Ima li pilota u avionu? I previše...

poruka: 190
|
čitano: 82.436
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Ima li pilota u avionu? I previše...".
16 godina
offline
RE: Ima li pilota u avionu? I previše...
Drago kaže...

 

Znam - službeno sve ide na dušu pilotima.

 

Po meni je vrijeme bilo "substantial contributing factor" jer je baza oblaka bila na 150 metara, elevacija piste dubrovačkog aerodroma je 160 metara, a brdo nisu ni vidjeli dok nisu lupili u njega. Ideja da vrijeme nije bitno je, po meni, u ovom izvještaju kontradiktorna. Kasnije je baza oblaka bila i niža, jer su francuski helikopteri u SAR misiji javili bazu oblaka od 60-90 metara.

 

Tko misli da bi se isto dogodilo da je meteo bio CAVOK?

 

Usput - pogledaj sliku za izvještaj o vremenu. Baza oblaka je ISPOD elevacije dubrovačke piste. To ti znači da je aerodrom u oblaku, a nema ILS, a avion nema FLIR kameru ili bilo što slično. 

 

 

 

 

Inače kod poljskog slučaja nisam sklon nekakvim zavjerama, ali kod Ron Brown slučaja ima puno indicija da je bio vincefostered {#}

It is our duty as men and women to proceed as though the limits of our abilities do not exist - Pierre Teilhard de Chardin
16 godina
moderator
offline
RE: Ima li pilota u avionu? I previše...
WHO2fckru kaže...
Drago kaže...

4) Da, to je ta logika. Sigurnije je letjeti s civilnim transportom - napisao sam to također jedno 10 puta. 

 

 

A ništa, onda taj svoj zaključak proslijedi na kabinete šefova država mnogih zemalja koje koriste vojni transport za prijevoz svojih VIP-ova, možda se predomisle {#}

 

Proslijedi im ga ti.  Također im reci i da je anakrono da se državnički lijesovi vozaju okolo na topovskim lafetama.

 

Ili misliš da je ta tradicija isto tu zato jer je to praktičnije od rentanja uobičajenog kombija za sprovode?

 

U državnim protokolima imaš masu stvari koje nemaju vezu s praktičnošću i sigurnošću, već s glađenjem ega političara.

 

Doduše, ovo s Brownom ne spada u tu kategoriju - u njegovom slučaju se radilo o tome da je to bio najjednostavniji i najjeftiniji način da napravi put koji je bio pred njim. Naši bi se vozikali Vladninim  poslovnim mlažnjakom koji bi ih vozikao od Njemačke do Tuzle, pa u Split, pa opet u Tuzlu, pa do Dubrovnika gdje bi ih piloti otpilili i vratili se u Split, ali Ameri su računali da već imaju transportnu jedinicu i ne trebaju "outsourcati" takve poslove. 

 

S obzirom na meteo-uvjete, proceduru prilaza za Dubrovnik i opremljenost aviona, za taj aerodrom bi, međutim, prava odluka bila unajmiti posve drugi avion s dva ADF-a i pilotima uvježbanim za navigaciju po NDB-u. 

 

 

This space for rent!
16 godina
moderator
offline
RE: Ima li pilota u avionu? I previše...
segregator kaže...


Inače kod poljskog slučaja nisam sklon nekakvim zavjerama, ali kod Ron Brown slučaja ima puno indicija da je bio vincefostered {#}

 

Na osnovu kojih podataka?

 

This space for rent!
15 godina
offline
RE: Ima li pilota u avionu? I previše...
Drago kaže...
naxeem kaže...

Zašto spominjani AWACS koji je pratio let, nije pilote upozorio na promjenu putanje?

 

Upozorio ih je da idu kroz krivi koridor, ako to misliš?

 

Upozorio ih je da idu kroz krivi koridor dok su letjeli kroz BiH koristeći jedan od tri dozvoljena koridora koji se samo povremeno otvarao, a u to je vrijeme bio zatvoren. A što se tiče upozorenja zbog krive putanje kod slijetanja, u izvješću (pri dnu četvrte strane u desnom stupcu) piše slijedeće:

 

"The responsiblities of NATO E-3 AEW aircraft do not include course correction when an aricraft is flying an approach to an airfild."

 

 

15 godina
offline
RE: Ima li pilota u avionu? I previše...
Drago kaže...
naxeem kaže...
Drago kaže...
naxeem kaže...

Zašto spominjani AWACS koji je pratio let, nije pilote upozorio na promjenu putanje?

 

Upozorio ih je da idu kroz krivi koridor, ako to misliš?

Može li AWACS-ov radar prepoznati korektno visinu i položaj aviona? Dakle, mislim, jesu li mogli vidjeti da njihov avion leti u brdo? Koliko je precizan radar AWACS-a?

 

Ne znam napamet, ali preciznost radara ovisi o udaljenosti i terenu. Dubrovački aerodrom je u kotlini između dva brda. Ne znam ima li AWACS detaljnu kartu čitavog terena i kolika je rezolucija, ali sigurno nije dovoljna za navođenje aviona na slijetanje iz AWACS-a. 

 

 

 

Ne bih se složio da je aerodrom Čilipi u kotlini između dva brda, prije bih rekao da se nalazi na polju, kojemu su sa sjeverne strane (lijeve kod prilaza aviona) prilično visoka brda, a sa južne strane je par brežuljaka ne bitno viših od okolnog terena.

16 godina
moderator
offline
RE: Ima li pilota u avionu? I previše...
maxym kaže...
Drago kaže...
naxeem kaže...
Drago kaže...
naxeem kaže...

Zašto spominjani AWACS koji je pratio let, nije pilote upozorio na promjenu putanje?

 

Upozorio ih je da idu kroz krivi koridor, ako to misliš?

Može li AWACS-ov radar prepoznati korektno visinu i položaj aviona? Dakle, mislim, jesu li mogli vidjeti da njihov avion leti u brdo? Koliko je precizan radar AWACS-a?

 

Ne znam napamet, ali preciznost radara ovisi o udaljenosti i terenu. Dubrovački aerodrom je u kotlini između dva brda. Ne znam ima li AWACS detaljnu kartu čitavog terena i kolika je rezolucija, ali sigurno nije dovoljna za navođenje aviona na slijetanje iz AWACS-a. 

 

 

 

Ne bih se složio da je aerodrom Čilipi u kotlini između dva brda, prije bih rekao da se nalazi na polju, kojemu su sa sjeverne strane (lijeve kod prilaza aviona) prilično visoka brda, a sa južne strane je par brežuljaka ne bitno viših od okolnog terena.

 

Poanta je bila da može biti zaklonjen od radarskog snopa. "Polje između dva brda" se zove kotlina. 

 

 

This space for rent!
15 godina
offline
RE: Ima li pilota u avionu? I previše...

Hmm, aerodrom Čilipi može sa morske strane može biti zaklonjen 'brdom' jedino ako AWACS leti jaaako nisko iznad mora, a to čisto sumnjam.

 

U svakom slučaju iz gore spomenute rečenice izvještaja je vidljivo da AWACS nije odgovoran za korekciju putanje prilikom slijetanja zrakoplova, a zbog čega je to tako ne znam, osoblje u AWACS-ima vjerojatno nema na raspolaganju svu potrebnu dokumentaciju za slijetanje na (bilo koji) aerodrom niti je dužno pratiti avion pri slijetanju da bi moglo ispravno protumačiti da li je avion skrenuo s kursa zbog greške ili zbog samog postupka slijetanja.

 

BTW Izgleda da ovaj uređaj za upozorenje o premaloj udaljenosti od tla (koji ih je u ovom slučaju mogao spasiti) ima toliko uvjeta u kojima se ne oglašava da može biti od vrlo male ili nikakve koristi kada avion slijeće (ili čim izvuče točkove, a to i većina putničkih aviona napravi još dok su iznad Dubrovnika, iznimka su jedino piloti Croatia Airlines-a.).

16 godina
moderator
offline
RE: Ima li pilota u avionu? I previše...
maxym kaže...

Hmm, aerodrom Čilipi može sa morske strane može biti zaklonjen 'brdom' jedino ako AWACS leti jaaako nisko iznad mora, a to čisto sumnjam.

 

U svakom slučaju iz gore spomenute rečenice izvještaja je vidljivo da AWACS nije odgovoran za korekciju putanje prilikom slijetanja zrakoplova, a zbog čega je to tako ne znam, osoblje u AWACS-ima vjerojatno nema na raspolaganju svu potrebnu dokumentaciju za slijetanje na (bilo koji) aerodrom niti je dužno pratiti avion pri slijetanju da bi moglo ispravno protumačiti da li je avion skrenuo s kursa zbog greške ili zbog samog postupka slijetanja.

 

BTW Izgleda da ovaj uređaj za upozorenje o premaloj udaljenosti od tla (koji ih je u ovom slučaju mogao spasiti) ima toliko uvjeta u kojima se ne oglašava da može biti od vrlo male ili nikakve koristi kada avion slijeće (ili čim izvuče točkove, a to i većina putničkih aviona napravi još dok su iznad Dubrovnika, iznimka su jedino piloti Croatia Airlines-a.).

 

Glede radara - običan rasvjetni stup ti može stvoriti sjenu. AWACS ne mora letjeti nisko nad morem da bi bio zaklonjen aerodrom - gleda se geometrija, odnosno kut koji radarski snop zatvara s preprekom. Nije isto biti na 5000 metara visine i 3 kilometra od aerodroma i ista visina i 500 kilometara - radi se o geometriji?

 

TAWS će ti se oglasiti i s izvučenim kotačima - ukoliko je brzina spuštanja prevelika i/ili visina premala i/ili spuštaš se prema aerodromu kojega nema u bazi, ispod si visine odluke itd. 

 

Dakle, TAWS je obično  pretjerano "konzervativan" s upozorenjima, a ne obratno. 

This space for rent!
Poruka je uređivana zadnji put sri 19.1.2011 14:07 (Drago).
15 godina
offline
RE: Ima li pilota u avionu? I previše...

Prema izvještaju ispada da je: ".. analiza pokazala da se niti jedan od profila upozorenja (ima ih ukupno šest) nije oglasio - prema pofilu terena, konfiguraciji aviona i opisanoj putanji letenja, GPWS nije mogao izdati upozorenje,..." i navode da je to "... u skladu sa dizajnom GPWS-a". (stranica br 12, treći pasus u desnom stupcu).

 

A avion je po svemu sudeći bio u krivoj putanju, na pogrešnoj visini i kretao se brže od brzine preporučene za slijetanje. Eeeee to ja zovem 'imati nesreću'.

 

Da je vrijeme bilo vedro, onda bi i poluslijepac mogao spustiti avion bez sve te aparature (ne baš doslovno, ali...)  ;-)

16 godina
offline
RE: Ima li pilota u avionu? I previše...
Drago kaže...
segregator kaže...


Inače kod poljskog slučaja nisam sklon nekakvim zavjerama, ali kod Ron Brown slučaja ima puno indicija da je bio vincefostered {#}

 

Na osnovu kojih podataka?

 

 

http://www.scribd.com/doc/3387640/MURDER-IN-THE-FIRST-DEGREE

 

It is our duty as men and women to proceed as though the limits of our abilities do not exist - Pierre Teilhard de Chardin
16 godina
moderator
offline
RE: Ima li pilota u avionu? I previše...
segregator kaže...
Drago kaže...
segregator kaže...


Inače kod poljskog slučaja nisam sklon nekakvim zavjerama, ali kod Ron Brown slučaja ima puno indicija da je bio vincefostered {#}

 

Na osnovu kojih podataka?

 

 

http://www.scribd.com/doc/3387640/MURDER-IN-THE-FIRST-DEGREE

 

 

vidio sam to sranje.

 

To nisu podaci već teorije ekipe koja nikada nije vidjela mjesto nesreće niti pogledala nalaze i ne uzima se obzir iscrt završne faze leta ni činjenica da je avion imao jedan ADF (trebala mu dva) i da je INS bio uključen. 

 

Po iscrtu završne faze leta vidi se da je do jednog trenutka avion s Brownom "gađao" dva NDB-a, a onda je odjednom bez ispravki nastavio ravno, ali ne u smjeru 119 već 110. Logična je i vrlo razumna pretpostavka (s obzirom da je nađen INS s prekidač u aktivnom položaju, a ovaj se uređaj ne koristi u publiciranoj proceduri za prilaz aerodromu) da je posadi dosadilo prebacivati se samo s jednim ADF-om malo na Cavtat (CV) malo na Koločep (KLP) NDB-ove i odlučili su se u zajebanim uvjetima gdje ionako imaš previše posla, pokušati iskoristiti INS za navigaciju. Međutim, INS  koji je do te faze leta skupio preveliku grešku. 

 

Ideja da netko ide ubiti jednog čovjeka i pri tome ubije još i desetke drugih, a svo vrijeme se oslanja na to da će mu se baš posrećiti najgovnastije vrijeme koje čovjek može zamisliti, i koje je krucijalni dio zavjere, jednostavno je idiotska.

 

Pored toga što postoje jednostavniji i sigurniji načini, za to, ništa u nalazima na terenu ne potvrđuje ove teorije.

 

This space for rent!
16 godina
offline
RE: Ima li pilota u avionu? I previše...
Drago kaže...

Pored toga što postoje jednostavniji i sigurniji načini, za to, ništa u nalazima na terenu ne potvrđuje ove teorije.

 

 

Znači ona naša dvojica se nisu ubila slučajno baš u danima nakon nesreće, negu su živi i dan danas?

Isto tako, i po službenim nalazima vrijeme uopće nije bilo problematično, a malo su čudne i ove

priče da "Air Force 2" nedostaje hrpa uređaja, iako je sam avion u stvari prerađena verzija

civilnog zrakoplova koja sve to ima...valjda je neko odlučio da su sve te šarene kitijice višak pa

si je dao truda i troška i sve to naknadno povadio?

It is our duty as men and women to proceed as though the limits of our abilities do not exist - Pierre Teilhard de Chardin
Poruka je uređivana zadnji put sri 19.1.2011 13:46 (segregator).
16 godina
moderator
offline
RE: Ima li pilota u avionu? I previše...
segregator kaže...
Drago kaže...

Pored toga što postoje jednostavniji i sigurniji načini, za to, ništa u nalazima na terenu ne potvrđuje ove teorije.

 

 

Znači ona naša dvojica se nisu ubila slučajno baš u danima nakon nesreće, negu su živi i dan danas?

Isto tako, i po službenim nalazima vrijeme uopće nije bilo problematično, a malo su čudne i ove

priče da "Air Force 2" nedostaje hrpa uređaja, iako je sam avion u stvari prerađena verzija

civilnog zrakoplova koja sve to ima...valjda je neko odlučio da su sve te šarene kitijice višak pa

si je dao truda i troška i sve to naknadno povadio?

 

Prvo - tko se navodno ubio nakon nesreće nema nikakve veze s nesrećom. Imaš dokaze s mjesta nesreće i teorije kojima to nije dovoljno (naravno, jer u njima nema ničega što bi ih potvrdilo) pa se onda ide na takve gluposti. 

 

Drugo, stalno krivo govoriš da "po službenim nalazima vrijeme uopće nije bilo problematično" što je jednostavno laž i to uopće NE PIŠE u službenom izvještaju. U službenom izvještaju ti piše da je baza oblaka na 150 METARA. Visina piste dubrovačkog aerodroma je 160 metara. 

 

Dakle, čitav aerodrom bez sustava za bilo kakvo precizno navođenje bio je u OBLAKU. U Izvještaju piše da loše vrijeme nije uzrok pada, a ne da nije bilo lošeg vremena. 

 

Nauči čitati što piše i budi pošten u diskusiji. 

 

O CVR-u i FDR-u je također sve rečeno (valjda su to "kutijice"), odnosno opremi vojnih aviona koji su radi štednje na više razina lošije opremljeni od civillnih, što je poanta Osobnog stava. 

 

Također, ponavljam, ovdje me ne zanimaju teorije urote, pa se s time nemoj javljati u ovu diskusiju već ako ti se o tome raspravlja otvori novu temu u podforumu Razno. 

This space for rent!
16 godina
moderator
offline
RE: Ima li pilota u avionu? I previše...
maxym kaže...

Prema izvještaju ispada da je: ".. analiza pokazala da se niti jedan od profila upozorenja (ima ih ukupno šest) nije oglasio - prema pofilu terena, konfiguraciji aviona i opisanoj putanji letenja, GPWS nije mogao izdati upozorenje,..." i navode da je to "... u skladu sa dizajnom GPWS-a". (stranica br 12, treći pasus u desnom stupcu).

 

A avion je po svemu sudeći bio u krivoj putanju, na pogrešnoj visini i kretao se brže od brzine preporučene za slijetanje. Eeeee to ja zovem 'imati nesreću'.

 

Da je vrijeme bilo vedro, onda bi i poluslijepac mogao spustiti avion bez sve te aparature (ne baš doslovno, ali...)  ;-)

 

Govorili smo o TAWS-u, ne GPWS-u. 

This space for rent!
15 godina
offline
Ima li pilota u avionu? I previše...

U izvještaju se nigdje ne spominje TAWS nego samo GPWS. 8-?

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Ima li pilota u avionu? I previše...
maxym kaže...

BTW Izgleda da ovaj uređaj za upozorenje o premaloj udaljenosti od tla (koji ih je u ovom slučaju mogao spasiti) ima toliko uvjeta u kojima se ne oglašava da može biti od vrlo male ili nikakve koristi kada avion slijeće (ili čim izvuče točkove, a to i većina putničkih aviona napravi još dok su iznad Dubrovnika, iznimka su jedino piloti Croatia Airlines-a.).

Možeš li pojasniti ovo?

 

Inače, Drago, mene sad zanima - ako letiš po magli, s oblacima na 150m - zar na 100m "odluke" Poljaci nisu mogli jasno vidjeti aerodrom? Kolika je bila vidljivost u metrima? Ako je vidljivost bila 100m onda su mogli vidjeti tlo i krošnje na 100m i reagirati - 100m je sasvim dovoljno za dignuti nos, ako ne letiš okomito u tlo.. barem mi se čini (probao na MFS-u sada) da full-throttle i postepeno dizanje mogu izvući avion bez problema.

Ako je vidljivost bila manja, opet - imali su poprilično dugo "PULL UP!" zvučno upozorenje, da me čudi što računalo nije pri kraju reklo "FUCKING PULL UP!!!". Kao da su svjesno ignorirali upozorenja jer su vidjeli tlo i imalo kontrolu nad slijetanjem. Ako se sustav za zvučna upozorenja vodi postavkama visinomjera, onda nisu mogli imati indikator visine na 250m, a upozorenja o brzini za 50m i 300kmph. U uvjetima izrazito loše vidljivosti, nepoznatog aerodroma i nasilnog i glasnog zvučnog upozorenja, te uz točan prikaz brzine koja je znatno veća od preporučene za slijetanje, malo mi se čini nevjerojatnim da normalna osoba ne prekine slijed i nastavi juriti u tlo.

Ili ti vojni piloti znaju biti toliko arogantni da postanu budale?

Pravi znak inteligencije nije znanje, već mašta - Albert Einstein
15 godina
offline
RE: Ima li pilota u avionu? I previše...
segregator kaže...
Drago kaže...
segregator kaže...


Inače kod poljskog slučaja nisam sklon nekakvim zavjerama, ali kod Ron Brown slučaja ima puno indicija da je bio vincefostered {#}

 

Na osnovu kojih podataka?

 

 

http://www.scribd.com/doc/3387640/MURDER-IN-THE-FIRST-DEGREE

 

 

Ovo je više materijal za nekakvu meksičko-tursku sapunicu, nego izvor informacija. Lik je napisao tekst 'maltene' kao da je on bio tamo i sve gledao iz prikrajka. A koliko god bila sumnjiva smrt navigatora (i još par stvari koje se 'pričaju po Gradu'), ima puno jednostavnijh načina za ukloniti nekoga (i da još izgleda kao nesretan slučaj) nego što je to rušenje aviona uz zadovoljenje svih drugih pretpostavki (loša vidljivost, neopremljenst aviona, neshvatljivo ležeran odnos pilota...).

16 godina
moderator
offline
RE: Ima li pilota u avionu? I previše...
naxeem kaže...
maxym kaže...

BTW Izgleda da ovaj uređaj za upozorenje o premaloj udaljenosti od tla (koji ih je u ovom slučaju mogao spasiti) ima toliko uvjeta u kojima se ne oglašava da može biti od vrlo male ili nikakve koristi kada avion slijeće (ili čim izvuče točkove, a to i većina putničkih aviona napravi još dok su iznad Dubrovnika, iznimka su jedino piloti Croatia Airlines-a.).

Možeš li pojasniti ovo?

 

1) Inače, Drago, mene sad zanima - ako letiš po magli, s oblacima na 150m - zar na 100m "odluke" Poljaci nisu mogli jasno vidjeti aerodrom? Kolika je bila vidljivost u metrima? Ako je vidljivost bila 100m onda su mogli vidjeti tlo i krošnje na 100m i reagirati - 100m je sasvim dovoljno za dignuti nos, ako ne letiš okomito u tlo.. barem mi se čini (probao na MFS-u sada) da full-throttle i postepeno dizanje mogu izvući avion bez problema.

2) Ako je vidljivost bila manja, opet - imali su poprilično dugo "PULL UP!" zvučno upozorenje, da me čudi što računalo nije pri kraju reklo "FUCKING PULL UP!!!". Kao da su svjesno ignorirali upozorenja jer su vidjeli tlo i imalo kontrolu nad slijetanjem. Ako se sustav za zvučna upozorenja vodi postavkama visinomjera, onda nisu mogli imati indikator visine na 250m, a upozorenja o brzini za 50m i 300kmph. U uvjetima izrazito loše vidljivosti, nepoznatog aerodroma i nasilnog i glasnog zvučnog upozorenja, te uz točan prikaz brzine koja je znatno veća od preporučene za slijetanje, malo mi se čini nevjerojatnim da normalna osoba ne prekine slijed i nastavi juriti u tlo.

Ili ti vojni piloti znaju biti toliko arogantni da postanu budale?

1) Horizontalna vidljivost je bila ispod 200 metara prema transkriptima iz ruskog ATC-a, a u trenutku udarca bili su 1150 metara od praga piste aerodroma. Dakle, nisu ga mogli vidjeti. Vertikalna vidljivost je, očito, bila bitno manja jer su letjeli na visini ispod 60 metara i nisu vidjeli drveće dok ga nisu udarili.

 

Za ovaj tip tip aviona (Tu-154M) s tim teretom i vanjskom temperaturom i vertikalnom brzinom spuštanja od 8 m/s, te s brzinom kojom su išli u simulatoru su istražitelji dobili da su se mogli izvući s visine do 40 metara iznad tla, sve ispod toga je bila prekasno.

 

 

2) Čini se da nisu bili svjesni svoje vertikalne brzine ni činjenice da su u depresiji ispred praga piste koja je niža od piste. Čini se da su čekali i Blasika da im da dozvolu za GA.

 

This space for rent!
13 godina
offline
Ima li pilota u avionu? I previše...

Jedna ispravka u vezi meteo podataka.

Visina oblaka se daje kao AGL ne kao QNH! Znaci visina je iznad mjerene tocke, a ne od razine more.

U slucaju Dubrovnika visina oblaka je bila 310 metara iznad mora (150 metara baza + 160 metara elevacije aerodroma).

Moj PC  
0 0 hvala 1
16 godina
neaktivan
offline
RE: Ima li pilota u avionu? I previše...
Drago kaže...
naxeem kaže...
maxym kaže...

BTW Izgleda da ovaj uređaj za upozorenje o premaloj udaljenosti od tla (koji ih je u ovom slučaju mogao spasiti) ima toliko uvjeta u kojima se ne oglašava da može biti od vrlo male ili nikakve koristi kada avion slijeće (ili čim izvuče točkove, a to i većina putničkih aviona napravi još dok su iznad Dubrovnika, iznimka su jedino piloti Croatia Airlines-a.).

Možeš li pojasniti ovo?

 

1) Inače, Drago, mene sad zanima - ako letiš po magli, s oblacima na 150m - zar na 100m "odluke" Poljaci nisu mogli jasno vidjeti aerodrom? Kolika je bila vidljivost u metrima? Ako je vidljivost bila 100m onda su mogli vidjeti tlo i krošnje na 100m i reagirati - 100m je sasvim dovoljno za dignuti nos, ako ne letiš okomito u tlo.. barem mi se čini (probao na MFS-u sada) da full-throttle i postepeno dizanje mogu izvući avion bez problema.

2) Ako je vidljivost bila manja, opet - imali su poprilično dugo "PULL UP!" zvučno upozorenje, da me čudi što računalo nije pri kraju reklo "FUCKING PULL UP!!!". Kao da su svjesno ignorirali upozorenja jer su vidjeli tlo i imalo kontrolu nad slijetanjem. Ako se sustav za zvučna upozorenja vodi postavkama visinomjera, onda nisu mogli imati indikator visine na 250m, a upozorenja o brzini za 50m i 300kmph. U uvjetima izrazito loše vidljivosti, nepoznatog aerodroma i nasilnog i glasnog zvučnog upozorenja, te uz točan prikaz brzine koja je znatno veća od preporučene za slijetanje, malo mi se čini nevjerojatnim da normalna osoba ne prekine slijed i nastavi juriti u tlo.

Ili ti vojni piloti znaju biti toliko arogantni da postanu budale?

1) Horizontalna vidljivost je bila ispod 200 metara prema transkriptima iz ruskog ATC-a, a u trenutku udarca bili su 1150 metara od praga piste aerodroma. Dakle, nisu ga mogli vidjeti. Vertikalna vidljivost je, očito, bila bitno manja jer su letjeli na visini ispod 60 metara i nisu vidjeli drveće dok ga nisu udarili.

 

Za ovaj tip tip aviona (Tu-154M) s tim teretom i vanjskom temperaturom i vertikalnom brzinom spuštanja od 8 m/s, te s brzinom kojom su išli u simulatoru su istražitelji dobili da su se mogli izvući s visine do 40 metara iznad tla, sve ispod toga je bila prekasno.

 

 

2) Čini se da nisu bili svjesni svoje vertikalne brzine ni činjenice da su u depresiji ispred praga piste koja je niža od piste. Čini se da su čekali i Blasika da im da dozvolu za GA.

 

Razumljivo mi je da je vertikalna vidljivost bila jako loša, horizontalna mi se i ne čini tako bitna čak. 

8m/s? 8m/s je skoro 30km/s brzine prema dolje... čini mi se dosta brzo - zar nemaju instrumente? Nisu radili? Vertikalnu brzinu uvijek vidiš - imaš bar 2 mjerača u kokpitu. Zar nisu imali altimetre? - Čak mi se i 40m čini "na knap" s obzirom na vertikalnu brzinu od 28.8km/h - to nije niti 2 sekunde za reakciju.

 

Ako nisu vidjeli ništa do udara u stabla, a tom brzinom udar u stabla bio je kao udar u tlo, tj. zvučni zapis odaje dojam da su klizali po krošnjama prema naprijed, a ne da su se s 30km/h zabili u tlo, tj. zvuk loma traje 4-5 sekundi, što je glajdanje ili klizanje nakon udara (što znači da su krošnje dosta ublažile udar?).

 

Vrisak je bio prije finalnog udara u tlo, a avion se sa udarnih 6-8m naglo vinuo u trak na punih 20-30m. Zašto je pao nazad? Vertikalizirao se nakon loma krila (otud 10m visine?).

Pravi znak inteligencije nije znanje, već mašta - Albert Einstein
16 godina
moderator
offline
RE: Ima li pilota u avionu? I previše...
antet kaže...

Jedna ispravka u vezi meteo podataka.

Visina oblaka se daje kao AGL ne kao QNH! Znaci visina je iznad mjerene tocke, a ne od razine more.

U slucaju Dubrovnika visina oblaka je bila 310 metara iznad mora (150 metara baza + 160 metara elevacije aerodroma).

 

 

Moja greška - hvala!

 

 

This space for rent!
16 godina
moderator
offline
RE: Ima li pilota u avionu? I previše...
naxeem kaže...

Razumljivo mi je da je vertikalna vidljivost bila jako loša, horizontalna mi se i ne čini tako bitna čak. 

8m/s? 8m/s je skoro 30km/s brzine prema dolje... čini mi se dosta brzo - zar nemaju instrumente? Nisu radili? Vertikalnu brzinu uvijek vidiš - imaš bar 2 mjerača u kokpitu. Zar nisu imali altimetre? - Čak mi se i 40m čini "na knap" s obzirom na vertikalnu brzinu od 28.8km/h - to nije niti 2 sekunde za reakciju.

 

1 ) Ako nisu vidjeli ništa do udara u stabla, a tom brzinom udar u stabla bio je kao udar u tlo, tj. zvučni zapis odaje dojam da su klizali po krošnjama prema naprijed, a ne da su se s 30km/h zabili u tlo, tj. zvuk loma traje 4-5 sekundi, što je glajdanje ili klizanje nakon udara (što znači da su krošnje dosta ublažile udar?).

 

2) Vrisak je bio prije finalnog udara u tlo, a avion se sa udarnih 6-8m naglo vinuo u trak na punih 20-30m. Zašto je pao nazad? Vertikalizirao se nakon loma krila (otud 10m visine?).

1) Išli su 30 km/h prema dolje i 305 km/h prema naprijed. Zabili su se u tlo i prema naprijed. Nije bilo krošnji već par stabala koja su im polomila lijevo krilo.

 

2) Nakon loma krila povukli su palicu na sebe i dali gas, ali bez krila se teško leti.

This space for rent!
Poruka je uređivana zadnji put sri 19.1.2011 17:15 (Drago).
16 godina
neaktivan
offline
RE: Ima li pilota u avionu? I previše...
Drago kaže...
1) Išli su 30 km prema dolje i 305 km prema naprijed. Zabili su se u tlo i prema naprijed. Niej bilo krošnji već par stabala koja su im polomila lijevo krilo.

 

2) Nakon loma krila povukli su palicu na sebe i dali gas, ali bez krila se teško leti.

E, to je sranje. Nakon loma krila... Možda bi bilo bolje da su pokušali kliznuti na tlo - pretpostavljam da je bilo jako teško ovako rasuđivati u tom trenutku i da je povlačenje palice bilo instiktivna reakcija, ali bez krila bi možda bilo bolje da su samo pokušali što više produžiti uklizavanje na tlo (da smanje kut udarca), jer ih je (očito, a i vidi se po onoj snimci) dizanje palice zapravo okrenulo naglavce i zapečatilo sudbinu (vrisak je, pretpostavljam, nastao prilikom izvrtanja).

 

Sranje. I dalje ostaje zapravo da je procjena o mogućnosti slijetanja i ne-gledanje u brzinomjere, njihova kobna greška.

Pravi znak inteligencije nije znanje, već mašta - Albert Einstein
13 godina
offline
Ima li pilota u avionu? I previše...

Na ledja ih je okrenuo gubitak uzgona na ljevom krilu. Nakon gubitka tolikog dijela krila (6,5 metara), nikakve komande od strane pilota nisu mogle pomoci ni odmoci.

Palicu su povukli prije samog udarca, ali bilo je kasno da avion pocne reagirati. Inace i da nisu udarili u stabla, vrlo vjerovatno bi izgubili uzgon (zbog naglog povlacenja palice) i srusili se nekoliko sekundi kasnije.

Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
RE: Ima li pilota u avionu? I previše...
antet kaže...

Na ledja ih je okrenuo gubitak uzgona na ljevom krilu. Nakon gubitka tolikog dijela krila (6,5 metara), nikakve komande od strane pilota nisu mogle pomoci ni odmoci.

Palicu su povukli prije samog udarca, ali bilo je kasno da avion pocne reagirati. Inace i da nisu udarili u stabla, vrlo vjerovatno bi izgubili uzgon (zbog naglog povlacenja palice) i srusili se nekoliko sekundi kasnije.

 

 

Vidim, čitao se ruski izvještaj! Neka, neka, barem netko...{#}

This space for rent!
Poruka je uređivana zadnji put sri 19.1.2011 18:10 (Drago).
16 godina
neaktivan
offline
RE: Ima li pilota u avionu? I previše...
antet kaže...

Na ledja ih je okrenuo gubitak uzgona na ljevom krilu. Nakon gubitka tolikog dijela krila (6,5 metara), nikakve komande od strane pilota nisu mogle pomoci ni odmoci.

Palicu su povukli prije samog udarca, ali bilo je kasno da avion pocne reagirati. Inace i da nisu udarili u stabla, vrlo vjerovatno bi izgubili uzgon (zbog naglog povlacenja palice) i srusili se nekoliko sekundi kasnije.

To i rekoh: dizanje palice diglo je desno krilo, a lijeva strana je "propala" zbog gubitka krila. Kada sam spominjao povlačenje, naglasio sam prije loma i postepeno, jer, jasno je da će naglo dizanje nosa  završiti kako si opisao (ako brzina nije dovoljna da zadrži uzgon).

 

Inače, da su nakon udarca pali s manje od 10 metara (na snimci mi se čini da je najniža visina udarca bila 6-8m, prije skoka u 20-tak), možda bi i preživjeli neki. Brzina je bila dosta velika doduše... ali pretpostavljam da ih je ubio požar? Ili su svi poginuli pri udarcu?

Kakva su iskustva pri kontroliranom padu tom brzinom, dakle kad se avion spusti bez stajnog trapa? Može li se zadržati integritet pojedinih dijelova trupa ili se pri toj brzini ne može izvući nitko?

Pravi znak inteligencije nije znanje, već mašta - Albert Einstein
Poruka je uređivana zadnji put sri 19.1.2011 19:24 (naxeem).
13 godina
offline
Ima li pilota u avionu? I previše...

Ne, ne, okretanje aviona je iskljuciva posljedica gubitka krila, pilot tu nije nista napravio, a nije ni mogao.

Sto se tice prezivljavanja, akceleracija prilikom pada je bila 100 G (imas to u izvjescu, kao i analaizu ozljeda), to nitko ne moze prezivit. Svi su poginuli zbog djelovanja te sile.

Nisu oni samo "pali" s 10 metara visine (koja je i sama posebi dovoljna da ubije nekoga), uzmi u obzir vertikalnu brzinu od 8 m/s i horizontalnu od kojih 250+ km/h, te udaraca ledjima zrakoplova.

Da su prvo udarili stajnim trapom, on bi sigurno amortizirao dio udarca, sila udarca bi djelovala na noge umjesto na glavu i vjerovatno bi bilo prezivjelih.

Takve nesrece se dogadjaju i ima prezivjelih, pogledaj na wikipedii nesrece BA 38 na Heathrowu i Turkish 1951 na Schipolu (otprilike ono sto te zanima, gubitak uzgona maloj visini i pada nakon toga), ali opet, svaka nesreca je slucaj za sebe.

Pozara je bilo nakon udarca, ali samo kao posljedica udarca u zemlju, ugasen je vrlo brzo nakon dolaska vatrogasaca.

 

 

edit:

 

Samo da dodam, u slucaju BA 38, vertikalna brzina je bila 7 m/s, horizontalna oko 150 km/h, a maximalna sila prilikom udarca je bila 2,9 G!

Znaci 33 puta manje od poljskog zrakoplova, srecom bez mrtvih ali 47 ozljedjenih (trecina osoba u avionu), a 777 otpisan kao ekonomski nepopravljiv.

Poruka je uređivana zadnji put sri 19.1.2011 21:01 (antet).
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Ima li pilota u avionu? I previše...
antet kaže...

Ne, ne, okretanje aviona je iskljuciva posljedica gubitka krila, pilot tu nije nista napravio, a nije ni mogao.

Sto se tice prezivljavanja, akceleracija prilikom pada je bila 100 G (imas to u izvjescu, kao i analaizu ozljeda), to nitko ne moze prezivit. Svi su poginuli zbog djelovanja te sile.

Nisu oni samo "pali" s 10 metara visine (koja je i sama posebi dovoljna da ubije nekoga), uzmi u obzir vertikalnu brzinu od 8 m/s i horizontalnu od kojih 250+ km/h, te udaraca ledjima zrakoplova.

Da su prvo udarili stajnim trapom, on bi sigurno amortizirao dio udarca, sila udarca bi djelovala na noge umjesto na glavu i vjerovatno bi bilo prezivjelih.

Takve nesrece se dogadjaju i ima prezivjelih, pogledaj na wikipedii nesrece BA 38 na Heathrowu i Turkish 1951 na Schipolu (otprilike ono sto te zanima, gubitak uzgona maloj visini i pada nakon toga), ali opet, svaka nesreca je slucaj za sebe.

Pozara je bilo nakon udarca, ali samo kao posljedica udarca u zemlju, ugasen je vrlo brzo nakon dolaska vatrogasaca.

 

Da, ali (ovako bez probe) mislim da bi se sporije avion okrenuo da nisu dizali palicu. Dizanje palice bez lijevog krila, drastično brzo rotira trup u smjeru uzgona na desno krilo. Na to sam mislio. Ako je 100G bio udar... onda mi je jasno. Mislio sam na takav udarac, stajnim trapom, pa repom i sklizanje trupa po površini udara, dakle bez tako velike vertikalne brzine, samo uz horizontalnu.

 

Svakako, čini se kako nisu imali nikakve šanse, a razlog udara je nečija bahatost i loša procjena...

Pravi znak inteligencije nije znanje, već mašta - Albert Einstein
16 godina
neaktivan
offline
Ima li pilota u avionu? I previše...

malo slika i podsjecanja na nesreca=vremenske neprilike.

Balavim provokatorima,odgovorit ce moj glasnogovornik. http://www.youtube.com/watch?v=qCTc4zz-b6g
 
2 0 hvala 1
15 godina
neaktivan
offline
RE: Ima li pilota u avionu? I previše...
naxeem kaže...

Da, ali (ovako bez probe) mislim da bi se sporije avion okrenuo da nisu dizali palicu. Dizanje palice bez lijevog krila, drastično brzo rotira trup u smjeru uzgona na desno krilo. Na to sam mislio. Ako je 100G bio udar... onda mi je jasno. Mislio sam na takav udarac, stajnim trapom, pa repom i sklizanje trupa po površini udara, dakle bez tako velike vertikalne brzine, samo uz horizontalnu.

 

Svakako, čini se kako nisu imali nikakve šanse, a razlog udara je nečija bahatost i loša procjena...

 

Dizanje palice (vjerojatno mislis na povlacenje palice/volana/rogova) nije glavni uzrok rotacije aviona kada mu fali dio krila. Ako oba krila, kretanjem kroz zrak, generiraju odredenu kolicinu uzgona, u trenutku kada ostanes bez cijelog krila ili njegovog dijela, desit ce se velika asimetrija uzgona na krilima koja ce uzrokovati da se krilo koje generira vise uzgona (cijelo krilo) krene podizati prema gore i na taj nacin rotira avion oko uzduzne osi (roll), U tom slucaju mozes probati kontrirati palicom/volanom tako da smanjis nagib potiskivanje palice prema cijelom krilu. U slucaju da komanda nagiba radi i da mozes genreirati dovoljan gubitak uzgona na cijelom krilu moguce je ispravit avion iz nagiba i dalje ga pokusati vaditi iz spustanja povlacenjem palice/volana. Istina da u slucaju takve rotacije, povlacenje palice na sebe dodatno ubrzava taj roll, ali ono nije glavni uzrok njega. Za takav udes je nekad dovoljno izgubiti samo flaps na jednom krilu i to moze uzrokovati takav moment koji se ne moze parirati (recimo zapnes flapsom za drvo i drvo ti ga otkine :) ).

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice