicu.
 
0 0 hvala 1
11 mjeseci
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
DaxDox kaže...
Da se javim na malo starije "postove" ovdje.

Kupio asus tipkovnicu, na stranici prodavatelja stoji 12mjeseci garancije.
Na asusovoj stranici pise 12mjeseci garancije.
Jedno slovo prestalo svjetlit dva tjedna prije roka od 2 godine, dakle 24mjeseca.
Zvao ovlasteni servis direktno, odmah me pokusali odj***t s pricom da artikl ima samo 12mjeseci garancije, da provjerim na stranici proizvodjaca.

Rekoh kupio u HR, dakle sta se prodaje u EU mora imat 24mjeseca garancije bez iznimke, ili se ne smje prodavat na trzistu u eu.
Nevoljko pristaju uvazit garanciju.
Drugi pokusaj odje**a, web ducan gdje sam ga kupio nije pod njihovom nadleznosti jer oni su servis samo za asus koji je uveo odredjeni distributer.
Opet ih podsjecam da su oni OVLASTENI servis za ASUS.
Tako da se mene a ni njih ne tice gdje je artikl kupljen dok god je kupljen u ducanu koji uredno izdaje racun.

Nevoljko su mi opet priznali kvar i dobio novu tipkovnicu.

 Odlično si prošao s obzirom da uopće nisi bio u pravu. Možeš im reći Hvala. 

7 mjeseci
protjeran
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
DaxDox kaže...
Rekoh kupio u HR, dakle sta se prodaje u EU mora imat 24mjeseca garancije bez iznimke, ili se ne smje prodavat na trzistu u eu.

 Gdje samo pokupite ove dezinformacije s kojima se sramotite po trgovinama/servisima?

15 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
DaxDox kaže...
Da se javim na malo starije "postove" ovdje.

Kupio asus tipkovnicu, na stranici prodavatelja stoji 12mjeseci garancije.
Na asusovoj stranici pise 12mjeseci garancije.
Jedno slovo prestalo svjetlit dva tjedna prije roka od 2 godine, dakle 24mjeseca.
Zvao ovlasteni servis direktno, odmah me pokusali odj***t s pricom da artikl ima samo 12mjeseci garancije, da provjerim na stranici proizvodjaca.

Rekoh kupio u HR, dakle sta se prodaje u EU mora imat 24mjeseca garancije bez iznimke, ili se ne smje prodavat na trzistu u eu.
Nevoljko pristaju uvazit garanciju.
Drugi pokusaj odje**a, web ducan gdje sam ga kupio nije pod njihovom nadleznosti jer oni su servis samo za asus koji je uveo odredjeni distributer.
Opet ih podsjecam da su oni OVLASTENI servis za ASUS.
Tako da se mene a ni njih ne tice gdje je artikl kupljen dok god je kupljen u ducanu koji uredno izdaje racun.

Nevoljko su mi opet priznali kvar i dobio novu tipkovnicu.

 -jamstva:

-klasično, uobičajeno, ono na što se 'misli'.. je proizvođačko (za uvoz-distributer je = proizvođač).. može i ne mora postojati i može biti bilo kojeg trajanja, od ništa do beskonačno. To nema veze sa zakonom kao ni uvjeti pod kojima ih (onaj tko jamstvo daje) netko da.

-zakonsko jamstvo.. ono što daje zakon-država, eu. .. materijalni nedostatak, +2god na eu tržištu. Praktički nema veze s komercijalnim jamstvom (komercijalno=proizvođačko-uvozničko, samo novi trermin umjesto same riječi jamstvo vs zakonsko koje propisuje zakon-država), tj ako postoji 'pravo' (komercijalno-proizvođačko) tad je ono u pravilu 'jače' (bolje, duže) i u pravilu se tad koristi, primarno jer nije na trošak trgovca-trgovine koji je tad samo karika u lancu, kranja točka koja je zakonom obvezna riješiti reklamacije, točka gdje se spaja roba-novac-kupac i zato zakonom za to obvezana.. dok je ostalo samo logistika tj odnos-ugovor uvoznika-distributera prema maloprodaji + ovlašteni servis koji odobrava ili odbija jamstvo.. dok u slučaju zakonskog-materijalnog, ide na trošak trgovca, tj uvedeno zbog svih (ostalih) roba, koje nemaju ili ne moraju imati klasično jamstvo (npr većina tehnike ima, računala-komponente.. dok ostale robe, japanke, čips.. nemaju takvo jamstvo, nema servisa itd.. nisu sve robe i usluge 'jednake' mada su pred zakonom izjednačene.. nije isto zidati kuću, popraviti auto ili prodati sladoled..) .. tad kad nema klasičnog jamstva, tad se primjenjuje jedino preostalo materijalni nedostatak ili po novom (naziv-terminologija) zakonksko jamstvo u eu za koje je odgovoran trgovac koji prodaje robu-maloprodaja, ne uvoznik-distributer itd.. pa mu tad (trgovcu) nije u interesu snositi taj trošak.. + često su naši trgovci (računala, firme kao hgspot, links..) istovremeno i maloprodaja i uvoz-distributer kao što i jedni-drugima prodaju veleprodajno robu pa u istoj trgovini može biti više iste robe različitih jamstava-trajanja različitih izvora-distributera.. npr samsung koji će nekad imati 5god jamstva nekad 2-3..

 

-neke robe, kao ova tipkovnica, kao iphone.. imaju 12mj jamstva (proizvođača) .. tad se u drugoj godini može koristiti samo zakonsko jamstvo (ili osiguranje-kasko..) no pravila nisu ista kao za 'klasično' jamstvo, npr način popravka, moguća zamjena za bilo što, stvar dogovora.. pod proizvođačkim jamstovm tog nema, zbog papirologije, poreza-povrata i branda.. nema zamjene za slično, drugi brand ili vrstu robe, dok po materijalnom nedostaktu (zakonsko jamstvo) to zakon-država ne uvjetuje, tj tad je sve stvar dogovora kupca-potošača i trgovca koji nešto ponudi..

 

-roba ne mora imati proizvođačko jamstvo.

-svaka roba neovisno o tome na eu tržištu ima zakonsko jamstvo +2god... no to su dvije različite osnove kao i način riješavanja, primarno na koji način i na čiji trošak.

-bilo tko može dati bilo kakvo vlastito-dotanto jamstvo za bilo što pod bilo kojim uvjetima.. ono što se da, tad vrijedi, zakon s tim nema ništa, tj ako je dato jamstvo tad se primjenjuje upravo kako piše u jamstvenim uvjetima.. a u slučaju spora zakon to samo 'čita' .. ne uvjetuje itd.

-osiguranje, često (kao zavaravajuće, ne slučajno..) se prodaje kao jamstvo, pod takvim 'nazivom' tj kao proizvod-ime može imati bilo koji naziv.. dok uvjeti npr za jamstvo ili osiguranje mogu biti u onim 'sitnim slovima' .. pa to sve prije sklapanja ili kupnje treba čitati-znati.. tj ponekad se kupac razočara a 'sve je po zakonu'.. :)

 

-potrošač, konkretna riječ, ne kupac, ne građanin, .. je pravni termin, uz zakon o zaštiti potrošača i odnosi se samo na male-osobne, kranje kupce, maloprodaja. ne veliki-firme, ne veleprodaja itd.. tj tad se zakon ne primjenjuje. Potrošač je kupac ili korisnik, ali nije svaki kupac potrošač.. ok? :) sitnica, pravna, no treba i to razlikovati, npr ako se nešto 'kupi na firmu'.. pdv-škegro.. tad nema zaštite ovog zakona (tema)..

 

 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
5 godina
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

Imam problem sa usisavačem koji je tek nešto više od godinu dana star. Puknula je plastika na jednom dijelu i sad je neupotrebljiv. 

 

Proizvod ima 24mj komercijalnog jamstva.... a imam i taj tužni "materijalni nedostatak". U potonjem slučaju bi, pošto je prošlo više od godinu dana, teret dokazivanja bio na kupcu (meni) ?

 

Po kojoj osnovi mi je bolje raditi reklamaciju?

 

U oba slučaja očekujem otpor jer trgovac može tvrditi "fizičko oštećenje = krivnja kupca"

 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

Pisi kuci propalo. Po jamstvu ce ti vjerojatno odbit kao fizicko ostecenje, a mat. nedostatak ako budu trazili vjestacenje ti placas. Reklamiraj po jamstvu pa vidi :P Ako ne, reklamiraj po mat. nedostatku pa ako traze vjestacenje odustanes. Nazalost na to su nam se svela prava trenutno.

 
1 0 hvala 0
11 mjeseci
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
encoding kaže...

Imam problem sa usisavačem koji je tek nešto više od godinu dana star. Puknula je plastika na jednom dijelu i sad je neupotrebljiv. 

 

Proizvod ima 24mj komercijalnog jamstva.... a imam i taj tužni "materijalni nedostatak". U potonjem slučaju bi, pošto je prošlo više od godinu dana, teret dokazivanja bio na kupcu (meni) ?

 

Po kojoj osnovi mi je bolje raditi reklamaciju?

 

U oba slučaja očekujem otpor jer trgovac može tvrditi "fizičko oštećenje = krivnja kupca"

 teško će ti to proći pod komercijalno jamstvo osim ako ta plastika nije na nekakvom korisniku nedostupnom dijelu pa možeš reći da ti nisi imao utjecaja niti si mogao imati na nju. u protivnom oni uvijek mogu reći da si je ti polomio nestručnim rukovanjem pa sad ti dokaži da nisi. i tu dolazimo do materijalnog nedostatka, a tu proceduru znaš, ako si uvjeren da je pukla zbog lošeg materijala ili konstrukcije koja je tu od samog starta onda se možeš upustiti u ovu bitku.

 

osobno bi za početak pokušao reklamirati na komercijalno jamstvo, pa ako ne prođe iz prve reći da si spreman uzeti vještaka za materijalni nedostatak i pratiti njihovu reakciju, možda prođe.

15 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena

-probaj po komercijalnom jamstvu (proizvođača).. i naravno, pošto je fizičko oštećenje tad postoji veća šansa da iz tog razloga-obrazloženja bude odbijeno.. i to je ok.

-materijalni nedostatak.. problem, jer prošla je godina, što će reći da je takav nedostatak stvaran već bi se prije pokazao, odnosno sad je to na tvoj trošak, što bi možda nekako i uspio, .. da postoji sud-termin, da postoji odgovarajući sudski vještak, .. nema ih, tj šanse da dođeš na takvo ročište u godinu dana je kao jackpot na lotu.. prije izuzetak nego pravilo, nema djelatnika i opet su nezadovoljni nakon prošlog tihog štrajka a dolaze i izbori..

-zatim, npr ovlašteni servis, je naravno u vezi ili vlasništvu trgovca, dok je njihovo mišljenje-odluka-riješenje vrlo relevantno.. tj tek netko iste ili više stučne razine može reći suprotno od onog što oni kažu a tad se dvije strane tek imaju oko čega sporiti.. tj dok nemaš drugo mišljenje servisa, vještaka, nemaš osnovu ni za što..

-za mat.nedostatak moraš dokazati da je to tvornička greška, npr neadekvatna plastika-materijal, ili nešto takvo, loša serija i sl. ako je tvoj uređaj pukao, ako drugi isti nisu (nije jedini prodan godinu dana..) tad po toj logici to nije materijalni nedostatak, tj da je tad bi i ostali-isti imali isti problem, tj mat. nedostatak je ono kad npr toyota povuče seriju auta zbog kočnica ili kad ajfon mijenja baterije koje eksplodiraju.. bez tog, pojedini slučaj, fizičko oštećenje.. šanse=nula, realnost.

 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
9 godina
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

Da, tocno ono sto sam rekao. Izglasali su zakon kojim su nas vratili 20 godina unatrag. Ne kuzim kako je ovo proslo udrugama pred nosom da nisu na sva zvona vikali koliko ta izmjena nazaduje sve. A tek kad shvate ono s mat. nedostatkom koji je prakticki besmislen trenutno.

 

https://www.index.hr/vijesti/clanak/novi-zakon-je-glup-ljudi-kojima-se-novi-uredjaj-pokvari-su-u-problemu/2526279.aspx?index_ref=naslovnica_vijesti_ostalo_d

 
4 0 hvala 2
15 godina
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

-to je rezultat eko-zelenih aktivista i pogodovanja trgovačkom lobiju pod 'pravom na popravak' kao nešto u korist potrošača i pričama za djecu..

-zakon pere ruke, prebacuju tumačenje na 'glupe kupce' koji ne čitaju.. no čitaju, čitaju zakon, zakon koji donosi država-zakonodavac, ne proizvođač u jamstvu, tj upravo u zakonu piše 'razuman rok', dok te formulacije u jamstvima nema, tj zakonodavac se izvlači na laž-glupost, jer to je stavka zakona... zakon propisuje država, ne proizvođač, zakon-članak piše u zakonu o zaštiti potrošača (i srodnim), ne u jamstvu. Tko je tad 'glup-nečitač'?

-primjeri navode perilicu veša, tu se mogu dodati takvi kućanski uređaji kao tv, frižider, bojler.. nešto bez čega se ne može tjednima.. no zakon i zakonodavac se prave glupi-ćoravi dok to indirektno pripisuju kupcu koji 'ne čita'..

 

-računala, pc-komponente.. skoro da nema nikakve veze s takvom robom kao auti i bijela tehnika, tj servisiranjima i ovlaštenim servisima.. tj računalne komponente se ne popravljaju, nema mogućnosti, nema tehnologije tj čip je čip.. za bilo što sa čipom treba odgovarajući FAB nanotehnologije i to se ne popravlja, tj modularnost-komponente se zamjenjuju no kad je komponenta-roba (ne čitavo računalo) tad nema što biti zamijenjeno-popravljeno, komponenta je naprosto ili ispravna ili neispravna, neispravna se baca, ne popravlja dok ovisno o jamstvu ovisi samo trošak nove-zamjene, ne način kako recimo računalo može biti popravljeno-ispravno. Banalno, jednostavno, izvan jamstva u kojem nakon što se utvrdi neispravnost i pokrivenost kvara jamstvom to zamijeni, nema popravka, ne postoji ovlašteni servis koji bi popravljao izvan jamstva. Za aute i bijelu tehniku postoji, samo je pitanje isplativosti .. za računala nema tj ima samo snalaženje, na sivo, ništa službeno ili u vezi s pravom potrošača ili jamstva.

 

-kako će trgovac računalima iskoristiti zakon? .. pravo na popravak? upravo tako da proda (uvali) neispravnu komponentu i ne zamjenjuje je novom-ispravnom ili povrat, nego traži servis.. i to servis koji ne postoji, tj ne popravlja jer popravak nije moguć, samo zamjena tj ovlašteni servis za pc komponente ne popravlja nego utvrđuje kvar i odobrava ili odbija jamstvo.. ništa više, ne popravlja unutar jamstva jer nema što popraviti, nema dijelova (a često ni stručnosti, alata, dijelova..). Tako sad taj trgovac-servis mogu otezati 90 dana i 90tog dana reći da nije popravljeno, tj da zakon i zakonodavac žele nešto pošteno, stvarno neki razuman rok ili nešto u smislu da se kvar-roba popravi, tad bi taj rok spomenuo radno vrijeme, radni nalog, radne sate koje serviser mora pravdati-pisati, kao i dnevnik rada, zapisnik, stanje.. tj nije isto nešto zaprimiti na policu servisa i čekati +80 dana skupljanje prašine, nije isto raditi, stvarno raditi, tj komponenta nema što duže čekati na diagnostiku tj potvrdu kvara i prihvaćanje ili odbijanje jamstva tj tu je ono što bi trebalo nekako svesti u razumnu mjeru, razumno vrijeme.. vrijeme koje servis može bez radnog naloga držati nešto na polici.. nisu važni neradni dani, čak ni bolovanje, praznici.. nikako ne može biti nešto duže od par dana da dođe na red ili tjedan da se da odgovor ispravno-neispravno, pod jamstvom ili odbijeno.. to servis može i mora u razumnom roku, tj može u 15minuta od reklamacije..

-popravak? čekanje nekog zamjenskog dijela? 90dana? .. što stiže rikšom iz kine? što je ovlašteni servis? .. to je onaj servis koji osim osposobljenih stručnih servisera za svoju granu-brand-marku ima i potreban alat i materijale kao šarafciger, selotejp, šarafi.. i originalne zamjenske dijelove proizvođača.. no te dijelove nema, tj nije to auto ili perilica, nema.. nema originalan hladnjak asusove gpu, nema originalan šaraf msi matične.. nema ni selotejp.. jer to nije pravi ovlašteni servis kao što je to za bijelu tehniku ili automobile u kojima to imaju, pa tako svaki servis sigurno ima žarulju za far, gumu za vrata perilice, vrećicu-filter za usisavač i to točno brand-model jer samo originalne dijelove može ovlašteni servis ugrađivati po brandom, ne dio s forda na opela i sl.

-za računala naprosto ne postoji takav-pravi ovlašteni servis osim par izuzetaka kao lenovo.. no ni oni ne popravljaju, tj servis utvrdi kvar.. komponenta se zamjenjuje i time je računalo popravljeno.. no kad je roba sama komponenta, cpu-gpu-ram-disk.. tad popravka nema, nema rezervnih dijelova, nema pravog servisa koji bi popravio komponentu.. time je svaki rok osim potrebnog da dođe na stol i serviser obavi diagnostiku besmislen... tj nema čekanja da neki dio stigne iz kine jer naprosto nema tog dijela-popravka.. ili je ispravno i vraća se kupcu s tim obrazloženjem ili je neispravno a tad ili pokriveno jamstvom i izdaje se novo-zamjena ili povrat ili odbija uz obrazloženje da nije pokriveno jamstvom.. tj nema nikakvog razumnog roka koji bi na bilo koji način objasnio recimo više od tjedna uz neradne dane i incidente, dok u slučaju rata-poplave-katastrofe opet takvi događaji daju pravo na pomak razumnog roka jer je razumno da u slučaju npr poplave nije moguće raditi-popraviti nešto.. tj to je vrlo razumno, no to nema veze s ovim izmjenama zakona koji je ne nerazuman nego kranje glup, za one koji ne-čitaju.. ne čitaju zakon koji sami pišu.

 

-naravno, ništa nije slučajno, stanje se godinama popravljalo, išlo na bolje.. do pandemije, do kriza, .. do nestašice bilo kojih djelatnika pa i inspektora-inspektorata kao institucije, kao onih kojima kupac-potrošač može prijaviti problem.. nema ih, no ima trgovačkih lobista.

-točno, 10-20 godina unazad, besmislenim eko-zelenim pričama o pravu na popravak, o tome da će se tako smanjiti otpad.. neće, jer se pc komponente ne popravljaju, nije to auto ili perilica.. a popravak nije nešto što se radi 90 dana.. tj ako je to zbog vremena da iz nekog centralnog skladišta potreban dio stigne u servis tad je to sve unutar 2-3 dana ili do 7 dana za udaljenije kao belgija-poljska.. tj roba svakodnevno putuje, bilo što naručeno u webshopu stigne u par dana do tjedan, čak iz kine freeshipingom stigne za par tjedana do mjesec.. što s 90 dana? stigne tri puta od kine rikšom...

-što bi servis radio, stvarno radio 90 dana? osim čekati dio? auto, mijenja getribu? .. koliko, dan? što s ostatkom do tri mjeseca?

 

-problem za računala, komponente (vezano uz it-forum).. što je zakon 'jednak za sve'.. tj pričom o pravu na popravak aktivisti su progurali u interesu trgovačkog lobija ovakve stavke, dok kažu da treba čitati jamstvene uvjete mada je ovo text zakona, ne jamstva i zakon piše u nn-zakonu, ne u jamstvu.. no lakše je indirektno reći potrošaču da je glup jer ne čita.. oni su pametni jer čitaju što? jamstvo?

 

-moguć savršen scenarij za trgovca, perpetuumobile za robu-komad-artikal.. imati jedan neispravan komad-komponentu ili uređaj.. može ga se beskonačno prodavati, tj svaki kupac će ga tad kupnjom odnjeti kući, kad vidi da ne radi vratiti-reklamirati.. i čekati, tj platio je i trgovac sad tim novcem može kupiti drugi-novi-ispravan pa kad stigne unutar 90 dana će ga možda dobiti ili će biti prodan idućem mogućem kupcu, povoljno jer nije u minusu-kreditu, jer koristi novac kupca neispravnog i time potencijalno povoljniji od webshopa (koji je povoljan jer nema lager, nema trošak trgovine-prostora.. i posluje direktno s veleprodajom-stanjem dobavljača dok trgovac na polici ipak ima nešto robe.. sad će ta roba idealno biti neispravna, tj nema razloga da trgovac drži ispravnu robu na polici, bolja mu je neispravna jer omogućuje beskonačnu prodaju s nula troška..) .. i to po receptu aktivizma, popravka, smanjenja otpada-smeća.. koje se neće smanjiti ni za komad, kao što je u članku objašnjeno, jer kupac ne može toliko dugo bez auta-frižidera-perilice.. pa ni bez računala jer je i za rad, kao što ne može bez mobitela, bez struje, bez tv-a.. tj može recimo u zatvoru no i tamo imaju takav minimum ili tv.. :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
0 0 hvala 0
7 mjeseci
protjeran
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
sandokan111 kaže...

A tek kad shvate ono s mat. nedostatkom koji je prakticki besmislen trenutno.

 Oduvijek je i bio besmislen, 99% ljudi ni ne zna da postoji niti zna svoja prava niti ga itko u trgovini obvještava o tim pravima.

 

Isto tako, ne vidim previše problema u novom zakonu, kupci trebaju kupovati tamo gdje se ne moraju pozivati na nikakve zakone i gdje im se izlazi u susret.

Čim meni kao kupcu trebaju nekakve udruge, članci zakona, prigovori itd. to znači da je trgovac loš i ne treba tamo kupovati.

Dobar trgovac će izaći u susret čak i kad ne mora i vratiti će novce ili zamjeniti odmah artikl.

 

15 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
bmx65 kaže...
..

Dobar trgovac će izaći u susret čak i kad ne mora i vratiti će novce ili zamjeniti odmah artikl.

 

 -da, u tome je razlika zapad-ostali.. standard ne samo u novcu nego načinu rada i riješavanja problema-reklamacija.

-neovisno o zakonu (koji regulira minimum prava portošača u eu) trgovina ima svoja prava koja daje kupcu npr povrat 30 dana.. to je stvar trgovine ili lanca proizvođač-prodaja. Kad tako funkcionira ne treba zakon, prigovor-tužba i tad je bolje, dok je kod nas upravo suprotno jer ni taj dio sustava ne radi, nema djelatnika, nitko se ne javi na natječaj inspektorata, nema sudskih vještaka, nema ničeg osim papirnatog zakona kojeg nema tko provoditi i na to dodaju ovakvu glupost koju će oni trgovci koji tako vole poslovati iskorištavati i to sve po pravilima, jadno.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
9 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
bmx65 kaže...
sandokan111 kaže...

A tek kad shvate ono s mat. nedostatkom koji je prakticki besmislen trenutno.

 Oduvijek je i bio besmislen, 99% ljudi ni ne zna da postoji niti zna svoja prava niti ga itko u trgovini obvještava o tim pravima.

 

Isto tako, ne vidim previše problema u novom zakonu, kupci trebaju kupovati tamo gdje se ne moraju pozivati na nikakve zakone i gdje im se izlazi u susret.

 

 Lupetas gluposti, sudrzi se.

9 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
ihush kaže...
-naravno, ništa nije slučajno, stanje se godinama popravljalo, išlo na bolje.. do pandemije, do kriza, ..

 Imam osjecaj da je ovo okidac za sve bio. Otkad je ovaj novi "glavni" dosao na celo inspektorata, sve je otislo polako u 3pm. A poklapa se s pandemijom. Opcenito, kod pisanja/donosenja zakona, prvo sto se treba zapitat taj sto to predlaze je "kako ce ovo jedni i drugi pokusat iskrivit te koristit zakon na stetu ovog drugog" i pri tome posebno obratit pozornost tko je "jaca" stranka u tom procesu. Trgovac je uvijek jaca strana. Em jer ima vise financijski resursa, em je upuceniji u sve to jer mu je to posao, em je spreman ako hoce se natezat jer mu to direktno utjece na posao, dok kod kupca to nije slucaj. I prije je velika vecina kupaca izgubila jer nije znala svoja prava, ili bi popustili jer "ma ne da mi se". Sad su napravili zakon da i ovima kojima se da je jako upitno dal se uopce isplati ici u cijeli proces jer ovisis o necemu sto je van tvojih ruku (vjestacenje) gdje ti kao kupac nemas pojma sto se u tom procesu moze dogodit.

 

Uglavnom, jedno veliko go*no.

3 godine
neaktivan
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

Pozz,

jel netko može meni neki savjet dati u vezi mojeg problema s HG Spotom (https://forum.bug.hr/forum/topic/monitori/problem-monitorom-lg-wn750b/298070.aspx)

Koliko vidim da ću se mjesecima s njima jebat zbog prirode problema i ne znam jel mi bolje odustat, prijavit ih ili samo prodat na njuškalu monitor pod "ispravan".

 
0 0 hvala 0
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice