Baloni i poplave hrvatskog IT-a

poruka: 14
|
čitano: 10.943
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Baloni i poplave hrvatskog IT-a".
16 godina
odjavljen
offline
Baloni i poplave hrvatskog IT-a

Želja za zaradom preko noći je posve legitimna... Čak štoviše, prva pomisao bilo kome, ne?

Freak Show Inc.
 
6 0 hvala 0
13 godina
offline
Baloni i poplave hrvatskog IT-a

Članak o svačemu a i o ničemu.

 

Tko može procijeniti kad firma treba stati s ekspanzijom? I na kojoj osnovi? Što točno fali nekom održivom poslovnom modelu? Pa ne mogu svi postati Google. Koliko ih je propalo radi megalomanije. Riječima velikog Prljavog Harryja "A man's gotta know his limitations".

 

Pa onda da ima inovativnih ljudi (ma daj? ozbiljno??) kod nas. Ni riječi o tome što ih koči ili što im treba i kako im to omogućiti.

 

Pa onda autor malo drvi i o obrazovanju, koje je - pazi sad - zastarjelo. A na kraju nema zaključka ni o startupima, ni o edukaciji, ni inovatorima, ni koji su putevi naprijed.

 

Dakle o svačemu i ničemu.

Poruka je uređivana zadnji put pon 6.5.2013 13:13 (Van Nistelrooy).
 
15 1 hvala 1
12 godina
neaktivan
offline
Baloni i poplave hrvatskog IT-a

Šta je ovaj natrabunjao svega i svačega, a kako kaže kolega forumaš gore, o ničemu.

 
4 2 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Re: Baloni i poplave hrvatskog IT-a
zoki.zlikowski kaže...

Šta je ovaj natrabunjao svega i svačega, a kako kaže kolega forumaš gore, o ničemu.

 

Ali kvota je ispunjena, ne? {#}

Freak Show Inc.
15 godina
offline
Baloni i poplave hrvatskog IT-a

ponjedjeljak.. danas sam glup (malo više nego inače), valjda ću uspjeti dokučiti što je pisac htio... možda?- .. ma ne, nije. Čekam utorak ili kraj tjedna kad se najavljuje pokoja zraka sunca.

enivej, dugačak članak bez ilustracija koje bi muškom mozgu održavao napon do idućeg neurona (svaka memorija.. decay) je osuđan na blago zijevanje. Kad se tomu doda topla voda, koja nije u pet ambalaži.. možda, ovako; nije važno nešto (dobro) napraviti, važno je zaraditi. Omiljeni recept u našoj e'Ravackoj, je nakon par donacija/pokroviteljstva.. dobiti državne poticaje, npr za zapošljavanje mladih, akcija kao s faxa na posao.. long story short, zaposliš ga, (to je starup) i daš mu pripravničku plaću koja je sad recimo dovoljna za sladoled, dok ostatak mastermind ima u džepu, nakon par mjeseci se firma polako gasi, razlika koja se ostvari pribavljena sredstva minus isplaćena plaća tringlt, ostatak je višak tj profit kojim se mjesri uspješnost u tom eBiznisu. S Desetak takvih pripravnika se već može dosta nakupiti. .. (neimenovana tvrtka, jedini veći preživjeli iz starih vremena) tako zapošljava cca 50tak brucoša, konstantno 3-6 mjeseci i nema ih, onaj tko doživi godinu je već ko iskusni veteran istočne bojišnice '43.

- Problem što se kod presušivanja bare, kapitalci poćnu naguravati, stajati jedan drugom na rep, gristi se... i tad prosuju vedro s mlijekom (ko ona glupa krava), tj češljanjem državne firme nazovimo je eF, se otkrije nešto kriminalno za eS, samo zato jer je eM u malom blatnom jezeru pojeo tuđu (zlatnu) ribicu, jer i njima je kriza, i njima je desetina miliona danas bitna stavka.

To je startup, kojeg je MS pronicljavo izbacio iz Osmice, posljedica, nema ni shutdowna... kod nas ga ima, sad će... (ili će se sve pomesti pod tepih, do sezone krastavaca ili ludih krastavaca, krava.. nečeg, pa čak i teoretskog procvata privrede-blagostanja, ulaskom u društvo zvjezdanih članica) Shutdown je vjerojatniji, ali i neki novi startup, pa čak i MS razmišlja o povratku, jer 'navika' je gadna stvar.

 

disclaimer: svaka sličnost je slučajna i nema ni najmanje veze s neimenovanim stvarnim likovima, nit batinašima .. ili barem se nadam da s potonjima neću imati poveznice. Nešto kao put na mjesec by J.Verne.

eto, kad već novinar ne piše  'o ničemu', nego o stratupu, samo podsjetnik da je jednako bitan i shutdown, neraskidiva veza. I moja kvota nerazumljvih textića .... {#}

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
3 1 hvala 1
15 godina
offline
Baloni i poplave hrvatskog IT-a

Vrlo primjereno.

Veću kritiku Microsofta i te konferencije praktički nije moguće napisati.

 

Ovdje je "direktor sadržaja" te konferencije pušten da slobodno luta u svojim nesuvislim razmišljanjima, svima naočigled.

 

Primjerena slika izgubljenosti MS-a, pa onda i hrvatske IT industrije koja je, jadna, vezana mu za skute.

 

Svaka čast, Bug, moj naklon za ovako suptilni ironijski odmak od vlastite (neizbježne) uloge sponzoruše.

 

nhf :-)

 

Moj PC  
5 0 hvala 0
16 godina
offline
Baloni i poplave hrvatskog IT-a

Bio sam na Windaysima, i odslušao preko nekoliko dobrih predavanja i prezentacija. Nekolicina me naučila nekim "novim" stvarima, i utvrdio staro gradivo.

Ne mogu reći za konferenciju da je tematski promašena. Vjerujem da ima loših predavanja, da, no to ne znači da je bit promašena. Poslovni dio mi je bio dosadan, no ja nisam u toj klasi "informatičara" :) ali bilo je par dobrih predavanja.

 

A o ovom tekstu - ne znam što da kažem. Startup kompanije koje su narasle pa se više ne razvijaju... a kamo da se razvijaju? Pa sve ovisi o interesima gazde i o obimu posla kojeg obavljaju, te o specijalizaciji.

Eno HG Spot koji je svojevremeno također bio "startup" sa idejom, i razvojem. Pa se pretjerano razvio.

Treba imati mjeru i znati stati. Ne ponašati se poput pijanog bankara.

 

Ne kontam samo što njega muči, to što postoje ljudi koji već razvijen posao zovu "startupom"? Pa dobro, ima svakakvih ljudi. So what?

No trees were killed in the creation of this post. However, a large number of electrons were seriously inconvenienced.
Moj PC  
7 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Baloni i poplave hrvatskog IT-a
Father_Dougal kaže...
...

Treba imati mjeru i znati stati. Ne ponašati se poput pijanog bankara.

...

Jako nepostena, netocna pretpostavka. Nije svaki rast poput pijanog bankara, tako da ova binarna usporedba nema smisla.

 

Ono sto nazivas "mjerom", ja nazivam "zonom sigurnosti", ali to je sad druga tema; zelim reci da je sasvim moguce polagano, sigurno i stabilno rasti, te ili prosirivati trziste, ili se fokusirati bolje na ono sto radis. Uvijek je moguce napraviti bolji proizvod, privuci vise klijenata, zaposliti vise ljudi.

 

Mislim da donekle kuzim sto je autor htio poentirati, a to je cinjenica da ljudi krecu u 'startup' da bi prikupili neke novce na lagan nacin, a ne da bi bili poduzetnici. Nema svatko u startu skillove da bude poduzetnik - ali svatko zeli novce. Google je ovakakv kakav jest jer je na prvom mjestu vizija kompanije, ideja, i motivacija da budu najbolji. Biti najveci je _posljedica_, kao i biti uspjesan.

 

To je problem koji ja vidim u hrvatskom poduzetnistvu, u odnosu na recimo sjevernoamericko, koje uzgred budi receno, naravno ima svojih problema...

They say freak, when you're singled out...
13 godina
neaktivan
offline
Baloni i poplave hrvatskog IT-a

Nije mi jasan ovaj članak, što se htjelo reći?

nije dobro, ali nije ni tako loše, ali .. nije dobro, a opet - nije tako loše ... jer mi smo tu zbog mladih  ... itd.

 

 
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Baloni i poplave hrvatskog IT-a
Deus ex machina kaže...
Father_Dougal kaže...
...

Treba imati mjeru i znati stati. Ne ponašati se poput pijanog bankara.

...

Jako nepostena, netocna pretpostavka. Nije svaki rast poput pijanog bankara, tako da ova binarna usporedba nema smisla.

 

Ono sto nazivas "mjerom", ja nazivam "zonom sigurnosti", ali to je sad druga tema; zelim reci da je sasvim moguce polagano, sigurno i stabilno rasti, te ili prosirivati trziste, ili se fokusirati bolje na ono sto radis. Uvijek je moguce napraviti bolji proizvod, privuci vise klijenata, zaposliti vise ljudi.

 

Zašto je nepoštena i netočna? Rast, da; ali ne pod svaku cijenu. Naveo sam primjer rasta koji nije bio adekvatan tržištu i prihodima, a takvih ima masu. I da, naravno da je moguće polagano, stabilno i sigurno rasti, to uopće nije upitno. Ali ako rasteš da bi - rastao, neovisno o ciljanom tržištu... reci, jel to ima smisla, i da li je to "uspješan startu"? :)

No trees were killed in the creation of this post. However, a large number of electrons were seriously inconvenienced.
16 godina
neaktivan
offline
Baloni i poplave hrvatskog IT-a

Slažem se da artikulacija u ovom članku nije jača strana i da se u principu želi kritizirati "netko" koga zna autor i ekipa bliska njemu, no ne želim to komentirati. Moj komentar ide na temu startupova: činjenica je da postoji vrlo velik broj novih tvrtki koje se kroz razne tehnološke parkove pokušavaju dići i uzeti svoj dio kolača i pronaći svoje mjesto pod suncem, no kakva je istina zapravo? Koliko od tih tvrtki zapravo preraste jednog dana u "stabilnu" tvrtku koja može osigurati stabilna radna mjesta? Siguran sam da je postotak prilično nizak.

Svakodnevno viđam start-upove koji ambiciozno kreću sa čak i 10-ak ljudi i idejom koja ima prilično nisku vjerojatnost uspjeha i za vrijeme razvoja svi su još koliko toliko zadovoljni, očekivanja su velika, vjeruje se u projekt i svi predano rade na ostvarenju cilja. Period podizanja tvrtke je najuzbudljiviji, najkreativniji i najbolji dio posla, no ljudi i ideje se istroše.

I kada se produkt izbaci i spozna kakav je njegov tržišni potencijal ispada da od toga može "živjeti" možda 2-3 čovjeka, a ostali su u biti kolateralne žrtve i oni će morati tražiti šansu u tvrtkama kakve autor navodi kao ziheraške. I nije da zagovaram takav način rada jer ljudi kad ostvare dobar standard na poslu prestanu biti kreativni, uljuljaju se u sigurnost i nisu spremni više riskirati jer im nije sila. Budimo iskreni, startup je kockanje gdje ulažeš mnogo vremena, nešto novaca i nadaš se velikom dobitku. No, dobri kockari su rijetki, zar ne? Dajte statistiku o uspješnosti startupova, kladim se nije blistava

There's no business like showbusiness
Moj PC  
2 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Baloni i poplave hrvatskog IT-a
Father_Dougal kaže...

Zašto je nepoštena i netočna? Rast, da; ali ne pod svaku cijenu. Naveo sam primjer rasta koji nije bio adekvatan tržištu i prihodima, a takvih ima masu. I da, naravno da je moguće polagano, stabilno i sigurno rasti, to uopće nije upitno. Ali ako rasteš da bi - rastao, neovisno o ciljanom tržištu... reci, jel to ima smisla, i da li je to "uspješan startu"? :)

Naravno da ne, treba rasti ako ima mjesta na trzistu, ako nema - otvarati nova trzista ili poboljsavati produkt i uslugu te se izboriti za veci dio kolaca.

Ima primjera tvrtki koje su rasle bas kao pijani bankar (Reloaded, kompanija iza APB-a).... ali zelim poentirati da nije nuzno svaki rast kao rast pijanog bankara, i ne mislim da je tu u pitanju mjera, vec poduzetnicke sposobnosti.

They say freak, when you're singled out...
13 godina
protjeran
offline
Baloni i poplave hrvatskog IT-a

Zamrzio sam riječ "startup" jer se previše prostituira, pa mi tako postala gadljiva. Uz to svakodnevno gledam svakojake isprdke od ideja koji svi fascinantno nazivaju startupom, jer eto netko je iz ogromnog fonda odvojio siću za njih pa si misle da su posebni, dok ustvari ovi djele kikiriki i gledaju da li će netko od njih uspjeti, pa tako pokupiti mnogostruko više od uloženog.

 

Najviše volim web stranice koje su napravljene na temelju već davno prožvakanih ideja, samo u novom celofanu, a nazivaju se startupom. 

 

Itd. Bljuv na balkanski način.

Ad astra peronospora
 
7 0 hvala 0
15 godina
offline
Baloni i poplave hrvatskog IT-a

Ajme nepovezanog li teksta! Tu i tamo ima koja smislena recenica i koliko toliko dorecena misao ali sve ostalo je koma. Sve je to autor mogao napisati u dvije pristojne recenice.

Poruka je uređivana zadnji put uto 7.5.2013 15:41 (Igor101).
 
1 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice