Bojno polje Fukushima I

poruka: 211
|
čitano: 63.807
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Bojno polje Fukushima I".
15 godina
neaktivan
offline
Re: Bojno polje Fukushima I
SupremeCommander kaže...
FichoM kaže... 

Kad već diskutiraš, drži se onoga što znaš i u čemu si dobar. Medicina očito nije tvoje područje. Niti znaš što su cjepiva niti kako djeluju.

 Pa cijela ova tema je puna ljudi koja prica o necemu sto nije njihovo podrucje... Svi su postali preko noci eksperti za radijaciju i globalno zatopljenje... {#} 

No, poanta moje izjave je bila da ima puno drugih bolesti i problema koje ti dijete moze dobit, tako da neznam zasto itko spominje radijaciju kao neki veliki problem. Ako do tako neceg slucajno i dodje, evakuirat ce ljude iz opasnog podrucja kao sto su napravili u Japanu, i ne mora biti nikavih posljedica...

 

Moje skromno mišljenje kaže da radijacija u ovom slučaju kao i prije u Černobilu je skoro pa zanemariv problem. Daleko da od nje - neposredne radijacije iz reaktora  - nema štete i izravnih ljudskih žrtava, al to se više manje sanira ili neka šira okolina izolira bilo betonskim plaštom ili nekim drugim pokrovom, a ljudi ginu i u prometu kako lakonski neki zaključuju ovdje.

Međutim to da je cezij nađen u vodi u Tokijskom vodovodu govori da za neke stvari nema izolacije niti striktnog ograničenja širenja.

 

https://qed.princeton.edu/index.php/User:Student/Radioactive_fall-out_from_the_Chernobyl_accident

Načelno djelovanje ovoga u prvih pet godina nije uopće niti bitno jer se u tjelu obavlja akumulacija istog. Daleko od toga da nema drugih stvari koje uzrokuju štetu istog ranga, jedino što ih se je lakše riješiti.

Poruka je uređivana zadnji put ned 20.3.2011 22:17 (SasaFrr).
15 godina
neaktivan
offline
Bojno polje Fukushima I
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Bojno polje Fukushima I

Nisam stručan za materijale, ali u svim primjenama vrijedi da se upotrebljava materijal koji predstavlja optimum ili drugim riječima dovoljno dobar i ne previše skup. Postoji nuklearni reaktor gdje se gorivo radi od sitnih čestica unutar kugli od pirolitičkog grafita (tzv. Pebble bed reactor) i glavna prednost bi trebala biti da nema mogućnosti taljenja (pasivna sigurnost) i visoka temperatura rada (veča efikasnost i druge primjene), ali ima drugih problema (proizvodnja goriva i čestice u turbini) i stvar se još uvijek razvija.

Tijekom gradnje nema opasnosti od radioaktivnosti. Čak, na kraju kada se i doveze gorivo od te radioaktivnosti se može zaštiti rukavicama. Radioaktivnost se ozbiljno povećava tek nakon što se gorivo počne koristiti.

Vrijeme razgradnje (dekomisije) nuklearke može biti vrlo kratko, ali to značajno utječe na cijenu razgradnje. Što se elektrana brže želi razgraditi to je sve skupa onda skuplje jer nivo radioaktivnosti kontinuirano s vremenom značajno opada i postupci zaštite od radioaktivnosti i spremanja radioaktivnog materijala su jednostavniji. Stoga je pametno stvar odgoditi za određeni broj godina.

Temperatura taljenja urana je 2850 oC, ali to može biti i manje u složenim uvjetima. 

Pretpostavljam da je moguće magnetski to izolirati, ali i da bi to teško bilo ostvarivo u reaktoru. Najjednostavnije je rješenje u kome pasivno hlađenje osigurava stabilne uvjete tako da ljudsko djelovanje i električna energija nisu neophodni. 

16 godina
neaktivan
offline
Re: Bojno polje Fukushima I
zdenkos kaže...

 

Postoji nuklearni reaktor gdje se gorivo radi od sitnih čestica unutar kugli od pirolitičkog grafita (tzv. Pebble bed reactor) i glavna prednost bi trebala biti da nema mogućnosti taljenja (pasivna sigurnost) i visoka temperatura rada (veča efikasnost i druge primjene), ali ima drugih problema (proizvodnja goriva i čestice u turbini) i stvar se još uvijek razvija.

 

Najjednostavnije je rješenje u kome pasivno hlađenje osigurava stabilne uvjete tako da ljudsko djelovanje i električna energija nisu neophodni. 

 

Dakle, ovime je riješen problem opasnosti nuklearki?

16 godina
neaktivan
offline
Re: Bojno polje Fukushima I

Da se mene pita mogu mi graditi nuklearku u dvorištu :)


I ovako se razboliš i bez zračenja i inih stvari, ovako imaš besplatnu struju bar i jos odstetu sto ti je blizu kuce :)

 

 

Ali ne zelim neku u235 ili Pu elektranu, nego lijepu, malu torijsku :)

Marija Antoaneta je intelektualni Mount Everest za Jadranku Kosor...
Poruka je uređivana zadnji put pon 21.3.2011 6:55 (EnlightenedPhoenix).
16 godina
offline
Bojno polje Fukushima I

Termoelektrane itekako imaju direktan utjecaj na okolis - zagadjenje, zagrijavanje npr rijeka i slicno. Dakle u niti jednom slucaju rijesenje nije savrseno.

S obzirom da nuklearke i dalje nude najciscu energiju, ja sam za. Ovo sto se dogodilo u Japanu je splet okolnosti. Bi li isto razmisljali da NE Krsko pogodi meteorit? Dakle NE su same od sebe sigurne, problem je sto se treba malo vise osigurati protiv vanjskih utjecaja. Implementirati redundantnije nacine hladjenja i gasenja elektrana. Smanjiti potrebu za ljudskim sudjelovanjem i slicno.

Nesto mi se dogadja. Dopiydilo mi je piydit :(
 
2 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Bojno polje Fukushima I
tnakir kaže...

S obzirom da nuklearke i dalje nude najciscu energiju, ja sam za.

Rekao bi čovjek, radioaktivnog otpada nema ili je bezopasan?

  • Količina otpada?
  • njegova toksičnost?
  • potrebe za zbrinjavanjem
  • trajnost odlagališta i njegova potreba za zaštitom?

Ili si ti više pristalica izvoza nuklearnog otpada u treće zemlje (npr. Bosna ima puno rudnika pa..) (Ne mora biti niti Bosna, u Savica Šanci jezerima su našli brdo bačava za koje nitko nezna od kud niti što.. a hvala bogu mi imamo dosta tih jezera,rijeka i bara da možeš tako nešt utrpati i državu koja to nezna kontrolirati)

Kad pričamo o osiguranju - ako se hoće s plinovima i otpadom termoelektrane se daju isto čuda napraviti samo malo tko očekuje da će biti  bilo što napravljeno.

Poruka je uređivana zadnji put pon 21.3.2011 9:39 (SasaFrr).
16 godina
offline
Re: Bojno polje Fukushima I
SasaFrr kaže...

Kad pričamo o osiguranju - ako se hoće s plinovima i otpadom termoelektrane se daju isto čuda napraviti samo malo tko očekuje da će biti  bilo što napravljeno.

ispalit te bacve u sunce. Problem solved {#}

16 godina
neaktivan
offline
Re: Bojno polje Fukushima I
tnakir kaže...
SasaFrr kaže...

Kad pričamo o osiguranju - ako se hoće s plinovima i otpadom termoelektrane se daju isto čuda napraviti samo malo tko očekuje da će biti  bilo što napravljeno.

ispalit te bacve u sunce. Problem solved {#}

Cijena za tako nešto je ogromna zbog mase (težine) otpada, a da ne spominjemo ogromne šanse da stvar eksplodira negdje visoko u atmosferi i fino se razloži na sve strane.

16 godina
offline
Re: Bojno polje Fukushima I
naxeem kaže...
tnakir kaže...
SasaFrr kaže...

Kad pričamo o osiguranju - ako se hoće s plinovima i otpadom termoelektrane se daju isto čuda napraviti samo malo tko očekuje da će biti  bilo što napravljeno.

ispalit te bacve u sunce. Problem solved {#}

Cijena za tako nešto je ogromna zbog mase (težine) otpada, a da ne spominjemo ogromne šanse da stvar eksplodira negdje visoko u atmosferi i fino se razloži na sve strane.

Onda u marjansku brazdu :)

13 godina
neaktivan
offline
Re: Bojno polje Fukushima I

Obzirom da se ta tehnologija bazira na iskustvu ima potencijala, ali trebaju napraviti prvu elektranu.

Mislim da je sigurnost novih nuklearki toliko iznad svega što je već desetine godina u pogonu da sva ta rješenja predstavljaju virtualno uklanjanje opasnosti. 

13 godina
neaktivan
offline
Bojno polje Fukushima I

Profesore, čini mi se da ste dio nuklearnog lobija, a da sam ja na vašem i Vašem mjestu, šutio bih kao zaliven barem još neko vrijeme.

Nisam ni pro ni kontra nuklearki, imam tehničku naobrazbu, ali ovako zaliven emocijama desetak tisuća kilometara od "incidenta" ne mogu a da se ne upitam kako stvari funkcioniraju   kad o njima brinu Balkanci umjesti Japanaca!?

Na brzinu proučivši predložene linkove, jedino što zaključujem jest da Vas oni sami demantiraju. Umjesto analize činjenica, podmećete nam psihološko objašnjenje zašto je moguće da se ovo događa. Za Boga miloga, svugdje na svijetu, a u Japanu ponajprije, morale su biti propisane procedure (od Vašeg kolege sa linka) :"1.uradi ovo...2.uradi ovo...3.upali alarm...4.obavijesti xy...itd do 158. Bez prostora za razmišljanje, bez psihologije. Zdrava logika nas uči da shit happens, do sada ste tvrdili da ste se stostruko osigurali, sada vidimo da niti u Japanu nije tako!

  Najmanja šteta će biti za vašu branšu ako neko vrijeme šutite

 
1 4 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Bojno polje Fukushima I

Koji trolovski komentar i to već nultog dana članstva na forumu. 

 

Kakav "nuklearni lobi" u Hrvatskoj - lol! Tko financira taj "lobi" - "General Electrics Kroejša" i "Westinghouse Upper Dubica"? Ovo papagajsko ponavljanje gluposti koje dolaze iz Šeparović-škrinje, bez potrebe da se obrazloži me uvijek oduševi.

 

Nisko je i bezočno bez ikakvog dokaza nekoga optuživati za potkupljivost i potkupljenost smještajući ga u nekakav "lobi", a odmah nakon toga tražiti od njega da šuti. Naravno, još najbolje da mu daš da se brani... 

 

Fora mi je i ovo "na brzinu proučivši priložene linkove..." - ono, ne stigneš ti to temeljito, ali nakon jednog "Augenblicka" si zaključio da ga demantiraju? U čemu ga demantiraju? 

 

BTW, kakve veze imaju "Balkanci" s događajem u Fukushimi? Da li se to aludira da Zdenko zagovara gradnju nuklearke u nas? Gdje?

 

Također, ti isti "Balkanci" - koji po tvojoj neshvatljivoj potrebi za verbalnu autoflagelaciju navodno nisu do koljena Japancima kad se radi o održavanju nuklearke - imaju više nuklearki (Slovenija*, Bugarska i Grčka) i, začudo, nisu imali bilo kakvu nesreću ni izdaleka nalik ovoj u Fukushimi I. 

 

 

 

 

*Slovenci nisu formalno dio Balkana, ali kako u NE Krško rade i Hrvati i elektrana je rađena 50/50 s nama, groznim "Balkancima", navodim je također kao primjer.

 

 

 

 

This space for rent!
Poruka je uređivana zadnji put pon 21.3.2011 19:24 (Drago).
15 godina
online
Re: Bojno polje Fukushima I

@Drago

 

Da autoflagelacija, ja cu poluditi!!! {#}

 

*on topic

 

Zna li netko kolika je prosjecna masa nuklearnog goriva za , ajmo reci isto tako jedne prosjecne nuklearke?

O kojem se redu velicine radi? Dekama? Kilogramima? Tonama?

Who the fuck is General Failure? And why is he reading my harddisk?
16 godina
moderator
offline
Re: Bojno polje Fukushima I

Mislim da se kod Fukushime radi o 50-tak tona goriva.

This space for rent!
13 godina
protjeran
offline
Bojno polje Fukushima I

Mislim da je post najmanje kritizirao balkanizam i hvatati se za tu rijec je bezobrazno. Takodjer bezobrazno je nazivati trolom covjeka koji je samo iznosi svoje misljenje. Nazivanje Sanadera lopovom takodjer je, dok se ne dokaze, trolanje kao i nazivanje ovog covjeka nuklearnim lobistom. Najlakse je ko noj zabiti glavu u pijesak i ignorirati uzas koji se upravo dogadja.

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Bojno polje Fukushima I
Drago kaže...

BTW, kakve veze imaju "Balkanci" s događajem u Fukushimi? Da li se to aludira da Zdenko zagovara gradnju nuklearke u nas? Gdje?

 

 

'Ne vidim nikakvog razloga da se Hrvatska protivi gradnji Krškog 2. Bolje je da nam je u blizini nuklearka, nego elektrana na fosilna goriva. Štoviše, mi bi trebali graditi svoju nuklearku', odgovorio je na jučerašnje uzbunjujuće izjave akademika Vladimira Paara i pročelnika zagrebačkog Ureda za upravljanje hitnim situacijama Pavla Kalinića hrvatski stručnjak za nuklearnu sigurnost dr. sc. Zdenko Šimić

 

http://www.tportal.hr/scitech/znanost/117688/Ne-trebamo-gasiti-Krsko-vec-naprotiv-graditi-svoju-nuklearku.html

 

 

It is our duty as men and women to proceed as though the limits of our abilities do not exist - Pierre Teilhard de Chardin
16 godina
moderator
offline
Re: Bojno polje Fukushima I
Commodore kaže...

Mislim da je post najmanje kritizirao balkanizam i hvatati se za tu rijec je bezobrazno. Takodjer bezobrazno je nazivati trolom covjeka koji je samo iznosi svoje misljenje. Nazivanje Sanadera lopovom takodjer je, dok se ne dokaze, trolanje kao i nazivanje ovog covjeka nuklearnim lobistom. Najlakse je ko noj zabiti glavu u pijesak i ignorirati uzas koji se upravo dogadja.

 

Post je "kritizirao" i "balkanizam" i sve ostalo, pa sam se uhvatio i "te riječi" i svega ostalog s jednakim pravom. Ja mu je nisam stavio u usta, nego je sam odlučio odvesti diskusiju i u tom smjeru. Dakle, imam pravo komentirati i kritizirati svaki dio i sve dijelove njegovog posta s kojima se ne slažem. To je smisao diskutiranja na forumu i tu nema ničeg "bezobraznog".

 

Imputiranje nekome lopovluka i usporedba čovjeka koji iza sebe nema nikakve mrlje u osobnoji profesionalnoj karijeri (Šimić) s tipom kojega traže sudovi dviju zemalja (Sanader) je samo dokaz velike moralne bijede onoga tko to radi. 

 

Da bi netko bio "nuklearni lobist", mora dobivati novac od interesnih skupina koji zagovaraju gradnju nuklearke. To što ti ili netko drugi kaže da on jest, bez ikakvog dokaza je pokazatelj moralne bijede. 

 

Objasnit ću ti odakle to dolazi. 

 

Internet dozvoljava i potiče anonimnost pikzibnera poput tebe koji se skriveni iza besmislenih nickova osjete doraslim raspravljati o svemu - od vanmaterične trudnoće do leta čovjeka u svemir.

 

Dapače, to odjednom postaje medij gdje klinci iz osnovne ili nesvršeni sredovječni srednješkolci odjednom dobiju priliku, kao u ovom slučaju, nabacivati se na doktora znanosti blatom, bez ikakve potrebe za dokazivanjem bilo koje od objeda, jer znaju da će se prilično teško ili nikada saznati njihov identitet pa prava odgovornost, moralna i pravna, praktički više i ne postoji. 

 

Javi se imenom i prezimenom, daj broj telefona i adresu, pa slobodno dokazuj da je Šimić lobist. Dapače - volio bih vidjeti te dokaze. 

 

A ako ne - vrati se u svoju bezimenu mišju rupicu prije nego pljuckaš na čovjeka koji na ovom portalu i drugdje brani svoje stavove pod punim imenom i prezimenom.

 

 

This space for rent!
Poruka je uređivana zadnji put pon 21.3.2011 21:33 (Drago).
16 godina
moderator
offline
Re: Bojno polje Fukushima I
segregator kaže...
Drago kaže...

BTW, kakve veze imaju "Balkanci" s događajem u Fukushimi? Da li se to aludira da Zdenko zagovara gradnju nuklearke u nas? Gdje?

 

 

'Ne vidim nikakvog razloga da se Hrvatska protivi gradnji Krškog 2. Bolje je da nam je u blizini nuklearka, nego elektrana na fosilna goriva. Štoviše, mi bi trebali graditi svoju nuklearku', odgovorio je na jučerašnje uzbunjujuće izjave akademika Vladimira Paara i pročelnika zagrebačkog Ureda za upravljanje hitnim situacijama Pavla Kalinića hrvatski stručnjak za nuklearnu sigurnost dr. sc. Zdenko Šimić

 

http://www.tportal.hr/scitech/znanost/117688/Ne-trebamo-gasiti-Krsko-vec-naprotiv-graditi-svoju-nuklearku.html

 

 

 

 

Točno, ali to nije tema njegovo osobnog stava na ovom portalu i teksta koji ovdje komentiramo.

 

Osobno i ja zagovaram gradnju domaće nuklearke - da li sam i ja dio "nuklearnog lobija"?

Da li je riječ lobi time dobila novo značenje, pa je svaki pobornik nekog stava "lobist", pa smo onda svi "lobisti" ili smo svi koji zagovaramo nuklearke plaćenici-lobisti, a svi koji su protiv su časni ljudi, za razliku od nas zagovaratelja?

 

Daj mi na to odgovori.

This space for rent!
16 godina
offline
Re: Bojno polje Fukushima I
Drago kaže...
segregator kaže...
Drago kaže...

BTW, kakve veze imaju "Balkanci" s događajem u Fukushimi? Da li se to aludira da Zdenko zagovara gradnju nuklearke u nas? Gdje?

 

 

'Ne vidim nikakvog razloga da se Hrvatska protivi gradnji Krškog 2. Bolje je da nam je u blizini nuklearka, nego elektrana na fosilna goriva. Štoviše, mi bi trebali graditi svoju nuklearku', odgovorio je na jučerašnje uzbunjujuće izjave akademika Vladimira Paara i pročelnika zagrebačkog Ureda za upravljanje hitnim situacijama Pavla Kalinića hrvatski stručnjak za nuklearnu sigurnost dr. sc. Zdenko Šimić

 

http://www.tportal.hr/scitech/znanost/117688/Ne-trebamo-gasiti-Krsko-vec-naprotiv-graditi-svoju-nuklearku.html

 

 

 

 

Točno, ali to nije tema njegovo osobnog stava na ovom portalu i teksta koji ovdje komentiramo.

 

Osobno i ja zagovaram gradnju domaće nuklearke - da li sam i ja dio "nuklearnog lobija"?

Da li je riječ lobi time dobila novo značenje, pa je svaki pobornik nekog stava "lobist", pa smo onda svi "lobisti" ili smo svi koji zagovaramo nuklearke plaćenici-lobisti, a svi koji su protiv su časni ljudi, za razliku od nas zagovaratelja?

 

Daj mi na to odgovori.

 

Glede znanosti, i općenito stava da samo znanstvenici mogu argumentirano pričati o nekoj temi, preporučam pogledati slijedeći film:

 

http://www.imdb.com/title/tt0140352/

 

Također, ne lobira se samo i isključivo radi novca, mogu biti i razni drugi povodi, a u krajnjoj liniji i neznanje i/ili ignorancija

It is our duty as men and women to proceed as though the limits of our abilities do not exist - Pierre Teilhard de Chardin
16 godina
moderator
offline
Re: Bojno polje Fukushima I
segregator kaže...

 

Glede znanosti, i općenito stava da samo znanstvenici mogu argumentirano pričati o nekoj temi, preporučam pogledati slijedeći film:

 

http://www.imdb.com/title/tt0140352/

 

Također, ne lobira se samo i isključivo radi novca, mogu biti i razni drugi povodi, a u krajnjoj liniji i neznanje i/ili ignorancija

 

Nisi odgovorio, već dalje rasplinjavaš. Film sam gledao i baš ne zastupa tvoj stav - upravo je kemičar, znanstvenik, taj koji je razotkrio duhansku industriju. 

 

Vezano uz tvoju zadnju rečenicu - hoćeš li reći da ja tebi, samo tako i bez argumenata, trebam vjerovati da imaš veće znanje o elektroenergetici i nuklearnoj energiji od čovjeka koji ima titulu doktora znanosti i zvanje docenta na FER-u, Zavod za visoki napon i energetiku? Ako nemaš formalnih kvalifikacija, koji su ti argumenti? 

 

Bez njih, zašto bih uopće uzimao u razmatranje tvoj stav?

 

BTW, koristiš riječ "lobiranje" kao sinonim za "zastupanje stavova". Međutim, to je krivo jer riječ "lobiranje" danas znači (često plaćeno - od neke zainteresirane strane) zagovaranje neke ideje.

 

Ako zastupaš neku ideju iz vlastitog uvjerenja to NIJE lobiranje. 

 

Kako je riječ "lobiranje" bremenita pejorativnom subtekstom, ukoliko stvarno ne znaš da Zdenko ili ja ili netko 50-ti radi to za račun neke interesne grupe - NE KORISTI JE jer je krivo koristiš.

This space for rent!
Poruka je uređivana zadnji put pon 21.3.2011 21:54 (Drago).
13 godina
protjeran
offline
Bojno polje Fukushima I

Po definiciji lobist apsolutno ne mora primati nikakav novac za ono za sto se zalaze, niti je onaj ko je napisao post u kojem nekoga naziva lobistom to tvrdio. Lobist se moze biti i iz uvjerenja a to je najvjerovatnije ovdje slucaj. Postoje ljudi koji su za nuklearke i oni koji su protiv. I jedni i drugi imaju svoje argumente i ja sam po svojim razmisljanjima blizi ovima koji su protiv.

Nakon ovog zadnjeg posta jasno mi je gdje lezi problem u nazivanju nekoga trolom, spominjanju autoflagelacije i vrednovanju necijeg misljenja po stazu na ovom forumu. Veze to sa nuklearkama nema.

 

I kao slag ne torti dolazi ova recenica:

 

Također, ti isti "Balkanci" - koji po tvojoj neshvatljivoj potrebi za verbalnu autoflagelaciju navodno nisu do koljena Japancima kad se radi o održavanju nuklearke - imaju više nuklearki (Slovenija*, Bugarska i Grčka) i, začudo, nisu imali bilo kakvu nesreću ni izdaleka nalik ovoj u Fukushimi I. 

 

Pa gospodine Drago, ni u Japanu se ova katastrofa do nedavno nije dogodila. Ako Vi, ili profesor Simic, mozete garantirati da se u Sloveniji, Bugarskoj i Grckoj (ili Hrvatskoj) nece dogoditi potres ili nesto sto bi moglo uzrokovati probleme na nuklearkama ja cu se drage volje prikloniti onima koji misle da su nuklearke dobro rjesenje.

 

Ovaj dio sa osobnim uvredama i nicim neutemeljenim procjenama sugovornika cu preskociti jer sam tako odgojen.

 

 

 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Bojno polje Fukushima I

Tako si odgojen da si par postova ranije Šimića usporedio sa Sanaderom, ali si u razgovoru s moderatorom "odgojen" i "suzdržan". Tražio bih barem doslijednost od tebe, ali to ne ide pod ruku uz anonimno forumsko herojstvo.

 

Međutim, i dalje ne nastupaš pod punim imenom i prezimenom, dakle tu dosljednosti ipak ima. {#}

 

O tome što je lobiranje sam odgovorio segregatoru. Tvoja primjedba da se "lobist se može biti i iz uvjerenja" bez ikakve dodatne kvalifikacije u "lobiste" svrstava doslovce svakoga tko zastupa neki stav. Pa onda imamo "lobiste" za Hajduk ili Dinamo, "lobiste" za crni ili bijeli kruh i "lobiste" za za bilo što. Nauči važnost specifične razlike kod definicije bilo čega. 

 

Evo ti i definicija lobista, pa mi nađi za koju to "interesnu grupu" radi Šimić (ili ja): http://en.wikipedia.org/wiki/Lobbying.

This space for rent!
Poruka je uređivana zadnji put pon 21.3.2011 21:44 (Drago).
13 godina
protjeran
offline
Re: Bojno polje Fukushima I
Drago kaže...

Tako si odgojen da si par postova ranije Šimića usporedio sa Sanaderom, ali si u razgovoru s moderatorom "odgojen" i "suzdržan". Tražio bih barem doslijednost od tebe, ali to ne ide pod ruku uz anonimno forumsko herojstvo.

 

Međutim, i dalje ne nastupaš pod punim imenom i prezimenom, dakle tu dosljednosti ipak ima. 

 

O tome što je lobiranje sam odgovorio segregatoru. Tvoja primjedba da se "lobist se može biti i iz uvjerenja" bez ikakve dodatne kvalifikacije u "lobiste" svrstava doslovce svakoga tko zastupa neki stav. Pa onda imamo "lobiste" za Hajduk ili Dinamo, "lobiste" za crni ili bijeli kruh i "lobiste" za za bilo što. Nauči važnost specifične razlike kod definicije bilo čega. 

 

 

Ne, nisam ja nikoga usporedjivao sa Sanaderom vec je bit te recenice bio da se ponekad nekoga moze nazvati po vlastitom misljenju bez dokaza crno na bijelo. Moja suzdrzanost, kao sto sam ranije i napisao, nema veze sa sugovornikom nego je moj odgoj. Ako ne znate na koji nacin se moze biti lobist proucite temu. Lobist je osoba koja koristi svoj polozaj za podupiranje ciljeva koji su u interesu njega ili onoga ko stoji iza njega. Moze i ne mora biti placen. Ovi dinamovci, hajdukovci, bjelokruhisti... nemaju utjecaja i nisu lobisti nego navijaci.

Ako zelite imati forum na kojem su diskutanti prijavljeni pod imenom i prezimenom, mozda i OIB, onda to stavite u pravila foruma. Nemam nikakav razlog neprijaviti se pod pravim imenom, ali nemam ni razlog za prijavljivanje. Osim toga, da ja Vama sad kazem da napravite kolut unatrag biste li to napravili?

To sto je netko profesor znanosti ne znaci da je automatizmom u pravu, bar smo se u ovoj drzavi naslusali i nagledali svakakvih doktora. Ako bolje pogledate vidjet cete da je na dijametralno suprotnom stavu takodjer covjek cije obrazovanje i kompetencija nije upitna (Paar). To sto je ovaj prvi blizi vasim stavovima je nebitno. Ako neko napise da se ne slaze sa profesorom Simicem to ne znaci da pljuje po njegovoj strucnosti i radu isto ko sto vase neslaganje s Vladimirom Paarom ne znaci da vi pljujete po njemu.

16 godina
offline
Re: Bojno polje Fukushima I
Drago kaže...

 

Nisi odgovorio, već dalje rasplinjavaš. Film sam gledao i baš ne zastupa tvoj stav - upravo je kemičar, znanstvenik, taj koji je razotkrio duhansku industriju. 

 

Vezano uz tvoju zadnju rečenicu - hoćeš li reći da ja tebi, samo tako i bez argumenata, trebam vjerovati da imaš veće znanje o elektroenergetici i nuklearnoj energiji od čovjeka koji ima titulu doktora znanosti i zvanje docenta na FER-u, Zavod za visoki napon i energetiku? Ako nemaš formalnih kvalifikacija, koji su ti argumenti? 

 

Bez njih, zašto bih uopće uzimao u razmatranje tvoj stav?

 

BTW, koristiš riječ "lobiranje" kao sinonim za "zastupanje stavova". Međutim, to je krivo jer riječ "lobiranje" danas znači (često plaćeno - od neke zainteresirane strane) zagovaranje neke ideje.

 

Ako zastupaš neku ideju iz vlastitog uvjerenja to NIJE lobiranje. 

 

Kako je riječ "lobiranje" bremenita pejorativnom subtekstom, ukoliko stvarno ne znaš da Zdenko ili ja ili netko 50-ti radi to za račun neke interesne grupe - NE KORISTI JE jer je krivo koristiš.

 

Da...pojavio se JEDAN kojega su morali čuvati borbenim kolima, helikopterima i stotinama policajaca samo zato što je htio dati nekakvu izjavu koja je optuživala stotine njegovih kolega koje su prešutno

(možda iz interesa?) radile DESETLJEĆIMA u korist duhanske industrije.

Anyway, zapitaj se što je za karijeru doktora nuklearne fizike bolje...biti ZA ili PROTIV nuklearki?

 

I kakvo mi to ekspertno znanje treba da znam da je loše kad nuklearka eksplodira?

It is our duty as men and women to proceed as though the limits of our abilities do not exist - Pierre Teilhard de Chardin
13 godina
protjeran
offline
Bojno polje Fukushima I

Nema potrebe za linkovima. Vrlo dobro znam o cemu govorim, ali mozda bi Vama dobro bilo da procitate i postate tu onaj dio u kojem se govori kako lobist prima novac za svoje lobiranje.

 
0 0 hvala 0
13 godina
protjeran
offline
Re: Bojno polje Fukushima I
segregator kaže...

Anyway, zapitaj se što je za karijeru doktora nuklearne fizike bolje...biti ZA ili PROTIV nuklearki?

 

I kakvo mi to ekspertno znanje treba da znam da je loše kad nuklearka eksplodira?

Upravo to. Minoriziranje opasnosti samo zato sto se jos nije dogodila je neozbiljno.

Izgleda, po necijem nacinu razmisljanja, da o stetnosti radijacije smiju raspravljati samo stanovnici Hirosime s onima iz Cernobila.

16 godina
moderator
offline
Re: Bojno polje Fukushima I

Ma čovječe božji - ti prvo optužuješ čovjeka da radi za neku interesnu grupu, makar i "za džabe", dovodiš ga u ravan sa Sanaderom, tipom kojemu je na grbači tko zna koliko optužnica, sve iz svoje mišje anonimnosti i onda se pravdaš da je to u redu jer se radi "po vlastitom mišljenju" iako bez dokaza "crno na bijelo", kako sam priznaješ. 

 

Odakle ti ideja (je li i to dio tvog navodnog odgoja?) da se možeš anonimno pljucnuti na nekoga i onda se pravdati time da je to po "vlastitom mišljenju bez dokaza crno na bijelo". 

 

Kakva tvoja vražja "suzdržanost"? Nisi suzdržan već si anoniman i odlučio si iz te pozicije pljuckati po nekome tko se iza svojih stavova ne srami stati s imenom i prezimenom. 

 

BTW - pravila foruma uopće ne traže bilo kakvu stvarnu identifikaciju, ali me radi se o pravilima foruma nego o tvom nepostojećem osjećaju moralnosti gdje se vadiš na pravila foruma kad bi blatio drugoga. Ja sad  raspravljam o moralnosti tvog anonimnog pljuckanja. 

 

 

"To sto je netko profesor znanosti ne znaci da je automatizmom u pravu, bar smo se u ovoj drzavi naslusali i nagledali svakakvih doktora. Ako bolje pogledate vidjet cete da je na dijametralno suprotnom stavu takodjer covjek cije obrazovanje i kompetencija nije upitna (Paar). To sto je ovaj prvi blizi vasim stavovima je nebitno. Ako neko napise da se ne slaze sa profesorom Simicem to ne znaci da pljuje po njegovoj strucnosti i radu isto ko sto vase neslaganje s Vladimirom Paarom ne znaci da vi pljujete po njemu."

 

 

Točno, titula ne znači i vjerodostojnost. Međutim, etiketiranje doktora znanosti koji nastupa pod punim imenom i prezimenom (lobist) od tvoje strane, bez ikakvih argumenata i tvoje titule je neprihvatljivo. Razumiješ li sada o čemu se radi?

 

 

Što se Paara tiče, Paar nije energetičar već fizičar, a osim toga njegova dosadašnja predviđanja su se pokazala bemislenim. Mislim da se Paar razumije u konkretnu problematiku NE jednako kao i u klimatologiju u koju se također pača - slabo i daleko ispod razine onih koji se time profesionalno bave. 

This space for rent!
16 godina
neaktivan
offline
Re: Bojno polje Fukushima I
segregator kaže...
Drago kaže...

 

Nisi odgovorio, već dalje rasplinjavaš. Film sam gledao i baš ne zastupa tvoj stav - upravo je kemičar, znanstvenik, taj koji je razotkrio duhansku industriju.

 

Vezano uz tvoju zadnju rečenicu - hoćeš li reći da ja tebi, samo tako i bez argumenata, trebam vjerovati da imaš veće znanje o elektroenergetici i nuklearnoj energiji od čovjeka koji ima titulu doktora znanosti i zvanje docenta na FER-u, Zavod za visoki napon i energetiku? Ako nemaš formalnih kvalifikacija, koji su ti argumenti?

 

Bez njih, zašto bih uopće uzimao u razmatranje tvoj stav?

 

BTW, koristiš riječ "lobiranje" kao sinonim za "zastupanje stavova". Međutim, to je krivo jer riječ "lobiranje" danas znači (često plaćeno - od neke zainteresirane strane) zagovaranje neke ideje.

 

Ako zastupaš neku ideju iz vlastitog uvjerenja to NIJE lobiranje.

 

Kako je riječ "lobiranje" bremenita pejorativnom subtekstom, ukoliko stvarno ne znaš da Zdenko ili ja ili netko 50-ti radi to za račun neke interesne grupe - NE KORISTI JE jer je krivo koristiš.

 

Da...pojavio se JEDAN kojega su morali čuvati borbenim kolima, helikopterima i stotinama policajaca samo zato što je htio dati nekakvu izjavu koja je optuživala stotine njegovih kolega koje su prešutno

(možda iz interesa?) radile DESETLJEĆIMA u korist duhanske industrije.

Anyway, zapitaj se što je za karijeru doktora nuklearne fizike bolje...biti ZA ili PROTIV nuklearki?

 

I kakvo mi to ekspertno znanje treba da znam da je loše kad nuklearka eksplodira?

  Čisto to da znaš  što to može eksplodirati u nuklearki i dosta ljudi (ne kažem da si ti jedan od njih) misli da su nuklearke atomska bomba i da mogu tako roknut. Što su gotovo pa i rekli na dnevniku hrt-a jučer.

16 godina
moderator
offline
Re: Bojno polje Fukushima I
segregator kaže...

 

 

Da...pojavio se JEDAN kojega su morali čuvati borbenim kolima, helikopterima i stotinama policajaca samo zato što je htio dati nekakvu izjavu koja je optuživala stotine njegovih kolega koje su prešutno

(možda iz interesa?) radile DESETLJEĆIMA u korist duhanske industrije.

Anyway, zapitaj se što je za karijeru doktora nuklearne fizike bolje...biti ZA ili PROTIV nuklearki?

 

I kakvo mi to ekspertno znanje treba da znam da je loše kad nuklearka eksplodira?

 

Reci mi da ti je 13 godina.

 

Kakav "doktor nuklearne fizike"? O kome govorimo? Šimić nije nikakav "doktor nuklearne fizike" već elektroenergetičar. Upravo su elektrane, uključivši tu i nuklearne, njegovo područje. Za Šimićevu karijeru, ako o njemu govoriš ("doktor nuklearne fizike") pretpostavljam da posve je svejedno da li se prave nuklearke, vjetrenjače (on zapravo vodi kolegij obnovljivih izvora energije na FER-u, a ne nuklearnih), hidroelektrane, termoelektrane ili ćeš ti sjesti na bicikl i vrtiti pedale da ti mater ima struju za peglu. Njemu je to posve svejedno. 

 

Ali, možda za razliku od tebe s obzirom da je doktor i docent, on ZNA kakve su mogućnosti vjetroelektrane ili solarnih elektrana, koliko je opasno u dvorištu imati termoelektranu ili nuklearku. 

 

Zapravo ti treba znanje da znaš procijeniti rizik od "eksplozije nuklearke" i posljedice toga.

This space for rent!
Poruka je uređivana zadnji put pon 21.3.2011 22:42 (Drago).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice