Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

poruka: 658
|
čitano: 259.019
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

-router se spaja na wan port.. to je normalno, default.. naravno da će raditi.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
14 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
Pozdrav, doma imam HT-ov 5G FWA i arcadyan ruter. Ja sam na drugom katu obiteljske kuće i ispod su još dvije razine, svaka etaža cca 120 kvadrata. Ruter se nalazi u stropu (ne na stropu nego je sakriven u) odmah na knauf ploči na jednom kraju stana. Signal na mom katu je OK u cijelom stanu, na etaži ispod je super odmah ispod rutera ali naravno slabi kako se odmičeš u drugi kraj etaže da bi nestao na kraju.
Imam jedan Ubiquiti UniFi 6 long range kojeg sam spojio na ruter na kojem sam isključio wifi (tako da je UniFi jedini AP), neugodno sam se iznenadio kad sam shvatio da je signal jedva (ako išta) jači u usporedbi sa arcadyanom (koji je isto wifi 6 certificiran).
Plan mi je nekako ga pomaknuti da je bliže sredini da imam što jači signal.
Ni sam nisam pametan da za donji stan nabavim od ubiquitija još jedan element za donji kat i nadam se bar nekakvom signalu u prizemlju. Ili da sve zamjenim (jer je UniFi 6 LR cjenovno skup) za neki mash sustav sa 3 noda i svaki stavim na svoj kat
Poruka je uređivana zadnji put sri 28.6.2023 21:20 (nani).
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
ihush kaže...

-router se spaja na wan port.. to je normalno, default.. naravno da će raditi.

Preko WAN-a nije radilo...

Tlačio sam Iskon, ubacio Inboxx V45 u bridge, unio podatke u DLink i on je sada ruter, sada sve leti, totalno druga priča...

15 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

-nemoguće da preko wan-a ne radi, jer je to default-normalan način, tj to je osnovna razlika routera i modema, tj modem je uređaj koji ima liniju neovisno o tipu, dok je router onaj šef koji upravlja uz ostale server-role kao dhcp, wlan, print itd.. tj nešto si radio pogrešno, npr pogrešan-isti subnet.. mora biti različit jer su to tad dvije mreže, dva šefa.. u bridge modu se u modemu isključuju sve router funkcije i tad je on samo linija tj nema recimo moguće kolizije-dupliranja što je vjerojatno bio uzrok problema.. tj tad ne može biti pogrešna-dupla postavka jer tad opet radi samo jedan uređaj-šef.

-router je uvjek bio router, nije postao modem, tj taj dio i dalje daje modem, dok sad juzerske podatke može imati router u npr ppoe dijelu .. tj to i dalje ide na njegov wan port jer naprosto router nema npr rj11-telefonsku liniju ili coax-sat-mobilnu.. tj može imati i tad se naziva modem.

 

-ekšli svi portovi su i mogu biti programabilni ovisno o software-firmwareu tj što sve proizvođač (ne)želi omogućiti ovisno o klasi-cijeni uređaja, pa su tako kao odvojeni lan-switch portovi za internu mrežu-lan.. no u višoj klasi se mogu po potrebi konfigurirati kao wan i sl. dok o fizičkom konektoru ovisi samo što se sve može priključiti, koja linija ili samo mrežni kabel-rj45.. npr optika, koja ovisno o setu-kompletu može biti modem+router ili jedna kutija za sve.. tj sve te funkcije-dijelovi mogu biti zasebne kutijice kao switch, wlan... no zbog praktičnosti-cijene su u jednoj kutiji a ovisno o specijalizaciji tad te uređaje nazovemo modem, router, nas, mediaplayer, iptv itd.. dok gašenjem router-naprednih funkcija ili dhcp-a dobiješ 'glupi switch' kutijicu.

 

-što je router-routanje? .. kao što riječ kaže, ruta-put-trasa-usmjernik-skretnica-putokaz.. koji defaultno blokira sve s interneta, firelall, wan-port.. zbog sigurnosti, dok je defaultno lan otvoren-slobodan kao na switchu. U opcijama routera se tad podešavaju pravila-rulovi, npr za dmz ili otvaranje porta, portfwd.. tj upravo to je ta ruta-skretnica-usmjernik po kojem ima naziv, od točke-porta-a do točke-porta-b i nazad-dvosmjerno.. tad imaš rutu, mrežu (složeniju) tj čim posotji više od jedne mreže-subneta (treći broj ipv4 adrese a-b-c-d ..) tad je rutanje potrebno da bi paket iz jedne mreže došao u drugu kao i odgovor nazad, tj internet-linija-wan-lan komunikacija koja defaultno bvlokira ulaz s internet strane dok juzer može surfati tj on je taj koji otvara kanal i to router u routing tablici prati-zna pa kad imaš više računala recimo 4 na 4-porta, za svako zna koji paket je kamo otišao, kamo ga vratiti, tj dok recimo gledaš yt-stream router mora znati kojem računalu u mreži šalje koji paket podataka, skretnica-usmjernik-putokaz, u oba smijera.. i to radi defaultna automatika dok naprednije radi admin ovisno o potrebi mreže-posla i ograničeno klasom-mogućnostima routera tj softwarea koji ga svrsta u jeftikaner s rudimentarnim mogućnostima ili napredni klase firewall-loadbalancing i sl. koji može baš sve što mreža može..

 

-npr na nekim routerima je wlan ovisan o dhcp-u, pa ako se isključi tad ne radi ni wlan jer tad nema podatke koje treba dodjeliti računalu-adresu.. tj ovisi o softwareu, o podešavanju, o modu rada kao router ili AP-extender.. tj ovisno o tome ip dodjeljuje drugi uređaj dok je wlan tad samo AP-točka.. i danas su prakički svi AP=router tj oba uređaja mogu oboje s razlikom da router ima više lan portova dok ap možda jedan ili nijedan... i za juzera bez znanja su možda praktičniji tj spojiš-radi kad im treba kao ap.. tj tad nema kolizije-dupliranja što je vjerojatno odgovor na problem u tvom slučaju a za svaki uređaj je to isto-slično tj kao auti-tv-mobitel-vešmašina.. sve je to isto jednom kad znaš kako nešto radi dok je samo pitanje kako pronaći opcije u menijima tj što i kako soft nudi uz moguća ograničenja jer tako proizvođač napravi veću ponudu-cijene 'jačih' uređaja .. mada su teoretski svi isti.

 

**

edit: za post iznad.. ako bilo što kupuje, preporučljivo tražiti s mesh opcijom, radi odlično upravo za takve potrebe pokrivenosti + seemless.. dok novi ap uređaji vidljivi u takvoj mreži imaju svoju opciju tj automatika sve podesi kroz par klik-nexotva.. lakše nego prije to sve raditi ručno + prelaz na bolji signal je automatika + obje mreže 2.4-5ghz ovisno o signalu bez da juzer mora podešavati-birati-znati.. tj na kraju se svede na to koliko ap-a treba da bi kvalitetno željenom brzinom-signalom pokrio neki prostor za što nema pravila tj kuća-katovi-zidovi.. i želje, tj novac-cijena jer brže=skuplje + ako ima lan port + ako je fast-100 ili 1000mbps preko žice itd. pa su u rasponu od 15-100€ po komadu.. i nema pravila za svaki pojedini slučaj dok se konkretno ne proba-vidi pa svatko mora za sebe isporbati..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put čet 22.6.2023 15:43 (ihush).
10 godina
neaktivan
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
Pitanje - mogu li se sa nekim od Xiaomi routera spojiti na Wi-Fi mrežu (otvorenu, nije u mom vlasništvu, ne mogu po želji podešavati njenu opremu) i to na određeni AP (jedinstvena MAC adresa tog AP-a) koji je samo jedan u nizu drugih AP-ova s istim SSID-om? Znači ja baš želim izabrati taj AP makar imao jači signal od nekog drugog AP-a s istim imenom mreže? Hvala puno!
Fejzore na pozdrav kad vidiš komandanta, fejzore u zrak kad vidiš komandanta!!
 
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
Lieutenant commander Data kaže...
Pitanje - mogu li se sa nekim od Xiaomi routera spojiti na Wi-Fi mrežu (otvorenu, nije u mom vlasništvu, ne mogu po želji podešavati njenu opremu) i to na određeni AP (jedinstvena MAC adresa tog AP-a) koji je samo jedan u nizu drugih AP-ova s istim SSID-om? Znači ja baš želim izabrati taj AP makar imao jači signal od nekog drugog AP-a s istim imenom mreže? Hvala puno!

 Sa routerima tesko jer nemaju client mod ali vecina jeftinih AP ima client mod i mozes birati mac adresu na koju ces se spojiti.....

10 godina
neaktivan
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
ma u biti i mislio sam na taj AP, samo što je u client a ne u AP modu.. hvala!
Fejzore na pozdrav kad vidiš komandanta, fejzore u zrak kad vidiš komandanta!!
12 godina
offline
Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

Može preporuka access pointa (POE) i POE injectora za pojačavanje signala u dvorištu. Access point bi stavio u potkrovlje gdje nemam utičnice pa mi treba POE varijanta. S obzirom da je cilj povećati domet, a ne poboljšanje brzine, 5ghz mi nije prioritet. Ako znate i koju vrstu utp kabela treba, može link i za to.

Živim luksuzno! Jedem luk i lijem suze... :)
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

Strong Powerline WiFi 600 3 pack - 85,9€

 

TP-Link M4 Mesh 2 pack - 86,56€

 

Što se tiče pokrivenosti, odgovaraju mi oba bez problema, moja dilema je tehnologija koju koriste. Ako ja dobro razumijem, powerline pošalje iz prvog u ostale, plus kaj mi je zadnji ujedno i wifi modul, a drugi je samo kabal - sve mi odgovara. Mesh stvara potpuno novu mrežu i zamjenjuje ruter, te se u njega na drugom kraju također može spojiti lan kablom iz računala. Net imam HT, ruter neki basic njihov star 2 godine, hoće li tu i mesh raditi besprijekorno, i zapravo hoće li to raditi bolje od običnog powerlinea? U mom osnovnom razumijevanju toga mesh je bolja opcija - ako prvi uređaj šalje drugome putem struje, drugi koristiš i wifi i lan opcije. Jednako funkcionira i powerline, ali nekako imam dojam da je mesh bolja opcija jer je naprednija (?) tehnologija.

 

Hvala!

 

 

http://www.njuskalo.hr/korisnik/VTxCRO
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
Hacker002 kaže...

Strong Powerline WiFi 600 3 pack - 85,9€

 

TP-Link M4 Mesh 2 pack - 86,56€

 

Što se tiče pokrivenosti, odgovaraju mi oba bez problema, moja dilema je tehnologija koju koriste. Ako ja dobro razumijem, powerline pošalje iz prvog u ostale, plus kaj mi je zadnji ujedno i wifi modul, a drugi je samo kabal - sve mi odgovara. Mesh stvara potpuno novu mrežu i zamjenjuje ruter, te se u njega na drugom kraju također može spojiti lan kablom iz računala. Net imam HT, ruter neki basic njihov star 2 godine, hoće li tu i mesh raditi besprijekorno, i zapravo hoće li to raditi bolje od običnog powerlinea? U mom osnovnom razumijevanju toga mesh je bolja opcija - ako prvi uređaj šalje drugome putem struje, drugi koristiš i wifi i lan opcije. Jednako funkcionira i powerline, ali nekako imam dojam da je mesh bolja opcija jer je naprednija (?) tehnologija.

 

Hvala!

 

 

powerline koristi strujnu žicu da pošalje signal tamo gdje ga nema ... ili gdje ne možeš doći sa običnim lan kabelom .. nakon toga zadnji nod širi standardni wifi i omogućava pristup lan kabelom

 

MESH možes shvatiti kao unapređenje WiFija .. znatno bolje funkcionira  tako da u svakom slučaju idi na to ako možeš

 

10 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

Jedini problem naprema powerline uređaja je što za rad Mesh range extendera se uređaji moraju čuti međusobno na wifi što nekada kad je udaljenost ili preveliko gušenje u armiranim zidovima ograničava njihov rad.

5 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
AF139 kaže...

Jedini problem naprema powerline uređaja je što za rad Mesh range extendera se uređaji moraju čuti međusobno na wifi što nekada kad je udaljenost ili preveliko gušenje u armiranim zidovima ograničava njihov rad.

 Prvo mesh nisu range extenderi a drugi mogu se oni medjusobno povezati i LANom.....

10 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

Pa koliko puta trebam ponoviti, "Mesh" su u biti hardwerski jadnaki dual band Range Extenderima ali sa poboljšanim softwerom .

Isti je princip (Wifi<>Wifi) u repeater modu rada a i većina novih dual band RE ima podršku rada u "Mesh" sustavima.

 

To što navodiš da mogu biti spojeni na LAN imaš već odavno i za RE wifi uređaje i to prije pojave "Mesh-a".

5 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
AF139 kaže...

Pa koliko puta trebam ponoviti, "Mesh" su u biti hardwerski jadnaki dual band Range Extenderima ali sa poboljšanim softwerom .

Isti je princip (Wifi<>Wifi) u repeater modu rada a i većina novih dual band RE ima podršku rada u "Mesh" sustavima.

 

To što navodiš da mogu biti spojeni na LAN imaš već odavno i za RE wifi uređaje i to prije pojave "Mesh-a".

 U biti nisu jer mesh uredjaji komuniciraju na posebnom kanalu i imaju manje vise punu propusnost i na 2,4 i na 5 GHz. Tako kako ti gledas svi wifi uredjaji su manje vise HW isti samo imaju poboljsani software....

 

 

10 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

Postoji problem kod Mesh što nemaju treći band (predlažu 6GHz za wifi7 standard ali još nije prihvaćeno). Tada bi se daleko poboljšala brzina jer ovako npr. dok prima signal rutera preko wifi 5GHz ne može u isto vrime emitirati na 5GHz (međusobno bi se ometali) već primljene podatke re-emitira nakon prijema , a to radi i običan RE. Time se brzina praktično prepolovi. Ukoliko bi se koristio poseban band tada bi u uređaju postojali još i RX/TX za taj band pa bi se to riješilo.

Ima više od god. dana čitam da se testiraju i Mesh uređaji sa ugrađenim powerline tako da Mesh softwer odlučuje i koristi ono što mu je povoljnije (wifi ili powerline) za domet i brzinu prema ruteru , a prema korisniku ostane wifi i LAN.

5 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
AF139 kaže...

Postoji problem kod Mesh što nemaju treći band (predlažu 6GHz za wifi7 standard ali još nije prihvaćeno). Tada bi se daleko poboljšala brzina jer ovako npr. dok prima signal rutera preko wifi 5GHz ne može u isto vrime emitirati na 5GHz (međusobno bi se ometali) već primljene podatke re-emitira nakon prijema , a to radi i običan RE. Time se brzina praktično prepolovi. Ukoliko bi se koristio poseban band tada bi u uređaju postojali još i RX/TX za taj band pa bi se to riješilo.

Ima više od god. dana čitam da se testiraju i Mesh uređaji sa ugrađenim powerline tako da Mesh softwer odlučuje i koristi ono što mu je povoljnije (wifi ili powerline) za domet i brzinu prema ruteru , a prema korisniku ostane wifi i LAN.

 Totalna laž. Kod mene je brzina na nekih 90+%. Imam TP LINK M4 4 komada. Imaju poseban kanal za medjusobnu komunikaciju a rade 100% brzinom na oba banda kao i bilo koji router ili ap. Klasicni RE tako rade kao sto ti opisujes. MEsh ne. Zato i  kazem da grijesis da su HW identicni. Nisu. 

Takav nacin komunikacije i jeste jedna od prednosti mesha. Druga prednost jeste potpuno transparentno prebacivanje sa jednog na drugi uredjaj. Treca jeste skalabilnost. Dodatne uredjaje dodajes vrlo jednostavno i on se kaci na uredjaj sa najjacim signalom. Ja imam 4 uredjaja. M1 je glavni, M2 i M3 se kace na M1 a M4 se kaci na M2.... 

Nemoj pricati nesto o cemu nisi informisan jer dovodis druge u zabludu.....Klasicni RE ne bih preporucio ni najgorem neprijatelju. BOlje kupiti 2 AP i jedan staviti kao klijent da prima signal a drugi da bude klasicni AP i povezati ih LAN kabelom, ustekati u struju i sakriti iza namjestaja,. Malo komplikovanije za podesiti ko nije vjest ali daleko bolje rjesenje od RE za isto para....

10 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

Ne poznaješ osnove radio telekomunikacija, nema VF filtera koji bi pogotovo na istom bandu razdvojio kanale da se međusobno ne smetaju i zato dok jedna antena emitira nema šanse da bi druge antene na tih ~10cm razmaka išta mogle primati (zato se često mogu koristiti iste antene za RX/TX) dakle ne u isto vrijeme RX/TX da bi ti dobio tih "100% " itd. .....da dalje ovdje ne objašnjavam.

5 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
AF139 kaže...

Ne poznaješ osnove radio telekomunikacija, nema VF filtera koji bi pogotovo na istom bandu razdvojio kanale da se međusobno ne smetaju i zato dok jedna antena emitira nema šanse da bi druge antene na tih ~10cm razmaka išta mogle primati (zato se često mogu koristiti iste antene za RX/TX) dakle ne u isto vrijeme RX/TX da bi ti dobio tih "100% " itd. .....da dalje ovdje ne objašnjavam.

 Sta zelis reci? Da ja i ostali koji koristimo mesh nemam 90+% brzine nego manje od 50%? Imas li ti uopste mesh? Koristio ga ikad? Nekako iz tvojih postova imam osjecaj da svoje misljenje baziras na teoriji koju ocigledno i ne razumijes najbolje... Zasto bi se ja zamarao tehnikalijama ako dobijem ono sto sam platio a dobio sam ono sto sam gore napisao. I sve sto sam napisao govorim iz licnog iskustva sa tacno odredjenim modelom MESH-a. Mozda neki drugi rade drugacije. Ne znam i ne zelim da govorim o necemu sto ne znam iz prve ruke za razliku od tebe. A cisto da znas radio amater sam bio jos tamo davne 1986 godine. A postavljam kucne wifi mreze valjda od kako postoje... 

P.S. Ono 100% je malkice karikirano i htio sam napraviti razliku u odnosu na 50%. Nista ne radi na 100% teoretske brzine. Pa ni lan ni optika.... 

Poruka je uređivana zadnji put sub 19.8.2023 9:58 (Posmatrač).
10 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

Žalosno...i ja bi sad trebao tebi objašnjavat nakon ovoliko tvojih gluposti rad LAN kablom (full duplex) za razliku od wifi .....

15 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
AF139 kaže...

Ne poznaješ osnove radio telekomunikacija, nema VF filtera koji bi pogotovo na istom bandu razdvojio kanale da se međusobno ne smetaju i zato dok jedna antena emitira nema šanse da bi druge antene na tih ~10cm razmaka išta mogle primati (zato se često mogu koristiti iste antene za RX/TX) dakle ne u isto vrijeme RX/TX da bi ti dobio tih "100% " itd. .....da dalje ovdje ne objašnjavam.

 -radi istovremeno.. inače bi bilo besmisleno, tj zato 5ghz ima dodatne-nove-proširene kanale iznad 16.. do npr 64.. i baš nikakvih problema za istovremeni rad i duplex nema.

-zato za rt-tx imaš odvojene kanale, antene, mimo itd.. tj oprema koja danas nema duplex je više muzejska, dok ap čisto reklamno forsira neki viši broj pa trgovac navede i sumu duplexa ili najsmješnije što sam vidio je da na switchu 5-portnom navede 5gbita što je suma tih portova no nije brzina koju korisnik može dobiti, tj switcevi imaju ukupnu porpustnost + smart i sl. više klase što je recimo važno za 48portni i sl. i veći broj korisnika no u juzerskoj klasi je to čisti kineski šrotex marketing tj istakne se neki veći broj.. jer bolje proda istu robu. .. no to možda unosi zabune-zablude u stvarne brzine, standarde .. i tumačenja.

 

Posmatrač kaže...
..

P.S. Ono 100% je malkice karikirano i htio sam napraviti razliku u odnosu na 50%. Nista ne radi na 100% teoretske brzine. Pa ni lan ni optika.... 

 -čak radi, tj treba razlikovati standard i iskoristivu-efektivnu moguću brzinu (kao i kapacitet medija, ovisno o FS-formatiranju-osu.. isto-slično..).. tj mreža od npr 1000gbps ima upravo toliko bitova propustnosti, dok ovisno o standardu i crc-ispravci grešaka, robustnosti, veličini paketa sve do stop-start bita.. ovisi koliko je od tog za podatke a koliko za protokol-ostalo.. tj što je robustnije to je manje korisničkih podataka, dok korisnik vidi njih i to broji kao download..

-tako da .. točno, nikad se ne može dobiti 100% ili više, samo manje, no ovo je picajzlasto cjepidlačenje ako se već želi biti precizan i sl. .. :)

-korisnik vidi npr connect speed, neovisno o tipu mreže, lan-wlan-mediju i sl. .. pa tako na žičanoj uvjek vidi 100 ili 1000, dok na wlanu ovisi o standardu-protokolu koje obje modemske strane mogu ostvariti, kao i comport ili bilo koji drugi port, pri čemu nude raspon brzina npr 9600bauda i defaultno se većinom preferira max-moguća-stabilna dok pad na nižu u slučaju smetnji-gubitka paketa ili povećanje kad smetnja prođe to može u radu mijenjati itd. .. 

-drugi problem koji korisniku kod brzina protoka-transfera (download-upload, mrežni promet..) za razumjeti sve .. je sama mjerna jedinica, opet, kao za diskove, bit-byte i CPjevska baza 2-na-10tu tj MSovi i SIjevi standardi mjernih jedinica pri čemu imamo KiBi, GiBi. vs KB-GB.. tj SI mjerni sustav je s bazom 1000, pc-binarni 1024.. pa disk fizički ne mijenja kapacitet nego je razlika u mjernoj jedinici i stim povezano opet promet podataka kroz mrežu koja je u 1000-bita kao bazno, izračun, tj malo i veliko slovo b-bit, B-Bayt=8bita.. i to je kao po SI sustavu s istom bazom, ne picijevskom.. pa tad koliko KB ili KiBija.. ide mrežom ovisi o tome.. a korisnik na win recimo vidi KB, tj 1024 i time nešto manji broj nego u SI-KiBi mjeri naprosto jer se dijeli s 1000 ili 1024.. jer je po SI-ju 1K=1000 itd itd.. 

-tako mreža ima stvarnu propustnost .. no koliko je za što odvojeno-dostupno, opet, jednako kao za diskove-storage koje se formatira a o formatu ovisi koliko sektora od raw-a ide za podatke i koliko za crc-rezervu-greške i raznim formatiranjima ćemo dobiti razne kapacitete (za korisničke podatke) na fizički istom mediju koji ekšli nije promijenio ni jedan byte kapaciteta, samo FS ili mjernu jedinicu :) ..

-razlika... u mreži kod gubitka paketa ide resendanje, kao i pitanje protokola koji (ne)zahtijeva potvrdu primitka npr streamanje, i tad brzina efektivno pada mada je i dalje ista, tj korisni teret-paket naravno da će sporije biti prenešen ako to moramo ponoviti više puta do ispravnog prijenosa pri čemu je svaki file razdrobljen u dijelove ovisno o ip-frame-veličini optimalnoj za neku brzinu-protokol s manje-više korisnog tereta i ostatkom protokola kao adresa, enkripcija, tuneliranje, .. ipv4-tcpip.. i upravo to, trenutno-korisnu brzinu prijenosa ispravnih paketa na grafikonu juzer vidi kao prijenos, koji ide gore-dolje.. ne linearno što bi bilo besmisleno kao connect .. opet, jednako za sve medije, podatke, mrežu-disk.. a moguća i ostvarena brzina nisu istoznačnice no naravno da su direktno povezane, jednako kao što će brži-sportski auto jednostavno biti brži od sporijeg-slabijeg, uvjek, pri čemu u zastoju svi jednako stoje.. no brži je uvjek brži i to pokaže kad nema zastoja-čepa-prekida-smetnje.. no to su dvije različite stvari, moguća brzina i ostvarena + korisni podatci-transport što korisnik vidi + mjerna jedinica kojom mu te brojke prikažemo pa i marketing.. i tad imamo kupus-svašta čak ne točno-netočno nego zbunjujuće i zavaravajuće.. i ovakve postove gdje se 'svađamo' o ničemu :))

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
5 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
AF139 kaže...

Postoji problem kod Mesh što nemaju treći band (predlažu 6GHz za wifi7 standard ali još nije prihvaćeno). Tada bi se daleko poboljšala brzina jer ovako npr. dok prima signal rutera preko wifi 5GHz ne može u isto vrime emitirati na 5GHz (međusobno bi se ometali) već primljene podatke re-emitira nakon prijema , a to radi i običan RE. Time se brzina praktično prepolovi. Ukoliko bi se koristio poseban band tada bi u uređaju postojali još i RX/TX za taj band pa bi se to riješilo.

Ima više od god. dana čitam da se testiraju i Mesh uređaji sa ugrađenim powerline tako da Mesh softwer odlučuje i koristi ono što mu je povoljnije (wifi ili powerline) za domet i brzinu prema ruteru , a prema korisniku ostane wifi i LAN.

 

AF139 kaže...

Ne poznaješ osnove radio telekomunikacija, nema VF filtera koji bi pogotovo na istom bandu razdvojio kanale da se međusobno ne smetaju i zato dok jedna antena emitira nema šanse da bi druge antene na tih ~10cm razmaka išta mogle primati (zato se često mogu koristiti iste antene za RX/TX) dakle ne u isto vrijeme RX/TX da bi ti dobio tih "100% " itd. .....da dalje ovdje ne objašnjavam.

 

AF139 kaže...

Žalosno...i ja bi sad trebao tebi objašnjavat nakon ovoliko tvojih gluposti rad LAN kablom (full duplex) za razliku od wifi .....

 Ne moras nista objasnjavati jer samo prosipas budalastine na osnovu neceg sto si procitao a nisi razumio. Cinjenica je da MESH DAJE 100% ( ne bas 100% ali blizu tako da zaokruzujem na 100%) za razliku od obicnih RE koji daju 50% (isto tako manje od 50% ali zaoruzujem) a ti 2 puta vec rekao da to nije tacno i time se diskvalifikovao iz ikakve argumentovane rasprave tako da je zalosno sto i dalje tvrdis nesto sto jednostavno NIJE TAČNO!!!! Da ne kažeim čista bezočna laž....

 

JA imam 240/120 da ne bude zabune. Da li ima nekakvo ogranicenje preko toga ne znam ali meni na ovim brzinama radi perfektno......

10 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
ihush kaže...
AF139 kaže...

Ne poznaješ osnove radio telekomunikacija, nema VF filtera koji bi pogotovo na istom bandu razdvojio kanale da se međusobno ne smetaju i zato dok jedna antena emitira nema šanse da bi druge antene na tih ~10cm razmaka išta mogle primati (zato se često mogu koristiti iste antene za RX/TX) dakle ne u isto vrijeme RX/TX da bi ti dobio tih "100% " itd. .....da dalje ovdje ne objašnjavam.

 -radi istovremeno.. inače bi bilo besmisleno, tj zato 5ghz ima dodatne-nove-proširene kanale iznad 16.. do npr 64.. i baš nikakvih problema za istovremeni rad i duplex nema.

-zato za rt-tx imaš odvojene kanale, antene, mimo itd.. tj oprema koja danas nema duplex je više muzejska, dok ap čisto reklamno forsira neki viši broj pa trgovac navede i sumu duplexa ili najsmješnije što sam vidio je da na switchu 5-portnom navede 5gbita što je suma tih portova no nije brzina koju korisnik može dobiti, tj switcevi imaju ukupnu porpustnost + smart i sl. više klase što je recimo važno za 48portni i sl. i veći broj korisnika no u juzerskoj klasi je to čisti kineski šrotex marketing tj istakne se neki veći broj.. jer bolje proda istu robu. .. no to možda unosi zabune-zablude u stvarne brzine, standarde .. i tumačenja.

 

Posmatrač kaže...
..

P.S. Ono 100% je malkice karikirano i htio sam napraviti razliku u odnosu na 50%. Nista ne radi na 100% teoretske brzine. Pa ni lan ni optika.... 

 -čak radi, tj treba razlikovati standard i iskoristivu-efektivnu moguću brzinu (kao i kapacitet medija, ovisno o FS-formatiranju-osu.. isto-slično..).. tj mreža od npr 1000gbps ima upravo toliko bitova propustnosti, dok ovisno o standardu i crc-ispravci grešaka, robustnosti, veličini paketa sve do stop-start bita.. ovisi koliko je od tog za podatke a koliko za protokol-ostalo.. tj što je robustnije to je manje korisničkih podataka, dok korisnik vidi njih i to broji kao download..

-tako da .. točno, nikad se ne može dobiti 100% ili više, samo manje, no ovo je picajzlasto cjepidlačenje ako se već želi biti precizan i sl. .. :)

-korisnik vidi npr connect speed, neovisno o tipu mreže, lan-wlan-mediju i sl. .. pa tako na žičanoj uvjek vidi 100 ili 1000, dok na wlanu ovisi o standardu-protokolu koje obje modemske strane mogu ostvariti, kao i comport ili bilo koji drugi port, pri čemu nude raspon brzina npr 9600bauda i defaultno se većinom preferira max-moguća-stabilna dok pad na nižu u slučaju smetnji-gubitka paketa ili povećanje kad smetnja prođe to može u radu mijenjati itd. .. 

-drugi problem koji korisniku kod brzina protoka-transfera (download-upload, mrežni promet..) za razumjeti sve .. je sama mjerna jedinica, opet, kao za diskove, bit-byte i CPjevska baza 2-na-10tu tj MSovi i SIjevi standardi mjernih jedinica pri čemu imamo KiBi, GiBi. vs KB-GB.. tj SI mjerni sustav je s bazom 1000, pc-binarni 1024.. pa disk fizički ne mijenja kapacitet nego je razlika u mjernoj jedinici i stim povezano opet promet podataka kroz mrežu koja je u 1000-bita kao bazno, izračun, tj malo i veliko slovo b-bit, B-Bayt=8bita.. i to je kao po SI sustavu s istom bazom, ne picijevskom.. pa tad koliko KB ili KiBija.. ide mrežom ovisi o tome.. a korisnik na win recimo vidi KB, tj 1024 i time nešto manji broj nego u SI-KiBi mjeri naprosto jer se dijeli s 1000 ili 1024.. jer je po SI-ju 1K=1000 itd itd.. 

-tako mreža ima stvarnu propustnost .. no koliko je za što odvojeno-dostupno, opet, jednako kao za diskove-storage koje se formatira a o formatu ovisi koliko sektora od raw-a ide za podatke i koliko za crc-rezervu-greške i raznim formatiranjima ćemo dobiti razne kapacitete (za korisničke podatke) na fizički istom mediju koji ekšli nije promijenio ni jedan byte kapaciteta, samo FS ili mjernu jedinicu :) ..

-razlika... u mreži kod gubitka paketa ide resendanje, kao i pitanje protokola koji (ne)zahtijeva potvrdu primitka npr streamanje, i tad brzina efektivno pada mada je i dalje ista, tj korisni teret-paket naravno da će sporije biti prenešen ako to moramo ponoviti više puta do ispravnog prijenosa pri čemu je svaki file razdrobljen u dijelove ovisno o ip-frame-veličini optimalnoj za neku brzinu-protokol s manje-više korisnog tereta i ostatkom protokola kao adresa, enkripcija, tuneliranje, .. ipv4-tcpip.. i upravo to, trenutno-korisnu brzinu prijenosa ispravnih paketa na grafikonu juzer vidi kao prijenos, koji ide gore-dolje.. ne linearno što bi bilo besmisleno kao connect .. opet, jednako za sve medije, podatke, mrežu-disk.. a moguća i ostvarena brzina nisu istoznačnice no naravno da su direktno povezane, jednako kao što će brži-sportski auto jednostavno biti brži od sporijeg-slabijeg, uvjek, pri čemu u zastoju svi jednako stoje.. no brži je uvjek brži i to pokaže kad nema zastoja-čepa-prekida-smetnje.. no to su dvije različite stvari, moguća brzina i ostvarena + korisni podatci-transport što korisnik vidi + mjerna jedinica kojom mu te brojke prikažemo pa i marketing.. i tad imamo kupus-svašta čak ne točno-netočno nego zbunjujuće i zavaravajuće.. i ovakve postove gdje se 'svađamo' o ničemu :))

1. Zaboravljaš da je za rad u WIFI 802.11 standardu zabranjem full duplex.

2. Nemoguće je da dok neke antene istog uređaja emitiraju da druge antene u tolikoj blizini ( i razlici freq. kanala na istom bandu) imaju prijem jer bi bili potrebni filteri (duplexer) od preko -50dB što bi poskupjelo uređaj bar duplo.

3. Ako Deco-4 ima 867Mbps na 5GHz teoretsku brzinu radna je tek oko polovicu tj. (400Mbps) , a pošto range extenderi i Mesh uređaji rade u repeater modu ta brzina se prepolovi na ~200Mbps.

4. Za Mesh softwer sam već pisao da ima prednosti kojom se automatizira dosta opcija (MAC,SSID,Beamforging,izbor NODA) pa za korištenje Mesh uređaja njihovi korisnici ne trebaju previše znanja i za njihovo podešavanje ne trebaju plaćati majstore.

 

ps: radne brzine se smanjuju ukoliko u blizini postoje wifi korisnici pogotovo na istim kanalima.

13 godina
offline
Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

Mesh je super ali meni recimo na Sony 8096 BAEP radi probleme jer pod jednim SSID-om drži obe frekvencije...

Svi drugi uređaji rade bez problema a TV kratko i onda problemi s mrežom.

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
zoharbizo kaže...

Mesh je super ali meni recimo na Sony 8096 BAEP radi probleme jer pod jednim SSID-om drži obe frekvencije...

Svi drugi uređaji rade bez problema a TV kratko i onda problemi s mrežom.

 Kaj se na meshu nedaju odvojit bandovi?

5 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
AF139 kaže...
...

1. Zaboravljaš da je za rad u WIFI 802.11 standardu zabranjem full duplex.

2. Nemoguće je da dok neke antene istog uređaja emitiraju da druge antene u tolikoj blizini ( i razlici freq. kanala na istom bandu) imaju prijem jer bi bili potrebni filteri (duplexer) od preko -50dB što bi poskupjelo uređaj bar duplo.

3. Ako Deco-4 ima 867Mbps na 5GHz teoretsku brzinu radna je tek oko polovicu tj. (400Mbps) , a pošto range extenderi i Mesh uređaji rade u repeater modu ta brzina se prepolovi na ~200Mbps.

4. Za Mesh softwer sam već pisao da ima prednosti kojom se automatizira dosta opcija (MAC,SSID,Beamforging,izbor NODA) pa za korištenje Mesh uređaja njihovi korisnici ne trebaju previše znanja i za njihovo podešavanje ne trebaju plaćati majstore.

 

ps: radne brzine se smanjuju ukoliko u blizini postoje wifi korisnici pogotovo na istim kanalima.

 MESH NE POLOVI BRZINU!!!! BArem meni mesh koji ja koristim a taj je TP LINK M4 i prije toga E4. Imam 240/120 od providera (0ni su mi rekli da cu imati cak i preko toga) i na meshu imam 227/128. Kako se to uklapa o tvom ponavljanju gluposti o plovljenju brzine?????????????????

Imas li ti uopste mesh? Koristio ga ikad? To sam te jednom pitao i izbjegao si dogovor....

 

5 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
zoharbizo kaže...

Mesh je super ali meni recimo na Sony 8096 BAEP radi probleme jer pod jednim SSID-om drži obe frekvencije...

Svi drugi uređaji rade bez problema a TV kratko i onda problemi s mrežom.

 Da nisi stavio fiksnu ip adresu koja je u DHCp opsegu? Ako nisi stavi fiksnu IP adresu van DHCP opsega. Nema razloga da pravi probleme. 

10 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
Posmatrač kaže...
AF139 kaže...
...

1. Zaboravljaš da je za rad u WIFI 802.11 standardu zabranjem full duplex.

2. Nemoguće je da dok neke antene istog uređaja emitiraju da druge antene u tolikoj blizini ( i razlici freq. kanala na istom bandu) imaju prijem jer bi bili potrebni filteri (duplexer) od preko -50dB što bi poskupjelo uređaj bar duplo.

3. Ako Deco-4 ima 867Mbps na 5GHz teoretsku brzinu radna je tek oko polovicu tj. (400Mbps) , a pošto range extenderi i Mesh uređaji rade u repeater modu ta brzina se prepolovi na ~200Mbps.

4. Za Mesh softwer sam već pisao da ima prednosti kojom se automatizira dosta opcija (MAC,SSID,Beamforging,izbor NODA) pa za korištenje Mesh uređaja njihovi korisnici ne trebaju previše znanja i za njihovo podešavanje ne trebaju plaćati majstore.

 

ps: radne brzine se smanjuju ukoliko u blizini postoje wifi korisnici pogotovo na istim kanalima.

 MESH NE POLOVI BRZINU!!!! BArem meni mesh koji ja koristim a taj je TP LINK M4 i prije toga E4. Imam 240/120 od providera (0ni su mi rekli da cu imati cak i preko toga) i na meshu imam 227/128. Kako se to uklapa o tvom ponavljanju gluposti o plovljenju brzine?????????????????

Imas li ti uopste mesh? Koristio ga ikad? To sam te jednom pitao i izbjegao si dogovor....

 

Sad je sve jasnije "Imam 240/120 od providera" jer to što imaš je max. koji taj sustav Ruter - 2xM4 Deco (867Mbps 5GHz) - korisnik može dati imao ti od provajdera 500Mbps ili 1000Mbps :D

Istu tu brzinu bi imao i sa Range Extenderom (867Mbps 5GHz).

5 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
AF139 kaže...
Posmatrač kaže...
AF139 kaže...
...

1. Zaboravljaš da je za rad u WIFI 802.11 standardu zabranjem full duplex.

2. Nemoguće je da dok neke antene istog uređaja emitiraju da druge antene u tolikoj blizini ( i razlici freq. kanala na istom bandu) imaju prijem jer bi bili potrebni filteri (duplexer) od preko -50dB što bi poskupjelo uređaj bar duplo.

3. Ako Deco-4 ima 867Mbps na 5GHz teoretsku brzinu radna je tek oko polovicu tj. (400Mbps) , a pošto range extenderi i Mesh uređaji rade u repeater modu ta brzina se prepolovi na ~200Mbps.

4. Za Mesh softwer sam već pisao da ima prednosti kojom se automatizira dosta opcija (MAC,SSID,Beamforging,izbor NODA) pa za korištenje Mesh uređaja njihovi korisnici ne trebaju previše znanja i za njihovo podešavanje ne trebaju plaćati majstore.

 

ps: radne brzine se smanjuju ukoliko u blizini postoje wifi korisnici pogotovo na istim kanalima.

 MESH NE POLOVI BRZINU!!!! BArem meni mesh koji ja koristim a taj je TP LINK M4 i prije toga E4. Imam 240/120 od providera (0ni su mi rekli da cu imati cak i preko toga) i na meshu imam 227/128. Kako se to uklapa o tvom ponavljanju gluposti o plovljenju brzine?????????????????

Imas li ti uopste mesh? Koristio ga ikad? To sam te jednom pitao i izbjegao si dogovor....

 

Sad je sve jasnije "Imam 240/120 od providera" jer to što imaš je max. koji taj sustav Ruter - 2xM4 Deco (867Mbps 5GHz) - korisnik može dati imao ti od provajdera 500Mbps ili 1000Mbps :D

Istu tu brzinu bi imao i sa Range Extenderom (867Mbps 5GHz).

 Ne bi imao jer RE polovi brzinu a mesh ne. Uporno ponavljas iste gluposti i ne odgovaras na pitanja. Ocigledno nisi imao niti jedno niti drugo. Ja jesam. Prosao sam sve. Od jeftinih re do unify AP i sada mesha i sve izmedju..... Imao. podesavao koristio. Za razliku od tebe koji ocigledno govoris teoretski. Mozda ima RE koji rade na piunoj brzini ali ja ih nisam vidio ali iiz prve ruke ti kazem da mesh ne polovi brzinu kao sto ti uporno pricas i obmanjujes ljude ovdje. I za mene EOD jer sa tobom samo gubim vrijeme. Niti znas ta pricas niti si kvaitetan sagovornik koji prica argumentovano....Zao mi ljudi koji tebe slusaju.....

12 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
Nije to maksimalno , imam deco m4 mesh i vadim oko 400 Mbps na paketu od 500 Mbps.
5 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
error_666 kaže...
Nije to maksimalno , imam deco m4 mesh i vadim oko 400 Mbps na paketu od 500 Mbps.

 Sad ce ti kolega objasniti da mesh polovi brzinu i nema sanse da toliko imas ;)

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice