Digitalni novčanik budućnosti Da ili NE?

poruka: 20
|
čitano: 3.147
|
moderatori: XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
offline
Digitalni novčanik budućnosti Da ili NE?

Wallet budućnosti?

Vjerojatno ste upoznati s tim da EU forsira digitalni novčanik za sve državljane EU?
Svi dokumenti u pametnom telefonu (osobna, vozačka itd...)
 
Koliko je to dobro?
Koliko nas žele kontrolirati?
Što kada izgubite mobitel ili vam ga ukradu?
Što ako vas hakiraju, haker ima sve podatke o vama?

Im ali tu ikakve sigurnosti i tko je garantira?

Što vi mislite?

14 Ja sam za digitalni novčanik
8 Ja sam protiv digitalnog novča
1 Nemam pojma što je to?
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Digitalni novčanik budućnosti Da ili NE?

Sve što si s pravom pitao su kod mene argumenti protiv tako nečega.

13 godina
offline
Digitalni novčanik budućnosti Da ili NE?

Ma nista od toga.

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Digitalni novčanik budućnosti Da ili NE?
IvanC kaže...

Wallet budućnosti?

Vjerojatno ste upoznati s tim da EU forsira digitalni novčanik za sve državljane EU?
Svi dokumenti u pametnom telefonu (osobna, vozačka itd...)
 
Koliko je to dobro?
Koliko nas žele kontrolirati?
Što kada izgubite mobitel ili vam ga ukradu?
Što ako vas hakiraju, haker ima sve podatke o vama?

Im ali tu ikakve sigurnosti i tko je garantira?

Što vi mislite?

Koliko je to dobro? Onoliko koliko je nekome dobro i debeli novcanik ili pederusa, ili torbica ili dzep od traperica

 

Koliko nas zele kontrolirati? Tko su to oni?

 

Da li te trenutno kontroliraju institucije i korporacije koje imaju apsolutno sve podatke o tebi?

 

kao sto su ime i prezime, OIB, broj osobne, broj putovnice, broj zdravstvene, broj vozacke, adresa, email adresa, broj telefona, koliko imas djece, zene, muza, mame, tate, djeda, bake, gdje se kreces, kuda putujes, gdje si bio, sto si pio, sto si radio, s kime se dopisujes, sto igras, sto gledas, na sto drkas, sto slusas, sto citas, sto jedes, koji telefon imas, auto, racunalo, tablet, prijenosnik, koje aplikacije i programe koristis, koliko ti je VO2 max, koliki ti je tlak, kako spavas, koliko trcis, hodas, vozis bicikl itd itd

 

HZZO, MUP, MO, Banke, Fina, Google, Facebook, Instagram, X, Whatsup, Discord, Apple, Microsoft, Samsung, Huawei, Xiaomi, Netflix, HBO, Amazon, Nabava, Bug, Jutarnji, Vecernji, Index, HT, A1, Telemach, HRT, HEP, Cistoca, svaka zracna luka u kojoj si bio, svaki autobusni prijevoznik, svaki prijevoznik vlakom, unajmljenim autom, taksijem, svaki hotel - jel ti oni garantiraju da su ti podaci sigurni i da nisu javno dostupni, i da nisu dostupni "hakerim" i da nisu dostupni "losima" samo "dobrima"?

 

Jel ti BUG garantira da su tvoji podatci tu sigurni? pogledaj sta ti pise kod profila :) : "Prošla prijava jučer u 15:04 s IP adrese 195.27.182.251" (da ne panicaris izmjenio sam brojke)

 

Sto kada izgubite mobitel ili vam ga ukradu? isto sto i kada izgubis novcanik ili ti ga ukradu

 

Sto ako vas hakiraju, haker ima sve podatke o vama? ne brini, tvoje podatke svi imaju odavno

Imali tu ikakve sigurnosti i tko je garantira? isti oni koji ti garantiraju da je sve ovo gore navedeno "sigurno"

Sto vi mislite? Mislim da je strah ubica razuma

 

 

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 5.3.2024 9:42 (Timo).
13 godina
offline
Re: Digitalni novčanik budućnosti Da ili NE?

Gasi internet, motaj kablove , 9mm I vjera u Boga to je najveca sigurnost od zlobe.Kada ode sve kvragu na kraju ce nas potuci virusima.

14 godina
offline
Digitalni novčanik budućnosti Da ili NE?

Dečki, hvala svima koji su se uključili u razgovor.

Timo oduševljen sam tvojim trudom.

Jasno je sve to meni, (znam da Google zna o meni više nego ja sam o sebi) no želio sam potaknuti raspravu jer sam pročitao članak u novinama vezan za tu temu (mislio sam da će biti više odgovora).

 

Nema tu straha na koji ti misliš, digitalija nam donosi dobra ali i zla.

 

LP svima

 

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Digitalni novčanik budućnosti Da ili NE?

Budučnost? Da.

Pogledaj situaciju u Kini, to bu kod nas za 10-20 godina.

 

 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Digitalni novčanik budućnosti Da ili NE?
danko99 kaže...

Budučnost? Da.

Pogledaj situaciju u Kini, to bu kod nas za 10-20 godina.

 

hm , pa sad ako bi bio prisiljen birati izmedu "social score" ili "woke kulture" te "politicke korektnosti" nasega zapada, uz sve ostale mentalne poremecaje i ljude koji se uvrijede na spomen picke i kurca, ili dobijes kaznu jer posaljes u picku materinu "pomocnicu ministra" , mislim da je no brainer :D 

 

zamisli da mi je kao poprilicno tolerantnoj i liberalnoj osobi vec pun kurac danasnji idiotarija svih vrsta, i velicanja i zastite mentalni bolesnika kojih je sve vise i sve su mladi

 

https://youtube.com/shorts/DIl-HO9Ng3I?si=kJfBXRXqszX27UBk

13 godina
offline
Digitalni novčanik budućnosti Da ili NE?

Kad imate pare kod sebe onda vam ih nitko nemre uzet,stoga debelo protiv.....

Moj PC  
0 1 hvala 0
15 godina
online
Digitalni novčanik budućnosti Da ili NE?

Korištenje aplikacije neće biti obavezno, ali će se na sve moguće načine otežati onima koji ga nemaju, potičući ih da pređu na digitalni novčanik kako bi ih se na što jednostavniji način pratilo.

Have you tried turning it off and on again?
 
1 0 hvala 0
10 godina
offline
Digitalni novčanik budućnosti Da ili NE?

Što se mene tiče neb' fala. Novčanik ne nosim gotovo nikad sa sobom već 20 godina, točnije odkad su mom starom u Zg-u maznuli novčanik sa svim dokumentima i karticama pa sam vidjela proceduru prijavljivanja i vađenja novih. 

Veliki novčanik mi stoji doma u torbi i vadim iz njega dokumente koje trebam ovisno o prilici i stavljam u torbicu namjenjenju toj prilici(jbg baba sam imam 100 torbica). U grad nosim samo osobnu i lovu, kod doktora samo osobnu i karticu dopunskog, u susjedstvo samo nešto sitno love itd. Jedino kad nosim cijeli novčanik sa svim dokumentima je kad idem u Sloveniju u šoping. 

Mobitel nosim stalno sa sobom, na sva mjesta i kao moglo bi mi biti lakše da je sve na jednom mjestu, ALI nosim ga i u šumu brat gljive, i u šetnju s psom po zapuštenim livadama i u vrt a tu ne nosim ništa od dokumenata ni love. Milijun puta mi je u prirodi ispao, otkoturao se nizbrdo, pao u travi pa sam se vraćala po njega. Do te mjere da sam ga u takvim situacijama počela nositi na špagici oko vrata da ga ne posijem umjesto mrkve  I sad nek ja imam sve na tom koturajućem mobitelu? Pa veće su mi šanse da pogubim sve dokumente zajedno s mobitelom nego kad su doma na ormaru. Isto tako veća je šansa ako mi netko mazne mobitel da će mi maznuti i sve dokumente nego da mi ih sve mazne ako ostanem bez torbice ili ako torbicu ostvim negdje. Ionako ih je većina 90% vremena doma a u Sloveniji je veća šansa da me klepi vlak nego da mi netko uzme novčanik. A da ne pričam o tome da ako mi mobitel poludi ili prestane radit opet ostajem bez svega(što se često dešava kad ti pada okolo). Dovoljno mi je kad moram rješavat novi token a ne još i sve dokumente. Tak da ne fala, ja ću i dalje po starom, nositi samo one koji mi u tom trenutku trebaju ostatak će doma pavati zimski san.

Poruka je uređivana zadnji put sri 6.3.2024 6:59 (ddarknessfairyy).
 
1 0 hvala 0
5 godina
offline
Digitalni novčanik budućnosti Da ili NE?

Ali uredno velika vecina vas sto se plasite nekog novog pracenja uredno stavlja statuce na fb i sl.... Uz napomenu da zabranjujete da ih fb koristi kako on hoce ;)

 
2 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Digitalni novčanik budućnosti Da ili NE?
Posmatrač kaže...

Ali uredno velika vecina vas sto se plasite nekog novog pracenja uredno stavlja statuce na fb i sl.... Uz napomenu da zabranjujete da ih fb koristi kako on hoce ;)

 Al nema mi većeg debilizma nego kad vidim takav post "zabranjujem da fb koristi moje slike bla bla". Koji to mentalni sklop moraš bit da popljugaš kako ćeš time zabraniti nešto za šta si već dao suglasnost za vrijeme registracije?

5 godina
offline
Re: Digitalni novčanik budućnosti Da ili NE?
ddarknessfairyy kaže...
Posmatrač kaže...

Ali uredno velika vecina vas sto se plasite nekog novog pracenja uredno stavlja statuce na fb i sl.... Uz napomenu da zabranjujete da ih fb koristi kako on hoce ;)

 Al nema mi većeg debilizma nego kad vidim takav post "zabranjujem da fb koristi moje slike bla bla". Koji to mentalni sklop moraš bit da popljugaš kako ćeš time zabraniti nešto za šta si već dao suglasnost za vrijeme registracije?

 Meni je debilizam objavljivati stvari iz privatnog života bilo gdje.... Ja sam svoj familiji zabranio da objavljuju slike na kojima su moja djeca.... Sa svojom neka rade sta hoce ali moja su zabranjena zona. A ni djeca mi ne koriste fbniti ja niti supruga....

6 godina
offline
Digitalni novčanik budućnosti Da ili NE?

Al ne mislite da su bile iste debate kad su uveli prve pare umjesto robne razmjene, prve kartice, prve kreditne kartice.... sve je to razvoj kojeg sami podupiremo i jedno bez drugog ne ide nažalost. Tako i ovo, ja osobno što se tiče komoditeta poptpuno podupirem ovo, jer onda konačno mogu ostavit novčanik i ne teglit ga sa sobom. Šta ako ukradu mobitel, a šta ako ukradu novčanik? Na novom telefonu samo obnoviš svoje podatke nazad, zbog novčanika moraš barem na 10 šaltera gubit tjedne i tjedne, a da ne spominjemo potencijalnu štetu zbog para u novčaniku, kartica, debila koji na tvoje dokumente dignu kredit.... Sa ukradenim mobitelom par pojedinaca može izvuć podatke sa njega i to je sa velikim "AKO" jer je večina podataka šifiriranih, dok sa ukradenim novčanikom svako sa tri čiste u glavi može napravit štetu.

A što se tiče nadzora, tu smo borbu več davno izgubili tj, ne izgubili, nego smo sami pristali na to, jer te svaka ta aplikacija, svaki telefon ljepo pita dali želiš djelit svoje podatke.... tako da imamo to što imamo jer smo sami to izabrali i ne ONI, nitko nas nije prisilio na to. Jedino što si prisiljen je imat karticu za banku i dobijanje plače na račun i ne na ruke (zbog pranja novaca) sve ostalo je naš izbor i debilno je krivit nekoga drugog zbog toga.

 

Bez problema si offline danas, bez problema možeš koristit staru nokiu 3310 na kojoj te nitko ne sljedi, bez problem nisi prisutan na socijalnim medijima, bez problema ne koristiš internet bankarstvo, i kartice..... ali MI smo izabrali koristit sve to i ne ONI! Najlakše je krivit nekoga drugoga za sve svoje izbore i probleme.... a sam znaš da je sve to samo tvoj izbor.

Moj PC  
4 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Digitalni novčanik budućnosti Da ili NE?

Prihvatili smo svašta jer nam je ponuđeno i jer težimo komoditetu. Možda stvarno jednog dana takve pogodnosti budu iskorištene od strane države da bi svoje građane imala u šaci. To je apsolutno moguće, ali koliko je izgledno, e to ne znam. Sve će nam pokazati vrijeme.

14 godina
offline
Re: Digitalni novčanik budućnosti Da ili NE?
lmutak kaže...

Kad imate pare kod sebe onda vam ih nitko nemre uzet,stoga debelo protiv.....

 Kako to misliš? A kad te netko sačeka iza ćoše s pajserom?

13 godina
offline
Re: Digitalni novčanik budućnosti Da ili NE?
Punti kaže...
lmutak kaže...

Kad imate pare kod sebe onda vam ih nitko nemre uzet,stoga debelo protiv.....

 Kako to misliš? A kad te netko sačeka iza ćoše s pajserom?

Bežanija he,he.

 

Šalim se,ljudi me inače na cesti izbjegavaju.

 

Moj moto je ako me želiš pokrast moraš bit spreman na činjenicu da budeš lišen života kojeg ja kao ateista smatram da imaš samo jednog.

14 godina
offline
Re: Digitalni novčanik budućnosti Da ili NE?

Keš je lako maznuti, jer ne ostavlja tragove, izgubiti ga na ulici, jer na njemu ne piše čiji je, u požaru može izgoriti jer je od papira, pa sve do toga da ti ga može otpuhati vjetar (je, je, vidio sam kako lova leti po buri). Zbog toga je i nastao bezgotovinski promet.

S druge strane, za vašu lovu na računu uvijek netko zna koliko imate, odnosno koliko nemate (pa se npr. ne možete kurčiti spaljujući novčanicu po novčanicu kao Matan i Jokaš u stanovitoj epizodi Prosjaka & sinova).

Lovom na računu možete raspolagati samo u okviru jasno definiranih uvjeta, uz primjenu odgovarajućih tehničkih sredstava (pa se ne može broj naloga za prijenos zataknuti striptizeti u gaćice, neće biti efekta).

I treće, instance mogu iz raznih razloga zabraniti raspolaganje lovom na računu (distopijski scenariji kad banka ili država bez razloga ili iz zle namjere sjedaju na račune nisu toliko česti i događaju se u manjoj mjeri od krađa, gubljenja i uništenja fizičkog novca).

14 godina
offline
Re: Digitalni novčanik budućnosti Da ili NE?
Punti kaže...
(pa se ne može broj naloga za prijenos zataknuti striptizeti u gaćice, neće biti efekta).

Ljudi moji dragi,

hvala vam na zanimljivim odgovorima i interesantnim razmišljanjima. Sa većinom se slažem.

Komentirat ću samo ovaj što je napisao Punti 

U svakom slučaju morat će smisliti neki uređaj koji će dotična moći pričvrstiti na bedro pa samo prisloniš mobitel ili možda karticu

 

BTW: Ja koristim Nokia 3310

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice