Koji monitor kupiti izdvojena tema

poruka: 20.058
|
čitano: 4.654.557
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
11 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti
ghibli7 kaže...

 You can download our ICC profile calibration here.Skinuto sa Rtings.com https://www.rtings.com/monitor/reviews/gigabyte/aorus-fi27q.

 "This is provided for reference only and shouldn't be used, as the calibration values vary per individual unit even for the same model, due to manufacturing tolerances". 

 U svakom slučaju ako ti njihove postavke slike ne pašu uvijek se možeš vratiti na prijašnji profil odnosno onaj koji koristiš sad.

 Tu je screenshot sa mog laptopa na kojem su 3 ICC profila,koristim ovaj na vrhu skinut sa www.notebookcheck.net jer mi daje vrhunsku sliku.

 Znači ovako ideš u Settings/System/Display/Advanced Display/Display Adapter properties for Display 1/Color Management/Devices i zatim Add odnosno dodavanje novog profila.

 

 

Dodao sam taj profil i apsolutno nikakve razlike nema u odnosu na prije.

To jest nije utjecalo na promjenu.

Uglavnom to je profil za 27 incha verziju tog monitora, vljd je to isti monitor sem dijagonale.

Poruka je uređivana zadnji put pon 17.6.2024 2:13 (Silent horror1992).
14 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti

To je ICC profil za tvoj monitor.Vidi se i u nazivu color profila što si instalirao.To što ne vidiš nikakvu razliku je izvrsna preciznost i bez kalibracije odnosno sa tvorničkim postavkama i razlika je skoro zanemariva.

Neki monitori dolaze sa jako preciznim tvorničkim postavkama tako da ne trebaju nikakva dodatna namještanja slike.

Poruka je uređivana zadnji put pon 17.6.2024 2:37 (ghibli7).
11 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti
ghibli7 kaže...

To je ICC profil za tvoj monitor.Vidi se i u nazivu color profila što si instalirao.To što ne vidiš nikakvu razliku je izvrsna preciznost i bez kalibracije odnosno sa tvorničkim postavkama i razlika je skoro zanemariva.

Neki monitori dolaze sa jako preciznim tvorničkim postavkama tako da ne trebaju nikakva dodatna namještanja slike.

 

Aaha.

Super onda.

Hvala za link.

Ma da u postavkama samog monitora je hrpa raznih postavki Bog to ne bi složio sve haha

Aim stabilizer, overdrive i adaptive sync držim ugašeno, jer sam negdje čuo da sve te sync pizdarije treba pogasit za što niži input lag.

Od igara samo cs2 nekad bacim, vljd je to ok imat pogašeno pojma nemam.

16 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti

Overdrive bi trebao postaviti svakako, fast, faster su obično najbolje postavke, ovisno o modelu naravno. Upaliti freesync ili gsync također

11 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti
Wiz3m4n kaže...

Overdrive bi trebao postaviti svakako, fast, faster su obično najbolje postavke, ovisno o modelu naravno. Upaliti freesync ili gsync također

 

Malo sam guglao i za igranje cs-a stroga preporuka pogasit sve što u nazivu ima sync hhh

Vsync, freesync i gsync.

Zašto misliš da treba upalit?

 

16 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti

Vsync ne, on daje veči input lag, gsync ili freesync pridonose glađem i fluidnijem igranju i neće ti smetati....overdrive poboljšava imput lag

5 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti
metallic kaže...
Nakatomi kaže...
Nakatomi kaže...
metallic kaže...

Sad je siguran u vase dobre namjere, jer nismo na prosloj stranici koja je imala nezgodan broj.

 Zakon 😆 al eto istina,

 

Hvala na strpljenju i pomoći, uplatio danas Gigabyte G27Q-EK, jedva čekam da ga isprobam! 

Svaku stvar koju kupujem filozofiram mjesecima, umoran sam od samog sebe 🙃

 

 Bok, stigao mi monitor, koristima ga 2-3 dana i primijetio sam da mi se strašno naprežu oči i to nakon samo par minuta gledanja. Da li je do IPS panela da mi jednostavno ne odgovara? Probao sam refresh rate na 60, 120 i 144hz, smanjio brightness, ali ista stvar. Npr. čitam tekst i nakon par minuta osjećam zamor, pogledam u zid i vidim flashback teksta na zidu. Inače nemam problema sa očima, radim na poslu na kompu 8 sati bez ikakvih problema i ovo mi je baš šok. 

Da li da ga vraćam i probam sa VA panelom? Jer sama slika mi je inače super, da li se može još nesto podesiti? 

 

Vidi da nije zbog "BGR" aranzmana subpixela koji nisu dobri za tekst kao klasicni RGB.

 

Bojim se da je do toga!

 

P.s. javi nam screenshotom postavke u windowsima da vidimo jel rezolucija dobro podesena takodjer.

 

 

 Provjerio sam sad na rtingsu, moj G27Q ima standardan rgb layout, a model M27Q ima bgr, tak da nije do toga. 

Čini mi se da je zbog svjetline, s time da ako smanjim ispod 50% onda je pak sve pretamno i bez kontrasta

11 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti

Eto ga na, mozes li vratit i zamjenit monitor?

maximum effort
5 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti
Wiz3m4n kaže...

Probaj si staviti skaliranje na 125% ili više pa probaj tako, ako ne vrati ga u trgovinu i zamjeni za neki drugi.

 Jedno glupo pitanje, kad krenem to podešavat stoji ovo upozorenje, da će biti teško vratiti defaultne postavke, ono wtf? to slobodno ignoriram?

5 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti
metallic kaže...

Eto ga na, mozes li vratit i zamjenit monitor?

 Da, ali ne znam koji drugi da uzmem i ako nemaju ništa drugo kaj bi htio ne znam da li vraćaju novac pa da gledam negdje drugdje, s tim da sam uzeo online na rate 

15 godina
online
Re: Koji monitor kupiti
Nakatomi kaže...
Wiz3m4n kaže...

Probaj si staviti skaliranje na 125% ili više pa probaj tako, ako ne vrati ga u trgovinu i zamjeni za neki drugi.

 Jedno glupo pitanje, kad krenem to podešavat stoji ovo upozorenje, da će biti teško vratiti defaultne postavke, ono wtf? to slobodno ignoriram?

 Kolega, nemoj ići na custom scalling, nego otvori Settings/Display i onda imaš opciju kao na screenshotu:

Tigar Krezumica
16 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti

Druže.....desni miš na desktop, display settings, pa SCALE AND LAYOUT, TAMO SI PODESI

14 godina
offline
Koji monitor kupiti

Ako ti 60% osvjetljenje utječe na vid ne znam više što bih ti savjetovao.

Na tom monitoru je to oko 260 nitsa i to nije presvjetlo.Podesi skaliranje zaslona kako ti savjetuju kolege,čini mi se da je meni bilo na 125%.I nikakvih problema s tim monitorom nisam imao.

Pitanje ,jeli ti u Windows display postavkama uključen HDR?

Poruka je uređivana zadnji put pon 17.6.2024 22:12 (ghibli7).
Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Koji monitor kupiti

Ok, ok, evo uspio sam 

 

Sad je malo bolje, ali i dalje osjećam napor, kao da mi ekran bode oči, ma ne znam više ni sam, probat ću još malo sa postavkama monitora..

 

Al ne znam dal ima smisla da imam 2k monitor pa onda uključeno to skaliranje.

 

Ima li to utjecaja na gaming?

 
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti
ghibli7 kaže...

Ako ti 60% osvjetljenje utječe na vid ne znam više što bih ti savjetovao.

Na tom monitoru je to oko 260 nitsa i to nije presvjetlo.Podesi skaliranje zaslona kako ti savjetuju kolege,čini mi se da je meni bilo na 125%.I nikakvih problema s tim monitorom nisam imao.

Pitanje ,jeli ti u Windows display postavkama uključen HDR?

 

 Ne, ugašen je HDR.

Brigtness mi je sad na 40%, 60 mi je too much, pogotovo kad otvorim google.hr pa me zabljesne.

Možda jednostavno nisam navikao na nove monitore. Kemijat ću još ovih dana, imam do kraja tjedna rok da ga mogu vratiti pa ću vidjet još.

16 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti
Nakatomi kaže...

Ok, ok, evo uspio sam 

 

Sad je malo bolje, ali i dalje osjećam napor, kao da mi ekran bode oči, ma ne znam više ni sam, probat ću još malo sa postavkama monitora..

 

Al ne znam dal ima smisla da imam 2k monitor pa onda uključeno to skaliranje.

 

Ima li to utjecaja na gaming?

 Nema utjecaja na gaming, normalno je da si stavio na 125%, ja na 42 4k imam na 200%, kada si u 3d aplikacijama kao što su igre ta postavka nema nikakve veze, u postavkama u igri postaviš na 2k rezoluciju i osvježenje uz ostale postavke kvalitete, sve to nema nikakve veze sa display postavkama i skaliranjem prikaza u 2d.

13 godina
online
Re: Koji monitor kupiti

Ovo moram priznati ne kužim, imaš skaliranje na 200%, a kažeš da nije presitna rezolucija?

16 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti

Imam na 200 zato što su mi ruke kratke pa da mi budu veća slova. Nadam se da sam pojasnio....što veći postotak skaliranja veća su slova 

I ja bolje vidim   tro je pojam znan u narodu kao "staračka dalekovidnost"  i koliko god mi teško priznat tako je 

 

 

Skaliranje nema veze sa rezolucijom, noročito u igranju, tamo je kako je i sve je ok, no slova kada bih stavio na 100% bi mi bila presitna, ovako samo povečaš sve....jest malo ružnija slika nego po defoltu na 100% no na 4k i ovom ekranu ništa zamjetno, primjerice na 2k 27 ekranu mi je ok 125% ili 150%.....na full hd 24 inch mi je i 100% ok

Poruka je uređivana zadnji put uto 18.6.2024 9:10 (Wiz3m4n).
13 godina
online
Re: Koji monitor kupiti

Ok, u igranju koristiš nativnu rezoluciju monitora i to je onda ok ako ti je gaming primaran. Međutim, ako ga koristiš za rad, a koristiš skaliranje, onda su to IMO bačeni novci, jer si platio veću rezoluciju da bi dobio veću radnu površinu, a onda ju smanjiš skaliranjem.

Meni isto odgovara ono što odgovara full HD na 24", i prema tome si biram monitor, povećanje rezolucije prati i fizičko povećanje ekrana.

12 godina
offline
Koji monitor kupiti

Koji od ova dva kupiti? Ili ako ima nešto bolje u toj cijeni (do 300€)?

 

LG GP850-B

 

DELL g2724D

 

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 mjeseci
offline
Re: Koji monitor kupiti
brka911 kaže...

Koji od ova dva kupiti? Ili ako ima nešto bolje u toj cijeni (do 300€)?

 

LG GP850-B

 

DELL g2724D

 

 

 Po meni je ovaj najbolji u tom cjenovnom rangu, MSI MAG274QRF-QD. Osobno imam Dell S2721DGF i odličan je, vrlo sličan ako ne i isti kao model koji si ti naveo, al' uzeo sam ga jer je bio oko 150€ jeftiniji od MSI modela kad sam kupovao. Da sad biram uzeo bi MSI.

Poruka je uređivana zadnji put uto 18.6.2024 21:20 (PlayPetepp).
16 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti
Pozdrav

Jedno pitanje imam. Vidim kažeš uzeo si gigabyte g27q. Ja sam ga nedavno bio uzeo. Na mom primjerku je taj adapter, strujni jel bio zujao da tako kažem kad je monitor ugašen. Je si možda primjetio tako nešto kod svoga g27q. To na netu opisuje kao whine coil.

https://www.reddit.com/r/gigabytegaming/comments/yvlj7u/the_power_supply_from_the_gigabyte_g27q_monitor/

A šta se tiče scaliranja, najbolje je meni za koristiti kad stavim na 125 %, tad nekako onda nije presitno sve.
Što nose vjetrovi sudbine nitko ne može znati.
14 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti
sosta kaže...

Ok, u igranju koristiš nativnu rezoluciju monitora i to je onda ok ako ti je gaming primaran. Međutim, ako ga koristiš za rad, a koristiš skaliranje, onda su to IMO bačeni novci, jer si platio veću rezoluciju da bi dobio veću radnu površinu, a onda ju smanjiš skaliranjem.

Meni isto odgovara ono što odgovara full HD na 24", i prema tome si biram monitor, povećanje rezolucije prati i fizičko povećanje ekrana.

 Kolega, po tvom razmišljanju ispada da bi morali ostati na standardnih 24" FHD, sve iznad toga(2K ,4K) su sve bačeni novci radi skaliranja?

Poruka je uređivana zadnji put uto 18.6.2024 21:49 (ghibli7).
3 godine
online
Re: Koji monitor kupiti
ghibli7 kaže...
sosta kaže...

Ok, u igranju koristiš nativnu rezoluciju monitora i to je onda ok ako ti je gaming primaran. Međutim, ako ga koristiš za rad, a koristiš skaliranje, onda su to IMO bačeni novci, jer si platio veću rezoluciju da bi dobio veću radnu površinu, a onda ju smanjiš skaliranjem.

Meni isto odgovara ono što odgovara full HD na 24", i prema tome si biram monitor, povećanje rezolucije prati i fizičko povećanje ekrana.

 Kolega, po tvom razmišljanju ispada da bi morali ostati na standardnih 24" FHD, sve iznad toga(2K ,4K) su sve bačeni novci radi skaliranja?

 Ocigledno nije nikad vidio koliko je to korisnog i zdravog prostora na 4k i 32"

5 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti
sage kaže...
Pozdrav

Jedno pitanje imam. Vidim kažeš uzeo si gigabyte g27q. Ja sam ga nedavno bio uzeo. Na mom primjerku je taj adapter, strujni jel bio zujao da tako kažem kad je monitor ugašen. Je si možda primjetio tako nešto kod svoga g27q. To na netu opisuje kao whine coil.

https://www.reddit.com/r/gigabytegaming/comments/yvlj7u/the_power_supply_from_the_gigabyte_g27q_monitor/

A šta se tiče scaliranja, najbolje je meni za koristiti kad stavim na 125 %, tad nekako onda nije presitno sve.

 Bok, dok radi se ništa ne čuje, poslušam kad ugasim pa ti javim. A da li je zujao dok je skroz ugašen ili na stand-byu?

 

Koji si uzeo umjesto njega?

 

 

5 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti
sosta kaže...

Ok, u igranju koristiš nativnu rezoluciju monitora i to je onda ok ako ti je gaming primaran. Međutim, ako ga koristiš za rad, a koristiš skaliranje, onda su to IMO bačeni novci, jer si platio veću rezoluciju da bi dobio veću radnu površinu, a onda ju smanjiš skaliranjem.

Meni isto odgovara ono što odgovara full HD na 24", i prema tome si biram monitor, povećanje rezolucije prati i fizičko povećanje ekrana.

 Koliko sam ja provjerio kod tog skaliranja, kad je npr. na 125% to se vidi samo u widowsima i dok surfam, ali recimo u video editoru nema utjecaja, odnosno isto je sve kao i na 100% scailng. S tim scalingom ne smanjuješ rezoluciju monitora, tak da i dalje imaš veću radnu površinu u aplikacijama. 

16 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti
@Nakatomi. Aoc 24G4X. Nije loš, slika mi paše, čak za fhd poprilično oštra. Jedino kvaliteta izrade nije na nivou. Što ne čudi nema toga danas nigdje. Pa dok je komp ugašen tad se i monitor ugasi, tad sam mislio. Kad ga skroz ugasiš na tipku power off ne čuješ ništa.
Što nose vjetrovi sudbine nitko ne može znati.
Poruka je uređivana zadnji put uto 18.6.2024 22:47 (sage).
5 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti
sage kaže...
@Nakatomi. Aoc 24G4X. Nije loš, slika mi paše, čak za fhd poprilično oštra. Jedino kvaliteta izrade nije na nivou. Što ne čudi nema toga danas nigdje. Pa dok je komp ugašen tad se i monitor ugasi, tad sam mislio. Kad ga skroz ugasiš na tipku power off ne čuješ ništa.

 A kakva ti je inače bila slika na Gigabytu, jel ti smetala za oči? Ja se još borim s tim, igram se s postavkama i malo je sad bolje, ali i dalje mi iz nekog razloga opterećuje oči.

16 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti
Pa ne baš. Slika je ok na g27q, ja sam pojačao više brightness i bude mi ok.
Što nose vjetrovi sudbine nitko ne može znati.
15 godina
offline
Koji monitor kupiti

Da li nekoga zanima Dell G2724D za 220€? Imam ga kao sekundarni monitor uz Alienware 34" OLED trenutno. No zadnjih mjesec dana ga praktički nisam niti upalio, pa rekoh da ga prodam.

 

Monitor je kupljen u HGSPOT-u 25.4. (dakle nema ni 2 mjeseca, radio efektivno možda 20ak sati). Nema apsolutno nikakvih bad pixela ni oštećenja, jamstvo i račun naravno prisutni kao i sva ambalaža. 2560x1440@165Hz IPS.

 

EDIT: Prodano kolegi itomic009 

It is always darkest just before the dawn.
Poruka je uređivana zadnji put sri 19.6.2024 15:47 (mrsmith).
Moj PC  
4 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice