Preporuka WiFi range extendera

poruka: 25
|
čitano: 13.194
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
odjavljen
offline
Preporuka WiFi range extendera

Pozdrav svima, dakle trebam preporuku što jačeg i boljeg WiFi range extendera, trenutno koristim Netgear WN2000RPT. Bitna mi je jačina signala, i da po mogućnosti ima odvojive 6-10dB antene, pošto ovaj moj trenutni ima samo interne antene. Wireless abgn standard obavezno, s naglaskom na N, i to 2.4 i 5 GHZ. Prevelika konfigurabilnost mi nije bitna. Tako da routere sa OpenWRT-om, možemo zaboraviti.

 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Preporuka WiFi range extendera

ti možeš rastavit postojeći repeater i lako dodati vanjske antene, samo moraš bušit kućište routera a sa ebaya kupiti 2-3 kabela za povezati antenu sa unutarnjim konektorom na matičnoj ploči.

 
1 0 hvala 0
12 godina
protjeran
offline
Preporuka WiFi range extendera

A kupiti nešto od Mikrotika ili Ubiquitia ?

 

Nekako mi djeluje najlakše

Moj PC  
1 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Preporuka WiFi range extendera

meni to djeluje najskuplje

10 godina
offline
Re: Preporuka WiFi range extendera

Evo čitam iz dana u dan i nikako neke stvari po pitanju WiFi da "svarim" :(

- Kad će netko upitat koji wifi adapter ima bolji prijem a ne što svi lupaju na snagu ...

- Antene jednako pojačaju u jednom smjeru predajni signal i prijem iz tog smjera..

  pa 3dB bolja antena znači duplo bolji signal a adapter sa duplo većom snagom (teško ga je i naći)  nema duplo bolji prijem :(

- Rad u modu "n" (40MHz) za razliku od "b" i "g" moda (20MHz) širine čime se domet smanjuje samo se dobije veća

  brzina ( ukoliko i drugi uređaj sa kojim smo u konekciji radi u tom  modu "n" .

- WiFi adapteri imaju velik problem sa smetnjama ne samo susjeda već i vašeg mobitela koji koristi wifi pa ozbiljno narušava ukupnu brzinu podataka.

- Umrežavanjem LAN kablovima dobivamo sa gigabitnom brzinom, bez smetnji a prijenos koristi ful duplex za razliku od WiFi koji rade simplexno.

- Upotrebom kablova umjesto wifi adaptera razlikom troškova za opremu se može platiti kabal, kanalice itd. i ruke majstora :)

14 godina
odjavljen
offline
Re: Preporuka WiFi range extendera
peace_of_cake kaže...

ti možeš rastavit postojeći repeater i lako dodati vanjske antene, samo moraš bušit kućište routera a sa ebaya kupiti 2-3 kabela za povezati antenu sa unutarnjim konektorom na matičnoj ploči.

Prekompleksno pošto slažem usputno riješenje klijentu.

Bulldozer kaže...

A kupiti nešto od Mikrotika ili Ubiquitia ?

 

Nekako mi djeluje najlakše

Upoznat sam sa Mikrotikom i Ubiquiti, kao i konfiguracijom Mikrotika, FreeRadiusa, kao phpmyprepaida, no riječ je o zaista malenom klijentu, sa maksimalno 5 spojenih klijenta istovremeno, te sam problem riješio zamjenom primarnog ADSL modema/routera, i extendanjem postojeće bežićne mreže sa dva gore spomenuta Netgearova range extendera, pošto je ipak riječ o indoor aplikaciji. 

 

Usput, moram prizanti da sam oduševljen instalacijom i jednostavnošću Netgearovog riješenja.

15 godina
offline
Preporuka WiFi range extendera

Molim preporuku WiFi range extendera, router je u drugoj kući preko ulice sa WPA2 zaštitom.

Da je jednostavan za konfigurirati (samo ukucam password, bez nekih dodatnih peripetija na routeru).

I što jeftiniji, to mi je za na selo ako se tamo zaletim koji put vikendom,

da ne moram stajati na prozoru da ulovim signal s mobitelom.

R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011.
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Preporuka WiFi range extendera
Matozan kaže...

Molim preporuku WiFi range extendera, router je u drugoj kući preko ulice sa WPA2 zaštitom.

Da je jednostavan za konfigurirati (samo ukucam password, bez nekih dodatnih peripetija na routeru).

I što jeftiniji, to mi je za na selo ako se tamo zaletim koji put vikendom,

da ne moram stajati na prozoru da ulovim signal s mobitelom.

 BUMP

R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011.
15 godina
offline
Preporuka WiFi range extendera

Koji bi repeater preporucili da se što manje gubi na brzini?

  • Je li valja koji od ovih?

 

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Preporuka WiFi range extendera

Uzeo bi taj treći  Xiaomi ali ne radi "gubitka brzine" već radi načina napajanja koji omogućava da ga postavim na povišeno mjesto ( utičnice po kućama su nisko a ovi drugi idu na njih).

 

ps:

Gubitak brzine ima svaki wifi uređaj u "repeater" modu jer je simplex ( npr. sekundu prima podatke a slijedeći sekund te podatke šalje).

Ukoliko ima smetnje drugih wifi uređaja iz okoline i više korisnika automatski se gubici u brzini prijenosa povećavaju.

Ako tvoj DSL-ruter ima oko 20Mbps neće te usporiti previše korištenje repetitora koliko one koji imaju dsl 100Mbps ili više.

11 godina
offline
Preporuka WiFi range extendera

ja sam isto gledao taj prvi, al kazes bolji ovaj treci?

 

meni za app treba, imam modem od iskona, ne znam tocno koji model i u jednom djelu ne hvata signal najbolje, pa bi uzeo pojacivac, a imam riblju kost koju sam davno uzeo, da li bi to pomoglo npr, jer kad sam tu antenu koristio nije mi bas najbolje pomogla, jer sam hvatao susjeda jedva a bio je cca 50m udaljen, nije bilo prepreka.

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Preporuka WiFi range extendera

Probaj taj iskonov ruter podići uviše i probati sa micanjem livo ili desno jer i 20cm može puno pomoć.

Ako je moguće provuci lan-kabal od rutera do PC on ne umanjuje brzinu i nema smetnje. ( može do 20m i obični telefonski plosnati sa 4 žice poslužiti )

 

Ta "riblja kost" antena mi je nepoznata tj. sumnjam da je za wifi 2,4GHz ...ili je to yagi ?

Nisi naveo koji wifi adapter koristiš na PC jer ako izgleda kao usb memory stick  nije čudno što je loše , probaj ga zamjeniti sa nekim koji ima vanjsku antenu da izgleda kao tl722n

Tada ga sa komadom usb kabla možeš izdići uviše na mjesto gdje prima bolji signal.

Poruka je uređivana zadnji put uto 31.5.2016 16:29 (AF139).
11 godina
offline
Preporuka WiFi range extendera

nemam tamo pc, znaci samo modem za turiste da imaju wifi, i modem je u jednom app u drugom ima signala, al npr iza na terasi ga ima jako malo, pa bi stavio nesto da ima i tamo signala, jer je modem na prozoru da moze biti u tom djelu app.

 

ovu antenu imam, da to je yagi, al nju ne mogu u ovaj modem prikopcati jer nema prikljucak a niti antena ona mala pa da zamjenim npr http://i1284.photobucket.com/albums/a575/carl_alamz78/2-4ghzyagi_zps38050af9.jpg

Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Preporuka WiFi range extendera
Sorry, ali nemojte pisati bedastoce da extender jednu sekundu prima a drugu salje podatke i sl. Cinjenica je da extender svoj throughput dijeli na dva dijela, pola na komunikaciju s pristupnom tockom na koju je spojen a pola na komunikaciju sa svojim klijentima.

Tako da, ako bi npr u n modu  (ovisno o jacini signala, interferenciji, opterecenosti drugim klijentima,) u standardnom AP modu imao 50 MBps, u extender modu (WISP, Repeater ili WDS) imas cca 25 Mbps.

No ako nije rijec o nekakvom Intranet streamingu, te ako nemas optiku, onda ti je tu negdje i sama brzina Interneta pa ti niti gigabitna zicna ili bezicna kucna mreza ne bi nista znacila.

Uostalom, konkretno: Imam VDSL u stanu, brzina na kablu ili bezicno preko originalnog modema/rutera mi je 31 Mbps, download, mjereno SpeedTestom na laptopu ili mobitelu.

U subotu i nedjelju kad idem u vrt, ukljucim extender i stavim ga na prozor. Udaljenost je 25-30 m (treci kat, dugacak vrt), jacina signala mi je -55 do -60 dBm, a SpeedTest mi mjeri -18 do -20 Mbps. Inace, imam dosta jaku interferenciju od susjeda (desetak mreza, nekoliko oko -70 dBm, rasipane po svim kanalima 1-12 tako da si ne mogu pomoci odabirom povoljnijeg kanala).

Iz samog stana, preko istog tog extendera, SpeedTest mi mjeri 23 Mbps download s Interneta, dakle skoro isto kao i na originalnoj bezicnoj mrezi odn. kablu. Tj, extenderovo dijeljenje propusnosti na pola ne predstavlja mi nikakav opipljivi ogranicavajuci faktor.

Usput, imao sam prije Linksys s ddwrtom kao extender, skartirao sam ga jer je Linksys bio star pa nije imao n vec samo b/g. Imao je dvije antene ali mu se kroz ddwrt TX snaga na mogla nafrljiti sa 70 na do 140 mW. No kad sam u vrtu mjerio jacinu signala, to ga je jedva podizalo za 3-4 dBm, SS je strasno osciliralo te u prosjeku nije isao iznad -82 dBm.

Tako da su mi ove cetiri antene zakon, a frljenje snage na dvije antene bilo je potpuno beskorisno.

Inace, extender s kojim sad radim (s cetiri antene) je Tenda FH 450. U usporedbi s Tendom N301 (i s njom sam se igrao), softver je prilicno jadan, postavljanje extender moda nije straight-forward (svejedno, za pet minuta nakon raspakiravanja posiljke bio sam si ga slozio), WISP mi radi i mogu ici na Internet ali on stalno pise kao da nema vezu na Internet (jer mu WAN kabel nije ustekan), ne da mi opciju da se sam iskljucuje po noci jer kaze da to nije 'kompatibilno' s extender nacinom rada i sl. Takodjer, ne podrzava nikakav VPN i sl. Manja i jeftinija Tenda N301 (nazalost sa samo dvije antene) imala je neusporedivo kvalitetniji softver.

No kao extender, ta Tenda FH 450, s cetiri prilagodljive antene radi mi super, a kupio sam ju na Aliju za manje od 19 dolara (i dosla mi je sedmi dan nakon kupovine).
 
1 0 hvala 3
8 godina
protjeran
offline
Re: Preporuka WiFi range extendera

kupiš 5ghz i riješiš se rekao bi 99.99% interferencija od susjeda :)

10 godina
offline
Re: Preporuka WiFi range extendera

 

"Sorry, ali nemojte pisati bedastoce da extender jednu sekundu prima a drugu salje podatke i sl. "

 

 

 

..nebitno jel' jednu sec. ili ms ali je točno da je stvarna brzina u praksi upola manja od npr max 300Mbps za "n" mod .... jer SVI wifi uređaji rade simpleksno tj. dok emitira nemože primati bez obzira na broj antena jer dok jedna antena emitira na drugoj koja je desetak cm udaljena nemožeš i da hoćeš ništa primati.

Dakle u repeater modu imaš u praksi bar prepolovljenu i tu praktičnu  brzinu jer komunicira sa dva krajnja uređaja.

Normalno da je kod većih brzina interneta koji prenosiš repetitorom sa DSL-a (>20Mbps) to izražajnije nego kad prenosiš repetitorom 10Mbps a repetitor tvornički radi puno većom brzinom.

 

ps:

Svi wifi uređaji koriste standard 802.11 pa ako ti nije teško pročitaj  bar npr. stavku 1.4.1  da vidiš što smanjuje brzinu wifi uslijed smetnji.

 https://www.fer.unizg.hr/_download/repository/Bezicni_LAN-ovi.doc

13 godina
neaktivan
offline
Preporuka WiFi range extendera

Pozdrav imam thomson router tg782 i samim time nije dovoljan njegov wifi signal zbog nezgodnog položaja u kući pa sam mislio uzeti neki wifi extender da u drugom djelu kuće imam barem nekakav normalan signal.

Mislio sam uzimati sa aliexpresa ali nije mi jasno ima tih sa ethernet ulazom i bez? 

Padobranci, mineri i djevice griješe samo jednom
Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Preporuka WiFi range extendera

Pozdrav, ljudi :)

 

Ne znam jesam li na pravoj temi i opće ne znaš što tražim i ako nešto takvo uopće postoji.

 

Router je od mojeg kučnog računala udaljen nekih 20 metara (2 prostorije) i hvatam s D-Link antenom puni signal (po simbolu dolje desno), al je brzina za poludit, od 30mbs, speedtest.net kaže da ja imam između 0,5-3 mbs. Postoji li nešto što mi može pomoći, šta da napravim i kako?

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Preporuka WiFi range extendera

ta tvoja "antena" nema vanjsku antenu (oko +5dBi) već unutrašnju (-10dBi)

 

posudi neki usb-wifi adapter sa postoljem a da ima vanjsku antenu ( nešto da izgleda kao http://produto.mercadolivre.com.br/MLB-689013979-adaptador-usb-tplink-722nc-_JM) pa probaj..

Uzrok su vjerovatno smetnje od drugih korisnika wifi u okolini, može se probat u postavkama rutera postaviti na fiksni kanal sa manje smetnji.

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 9.6.2016 8:09 (AF139).
7 godina
offline
Re: Preporuka WiFi range extendera

dakle, ovaj adapter mi preporucas jer ima tu unutrasnju -10 dbi antenu, ili?

 

dobili smo taj internet prije mjesec dana i lovio sam nekih 15-20 mbs i onda postepeno sve manje do sad kad vise nije izdrzivo. moram kad dodem kuci pogledat koji je router, mozda pomogne u informacijama?

 

razmisljao sam sad kupit 10m usb kabel sa repraterom (kolko sam shvatio taj repeater bolje salje signale kroz kabel za wifi). kosta 130 kuna, da probam s tim isto ili je bacenje novca? jer nemam od koga posuditi ovakvu stvar koju si naveo..

10 godina
offline
Re: Preporuka WiFi range extendera

- wifi adapter sa vanjskom "štap" antenom ima puno bolji signal nego kad je antena unutar adaptera ( oni koji izgledaju kao usb-memory stick).

- usb kabal se ne koristi preko 5m jer tada nemože ostvariti brzinu.

- najbolja verzija je da kupiš utp kabal i postaviš od rutera do svoje sobe, tada imaš punu brzinu i nemože ti smetati ništa.

- ukoliko nabaviš rwifi-repetitor (extender) i postaviš ga na pola puta moglo bi pomoći ako nema puno smetnji što je upitno.

- prvo pokušaj po uputstvu svog rutera ući na postavke za wifi i tamo gdje piše CH Auto promjeni u npr. CH 9 ili neki drugi kanal gdje imaš najmanje smetnji.

 

ps: ako na smartfon staviš programčić "wifi analyzer" možeš provjeriti u svojoj sobi i kod rutera koji kanali od susjeda su naj jači i izabrati kanal sa najslabijim signalima za svoj ruter.

7 godina
offline
Re: Preporuka WiFi range extendera

Hm, imam baš adapter koji izgleda ko antena, D-Link DWA 127, a ne onaj koji izgleda kao usb stick...

Eh, da, ali kako s tim kablom, mora proć kroz dva vrata... Zato baš nemam ideja.

Koliko košta neki extender (dovoljno je samo da radi svoj posao)?

Probao sam to, bio je na channel 9 gdje se preklapao sa 16 drugih mreža, sada je na channel 1 i preklapa se samo sa jednom mrežom, pa se već i vidi neka razlika (5-10mbs), međutim na trenutke dođe po preko 15mbs, kako da ih zadržim? Skinuo sam inSSIDer i piše mi stalan signal -61dbm i pun je, a toliko mi varira brzina... Postoje još neke postavke routera koje trebam postavit možda?

 

I puno hvala do sada! :)

Poruka je uređivana zadnji put čet 9.6.2016 23:53 (daniel2809).
10 godina
offline
Re: Preporuka WiFi range extendera

Da takav wifi adapter odgovara jer ima dobru antenu. Problem je ako je priključen direktno na desktop PC pogotovo iza jer je nisko i do zida vjerovatno pa zato kažem usb produžni 1-5m sa postoljem da možeš pronać bolju lokaciju pa makar na ormar ako ima bolji signal.

Većina wifi rutera kad je kanal postavljen na "Automatski izbor" obično stane na 1 ili 11 kanal.

To što na inSSider vidiš puno wifi mreža treba gledati one koji su jaki da njih izbjegneš.

 

Provlačenje UTP lan-kabla je nezgodno jer bi trebalo bušiti zidove , možda plastičnim bjelim kanalicama ( ima i samoljepljivih) sakriti da bolje izgleda i na krajeve treba zakrimpat RJ45 konektore. Na nekim mjestima sam koristio obični tanki fleksibilni telefonski kabal (4žice) plosnati i provjereno radi na 20m a učvrstio sam ga ispod tepiha  ljepljivom trakom i uz rub zida plastikom sa pištoljem za plastiku :)

Ako postoji tel. utičnica kod rutera i u tvojoj sobi a  ima slobodne 4 žice može se prespojiti i iskoristiti kao lan.

 

Ako bi išao na veći trošak može se probati sa extenderom ( isto sa vanjskim antenama) ili sa parom power-line wifi adapterima.

13 godina
offline
Re: Preporuka WiFi range extendera
Matozan kaže...

Molim preporuku WiFi range extendera, router je u drugoj kući preko ulice sa WPA2 zaštitom.

Da je jednostavan za konfigurirati (samo ukucam password, bez nekih dodatnih peripetija na routeru).

I što jeftiniji, to mi je za na selo ako se tamo zaletim koji put vikendom,

da ne moram stajati na prozoru da ulovim signal s mobitelom.

 bump,

ista stvar i kod mene, router je udeljan kakvih 130m (kaže google maps)

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice