Kako se najlakše uči?

poruka: 79
|
čitano: 26.517
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Kako se najlakše uči?".
15 godina
odjavljen
offline
Re: Kako se najlakše uči?
Bukva kaže...
Miro kaže...

 

Ma naravno da su ključne osobne sposobnosti, a tek potom sve ostalo. Pretpostavljam da on ima računalo, ali je zanimljiv detalj da ga ne koristi za vrijeme učenja, ako doslovno interpretiramo njegovu izjavu. A na koncu je završio kao prvi na listi za upis na FER! :)

I to je ogromna pogreška sustava.

 

Ne umanjujem to što je Mislav napravio (naprativ, svaka mu čast) i njegova motivacija je vjerojatno da želi najbolje savladati prepreke koje se pred njega postave, ali...

Ajmo se zapitati kakav bi on danas bio da ga se nije davilo sa povijesti, zemljopisom, hrvatskim i čime sve već, već da je svu svoju energiju i vrijeme posvetio predmetima koji mu trebaju uz buduće zanimanje.

Da, idemo malo iz obrazovanja rezati sve što se tebi nije sviđalo u školi, tako ćemo dobiti nepismene fah idiote kojima uglavnom ništa nije jasno van vrlo, vrlo uskog segmenta nečega što će ionako biti skoro nebitno.ž

 

How about NO?

 

Sve što napišem moj je osobni stav i ne odražava nužno stav Bug d.o.o.
9 godina
neaktivan
offline
Kako se najlakše uči?

Uz sve probleme sto kao i ostatak svijeta jos uvijek koristimo obrazovni sustav koji je nastao pred stolje-dva, oblikovan za neki drugciji svijet koji vec dugo ne postoji - tu je jos i problem sto hrvatska (vlada) od svojih pocetaka pa do danas stavlja obrazovanje i znanost na dno prioriteta ove drzave, dok su u isto vrijeme svugdje oko nas uzdanica razvoja drustva. (Uz isprazne floskule poput "zemlje znanja" od koje ti se zaplace svaki put kad je cujes iz usta politicara )

 

Glavna razlika (po meni) izmedu spomenutog najmaturanta i prosjecnog maturanta nije neka ogromna razlika u sposobnosti pamcenja, nego ogromna razlika u motivaciji i zainteresiranosti. Vidljivo je da on zna zasto uci (zbog sebe, a ne zbog drugih), a time mu nije bilo ni tesko informarati se koji je najbolji nacin ucenja za vecinu ljudi (dosljednost, vaznost redovitih pauzi i najvaznije uklanjanje svih mogucih izvora distrakcija i multi-taskinga). Iz nekih svojih zapazanja meni se cini da su cetiri sata ucenja na dan, sa pauzama, dovoljna za 95% ljudi - osim ako bas imas problema sa pamcenjem, ili jos gore - koncentracijom.

 

Stvaranje motivacije i zainteresiranosti - je po meni najvazniji zadatak obrazovnog sustava, u kojem podjednako fail-aju i profesori i roditelji. Za profesore mi je jos donekle jasno, prvo ti drzava opali pljusku kod isplate place, onda ti ucenik opali pljusku jer si mu dao jedan, i slag na kraju - dode i roditelj pa ti i on opali jednu jer si ga rusio - naravno sa minornim i smijesnim posljedicama. Sa takvim placama i odnosu prema zanimanju, naravno da ce vecina najboljih i najkvalitetnijih kandidata zaobici ovo zanimanje u sirokom luku. Za roditelje mi nikad nece biti jasno, kolko smo nisko kao drustvo pali vidi se i u tome sto uspjeh svojeg djeteta ne pokusavaju povecati posvecivanjem mu vise paznje, nego napadanjem na profesora. Stvarno mentalitet ala "Ma sta ces se ucit, bude te kum povukao u HEP".

Moj PC  
4 0 hvala 1
15 godina
offline
Re: Kako se najlakše uči?
Tonči kaže...

Da, idemo malo iz obrazovanja rezati sve što se tebi nije sviđalo u školi, tako ćemo dobiti nepismene fah idiote kojima uglavnom ništa nije jasno van vrlo, vrlo uskog segmenta nečega što će ionako biti skoro nebitno.ž

 

How about NO?

 

Da, jer definitivno ako kao jedan developer ne znaš nabrojati svojstva alkina ili objasniti van der waalsove sile, onda si nepismeni fah idiot...

Ovo, barem meni, u srednjoj nije bilo niti neko advanced znanje, već ili znaš ili sjedi jedan.

You can patch technical vulnerabilities as they evolve, but there is no patch for stupidity, or rather gullibility. - Kevin Mitnick
9 godina
neaktivan
offline
Re: Kako se najlakše uči?
g12356 kaže...
Gremlin144 kaže...

Po mom misljenju trebalo bi od 1- 4 razreda biti sve normalno kao i sad, a kod viših 15 najslabijih iz A i B bi trebalo svrstat u jedan poseban di bi učitelji imali više strpljenja za njih.

Dobra ideja ali mislim da smanjenja broja učenika po razredu mora biti radi kvalitetnije nastave.

 

 

Jedan od problema ove ideje je da nadležno ministarstvo to ne može isfinancirati, a drugi problem je da nemaš ni dovoljno profesora ni prostorija u školama za izdavajanje u posebne razrede. Nisu to jedini problemi.

 

Top Bugovac kaže...

Ili bi počeli vrijeđati ove "manje vrijedne" ili bi razvili neki pristup prema njima koji nije baš poželjan koji bi povlačili za sobom cijeli život

Bolje bi bilo da nakon 6. razreda (dakle 7. i nadalje) sam biraš koje predmete želiš i kojim intenzitetom

 

Dok si u osnovnoj i srednjoj školi, na raspolaganju imaš svo vrijeme svijeta. Nikada u životu više nećeš imati toliko slobodnog vremena. Neki roditelji svoju djecu pošalju na sport, u glazbenu školu, u škole stranih jezika da ih maknu s ulice, ali im svejedno ostaje dovoljno vremena. Pa im nitko ne brani da čitaju što god žele i koliko žele. U vrijeme moje škole nismo imali što čitati iz informatike. Knjiga o informatici gotovo i nije bilo, a one koje su postojale redom su opisivale povijest razvoja računala i ništa više, pa se do literature dolazilo jako teško. A danas? Sve ti je dohvat ruke. I to ne iskoristiti je zločin. Pa nije škola jedino mjesto za učenje. Zbog takvog pristupa je škola svedena da malo jaču verziju vrtića, čuva djecu pod krovom na toplom i suhom.

 

crazy_luđak kaže...

U današnjem svijetu bogatom informacijama, a siromašnom znanjem popularna je tema 'kako naučiti nešto' tako da se iz silne količine informacija koje su nam danas dostupne izdvoji ono bitno. Puno manje tu igra ulogu talent ili nadarenost, a više jednostavno učenje i koncentracija.

 

Glavni inhibitor upijanju znanja su upravo distrakcije kojih nam danas, hvala bogu, ne fali.

 

EDIT: Jedna dobra knjiga na tu temu

Nadarenost propada ako se ne uoči na vrijeme i ako ne postoji uvjeti u društvu da se takve pojedince pogura da postanu još boljima. Mnogi nadareni su ostali "utopljeni" u prosjeku.

 

Miro kaže...
Drazen kaže...
Sto misliti o osobi koja se je prijavila na: elektrotehniku, strojarstvo, gradjevinu, pravo, medicinu.....
Nema pojma sto hoce! Hvala lijepo ako moram ici takvom doktoru.

 

Medicina je bila njegov primarni odabir, on se i pripremao s tim ciljem. A ostale fakultete je naveo jer mu to sustav dozvoljava, za svaki slučaj, tako rade i mnogi drugi (a na to koje faksove stavljaš na listu imaju utjecaja i predmeti koje plažeš na maturi, nemaš tu potpunu slobodu). Već sada zna da će specijalizirati kardiologiju, odnosno to mu je sljedeći cilj. Btw - spomenuo je da nema želju napustiti Hrvatsku, planira ostati ovdje nakon školovanja.

Sustav je dopuštao prijavu prevelikog broja fakulteta. Mislim da je prošle godine to bio broj 10. Pa mi nitko ne može tvrditi da je nekom fakultet broj 1 na popisu jednako važan kao i fakultet broj 8.

 

Ajar kaže...

eo i vašeg dopisnika, ex prosvjetara: u ovoj se državi učenje ne isplati

 

To je tvoje mišljenje s kojim se jako nikako ne mogu složiti. Nije svatko za posao prosvjetara.

 

Bukva kaže...

Ajmo se zapitati kakav bi on danas bio da ga se nije davilo sa povijesti, zemljopisom, hrvatskim i čime sve već, već da je svu svoju energiju i vrijeme posvetio predmetima koji mu trebaju uz buduće zanimanje.

 


 

 

Davilo? Ma što će tebi zemljopis kad imaš Google maps? Jelda? Što će ti povijest kad imaš razne portale koji će ti lijepo sve objasniti? Što će ti hrvatski kad se ubrzano razvijaju algoritmi za sažimanje teksta, pa uskoro nećeš trebati ni pisat?

 

Već danas imamo one koji ne razumiju vrijeme u kojem žive, a ovo što ti predlažeš je nešto što neki naši poslodavci jako zagovaraju: daj mi šljakera koji zna ono što meni treba, a za ostalo me nije briga. Platit ću ga malo, iskoristit ću ga do maksimuma i kasnije zamijeniti takvim novim šljakerom (ili češće, robotom).

 

BinHex kaže...

Gdje je logika da se prijaviš na 10 fakulteta, ito strojarstvo,gradjevina,ekonomija,medicina nidje veze s vezom.

Sadašnji ministar znanosti, prosvjete i sporta je prošle godine najavio da će za ovu godinu taj broj biti smanjen na 5. Ne znam je li tako i bilo.

9 godina
neaktivan
offline
Re: Kako se najlakše uči?
 npr. moglo napraviti prvi korak da uvede standard da sve nove učione moraju imati mjesta za maksimalno 20-25 učenika i da onda postojeće škole ili razbijaju razrede dok uđu u novu zgradu ili renoviraju staru ili da svi novoupisani razredi imaju toliko učenika.Pod uvjetom da je to ikako moguće.

Nije ni profesorima lako. 

I u boljim vremenima bi se postavilo pitanje tko će to financirati. Pojedinci iz privrede jako teško razumiju potrebu za kompletnim sustavom obrazovanja. Zašto? Zato jer taj sustav "ništa ne proizvodi". I onda se to ne može svesti u okvire investije i povrata te investicije kroz broj poizvoda prodanih na tržištu. Razgovaraj malo s privrednicima, pa ćeš to vrlo često čuti.

13 godina
neaktivan
offline
Re: Kako se najlakše uči?
BudalastoStvorenje kaže...
g12356 kaže...
Gremlin144 kaže...

Po mom misljenju trebalo bi od 1- 4 razreda biti sve normalno kao i sad, a kod viših 15 najslabijih iz A i B bi trebalo svrstat u jedan poseban di bi učitelji imali više strpljenja za njih.

Dobra ideja ali mislim da smanjenja broja učenika po razredu mora biti radi kvalitetnije nastave.

 

 

Jedan od problema ove ideje je da nadležno ministarstvo to ne može isfinancirati, a drugi problem je da nemaš ni dovoljno profesora ni prostorija u školama za izdavajanje u posebne razrede. Nisu to jedini problemi.

 

Eto,to bi trebalo biti dugoročni plan.više strategija nego plan.

Vječni izazivač na gostujućem terenu.Moj blog:http://thebluedrag.blogspot.com/ Svi smo mi jedna velika obitelj sa prezimenom Čovječanstvo
9 godina
neaktivan
offline
Re: Kako se najlakše uči?
Bukva kaže...
BudalastoStvorenje kaže...

Žalosno je vidjeti kako se u svakoj raspravi o školsktvu sva krivnja svali na profesore. 

 

Nije sva, ali nose ogromnu krivicu zbog trenutnog stanja u školstvu.

Obrazloži.

9 godina
neaktivan
offline
Re: Kako se najlakše uči?
Bukva kaže...

Da, jer definitivno ako kao jedan developer ne znaš nabrojati svojstva alkina ili objasniti van der waalsove sile, onda si nepismeni fah idiot...

Ovo, barem meni, u srednjoj nije bilo niti neko advanced znanje, već ili znaš ili sjedi jedan.

Kako ćeš ti uopće razumjeti potrebe posla jedne medicinske sestre, glazbenika u orkestru, krovopokrivača, automehaničara kad o ničemu, osim o programskom jeziku, ne znaš ništa ili vrlo malo? Kako ćeš klincu školarcu objasniti kako nastaje planina, što je to sisavac i odgovoriti na brojna druga pitanja koje kod kuće ispaljuje poput automata?

12 godina
offline
Kako se najlakše uči?

Spominjano je izdvajanje nakon 4. razreda na skupine vise i manje uspjesnih. To vec postoji u Njemackoj. U te prve 4 godine se vrlo lako procijeni za koji domet je određeni pojedinac sposoban (svatko tko radi u skolstvu je itekako toga svjestan) i po tome ih se svrstava u 3 razlicita tipa skola. Oni koji su nadareni/voljni uciti i raditi idu u gimnazije, a ostale svrstavaju u nize kategorije skola. Naravno moze se trudom prijeci u skolu vise kategorije, ali jako tesko. Ideja je da se odvoji zito od kukolja i omoguce kvalitetniji uvjeti za rad sposobnijima jer ce tako drustvo na kraju imati vise koristi. Tako da iz gimnazija nastavljaju dalje obrazovanje na fakultetima, a ostali krecu na posao. Sistem nije savrsen, ali je puno ucinkovitiji od nasega u kojemu ne postoji apsolutno nikakav oblik sankcioniranja i gdje svatko MORA zavrsiti osnovnu skolu po svaku cijenu.

Moj PC  
4 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Kako se najlakše uči?
BudalastoStvorenje kaže...
Bukva kaže...
BudalastoStvorenje kaže...

Žalosno je vidjeti kako se u svakoj raspravi o školsktvu sva krivnja svali na profesore. 

 

Nije sva, ali nose ogromnu krivicu zbog trenutnog stanja u školstvu.

Obrazloži.

Zašto braniš nastavnike u ovom slučaju kada ne znaš situaciju u kakvoj sam osobno bio?

Ako je dobar predavač, onda neće 25 učenika od 30 ići dodatno na instrukcije kako bi položilo ispit.

 

Kao zgubidan i neodgovorna mlada osoba kakva sam bio, sada znam povremeno davati instrukcije iz matematike srednjoškolcima i dobivaju redovito 4-5 na ispitima (a prije toga su imali 1).

Znači potrebno im je da im netko da malo pažnje i netko kome mogu postaviti pitanje bez srama. Smatram da i sam nisam osjetio takvu atmosferu na nastavi kao učenik i kolege koji su imali

naklonost nastavnika jer su bili simpatični, dragi i mirni su imali znatno više ocjene od mene i učili pod puno boljim uvjetima.

 

Ponavljam, sistem školstva je diskfunkcionalan i iznimno zahtjevan. Nije to za svakoga, a većina nastavnika nema kvalifikacije da ovlada grupom od 30 mladih ljudi.

Iskreno cijenim ljude koji su to uspjeli i naravno da su plaće koje dobivaju ti ljudi sramotne za odgovornost koju snose.

 

14 godina
offline
Kako se najlakše uči?

Ljudi, koliko se vi stvarno sjećate što ste učili u školi? Proveli smo minimalno 8 godina osnovne i 4 godine srednje je većina ljudi završila. I što vam je ostalo od tih 12 god.

Čuli ste za koji element iz kemije, nešto iz fizike, dosta iz povijesti ali u biti ostale su vam osnove matematike i hrvatskog. Znate čitat i pisat i to je to. Hardcore edukacija je tek na fakultetu. A pravo znanje se stjeće tek u praksi.

 

Ja ne žalim što sam proveo svo to vrijeme u školi, i ne umanjujem društveni aspekt odlaska u školu, a da ne spominjem koja je alternativa školi, znači ulica, droga, loše društvo, idr.

 

Ali ako želiš prolazit sa 4-5 ti moraš štrebat, ne učit sa razumjevanjem, nego na silu pamtit neke podatke koji ćeš ionako zaboravit. I to je po meni stupidno. Jeli mora tako bit? Nemam pojma, ali čisto sumljam. Jeli škola mora bit dosadna? Ne vjerujem u to.

 

Općenito ne znam kako će se tradicionalno školstvo nosit sa ovim novim načinom života, dostupnosti interneta i mobilnim uređajima. Po meni ne treba bit šaban i treba prihvatit te nove trendove tj. iskoristit ih u edukativne svrhe, implementirati u sustav.

 
8 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Re: Kako se najlakše uči?
sliver kaže...

Zašto braniš nastavnike u ovom slučaju kada ne znaš situaciju u kakvoj sam osobno bio?

Ako je dobar predavač, onda neće 25 učenika od 30 ići dodatno na instrukcije kako bi položilo ispit.

 

Kao zgubidan i neodgovorna mlada osoba kakva sam bio, sada znam povremeno davati instrukcije iz matematike srednjoškolcima i dobivaju redovito 4-5 na ispitima (a prije toga su imali 1).

Znači potrebno im je da im netko da malo pažnje i netko kome mogu postaviti pitanje bez srama. Smatram da i sam nisam osjetio takvu atmosferu na nastavi kao učenik i kolege koji su imali

naklonost nastavnika jer su bili simpatični, dragi i mirni su imali znatno više ocjene od mene i učili pod puno boljim uvjetima.

 

Ponavljam, sistem školstva je diskfunkcionalan i iznimno zahtjevan. Nije to za svakoga, a većina nastavnika nema kvalifikacije da ovlada grupom od 30 mladih ljudi.

Iskreno cijenim ljude koji su to uspjeli i naravno da su plaće koje dobivaju ti ljudi sramotne za odgovornost koju snose.

 

 

Nisi obrazložio prethodno napisanu poruku, pa sam od tebe tražio da obrazložiš napisano.

 

Meni su profesori tijekom života pokazivali smjer i otvarali perspektivu, a dalje sam radio više manje sam. I roditelji su tu imali veliku ulogu, pa mogu reći da imam fenomenalne roditelje. Jesam li bio zadovoljan svim profesorima? Naravno da ne. Neki su mi radili i konkretnu štetu. Svejedno sam se izborio da završim sve škole pred sobom i ostvarim ono što sam si zacrtao.

 

"Znači potrebno im je da im netko da malo pažnje i netko kome mogu postaviti pitanje bez srama." - a zašto bi se sramio? Zašto je normalno da u inozemstvu učenici i studenti svojim profesorima non stop postavljaju pitanja, a ovdje je to sramota? Objasni.

 

 

 

 

9 godina
neaktivan
offline
Re: Kako se najlakše uči?
KIKI3ooo kaže...

Ljudi, koliko se vi stvarno sjećate što ste učili u školi? Proveli smo minimalno 8 godina osnovne i 4 godine srednje je većina ljudi završila. I što vam je ostalo od tih 12 god.

Čuli ste za koji element iz kemije, nešto iz fizike, dosta iz povijesti ali u biti ostale su vam osnove matematike i hrvatskog. Znate čitat i pisat i to je to. Hardcore edukacija je tek na fakultetu. A pravo znanje se stjeće tek u praksi.

 

Ja ne žalim što sam proveo svo to vrijeme u školi, i ne umanjujem društveni aspekt odlaska u školu, a da ne spominjem koja je alternativa školi, znači ulica, droga, loše društvo, idr.

 

Ali ako želiš prolazit sa 4-5 ti moraš štrebat, ne učit sa razumjevanjem, nego na silu pamtit neke podatke koji ćeš ionako zaboravit. I to je po meni stupidno. Jeli mora tako bit? Nemam pojma, ali čisto sumljam. Jeli škola mora bit dosadna? Ne vjerujem u to.

 

Općenito ne znam kako će se tradicionalno školstvo nosit sa ovim novim načinom života, dostupnosti interneta i mobilnim uređajima. Po meni ne treba bit šaban i treba prihvatit te nove trendove tj. iskoristit ih u edukativne svrhe, implementirati u sustav.

 

Nemoj SUMLJATI, nego sumnjati.

 

Škola je jedna od prvih velikih obaveza u životu i klincu nikada nije milo i drago pola dana provesti u zatvorenom, a do jučer se još slobodno igrao cijele dane. Takav je život. Čekaj dok počne raditi, pa provede 10, 12, 14 i više sati na poslu, dok mu ekipa na Fejsu stavlja fotke iz noćnih provoda i putovanja po svijetu. Kakva će to frustracija biti.

 

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 31.8.2014 17:16 (BudalastoStvorenje).
14 godina
online
Re: Kako se najlakše uči?
wifi kaže...
jocommb kaže...

Po meni su za neucenje ili neznanje ucenja najvise krive osnovne skole....ocjene se djele nerealno....puno profesora nezna prenjet znanje pa to nadoknaduje ocjenama... i onda djete dode u srednju i okine fino godinu i nikom nije jasno sta je a u biti nezna uciti.... sam sam proso taj put i jako je gadan....i ako se nenauci uciti kroz srednju nece se bas provest ni na faksu jer naravno veze se jedno na drugo...

 

redom... za neucenje je kriv sam ucenik odnosno njegovi roditelji, za neznanje krivica moze bit podjeljena... ocjene se doista dijele nerealno, a clanci u crnoj kronici su razlog za to, jer profesor koji drzi do svog predmeta je za razliku od prije 20-30 godina kad je bia postovan, sada ismijan i na njega se vrse raznorazni pritisci. uostalom, ako se svugdje dile ocjene, onda bi jedan realan ocjenjivac moga nekome unistit upis. rjesenje za to je uvodjenje male mature gdje bi se neovisno ispitivalo znanje ili cak neovisni godisnji/polugodisnji ispiti iz predmeta koji bi se morali pisati istovremeno kao i kad je drzavna matura u pitanju... sto se tice znanja profesora, reka bi sto ocekivati... pa vise zarade ljudi na naplatnim kucicama HAC-a nego profesori. isto tako, ne postoji vrednovanje znanja i sposobnosti, pa ti ispada isto, radia ti svoj posa posteno i predano ili ofrlje, isto ti izidje... ipak, nije sva krivica ni na profama - hint roditelji! 

djete dodje u srednji i nastavi svojim ustaljenim neradom... i onda naravno pada... i onda imas opet clanke u novinama u kojima se proziva principijelne profesore jer bacaju "nevinu" dicu koja ne uce... i onda opet imas isti shit, ili ces bit u novinama, po inspekcijama itd. ili ces opet poklanjat ocjene dok se dite ne upise na fakultet i onda konacno okine kao nikad u zivotu! i to vec na prvoj godini jer ga tamo nitko ne je.e dva posto, i nikog nije brige oces dolazit jer ako neces nema potpisa, oces ucit, jer ako neces roknes, i jesu ti doma svi happy ili su ajme, jer to se nikog ne tice. imas svoj zivot i sto ces s njim napravit tvoj je izbor... zato, neovisno o skolskom sustavu, za neznanje je u konacnici krivac samo jedan - UCENIK, jer sve ima na raspolaganju danas, samo ne vrimena i volje... jer triba se igrat na komp, pucat selfije, visit po fejsu, cak i na satu... 

 

neslazem se jer nije da nisam htio uciti nego mi se sve okrenilo nabrzaka i jos plus sto nisam tolko problema imo iz predmeta koji se mogu nastrebat nego me matematika ubijala i svaki predmet koji je imo i matematike u sebi ubijao me je..... onda dalje, kako mozes krivit roditelje (ovdje mislim na normalne a ne neke nedaj boze neke kako bi nazvo "ojebine" koji se i o sebi nebrinu a kamoli djeci) mojima je na prvom mjestu bila skola i nisam moro nista radit ako sam imo zadace il ucenja.... i zadnje ucienik ide u skolu da bi naucio gradivo i naucio ucit, za prvo se nisam osobito trudio i s 5 sam prolazio a drugo nisam naucio.... i samo da znas nisam djete fejsa....nisam imo ni plejke ni kompa a i prvi mobitel sam dobio u 3. srednje tek....i kao sto sam vec napiso nije da nisam htjeo ucit jednostavno previse toga se okrenilo u premalo vremena i malo teza skola....kad sam otreso godinu na elektrotehnici prebacio sam se za elektronicara-mehanicara i tu sam opet s 4-5 prolazio (opet mi je tu prevelika razlika izmedu skola isto sto mi nije dobro)... ali tu sam bar praksu imo deset puta jacu nego u cetverogodisnjoj elektrotehnickoj.... 

VenAtoR#2231
13 godina
neaktivan
offline
Kako se najlakše uči?

Nažalost ono što je vani normalno i dobro u ovoj državi je nenormalno i loše.

Vječni izazivač na gostujućem terenu.Moj blog:http://thebluedrag.blogspot.com/ Svi smo mi jedna velika obitelj sa prezimenom Čovječanstvo
Moj PC  
1 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Re: Kako se najlakše uči?
BudalastoStvorenje kaže...
Bukva kaže...

Da, jer definitivno ako kao jedan developer ne znaš nabrojati svojstva alkina ili objasniti van der waalsove sile, onda si nepismeni fah idiot...

Ovo, barem meni, u srednjoj nije bilo niti neko advanced znanje, već ili znaš ili sjedi jedan.

Kako ćeš ti uopće razumjeti potrebe posla jedne medicinske sestre, glazbenika u orkestru, krovopokrivača, automehaničara kad o ničemu, osim o programskom jeziku, ne znaš ništa ili vrlo malo? Kako ćeš klincu školarcu objasniti kako nastaje planina, što je to sisavac i odgovoriti na brojna druga pitanja koje kod kuće ispaljuje poput automata?

 

Nigdje nije covjek rekao da ne treba znati osnove, ali za razumijevanje gradiva treba uloziti odredenu kolicinu vremena.

 

Ako se to potrebno vrijeme zrtvuje na racun pamcenja datuma odvijanja svih vaznih bitaka u ljudskoj povjesti, pamcenje tipa klime na filipinima, racunanje broja atoma u odredenoj masi neke materije i ostala znanja koja imaju jako ograniceni rok trajanja - onda na kraju neces razumjeti ni osnove ni dubinu.

Ja u bilo koje doba dana biram barem razumjeti osnove nego ne znati ni jedno ni drugo.

 

Zbog takvog edukacijskog sustava i jesam tokom svih svojih prelaska na visu razinu skolovanja morao ponovo uciti osnove (u svoje slobodno vrijeme naravno) koje sam vec jednom ucio. Zasto? Jer se to moralo odraditi povrsno i "na brzaka" uz program koji zahtjeva plasiranje ogromnih kolicina podataka - koji ce se do iduce godine zaboraviti.

Poruka je uređivana zadnji put ned 31.8.2014 17:49 (DanijelX).
10 godina
offline
Kako se najlakše uči?

nikad nisam znao pravilno učiti, kod mene je bilo: ako me nešto zanima jednostavno sam pohvatao/savladao sve na satu i nisam imao uopće potrebe učiti ili ako me nešto nije zanimalo/bilo mi je dosadno onda sam naštrebao napamet gradivo. naravno matematika je bila izuzetak, nit sam podnosio predmet nit profesora, nju sam okinio u 3 od 4 godine srednje {#}

Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Re: Kako se najlakše uči?
DanijelX kaže...

 

Nigdje nije covjek rekao da ne treba znati osnove, ali za razumijevanje gradiva treba uloziti odredenu kolicinu vremena.

 

Ako se to potrebno vrijeme zrtvuje na racun pamcenja datuma odvijanja svih vaznih bitaka u ljudskoj povjesti, pamcenje tipa klime na filipinima, racunanje broja atoma u odredenoj masi neke materije i ostala znanja koja imaju jako ograniceni rok trajanja - onda na kraju neces razumjeti ni osnove ni dubinu.

Ja u bilo koje doba dana biram barem razumjeti osnove nego ne znati ni jedno ni drugo.

 

Zbog takvog edukacijskog sustava i jesam tokom svih svojih prelaska na visu razinu skolovanja morao ponovo uciti osnove (u svoje slobodno vrijeme naravno) koje sam vec jednom ucio. Zasto? Jer se to moralo odraditi povrsno i "na brzaka" uz program koji zahtjeva plasiranje ogromnih kolicina podataka - koji ce se do iduce godine zaboraviti.

 

Pa ne može znati osnove kad mu se ne da učiti. Osim ako nije Johhny Mnemonic ili Lucy (najnoviji film u kinu).

 

Kako ćeš razumjeti što se upravo zbiva u Ukrajini ako ne vladaš osnovnim povijesnim činjenicama europske i svjetske povijesti barem za 20. stoljeće? Kako ćeš razumjeti zašto ćeš nas sutra potopiti kiša, kad ne znaš ni gdje europske ciklone nastaju? I tako dalje.

 

Školovanje ne znači samo učiti u školi. To znači i provesti jedan dio svog života učeći sam. Osim u gornja dva slučaja (Johhny Mnemonic i Lucy).

 

"uz program koji zahtjeva plasiranje ogromnih kolicina podataka - koji ce se do iduce godine zaboraviti." - Hehe, ogromnih količina podataka? Ako je to ogromna količina, a kako ćeš tek nazvati ono što slijedi?

 

 

 

 

 

9 godina
neaktivan
offline
Re: Kako se najlakše uči?

Pa ne može znati osnove kad mu se ne da učiti. Osim ako nije Johhny Mnemonic ili Lucy (najnoviji film u kinu).

 

Upravo tako, prvi problem naseg skolstva je nesposobnost motiviranja ucenika. A demotiviranje glupostima poput strebanja na pamet tocnih datuma dodatno pogorsava stvar.

 

 

 

Kako ćeš razumjeti što se upravo zbiva u Ukrajini ako ne vladaš osnovnim povijesnim činjenicama europske i svjetske povijesti barem za 20. stoljeće? Kako ćeš razumjeti zašto ćeš nas sutra potopiti kiša, kad ne znaš ni gdje europske ciklone nastaju? I tako dalje.

 

Da, upravo to. Kako ce to danas razumjeti, kad mu se tokom skolovanja vrijeme trosilo na ucenje datuma umjesto na zasto i kako? Umjesto da se ucenicima pokusa dati razumjevanje globalne slike neke tematike, najvise vremena se trosi na treniranje recitiranja pjesmica. I dalje mislim da je vaznije znati smjestiti neki dogadaj u globalni sliku, nego na cak dva tjedna znati da li se dogodio u ponedjeljak ili utorak. Ako ce mu ikad trebat tocan datum, pogledat ce na wikipediji - ako ce trebat povezat neki dogadaj sa nekim drugim dogadajem - tu mu ni wikipedija nece pomoci aku su umjesto generalne slike bavili strebanjem datuma.

 

 

"uz program koji zahtjeva plasiranje ogromnih kolicina podataka - koji ce se do iduce godine zaboraviti." - Hehe, ogromnih količina podataka? Ako je to ogromna količina, a kako ćeš tek nazvati ono što slijedi?

 

Na poslu dnevno kopam po suhoparnim tehnickim dokumentima, specifikacijama i standardima koji necesto imaju i po par tisuca stranica, te nasuprot tome i dalje smatram da se ucenike bombardira ogromnom kolicinom informacija.

 

Da se ta kolicina sastoji i od jedne jedine informacije tipa na koji dan se odvila Krbavska bitka ili zapocela operacija Barbarossa, i dalje bi smatrao da je to nepotrebno ogromna kolicina informacije. Zasto? Jer je taj datum potpuno i apsolutno beskorisna informacija cije je ucenje vrijedanje zdravog razuma onog komu se namece da je mora ucit. Zasto? Ne zato jer mu ta informacija nikad nece trebat, nego zato jer ju nikad u svojem zivotu nece trebat znati na pamet. Ako mu kad zatreba, ima biljeske, ima biljeznicu, ima knjigu, a danas ima i internet.

 

Svaku sekundu koju ucenik potrosi na strebanje datuma pocetka operacije Barbarose ili Karbavske bitke umjesto na uzroke i posljedice tih dogadaja, svaku sekundu koju ucenik potrosi na strebanje godisnjeg broj tornada u nekoj drzavi umjesto na opcu sliku - je potpuno beskorisno i nepovratno izgubljena sekunda njegovog zivota i u tom trentuku se s razlogom osjeca ko budala.

Poruka je uređivana zadnji put ned 31.8.2014 19:31 (DanijelX).
9 godina
neaktivan
offline
Re: Kako se najlakše uči?
BinHex kaže...

Gdje je logika da se prijaviš na 10 fakulteta, ito strojarstvo,gradjevina,ekonomija,medicina nidje veze s vezom.

Pa nije se prijavio na 10 fakulteta ko što ti misliš... sustav ti omogućava da staviš fakulteta koliko oćeš i onda moraš upisat na koji upadneš, znači on je znao da će sigurno upast na sve zato i jest dodao sve te fakultete - da se malo ku**i - ali i  ima pravo na to;)

 

Tonči kaže...

Da, idemo malo iz obrazovanja rezati sve što se tebi nije sviđalo u školi, tako ćemo dobiti nepismene fah idiote kojima uglavnom ništa nije jasno van vrlo, vrlo uskog segmenta nečega što će ionako biti skoro nebitno.ž

 

How about NO?

 

Pa zar nije upravo takav slučaj... mi u školama (pogotovo gimnazije) imamo nekih 17 predmeta i sve učimo u veliku širinu. Ali velik dio toga učenike ne zanima i zato uče kampanjski i sve napamet, tako da nauče samo za test ili odgovor i zaborave sve u roku od tjedan dana ili manje. Kako to da neke europske države (poput Finske) imaju daleko manje zahtjevnje programe a 'šišaju' naše učenike kad se radi testiranja učenika iz matematike, logike, znanosti itd. Znači li to da smo kao narod glupi ili da bi se mogao poboljšati školski sustav?

 

Nipošto ne kažem da bi zato trebalo ukinuti pojedine predmete, ali bilo bi bolje da se stavi naglasak na razumijevanje gradiva i razvijanje sposobnosti kritičkog mišljenja nego da se utopimu u moru informacija koje većini neće biti potrebne.

 

DanijelX kaže...

 

Nigdje nije covjek rekao da ne treba znati osnove, ali za razumijevanje gradiva treba uloziti odredenu kolicinu vremena.

 

Ako se to potrebno vrijeme zrtvuje na racun pamcenja datuma odvijanja svih vaznih bitaka u ljudskoj povjesti, pamcenje tipa klime na filipinima, racunanje broja atoma u odredenoj masi neke materije i ostala znanja koja imaju jako ograniceni rok trajanja - onda na kraju neces razumjeti ni osnove ni dubinu.

Ja u bilo koje doba dana biram barem razumjeti osnove nego ne znati ni jedno ni drugo.

 

Zbog takvog edukacijskog sustava i jesam tokom svih svojih prelaska na visu razinu skolovanja morao ponovo uciti osnove (u svoje slobodno vrijeme naravno) koje sam vec jednom ucio. Zasto? Jer se to moralo odraditi povrsno i "na brzaka" uz program koji zahtjeva plasiranje ogromnih kolicina podataka - koji ce se do iduce godine zaboraviti.

Slažem se.

Poruka je uređivana zadnji put ned 31.8.2014 19:48 (Fisco).
9 godina
neaktivan
offline
Re: Kako se najlakše uči?
DanijelX kaže...

Svaku sekundu koju ucenik potrosi na strebanje datuma pocetka operacije Barbarose ili Karbavske bitke umjesto na uzroke i posljedice tih dogadaja, svaku sekundu koju ucenik potrosi na strebanje godisnjeg broj tornada u nekoj drzavi umjesto na opcu sliku - je potpuno beskorisno i nepovratno izgubljena sekunda njegovog zivota i u tom trentuku se s razlogom osjeca ko budala.

 

Mislim da si prvim dijelom rečenice uvrijedio sve profesore povijesti. Čisto sumnjam da postoji i jedan koji klincima ne objasni uzroke i posljedice pojedinih događaja.

 

Sve ostalo mi se više ne da komentirati jer se vrtimo u krugu. RTL-ovci su danas u vijestima u 18:30 imali prilog o malom nogometašu iz familije Sharbini. Mali je talent. U tom prilogu su bile izrečene rečenice koje sam i sam napisao u sličnom obliku (motivirana familija, rad i cilj pred sobom), pa mi je drago da tu i tamo čujem i vidim da neki ljudi ipak razumiju kako ostvariit neki cilj u životu.

 

 

 

 

16 godina
neaktivan
offline
Kako se najlakše uči?

Netko je reka kako roditelji nisu krivi? Kako nisu? Evo pitajte roditelje koji dolaze na informacije i roditeljske sastanke o cijoj se dici najvise prica, o kojim problemima? Upravo o onoj dici ciji roditelji uopce ne dolaze na te roditeljske ni na primanja. I onda tako 15, 20 budala moze izdvojit svoje vrime da bi slusali probleme koje stvaraju necija druga dica, a oni koji bi tribali bit tu i podnit svu paljbu, su valjda zauzeti, imaju pametnijeg posla... bar do kraja skolske godine kad nakon sto se profesor rijesi pritiska ucenika dobije pritisak roditelja jer njihovo dite je milo, drago, potrosili su par tisuca na repeticije, ucilo je, bla, bla, i kako je onda moguce da nema tri ciste... e pa moguce je!

 

sto se tice dijeljenja razreda, na "pametnije" i "gluplje", to vjerojatno u hrvatskoj nikad nece proc, ne zbog toga sto nije izvedivo, vec zbog roditelja malih genijalaca koji izmisljaju toplu vodu... da stvar bude tragicnija, neki mainstream portali uredno prenose gluposti u kojima genijalci otkrivaju perpetum mobile... a ti su jos i dobri, jer bar nesto "izmisljaju", dok ostatak na satu zjaci, i onda ocekuju da se asevi na kraju posuse... realno stanje u skolstvu, bar kad su ocjene u pitanju je puno tragicnije... pa kvragu, za dovoljan iz matematike na drzavnoj maturi dovoljno je rijesit 25% zadataka!!! to nije as, to je nula! 

 

kad je ucenje u pitanju, tragicno je da dica danas ocekuju doslovce SVE na pladnju, iako im materijala za ucenje ima na pretek i na svakom koraku. pronadjite mi nekoga tko jos provodi tjedne i misece u knjiznici kako bi napisa seminar, maturalni ili nesto deseto. pa ovo sto se sada predaje kao zavrsni rad se copy pastea i google translatea u roku 10min. vjerojatno vise vrimena izgube za stavit broj 1 na trecu stranicu maturalnog nego na sam tekst. jer ni to jada ne znaju... 

 

siroko znanje, bar neko osnovno potrebno je svima. a danas se pod izlikom smartphonea pokusava ubit sve moguce grane... pa sto ce ti matematika kad imas digitron, sto ce ti povijest kad imas google, sto ce ti kemija kad nikad neces nista misat (jel se netko jos iz osnovne sica VUK-KUV... eto ima sto godina, a meni je to i dalje na pameti), sto ce ti elektronika kad ces programirat, sto ce ti mehanika kad ces bit trgovacki putnik... e pa triba... 

 

profesori, za razliku od prije 20 godina imaju samo papirne mjere kojima mogu mahat uceniku, a zapravo s njima nemos ni guzicu obrisat... daj u srednju ista prava kao na faksu, prica bi se jaaaako brzo prominila... nedolasci, nema potpisa, ne prodjes kolokvije i ispit, padas... a dok god je srednja nekome sprdacina, dotle ce to ucenici iskoristavat... 

 
9 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Kako se najlakše uči?
BudalastoStvorenje kaže...
Bukva kaže...
BudalastoStvorenje kaže...

Žalosno je vidjeti kako se u svakoj raspravi o školsktvu sva krivnja svali na profesore. 

 

Nije sva, ali nose ogromnu krivicu zbog trenutnog stanja u školstvu.

Obrazloži.

Krenimo od hiperinflacije odlikaša i to što je danas pod normalno uzimati instrukcije.

 

BudalastoStvorenje kaže...

 

Kako ćeš razumjeti zašto ćeš nas sutra potopiti kiša, kad ne znaš ni gdje europske ciklone nastaju? I tako dalje.

 

Da, definitivno ljudima koji su prije koji mjesec ostali bez svega u poplavama je trebalo objasniti nastanak ciklona koje zahvaćaju Europu. To bi sigurno popravilo situaciju.

 

Koga, najozbiljnije, boli neka stvar kako nastaju ciklone? Ima ljudi koji se time bave i koji to proučavaju i koji su plaćeni za to. Isto tako kao što ti ne razmišljaš o, ne znam, renderiranju HTML elemenata u browseru koja pristupiš ovom forumu ili kako tvoje računalo i bugov server komuniciraju, isto tako mene ne zanima kako i gdje nastaju ciklone.

You can patch technical vulnerabilities as they evolve, but there is no patch for stupidity, or rather gullibility. - Kevin Mitnick
15 godina
odjavljen
offline
Re: Kako se najlakše uči?
Fisco kaže...
BinHex kaže...

Gdje je logika da se prijaviš na 10 fakulteta, ito strojarstvo,gradjevina,ekonomija,medicina nidje veze s vezom.

Pa nije se prijavio na 10 fakulteta ko što ti misliš... sustav ti omogućava da staviš fakulteta koliko oćeš i onda moraš upisat na koji upadneš, znači on je znao da će sigurno upast na sve zato i jest dodao sve te fakultete - da se malo ku**i - ali i  ima pravo na to;)

 

Tonči kaže...

Da, idemo malo iz obrazovanja rezati sve što se tebi nije sviđalo u školi, tako ćemo dobiti nepismene fah idiote kojima uglavnom ništa nije jasno van vrlo, vrlo uskog segmenta nečega što će ionako biti skoro nebitno.ž

 

How about NO?

 

Pa zar nije upravo takav slučaj... mi u školama (pogotovo gimnazije) imamo nekih 17 predmeta i sve učimo u veliku širinu. Ali velik dio toga učenike ne zanima i zato uče kampanjski i sve napamet, tako da nauče samo za test ili odgovor i zaborave sve u roku od tjedan dana ili manje. Kako to da neke europske države (poput Finske) imaju daleko manje zahtjevnje programe a 'šišaju' naše učenike kad se radi testiranja učenika iz matematike, logike, znanosti itd. Znači li to da smo kao narod glupi ili da bi se mogao poboljšati školski sustav?

 

Nipošto ne kažem da bi zato trebalo ukinuti pojedine predmete, ali bilo bi bolje da se stavi naglasak na razumijevanje gradiva i razvijanje sposobnosti kritičkog mišljenja nego da se utopimu u moru informacija koje većini neće biti potrebne.

Bukva zagovara nešto drugo, ukidanje gradiva, a ne modernizaciju i optimizaciju. On bi radije stvarao idiote. Možda ima pravo, ovoj zemlji ionako ne treba ništa drugo. :)

 

 

Sve što napišem moj je osobni stav i ne odražava nužno stav Bug d.o.o.
15 godina
neaktivan
offline
Re: Kako se najlakše uči?
Tonči kaže...
... On bi radije stvarao idiote. Možda ima pravo, ovoj zemlji ionako ne treba ništa drugo. :)

Mislim da ih već ima dovoljno.

Origin: F4stReload ----- | ----- Nema na čemu! ----- | ----- Google is your friend !
15 godina
offline
Re: Kako se najlakše uči?
Tonči kaže...

Bukva zagovara nešto drugo, ukidanje gradiva, a ne modernizaciju i optimizaciju. On bi radije stvarao idiote. Možda ima pravo, ovoj zemlji ionako ne treba ništa drugo. :)

 

 

A odakle si ti to uspio izvući? Odnosno bolje pitanje - objasni mi razliku između ukidanja s jedne strane i modernizacije i optimizacije s druge strane.

 

Ja sam reko - zamislimo gdje bi Mislav bio da ga se nije davilo sa zemljopisom i povijesti, već da je mogao to vrijeme i energiju posvetiti medici, a ti si odmah skočio sa nepismenim fah idiotima.

Postoji ogromna razlika između toga da se uči da postoji zimzeleno i listopadno drveće i, recimo, koja flora se na kojoj visini nalazi u Južnoj Americi. 

Možda si ti u školi učio samo ono gradivo koje ti je trebalo za prolaz, pa ti se čini da bi bez njega bio nepismen... 

You can patch technical vulnerabilities as they evolve, but there is no patch for stupidity, or rather gullibility. - Kevin Mitnick
15 godina
offline
Re: Kako se najlakše uči?
Bukva kaže...

Koga, najozbiljnije, boli neka stvar kako nastaju ciklone? Ima ljudi koji se time bave i koji to proučavaju i koji su plaćeni za to. Isto tako kao što ti ne razmišljaš o, ne znam, renderiranju HTML elemenata u browseru koja pristupiš ovom forumu ili kako tvoje računalo i bugov server komuniciraju, isto tako mene ne zanima kako i gdje nastaju ciklone.

Zato što ljudsko znanje konstantno napreduje, dok se zbog eksponencijalnog povećanja inputa informacija koju osoba, čak i uz najednostavnije zanimanje mora, obraditi povećava i sposobnost pamćenja tih informacija.

 

Debata se vodi da li pristupačnost informacija dovodi do smanjenja memorije ili do pravilnijeg "katalogiziranja" dobivenih informacija, osobno sam pobornik (što je prelagani izraz jer ovaj prvi nema dokaza osim ako se statistički nebitan broj pomodnih tinejđera uzima kao apsolutna većina) ovog potonjeg.

 

Nitko ne govori da moraš nešto saznati, ali ne postoji niti jedan razumni razlog zašto to ne učiniti osim "ne da mi se".

Jedini problem kojeg ti imaš je "samostalni pronalazač smisla", jer si sam pronašao nešto što voliš raditi pa te je pomanjkanje mentorstva tijekom obrazovanja navelo na mišljenje da je izbor loš za pojedinca te bi se trebalo fokusirati isključivo na odabir, a ne na spektar izbora.

 

Lijepo je da je sve više pojedinaca sposobno za činjenje pravoremenih odluka, no to ne znači da treba ukidati izbor - dapače treba učiniti sve da bi se i statistički lošijem pojedincu izbor što više približio.

 

Kao i sa svime u razvoju civilizacije, našli smo se u situaciji kada je neodabir obrazovanja poštovani izbor iako ne postoji niti jedan argument zašto takav izbor zaslužuje poštovanje. To se čini iz razloga jer se brka termin obrazovanja sa kolokvijalnim izrazom štrebanje (što čine i najučeniji ljudi), umjesto da se shvati da je svaki oblik napredovanja jedan od vidova obrazovanja. Bilo to u rezbarenju drveta ili u biotehnologiji, nebitno je.

 

Saznavanje zašto nastaje cikolna ubrzo će postati norma, standard, prosjek. Izuzeno je glupo od pojedinca izjavljivati ovakve rečenice, pogotovo ako je i sam prošao kroz proces sustavnog obrazovanja.

 

Ima ljudi koji se time bave je najegoističnija izjava koja se apsolutno ne tiče nikoga osim onoga tko je to izjavio te samim time se, oprosti, može izjaviti da koga boli neka stvar za takvo mišljenje.

 

Matematički rečeno: [(kompleks pomanjakanja mentora + racionalizacija vlastitih odabira) * precjenjivanje vlastitog rada]2(nametanje vlastitog puta ostalima) = Bukva razmišljanje ≈ Fah ukalupljivanje.

 

EDT: fale zagrade :)

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
Poruka je uređivana zadnji put ned 31.8.2014 22:36 (wyks).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Kako se najlakše uči?
Bukva kaže...
Tonči kaže...

Bukva zagovara nešto drugo, ukidanje gradiva, a ne modernizaciju i optimizaciju. On bi radije stvarao idiote. Možda ima pravo, ovoj zemlji ionako ne treba ništa drugo. :)

 

 

A odakle si ti to uspio izvući? Odnosno bolje pitanje - objasni mi razliku između ukidanja s jedne strane i modernizacije i optimizacije s druge strane.

 

Ja sam reko - zamislimo gdje bi Mislav bio da ga se nije davilo sa zemljopisom i povijesti, već da je mogao to vrijeme i energiju posvetiti medici, a ti si odmah skočio sa nepismenim fah idiotima.

Postoji ogromna razlika između toga da se uči da postoji zimzeleno i listopadno drveće i, recimo, koja flora se na kojoj visini nalazi u Južnoj Americi.

Možda si ti u školi učio samo ono gradivo koje ti je trebalo za prolaz, pa ti se čini da bi bez njega bio nepismen...

  Kako to misliš gdje bi bio, jedina opcija je da postane kardiolog sa 18 godina tj. da ubrza razvoj. Dalje samo šljaka i plaća porez dok ga država tlači i ne odluči da mu je dosta i ode van.

15 godina
odjavljen
offline
Kako se najlakše uči?

@Bukva - postoji cijeli niz argumenata o tome zašto je opće obrazovanje dobro, korisno i nužno. Ali, kako je svijet stvarno u qrcu, i ja imam sve manje slobodnog vremena pa ga najmanje mislim trošiti na elaborate o tome. U ovakvoj raspravi sudjelujem samo zato što mi je tema zanimljiva i drag originalan autor, ali sam odavno napustio ideju da je na forumima moguće nekome nešto objasniti. Mislim da bi odabire koji se djeci nameću već tijekom osnovne škole, trebalo odgoditi što je više moguće, poželjno do kraja srednje. Djeca od 15 godina nisu dovoljno zrela da odlučuju o svom životu na način da biraju svoje buduće zanimanje.

 

Slažem se da je gradivo potrebno optimizirati, opterećenje smanjiti i reformirati način kako se predaje, ali to nije drastično rezanje povijesti, geografije, književnosti ili umjetnosti, već nešto posve drugo. No, bilo kakva reforma obrazovnog sustava tražila bi trošenje proračunskog novca, a "gospodi" koja o tome odlučuje daleko je važnija guzica u grijanoj koži Audija A6, tako da taj film nećemo gledati.

 

Hiperinflacija odlikaša koji zapravo nemaju pojma, rezultat je hrpe čimbenika u društvu, od sve lošijeg položaja obrazovnih djelatnika pored učenika i roditelja, do zastarjelog sustava i korupcije, a između ostalog i generacijski je nusprodukt same sebe. Mit o pametnim i obrazovanim Hrvatima sve je više vic, fakulteti su nam ispali sa svih lista, neki akademski djelatnici su crackpoti koji se bave pseudoznanošću (koju glupi narod guta k'o cedevita bombone), mediji su kakvi već jesu, lektori gotovo više nigdje ne postoje, a prosjek čitanja knjiga je takav da je pravi misterij odakle izdavači plaćaju struju.

 

Tako da ne, ne treba učiti ništa. Neka fino svatko nauči samo gdje je jug (to mu je dosta da zna kupit' stan), povijest će već naučiti od Thompsona, glazbeni se ne cijeni na stadionima, hrvacki još manje (padež za "cigane" i "pederu" lako nauči), a od onoga što želi učiti, nek' već samo odabere na Steamu.

Sve što napišem moj je osobni stav i ne odražava nužno stav Bug d.o.o.
Poruka je uređivana zadnji put ned 31.8.2014 23:22 (Tonči).
Moj PC  
6 0 hvala 0
15 godina
offline
Kako se najlakše uči?

U principu se slažem sa Bukvom. Mislim da on cilja na to da se naše školstvo treba malo izmjeniti. Npr. da se stavi 5 obaveznih predmeta i ponudi nekakvih 30-ak izbornih, od kojih imaš pravo/obavezu izabrati 5 kojih te zanima. Nekim predmetima ponuditi satnicu na izbor, npr Hrvatski A,B,C razine. A- učiš sve.

C- preskočiš gluposti sa staro hrvatskim jezikom, pjesme, bajke, ostaneš samo na gramatiKi xD. Pa ako nećeš upisati neki faks di ti je potrebna A razina prebaciš x sati iz stvari koje te ne zanimaju u stvari koje te zanimaju. Što bi dao da sam umjesto latinskog, kemije, likovnog, glazbenog mogao uzeti robotiku, elektroniku i automehaniku...

 
6 1 hvala 1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice