Je li open source budućnost?

poruka: 152
|
čitano: 50.943
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
neaktivan
offline
Re: Je li open source budućnost?
beno101 kaže...

Kažeš da prije 7 godina za linux nitko nije čuo, prije 7 godina, ja sam imao 7 godina i bio sam kod frenda koji je imao Debiana :)

 

  To je prije pohvala za tebe i tvog frenda nego poništavanje njegove činjenice.

Ja sam Plavi zmaj.Form the future!
15 godina
offline
Re: Je li open source budućnost?
Bypass kaže...

Kad je to točno OO ukrao source kode MS Office-u?

 

Tvoj primjer govori: Ja sam napravio program (closed) koji radi to i to. Nitko na svijetu ne bi od sada pa nadalje smio raditi slične programe. Nema baš logike.

Nisi me razumio. Naveo sam samo primjer kako ce ljudi radije koristiti placenu verziju (krekanu ili kupljenu) nego free verziju koja je losija. Otisli smo way off topic.

g12356 kaže...

  MS office bolji?Ja napravim u njemu ispravan dokument(vrlo važan),saveam ga,ugasim word i kada ga ponovo učitam(taj vrlo važan dokument) word je zaboravio formatiranje8header konkretno) a ja ispisao dokument i morao ga predati,tu grešku u wordu sam skužio tek kada je bilo kasno.Isti tren instalirao libre office.Od onda nisam pomislio da palim ms word.I ne,mit o tome da u libreofficeu nešto fali je laž.On ima sve šta ima ms office.

Blago tebi. I don't give a fuck. Propovjedaj nekom drugom.

Do kada vi to meni mislite tolerirat?
13 godina
neaktivan
offline
Re: Je li open source budućnost?
tnakir kaže...
Bypass kaže...

Kad je to točno OO ukrao source kode MS Office-u?

 

Tvoj primjer govori: Ja sam napravio program (closed) koji radi to i to. Nitko na svijetu ne bi od sada pa nadalje smio raditi slične programe. Nema baš logike.

Nisi me razumio. Naveo sam samo primjer kako ce ljudi radije koristiti placenu verziju (krekanu ili kupljenu) nego free verziju koja je losija. Otisli smo way off topic.

g12356 kaže...

  MS office bolji?Ja napravim u njemu ispravan dokument(vrlo važan),saveam ga,ugasim word i kada ga ponovo učitam(taj vrlo važan dokument) word je zaboravio formatiranje8header konkretno) a ja ispisao dokument i morao ga predati,tu grešku u wordu sam skužio tek kada je bilo kasno.Isti tren instalirao libre office.Od onda nisam pomislio da palim ms word.I ne,mit o tome da u libreofficeu nešto fali je laž.On ima sve šta ima ms office.

Blago tebi. I don't give a fuck. Propovjedaj nekom drugom.

  Ne propovjedam ti ja ništa nego ti opisujem kako sam ja dobio skoro slom živaca...

Ja sam Plavi zmaj.Form the future!
15 godina
offline
Re: Je li open source budućnost?
g12356 kaže...

  Ne propovjedam ti ja ništa nego ti opisujem kako sam ja dobio skoro slom živaca...

Neda mi se pisat kako ja svaki dan dobivam slom zivaca radi open officea. Neda mi se prepirat sto je bolje. Samo zapamti, office nije samo kolekcija alata za pisanje, tablicenje i slicno.

Do kada vi to meni mislite tolerirat?
15 godina
offline
Re: Je li open source budućnost?
tnakir kaže...

Neda mi se pisat kako ja svaki dan dobivam slom zivaca radi open officea. Neda mi se prepirat sto je bolje. Samo zapamti, office nije samo kolekcija alata za pisanje, tablicenje i slicno.

Da ekipa na ovom forumu to razumije, nebi bila ovdje {#}

ONTOPIC: Pretpostavite da ste pisac poezije. Objavite pjesmu, neko je uzme, promijeni 3 rime jer mu ne pašu i sad je cijeli sretan. Je li to ideja FOSS-a?

DUMP Udruga mladih programera
13 godina
neaktivan
offline
Re: Je li open source budućnost?
Fearless kaže...
tnakir kaže...

Neda mi se pisat kako ja svaki dan dobivam slom zivaca radi open officea. Neda mi se prepirat sto je bolje. Samo zapamti, office nije samo kolekcija alata za pisanje, tablicenje i slicno.

Da ekipa na ovom forumu to razumije, nebi bila ovdje  {#}

ONTOPIC: Pretpostavite da ste pisac poezije. Objavite pjesmu, neko je uzme, promijeni 3 rime jer mu ne pašu i sad je cijeli sretan. Je li to ideja FOSS-a?

  Da,i ne vidim ništa loše u tome.

Ja sam Plavi zmaj.Form the future!
13 godina
protjeran
offline
Re: Je li open source budućnost?
Fearless kaže...

Da ekipa na ovom forumu to razumije, nebi bila ovdje {#}

ONTOPIC: Pretpostavite da ste pisac poezije. Objavite pjesmu, neko je uzme, promijeni 3 rime jer mu ne pašu i sad je cijeli sretan. Je li to ideja FOSS-a?

Ne. To nije ideja open source-a.

 

Istom analogijom, ideja open sourca bi bila: pisac napiše pjesmu, zajednica mu pomogne da napiše još lijepšu pjesmu.

 

Ali isto tako svatko može koristiti tu pjesmu, ali treba dati priznanja originalnom autoru.

 

To je ideja i tako funkcionira open source.

bom bom mi smo HDZ bom bom ne traži dokaze...
13 godina
protjeran
offline
Re: Je li open source budućnost?
g12356 kaže...

  Da,i ne vidim ništa loše u tome.

Ne, nije. Vidi gore.

bom bom mi smo HDZ bom bom ne traži dokaze...
13 godina
neaktivan
offline
Re: Je li open source budućnost?
Bypass kaže...
Fearless kaže...

Da ekipa na ovom forumu to razumije, nebi bila ovdje  {#}

ONTOPIC: Pretpostavite da ste pisac poezije. Objavite pjesmu, neko je uzme, promijeni 3 rime jer mu ne pašu i sad je cijeli sretan. Je li to ideja FOSS-a?

Ne. To nije ideja open source-a.

 

Istom analogijom, ideja open sourca bi bila: pisac napiše pjesmu, zajednica mu pomogne da napiše još lijepšu pjesmu.

 

Ali isto tako svatko može koristiti tu pjesmu, ali treba dati priznanja originalnom autoru.

 

To je ideja i tako funkcionira open source.

  OK

Bypass kaže...
g12356 kaže...

  Da,i ne vidim ništa loše u tome.

Ne, nije. Vidi gore.

  Sada su neki likovi pak počeli pisati kao da je oss nešto loše,onako ''iš djeco od đavola''.Ako im se ne sviđa onda neka barem ne blate tu super ideju.Uostalom biti će onako kako sam ja rekao niti će itko ikada iskorijenit proprietary software niti će itko ikada iskorijenit open source software.

Ja sam Plavi zmaj.Form the future!
15 godina
offline
Re: Je li open source budućnost?
g12356 kaže...

  Sada su neki likovi pak počeli pisati kao da je oss nešto loše,onako ''iš djeco od đavola''.Ako im se ne sviđa onda neka barem ne blate tu super ideju.Uostalom biti će onako kako sam ja rekao niti će itko ikada iskorijenit proprietary software niti će itko ikada iskorijenit open source software.

Ne, nek ste se vi našli tu busati u prsa kako je OSS smisao života svaoga čovjeka.

 

Osobno, živac mi dižu i kratkovidni MSovi (i ostali) anđelisti i linuksaši koji me uvjeravaju da je oss odgovor na sva životna pitanja uključujući i ono kako povećati potenciju sve do appleovca kojima i škarice za rezanje noktiju su sranje ako gore nije nacrtana jabuka.

 

Prvo, velika većina stvarnih kontributora (znači onih koji nisu plaćeni da pišu oss programe) su zapravo programeri koji rade u normalnim kompanijama (MS, Adobe, itd.) i u slobodno vrijeme sebi za gušt rade neki projektić. Što oni onda odjednom kad napuste radno mjesto dobe prosvjećenje ili što? Da ne spominjem da mnoge stvari sama kompanija za koju rade ih ograničava da to isto napišu u oss.

 

Drugo, sve te velike i zle kompanije nude 1001 program kako pomoću start-up kompanijama i freelancerima. BizSpark, WebSpark, DreamSpark, MSDN,... MS ima program i partnera gdje se može dobiti popust do 90% (USA, za nas nijesam siguran).

Nadalje, MS ima program MVPa gdje najkorisniji članovi zajednice dobivaju softver besplatno (nešto što Valve sad pokušava prodati kao njihovu ideju u DotA2...). Ovdje će ljudi imati i stvarno korist da ti pomognu. Što misliš gdje ćeš naći kvalitetnije rješenje?

 

OSS je super ideja. I vjerojatno će postojati i za 100 godina. Komercijalni softver je isto tako super ideja i isto tako će postojati za 100 godina. Oboje imaju svojih mana i prednosti. Gurati ideju OSSa kao neki freelancer ili mala startup kompanija je samoubojstvo (nešto što vi zdušno ovdje prodajete). Kao prvo nećete uspjeti potpisati niti jedan ugovor jer nitko neće kupiti softver od vas (zašto bi ih ja platio toliko i toliko da oni to napišu i onda sutradan taj isto komad softvera konkurentska firma dobi za badava).

 

Isto tako jedna od najvećih problema OSS zajednice (A NE PREDNOST) je milijun i jedna distra linuxa. I ovo je jedna od najvećih prepreka zašto MS ima toliki dio tržišta. Kao prvo, MS (mislim od 98ice) provodi provodi program sustavne izobrazbe ljudi koji rade sa njihovim tehnologijama (nešto što su se ovi u OSS zajednici tek sad sijetili da bi bilo dobro za napraviti). Pri tome ne mislim na Windows specijalist (što Linux ima), već Windows Server 2008 Basic / Advaced / Expert (ili kako se već zovu lvli) i točno znaš tko je za što obučem. A kod linuxa je tu salata. Baš je super što ima mali milijon linux verzija. Je, istina, imaš veliki izbor. Kako mi se što svidi to stavim. Ali problem je onome tko treba, za početak, zaposliti ljude koji će raditi na tome. Hmmm, obučen si za linux? Koja distra? Znanje ti je na kojoj razini? Točno koji dio Linuxa znaš? Jesi osposobljen za ovo / ono? Ima milijun boja. Je super, ali kad trebaš tih milijun boja standardizirati, e onda je s*anje...

 

Ideja OSS nije - "E, jel mi možete pomoć?" "Nema problema, al ti onda nama moraš dati svoj cijeli kod na kojem si radio zadnjih 10 godina!"

Ako recimo ja tražim pomoć od OSS zajednice zbog problema X na mome radu. Onda se ja toj zajednici mogu odužiti tako što ću joj dati podatke koje sam ja dobio u tom procesu. Ja ću napisati neki rad u kojem će biti ti podaci sistematizirani, analizirani i postavljen neki zaključak iz premise i on će se prodavati u 4-5 baza za 35$ (da, par stranica nekog znanstvenog rada u bazama ima finu cijenu). OSS zajednici ću ja prosljediti raw podatke koje sam dobio, ne znam, data miningom. Netko drugi tko će raditi rad u kojem će moći koristiti te podatke, će ih uzeti i napraviti neku svoju analizu nad njima.

Zašto bih ja morao dati svoj algoritam na kojem sa radio zadnjih 15 godina nekome? To je moje vlasništvo i slijedećih 3-4-5-10 godina ja želim na njemu živjeti. Nakon nekoga vremena kad ja više ne želim nadograđivati / serivisrati / održavati tu aplikaciju, ja nju mogu dati OSS zajednici (ukoliko nije potpisan sa nekime ugovor da to ne smijem napraviti) i ako ona hoće, može dalje održavati taj projekt na životu.

Poanta OSSa nije ajmo živjeti u idiličnom komunizmu. Sa takvom idejom nećete baš previše napredovati u životu... Kao što je tnkir (mislim) napisao - Jbg, sve je to divno i krasno, ali kruh nije pod nekom OSS licencom. 

 

Iako koliko vidim ovdje, svima u glavi je slinjenje po besplatnom softveru, to zapravo nije ni bit OSSa. Bez brige, i u toj industriji se vrte masne pare i tu je svima na pameti profit, profit i jedino profit. Ne vode te kompanije budistički svećenici koji su doživjeli prosvjećenje i postali jedno sa svime.

Najveća prednost OSS zajednice je što ona pruža znanje (i ne to nije tipa - C/P koda). Samo ni tu znanje nije besplatno. Trebaju ti reference? Imaš zilijun projekata koji vape za developerima. Ti njima svoje vrijeme i trud, oni tebi referencu. Dobiješ dodatno znanje, stekneš uvid u neke metodologije, dobiješ predragocjene veze i kontakte. Nisi developer? Nema problema - uvijek se traže prevoditelji, pisci dokumentacije, PR ljudi, dizajneri, itd. Ljudi se okolo žale da uvijek izvise zbog nedostatka iskustva. Sunce mu žarko, daj se malo trgni i imat ćeš u CVu stavku da si godinu dana radio na razvoju operacijskog sustava (a ovo, budimo realni, je stvarni killer).

 

OSS jest jedna od pozitivnih stvari u softverskoj industriji, ali brate mili, koliko neki od vas mogu kenjati, to je za nepovjerovati...

You can patch technical vulnerabilities as they evolve, but there is no patch for stupidity, or rather gullibility. - Kevin Mitnick
13 godina
protjeran
offline
Re: Je li open source budućnost?
Bukva kaže...
g12356 kaže...

  Sada su neki likovi pak počeli pisati kao da je oss nešto loše,onako ''iš djeco od đavola''.Ako im se ne sviđa onda neka barem ne blate tu super ideju.Uostalom biti će onako kako sam ja rekao niti će itko ikada iskorijenit proprietary software niti će itko ikada iskorijenit open source software.

Ne, nek ste se vi našli tu busati u prsa kako je OSS smisao života svaoga čovjeka.

 

Osobno, živac mi dižu i kratkovidni MSovi (i ostali) anđelisti i linuksaši koji me uvjeravaju da je oss odgovor na sva životna pitanja uključujući i ono kako povećati potenciju sve do appleovca kojima i škarice za rezanje noktiju su sranje ako gore nije nacrtana jabuka.

 

Prvo, velika većina stvarnih kontributora (znači onih koji nisu plaćeni da pišu oss programe) su zapravo programeri koji rade u normalnim kompanijama (MS, Adobe, itd.) i u slobodno vrijeme sebi za gušt rade neki projektić. Što oni onda odjednom kad napuste radno mjesto dobe prosvjećenje ili što? Da ne spominjem da mnoge stvari sama kompanija za koju rade ih ograničava da to isto napišu u oss.

 

Drugo, sve te velike i zle kompanije nude 1001 program kako pomoću start-up kompanijama i freelancerima. BizSpark, WebSpark, DreamSpark, MSDN,... MS ima program i partnera gdje se može dobiti popust do 90% (USA, za nas nijesam siguran).

Nadalje, MS ima program MVPa gdje najkorisniji članovi zajednice dobivaju softver besplatno (nešto što Valve sad pokušava prodati kao njihovu ideju u DotA2...). Ovdje će ljudi imati i stvarno korist da ti pomognu. Što misliš gdje ćeš naći kvalitetnije rješenje?

 

OSS je super ideja. I vjerojatno će postojati i za 100 godina. Komercijalni softver je isto tako super ideja i isto tako će postojati za 100 godina. Oboje imaju svojih mana i prednosti. Gurati ideju OSSa kao neki freelancer ili mala startup kompanija je samoubojstvo (nešto što vi zdušno ovdje prodajete). Kao prvo nećete uspjeti potpisati niti jedan ugovor jer nitko neće kupiti softver od vas (zašto bi ih ja platio toliko i toliko da oni to napišu i onda sutradan taj isto komad softvera konkurentska firma dobi za badava).

 

Isto tako jedna od najvećih problema OSS zajednice (A NE PREDNOST) je milijun i jedna distra linuxa.

 

 

Ideja OSS nije - "E, jel mi možete pomoć?" "Nema problema, al ti onda nama moraš dati svoj cijeli kod na kojem si radio zadnjih 10 godina!"

Ako recimo ja tražim pomoć od OSS zajednice zbog problema X na mome radu. Onda se ja toj zajednici mogu odužiti tako što ću joj dati podatke koje sam ja dobio u tom procesu. Ja ću napisati neki rad u kojem će biti ti podaci sistematizirani, analizirani i postavljen neki zaključak iz premise i on će se prodavati u 4-5 baza za 35$ (da, par stranica nekog znanstvenog rada u bazama ima finu cijenu). OSS zajednici ću ja prosljediti raw podatke koje sam dobio, ne znam, data miningom. Netko drugi tko će raditi rad u kojem će moći koristiti te podatke, će ih uzeti i napraviti neku svoju analizu nad njima.

Zašto bih ja morao dati svoj algoritam na kojem sa radio zadnjih 15 godina nekome? To je moje vlasništvo i slijedećih 3-4-5-10 godina ja želim na njemu živjeti. Nakon nekoga vremena kad ja više ne želim nadograđivati / serivisrati / održavati tu aplikaciju, ja nju mogu dati OSS zajednici (ukoliko nije potpisan sa nekime ugovor da to ne smijem napraviti) i ako ona hoće, može dalje održavati taj projekt na životu.

Poanta OSSa nije ajmo živjeti u idiličnom komunizmu. Sa takvom idejom nećete baš previše napredovati u životu... Kao što je tnkir (mislim) napisao - Jbg, sve je to divno i krasno, ali kruh nije pod nekom OSS licencom. 

 

Slažem se sa većinom, a za ostalo mi se ne da više raspravljati. Nitko ne forsira open source kao jedino rješenje u IT industriji.

 

Boldano:

 

DA PREDNOST JE. U tome i jest bit FREE open source ideje. Ako je free i open source zašto bi sve ograničavali i smanjivali na neki broj? To je apsolutno u neskladu sa free i open source. Ograničenje.

 

Uostalom netko je tu napisao već, samo je jedan linux kernel, a desktop enviromenti su i tako nebitni.

 

Ne vidim zašto ljudi vide problem u tome raznolikosti? Upravo ograničavanje je kao što si napisao ideja komunizma. A ono što vas najviše muči i mislite da je to problem su packet manageri. Zamisli, ima ih samo 3-4.

 

Nadalje ako već pričate o nekoj standardizaciji, linux distribucije su itekako standardizirane. Sve one podržavaju izgradnju software kroz source - a to nije rocket science - 3 linije u terminalu. I taj software ima iste depencies na svim distribucijama.

 

Svi paketi (obične arhive) kao .deb, rpm i slično su identični (ne po strukturi) u tome da sadrže kompajlirane programe ili skripte. Paket manager ih samo otpakira i instalira s obzirom na paket i stavi u određeni folder. I tu je VELIKI problem i treba standardizacija. Yeah right. To što su ljudi tupi i ne znaju osnove arhiva, a ni sustava na kojem rade ne znači da je raznolikost loša (zamisli raznolikosti, sve distribucije su temeljene na nekih 3-4 "osnovnih").

 

Zašto bi bio ograničen, kad mogu birati. Jel bi ti htio da postoje samo dva proizvođača hardware-a na svijetu?

 

Za sudjelovanje u ovoj raspravi treba ima malo više iskustva u tome, a ne samo trabunjati o tome kako si ti (vi) zamišljate da bi trebalo biti. I malo više iskustva sa linux-om od instalacije ubuntu-a peko wubi-a.

 

 

Zahvaljujem.

bom bom mi smo HDZ bom bom ne traži dokaze...
15 godina
offline
Re: Je li open source budućnost?
Bypass kaže...
...

Za sudjelovanje u ovoj raspravi treba ima malo više iskustva u tome, a ne samo trabunjati o tome ..

 

Zahvaljujem.

-upravo tako, slažem se s većinom napisnog samo pitanje na kog se odnosi..

-linux je jedan. Standardi su problem. Ne mogućnosti ili razlike OSa jer software se može napraviti za bilo koju platformu, no ne radi se. Vidi banke i poslovne primjerne, ili kućne potrebe koje se svode na zabavu - igre..

Linux je u tom svijetu kao šleper, mreže.. sve to radi preko njega, ali ne za njega.

To je 'krivica' prevelikih sloboda (nestandardizacije) i jednim djelom same linux zajednice, koja bi trebala rješiti stvar recimo na nivou drivera ili provođenja zakona.. no oni 'šute'...

Šute o nacionalnoj normi, OO. Koja je defacto MS-office. hint pokušaj s FINAom bez Excela, ili bankom... dok recimo na OSXu nema tih nedostataka-problema, btw OSX je ...?

 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
offline
Je li open source budućnost?

u principu jedini pravi razlog zašto je OpenSource danas izrazito močan je taj da ga financiraju velike kompanije poput Microsoft,a Google, Apple, Sun-a itd.

 

prave se ideje najbolje stvaraju i početno realiziraju kao OpenSource, a onda uz dovoljno novca lako se stvori i dobar komercijalni softver

a što mislite kako je nastao .NET?

pa po "uzoru" na Javu naravno :)

 

naravno da nije jedini razlog, OpenSource živi i od odličnih proizvoda u koje će firme ulagati jer im je isplativije nego stvarati svoje

kao što je OpenGL, API danas iako lošiji od DirectX-a, opet znatno korišten i prilagođavan, nema šanse da će Apple raditi novi APi za svoj mac i iOS, ili Nokia za svoj Symbian, ili google za svoj android, ili Nitendo za svoj Wii kada je tu vec gotov kvalitetan proizvod koji uz nesto novca moze postati i kvalitetniji 

 

ali prava moc OpenSource-a opet se skriva iza velikih korporacija, a ne kućnih programera kojima je gušt raditi na OpenSource-a

i baš zato mu je svijetla budućnost, ali nikako ne kao zamjena za proprietary softver

www.stripovi.tk
 
2 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Je li open source budućnost?
Bypass kaže...
DA PREDNOST JE. U tome i jest bit FREE open source ideje. Ako je free i open source zašto bi sve ograničavali i smanjivali na neki broj? To je apsolutno u neskladu sa free i open source. Ograničenje.

Zato što je lakše i jeftinije za održavati. Zašto recimo nema u upotrebi milijun različitih DVI konektora (za DVI, za razliku od HDMI, ne trebaju licence), nego svega par?

 

16 godina
offline
Re: Je li open source budućnost?
Bukva, vidi se da u zivotu nisi radio. lupas i vise manje sve sto si napisao upravo je obratno od istine, pocev od fragmentacije linux distri pa do identiteta vecine kontributora u foss.
13 godina
neaktivan
offline
Re: Je li open source budućnost?
DigiMagic kaže...
Bypass kaže...
DA PREDNOST JE. U tome i jest bit FREE open source ideje. Ako je free i open source zašto bi sve ograničavali i smanjivali na neki broj? To je apsolutno u neskladu sa free i open source. Ograničenje.

Zato što je lakše i jeftinije za održavati. Zašto recimo nema u upotrebi milijun različitih DVI konektora (za DVI, za razliku od HDMI, ne trebaju licence), nego svega par?

 

  Zato jer konektori nisu tako osbne stvari poput operativnih sustava pa ih ni nemora biti tolko...u biti bi bilo najbolje da za sve na svijetu postoji samo 1 konektor koji bi bio ''svemoguć''.Dok operativni sustav bi mogao biti svemoguć ali bi onda trebao eksabajte i eksabajte na hard disku pa si umjesto toga ljudi sami biraju operativne sustave.Npr. nekom penetration testeru bi bilo bolje da ima linux distribuciju koja je orijentirana da radi samo i samo ono šta njemu treba i to dobi out of the box i još ima cijeli sustav optimiziran samo za tu zadaću(u ovom slučaju Backtrack Linux 5) nego da ima neki sustav opće primjene poput windowsa pa da mora instalirati prvo sve šta mu treba a i onda bude tek pola tako dobro ko Backtrack Linux 5 jer windowsi jednostavno nisu napravljeni za to šta mu treba.

 

Operativni sustavi opće primjene kao što su windows,mac osx ai moram reći Ubuntu nisu dobri ''za ama baš svakog''.

Ja sam Plavi zmaj.Form the future!
12 godina
neaktivan
offline
Re: Je li open source budućnost?
Sunce mu žarko, daj se malo trgni i imat ćeš u CVu stavku da si godinu dana radio na razvoju operacijskog sustava

Mogu upisat i svojih 7 godina odrzavanja SUSE sustava al mi to u RH ne vrijedi apsolutno nis.
Zato kaj tu svi delaju na MS/Adobe/Apple i kad ti daju posel zatvore te u win sustav koji je isti za sve.
Jos te kao admina pitaju jel bi mogo delat u photoshopu, excelu i visual basic-u. I to na istom sustavu koji koristi tajnica za tipkanje.
Iskreno ne vidim buducnost za FOSS u RH. Tu ima buducnost samo firma koja radi po principu korisnik = ovca.

15 godina
offline
Re: Je li open source budućnost?
Bypass kaže...

 

Ali isto tako svatko može koristiti tu pjesmu, ali treba dati priznanja originalnom autoru.

najbolje priznanje za svoj rad koje mogu dobiti je stanje na mom bankovnom racunu. Kad bi svaka piyda koristila moj kod, to stanje bi sada bilo znatno gore.

cannon_fodder kaže...
Sunce mu žarko, daj se malo trgni i imat ćeš u CVu stavku da si godinu dana radio na razvoju operacijskog sustava

Mogu upisat i svojih 7 godina odrzavanja SUSE sustava al mi to u RH ne vrijedi apsolutno nis.
Zato kaj tu svi delaju na MS/Adobe/Apple i kad ti daju posel zatvore te u win sustav koji je isti za sve.
Jos te kao admina pitaju jel bi mogo delat u photoshopu, excelu i visual basic-u. I to na istom sustavu koji koristi tajnica za tipkanje.
Iskreno ne vidim buducnost za FOSS u RH. Tu ima buducnost samo firma koja radi po principu korisnik = ovca.

Ja bih isto volio da zivimo u vremenu gdje je socijalno, gospodarsko i politicko uredjenje u svijetu slicno onome u zvjezdanim stazama gdje svi rade za opce dobro, svi imaju sve sto im treba i svi su sretni, ali nazalost, u svijetu vlada kapitalizam gdje moras naplatiti svoje znanje i zastititi svoj rad jer ce doc neki Mujo koji ce ti ukrast godine rada i obogatiti se na njima, a tebe ce jednom ili dvaput spomenit kao originalnog autora u medijima i to je to. Od hvale se ne zivi. Od novaca da.

 

I da, Bypass... fragmentiranost Linuxa nije prednost. Imas nekoliko razlicitih paketa distribucije aplikacija, nekoliko razlicitih window managera i slicno. tebi je to kao poweruseru super, ali nekoj stefici stefici je to nepotrebna komplikacija. Pogledaj na stvari sa drugacije perspektive - one glupih usera sto znaju upalit word, browser i ici na facebook i to je to. Zbog toga je MacOS toliko "super". Jer je napravljen za glupake, a to ljudima i treba. Ne izbor, nego jednostavnost. Zalosno ali istina. 

Do kada vi to meni mislite tolerirat?
Poruka je uređivana zadnji put sub 23.7.2011 18:54 (tnakir).
13 godina
protjeran
offline
Re: Je li open source budućnost?
tnakir kaže...

.

najbolje priznanje za svoj rad koje mogu dobiti je stanje na mom bankovnom racunu. Kad bi svaka piyda koristila moj kod, to stanje bi sada bilo znatno gore.

Postoje i ljudi koji svoj rad vole djeliti i ne razmišljaju kao grinch, odnosno tipično neo-liberalno-kapitalističko.

 

 

Ima još ljudi koji vole pomoći, sa plemenitim karakteristikama, voljni djeliti. Hvala Bogu na tome.

 

 

 

bom bom mi smo HDZ bom bom ne traži dokaze...
14 godina
offline
Re: Je li open source budućnost?
Bypass kaže...
tnakir kaže...

.

najbolje priznanje za svoj rad koje mogu dobiti je stanje na mom bankovnom racunu. Kad bi svaka piyda koristila moj kod, to stanje bi sada bilo znatno gore.

Postoje i ljudi koji svoj rad vole djeliti i ne razmišljaju kao grinch, odnosno tipično neo-liberalno-kapitalističko.

 

 

Ima još ljudi koji vole pomoći, sa plemenitim karakteristikama, voljni djeliti. Hvala Bogu na tome.

 

 

 

Ma super su ljudi koji vole pomoci i davati free, ali me smeta filozofija oko toga. Ako hoces dat free, daj, ali govoriti drugima koji naplacuju svoj rad da su zli, to nije u redu.

Lack of money is the root of all evil. George Bernard Shaw
16 godina
offline
Re: Je li open source budućnost?
CalvinRi kaže...
Bypass kaže...
tnakir kaže...

najbolje priznanje za svoj rad koje mogu dobiti je stanje na mom bankovnom racunu. Kad bi svaka piyda koristila moj kod, to stanje bi sada bilo znatno gore.

Postoje i ljudi koji svoj rad vole djeliti i ne razmišljaju kao grinch, odnosno tipično neo-liberalno-kapitalističko.

Ima još ljudi koji vole pomoći, sa plemenitim karakteristikama, voljni djeliti. Hvala Bogu na tome.

Ma super su ljudi koji vole pomoci i davati free, ali me smeta filozofija oko toga. Ako hoces dat free, daj, ali govoriti drugima koji naplacuju svoj rad da su zli, to nije u redu.

Dijeliti se u ovom slučaju opet ne odnosi na novac, nego na proizvod. Tako niti naplata svoga rada nije zlo. Zlo je samo ekstra-profit, koji je u svijetu softvera postao normalna stvar. Imaš nekoliko realnih monopolista koji ubiru enormne marže, svaki u svom području.

 

Moram priznati da mi je to malo čak i čudno - realno, ne postoji puno toga u svijetu što je 'closed source', mislim da je to privilegija izdavača softvera. Od igle do lokomotive - sve što je ikad izmišljeno ujedno je i dostupno svakome na kopiranje. Na kraju krajeva, zato i postoje patenti. No, u svijetu softvera čak i pored zatvorenog koda guraju i patente...

 

Ne znam, možda bi se to čak moglo i zakonski regulirati, zabraniti zatvoreni kod i provesti sustav zaštite patenata, iako ne vidim kako, jer to ne možeš rješavati na nivou jedne države (a i inače nisam pobornik zakonskih okova). Meni se i dalje najboljim rješenjem čini svesti programe na razinu ostalih proizvoda nuđenih na tržištu - zabraniti EULAe i natjerati izdavače na odgovornost. Pa čim netko prvi put izda bugovitu igru, neka propadne zbog broja tužbi i odšteta. Čini mi se da bi se tek tada stvari počele kretati u pravom smjeru.

Gledam te!
Poruka je uređivana zadnji put ned 24.7.2011 10:35 (Veliki Brat).
15 godina
offline
Re: Je li open source budućnost?
Veliki Brat kaže...
...

Ne znam, možda bi se to čak moglo i zakonski regulirati, zabraniti zatvoreni kod i provesti sustav zaštite patenata, iako ne vidim kako, jer to ne možeš rješavati na nivou jedne države (a i inače nisam pobornik zakonskih okova). Meni se i dalje najboljim rješenjem čini svesti programe na razinu ostalih proizvoda nuđenih na tržištu - zabraniti EULAe i natjerati izdavače na odgovornost. Pa čim netko prvi put izda bugovitu igru, neka propadne zbog broja tužbi i odšteta. Čini mi se da bi se tek tada stvari počele kretati u pravom smjeru.

- prije da je komunizam moguć...

 

Ako se već 'lome koplja' oko open i colse, patenta, licenci, naplate ''nečega'' dal' je to soft ili usluga..

Pa ovako, mišljenje:

Zanje (školsko) se ne naplaćuje, tretira se kao opće dobro. To je na tragu (zapravo osnova) GNUa.

Sve što je za dobrobit čovječanstva, kao ljekovi i sl bi trebalo biti besplatno, dostupno svima kao voda i zrak. (ne samo kao floskule o slobodi i ravnopravnosti..)

No vidimo da je licenciranje i patentiranje jedna od osnovnih metoda zarade.

Pošto je USA patentni zavod 'glavni' uz potporu 6th fleet, nema velike šanse za promjenom.. jer money makes world go around...

-Pravno (ono što Stallman donkle pokušava) je osporiti im pravo zatvaranja i licenciranja, jer je osnovno znanje koje je preduvijet za ono što je pod licencom.. no kapital je jači od logike ili prava-pravde.

Pa zato, radite za novac, ne za lijepe riječi i ideale..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
offline
Re: Je li open source budućnost?
Bypass kaže...
tnakir kaže...

.

najbolje priznanje za svoj rad koje mogu dobiti je stanje na mom bankovnom racunu. Kad bi svaka piyda koristila moj kod, to stanje bi sada bilo znatno gore.

Postoje i ljudi koji svoj rad vole djeliti i ne razmišljaju kao grinch, odnosno tipično neo-liberalno-kapitalističko.

 

 

Ima još ljudi koji vole pomoći, sa plemenitim karakteristikama, voljni djeliti. Hvala Bogu na tome.

 

 

 

Oprosti, ali samo tu na forumu nekoliko ljudi ti moze posvjedociti da sam voljan pomoci, pa i natipkati chunk koda. Nekima sam cak dao svoje stare aplikacije koje vise ne koristim da vide kako sam radio i da iz toga pokusaju dobiti nekakvu ideju. Ali da cu dati svoj proizvod na kojem zaradjujem - nema sanse.

 

Kad si vec tako dobar i altruistican, hoces mi dati onu svoju sigurnu distru da se malo poigram? 

Do kada vi to meni mislite tolerirat?
13 godina
protjeran
offline
Re: Je li open source budućnost?
tnakir kaže...

 

Oprosti, ali samo tu na forumu nekoliko ljudi ti moze posvjedociti da sam voljan pomoci, pa i natipkati chunk koda. Nekima sam cak dao svoje stare aplikacije koje vise ne koristim da vide kako sam radio i da iz toga pokusaju dobiti nekakvu ideju. Ali da cu dati svoj proizvod na kojem zaradjujem - nema sanse.

 

Kad si vec tako dobar i altruistican, hoces mi dati onu svoju sigurnu distru da se malo poigram? 

Mislim da smo govorili o open source-u. Čak si i citirao moje gdje pišem o čemu je riječ u open source-u. Specificiraj onda o čemu govoriš.

 

Vrlo rado, čim izađe sljedeća verzija prvi si kojem šaljem download link. Trenutno je sve u rekonstrukciji, od web stranice do distribucije. Pišem CMS za google app engine u python-u, paralelno radim na novoj verziji (u nekoliko inačica), i na edukacijskom materijalu. Pa dok ne završim nažalost nije dostupno.

bom bom mi smo HDZ bom bom ne traži dokaze...
15 godina
offline
Re: Je li open source budućnost?
Bypass kaže...
tnakir kaže...

 

Oprosti, ali samo tu na forumu nekoliko ljudi ti moze posvjedociti da sam voljan pomoci, pa i natipkati chunk koda. Nekima sam cak dao svoje stare aplikacije koje vise ne koristim da vide kako sam radio i da iz toga pokusaju dobiti nekakvu ideju. Ali da cu dati svoj proizvod na kojem zaradjujem - nema sanse.

 

Kad si vec tako dobar i altruistican, hoces mi dati onu svoju sigurnu distru da se malo poigram? 

Mislim da smo govorili o open source-u. Čak si i citirao moje gdje pišem o čemu je riječ u open source-u. Specificiraj onda o čemu govoriš.

 

Vrlo rado, čim izađe sljedeća verzija prvi si kojem šaljem download link. Trenutno je sve u rekonstrukciji, od web stranice do distribucije. Pišem CMS za google app engine u python-u, paralelno radim na novoj verziji (u nekoliko inačica), i na edukacijskom materijalu. Pa dok ne završim nažalost nije dostupno.

Nema veze. Daj staru verziju. Mozda ti cak pomognem doraditi je. Sve u duhu open source-a.

Do kada vi to meni mislite tolerirat?
12 godina
neaktivan
offline
Je li open source budućnost?

Sigurna distra? A po cemu je sigurnija od ostalih?
Najsigurniji linux ti je onaj na live cd-u za koji netrebas HDD.
Odes fino na susestudio, izgradis svoju kompilaciju, uploadas sysconfig i startup skripte i puknes to na CD.
Netreba ti selinux nit apparmor. Ako nije live nego virtualka, onda na hostu napravis cron job koji svaki dan precrta masinu na default.
To isto pali i za windows virtualke, samo treba pazit na checksum od backup fajla.

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
protjeran
offline
Re: Je li open source budućnost?
cannon_fodder kaže...


Odes fino na susestudio, izgradis svoju kompilaciju, uploadas sysconfig i startup skripte i puknes to na CD.
Netreba ti selinux nit apparmor. Ako nije live nego virtualka, onda na hostu napravis cron job koji svaki dan precrta masinu na default.
To isto pali i za windows virtualke, samo treba pazit na checksum od backup fajla.

  susestudio, sve pet.. samo što ne možeš  nakeljiti  svoj logo. Tj pri svakom bootu se pojavi njihov.

The CAPS LOCK key is evil and must be destroyed
13 godina
protjeran
offline
Re: Je li open source budućnost?
tnakir kaže...

Nema veze. Daj staru verziju. Mozda ti cak pomognem doraditi je. Sve u duhu open source-a.

Ako misliš da community ne radi na njoj onda si u zabludi.

 

Ne mislim uplodat 2Gb na ovoj vezi koju trenutno imam samo da bi tebi nešto dokazao. Strpi se malo. Ako sam rekao da ću ti poslati link, onda ću poslati :)

 

p.s. Ima ljudi koji su ju uzeli i napravili svoju od nje. Ako se sjetim kako se zove (neki francuzi ili tak neš) pošaljem ti taj link.

For those of you under the age of 25, a magazine is a blog made out of trees.
Poruka je uređivana zadnji put pon 25.7.2011 9:18 (Bypass).
15 godina
offline
Re: Je li open source budućnost?
Bypass kaže...
tnakir kaže...

Nema veze. Daj staru verziju. Mozda ti cak pomognem doraditi je. Sve u duhu open source-a.

Ako misliš da community ne radi na njoj onda si u zabludi.

 

Ne mislim uplodat 2Gb na ovoj vezi koju trenutno imam samo da bi tebi nešto dokazao. Strpi se malo. Ako sam rekao da ću ti poslati link, onda ću poslati :)

 

p.s. Ima ljudi koji su ju uzeli i napravili svoju od nje. Ako se sjetim kako se zove (neki francuzi ili tak neš) pošaljem ti taj link.

Rekao si da si digao to negdje na VPS. Sjecas se kad smo bili pricali. Daj link

Do kada vi to meni mislite tolerirat?
12 godina
neaktivan
offline
Re: Je li open source budućnost?
elwood kaže...
cannon_fodder kaže...


Odes fino na susestudio, izgradis svoju kompilaciju, uploadas sysconfig i startup skripte i puknes to na CD.
Netreba ti selinux nit apparmor. Ako nije live nego virtualka, onda na hostu napravis cron job koji svaki dan precrta masinu na default.
To isto pali i za windows virtualke, samo treba pazit na checksum od backup fajla.

  susestudio, sve pet.. samo što ne možeš nakeljiti  svoj logo. Tj pri svakom bootu se pojavi njihov.

Mozes promjenit sve lokalno i ponovno zapakirat, debranding se to zove.
Nije mi nikad smetao logo pa ga nisam ni trazio ali znam da nije u binu nego samo slika koju promjenis ako hoces.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice