Ima li pilota u avionu? I previše...

poruka: 190
|
čitano: 82.434
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Ima li pilota u avionu? I previše...".
16 godina
neaktivan
offline
RE: Ima li pilota u avionu? I previše...
Floki kaže...

Ima istine u ovom što kaže pilot, i kad je bila zabrana letenja radi erupcije onog vulkana, prvo su se počele zbrajati financijske štete od zabrane letenja,

dakle, zahtjev je bio jasan, pustite da letimo i uz lošiju sigurnost jer financijski gubimo.

Trebaš biti lud za ugroziti 1+ putnika zbog toga što se nekom glavonji dignuo na lovu, a onda još luđi da ugroziš sebe i s vriskom se zakucaš u tlo. Bolji bi im bio nečasni otpust, nego ovo gdje su sad...

Pravi znak inteligencije nije znanje, već mašta - Albert Einstein
16 godina
neaktivan
offline
RE: Ima li pilota u avionu? I previše...
naxeem kaže...
Floki kaže...

Ima istine u ovom što kaže pilot, i kad je bila zabrana letenja radi erupcije onog vulkana, prvo su se počele zbrajati financijske štete od zabrane letenja,

dakle, zahtjev je bio jasan, pustite da letimo i uz lošiju sigurnost jer financijski gubimo.

Trebaš biti lud za ugroziti 1+ putnika zbog toga što se nekom glavonji dignuo na lovu, a onda još luđi da ugroziš sebe i s vriskom se zakucaš u tlo. Bolji bi im bio nečasni otpust, nego ovo gdje su sad...

Kad je ljudska psihologija takva da sluša nadređene u "lancu zapovjedanja"

Poljaci su ovaj put očito zakuhali sami sebi, a  može se razumjeti što radi povijesnih trauma pušu na Ruse,

međutim očito im ovaj put nisu oni krivi.

16 godina
moderator
offline
RE: Ima li pilota u avionu? I previše...
Floki kaže...

Povijesno je netočan navod da su poljski vojnici bježali u SSSR, nego je SSSR skupa sa Njemačkom na osnovu sporazuma napao Poljsku.

Polkski časnici su zarobljeni od strane Crvene armije na poljskom državnom pdručju.

 

Formalno točno, ali u stvarnosti Poljaci su imali naredbu da ne smiju ratovati protiv Crvene Armije i nisu ratovali na istoku već su se samo predavali.

 

Dakle, kad je krenuo njemački napad na Poljsku 1. rujna, Poljaci su ratovali protiv Nijemaca. Rusi su se u invaziju Poljske  uključili tek 17. rujna uz praktički nikakav otpor Poljaka (zbog gore spomenute zapovijedi poljske vrhovne komande da ne pružaju otpor Crvenoj armiji).

 

Poljaci koji su došli u ruke CA predavali su se bez borbe, njih nekih 350.000 od čega ih je mislim preko 200.000 odmah pušteno iz zarobljeništva, neki su odvedeni u logore (kasnije su od njih stvorene expat jedinice koje su se borile na strani Sovjeta protiv Nijemaca pred kraj rata), a ovi najnesretniji su pobijeni. 

 

Ovim ja ne pravdam SSSR i CA, dapače, smatram da nisu imali nikakvog razloga da pobiju Poljake koji su im se predali jer su ovi od njih očekivali nekakav panslavenski sentiment i samilost, a umjesto toga ovi su s Nijemcima razdijelili Poljsku, od onih koji su im se predali mnoge su predali Nijemcima, a ovi su ih kasnije pobili u svojim logorima (a SSSR u svojim). 

 

Dakle, u pravu si da je i SSSR izvršio invaziju na Poljsku kao i Njemačka, ali Poljaci nisu ratovali protiv CA već su se samo predavali i očekivali razumijevanje od slavenskih susjeda.

 

Prošli su kako se ni u snu nisu mogli nadati.

This space for rent!
Poruka je uređivana zadnji put ned 16.1.2011 15:10 (Drago).
16 godina
offline
RE: Ima li pilota u avionu? I previše...
MatkoBB kaže...

Za one sklone zavjerama jedan zanimljiv video koji nije dikretno povezan za ovaj događaj, ali ima nešto u tome:

 

A cuj pa kad su Ameri u pitanju, sve je jasno to su radili po juznoj Americi da pojam Ekonomski Ubojica je vec odavno poznat i kaj to znaci. Ništa cudno tak se to radi, da bi se kontrolirala situacija u svoju korist pa ne zivimo u idealnom svjetu to treba stalno ponavljat.{#}

16 godina
neaktivan
offline
RE: Ima li pilota u avionu? I previše...

Da, Poljaci su se predavali CA bez borbe, međutim SSSR je imao drukčiju sliku stvari, oni su naplaćivali razmirice iz Poljsko-Sovjetskog rata 1919-1921.

Međutim, ubrzo se pokazalo da je SSSR sklopio ugovor s vragom (btw. i GB i Francuska su tada izdali Poljsku).

 

Ali sada se može reći jedino da se Poljaci u ovoj nesreći pada aviona ponašaju prema obrascu povijesnih trauma, a ne racionalno

Prema svemu viđenom današnjoj Rusiji je žao zbog Katyn-a, a kad se nesreća aviona desila Rusima je bilo žao.

 

Ovo je živi dokaz da se povijesne traume ne smiju petljati u racionalno odlučivanje, iz svih izvještaja proizlazi da je odgovornost za

nesreću aviona na poljskoj strani

Poruka je uređivana zadnji put ned 16.1.2011 15:16 (Floki).
16 godina
moderator
offline
RE: Ima li pilota u avionu? I previše...

Slažem se. Oni jedni drugima pamte ratove do 700 godina unazad, a kamoli ne ove od prije 70. 

 

Prihvaćam tvoju raniju primjedbu, ali mislim da ne trebam mijenjati tekst. 

This space for rent!
13 godina
neaktivan
offline
RE: Ima li pilota u avionu? I previše...
ggrruunnff1 kaže...

Poštovanje.
Dakle moram reagirat na članak jer kao bivši vojni, a nakon toga i civilni pilot smatram da je zaključak članka potpuno subjektivan i nadasve pogrešan, da ne kažem tendenciozan. Zaključiti da su sigurnosni standardi civilnog zrakoplovstva iznad onih vojnog na osnovu ove dvije zrakoplovne nesreće je apsurd. Pa Drago, kad se već i sam pozivaš na emisije Discoverya i NatGea ako me pamćenje služi tamo je 95% nesreća koje su obrađene iz civilnog zrakoplovstva, a ne vojnog. Po tome bi se dalo zaključiti baš obrnuto, tj. da je vojno zrakoplovstvo sigurnije od civilnog. Da ne spominjem samo razloge zbog kojih su svi ti civilni zrakoplovi pali. Po tome ispada da su civilni piloti doslovno retardirani, a to apsolutno nije istina. Sigurnosna kultura se jako razlikuju od države do države, ali i od firme do firme, bez obzira da li je ona civilna ili vojna. U slučaju pada poljskog zrakoplova najveći problem je bio pritisak koji je vršen na pilota od nadređenih struktura, a to nije odlika samo vojske već, vjeruj mi, i civilstva. U svojoj karijeri doživio sam gorih pritisaka u civilstvu nego u vojsci (jer je u civilstvu upleten novac za razliku od vojske) stoga bi opet mogao zaključiti da su sigurnosni standardi u civilstvu gori od onih u vojsci... Ali neću, jer uistinu ne treba generalizirati stvari. Kako kaže poznati zaključak, zrakoplovna nesreća je splet više događaja (chain of events) i postoje samo dobri i loši piloti, a ne opaki i neopaki (jer obično ovi koji izgledaju opako prvi naprave sranje)...

Štuj buraz...

 

 

  Dakle moram reagirat na članak jer kao bivši vojni, a nakon toga i civilni pilot smatram da je zaključak članka potpuno subjektivan i nadasve pogrešan, da ne kažem tendenciozan

 

Drago Galic je napravio clanak prema izvjestajima ruskih zrakoplovnih vlasti (MAK), te prema tome članak ne može biti subjektivan i pogrešan. To što se ti pozivaš na to da si ti bivši vojni i sadašnji civilni pilot je potpuno irelevantno, te na taj način pokušavaš

dobiti na težini svojih riječi.

 

  Zaključiti da su sigurnosni standardi civilnog zrakoplovstva iznad onih vojnog na osnovu ove dvije zrakoplovne nesreće je apsurd 

 

Ne radi se o zaključku, već o činjenici da su standardi civilnog zrakoplovstva NE VIŠI, nego NEUSPOREDIVI    sa standardima vojnog zrakoplovstva. Ne radi se tu samo o te dvije nesrece. Matematicki se to zove AKSIOM, odnosno cinjenica koja se ne dokazuje.

Ocigledno si zaboravio i na nedavnu nesrecu 2 MiG-a, i svi vojni i bivsi vojni (etc.) su se kleli u vrhunsku uvjezbanost VOJNIH pilota. Ljudi koji lete 30 (slovima 30) sati godisnje (AKO!!!).   Pa molim te malo ozbiljniji clan aerokluba naleti vise u godini dana.

Usporedjivati kolicinu letenja civilnog zrakoplovstva (broj sati, broj polijetanja,....) i vojnog, ne bi napravio niti najveca noobicna i LOLCINA na ovom forumu.

 

O sigurnosnim standardima uopce mi ne pada na pamet diskutirati jer sam vec napisao da se radi o cinjenici o kojoj se nema sta raspravljati.

 

Takodjer o situaciji u vojnom zrakoplovstvu nije potrebno raspravljati, osim toga, imao sam dovoljno bivsih vojnih hrvatskih, njemackih i po kojeg talijanskog kopilota sa desne strane, tako da je u svim tim zrakoplovstvima

situacija generalno slicna ili ista (da ne ulazimo u detalje ili price)

 

Cinjenica je da je Drago Galic napravio apsolutno najkvalitetniji clanak na ovakvu temu u novijoj povijesti hrvatskog novinarstva. TOCKA

 

I da ne mislim dalje ulaziti u ovakve rasprave i polemike, kada budes bio certificiran i kvalificiran kao Commander odletjeti u Innsbruck, Sion, Bolzano, Samedan, La Mole, London City, te kada budes zaista imao malo ozbiljnijeg zrakoplovnog

  iskustva od ovog na koje se pozivas moci cemo raspravljati

 

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 16.1.2011 15:26 (daxp).
16 godina
neaktivan
offline
RE: Ima li pilota u avionu? I previše...
Drago kaže...

Slažem se. Oni jedni drugima pamte ratove do 700 godina unazad, a kamoli ne ove od prije 70. 

 

Prihvaćam tvoju raniju primjedbu, ali mislim da ne trebam mijenjati tekst. 

ne , ne trebaš jer je naglasak teksta na analizi tehničkih detalja vezanih za nesreću, a ne na burnim poljskim reakcijama

uvjetovanim povijesnim traumama

 

 

16 godina
moderator
offline
RE: Ima li pilota u avionu? I previše...
Floki kaže...

Ima istine u ovom što kaže pilot, i kad je bila zabrana letenja radi erupcije onog vulkana, prvo su se počele zbrajati financijske štete od zabrane letenja,

dakle, zahtjev je bio jasan, pustite da letimo i uz lošiju sigurnost jer financijski gubimo.

 

Ozbiljno? A koji su avioni ti koji su vršili izviđanja vulkanskog oblika prije nego je dignuta zabrana prometa? Od ponuđenih odaberite točan odgovor:

 

a) Vojni.

 

 

BTW, zabrana letanja zbog vulkanskog oblaka za vojnu avijaciju nikada nije ni vrijedila, tako da je taj argument opet protiv sigurnosti vojne avijacije. 

This space for rent!
13 godina
neaktivan
offline
RE: Ima li pilota u avionu? I previše...
Drago kaže...

Za koga sada letiš? Da li bi pristao sletjeti na Smolensk Severnjij u onim uvjetima? Da li bi pustio da su ti u kabini u završnom prilazu dva putnika? Da li bi od kompanija dobio kapetanstvo bez ijednog relavantnog čeka i bez da si nogom stupio u simulator?

Naravno da je sad iz fotelje lagano odgovoriti na sva ova pitanja. Međutim, kad se ljudi nađu u situaciji pod pritiskom, većina njih će podlijeći tom pritisku. A pritisaka ima i u civilnom i u vojnom zrakoplovstvu. Uostalom, nema te organizacije koja uvijek poštuje sve propisane procedure i raznorazne zakone. Kad se krenu kršiti takva pravila onda to ide postepeno. Jedan dan će to biti jedno pravila, drugi put će se prekršiti dva mala ograničenja koja po tvom mišljenju nemaju stvarnog utjecaja na bilo šta, treći put će to biti tri takva pravila i tako dalje... To se lijepo akumulira i kad dođe do stvaranja kritične mase dogodi se njesra... Vjeruj mi, nepoštivanja raznoraznih procedura imaš na svakom letu. Nema tog leta koji je poptuno čist...  A da civilne kompanije imaju svoje normative za zapositi pilota, to je istina. Ali i tu se vrlo često progleda kroz prste, pa ako je nekom normativ 1500 h za zaposlit pilota, a baš mu fali ljudi i dođe mu neko sa 1000 h, pa ćeš vidjet što ga neće zaposliti, jer u pitanju su novci... A što se tiče checkova i tu sam vidio svašta, opet iz jednog te istog razloga - pare...
Opet napominjem, na ovom letu je napravljeno niz pogrešaka kao posljedica ljudske gluposi i to je srušilo zrakoplov, a ne isključivo zato što je to bio vojni let, jer takvih bisera ima jednako i u vojsci i u civilstvu (dovoljno je samo  pogledat dokumentarce na Discoveryu i NatGeu)...

over&out...

 

 

 

16 godina
neaktivan
offline
RE: Ima li pilota u avionu? I previše...
daxp kaže...
Matematicki se to zove TEOREM, odnosno cinjenica koja se ne dokazuje. 

Zapravo, teoremi se dokazuju, ti si vjerojatno mislio na aksiome.

"Yesterday is a history, tommorow a mistery, but today is a gift. Thats why it's called present"
16 godina
neaktivan
offline
RE: Ima li pilota u avionu? I previše...
Drago kaže...
DigiMagic kaže...

OK, pretpostavljam da se GPS ne ugrađuje zato da bi više deseci ili stotine istraživača uzroka pada zrakoplova imali što istraživati. Da li se iz istog razloga ne ugrađuje i terrain contour navigation, precizan na par metara nakon desetak tisuća kilometara?

 

 

Koristiš li ti GPS kada ideš na tavan tražiti gdje si stavio ukrase za bor? Zašto ne? GPS se itekako koristi u avijaciji, ali to nema veze sa ovim u Smolensku - kao i u svakom GPS-u, tako ti i ovdje trebaju karte, a kad ih nemaš... 

Samo pokušavam shvatiti, da nije bio rijetko zanimljiv članak, ne bi mi uopće bilo stalo. Znači nisu imali karte, nisu znali koordinate kamo lete, aerodrom nije imao radar da im može reći relativnu poziciju i smjer, i bila je magla pa nisu ništa vidjeli? Štajaznam, zvuči mi previše čudno...

 

 

 

16 godina
neaktivan
offline
RE: Ima li pilota u avionu? I previše...
Drago kaže...
Floki kaže...

Ima istine u ovom što kaže pilot, i kad je bila zabrana letenja radi erupcije onog vulkana, prvo su se počele zbrajati financijske štete od zabrane letenja,

dakle, zahtjev je bio jasan, pustite da letimo i uz lošiju sigurnost jer financijski gubimo.

 

Ozbiljno? A koji su avioni ti koji su vršili izviđanja vulkanskog oblika prije nego je dignuta zabrana prometa? Od ponuđenih odaberite točan odgovor:

 

a) Vojni.

 

 

BTW, zabrana letanja zbog vulkanskog oblaka za vojnu avijaciju nikada nije ni vrijedila, tako da je taj argument opet protiv sigurnosti vojne avijacije. 

civilne avio-kompanije su se bunile da trpe ogromne gubitke jer su "uvjeti" za donošenje zabrane prestrogi

vojska, kao vojska - (njima skupi avion ima prioritet nad pilotom) - za čovjeka oni lako daju orden i ispale par plotuna.

Međutim, ne vjerujem ja da civilne avio-kompanije ne bi malo zažmirile na sigurnost ako je zarada veća, dosta se nesreća

u civilnom zrakoplovstvu desilo baš radi zanemarivanja sigurnosnih standarda.

Poruka je uređivana zadnji put ned 16.1.2011 15:29 (Floki).
13 godina
neaktivan
offline
Ima li pilota u avionu? I previše...
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
RE: Ima li pilota u avionu? I previše...

ggrunfffff1 - opet ti općenito.

 

Da, ima loših i vojnih i civilnih pilota, to ćemo svi ovdje potpisati kod bilježnika, ako treba. Ipak, mislim da s obzirom na broj sati letenja u komercijalnom zrakoplovstvu i broj sati letenja u vojnom zrakoplovstvu, (plus što zrakoplovi koji nikada ne bi mogli biti certificirani za civilni promet normalno lete u vojnoj avijaciji) i broj nesreća kod vojske, ne možeš nikako reći da su mjere sigurnosti jednake. 

 

Što se rušenja u Smolensku tiče, da, mislim da je do njega došlo isključivo zato jer je bio vojni let, a pilot je vozio svog vrhovnog zapovjednika, dok mu je zapovjednik avijacije visio nad glavom u kokpitu. Civilni let bi imao ruskog vođu leta-navigatora koji bi bio zapovjednik zrakoplova (po ruskim pravilima za sletanje na vojni aerodrom) kojeg su Poljaci odbili, a koji bi također radio by the book i otišao na alternativu. 

 

Isto tako mislim da bi civilni let za Dubrovnik 1996. skrenuo na alternativni aerodrom, bez ikakve dvojbe, plus što bi bio bolje opremljen navigacijskim sredstvima. 

This space for rent!
16 godina
moderator
offline
RE: Ima li pilota u avionu? I previše...
DigiMagic kaže...

 

Samo pokušavam shvatiti, da nije bio rijetko zanimljiv članak, ne bi mi uopće bilo stalo. Znači nisu imali karte, nisu znali koordinate kamo lete, aerodrom nije imao radar da im može reći relativnu poziciju i smjer, i bila je magla pa nisu ništa vidjeli? Štajaznam, zvuči mi previše čudno...

 

 

 

 

Navodno su publicirane koordinate aerodroma pogrešne, a ako piste nemaš u softveru, džaba ti GPS.

This space for rent!
16 godina
neaktivan
offline
Ima li pilota u avionu? I previše...

Onda će biti da se nesreća i desila upravo zato jer ruska kontrola leta nije imala potpune ingerencije nad avionom,

pošto je bio i vojni i air-force One

 

a da je u Dubrovniku bila kriva naša kontrola leta, uh što bi mi platili, bilo mi je onda čudno kako uncle Sam šuti

Poruka je uređivana zadnji put ned 16.1.2011 15:46 (Floki).
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Ima li pilota u avionu? I previše...

otkada je british airways 1982 dozivio bolno iskustvo sa vulkanskim dimom, odmah su se promjenili napuci u "letackim knjigama sigurnosti".

nije niko onako bezveze odlucio tlacit komercijalne letove povise islanda.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/British_Airways_Flight_9

Pc.1 @ Avira IS + Emsisoft Mamutu = 3years Pc.2 @ OA++ =1year ko je kome kriv sto nemoze! btw comodo je vjeciti BETA shit na kvadrat. Fanovi su im tek fantomi svoje vrste :))
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Ima li pilota u avionu? I previše...
Floki kaže...

a da je u Dubrovniku bila kriva naša kontrola leta, uh što bi mi platili, bilo mi je onda čudno kako uncle Sam šuti

nikada se u dubrovniku od toga dana nije ponovila juzina onakvih razmjera.

nikada nije more bilo divljije kao toga dana.

znam 6-7 ljudi sto su iz specijale (a ona se nalazi ispod "RonHill brda, Plat)bili medju prvima na cuki.

strava nevidjenih razmjera za smrtnika.  ostalo im do dan danas ispred ociju.

tijela razvucena ko zvakaca guma po 3 metra i sl.

Pc.1 @ Avira IS + Emsisoft Mamutu = 3years Pc.2 @ OA++ =1year ko je kome kriv sto nemoze! btw comodo je vjeciti BETA shit na kvadrat. Fanovi su im tek fantomi svoje vrste :))
16 godina
neaktivan
offline
RE: Ima li pilota u avionu? I previše...
torrente kaže...

otkada je british airways 1982 dozivio bolno iskustvo sa vulkanskim dimom, odmah su se promjenili napuci u "letackim knjigama sigurnosti".

nije niko onako bezveze odlucio tlacit komercijalne letove povise islanda.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/British_Airways_Flight_9

e, tu se nalazi razlika između vojske i civilstva

vojska će reći svom pilotu "obučen si za letenje u svim borbenim uvjetima"

civilno zrakoplovstvo prevozi putnike koji nemaju veze sa kompanijom

međutim, iz nesreća civilnih zrakoplova da se zaključiti da su se neke desile radi

nepoštovanja sigurnosnih protokola

16 godina
neaktivan
offline
RE: Ima li pilota u avionu? I previše...
ggrruunnff1 kaže...
Drago kaže...

Za koga sada letiš? Da li bi pristao sletjeti na Smolensk Severnjij u onim uvjetima? Da li bi pustio da su ti u kabini u završnom prilazu dva putnika? Da li bi od kompanija dobio kapetanstvo bez ijednog relavantnog čeka i bez da si nogom stupio u simulator?

Naravno da je sad iz fotelje lagano odgovoriti na sva ova pitanja. Međutim, kad se ljudi nađu u situaciji pod pritiskom, većina njih će podlijeći tom pritisku. A pritisaka ima i u civilnom i u vojnom zrakoplovstvu. Uostalom, nema te organizacije koja uvijek poštuje sve propisane procedure i raznorazne zakone. Kad se krenu kršiti takva pravila onda to ide postepeno. Jedan dan će to biti jedno pravila, drugi put će se prekršiti dva mala ograničenja koja po tvom mišljenju nemaju stvarnog utjecaja na bilo šta, treći put će to biti tri takva pravila i tako dalje... To se lijepo akumulira i kad dođe do stvaranja kritične mase dogodi se njesra... Vjeruj mi, nepoštivanja raznoraznih procedura imaš na svakom letu. Nema tog leta koji je poptuno čist...  A da civilne kompanije imaju svoje normative za zapositi pilota, to je istina. Ali i tu se vrlo često progleda kroz prste, pa ako je nekom normativ 1500 h za zaposlit pilota, a baš mu fali ljudi i dođe mu neko sa 1000 h, pa ćeš vidjet što ga neće zaposliti, jer u pitanju su novci... A što se tiče checkova i tu sam vidio svašta, opet iz jednog te istog razloga - pare...
Opet napominjem, na ovom letu je napravljeno niz pogrešaka kao posljedica ljudske gluposi i to je srušilo zrakoplov, a ne isključivo zato što je to bio vojni let, jer takvih bisera ima jednako i u vojsci i u civilstvu (dovoljno je samo  pogledat dokumentarce na Discoveryu i NatGeu)...

over&out...

 

 

 

čim u varijablu uskače novac, meni nije teško povjerovati ništa{#}

čak sam se nasmijao na opasku u jednoj knjzi da je MS u .Net uveo decimal brojni format

(taj format ima točnost 28 znamenaka - za 13 veću od drugog po redu)

samo zato da Bill Gates ne bi izgubio koji cent od kamata.

Šala jest, ali tko će ga znati bi li Bill baš to i rekao.{#}

Poruka je uređivana zadnji put ned 16.1.2011 16:11 (Floki).
16 godina
neaktivan
offline
RE: Ima li pilota u avionu? I previše...
Floki kaže...

čim u varijablu uskače novac, meni nije teško povjerovati ništa{#}

čak sam se nasmijao na opasku u jednoj knjzi da je MS u .Net uveo decimal brojni format

(taj format ima točnost 28 znamenaka - za 13 veću od drugog po redu)

samo zato da Bill Gates ne bi izgubio koji cent od kamata.

Šala jest, ali tko će ga znati bi li Bill baš to i rekao.{#}

Zato što je tip potreban svakoj aplikaciji kojoj je potrebno precizno računanje: od 3D grafike do bankarskih sustava.

 

Novac je bitna stavka u svemu i uvijek, a ljudi su spremni za novac riskirati i svoju glavu, a kamoli tuđu.

Pravi znak inteligencije nije znanje, već mašta - Albert Einstein
Poruka je uređivana zadnji put ned 16.1.2011 16:24 (naxeem).
16 godina
neaktivan
offline
RE: Ima li pilota u avionu? I previše...
naxeem kaže...
Floki kaže...

čim u varijablu uskače novac, meni nije teško povjerovati ništa{#}

čak sam se nasmijao na opasku u jednoj knjzi da je MS u .Net uveo decimal brojni format

(taj format ima točnost 28 znamenaka - za 13 veću od drugog po redu)

samo zato da Bill Gates ne bi izgubio koji cent od kamata.

Šala jest, ali tko će ga znati bi li Bill baš to i rekao.{#}

Zato što je tip potreban svakoj aplikaciji kojoj je potrebno precizno računanje: od 3D grafike do bankarskih sustava.

 

Novac je bitna stavka u svemu i uvijek, a ljudi su spremni za novac riskirati i svoju glavu, a kamoli tuđu.

dobro, Bill je ipak pozitivac, čovjek je humanitarac, pa daje silnu lovu u humanitarne svrhe, a i ako mu zakasni koja aplikacija ili OS na tržište nema štete u tome

međutim, što reći za one što nam podvaljuju dioksin u hranu, što za one čiji avion padne, pa se naknadno ispostavi da su znali za tu vrstu greške, pa odgađali remont

 

Ova nesreća sa poljskim avionom je druge naravi, radilo se o aroganciji zapovjedne strukture da stignu što prije i uz manje putovanja, nažalost cijena

je bila visoka, da se nije radilo o poljskom air-force One, ruska kontrola leta bi ih poslala da se malo naputuju i sve bi bilo OK

U tom smislu je Dragina teza točna da je sigurnosni standard bio lošiji jer se radilo o vojnom avionu, i to VIP avionu, kontrolor sa zemlje nije mogao dati naredbu, nego sugestiju

Međutim, prekršena je i vojna logika razmišljanja, u vojsci naredbe izdaje ovlašteni zapovjednik, a ovdje je to bio kontrolor leta, međutim generali i političari vole kad je njihova zadnja,

njima je dosta "ja kažem"

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 16.1.2011 16:54 (Floki).
13 godina
neaktivan
offline
RE: Ima li pilota u avionu? I previše...
daxp kaže...
ggrruunnff1 kaže...

Poštovanje.
Dakle moram reagirat na članak jer kao bivši vojni, a nakon toga i civilni pilot smatram da je zaključak članka potpuno subjektivan i nadasve pogrešan, da ne kažem tendenciozan. Zaključiti da su sigurnosni standardi civilnog zrakoplovstva iznad onih vojnog na osnovu ove dvije zrakoplovne nesreće je apsurd. Pa Drago, kad se već i sam pozivaš na emisije Discoverya i NatGea ako me pamćenje služi tamo je 95% nesreća koje su obrađene iz civilnog zrakoplovstva, a ne vojnog. Po tome bi se dalo zaključiti baš obrnuto, tj. da je vojno zrakoplovstvo sigurnije od civilnog. Da ne spominjem samo razloge zbog kojih su svi ti civilni zrakoplovi pali. Po tome ispada da su civilni piloti doslovno retardirani, a to apsolutno nije istina. Sigurnosna kultura se jako razlikuju od države do države, ali i od firme do firme, bez obzira da li je ona civilna ili vojna. U slučaju pada poljskog zrakoplova najveći problem je bio pritisak koji je vršen na pilota od nadređenih struktura, a to nije odlika samo vojske već, vjeruj mi, i civilstva. U svojoj karijeri doživio sam gorih pritisaka u civilstvu nego u vojsci (jer je u civilstvu upleten novac za razliku od vojske) stoga bi opet mogao zaključiti da su sigurnosni standardi u civilstvu gori od onih u vojsci... Ali neću, jer uistinu ne treba generalizirati stvari. Kako kaže poznati zaključak, zrakoplovna nesreća je splet više događaja (chain of events) i postoje samo dobri i loši piloti, a ne opaki i neopaki (jer obično ovi koji izgledaju opako prvi naprave sranje)...

Štuj buraz...

 

 

  Dakle moram reagirat na članak jer kao bivši vojni, a nakon toga i civilni pilot smatram da je zaključak članka potpuno subjektivan i nadasve pogrešan, da ne kažem tendenciozan

 

Drago Galic je napravio clanak prema izvjestajima ruskih zrakoplovnih vlasti (MAK), te prema tome članak ne može biti subjektivan i pogrešan. To što se ti pozivaš na to da si ti bivši vojni i sadašnji civilni pilot je potpuno irelevantno, te na taj način pokušavaš

dobiti na težini svojih riječi.

 

  Zaključiti da su sigurnosni standardi civilnog zrakoplovstva iznad onih vojnog na osnovu ove dvije zrakoplovne nesreće je apsurd 

 

Ne radi se o zaključku, već o činjenici da su standardi civilnog zrakoplovstva NE VIŠI, nego NEUSPOREDIVI   sa standardima vojnog zrakoplovstva. Ne radi se tu samo o te dvije nesrece. Matematicki se to zove AKSIOM, odnosno cinjenica koja se ne dokazuje.

Ocigledno si zaboravio i na nedavnu nesrecu 2 MiG-a, i svi vojni i bivsi vojni (etc.) su se kleli u vrhunsku uvjezbanost VOJNIH pilota. Ljudi koji lete 30 (slovima 30) sati godisnje (AKO!!!).   Pa molim te malo ozbiljniji clan aerokluba naleti vise u godini dana.

Usporedjivati kolicinu letenja civilnog zrakoplovstva (broj sati, broj polijetanja,....) i vojnog, ne bi napravio niti najveca noobicna i LOLCINA na ovom forumu.

 

O sigurnosnim standardima uopce mi ne pada na pamet diskutirati jer sam vec napisao da se radi o cinjenici o kojoj se nema sta raspravljati.

 

Takodjer o situaciji u vojnom zrakoplovstvu nije potrebno raspravljati, osim toga, imao sam dovoljno bivsih vojnih hrvatskih, njemackih i po kojeg talijanskog kopilota sa desne strane, tako da je u svim tim zrakoplovstvima

situacija generalno slicna ili ista (da ne ulazimo u detalje ili price)

 

Cinjenica je da je Drago Galic napravio apsolutno najkvalitetniji clanak na ovakvu temu u novijoj povijesti hrvatskog novinarstva. TOCKA

 

I da ne mislim dalje ulaziti u ovakve rasprave i polemike, kada budes bio certificiran i kvalificiran kao Commander odletjeti u Innsbruck, Sion, Bolzano, Samedan, La Mole, London City, te kada budes zaista imao malo ozbiljnijeg zrakoplovnog

  iskustva od ovog na koje se pozivas moci cemo raspravljati

 

 

 

 

Moje pozivanje na moje iskustvo je moje pravo, i moje tvrdnje samim tim imaju određenu težinu, za razliku od drugih koji ovdje tvrde nešto, a nemaju to iskustvo... Dakle moja prednost u točnijem rasuđivanju činjenica u odnosu na g. Galića je samim tim što imam iskustvo i vojnog i civilnog pilota, što on nema, a u odnosu na tebe što imam iskustvo više kao bivši vojni pilot. Ako je ovo rasprava stavljena na javni forum onda imam svo pravo da se osvrnem na nju ako mislim da nešto nije točno, a mislim da završni citat g. Galića ne stoji. Što se tiče Insbrucka, svaka škola letenja stacionirana u ovom dijelu evrope koja iole  drži do sebe napravi jedan od LOWI Special LOC app sa svojim studentima pilotima u školovanju za IR, a ti i ja ćemo moći ravnopravno raspravljati tonom kojim si krenio jedino kad u letačkoj knjižici budeš imao upisano nešta od ovog KLAX, KRLA, KSMF, KMHR, KSLC, KBJC, KAPA, KDEN, KLAS, KLSV, OMDB, OMDM, OMAA, OMDB, RPUR, RPLL, RPUW, RPVP, cessna 172, 182, 206, caravan 675, CJ1, DA40, Gulfstream G50, G350, 737, u-75, J-2, G-4, PC-9M... makar kao putnik...

A do tad, štuj buraz...

 

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 16.1.2011 17:17 (ggrruunnff1).
16 godina
neaktivan
offline
Ima li pilota u avionu? I previše...

Ti jesi pilot, znaš puno o tome o čemu mi pojma nemamo

Međutim, da se nije radilo o VIP vojnom avionu, bi li pilot morao poslušati kontrolora i ići na alternativni aerodrom?

Bi li se uopće običnom avionu dozvolilo slijetanje na taj aerodrom?

 

naravno, pitam te kao laik  (čisto logički)

priznajem da sam truba na tom polju

Poruka je uređivana zadnji put ned 16.1.2011 17:13 (Floki).
 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
RE: Ima li pilota u avionu? I previše...
M_dipl. kaže...

Gospodine Galiću, moj naklon. Izvrstan tekst, i to na više razina. Tek toliko.

 

Gospodine Mali Diplodokuše, najljepša hvala! {#}

This space for rent!
 
1 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Ima li pilota u avionu? I previše...

odlican clanak.. sazeo ono sto sam ja pricao kolegama vec drugi dan :P

Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
RE: Ima li pilota u avionu? I previše...
ggrruunnff1 kaže...


Moje pozivanje na moje iskustvo je moje pravo, i moje tvrdnje samim tim imaju određenu težinu, za razliku od drugih koji ovdje tvrde nešto, a nemaju to iskustvo... Dakle moja prednost u točnijem rasuđivanju činjenica u odnosu na g. Galića je samim tim što imam iskustvo i vojnog i civilnog pilota, što on nema, a u odnosu na tebe što imam iskustvo više kao bivši vojni pilot. Ako je ovo rasprava stavljena na javni forum onda imam svo pravo da se osvrnem na nju ako mislim da nešto nije točno, a mislim da završni citat g. Galića ne stoji. Što se tiče Insbrucka, svaka škola letenja stacionirana u ovom dijelu evrope koja iole  drži do sebe napravi jedan od LOWI Special LOC app sa svojim studentima pilotima u školovanju za IR, a ti i ja ćemo moći ravnopravno raspravljati tonom kojim si krenio jedino kad u letačkoj knjižici budeš imao upisano nešta od ovog KLAX, KRLA, KSMF, KMHR, KSLC, KBJC, KAPA, KDEN, KLAS, KLSV, OMDB, OMDM, OMAA, OMDB, RPUR, RPLL, RPUW, RPVP, cessna 172, 182, 206, caravan 675, CJ1, DA40, Gulfstream G50, G350, 737, u-75, J-2, G-4, PC-9M... makar kao putnik...

A do tad, štuj buraz...

 

 

 

Buraz ovo i buraz ono, ali tvoje tvrdnje, anonimnog korisnika foruma s hendlom ggrruunnff1, imaju jednaku težinu kao bilo kojeg drugog korisnika na ovom forumu. Ti bi se, međutim, pozivao na autoritet koji sam tvrdiš da imaš, a mi nikako ne možemo ustanoviti da li je imaginaran, umjesto da kreneš argumentirati svoj stav, pa da nam na taj način dokažeš svoje znanje. Tako se to radi na forumima gdje smo manje-više svi, s izuzetkom nas par, ovdje potpisani nickovima i praktički anonimni. 

 

Nije jasno na koji ti to način "točnije rasuđuješ činjenice", jer do sada samo ponavljaš jedno te isto - da imaš iskustvo, ali nisi dao niti jedan podatak koji bi bi kontraargument:

 

- broju udesa vojne avijacije s obzirom na broj sati letenja i/ili broj letova

- mizernom godišnjem naletu vojnih pilota, posebice kod nas, ali i drugdje u Evropi

- činjenicu da vojna zrakoplovstva koriste zrakplove koji ni u ludilu zbog neispunjavanja sigurnosnih standarda ne bi mogli biti korišteni za civilni transport

- činjenicu da je oprema civilnih zrakoplova neusporedivo naprednija od one u vojnim, s izuzetkom specijaliziranih sustava koji civilima ne trebaju (oruužni sustavi, npr.)

 

Ti možeš ponoviti 1000 puta da to što sam rekao ne stoji, ali iz svoje anonimne pozicije pozivati se na vlastiti autoritet je besmisleno. Kažem ovo bez ikakve namjere da vrijeđam, već te samo podučavam kako se diskutira na forumima. 

 

Što se pak drugog dijela tiče - mislim da si bio uvjerljiviji prije nego si počeo nabrajati sve tipove. Ono - više zvuči kao da si pobrojao svaki avion kojeg si se sjetio da si vidio na stajanci ili na kojem si dobio đir od frenda. Naime, baš razgovaram s prijateljem koji je kapetan, instruktor i certificirani examiner na nekima od ovih tipova koje si nabrojao i ne pada mu na pamet nitko koga je poučavao, a da ima toliko ekstenzivno iskustvo...

 

This space for rent!
13 godina
neaktivan
offline
RE: Ima li pilota u avionu? I previše...
Drago kaže...
ggrruunnff1 kaže...


Moje pozivanje na moje iskustvo je moje pravo, i moje tvrdnje samim tim imaju određenu težinu, za razliku od drugih koji ovdje tvrde nešto, a nemaju to iskustvo... Dakle moja prednost u točnijem rasuđivanju činjenica u odnosu na g. Galića je samim tim što imam iskustvo i vojnog i civilnog pilota, što on nema, a u odnosu na tebe što imam iskustvo više kao bivši vojni pilot. Ako je ovo rasprava stavljena na javni forum onda imam svo pravo da se osvrnem na nju ako mislim da nešto nije točno, a mislim da završni citat g. Galića ne stoji. Što se tiče Insbrucka, svaka škola letenja stacionirana u ovom dijelu evrope koja iole  drži do sebe napravi jedan od LOWI Special LOC app sa svojim studentima pilotima u školovanju za IR, a ti i ja ćemo moći ravnopravno raspravljati tonom kojim si krenio jedino kad u letačkoj knjižici budeš imao upisano nešta od ovog KLAX, KRLA, KSMF, KMHR, KSLC, KBJC, KAPA, KDEN, KLAS, KLSV, OMDB, OMDM, OMAA, OMDB, RPUR, RPLL, RPUW, RPVP, cessna 172, 182, 206, caravan 675, CJ1, DA40, Gulfstream G50, G350, 737, u-75, J-2, G-4, PC-9M... makar kao putnik...

A do tad, štuj buraz...

 

 

 

Buraz ovo i buraz ono, ali tvoje tvrdnje, anonimnog korisnika foruma s hendlom ggrruunnff1, imaju jednaku težinu kao bilo kojeg drugog korisnika na ovom forumu. Ti bi se, međutim, pozivao na autoritet koji sam tvrdiš da imaš, a mi nikako ne možemo ustanoviti da li je imaginaran, umjesto da kreneš argumentirati svoj stav, pa da nam na taj način dokažeš svoje znanje. Tako se to radi na forumima gdje smo manje-više svi, s izuzetkom nas par, ovdje potpisani nickovima i praktički anonimni. 

 

Nije jasno na koji ti to način "točnije rasuđuješ činjenice", jer do sada samo ponavljaš jedno te isto - da imaš iskustvo, ali nisi dao niti jedan podatak koji bi bi kontraargument:

 

- broju udesa vojne avijacije s obzirom na broj sati letenja i/ili broj letova

- mizernom godišnjem naletu vojnih pilota, posebice kod nas, ali i drugdje u Evropi

- činjenicu da vojna zrakoplovstva koriste zrakplove koji ni u ludilu zbog neispunjavanja sigurnosnih standarda ne bi mogli biti korišteni za civilni transport

- činjenicu da je oprema civilnih zrakoplova neusporedivo naprednija od one u vojnim, s izuzetkom specijaliziranih sustava koji civilima ne trebaju (oruužni sustavi, npr.)

 

Ti možeš ponoviti 1000 puta da to što sam rekao ne stoji, ali iz svoje anonimne pozicije pozivati se na vlastiti autoritet je besmisleno. Kažem ovo bez ikakve namjere da vrijeđam, već te samo podučavam kako se diskutira na forumima. 

 

Što se pak drugog dijela tiče - mislim da si bio uvjerljiviji prije nego si počeo nabrajati sve tipove. Ono - više zvuči kao da si pobrojao svaki avion kojeg si se sjetio da si vidio na stajanci ili na kojem si dobio đir od frenda. Naime, baš razgovaram s prijateljem koji je kapetan, instruktor i certificirani examiner na nekima od ovih tipova koje si nabrojao i ne pada mu na pamet nitko koga je poučavao, a da ima toliko ekstenzivno iskustvo...

 

Pa kad  smo već kod podataka

- gdje si ti dao statističke podatke o broju udesa bilo koje vojne Avijacije s obzirom na nalet da daješ zaključke koje daješ. Ja bar imam iskustvo, a to je malo više nego što ti imaš...

- mizeran godišnji nalet pojedinih vojnih zrakoplovstava ne čini većinu zrakoplovstava. Ako ćemo već gledat mizerna zrakoplovstva ima i civilnih s mizernim naletom (afrika, dio azije, j. amerika)...

- neistina da vojni zrakoplovi ne ispunjavaju certifikate za letenje u civilstvu. Da bi mogli letjet međunarodnim rutama po civilnim pravilima moraju biti registrirani, dakle moraju proći proces izdavanja certifikata plovidbenosti (govorim o transportnim zrakoplovima, ne o borbenim zrakoplovima koji i ovako spadaju u potpuno drugu skupinu)...

- što se tiče opreme tu si u pravu, ali minimalnu zahtjevanu opremu ima svaki zrakoplov koji dobije certifikat...

A to što je tvoj frend zaboravan, da ne kažem nešta drugo, nije moj problem, znam svih 67 type ratinga koje sam dobio, kad i kako sam ih dobio...

Pa ti vidi buraz, naravno bez ikakve namjere vrijeđanja...

:)

 

 

 

 

 

 

 

 

16 godina
moderator
offline
RE: Ima li pilota u avionu? I previše...
ggrruunnff1 kaže...


Pa kad  smo već kod podataka

1) - gdje si ti dao statističke podatke o broju udesa bilo koje vojne Avijacije s obzirom na nalet da daješ zaključke koje daješ. Ja bar imam iskustvo, a to je malo više nego što ti imaš...

2) - mizeran godišnji nalet pojedinih vojnih zrakoplovstava ne čini većinu zrakoplovstava. Ako ćemo već gledat mizerna zrakoplovstva ima i civilnih s mizernim naletom (afrika, dio azije, j. amerika)...

3) - neistina da vojni zrakoplovi ne ispunjavaju certifikate za letenje u civilstvu. Da bi mogli letjet međunarodnim rutama po civilnim pravilima moraju biti registrirani, dakle moraju proći proces izdavanja certifikata plovidbenosti (govorim o transportnim zrakoplovima, ne o borbenim zrakoplovima koji i ovako spadaju u potpuno drugu skupinu)...

4) - što se tiče opreme tu si u pravu, ali minimalnu zahtjevanu opremu ima svaki zrakoplov koji dobije certifikat...

5) A to što je tvoj frend zaboravan, da ne kažem nešta drugo, nije moj problem, znam svih 67 type ratinga koje sam dobio, kad i kako sam ih dobio...

Pa ti vidi buraz, naravno bez ikakve namjere vrijeđanja...

:)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1) Ti si neka "vrdalama", vidim ja. Dao sam  procjenu za ekstremni slučaj vojne avijacije - operacije na nosaču aviona. Na to nisi ništa odgovorio kao što ni sada ne odgovaraš na niti jedno od pitanja koje bi trebalo potvrditi to tvoje veliko znanje. Ovo s tvojim navodnim "iskustvom" se malo izlizalo jer, kao što kaže ona karikatura, "Na Internetu nitko ne zna da si pas." Dakle, iz moje perspektive s druge strane može tipkati Fido i tvrditi da je Chuck Yaeger. Dakle, to ti nije argument. 

 

Što se statistike tiče - ne znaš guglati?

 

Za vojne avione: http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_accidents_and_incidents_involving_military_aircraft_(2000%E2%80%93present)#References 

Za civilne pogledaj http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_accidents_and_incidents_involving_general_aviation

 

Za detaljnije proučavanje: http://en.wikipedia.org/wiki/Aviation_accidents_and_incidents

 

Fore radi usporedimo samo 2009 i 2010. Uzmimo u obzir i da civilnih letova ima otprilike 1000 puta više od vojnih. Koji su letovi sigurniji, za recimo faktor 100.000?

 

Ili ti tvrdiš da je vojno letenje jednako sigurno kao civilno? Na osnovu kojeg podatka? 

 

2) SVA vojna zrakoplovstva imaju u prosjeku neusporedivo manje sati naleta od odgovarajućeg civilnog komercijalnog zrakoplovstva.Ovo znači da američko vojno zrakoplovstvo leti neusporedivo manje od američke civilne avijacije, HRZ  manje od, recimo, CA, itd. Uhvatio si se Afrike, međutim i tu si u krivu jer komercijalno zrakoplovstvo jednostavno ima beskrajno kraći turnaround, bila to Afrika, Evropa ili Mars. U jednom danu prosječni komercijalni mlažnjak na zemlji je nekoliko sati, a prosječan vojni avion u zraku je manje od nekoliko sati. U našem slučaju, vojni avioni su nam uglavnom na zemlji, danima. I to nije samo kod nas. 

 Ne znam kakav si to civilni pilot kada to ne znaš. Na kojem tipu letiš? Ono ranije si između ostalog nabrojao i 737. (BTW -ono su kao sve tipovi za koje ci certificiran?). Koliko u jednom danu provede komercijalni 737 u operaciji, a koliko na zemlji? Koliko je to za MiG-21 HRZ-a?

 

3) Plovidbenost i registracija nisu jedno te isto. Poljski predsjednički zrakoplov je, primjerice, imao registraciju (101), a nije imao važeći CofA, pa je svejedno "doplovio" preko Bjelorusije do Rusije i tamo zglajzao. Dakle, ono što civilnom transportu ne bi bilo moguće. Interno se pak, plovidbenost za vojne zrakoplove određuje po pravilima koja nemaju vezu s međunarodnim certifikatima pa opet nisi u pravu. 

 

4) Drago mi je da se slažemo. Međutim, minimalna zahtjevana oprema neki puta nije u skladu s procedurama za određeni aerodrom. Američki CT-43 u Dubrovniku nije mogao ići na 2NDB prilaz sa samo jednim ADF-om, ali mu je tako bilo naređeno. Unsafe + bad airmanship u najmanju ruku, u najgorem slučaju - ono što se dogodilo.

 

5) Ja imam aktivan 871 type rating, a moj frend još 18.961. Odlučili smo kad ih skupimo 20.000 od njih napraviti golemi šoping mol s ukusno uređenim soareima za dame s manjim do srednjim psima. 

 

 

This space for rent!
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice