Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

poruka: 658
|
čitano: 258.989
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
Posmatrač kaže...
Coder256 kaže...
Posmatrač kaže...

 Kao sto ti je kolega rekao stavljanje wifi uredjaja u ormar je vrlo problematicno. Ako ti treba tj odgovara ti da su odvojene mreze onda bilo koji router igra ulogu ali ja licno to ne bi radio. Pretpostavljam da kod roditelja isto ti odrzavas mrezu. Ja sam uradio mesh i to mi je pojednostavilo život. Prije sam imao jnekoliko routera apova i sta sve ne da dobijem pokrivensti signalmo kuce i dvorista. Kupio M4 i preporodio se.....

 Da, s obzirom na metalni ormaric, mogao bih i staviti switch nekakav u njega pa onda na kabel iz switch povezat mesh. Bi li to radilo?

 

U tom slucaju, mesh bi stavio negdi na otvoreno (kraj TVa mozda) jer tamo imam vec provucen kabel od ormarica (od switcha).

Pa onda na mesh mogu spojit tv direktno umjesto na switch kako je zamisljeno prvotno. Bi li to moglo radit ili unosim previse grananja signala? Sa switcha bi jos provukao lan kabel u par soba da imam stabilan signal

 

Znaci:

ISP router -> switch -> mesh -> tv

                   -> switch -> soba 1 rj45 uticnica

                   -> switch -> soba 2 rj45 uticnica

                   

 U isp router utakni prvi mesh i u njega onda switch. Da ti svi uredjaji budu poslije prvog mesha. Tako ces dobiti sve uredjaje u jednoj mrezi a vjeruj mi manje problema ces imati. Za prvu ruku nemoj vuci kabele samo stavi mesh uredjaje na ta mjesta gdje ti je slabiji signal. Nekako slutim da ce ti signal biti vise nego stabilan. Ako ides na M4 oni ti svaki imaju dva lan orikljucka koja mozes koristiti za tv i sl.....

 

Ukoliko spojim prvi mesh na isp router, to znaci da moram izgasiti wifi na isp routeru jel tako? Ali mogu li koristit i dalje taj router za zicne konekcije?

Mogu li se meshevi spajati zicno, a izmedu da bude switch? Gejmam pa mi je zato ultra bitna zicna veza radi pinga jer nekako ne vjerujem bezicnoj vezi toliko. 

5 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

Ne moras ali onda se gubi poenta jedne mreze. Switch ubodi u bilo koji mesh. Mozes ih spajati zicno naravno.... Moja preporuka i jeste da svi uredjaji budu na prvom ili iza njega a da se na ISP router kaci samo prvi mesh. Dalje radi kako ti pase....

13 godina
offline
Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

Evo kupio sam 2 komada Deco x10 i sad sam jednog zicno spojio na isp router i sad cu sa njega ili preko switcha (sve zicno) ili bezicno spojiti drugi koji ce mi biti na 2. Katu.

Po defaultu je postavljen na router mode (umjesto u ap mode) pa me zanima moram li jos nesto podesiti na isp routeru? Netko je stranicu ranije pitao treba li se ugasiti dhcp na glavnom routera radi dvostrukih prijedljivanja adresa (posto Deco isto ima dhcp)?

Ugasio sam vec wifi na isp routeru...

Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
Coder256 kaže...

Evo kupio sam 2 komada Deco x10 i sad sam jednog zicno spojio na isp router i sad cu sa njega ili preko switcha (sve zicno) ili bezicno spojiti drugi koji ce mi biti na 2. Katu.

Po defaultu je postavljen na router mode (umjesto u ap mode) pa me zanima moram li jos nesto podesiti na isp routeru? Netko je stranicu ranije pitao treba li se ugasiti dhcp na glavnom routera radi dvostrukih prijedljivanja adresa (posto Deco isto ima dhcp)?

Ugasio sam vec wifi na isp routeru...

 Ugasi i DHCP a na tom deco sto je na isp postavis fiksnu IP adresu. Vidis koja mu je sad dodieljena i stavis tu kao fiksnu jer kad ugasis dhcp nece ti raditi nista. Znaci deco fiksna adresa pa onda ugasis dhcp na isp routeru. Deco ostavi u router modu.....IPS router ce ti sada sluziti samo kao veza prema ISP tj internetu. Sve ostalo ce ti obavljati deco. Kod mene na mrezi je stalno preko 40 uredjaja i to radi perfektno...

11 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
cikler kaže...
dax-lax kaže...
Za ciklera. Može mercusys. To je tp-linkov jeftiniji brand. Može s12 ali u slučaju da jednom dođe u kuću net brži od 100mbps, bit ćeš limitiran. Bolje ili h30g ili deco m4. Može i neko dlink u toj klasi. Nije skupo ali nema džabe.


Za dennocro. Kak ti je af rekao, armatura i prepreke. Probaj ovog ispod ne stavit direktno ispod nego ga pomakni da ima neku dijagnalu a ne vertikalno.

 Na kraju sam uzeo deco m4 3-pack, nadam se da će wifi signal dobro pokriti i da će bit stabilna veza. I jednog dana ako dođe starlink da neće biti problema...

Wifi radi odlično po cijeloj kući, samo me muči još jedna sitnica. Na mojen mobitelu mi je instalirana deco aplikacija. I u toj aplikaciji sam napravio glavnu mrežu i gostujuću mrežu. Slučajno sam skužio da mi se mobitel spaja na gostujuću mrežu s vremena na vrijeme. Ponovo se zna spojiti i kad je na mobitelu gostujuća mreža izbrisana/zaboravljena. Ne kužim kako se može spojiti bez lozinke. I kad na mobitelu idem ponovo izbrisati gostujuću mrežu, prvo moram unijeti lozinku, da bi onda imao mogućnost izbrisati. Jeli ima netko sličan problem?

11 godina
offline
Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

da li se moze na TP link mesh uredjajima odrediti na koji da se spoji, npr na terasi imam Alexu za muziku i spaja se na udaljeniji deco, a izmedju ima jedan blizi na kojem bi bio sigurno pun signal? zasto se krivo spaja?

Moj PC  
0 0 hvala 0
3 godine
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
dennocro kaže...

da li se moze na TP link mesh uredjajima odrediti na koji da se spoji, npr na terasi imam Alexu za muziku i spaja se na udaljeniji deco, a izmedju ima jedan blizi na kojem bi bio sigurno pun signal? zasto se krivo spaja?

 

Možeš

 

Otvori Deco app, ispod kvadrata "Guest Network" klikni na ikonu strelice desno, otvara ti popis Decoa koji su umreženi, klikni na onaj Deco na koji je trenutno spojena Alexa, otvara ti se popis spojenih uređaja na tom Decou, klikni na Alexu > odaberi "Connection preference" i ispod naslova "Prefered Deco" odaberi na koji Deco da se Alexa spaja

11 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

kad odem na alexu mogu odabrati family memher, high priority i mesh technology. toga nema.

3 godine
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
dennocro kaže...

kad odem na alexu mogu odabrati family memher, high priority i mesh technology. toga nema.

 

Koji je to Deco i jel u AP ili router modu?

 

Kod mene je Deco X20 u AP modu i nudi mi tu opciju čiji sam ti screenshot stavio, za svaki spojeni uređaj... možda i to ima veze...

12 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

Ja sam na M4 (1.6.1 FW) i nemam dostupnu Connection preferencu stavku.
Koristim 2 kom u AP modu.

Mislim da sam na stranicama TP Linka vidio da je 1.6.0 Connection preference opcija dostupna i na M4 modelima, ali ja nemam tu opciju...

Poruka je uređivana zadnji put pon 1.4.2024 20:35 (big smoke).
11 godina
offline
Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

M4 mi je glavni i 3 komada E3, u router modu je, jer imam vanjsku jedinicu MC889

Moj PC  
0 0 hvala 0
3 godine
offline
Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

Izgleda da ovi M4 ne nude tu opciju...  eventualno si provjerite dal su vam Decoi i app updateani na najnovije

Moj PC  
0 0 hvala 0
3 godine
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
Piše da "neki" Deco modeli imaju ovaj feature za odabir koji uređaj spajati na koji Deco...
https://www.tp-link.com/us/support/faq/3480/
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

ovaj moj nema to. jbg radit ce kako bude.

Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
dennocro kaže...

da li se moze na TP link mesh uredjajima odrediti na koji da se spoji, npr na terasi imam Alexu za muziku i spaja se na udaljeniji deco, a izmedju ima jedan blizi na kojem bi bio sigurno pun signal? zasto se krivo spaja?

 Deco M4 i E4 to ne nude mada nije toliko ni bitno ako ti sve radi... Izbrisi na alexi mrezu pa se pokusaj ponovo spojiti pa vidi gdje ce te spojiti....

8 godina
offline
Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESHppp

Koja vam ide brzina na wifi vi koji imate T Com 1 Gigu a da vam je deco iza T Com rutera i gdje je sve žicom povezano? Jel

barem blizu 1000/500?

 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

Na kojoj udaljenosti su ti jedinice jedna od druge? Jesu li sve na istoj etaži?

Pomalo, šegavo i vajka!
10 godina
offline
Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

Bog,
koji Mesh System preporučate za kućnu upotrebu sa tri etaže, etaža cca 250 m2 s time da srednju etažu mogu povezati utp-om sa prizemljem. Negdje do 200 €.
Ili da ostavim kako je?

A1 router-optika do 300 Mbps, na njega utp-om spojen TP-Link router na istom katu a u prizemlju je spojen AP na TP-Link isto utp-om.
Signal moram definitivno pojačati, da li da promijenim postojeće uređaje sa jačima (Glan i dualband) ili da postavim Mesh sa 3-4 jedinice?

Pomalo, šegavo i vajka!
 
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
Truljo kaže...

Bog,
koji Mesh System preporučate za kućnu upotrebu sa tri etaže, etaža cca 250 m2 s time da srednju etažu mogu povezati utp-om sa prizemljem. Negdje do 200 €.
Ili da ostavim kako je?

A1 router-optika do 300 Mbps, na njega utp-om spojen TP-Link router na istom katu a u prizemlju je spojen AP na TP-Link isto utp-om.
Signal moram definitivno pojačati, da li da promijenim postojeće uređaje sa jačima (Glan i dualband) ili da postavim Mesh sa 3-4 jedinice?

 Mesh definitivno. Jednostavnija konfiguracija, imaces jednu mrezu, lako prosirivost po potrebi....

15 godina
offline
Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

Pozdrav svim znalcima ovdje!

 

Molio bih pomoć - prešao sam na optiku, RuNE priključak, operator Fibernet, 600/300 Mbit. S obzirom da je u pitanju veća obiteljska kuća, rado bih njihov Optisis router zamijenio s vlastitim, s mesh proširovošću. Fibernetov uvjet je da router podržava PPPOE konekcije i VLAN tagging. Čemu uopće služi taj VLAN tagging?

Istraživanjem po netu sam naletio na TP-LINK Archer AX55. Po data sheetu podržava obje opcije. Ima li tko iskustva s tim uređajem - da li je ok? Ako ne bude dovoljno, proširio bih onda WiFi s nekim mesh satelitom iz TP-Linkove OneMesh serije.

 

Hvala svima unaprijed!

Misliti je drek znati. I. Kušan, Ljubav ili smrt
Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
Jonny_Quest kaže...

Pozdrav svim znalcima ovdje!

 

Molio bih pomoć - prešao sam na optiku, RuNE priključak, operator Fibernet, 600/300 Mbit. S obzirom da je u pitanju veća obiteljska kuća, rado bih njihov Optisis router zamijenio s vlastitim, s mesh proširovošću. Fibernetov uvjet je da router podržava PPPOE konekcije i VLAN tagging. Čemu uopće služi taj VLAN tagging?

Istraživanjem po netu sam naletio na TP-LINK Archer AX55. Po data sheetu podržava obje opcije. Ima li tko iskustva s tim uređajem - da li je ok? Ako ne bude dovoljno, proširio bih onda WiFi s nekim mesh satelitom iz TP-Linkove OneMesh serije.

 

Hvala svima unaprijed!

 Pa dodaj mesh na taj router. Zasto bi mijenjao router?

15 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

A to je opcija koju znam kako riješiti. Vjerojatno s dva Deco M4.

Moje je pitanje za slučaj da skroz izbacim router ISPa.

Misliti je drek znati. I. Kušan, Ljubav ili smrt
15 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

-nemaš razlog izbaciti modem operatera (router-modem, isto-slično..)... tj tek kad imaš takav razlog tad to radiš, npr veće kompanije koriste svoju mrežnu opremu klase firewall-loadbalancing itd.. i ne žele baš nikakvu kontrolu osim vlastite nad tom opremom. .. običan korisnik jednostavno nema takav razlog, smisao-potrebu.. pa i trošak.

 

-ne kompliciraj, dodaš svoju mrežnu opremu, router jedan ili više, gledaš da podržava mesh i to je to.. spojiš-radi, tj mesh je dodatni fičer-automatika koja se tad brine o prebacivanju na opritmalni odašiljač primopredajnik-ap.. i to je to, ništa više, ne služi nekim specijalnim namjenama, ne daje mesh veću brzinu, samo automatiku na spoj s optimalniom pristupnom točkom wlan-ap odašiljača i to kad šećeš po svom prostoru-kući-stanu-dvorištu, ovisno o tome koliko uređaja imaš i kako su raspoređeni, tj mesh je besmislen u slučaju jednog uređaja-wlan-ap točke.. tek s 2-više.. tad mesh ima smisla i tad to radi automatika bešavno i to za juzera koji se šeće po tom prostoru, jer ako je fixno-stacionarano tad promjene tj potrebe za promjenom realno nema i tad bi i bez mesha ručno bio isti-identičan rezultat.

 

-druga prednost mesha, za juzere koji se ne snalaze u mrežnim postavkama npr routera i opreme.. ako uređaj podržava mesh, tad je to lako, kao što danas svi uređaji-soft imaju QR kod i time olakšavaju recimo spajanje na wlan (ne treba tipkati user-pass.. sve obavi qr-soft) i takav uređaj u meshu je dovoljno kliknuti, tj pametan soft zna sve ostalo, automatika, koja je zapravo jednostavan algoritam.. bez mesha iskusan mrežaš se može namučiti da to napravi 'ručno'-automatikom jer bi to uključivalo konstantno mjerenje signala i po algoritmu izbor optimalnog za prespajanje.. to odavno radi mobitel-odašiljač, tj mesh je ista stvar u mrežnoj opermi kao router-ap.

-bez mesha, bez automatike.. osoba bi mogla ručno, vidjeti dostupne mreže-wlanove i izabrati na koji se želi spojiti.. kao što u stanu obično vidimo desetak susjednih wlanova.. uz razliku, kad je to jedan sustav, mesh, tad je to jedna postavka, jedan pass, jedan ssid, jedna mreža, automatika, ne treba izmišljati toplu vodu, fičer koji olakšava-optimizira spajanje koje bi teoretski mogli i ručno tj prije mesha je jedino ručno moglo.. a uz mesh juzer bez mrežnog znanja to koristi jer to je razvoj tehnologije kao i kimauređaj i servo .. ništa više, tj mesh nema veze s time da imaš vlastitu opremu ili da eliminiraš operaterov modem iz jednadžbe, dok za to nemaš konkretnu potrebu...

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
5 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
Jonny_Quest kaže...

A to je opcija koju znam kako riješiti. Vjerojatno s dva Deco M4.

Moje je pitanje za slučaj da skroz izbacim router ISPa.

 Znam da znas ali hocu da kazem da nema potrebe da ga izbacujes. Stavish mesh u router modu i taj router od isp ne radi bukvalno nista osim sto ti sluzi kao gateway prema netu. Mesh ti odradjuje bukvalno sve.

15 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
Posmatrač kaže...
Jonny_Quest kaže...

A to je opcija koju znam kako riješiti. Vjerojatno s dva Deco M4.

Moje je pitanje za slučaj da skroz izbacim router ISPa.

 Znam da znas ali hocu da kazem da nema potrebe da ga izbacujes. Stavish mesh u router modu i taj router od isp ne radi bukvalno nista osim sto ti sluzi kao gateway prema netu. Mesh ti odradjuje bukvalno sve.

 

Evo, dva Deca M4 na putu. Priključim na router ISPa pa se javim. Hvala na savjetima!

Misliti je drek znati. I. Kušan, Ljubav ili smrt
5 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
Jonny_Quest kaže...
...

 

Evo, dva Deca M4 na putu. Priključim na router ISPa pa se javim. Hvala na savjetima!

 Ja sam to uradio a i tebi proeporucujem tako da sam M4 prikopcao na ISP router i na njemu iskljucio WIFI i DHCP. Na M4 stavio fiksnu WAN adresu i svi ostali uredjaji su sto zicno sto bezicno prikopcani na M4 tj mesh mrezu. 

10 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
Posmatrač kaže...
Jonny_Quest kaže...
...

 

Evo, dva Deca M4 na putu. Priključim na router ISPa pa se javim. Hvala na savjetima!

 Ja sam to uradio a i tebi proeporucujem tako da sam M4 prikopcao na ISP router i na njemu iskljucio WIFI i DHCP. Na M4 stavio fiksnu WAN adresu i svi ostali uredjaji su sto zicno sto bezicno prikopcani na M4 tj mesh mrezu. 

Bog,
ako sam dobro shvatio, M4 se spaja žično na ISP router (moj je od A1-optika, model Huawei HG8145V5) i sačekam da odradi svoje postavljane. Tada na ISP routeru isključim WiFi i DHCP.
Preko aplikacije Deco povežem se na M4 (koji je u router modu) i na njemu stavim fiksnu WAN adresu i dodijelim isti SSID koji sam imao na ISP routeru.
Pitanja:
1. Na M4 (glavni-dnevni boravak) spajam switch i na njega drugi M4 u hodniku. U kojem modu treba biti ovaj drugi M4 u hodniku?
2. Sa drugog M4 preko utp-a spajam E4 direktno koji je kat niže u hodniku, u koji mod ga stavljam?
3. Ostala su mi još dva E4 koje bi spojio bežićno na M4, u koji mod idu oni?
4. Mogu li na gore spomenuti switch spojiti TV i kućno kino ili njih moram spajati preko drugog switcha koji direktno spajam na ISP router?
Hvala! 

 

Pomalo, šegavo i vajka!
5 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
Truljo kaže...
...

Bog,
ako sam dobro shvatio, M4 se spaja žično na ISP router (moj je od A1-optika, model Huawei HG8145V5) i sačekam da odradi svoje postavljane. Tada na ISP routeru isključim WiFi i DHCP.
Preko aplikacije Deco povežem se na M4 (koji je u router modu) i na njemu stavim fiksnu WAN adresu i dodijelim isti SSID koji sam imao na ISP routeru.
Pitanja:
1. Na M4 (glavni-dnevni boravak) spajam switch i na njega drugi M4 u hodniku. U kojem modu treba biti ovaj drugi M4 u hodniku?
2. Sa drugog M4 preko utp-a spajam E4 direktno koji je kat niže u hodniku, u koji mod ga stavljam?
3. Ostala su mi još dva E4 koje bi spojio bežićno na M4, u koji mod idu oni?
4. Mogu li na gore spomenuti switch spojiti TV i kućno kino ili njih moram spajati preko drugog switcha koji direktno spajam na ISP router?
Hvala! 

 

 1. Glavni M4 koji spajas na ISP modem ti odredjuje sve ostale. Njega ostavi u router modu kako i dodju. Ostali se postavljaju automatski. Na njima nista ne diras. Prvo provjeri koja ti je adresa isp routera tj koju adresu dobijas sad. Ako je to na primjer 192.168.1.x onda M4 koji spajas na ISP router das adresu 192.168.1.2 i onda ugasis dhcp i wifi na ISP routeru. On je svoje zavrsio. NA glavnom M4 taj koji je spojen na ISP podesis wifi mrezu. Ja sam stavio da budu i 2,4 i 5 GHz jedna mreza. Uredjaji ce sami se kaciti na mrezu koju podrzavaju. Ne moras brinuti o tome.

2. OStale deco uredjaje dodajes po redu. Ustekas u struju i kada bude svijetlilo fiksno zuto svjetlo ides u aplikaciju ides na + i nadjes ga. I dodas. Kada zasvijetli plavo ili bijelo zavisi od uredjaja spreman je za rad. I to je sve. On ce sve dalje odraditi sam. Kada ih dodas sve onda kablove ustekavas u njih po zelji. I to je manje vise sve. Svi uredjaji na wifi i na kabelu ce vidjeti samo jedan uredjaj i samo jednu mrezu. A kada uredjaj na wifi dodje u domet jaceg signala prebacice se automatski na nju dok kod klasicne wifi mreze uredja se drzi jednog ap ili routera dok god ima signal bez obzira sto je u dometu jaceg signala....

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice