O pretvorbi vodika u metal i senzacionalizmu

poruka: 38
|
čitano: 5.706
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "O pretvorbi vodika u metal i senzacionalizmu".
15 godina
offline
O pretvorbi vodika u metal i senzacionalizmu

da, vjerovanje je pogrešna riječ.. u kontekstu.

dobar text.. ali i dalje će ''čudesa...'' (u naslovima) prevladavati, pogotovo ako se sa strane reklamira ukrainka za šaku kuna dok su znanstvene metode pune brojki :))

 

vodik je osnovni blok, cigla.. moguće, vidjet ćemo (ili nećemo).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
O pretvorbi vodika u metal i senzacionalizmu

U jednom dahu sam procitao clanak!

 

Bravo Dario!

Bravo po neznam koji put!!!

 

 

 

 

 

 

 

Gods are fragile things; they may be killed by a whiff of science or a dose of common sense. – Chapman Cohen
Poruka je uređivana zadnji put uto 31.1.2017 13:21 (syncmaster245b).
 
25 0 hvala 5
10 godina
offline
O pretvorbi vodika u metal i senzacionalizmu

odličan tekst/osvrt

nažalost senzacionalistički-click bait naslovi su se zavukli u sve pore našeg život pa tako ni znanost nije imuna,

kad bi barem klikanje privlačili kalitetom tekstova ja bi ih prvi sve poklikako

US server keke013#2101
Moj PC  
5 0 hvala 0
15 godina
offline
O pretvorbi vodika u metal i senzacionalizmu

Svaka čast za članak... Nadam se da će i taj autor sa Jutarnjeg vidjeti jer i ja sam vidio taj njihov članak prije par dana, a prva stvar koja mi je pala na pamet nakon toga - senzacionalizam.

Tipični clickbait članak da se učita još koja reklama...e ne'š razbojniče!

origin: mrxa
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
O pretvorbi vodika u metal i senzacionalizmu

Sto se tice novinara, ili kako je to sad popularno reci nou'nara, mislim da je krajnje vrijeme za promjene i regulative.

Do tada imati cemo tekstove u rangu muskog novinara koji daje savjete zenama kako se nositi sa emocionalnim tegobama za vrijeme mjesecnice. Nema blage veze o tome i jedino sto moze postici je raspi...diti zene i to sa pravom.

 

Vjerujem da Dariu je posebno stresno citati ovakve clanke i suosjecam s njime (iako sam ja apsolutni amater, pace laik u fizici).

Gods are fragile things; they may be killed by a whiff of science or a dose of common sense. – Chapman Cohen
 
16 0 hvala 0
16 godina
protjeran
offline
O pretvorbi vodika u metal i senzacionalizmu

Bilo bi zanimljivo znati što se to točno dogodi s vodikom na 500 GPa da tako dramatično promijeni svojstva :)

Distributed Computing Statistics for Croatia http://goo.gl/5b6Q5W
 
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: O pretvorbi vodika u metal i senzacionalizmu
Vortac kaže...

Bilo bi zanimljivo znati što se to točno dogodi s vodikom na 500 GPa da tako dramatično promijeni svojstva :)

 pod takvim pritiskom tlaka i ti bi popustio i pristao na sve 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put uto 31.1.2017 14:08 (Ajar).
13 godina
offline
Re: O pretvorbi vodika u metal i senzacionalizmu
ihush kaže...

da, vjerovanje je pogrešna riječ.. u kontekstu.

dobar text.. ali i dalje će ''čudesa...'' (u naslovima) prevladavati, pogotovo ako se sa strane reklamira ukrainka za šaku kuna dok su znanstvene metode pune brojki :))

 

vodik je osnovni blok, cigla.. moguće, vidjet ćemo (ili nećemo).

Ima tema o vjernicima, nevjernicima i trećima pa probaj tamo uvući vodik (plinoviti) možda tlak naraste dovoljno visoko da potvrdimo pokus tu kod nas na BOL-u.

Vortac kaže...

Bilo bi zanimljivo znati što se to točno dogodi s vodikom na 500 GPa da tako dramatično promijeni svojstva :)

U garažu i tlači. 

 

@autor: Još jedan odličan članak i potvrda da u našim novinama i na portalima uopće nisu bitne činjenice već samo senzacionalizam. Zar je problem, onome tko ne zna, konzultirati nekoga tko zna. Lijepo napisati u članku koga se konzultiralo i vozi Miško. Ne bitni su samo klikovi.

Stručnjak za odmaganje...
15 godina
offline
Re: O pretvorbi vodika u metal i senzacionalizmjau
Vortac kaže...

Bilo bi zanimljivo znati što se to točno dogodi s vodikom na 500 GPa da tako dramatično promijeni svojstva :)

 

Vjerujem da odgovor lezi u jezgri Jupitera.

Gods are fragile things; they may be killed by a whiff of science or a dose of common sense. – Chapman Cohen
16 godina
offline
O pretvorbi vodika u metal i senzacionalizmu

Dobar članak i dobra vijest, ali ne sviđa mi se što ima bitnih nepoznanica.

 

Koliko je stabilan tako dobiven metal, tj. što se događa kad se tlak vrati u normalu ?

 

Jer očito, supravodljivost na sobnoj temperaturi i nije toliko "super" ako je potreban ovako visok tlak.

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: O pretvorbi vodika u metal i senzacionalizmjau
syncmaster245b kaže...
Vortac kaže...

Bilo bi zanimljivo znati što se to točno dogodi s vodikom na 500 GPa da tako dramatično promijeni svojstva :)

 

Vjerujem da odgovor lezi u jezgri Jupitera.

 

Tamo je u tekućem obliku (drugi tlak i temp.), ovdje se radi o krutoj tvari (bar tako tvrde - ni prvo ni drugo nije dokazano).

15 godina
offline
Re: O pretvorbi vodika u metal i senzacionalizmu
PaleRider kaže...

Dobar članak i dobra vijest, ali ne sviđa mi se što ima bitnih nepoznanica.

 

Koliko je stabilan tako dobiven metal, tj. što se događa kad se tlak vrati u normalu ?

 

Jer očito, supravodljivost na sobnoj temperaturi i nije toliko "super" ako je potreban ovako visok tlak.

 Autor je stavio link izvornog članka da te riješi tih nepoznanica :P 

"Producing metallic hydrogen has been a great challenge to condensed matter physics. Metallic hydrogen may be a room temperature superconductor and metastable when the pressure is released and could have an important impact on energy and rocketry. We have studied solid molecular hydrogen under pressure at low temperatures. At a pressure of 495 GPa hydrogen becomes metallic with reflectivity as high as 0.91. We fit the reflectance using a Drude free electron model to determine the plasma frequency of 32.5 ± 2.1 eV at T = 5.5 K, with a corresponding electron carrier density of 7.7 ± 1.1 × 1023particles/cm3, consistent with theoretical estimates of the atomic density. The properties are those of an atomic metal. We have produced the Wigner-Huntington dissociative transition to atomic metallic hydrogen in the laboratory." 

 

Kao što je autor već rekao, nisu još sigurno jesu li dobili metal vodika, ali ako jesu on bi trebao biti metastabilan ilitiga ne bi se vraćao u normalu :D

 

There are no stupid questions, just stupid people!
16 godina
offline
O pretvorbi vodika u metal i senzacionalizmu

Ooo pa Jutarnji je još bio vrlo suzdržan, daleko je to od senzacionalizma. 
Ja sam očekivao ovakav članak kod nas: http://simplecapacity.com/2016/12/russian-scientists-just-exposed-the-most-powerful-discovery-in-the-history-of-mankind/

http://www.bug.hr/forum/post/lcd-plazma-televizori/stvarni-vlasnici-brandova/2909836.aspx
Moj PC  
1 0 hvala 0
11 godina
offline
O pretvorbi vodika u metal i senzacionalizmu

meni je zanimljiva ova podjela

Jedna od najvažnijih podjela kemijskih elemenata je razvrstavanje na metale i nemetale. Radi se naprosto o grupiranju elemenata po svojstvima. Metalima nazivamo one kemijske elemente koji imaju dobru električnu i toplinsku vodljivost. Uz to obično ide i kovnost i sjaj. Sva ta svojstva rezultat su velikog broja slobodnih nositelja električnog naboja. Stvar je, dakle, u unutrašnjoj građi.

 

i onda druga podjela

Za astrofizičare nemetali su samo vodik i helij. Sve druge elemente oni nazivaju metalima. Astrofizička definicija metala ne temelji se na vodljivosti, kovnosti i sjaju nego na porijeklu elemenata....Astrofizička definicija metala je, moglo bi se reći, aristokratska. Po porijeklu.

mislim da bi kemičari za astrofizičare u ovom slučaju rekli da su, u najmanju ruku, pseudoznanstvenici

Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: O pretvorbi vodika u metal i senzacionalizmu
PaleRider kaže...

Dobar članak i dobra vijest, ali ne sviđa mi se što ima bitnih nepoznanica.

 

Koliko je stabilan tako dobiven metal, tj. što se događa kad se tlak vrati u normalu ?

 

Jer očito, supravodljivost na sobnoj temperaturi i nije toliko "super" ako je potreban ovako visok tlak.

 Ne ne fulao si ceo fuzbal. Supravodljivost je super, i mnogo uređaja ju odavno koristi - od LHC-a, super računala, kvantnih računala, do TGV-a. Vrlo je raširena upotreba u keramičko kompozitnim supervodičima, i dapače, u tom području su naši znanstvenici u svjetskom vrhu: (opet malo senzacionalistički clickbaitovi ali ima i konkretnih podataka) http://www.vecernji.hr/hrvatska/hrvatski-fizicar-otkrio-vodic-struje-bez-otpora-748847
http://www.jutarnji.hr/arhiva/rijesena-zagonetka-supravodljivosti/3898851/
ali ovdje se govorilo o potencijalnoj supravodljivosti vodika u ovom stanju.

http://www.bug.hr/forum/post/lcd-plazma-televizori/stvarni-vlasnici-brandova/2909836.aspx
Poruka je uređivana zadnji put uto 31.1.2017 18:54 (overhaul).
14 godina
offline
Re: O pretvorbi vodika u metal i senzacionalizmu
PaleRider kaže...

...

Jer očito, supravodljivost na sobnoj temperaturi i nije toliko "super" ako je potreban ovako visok tlak.

 Autor je već adresirao taj problem u članku kao najočitija prepreka za praktičnu primjenu, slona u sobi, za praktičnu primjenu za koje znanstvenike uopće nije ni briga u ovom trenutku nakon objave rezultata praktičnog eksperimenta u svrhu potvrde teorijskog predviđanja od prije 80 god. To je njihova "igra".

M4R10.1 kaže...

 ...

Kao što je autor već rekao, nisu još sigurno jesu li dobili metal vodika, ali ako jesu on bi trebao biti metastabilan ilitiga ne bi se vraćao u normalu :D

 

 A gdje je onda taj komad metalnog vodika 

11 godina
offline
Re: O pretvorbi vodika u metal i senzacionalizmu
KIKI3ooo kaže... 

 A gdje je onda taj komad metalnog vodika 

 netko si je napravio privjesak

12 godina
offline
Re: O pretvorbi vodika u metal i senzacionalizmu
overhaul kaže...
PaleRider kaže...

Dobar članak i dobra vijest, ali ne sviđa mi se što ima bitnih nepoznanica.

 

Koliko je stabilan tako dobiven metal, tj. što se događa kad se tlak vrati u normalu ?

 

Jer očito, supravodljivost na sobnoj temperaturi i nije toliko "super" ako je potreban ovako visok tlak.

 Ne ne fulao si ceo fuzbal. Supravodljivost je super, i mnogo uređaja ju odavno koristi - od LHC-a, super računala, kvantnih računala, do TGV-a. Vrlo je raširena upotreba u keramičko kompozitnim supervodičima, i dapače, u tom području su naši znanstvenici u svjetskom vrhu: (opet malo senzacionalistički clickbaitovi ali ima i konkretnih podataka) http://www.vecernji.hr/hrvatska/hrvatski-fizicar-otkrio-vodic-struje-bez-otpora-748847
http://www.jutarnji.hr/arhiva/rijesena-zagonetka-supravodljivosti/3898851/
ali ovdje se govorilo o potencijalnoj supravodljivosti vodika u ovom stanju.

 "... kvantnih računala, do TGV-a", TGV kao vrlo brzi vlak ?

Gdje to TGV koristi supervodič, nije mi baš jasno ?

 

9 godina
offline
Re: O pretvorbi vodika u metal i senzacionalizmu
picajzla0707 kaže...

 

mislim da bi kemičari za astrofizičare u ovom slučaju rekli da su, u najmanju ruku, pseudoznanstvenici

 

 

Vjerojatno nešto slično kao što teorijski fizičari misle o geologiji :)

16 godina
odjavljen
offline
O pretvorbi vodika u metal i senzacionalizmu

Nek se vesele dok Trump ne ukine vodik, ili tlak...

Freak Show Inc.
 
5 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
O pretvorbi vodika u metal i senzacionalizmu

Koliko znam, ja sam taj članak prvo na BUG-u vidio...  xD

Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
odjavljen
offline
Re: O pretvorbi vodika u metal i senzacionalizmu
mGT kaže...

...

 "... kvantnih računala, do TGV-a", TGV kao vrlo brzi vlak ?

Gdje to TGV koristi supervodič, nije mi baš jasno ?

 

http://www.supraconductivite.fr/en/index.php?p=applications-trains

 

"The fastest train in the world is Japanese: it does not touch the tracks and uses superconductors ! Indeed, this train levitates a few inches above the tracks thanks to a technology that uses strong magnetic fields created by superconducting coils located and cooled on board."

8 godina
offline
O pretvorbi vodika u metal i senzacionalizmu
Čujte nešto i od kemičara: podjela kemijskih elemenata na metale i nematale školska je fikcija. Svaki element ima metalna i nemetalna svojstva. Vodik je metal u molekuli HCl, a nemetal u molekuli NaH.
Mangan je metal u manganovom dioksidu, MnO2, a nemetal u "hipermanganu", KMnO4. Mnogi elementi već pri sobnim uvjetima imaju metalnu i nemetalnu alotropsku modifikaciju, poput arsena i kositra.
Čak željezo u nekim svojim spojevima može biti nemetal. A što se pak metalnog vodika tiče, to je stara priča. Naravno on postoji kao metal pri visokim tlakovima, no opet se pretavara u nemetal pri nižim. No možda bi se mogla napraviti nekakva njegova legura, mislim metalnog vodika, koja bi bila stabilna pri niskim temperaturama. Tu se opet vraćamo na pitanje stabilnosti. Nešto može biti stablino zato što je u energijski najnižem stanju, no opet i zato što je pretvorba jednog stanja u drugo tako spora da se nikad ne događa. Dijamant se pretvara u grafit, ali tako sporo da se to ne može zapaziti.
 
11 0 hvala 13
16 godina
offline
O pretvorbi vodika u metal i senzacionalizmu

PHD strip je odavno objasnio kako izgleda izveštavanje o naučnim otkrićima.

WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
Poruka je uređivana zadnji put sri 1.2.2017 11:08 (Ivan(4)).
Moj PC  
8 0 hvala 2
15 godina
offline
Re: O pretvorbi vodika u metal i senzacionalizmu
picajzla0707 kaže...

mislim da bi kemičari za astrofizičare u ovom slučaju rekli da su, u najmanju ruku, pseudoznanstvenici

 Ovo me podsjetilo na Neil deGrass Tysona i njegovu usporedbu astrofizicara sa pravnicima i njihovo izmisljanje pojmova za jednostavne stvari kako bi izgledalo ozbiljnije nego sto to zapravo jest.

 

"How do we call origin of time? ......Big Bang!!!

How do we call spots on the sun?.....Sun spots!!!

How do we call hole where nothing can't escape not even light?.....Black Hole...

 

We Astrophysisct are simple people!!!"

 

 

 

Gods are fragile things; they may be killed by a whiff of science or a dose of common sense. – Chapman Cohen
12 godina
offline
Re: O pretvorbi vodika u metal i senzacionalizmu
Torent kaže...
mGT kaže...

...

 "... kvantnih računala, do TGV-a", TGV kao vrlo brzi vlak ?

Gdje to TGV koristi supervodič, nije mi baš jasno ?

 

http://www.supraconductivite.fr/en/index.php?p=applications-trains

 

"The fastest train in the world is Japanese: it does not touch the tracks and uses superconductors ! Indeed, this train levitates a few inches above the tracks thanks to a technology that uses strong magnetic fields created by superconducting coils located and cooled on board."

To nema veze sa TGV-om, to je MAG-LEV i postoji u Kini, kao i u Njemačkoj.

Očito se kolega forumaš zabunio :)

 

8 godina
odjavljen
offline
Re: O pretvorbi vodika u metal i senzacionalizmu

Hehehe nisam istrazivao toliko duboko ;)

16 godina
neaktivan
offline
O pretvorbi vodika u metal i senzacionalizmu

Senzacionalizem, clickbaitovi i netočne informacije sumiraju Jutarnji. Nažalost. Evo, jedine novine koje (još) mogu čitat jer svaki naslov ne govori o "JEDNOJ STVARI koju nismo znali" su N1.

Potpis
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: O pretvorbi vodika u metal i senzacionalizmu
danen kaže...
Čujte nešto i od kemičara: podjela kemijskih elemenata na metale i nematale školska je fikcija. Svaki element ima metalna i nemetalna svojstva. Vodik je metal u molekuli HCl, a nemetal u molekuli NaH.
Mangan je metal u manganovom dioksidu, MnO2, a nemetal u "hipermanganu", KMnO4. Mnogi elementi već pri sobnim uvjetima imaju metalnu i nemetalnu alotropsku modifikaciju, poput arsena i kositra.
Čak željezo u nekim svojim spojevima može biti nemetal. A što se pak metalnog vodika tiče, to je stara priča. Naravno on postoji kao metal pri visokim tlakovima, no opet se pretavara u nemetal pri nižim. No možda bi se mogla napraviti nekakva njegova legura, mislim metalnog vodika, koja bi bila stabilna pri niskim temperaturama. Tu se opet vraćamo na pitanje stabilnosti. Nešto može biti stablino zato što je u energijski najnižem stanju, no opet i zato što je pretvorba jednog stanja u drugo tako spora da se nikad ne događa. Dijamant se pretvara u grafit, ali tako sporo da se to ne može zapaziti.

 E da, to je (meni barem) fascinantno koliko različite materijale dobijamo iz elemenata koji ih sačinjavaju. Molekule su tu jedna priča, onda imamo ustroj atoma u elementu (baš primjer grafit-dijamant), potom imamo unutar "istog" elementa izotope, a eto unutar istog elementa i, kako da ovo nazovemo, različita agregatna stanja? Vjerojatno je i to površno, jer osim što nam je najpoznatiji kao plin, znamo i za tekući vodik, a sad ovo - metalna svojstva pod ogromnim tlakom; nije ni krutina... no gledajući dijamant koji je kako kažete (relativno) stabilne strukture jednom kad se pod ogromnim tlakom ustroji, moguće je da bi i vodik u toj "metalnoj" strukturi, jednom kad se oformi takva rešetka, ostao u stabilnom stanju. Teško je školarcu zato pojmiti kemiju jer je toliko različitih međuakcija i svojstava... pogotovo kad se spuštamo unutar atoma na energetske nivoe/ljuske, a da ne spominjemo da je tu totalno neintuitivna kvantna fiizika na djelu gdje neznaš tko pije a tko plaća (osim vjerojatnosti da bi ovaj sad mogao piti, a ovaj plaćati :P) I onda kad se spustimo u strukturu samih jezgri sa svim i svakakvim kvarkovima... treba čovjeku mentalne zrelosti da to pohvata :)
...........
I onda skočim na novine poput senzacionalističkog članka iz naslova, i zaprepastim se u komentarima s kim ja dijelim taj vodik i kisik.
Danas, u 21. stoljeću - mladi, "školovani" (mislim dovraga, završio je valjda osnovnu kako spada) zastupnik sabora izvaljuje da "nemamo dokaza za evoluciju kita"
http://www.index.hr/vijesti/clanak/pernar-lupio-zescu-glupost-o-evoluciji-znanstvenik-ga-brutalno-spustio-na-zemlju/947562.aspx
I neka vas ne zavara naslov. Nije ga znanstvenik nimalo "spustio na zemlju". Najgore je što je cijela kakofonija sljedbenika u komentarima navalila
sa nevjerojatnom glupošću maltretirati servere koji su to morali pohraniti. Gotovo da su u množini! Uhvatili se Kita, upravo životinje na kojoj se najbolje vidi evolucija. 
Zaprepašćujuće.

http://www.bug.hr/forum/post/lcd-plazma-televizori/stvarni-vlasnici-brandova/2909836.aspx
16 godina
offline
Re: O pretvorbi vodika u metal i senzacionalizmu
mGT kaže...
Torent kaže...
mGT kaže...

...

 "... kvantnih računala, do TGV-a", TGV kao vrlo brzi vlak ?

Gdje to TGV koristi supervodič, nije mi baš jasno ?

 

http://www.supraconductivite.fr/en/index.php?p=applications-trains

 

"The fastest train in the world is Japanese: it does not touch the tracks and uses superconductors ! Indeed, this train levitates a few inches above the tracks thanks to a technology that uses strong magnetic fields created by superconducting coils located and cooled on board."

To nema veze sa TGV-om, to je MAG-LEV i postoji u Kini, kao i u Njemačkoj.

Očito se kolega forumaš zabunio :)

 

 Ma ne, nisam se zabunio, nego sam bio preopćenit. TGV je (afaik) kratica za cijelu klasu ultrabrzih vlakova (kratica od Train à Grande Vitesse, Train of Great Velocity), a unutar nje je podskupina maglev(MAGnetic LEVitation)... mislio sam da sam se kasnije ispravio tj. konkretizirao, ali možda sam i pogasio prozore prije nego sam poslao korekciju. No da se sad ne nitpickamo, to je bio primjer upotrebe supravodiča koji još stoji. Da ne ispada da mi sad čekamo samo da nam podare "metalni vodik" kako bi imali supravodič. Neznam, čini se da nitko nije čitao link koji sam postavio; hrvatski fizičar dr. Danijel Đurek razvio je prije desetak godina kompozitni materijal sastavljen od olova, srebra, kisika i vode, obložen bakrom koji prijenosom ne gubi energiju na sobnoj temperaturi.  Na žalost kako to kod nas izgleda nije toliko bitno kao trenutni statusi severine, pernara ili steve culeja, neznam što se sa time zbilo. Možda bi nam gospodin Raos mogao potražiti kolegu i upoznati nas sa situacijom i još jednim zanimljivim (i izuzetno bitnim u današnjoj civilizaciji) područjem tehnologije materijala.

http://www.bug.hr/forum/post/lcd-plazma-televizori/stvarni-vlasnici-brandova/2909836.aspx
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice