Linux - pitanja i odgovori izdvojena tema

poruka: 20.109
|
čitano: 3.282.398
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
ihush kaže...
xerexy kaže...

.. 

imam laptop celeron 900, 1 gb ddr2 memorije grafička odvojena 128mb

..

- nisi naveo bitne stvari (chipset, wlan..) RAMa ima dovoljno za ugodan rad. CPU (Celoron) i VGA su sporedni. ... 99% da bi radilo bez problema bilo koja distra. Upravo zato postoji LiveCD, skini i probaj. Preporuka ubuntu 10 ili 12 LTS, i386-desktop, može i druge (nešto)buntu ili OpenSUSE (više uredska), Debian (ozbiljna distra), Mint(ubuntu na stereoidima)... bitnih razlika nema, bar za početak. Kasnje kad vidiš koja ti više odgovara (pa kriterij može biti i npr izgled DE) odabereš.. i instaliraš. Taj isti medij (liveCD) je i install. Svaki medij (boot-install) snimaj na najnižoj brzini. U slučaju ubuntua, CD, Debian na DVD.. može i USB (ali to je već za nOOba II klase, ti još nisi ni dobio status početnik...).

 

-nisi ni napisao koja je VGA, predpostavka intel, ako je nVidia ili ATI možeš koristiti i njihove drivere, ali ne žuri (jer nemaš konkretan razlog...) a problema može biti. Radit će i ovako OK.

btv, Celeron sigurno nije 900 (900MHz, spuštena brzina u idleu).

http://www.msi.com/product/nb/S420.html#/?div=Specification

 

BTW DA i procesor je Celeron 900 single core.

 

http://starredreviews.com/intel-celeron-900-processor-2-2-ghz-review/2572/

 

dakle sada sam ispravio svoju grešku i dao cijeli uređaj sad na njega želim da mogu čitat i pisat mailove surfat internetom, pisat najobičnije tekstove u wordu i da mi to radi uredno HVALA!

Poruka je uređivana zadnji put uto 11.9.2012 13:44 (xerexy).
14 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
xerexy kaže...

http://www.msi.com/product/nb/S420.html#/?div=Specification

 

BTW DA i procesor je Celeron 900 single core.

 

http://starredreviews.com/intel-celeron-900-processor-2-2-ghz-review/2572/

 

dakle sada sam ispravio svoju grešku i dao cijeli uređaj sad na njega želim da mogu čitat i pisat mailove surfat internetom, pisat najobičnije tekstove u wordu i da mi to radi uredno HVALA!

Čisto radi informacije kao e vista radila na ovom uređaju? Ako možeš upiknuti još 1 GB rama onda možeš gore staviti što god želiš iz Linux svijeta.

Stručnjak za odmaganje...
13 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
mario.L_hr kaže...
xerexy kaže...

http://www.msi.com/product/nb/S420.html#/?div=Specification

 

BTW DA i procesor je Celeron 900 single core.

 

http://starredreviews.com/intel-celeron-900-processor-2-2-ghz-review/2572/

 

dakle sada sam ispravio svoju grešku i dao cijeli uređaj sad na njega želim da mogu čitat i pisat mailove surfat internetom, pisat najobičnije tekstove u wordu i da mi to radi uredno HVALA!

Čisto radi informacije kao e vista radila na ovom uređaju? Ako možeš upiknuti još 1 GB rama onda možeš gore staviti što god želiš iz Linux svijeta.

Vista nikad nije radila na njemu cura mi ga je koristila sa Win XP-om cijelo vrijeme i radio je super još uvijek je kao nov nema ni znakova korištenja no baterija je prošlost može ga držat max 15 minuta nova se može naručit za cca 35$ e-bay, e onda je počelo sa usporavanjima tipa nova java novi updateovi adobea i sl. tako da još mogu bez problema ga na xp-u vrtit ali želim probat linux neki da se malo upoznam sa materijom ništa posebno, mislio sam se i prodat ga ali onda koliko mogu dobit za njega ne znam da li vrijedi muke. Uglavnom u svoje vrijeme jedan prekrasan uređaj. Prezadovoljan sa njime ali ga je vrijeme pregazilo nažalost. Ti vjerovatno pitaš zato što je na linku win vista, ovaj link je za USA tržište ovaj je bio bez OS-a ima 1GB rama i ima Wlan a ne kao ovaj na linku prikazan ostalo je isto.

Poruka je uređivana zadnji put uto 11.9.2012 15:07 (xerexy).
14 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
xerexy kaže...

Vista nikad nije radila na njemu cura mi ga je koristila sa Win XP-om cijelo vrijeme i radio je super još uvijek je kao nov nema ni znakova korištenja no baterija je prošlost može ga držat max 15 minuta nova se može naručit za cca 35$ e-bay, e onda je počelo sa usporavanjima tipa nova java novi updateovi adobea i sl. tako da još mogu bez problema ga na xp-u vrtit ali želim probat linux neki da se malo upoznam sa materijom ništa posebno, mislio sam se i prodat ga ali onda koliko mogu dobit za njega ne znam da li vrijedi muke. Uglavnom u svoje vrijeme jedan prekrasan uređaj. Prezadovoljan sa njime ali ga je vrijeme pregazilo nažalost. Ti vjerovatno pitaš zato što je na linku win vista, ovaj link je za USA tržište ovaj je bio bez OS-a ima 1GB rama i ima Wlan a ne kao ovaj na linku prikazan ostalo je isto.

Gle preživjeti ćeš i sa 1 GB RAM-a ali vjerujem da se tu na forumu mogu naći 2 GB. vjerujem da bi bez problema trebao vrtiti većinu distribucija. Skini si nekolicinu njih i isprobaj u Live okruženju, pripremi si jedan 4 GB USB zatim skini Linux Live USB ili Unetbootin i instaliraj na računalo (s Windowsima) i instaliraj si distribuciju na USB (prije si skini sve slike na računalo). Bootaj lap s USB-om i isprobaj, odaberi ono što ti najbolje odgovara. Ako ništa ne prođe Puppy će sigurno veselo vrtiti ovaj stroj. Kao referentnu stranicu gdje ćeš naći linkove koristi ovo (pogledaj pod Page Hit Ranking).

 

Šteta je to prodavati jer ćeš dobiti neku mizeriju a još se uvijek možeš igrati s njim.

Stručnjak za odmaganje...
Poruka je uređivana zadnji put uto 11.9.2012 15:24 (mario.L_hr).
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
xerexy kaže...
..

http://www.msi.com/product/nb/S420.html#/?div=Specification

 

BTW DA i procesor je Celeron 900 single core.

 

http://starredreviews.com/intel-celeron-900-processor-2-2-ghz-review/2572/

 

dakle sada sam ispravio svoju grešku i dao cijeli uređaj sad na njega želim da mogu čitat i pisat mailove surfat internetom, pisat najobičnije tekstove u wordu i da mi to radi uredno HVALA!

- uh, (treba probati s livecdom..) jer imaš ati chipset, pa tko zna kako je podržan ili možda izbačen iz novih kernela.. ako ga novije distre ne prepoznaju, vjerojatno neka starija hoće kao 10.04...

- celerko je OK. ... promakle su mi te rebrandane serije (pošto su za notebook nije ni čudo, ...).

- 1GB RAMa je OK, na tomu se većina distri ugodno koristi (kao XP).

- word? naravno samo ne MSov. Upali CD pa vidi open-libre-star office (sve je tu i bez installa). Pomalo je ružan, ali zadovoljava i free.

ZA 'obično korištenje' je linux outofbox samo pitanje koja distra (paketi programa, izgled, meniji na 'pogrešnoj strani' i sl.). Ubuntu je zgodan jer ima i ubuntu tweak i software centar je prgledan (za terminalsko aptgetanje je rano).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put uto 11.9.2012 20:56 (ihush).
13 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Trebam preporuku nekog 3G internet sticka kojeg bi mogao nabavit na njuškalu, koji radi out-of-the-box na zadnjem Ubuntu-u i koji je samo stick, dakle ne želim stick koji usput ima i onu dodatnu memoriju na kojoj je neki app za Windows jer s takvim stickovima imam samo problema na Ubuntu-u.

 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
paradajz kaže...

Trebam preporuku nekog 3G internet sticka kojeg bi mogao nabavit na njuškalu, koji radi out-of-the-box na zadnjem Ubuntu-u i koji je samo stick, dakle ne želim stick koji usput ima i onu dodatnu memoriju na kojoj je neki app za Windows jer s takvim stickovima imam samo problema na Ubuntu-u.

 

Postoji driver za recimo e173 na tmobileu. Vipovi obično bolje rade, za njih možeš naći jednostavne upute na ubuntu.hr forumu.

1. Download the Huawei E173 drive for linux. I found it here.

 

2. Unzip the linux.zip file in a convenient location, for instance in your home folder. To get your Linux folder destination click ctrl+L in the file manager while you are in the Linux folder. You will get this:

/home/username/Linux. Af course you should put your name in the username space.

 

3. Right click on each individual file in the folder /home/username/Linux, chose >> Proprieties >> Permissions - read and write all + check on "Allow executing as a program"

 

4. Open a terminal window (CTRL+ALT+t) and write in command line:

Code:

cd /home/username/Linux

then

Code:

sudo ./install

and press Enter on all questions.

 

The Huawei E173 driver will install (the default installation path is in /usr/local/) together with a specific connection program called Moviestar 3.5G/Mobile Partner (program which we will ignore for the future. If it pops up, you can close it with absolutely no problem).

 

5 - From this step on everything is simple and related to the installation of 3G broadband modems in general - the standard tutorial.

5.a - stick the modemul in an usb port.

5.b. -

  This movie gives you all the information you need.

5.c. - A new Device is found in Network Applet Manager. Click on it and choose connect.

 

MoviStar 3.5G možeš izbrisati tako da u terminal upišeš 

gksudo nautilus

(upišeš lozinku)

klikneš na datotečni sustav, odeš u /usr/local i izbrišeš folder "Movistar 3.5G". U izborniku će ostati prečac za taj prog. pa instaliraš aplikaciju "Glavni izbornik" iz software centera. Otvoriš ju odeš pod Internet klikneš na movistar3.5G i klikneš obriši, isto napraviš i za "unistall movistar 3.5G" prečac.

Wake up, Neo. Let me show you how deep the rabitt hole goes.
Poruka je uređivana zadnji put uto 11.9.2012 22:13 (wanderer).
13 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Ovako... tražio sam out-of-the-box rad, a ne terminal i svakojake dodatne appove i gluposti.

 

Inače, točno taj model imam, E173 i imao sam taj MoviStar ali sam ga izbrisao jer mi je javljao da sam spojen na net ali net nije radio. Da li ga Ubuntu sad vidi zbog toga ili ga je mogao vidjet i bez njega (MoviStara) pojma neam. Kada upalim laptop (Ubuntu 12.04) Ubuntu ga uredno vidi, ja sam napravio konekciju, spoji se, milina. Problem: čim stick iskopčam i vratim ga natrag, Ubuntu više ne vidi stick nego samo dio sa USB memorijom u Nautilusu. Ista stvar ako puknem laptop na standby i vratim ga - Ubuntu više ne vidi stick dok ga ne restartam.

Poruka je uređivana zadnji put uto 11.9.2012 22:59 (paradajz).
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
xerexy kaže...

Dakle pitanje je:

 

imam laptop celeron 900, 1 gb ddr2 memorije grafička odvojena 128mb

 

da li mogu instalirat neku verziju linuksa koja bi radila uredno i brzo

 

potrebe su surfanje pisanje običnih tekstova tipa dopisi i sl.

 

ako postoji nešto što bi udovoljavalo ovim uvjetima molim Vas i da mi stavite link di mogu to skinut za uputstva instalacije i sl. se snađem sam HVALA!

 

nemoj, ni slucajno, stavljat na to cudo ista mladje od 2008. godine. zasto? imam vrlo slicnu konfu tvojoj u standalone desktop kucistu na faksu, manje-vise sluzi kao terminal. celeron 900 sa 1 GB rama i 915 grafuljom. X-i se vuku k'o krepana kokos, skoro sve sto pokreces je totalno ubijanje sustava. mi na tom cudu vrtimo 8.10 verziju Ubuntua jer nove verzije imaju bug u grafickom driveru (ili jednostavno 915 nije vise podrzan kak spada) pa se X-i ne zele dici ni u jednom modu. cak ni vesa driver ne radi. downgrade X podsustava je uzasno raditi jer ti polomi pola dependancya tak da smo se odlucili downgradeat cijelu distru. youtube - zaboravi, osim ako ne zelis gledati slide show svakih 7-8 sekundi na dvije sekunde. iole kompliciranije web stranice se uzasno sporo ucitavaju, posebice ako ima dosta flasha na njima. facebook sere. filmovi - eventualno neki stari DivX sadrzaji odnosno DVD sadrzaj, novo jednostavno prezagusi komp. MP3 preslusavanje radi normalno. OO radi manje-vise normalno ali mu treba urnebesno dugo da se podigne.

 

2 GB RAMa ce ti malo ubrzati komp, ali ne previse. taj procesor je jednostavno prespor za bilokakvu zahtjevniju multimediju. ti procesori su bazirani na Coppermine jezgri, ali je toj Coppermine jezgri (koja je bila standardna za P3 btw.) skresan L2 cache za pola, sto ga je efektivno itekako usporilo. kakve su jos "optimizacije" smislili u odnosu na punu Coppermine jezgru, nemam pojma.

 

eventualno sto bi mogao stavit gore je neki Debian sa Fluxboxom (very light-weight X WM) ili mozda Xfce4. ali sve ostalo ce bit overkill za procesor. ne kazem da nece radit, radit ce...ali ces poludit kad ces htjet nesto efikasno napravit. zato, ako ti radi XP, ostani na XPu. taj procesor je kao stvoren za taj OS.

Poruka je uređivana zadnji put uto 11.9.2012 23:41 (ibazulic).
16 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
paradajz kaže...

Ovako... tražio sam out-of-the-box rad, a ne terminal i svakojake dodatne appove i gluposti.

 

Inače, točno taj model imam, E173 i imao sam taj MoviStar ali sam ga izbrisao jer mi je javljao da sam spojen na net ali net nije radio. Da li ga Ubuntu sad vidi zbog toga ili ga je mogao vidjet i bez njega (MoviStara) pojma neam. Kada upalim laptop (Ubuntu 12.04) Ubuntu ga uredno vidi, ja sam napravio konekciju, spoji se, milina. Problem: čim stick iskopčam i vratim ga natrag, Ubuntu više ne vidi stick nego samo dio sa USB memorijom u Nautilusu. Ista stvar ako puknem laptop na standby i vratim ga - Ubuntu više ne vidi stick dok ga ne restartam.

usb_modeswitch? Imas ga instaliranog? Specificno kod tih flip-flop uredaja je sto rade u dva moda, kao memorija i kao modem. Problem je sto je softver za prepoznavanje tih modova vecinom pisan za Windowse. usb_modeswitch natjera uredaj da se ponasa kao modem, mozda ga nemas instaliranog, pa je u tome problem...

If you ever write code that is so complex that needs a comment to explain *what* a statement is doing, you probably need to rewrite your code, not comment it.
13 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
1domagoj1 kaže...

usb_modeswitch? Imas ga instaliranog? Specificno kod tih flip-flop uredaja je sto rade u dva moda, kao memorija i kao modem. Problem je sto je softver za prepoznavanje tih modova vecinom pisan za Windowse. usb_modeswitch natjera uredaj da se ponasa kao modem, mozda ga nemas instaliranog, pa je u tome problem...

 

Imaš neki guide za to? Ili samo sudo apt-get install usb-modeswitch?

16 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
paradajz kaže...
Imaš neki guide za to? Ili samo sudo apt-get install usb-modeswitch?

Samo sudo apt-get install usb-modeswitch i sve bi automatski trebalo raditi, bar je tak kod mene bilo (doduse stari Ubuntu 9.10, ali mislim da se ne bi trebalo puno promijeniti).

If you ever write code that is so complex that needs a comment to explain *what* a statement is doing, you probably need to rewrite your code, not comment it.
14 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
paradajz kaže...

Ovako... tražio sam out-of-the-box rad, a ne terminal i svakojake dodatne appove i gluposti.

 

Inače, točno taj model imam, E173 i imao sam taj MoviStar ali sam ga izbrisao jer mi je javljao da sam spojen na net ali net nije radio. Da li ga Ubuntu sad vidi zbog toga ili ga je mogao vidjet i bez njega (MoviStara) pojma neam. Kada upalim laptop (Ubuntu 12.04) Ubuntu ga uredno vidi, ja sam napravio konekciju, spoji se, milina. Problem: čim stick iskopčam i vratim ga natrag, Ubuntu više ne vidi stick nego samo dio sa USB memorijom u Nautilusu. Ista stvar ako puknem laptop na standby i vratim ga - Ubuntu više ne vidi stick dok ga ne restartam.

Ovdje se ne radi o glupostima u terminalu nego o jednostavnom instaliranju drivera.

Wake up, Neo. Let me show you how deep the rabitt hole goes.
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
ibazulic kaže...
.. ti procesori su bazirani na Coppermine jezgri, ali je toj Coppermine jezgri (koja je bila standardna za P3 btw.) ..

.

 -ma ne, i ja sam to pomislio, ali ovo je penryn, M, rebranding.. nije na i915 itd. Tako da će vjerojatno sve raditi ako ne bude problema s ATIjem... i možda ipak starija distra 8-9-10 ali provo pobati s novijom.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

uf, ni ja ne citam. dakle, to nije celeron koji radi na 900 MHz, to je celeron model 900 (Penryn 3M jezgra, 45 nm, 2.2 GHz). ah, na tome ce bilo koji, pa cak i noviji, Ubuntu radit bez problema. za njega bi ti bilo korisno da upiknes jos 1 GB RAMa da ti to ne bude usko grlo. ali sve ostalo bi trebalo radit bez greske :-)

Moj PC  
2 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
ibazulic kaže...

uf, ni ja ne citam. dakle, to nije celeron koji radi na 900 MHz, to je celeron model 900 (Penryn 3M jezgra, 45 nm, 2.2 GHz). ah, na tome ce bilo koji, pa cak i noviji, Ubuntu radit bez problema. za njega bi ti bilo korisno da upiknes jos 1 GB RAMa da ti to ne bude usko grlo. ali sve ostalo bi trebalo radit bez greske :-)

Nemoj kopirati moj post.{#}

Stručnjak za odmaganje...
16 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
mario.L_hr kaže...
ibazulic kaže...

uf, ni ja ne citam. dakle, to nije celeron koji radi na 900 MHz, to je celeron model 900 (Penryn 3M jezgra, 45 nm, 2.2 GHz). ah, na tome ce bilo koji, pa cak i noviji, Ubuntu radit bez problema. za njega bi ti bilo korisno da upiknes jos 1 GB RAMa da ti to ne bude usko grlo. ali sve ostalo bi trebalo radit bez greske :-)

Nemoj kopirati moj post.{#}

 

sta jesam? moje isprike :-D

13 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

ak mi moze netko pomoc, imam problema sa touchpadom, radio je na windowsu i na ubuntu kad sam instalirao, i sada uopće ne radi, pokusavao sam sa touchpad inidcatorom , ništ, onda sam u postavkama sustava -touchpad i miš. isprobavao, ništ, onda sam napravio shortcut za indicator, ništ, probao na live cd , ne radi ni tamo, laptop je toshiba satelite tipka bi trebala biti fn+f9

 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
golatificon kaže...

ak mi moze netko pomoc, imam problema sa touchpadom, radio je na windowsu i na ubuntu kad sam instalirao, i sada uopće ne radi, pokusavao sam sa touchpad inidcatorom , ništ, onda sam u postavkama sustava -touchpad i miš. isprobavao, ništ, onda sam napravio shortcut za indicator, ništ, probao na live cd , ne radi ni tamo, laptop je toshiba satelite tipka bi trebala biti fn+f9

gdje ti ne radi?

~21 god, ETFOS, Slavonac, linux and open source fan, net addict, želim znati više, interesi: web dev, svemir, glazba...
13 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
kakapo kaže...
golatificon kaže...

ak mi moze netko pomoc, imam problema sa touchpadom, radio je na windowsu i na ubuntu kad sam instalirao, i sada uopće ne radi, pokusavao sam sa touchpad inidcatorom , ništ, onda sam u postavkama sustava -touchpad i miš. isprobavao, ništ, onda sam napravio shortcut za indicator, ništ, probao na live cd , ne radi ni tamo, laptop je toshiba satelite tipka bi trebala biti fn+f9

gdje ti ne radi?

radilo je na novoj instalaciji ubuntu-a, sad više ne ( ubuntu)

14 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Krenuo bi malo prčkati po Linuxu i malo istraživati i to sve. Imam jednu stariju mašinu na koju bi stavio linux, pa me zanima da li bi bilo kakvih problema sa driverima i s nečim drugim ... i kaj bi mi točno preporučili ??

Samsung Galaxy S, Firmware: CyanogenMod 7 , Version: 7.1 stable, Android: 2.3.7, Modem: XXJVT, Kernel: Stock-2.6.35.12, Launcher: Launcher pro, Theme: Rover's Cyan
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
goranbm kaže...

Krenuo bi malo prčkati po Linuxu i malo istraživati i to sve. Imam jednu stariju mašinu na koju bi stavio linux, pa me zanima da li bi bilo kakvih problema sa driverima i s nečim drugim ... i kaj bi mi točno preporučili ??

- ovisno o konkretnom PCu, RAMu, chipsetu.. skini odgovarajuću (stariju) distru npr ubuntu, 386, desktop, snimi liveCD (na najnižoj brzini x4) i probaj. Ili Vidoviti Milan. Ako radi jedna distra, 90% da će raditi i neka druga. Isporbaj više kako bi stekao kriterij koja ti više odgovara u slučaju da radi OK.

- ne prčkaj. Ali tako se i uči.. pa samo naprijed.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pet 14.9.2012 15:57 (ihush).
12 godina
odjavljen
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
goranbm kaže...

Krenuo bi malo prčkati po Linuxu i malo istraživati i to sve. Imam jednu stariju mašinu na koju bi stavio linux, pa me zanima da li bi bilo kakvih problema sa driverima i s nečim drugim ... i kaj bi mi točno preporučili ??

 Ako ti je komp star 8+ godina,idi na Pepermint,a ako je malđi oda na zadnju verziju Minta (mislim da je 13).

Case and PC modder. Sponsored by: CoolerMaster,Inter-tech,ASBIS, LD Cooling, MG Vrbanus , iShop,Noiseblocker,Shuttle.
15 godina
odjavljen
offline
Linux - pitanja i odgovori

Može i bilo koji Mint sa XFCE ili LXDE sučeljem.

http://nighthawk-software.blogspot.com/
Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Koji je linux dobar za početnike??

Minecraft u srcu :) R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011.
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
odjavljen
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
luxxxfromhell kaže...

Koji je linux dobar za početnike??

 Mint.

Case and PC modder. Sponsored by: CoolerMaster,Inter-tech,ASBIS, LD Cooling, MG Vrbanus , iShop,Noiseblocker,Shuttle.
14 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Pranja kaže...
luxxxfromhell kaže...

Koji je linux dobar za početnike??

 Mint.

 

Mislim da nije tako. Zašto? Jednostavno jer ne postoji čarobna distribucija koja po defaultu odgovara svima. Ja sam s Mintom imao opakih problema. Najbolje je otići na Distrowatch (zbog toga jer su sve distribucije na jednom mjestu) i odabereš nekoliko distribucija. Skineš slike i isprobaš u Live okruženju (Cd ili USB) i sam odlučiš koju ćeš odabrati. Kad zapne tu će ekipa pomoći koliko zna i umije.
Stručnjak za odmaganje...
14 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Pranja kaže...
goranbm kaže...

Krenuo bi malo prčkati po Linuxu i malo istraživati i to sve. Imam jednu stariju mašinu na koju bi stavio linux, pa me zanima da li bi bilo kakvih problema sa driverima i s nečim drugim ... i kaj bi mi točno preporučili ??

 Ako ti je komp star 8+ godina,idi na Pepermint,a ako je malđi oda na zadnju verziju Minta (mislim da je 13).

 

Ovo bi bila konfa:

 

ECS K7VTA3 v3 (northbridge - VIA VT8367 Apollo KT333, southbridge - VIA VT8233 (A)), 768 MB RAM DDR SDRAM 133MHz, AMD athlon XP 1.4 GHz, ATI RADEON 9550 128MB, 40GB hard .... 

 

Na šta da onda idem, Pepermint ili Mint ??

Samsung Galaxy S, Firmware: CyanogenMod 7 , Version: 7.1 stable, Android: 2.3.7, Modem: XXJVT, Kernel: Stock-2.6.35.12, Launcher: Launcher pro, Theme: Rover's Cyan
12 godina
odjavljen
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
mario.L_hr kaže...

 

Mislim da nije tako. Zašto? Jednostavno jer ne postoji čarobna distribucija koja po defaultu odgovara svima. Ja sam s Mintom imao opakih problema. Najbolje je otići na Distrowatch (zbog toga jer su sve distribucije na jednom mjestu) i odabereš nekoliko distribucija. Skineš slike i isprobaš u Live okruženju (Cd ili USB) i sam odlučiš koju ćeš odabrati. Kad zapne tu će ekipa pomoći koliko zna i umije.

 Ja sa standardnim Mintom nikad nisam imao problema. Radio je na svakoj konfi na koju sam ga stavio. Meni se sviđa što ti ne trebaju dodatni programi-sve je tu,od officea do audio/video codeca.

goranbm kaže...

 

Ovo bi bila konfa:

 

ECS K7VTA3 v3 (northbridge - VIA VT8367 Apollo KT333, southbridge - VIA VT8233 (A)), 768 MB RAM DDR SDRAM 133MHz, AMD athlon XP 1.4 GHz, ATI RADEON 9550 128MB, 40GB hard .... 

 

Na šta da onda idem, Pepermint ili Mint ??

 Možeš i Mint.

Case and PC modder. Sponsored by: CoolerMaster,Inter-tech,ASBIS, LD Cooling, MG Vrbanus , iShop,Noiseblocker,Shuttle.
14 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Igram se trenutno malo sa arch linux, i nemogu postavit mrežu ... idem po ovom tutorialu, ali ping nikako ne prolazi, čak ni do default gatewaya ....

Samsung Galaxy S, Firmware: CyanogenMod 7 , Version: 7.1 stable, Android: 2.3.7, Modem: XXJVT, Kernel: Stock-2.6.35.12, Launcher: Launcher pro, Theme: Rover's Cyan
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice