Powerline adapter?

poruka: 92
|
čitano: 52.099
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
5 godina
offline
Re: Powerline adapter?

Vi koji ih imate kolika vam je brzina na lanu routera a kolika je na izlazu iz adaptera?

12 godina
neaktivan
offline
Powerline adapter?

Živim u stambenoj zagradi gdje sam do sada korisito susjedov wifi na način da sam bio spojen extenderom na njegovu wifi mrežu. U koliko bi kupio powerline adaptere da li bi jedan mogao priključiti kod susjeda u njegovom stanu a drugi kod sebe na način da bi lanom svoj powerline adapter spojio na svoj extender? Ono što me zbunjuje odnosi se na neke postove gdje se pisalo o fazama tj. da li su powerline adapteri spojeni na istu fazu.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Powerline adapter?
myfiles4you kaže...

Živim u stambenoj zagradi gdje sam do sada korisito susjedov wifi na način da sam bio spojen extenderom na njegovu wifi mrežu. U koliko bi kupio powerline adaptere da li bi jedan mogao priključiti kod susjeda u njegovom stanu a drugi kod sebe na način da bi lanom svoj powerline adapter spojio na svoj extender? Ono što me zbunjuje odnosi se na neke postove gdje se pisalo o fazama tj. da li su powerline adapteri spojeni na istu fazu.

 +brojilo.. (kao filter..) tj u pravilu ne možeš u zgradi, no tko zna, ovisi.. (o podatcima koje nemamo-nagađamo..) :)

-pravilo za faze se odnosi na kuću, jedno domaćinstvo koje u pravilu ima jedno brojilo a faza mora biti ista (od tri moguće) tj ista žica..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
12 godina
neaktivan
offline
Re: Powerline adapter?
Bok, molio bih za savjet. Naime, u kući sa starim debelim kamenim zidovima imam loš prijem 4G interneta (lovim ga uređajem telekoma za pokućni internet). Kad uređaj postavim na prozor garaže koja se nalazi 5-6 metara od kuće, i gdje imam vizualni kontakt s odašiljačem, signal je super. Zanima me koji je najbolji način za dovući internet iz garaže, gdje bih držao uređaj, do kuće. Wifi range extenderi možda ne budu mogli "probiti" zidove kao ni 4G signal, ne znam koliko su powerline adapteri osjetljivi na udaljenost između njih itd. Hvala na pomoći!
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Powerline adapter?

Ako je garaža odvojena od kuće, zaboravi jer powerline adapteri rade preko strujnih instalacija. Odnosno, da bi radili, moraju biti spojeni na istu strujnu instalaciju. Dakle, ako je garaža spojena s kućom i kroz cijelu kuću provedena električna instalacija povezana s garažom, onda bi moglo funkcionirati, ali ako se radi o posebnom objektu koji nije zidovima i kućom povezan strujnom instalacijom, onda sigurno ne bi funkcioniralo.


Mislim da ti je za takav slučaj najbolja mesh mreža ili kupovima više routera pa povezivanje istih kabelom.

10 godina
offline
Re: Powerline adapter?

Da je garaža i 50-100 m dalje ako je spojena na struju od kuće to bi trebalo raditi sa powerline adapterima.

 

(Mesh je WIFI pa zidovi su jednaki i za domet standardnih Range Extendera i one koji imaju Mesh softwer).

13 godina
offline
Re: Powerline adapter?

Znam da je mesh mreža Wi-Fi, ali možda bi Wi-Fi bio bolje rješenje; u svaki dio kuće staviš node i problem riješen. Power line mi se baš i ne čini kao neka najbolja solucija.

10 godina
offline
Re: Powerline adapter?

Mislim da su mu debeli zidovi problem za Wifi (bilo to Mesh , AP , Ruter ili R.Extender) jer jednako guše signal.

Powerline stavi u garažu a drugi koji ima i wifi u kuću pa ako radi može dodati još koji sa wifi za druge prostorije.

Bitno je samo da je instalacija jednofazna ili mora tražiti utičnice koje su na jednoj fazi trofazne (RST) instalacije.

15 godina
offline
Re: Powerline adapter?
Marko :D kaže...

Ako je garaža odvojena od kuće, zaboravi jer powerline adapteri rade preko strujnih instalacija. ..

 

AF139 kaže...

..

Bitno je samo da je instalacija jednofazna ili mora tražiti utičnice koje su na jednoj fazi trofazne (RST) instalacije.

 

.. i dok to ne znamo, nema boljeg-dobrog odgovora.

 

-ili klasičnog, povući žicu i tako riješi sve probleme, ako može.. ali provući žicu je nekad teško..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
12 godina
neaktivan
offline
Re: Powerline adapter?

Hvala svima na odgovorima, evo me s novim informacijama. Garaža je na istoj instalaciji kao i ostatak kuće, garaža je defakto kao jedna od soba kuće. Jednofazna je instalacija, bi li to značilo da ima šanse da powerline riješi stvar? Što se tiče kupnje dodatnog routera i povezivanjem dva routera kabelom, postoji li tu neka maksimalna duljina kabela koja dolazi u obzir? Ako ne moram, najradije ne bih razvlačio kabele pa se nadam da će powerline pomoći...

13 godina
offline
Re: Powerline adapter?

U tom slučaju, vjerujem da bi power line funkcionirao. Samo pripazi da oba uključiš u zidnu utičnicu, ne u produžni kabel. Što se tiče povezivanja dva routera kabelom; maksimalna dužina mrežnog kabela je 100 metara. 

15 godina
offline
Re: Powerline adapter?
Cancer kaže...

Hvala svima na odgovorima, evo me s novim informacijama. Garaža je na istoj instalaciji kao i ostatak kuće, garaža je defakto kao jedna od soba kuće. Jednofazna je instalacija, bi li to značilo da ima šanse da powerline riješi stvar? Što se tiče kupnje dodatnog routera i povezivanjem dva routera kabelom, postoji li tu neka maksimalna duljina kabela koja dolazi u obzir? Ako ne moram, najradije ne bih razvlačio kabele pa se nadam da će powerline pomoći...

 -ako možeš povući mrežni kabel (za dva routera).. tad je to preporučljiv način, power se koristi kad iz nekog razloga to ne možeš (ne želiš..) kao i wlan..

-kablovi, do 100m je standard-deklaracija, no ide daleko više, naravno to je izvan standarda pa ovisi i svačemu, kvaliteti-spoju-sreći...

+ ako se već može povući mrežni kabel tad ne treba ništa dodatno, dva routera.. tj to je tad najjeftiniji+pouzdan način uz pretpostavku da na prosječnom modemu-routeru imaš 4-porta i da su dovoljna za tvoje potrebe-žice, za više treba switch ili drugi router koji je tad i switch..

-wlan, elegantije, danas dovoljno brzo u odnosu na žicu, pogotovo uz mesh kad nemaš problem prebacivanja s mreže na mrežu (automatika, kao za mobitel)..

-no žica je žica (zakon) kao i jefitna, uz ograničenje opreme koju imaš npr na fast-100 ili gbe-1000mbps.. dok sad već dolazi i brže, 2.5-10 (kao serveri i gaming..) no to tad traži novu-bržu opremu kao modem-switch.. -kvalitetna žica, od cat5e-cat6 zadovoljava, pošto je u pitanju garaža, logičnije je uzeti cat6, jača izolacija.. i sl. dok je cijena po metru opet niža nego ostatak opreme npr powerline..

 

-prvo kabel-žica, zatim kvalitetan wlan-mesh.. tj ako kupuješ nešto od novije opreme kao router tad pripaziš kod izbora da podržava, lakše dodavanje-podešavanje + budućnost. power je samo nužno-zlo (riješenje).. no često jedino ako wlan ne radi iz nekog razloga npr debeli zidovi-smetnje i sl. .. tj sve na kraju ovisi što želiš, gledaš li u budućnost, kao razlika npr za gaming-lag je važnija žica nego wlan, no i to se s vremenom smanjuje kao razlog i mada je kabel kvalitetno postavljen dovoljno trajan, ipak je podložan starenju, oštećenja, npr miš-štakor jer to je garaža, kao i sunce-kiša-zima-vjetar.. tj sve to ubija sve živo i neživo pa i plastiku, pucanje, dok od vjetra klimanjem tisućau puta dođe do loma itd.. ili udar groma u blizini pa sve na žici pocrkava, .. wlan nema taj problem, ako signal pokriva, a to sve za svaki slučaj ovisi o konkretnom slučaju-lokaciji i ako nekome radi dobro tebi ne mora ili obrnuto.. tj tek kad napraviš vidiš kako radi + pitanje što očekuješ ili što ćeš 'sutra' možda trebati.. jer sve se stalno mijenja, novo...

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
12 godina
neaktivan
offline
Re: Powerline adapter?

Ako bih se na kraju odlućio za powerline, imate savjet koje brandove ili modele gledati, koje karakteristike uređaja su mi važne za pripaziti i slično? Znam da ih je par bilo i u Bugu recenzirano pa budem i te recenzije potražio...

14 godina
offline
Re: Powerline adapter?

Bok,

 

drž se TP-Linka...

 

meni tp-pa7010p paket (dva, s prolaznom utičnicom) drži oko 750 Mb/s...

 

dođe nekih 60-ak ojrića novi, ali ima i na Njuškalu,,,

 

imaš i tpPLC aplikaciju kojom možeš direktno podesiti neke stvari na pojedinom adapteru (i napucati novi FW)...

 

naravski, poželjno je s prolaznom utičnicom, da ne gubiš el. priključak, i adapter ide direktno u zidnu utičnicu, nikako preko produžnog kabela ili ne daj Bože, letve...

Ju je je? Je ju je!
13 godina
offline
Re: Powerline adapter?

Slažem se. Imam doma TP-Link Archer AX20 router, radi ko' vurica od prvog dana već dvije godine; nikakvih problema s njim. Svakako preporuka za TP-Link!

15 godina
offline
Powerline adapter?

+ .. nove serije uređaja podržavaju mesh, tj pripaziti kod kupnje, pročitati što piše na kutiji (ili online-google.. najbolje na tp-link stranici gdje su svi proizvodi no može biti previše za tražiti..).

-cijene su često niže za novo vs staro jer kompletna tehnologija pojeftinjuje uz inflaciju-ratove i sl. pa kupac koji ne zna što je bolje pomisli da je možda skuplji model 'jači'.. ne mora biti, novo je bolje, ima neki fičer, brzinu-mogućnost.. i često koji euro jeftinije a kao btw, router te klase istog branda je jeftiniji 20€ od ap-a koji ima sve fičere kao ruouter-gbe.. uz ograničenje na 1-port dok router ima 4 .. po ostalom su skoro isti, tj isti soft-mogućnosti u uređajima neovisno koji kupimo, dok (skoro/većina) svi mogu biti ap-router i sl. u toj kombinaciji je isplativije kupiti router za 50€ vs ap-70€.. i prebaciti ga u ap mod.

 

-kad se ima oprema unutar jednog branda tad sve radi jednostavnije, automatika-mesh.. i juzer-početnik može podesiti jednim klikom (ne treba admin koji zna što je mreža..).

-kod ap i powerlinea jedino pripaziti za lan-brzinu, 100 ili 1000 mbps.. kao i dualband+MIMO i mesh.. i ponovo, staro može biti skuplje od novog + cijene tih uređaja rastu više od cijene routera po klasama pa je router jeftiniji od 'najjačeg' ap-a .. mada je realno router jači-vrijedniji i može baš sve tj u ovakvoj kombinaciji kao garaža neće trebati dodatni lan portovi no i cijena je niža.. za kućne-uredske potrebe je i 4-lan porta na routeru stvar o kojoj treba misliti tj eliminira potrebu za malim switchem tj ovisi koliko tko treba uređaja na žici..

 

edit: + napomena, tumačenje... za 'max' brzinu, obično je navedena suma mogućih brzina x2-duplex.. tj teoretska propustnost uređaja, ali to nije brzina koja je ostvariva, tj na wlan 400 + 800 za dualband juzer neće imati 1200, nego ili 400 ili 800 tj AND-OR operatori :) .. dok uređaji u nazivu imaju upravo taj veći broj-sumu kao i u reklamama.. na to dodati duplex-mimo antene, tj mogućnost da uređaj istovremeno može biti primopredajnik i time dvostuko efikasniji u prometu-protoku, no to nije dupla brzina npr downloada.. itd itd. mimo=dvosmjerna cesta kao laičko objašnjenje za auto-wlan.. dok mesh osigura automatsko prebacivanje na najbolji-najbrži signal-uređaj u dometu, kao što radi mobitel-odašiljač, simless.. i to jendim klikom u routeru koji vidi mesh-uređaje na mreži i podesi sve bez da juzer kemija, uz naravno jedan ssid-pass-pristup.. a sve zajedno radi super.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put ned 9.7.2023 12:31 (ihush).
 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Powerline adapter?

Puno hvala na prijedlozima, gledam kratko sad što je dostupno za kupnju pa možda nisam dobro vidio: postoji li powerline kit gdje bi prvi dio stavio u utičnicu kod routera a drugi u prostoriji u kojoj želim wifi, da mi wifi dolazi izravno iz powerline adaptera? Ili je uvijek nužno kupiti i novi router/modem koji bi se uštekao u drugi dio kita pa onda drugi dio kita povezati kabelom s routerom i onda wifi dobijem iz tog dodatnog routera?

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Powerline adapter?

TP-Link powerline adapteri imaju opciju izrade Wi-Fi mreže. Doduše, imaju samo jedan model s Wi-Fi 6. U svakom slučaju, ja bih ti preporučio da si kupiš neki normalan router jer ima više mogućnosti i zasigurno je jači od tog powerline adaptera. Gledam malo cijene, TP-Link Archer AX53 možeš dobiti po pristojnoj cijeni.

12 godina
neaktivan
offline
Re: Powerline adapter?

Da, to bi bila šteta, da su WiFi sposobnosti powerline adaptera loši...

 

Gledam kombinaciju ovog routera TP-Link Archer AX53 i 1.000 MBps powerline kita (primjerice TL-PA7017P KIT) i košta otprilike isto kao powerline adapter kit s WiFi opcijom (primjerice TL-WPA8631P KIT).

 

Nekako vjerujem da bi ovakav samostalni router s par antena trebao davati bolji WiFi signal...

 

Ne znam samo kolika je drama podesiti takvu kombinaciju: router od telekoma koji prima 4G internet, dva powerline adaptera da se internet dovuče u kuću i onda router koji bi internet WiFi signalom proširio po kući?

 

Može li se ovaj router u kući podesiti da bude defakto mirror ovog routera od telekoma ili svaki mora imati svoje zasebne postavke? Postoji li kakva šansa da ta dva routera "odbiju surađivati" iz nekog razloga?

 

Pitam svašta, nemam previše iskustva s mrežama, najveći domet mi je do sad bio prtljanje po opcijama routera od telekoma, nisam nikad dva imao u istoj mreži...

13 godina
offline
Re: Powerline adapter?
Cancer kaže...

Da, to bi bila šteta, da su WiFi sposobnosti powerline adaptera loši...

 

Gledam kombinaciju ovog routera TP-Link Archer AX53 i 1.000 MBps powerline kita (primjerice TL-PA7017P KIT) i košta otprilike isto kao powerline adapter kit s WiFi opcijom (primjerice TL-WPA8631P KIT).

 

Nekako vjerujem da bi ovakav samostalni router s par antena trebao davati bolji WiFi signal...

Ne samo to nego powerline adapteri s Wi-Fijem su često starijeg standarda, Wi-Fi 4/5, pa dobiješ manju brzinu ili slab domet. AX53 je Wi-Fi 6 router; dobivaš najnoviji standard (6E je samo nadogradnja na postojeći 6, a Wi-Fi 7 je još u razvoju), veću brzinu i bolju pokrivenost, te još hrpu funkcija koje sami powerline adapteri nemaju.

Cancer kaže... 

Ne znam samo kolika je drama podesiti takvu kombinaciju: router od telekoma koji prima 4G internet, dva powerline adaptera da se internet dovuče u kuću i onda router koji bi internet WiFi signalom proširio po kući?

Ti bi 4G router trebao spojit na powerline, pa onda u drugoj prostoriji na drugi dio powerlinea spojit router. Nikakva drama, skroz je jednostavno kao da spajaš jedan router s drugime. Samo što ovdje između dva routera imaš powerline.

Cancer kaže... 

Može li se ovaj router u kući podesiti da bude defakto mirror ovog routera od telekoma ili svaki mora imati svoje zasebne postavke? Postoji li kakva šansa da ta dva routera "odbiju surađivati" iz nekog razloga?

 

Pitam svašta, nemam previše iskustva s mrežama, najveći domet mi je do sad bio prtljanje po opcijama routera od telekoma, nisam nikad dva imao u istoj mreži...

Kako mislišmirror? Na 4G routeru ugasiš Wi-Fi, spojiš ga preko powerlinea kabelom. Onda u drugoj prostoriji gdje želiš internet uštekaš drugi dio powerline i na njega kabelom spojiš AX53. Dalje sve postavke namještaš na tom AX53, privatne IP adrese i postavke za Wi-Fi. S 4G routerom dalje uopće nemaš veze, sve si podešavaš na AX53 jer je to router na koji ćeš se na kraju povezat sa svojim uređajima. Onaj 4G router je tamo samo da dobiva internet i prosljeđuje ga na drugi router.

 

Tako ja imam namješteno, doduše na A1 optičkom internetu. U njihov Huawei router mi je spojen moj AX20 i sa svim se uređajima povezujem isključivo na moj router.

 

Da, uvijek postoji mogućnost da neki dio mreže odbije poslušnost, ali tako je sa svime u životu. Uvijek postoji mogućnost da ti auto stane na putu do posla. Uvijek možeš svu opremu naručit preko web shopa, onda imaš pravo 14 dana povrata robe sa svom ambalažom za povrat novca. Tu bar imaš neko osiguranje. 🤷‍♂️

Cancer kaže... 

Pitam svašta, nemam previše iskustva s mrežama, najveći domet mi je do sad bio prtljanje po opcijama routera od telekoma, nisam nikad dva imao u istoj mreži...

Slobodno pitaj. Znaš onu; tko pita, ne skita.

Poruka je uređivana zadnji put ned 9.7.2023 22:06 (Marko :D).
10 godina
offline
Powerline adapter?

Pitanje je koliku brzinu imaš sa tog mobilnog 3G/4G rutera, možda bi Powerline AC600 bio dovoljan. Neznam zašto uzimati Wifi6 AX ruter  kad bi njegove wifi mogućnosti imao samo u 1-2 prostorije radi debelih zidova... ?

Normalno Powerline bez wifi se spoji na 3G/4G ruter LAN kablom , a drugi powerline sa wifi npr. u dnevni boravak.

Moj PC  
0 0 hvala 1
13 godina
offline
Re: Powerline adapter?

Zato što je Wi-Fi 5 zastarjeli standard i veliku brzinu moguće je ostvariti samo preko 5 GHz koji jedva prolazi kroz tanke zidove, za razliku od 2.4 GHz. Također, možda mu jednom dođe optika s velikim brzinama ili 5G, pa da ne kupuje novi router ponovno, AX53 će zadovoljit i tada zbog velike brzine prijenosa. Još jedna od prednosti Wi-Fi 6 standarda je ušteda baterije na kompatibilnim uređajima. Uostalom, kad se nešto kupuje, kupuje se najnovije, a ne 5 godina staro. S ovom kupovinom, da platiš nešto skuplje nego što bi platio Wi-Fi 5 router, ali si dugoročno osiguran da ne moraš kupovat novu opremu za koju godinu.

Poruka je uređivana zadnji put ned 9.7.2023 23:51 (Marko :D).
5 godina
offline
Re: Powerline adapter?
AF139 kaže...

Da je garaža i 50-100 m dalje ako je spojena na struju od kuće to bi trebalo raditi sa powerline adapterima.

 

(Mesh je WIFI pa zidovi su jednaki i za domet standardnih Range Extendera i one koji imaju Mesh softwer).

 Nije mesh drugaciji samo zbog softwarea.... 

12 godina
neaktivan
offline
Re: Powerline adapter?
Marko :D kaže...

Kako mislišmirror? Na 4G routeru ugasiš Wi-Fi, spojiš ga preko powerlinea kabelom. Onda u drugoj prostoriji gdje želiš internet uštekaš drugi dio powerline i na njega kabelom spojiš AX53. Dalje sve postavke namještaš na tom AX53, privatne IP adrese i postavke za Wi-Fi. S 4G routerom dalje uopće nemaš veze, sve si podešavaš na AX53 jer je to router na koji ćeš se na kraju povezat sa svojim uređajima. Onaj 4G router je tamo samo da dobiva internet i prosljeđuje ga na drugi router.

 

 Mislio sam mirror u smislu da mi uređaji imaju jednak pristup internetu kao da imam samo router od telekoma. Al ako sam dobro shvatio, s ugašenim wifijem telekomov router ima funkciju "antene prema internetu" i jednostavno služi kao izvor za router koji ću imati u kući i koji ću powerline adapterima povezati s telekomovim routerom.

 

Kad već ubijam s pitanjima, evo još jednog. Hoće li u ovom setupu biti moguće imati i funkcionalnost fiksnog telefona koju mi sad starci koriste s telekomovim routerom? Hoće li telefon morati biti spojen na telekomov router u garaži? Ako dobro gledam, ovaj Archer router nema izlaz za telefon...

13 godina
offline
Re: Powerline adapter?
Cancer kaže...

 Mislio sam mirror u smislu da mi uređaji imaju jednak pristup internetu kao da imam samo router od telekoma. Al ako sam dobro shvatio, s ugašenim wifijem telekomov router ima funkciju "antene prema internetu" i jednostavno služi kao izvor za router koji ću imati u kući i koji ću powerline adapterima povezati s telekomovim routerom.

Dobro si skužio. Telekomov router će služit isključivo da "prima" internet koji potom, preko powerlinea, preuzima novi router i daje ga dalje tvojim uređajima. Taj telekomov router bi bio kao neka antena. Sve svoje uređaje spajaš isključivo na svoj router i to je to.

Cancer kaže...

Kad već ubijam s pitanjima, evo još jednog. Hoće li u ovom setupu biti moguće imati i funkcionalnost fiksnog telefona koju mi sad starci koriste s telekomovim routerom? Hoće li telefon morati biti spojen na telekomov router u garaži? Ako dobro gledam, ovaj Archer router nema izlaz za telefon...

Wi-Fi routeri nemaju opciju spajanja fisknog telefona, njega ostavljaš spojenog na router od operatera. 

15 godina
offline
Powerline adapter?

..hmm, da-ne i zablude :))

 

zbog razlikovanja i samog postojanja riječi, za liniju se treba-mora uvjek koristiti termin-riječ modem, dok je router mrežni šef.

-osnove, uređaj ili pc-server koji je to nekad davno radio, dok nije bilo adekvatnih kutijica, mogućnosit ram, cpu.. jer sve to je ekšli software, dok je u uređaju to upakirano i radi neki čip.. koji ima svoj os ili bios ili firmware kako god ga klasificirali što je opet isto, soft. Hard(ware) je fizički dio, plastika-lim, konektori, žice.. kao i čip-cpu koji to radi no u njemu to radi soft-algoritam i samo je pitanje koji cpu to radi, dislociran u uređaju-komponenti kao audiokontroler, video, mrežni itd. ili sve radi centralni cpu u računalu pa se to nazove soft mod, .. kao za gaming emulaciju directxa fičera kojeg gpu ne podržava u hw, tad to radi soft, dok je ekšli uvjek soft samo pitanje na kojem čipu, odvojenom-specijaliziranom koji to tad radi brže-lakše ili generic-purpose-cpu koji mora raditi i sve ostalo tj utječe na performanse..

 

the-uređaj, kao ono što nazovemo modem ili router (ili nas, ili media player ili print server ili nešto deseto..) je jedna ili više funkcija, kao lan-server +switch, wlan-server, print server, file server, media server, tj sve uloge koje the-uređaj-kutijica može raditi su 'server' role (koje je nekad radio pc-server, s odgovarajućim brojem mrežnih kartica i sl.), kao konkrenti taskovi..

-po toj primarnoj funkciji uređaj dobije naziv, klasifikaciju, pa je u osnovi isti uređaj-kutija moguće nazvati routerom, nasom, nekim-serverom.. dok je za modem uvjek kriterij da ima 'liniju' tj fizičku komunikaciju-liniju točke a do točke b.. tj 'modem' kao riječ koja upravo kao ''sinonim'' označava komunikaciju na daljinu.

 

-zato, da bi se neki uređaj kao router nazvao modemom, mora imati liniju, od operatera, priključak, kao stara parica-telefon-bakar ili coax-kabelska, ili bilo koji drugi, satelitski, optika.. tj priključak od operatera-linije, tad je to modem (i nekad je to bio odvojen-zaseban dio-uređaj, dok je router radio mrežni ostatak posla).

-zato, svaki router ima WAN port priključak, tj mjesto gdje mu liniju-internet-mrežu (sve je mreža) daje modem ili drugi router.. tj onaj uređaj koji se brine kao karika u lancu o liniji pri čemu to može biti i router..

-upravo po tipu priključka, linija npr RJ11-telefonski ili bnc-coax ili wan-port mrežni možete na prvi pogled zaključiti što je uređaj, modem ili router, mada je to u osnovi ista kutija-uređaj..

-svaki router odavno ima i integriran switch, klasično 4-portni za LAN.. modem može i ne mora imati, većinom danas i unazad godinama ima, no nije nužno tj ovisi kakav komplet koristi operater i može biti kao za optiku zaseban modul tj u početku neke tehnologije je to češće, modularno-fizički dok se kasnije sve zbog cijene-odražavanja ugura u jednu kutiju .. kao što danas svi uređaji imaju i usb priključak koji može služiti kao fileserver-port za share ili kao dongle za podržane uređaje npr dodanti lte-g4-5 modem-liniju ili nešto deseto kao miš-printer itd.. dok naprednije soft s većim mogućnostima možemo čak nazvati modem-os, kao openWRT.. i teoretski je svaki uređaj isti-sličan kao prosječan pc tj moguće je sve-svašta, kao gaming konzola, pitanje je samo praktičnosti, cijene-tržišta, namjene..

 

modem ima priključak za liniju neovisno kojim tipom-medijem prema operateru-centrali, router nema nego to dobije od drugog (prvog?) prethodnog uređaja u lancu.. i zato ima wan port. Kad router ima liniju tad se naziva modem dok se unutar iste klase podrazumijeva da svi routeri imaju iste-slične osnovne mogućnosti, kao što to imaju drugi uređaji, tv-mob-auto... i tek za nešto konkretno-jače se traži odgovarajući-jaći..

 

opet, sve to je soft ili firmware-os.. kako god ga klasificirali, tj od fizičkog switcha s 4 porta uređaj može ako soft dozvoljava juzeru konfigurirati bilo koji port za bilo koji posao-task, npr lan ili wan, dmz, balanser-koncentrator itd.. tj routeri više klase-firewall to nude dok standardno nemaju wlan (sigurnost, isključivo direktan pristup žicom, no može zapravo bilo koja kombinacija).. ali njihov soft nudi sve moguće kombinacije, dok operaterova oprema nasuprot često ono što je inače moguće, ograniče-isključe jer operater želi kontrolu nad svojom opremom, ne želi da juzer gleda iptv kanale koje ne plaća u paketu, brzina i sl. .. tj ovisi kako operater kontrolira biznis-naplatu-korištenje i zato inače 'normalan' modem-router često ima ograničenje kad ga operater rebrenda-fleshira svojim softom uz logo-boje i recimo juzer nema puni admin pristup nego ograničeno..

 

zato kod korištenja riječi, u pravilu, svaka kutijica operatera je modem, dok juzer za osobne ili poslovne potrebe u trgovini kupi router (modemi se u pravilu ne kupuju, loše cijene iz tog razloga i ograničenja standarda koji se godinama nadograđuje kao adsl-adsl+-vdsl.. tj modem u pravilu operater daje na korištenje pri čemu ostaje vlasnik mrežne opreme i u slučaju kvara daje novi i sl. .. tj modem ovisi o operateru-centrali, pa tako bnet-kabelska ima kabelski (nekad tv) modem na linijama gdje je bnetova-coax mreža dok zbrku radi što je to sad sve a1 i teoretski je isto. Tcom je praktički bio isključivo na fixnom-parici-tel liniji dok se mobilni kao pokućni naravno ne spaja konektorom-žicom nego mobilnom mobač-mrežom tj sim karticom i odašiljačem.. .. to su modemi.

 

-router je mrežni šef, za lan, share, .. i ono po čemu su dobili naziv, rute-putevi-skretnice + pravila-rullovi-filteri.. kao željeznička pruga-skretnica-smjer.. i jedan od naziva je i usmjernik :) .. ili šef (željezničke) stanice, koji skretničaru kaže kamo na koji kolosjek treba preusmjeriti neki vlak-vagon.. ili paket podataka koji putuje tcpip protokolom, mrežom..

-u pravilu, otvoreni-slobodni su lan-portovi, nisu blokirani-zatvoreni.. dok je ulaz s wan-internet porta blokiran-firewallan.. tj to je ono što se zove otvaranje porta ili portforwardiranje kad se nešto želi s lana omogućiti preko interneta-wana npr server-gaming-hosting...

-vpn je nešto isto-slično tj enkapsulirana komunikacija koja na soft layer mreže doda svoj tunel-rutu-pravila-skretnice.. i spoji dva mjesta na mreži u jednu mrežu kao lan-lokalnu (subnet, ograničenja dostupnosti računala-pristupa u mreži po subnetovima, odvojenim mrežama u kojima svakom upravlja njen router dok komunikaciju između mreža-routera određuju ta pravila-rute-firewalovi-vpnovi..

 

-router može imati vpn mogunosti, može biti zaseban uređaj specijaliziran za takve taskove, može biti gateway.. no opet, to sve je 'samo' soft.. a kutijice su samo kutijice, fizički konektori i sl. pri čemu ovisi o cijeni i potrebama pa i marketingu kako će se neka kutija nazvati, u kojoj klasi će biti.. kao što za svako vozilo klase traktor bez da ga vidimo-znamo očekujemo da ima priključak za oranje-plug, kao što svako osobno vozilo klase limuzina ima barem 4 mjesta za putnike, kao što svaki šleper ima prikjučak za kontejner ili bager ima ralicu.. tj teoretski može biti traktor bez pluga ili plug prišarafljen na bolid f1 no to je besmisleno odnosno naziv određuje funkciju upravo kako bi se to znalo, razlikovalo.. a sve to su vozila i imaju volan, kotače, motor, gorivo.. tako su to sve neke mrežne kutijice-uređaji no ako je mediaplayer za gledanje filmova tad će imati video izlaz kao hdmi, dok ako je nas imat će mrežne portove i možda usb.. a oba mogu imati sve no tad je to možda bačen dollar na konektor u proizvodnji koji se nikad neće koristiti osim skupljati prašinu i pri tome će nas imati jedno ili više mjesta za hardove tj to ih je do sad razlikovalo po cijeni-klasi, recimo za 4 diska + raid mogućnosti + brža mreža kao za sever 1-2-10gbe.. ili par mrežnih dok prosječan dvbt-iptv prijemnik može imati stari fast-100 port ili usb2.0 .. jer mu ta brzina nije toliko bitna tj cijena...

 

modem, router, ostali mrežni uređaji.. kao ostali kućanski aparati, vozila, pića-hrana.. svi imaju svoje nazive, klase-kategorije-cijene-mogućnosti i već nazivom ih svrstamo-razlikujemo, pa bi bilo poželjno da se na ovom forumu u ovim temama upravo tako i koriste nazivi, za modem, za router.. jer je tad lakše, manje nesporazuma, tj teoretski bi tako trebalo biti :))

 

-modem=linija-internet, neovisno o tipu mreže-priključka-medija..

-router, mrežni šef, pri čemu je jedna lokalna mreža, jedan subnet dijela u ipv4 podjeli na 4-broja 0-255, treći-c broj=subnet ili radna grupa (workgroup) dok su rute-rulovi-pravila-skretnice.. usmjeravanje prometa, blokiranje-dozvoljavanje ono što rade u malo složenijoj mreži.

-switch, mrežni razvodnik, kutijica, .. pametnija od hub-a, još pametnija ako je iz klase smart kad ima rudimentarne router funkcije i baratanje portovima..

-server-nešto.. svaka uloga bilo čega na mreži, tj server klijentu nešto nudi-daje, file, print, wlan, razno.. i to može biti zasebna kutijica ili integrirano, tj i to je samo soft a mogućnosti softa i čipa-rama-cpua kojeg kutijica ima jednako kao za računala određuje što sve može, s više rama može više pravila-tablica-rulova.. s manje može manje-ništa.. jednako kao 'snaga' računala npr za gaming i hw koji je za to potreban dok tek tad soft može adekvatno raditi ako je to zadovoljeno.. i to određuje klasu-cijenu uređaja, kao i auta, konzole-gaminga itd..

 

AP, extenderi, pojačivači, repetitori.. razni nazivi, najnetočniji je pojačivači.. jer signal je isti, repetitor je ok jer se tad razumije što radi odnosno extend je u prijevodu produžiti.. dobaciti nešto dalje dok se ap kao kratica-akronim može najlakše koristiti ili pristupna točka, no ne govori juzeru ono što mu kaže riječ extender .. pa i 'pojačivač' :) .. tj juzer ne razmišlja u kontra smjeru, tj ap se postavi na mjesto gdje se želi wlanom pokriti signal, dok će do ap-a signal biti recimo doveden žicom.. i to je tad ok naziv, AP, access point, pristupna točka, kao strujni priključak kojeg imamo po kući-stanu na raznim mjestima, po zidovima.. tj ne moramo ići u dnevni boravak uključiti mixer nego to imamo i u kuhinji.. ili fen u kupaonici, naravno moramo imati ap-priključak, koji tad služi tome.

 

ap.. u osnovi je isti-sličan routeru.. teoretski, no zbog namjene je fizički manji, obično iz tog razloga ima samo jedan lan port (ili bez, samo wlan).. dok powerline obično ide u utičnicu s prolaznim šuko.. pa je jasno gdje će biti postavljen, u strujnu utičnicu.. tj to je jedina razlika powerlinea i ap, žica strujna ili mrežna na koju je spojen... i to su tad pristupne točke, koje će wlan distribuirati po prostorijama kuće-stana-biza dok bi zidovi mogli biti prepreka-smetnja .. tj prosječan stan obično pokrije jedan uređaj, modem-router s wlanom..

-obično, većina ap može biti router, mod, kao i većina routera ima i ap mod.. tj to je opet samo soft opcija-mogućnost.. a razlika je default-postavke pa je juzeru lakše upaliti-resetirati ap nego podesiti router što znači da mora ući u sučelje-upravljanje i znati što-gdje podesiti ako to uređaj nudi tj nešto osnovnog znanja o radu-podešavanja uređaja.. i reset-tipka-rupica koja sve promjene uređaja resetira na tvorničke-defaultne pa što god juzer zbrlja možemo resetirati.. i ako je to osnovna funkcija tad će tako uređaj raditi (naravno mora se dodati npr wlan pass i izbor ponuđenih-dostupnih mreža u dometu za prvo spajanje da bi radio wlan..).

-često ap može biti skuplji od routera, nema smisla.. no tako je zbog ponude-potražnje a možda i jednostavnosti-podešavanja za prosječne kućne juzere..

 

-kad se ima router s mesh opcijom, tad je zgodno što takvi dodatni ap uređaji koji imaju mesh support jednim klikom obave sve za juzer-početnik klasu, bez takve automatike juzer bi trebao znati osnovne stvari o mreži da to sve postavi-podesi + bez mesha i sl. tehnologija je svako prebacivanje na bolji-jači signal neko kemijanje.. mesh to radi glatko-bešavno-jednostavno, automatika.

 

-modem operatera.. recimo nema takvu mogućnost jer je to ipak noviji fičer.

-treba li se nešto podešavati na modemu? .. ne, ne treba zvati operatera, ne treba tražiti bridganje i sl. ne treba neki poseban router koji bi mogao preuzeti ulogu modema za spajanje-liniju (ili pitanje za tel.broj-priključak..).. tj može i to ako je potrebno i tad se s tim razlogom kupuje oprema koja to može.. no to nije za prosječne juzere potrebno.. tj modem može raditi jednako kao što radi i bez routera... pri čemu ako (ne)želite možete isključiti-uključiti modemov wlan.. nevažno, tj možete imati dvije mreže, modemsku-linijsku-glavnu i svoju-kućnu-internu-routersku.. dovoljno je modem-lan spojiti na router-wan port, tj kao što spajate računalo-tv-ostalo.. a na routeru je za to wan port i zato postoji. .. sve osnovno tad radi outofbox.. odnosno kod starijih uređaja ili klasičara je potrebno ući u postavke i ovisno o adresi modema-subnetu onaj treći-c broj prilagoditi-promijeniti, tj ovisi o adresi koju ima operater-modem.. defaultno za tcom i većinu je 192.168.1.1 .. iskon je na 192.168.5.1 bnet(bivši)a1 je 192.168.0.1 .. i ako to ne radi automatika routera, tad ručno prilagoditi mrežnu adresu, treći-c broj koji ne smije biti isti kao modemski, tj svaka mreža jedan-različiti broj.. 0-1-2... to je sve, a to odavno obavi automatika routera kod paljenja tj detektira adresu na wan portu (modema) i po potrebi promijenit svoju obično 0-na-1 ili 1-na-0 .. ili na 2..

-ponovo, jedino ne smiju biti iste-duple adrese, treći broj-subnet... tj tad imamo koliziju, jednako kao da dva uređaja-računala imaju istu ip-adresu (četvrti broj).. sve ostalo tad radi outofbox, juzer spojen na modem ima internet, juzer spojen na router ima internet.. pri tome s routera može na modemsku mrežu, dostupno-vidljivo, tj u tom smjeru je otvoreno, dok modemski juzer ne može u routersku mrežu jer wan port je firewallan i tek kad ga se dozvoli-otvori pristup je moguć.. tj to tad radi juzer kad zna što želi, napredniji ili uči.. ne mora baš ništa, sve radi naizgled jednako kao da routera nema odnosno jedino što će vidjeti različite ip adrese treći-c broj ovisno na koji uređaj modem-router se spoji (kao i četvrti broj koji tad dodjeljuje dhcp-server automatika tj mrežni šef za svoj subnet treći broj..)

 

-dhcp.. točnije, dhcp server je još jedna od funkcija uređaja.. automatika koja ovisno o podešenom subnetu routera-šefa (ili modem, u tome su jednaki-siti tj oba su routeri) umjesto ručnog postavljanja adresa automatikom dodljeli uređajima.. + može se podešavati-rezervirati može se bindati s mac adresom, može svašta.. često uvjet za wlan koji mora imati ip .. inače u stara vremena su se adrese unosile ručno, ništa posebno, automatika, radi, lakše nego brinuti i ručno na svaki uređaj upisivati potrebne adrese i ostale podatke ako gatway bez kojeg nema izlaza na interenet...

hint, neovisno na koji uređaj modem-router se spojite, ako želite ručno upisati gw možete uvjek adresu routera-servera dok on zna svoju wan adresu tj onog izlaznog i obavi translaciju .. tj ne mora se znati ip modema jer to zna router tj zna da to ide na njegov wan port i da su lančano-kaskadno spojeni x-komada routera na kraju bi došli do modema tj interneta.. osim ako je previše hupsova pa komunikacija može pasti prije tog :) ..

 

većina uređaja ima wlan, ima dhcp, ima jedan-više lan portova, .. wan ima samo router, dok viša klasa može svaki port prenamijeniti po potrebi dok iz sigurnosnih razloga ne mora imati wlan tj primarno služe kao firewall-gateway i sl. kutijice u mrežnim ormarima, dok se wlan tad dodaje po potrebi ili ap i sl. tj dio mrežne 'profi' opreme se recimo drži u mrežnom ormariću.. nasuprot tome je AP kojeg postavljamo ovisno o prostoru-potrebi, kao i zidne lan utičnice (ili struja-ostalo).. i tad u takvoj mreži s mrežnim ormarom koji je možda u podrumu nema ni smisla-razloga imati wlan.. i zato ga 'profi' (skupa) oprema često i nema + pravila za sigurnost-protokole..

 

-svkai uređaj u mreži mora dobiti svoj jedinstveni ip-broj-adresu.. od dhcp-a je najjednostavnije, no u jednoj mreži jedan šef, tj jedan dhcp.. ako imamo dva aktivna imamo problem, tj dva routera.. i tad ili im se promjene subnetovi ili se mreža segmentira od-do adrese ili što već netko želi.. npr isključi se dhcp na jednom routeru čime on zapravo gubi smisao-naziv i postane skuplji switch-priključak tj ako se koristi njegov wlan tad se njemu mora reći od kud da uzme ip podatak tj tko je u mreži šef-dhc-server.. dok kod nekih tad povezano ne radi wlan.. tj ocija modova kao router ili ap to sve posloži, pa u ap modu radi wlan dok adrese dodjeljuje drugi mrežni šef.. i tad se router ne spaja na takvu mrežu na wan port nego kao switch na lan port.. tj obrnuto, kad bi na oba uređaja bio uključen dhcp i da su spojeni lan portovima tad bi imali dupliće-koliziju u istoj mreži.

-ap, neovisno pravi ili router u ap modu, mrežno lan portom dobije adresu i sve potrebne podatke od šefa pa i dhcp kao i gw.. i tad wlan u ap modu koristi taj šefov dhcp pri čemu nema posebih podešavanja, nije teško.. tj ili je router ili ap + spaja se na wan ili lan port.. povezano-oboje, ili-ili i tad sve radi, jednako kao što bi radio normalan ap uređaj dok router tad ne radi ništa posebno pametno.. nije šef nego samo priključna točka-posrednik.

 

tj juzer treba znati što se može, što koja opcija nudi-povezuje-uvjetuje.. tj imati ideju što-ako.. ili potrebu, treba li jednu mrežu ili dvije-odvojene koje može spojiti uz osnovno znanje admina-mreže.. ili želi jednostavnost ap načina rada dok za default ne mora ulaziti u postavke uređaja za promjenu u drugi mod mora znati barem kako se uđe i podesi + saveati-rebootati kako bi izmjena bila prihvaćena, ne samo izaći jer tad većinom promjene nema.

..+ za sve što se radi mrežno ne mora biti vidljivo odmah, za reboot treba 1-2min, za neke mrežne podatke možda 15sec. ili refreshanje pa do tog da ponekad treba restart računala (ili cmd ipconfig/flushdns, /renew itd..).

..+ za promjene mrežne adrese routera (modema, ap..) u pravilu tad gubimo vezu s apps-sučeljem tj treba ponovo ući na novu-izmjenjenu adresu uređaja,.. i nastaviti podešavanja po potrebi, npr wlan pass i sl.

.. to su stvari koje se rade jednom.. i podešene rade godinama do kvara ili kad želimo nešto čačkati-mijenjati-dodati.. kad se zna što-gdje podešavanje modem-router-ap i par uređaja-računala je sve unutar desetak minuta, uz naravo znanje na kojoj adresi je koji uređaj da bi ušli u sučelje-podešavanje, koji je username i pass i pogotovo, ne miješati s admin-user i wlan passom ili pinom.. tj jedan user-pass je za pristup-podešavanje uređaja, drugi za wlan (samo pass ili pin) .. to može biti identično, ne mora, na modemu operatera je često isto-identično dok je na routeru kojeg se kupi defautlno admin-admin i sl. + obično prvo paljenje automatikom natjera juzera na promjenu pass-podatka pa i to da je za prvi ulaz bez-passa, prazno.. i ako nešto zbrlja može reset (rupica..) i sl. ili listati manual-čitati, admin-admin, 0000 itd..

 

-reset.. u pravilu rupica cca 1mm stražnja strana uređaja.. držati pritisnuto dok ne blicnu sve lampice-ledice, ugase se-upale.. tad pustiti (4-7sec većinom, ponekad duže, zato gledati ledice..) i čekati koju minutu gledajući ledice jer u tom trenu se ne može pristupiti uređaju, boota se.. kad se popale lampice i smiri blicanje tad se ulazi u uređaj..

-reset, soft i-ili hard.. vraća sve postavke na tvorničke, pa sve treba ponoviti od nule .. tj zato se u naprednijoj-složenijoj mreži radi backup configa.. i svaki router nudi saveanje kao mali file.. u početku dok se može resetirati nije važno.. no kad jednom podesite napravite backup-postavki.. lakše je, brže. Za prosječne kućne korisnike to nije važno tj nema toliko bitnih postavki.. npr gaming portovi ako se forwardaju i sl. u firmama vrlo važno, printeri, serveri, vpnovi, sve.. nije zgodno ako se sve resetira ili treba podesiti dok ostatak firme stoji i to rade admini (uz zaljevanje cvijeća, kuhanje kave i ostale backupove-shareove..) :)

 

* + modem operatera, kao fusnota-napomena .. često ograničen mogućnostima, juzer nema pravi admin pristup + reset postavki od strane operatera-centrale koji može bilo kad bilo što, ima pristup + upgrade.. postavke na operaterovoj opremi ne moraju biti trajne kao na vlastitoj, tj ovisi o operateru ... + pa i njihovom backupu i načinu kako koja centrala radi, pa tako u slučaju nekog reseta-gašenja-kvara centrale mogu pogubiti juzerske postavke i krenuti od nule ili iz starog backupa.. pa ako se nešto resetira ne treba se čuditi, juzer nema kontrolu nego operater.. mada su teoretski to isti uređaji.

+ ovisno o seriji-generaciji.. i zastarjevanju, ponekad ostanu kao višak-smeće, dobije se novi modem.. poneki se može iskoristiti kao router, poneki se može nadograditi openwrt-om.. to ovisi o količini rom-rama i sl. dok razvojem brzina-standarda wlana zastarjevaju i postanu beskorisni, nemaju mesh i dualband i sl. uz relativno niske cijene routera po trgovinama nema posebnog razloga mučiti se takvom opremom, eventualno za probu-učenje npr kako fleshati i sl. pa ako se zbrlja-cigla bar nije šteta :)) ..

 

* napomena, mada tehnički ne postoji 'razlog' često oprema unutar jednog branda radi bolje, neki fičer kao mesh.. pa ako se krene kupovati npr tplinkova oprema zgodno je imati sve-ostalo.. dok teoretski može raditi bilo koji drugi brand jednako, u početku standarda obično postoje problemi.. isprave se i tad je ok no stalno izađe nešto novo-brže kao i to da unutar nekog branda može biti lakše snaći se u izgledu-opcijama samog softwarea-sučelja, jer sad svi imaju neke wizardmodove, poneki i stari-klasičan routerski prikaz a to može biti zbunjujuće pronaći nešto itd.. tj veći problem pronaći-snaći se nego klik-nextanje, kao što dosta uređaja dolazi bez papirnatog manuala pa se nema što čitati-tražiti (skinuti s neta ili u samom sučelju apps..) teorija i praksa.. mada je isto ponekad nije baš isto :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
0 0 hvala 0
18 mjeseci
protjeran
offline
Powerline adapter?

Nedavno sam od Hrvatskog Telekoma dobio novi modem, onaj crni ARCADYAN VRV9518BA-2C (slika dolje). 

Imam problema sa D-Link Powerline adapterom. Prije mi je radio savršeno na katu, a sada imam problema sa stabilnosčću veze, puca i prekida često ali ne uvijek, ima dana kada radi normalno, rekao bih u prosjeku svako drugi dan problemi. Probao sam koristiti bilo koji od 4 LAN porta na kabelu, mjenjao kabel, mjenjao utičnice. Jel trebam raditi onaj port forwarding možda?

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Powerline adapter?

-ne, jer portfwd nema s tim veze, tj stabilnost linije nema veze s fwd.. ima s centralom-linijom (radovi-promjene ili oštećenje u kvartu, smetnje, opterećenje itd..) ili nekvaliteta samog uređaja, pregrijavanje, nedovoljno resursa za logove itd pa do soft problema (osft-os-firmware uređaja) koji upravlja svime.. tj ili je hard ili soft uzrok-problem, žice-portove si provjerio, ostalo je ili linija-operater ili uređaj pa i samo računalo npr malware ili torrentseeder koji ubije liniju opterećenjem itd. a portforward je jedan od 'simptoma' tj juzer-početnik često slijedi takve upute koje izbaci internet pri čemu su to često maliciozne upute, rizične ili za nešto sasvim deseto kao server ili specifična apps koja to traži. .. sama linija-uređaji to ne traže, tad se to ne radi tj fwd se radi samo kad je to potrebno i kad se zna što se radi.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
10 godina
offline
Re: Powerline adapter?
Qui-Gon-Jinn kaže...

Nedavno sam od Hrvatskog Telekoma dobio novi modem, onaj crni ARCADYAN VRV9518BA-2C (slika dolje). 

Imam problema sa D-Link Powerline adapterom. Prije mi je radio savršeno na katu, a sada imam problema sa stabilnosčću veze, puca i prekida često ali ne uvijek, ima dana kada radi normalno, rekao bih u prosjeku svako drugi dan problemi. Probao sam koristiti bilo koji od 4 LAN porta na kabelu, mjenjao kabel, mjenjao utičnice. Jel trebam raditi onaj port forwarding možda?

 Provjeri postavke tog rutera, mogući problem može biti ako ima uključenu opciju power-save tj. štednje energije pa gasi nepotrebne portove i opcije dok ne zatrebaju ponovo te ih tek tada uključuje.

18 mjeseci
protjeran
offline
Re: Powerline adapter?
AF139 kaže...
Qui-Gon-Jinn kaže...

Nedavno sam od Hrvatskog Telekoma dobio novi modem, onaj crni ARCADYAN VRV9518BA-2C (slika dolje). 

Imam problema sa D-Link Powerline adapterom. Prije mi je radio savršeno na katu, a sada imam problema sa stabilnosčću veze, puca i prekida često ali ne uvijek, ima dana kada radi normalno, rekao bih u prosjeku svako drugi dan problemi. Probao sam koristiti bilo koji od 4 LAN porta na kabelu, mjenjao kabel, mjenjao utičnice. Jel trebam raditi onaj port forwarding možda?

 Provjeri postavke tog rutera, mogući problem može biti ako ima uključenu opciju power-save tj. štednje energije pa gasi nepotrebne portove i opcije dok ne zatrebaju ponovo te ih tek tada uključuje.

 Prekopao sam postavke i nažalost ne nalazim nikakvu power save opciju, imas li jos kakav savjet?

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice