Odgovornost za softver

poruka: 95
|
čitano: 14.662
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Odgovornost za softver".
16 godina
online
RE: Odgovornost za softver
naxeem kaže...
itf4n kaže...
...
A cijela ova ideja je potpuno besmislena, očito su ju zamislili ljudi koji u životu nisu vidjeli razvoj softvera, a kamoli sudjelovali u njemu.
Upravo tako i isti takvi sudjeluju u raspravi. 
Pa čuj, u raspravi sudjeluju krajnji korisnici. Oni koji su trenutno potpuno obespravljeni, iako financiraju tebe i druge koji se programiranjem bave za život. Ne znam što me više kvalificira za ovakav zahtjev?
Pazi, gledam te!
16 godina
offline
RE: Odgovornost za softver
Veliki Brat kaže...
naxeem kaže...
itf4n kaže...
...
A cijela ova ideja je potpuno besmislena, očito su ju zamislili ljudi koji u životu nisu vidjeli razvoj softvera, a kamoli sudjelovali u njemu.
Upravo tako i isti takvi sudjeluju u raspravi. 
Pa čuj, u raspravi sudjeluju krajnji korisnici. Oni koji su trenutno potpuno obespravljeni, iako financiraju tebe i druge koji se programiranjem bave za život. Ne znam što me više kvalificira za ovakav zahtjev?
  A programeri, umjesto da su sretni jer će imat više posla, počinju sa pričom o neizvedivosti ovoga ili onoga. A korisnici su im spremni to platit. cccc
16 godina
neaktivan
offline
RE: Odgovornost za softver

Za komentirati struku trebam imati nekog pojma o struci, a kada to nemam, onda laprdam bezveze.

16 godina
online
RE: Odgovornost za softver

Ovisi što komentiraš. Ja komentiram sustav prava i odgovornosti. Ne zanima me tko će to srediti i gdje, samo da netko stoji iza onoga što platim.

Pazi, gledam te!
16 godina
online
RE: Odgovornost za softver
shkval kaže...
Veliki Brat kaže...
naxeem kaže...
itf4n kaže...
...
A cijela ova ideja je potpuno besmislena, očito su ju zamislili ljudi koji u životu nisu vidjeli razvoj softvera, a kamoli sudjelovali u njemu.
Upravo tako i isti takvi sudjeluju u raspravi. 
Pa čuj, u raspravi sudjeluju krajnji korisnici. Oni koji su trenutno potpuno obespravljeni, iako financiraju tebe i druge koji se programiranjem bave za život. Ne znam što me više kvalificira za ovakav zahtjev?
  A programeri, umjesto da su sretni jer će imat više posla, počinju sa pričom o neizvedivosti ovoga ili onoga. A korisnici su im spremni to platit. cccc
Upravo tako. A trenutak je taman sazreo - svima je već puna kapa OS-eva koji izlaze svakih par godina, programa također, pa onda još nakon X verzija budeš obaviješten o EOL statusu softvera koji koristiš, a masno si ga platio. Računala (hardver) već nekoliko godina zadovoljava potrebe valjda 60% poslovnih korisnika (paušalna procjena) i 100% kućnih (uz izuzetak igara, ali ne baš svih). Kada se još poslože kockice tako da platiš čitav paket jednom i onda ga obnavljaš za 10 godina, stvari će konačno dobiti nekakav prihvatljivi ritam.
Pazi, gledam te!
16 godina
neaktivan
offline
RE: Odgovornost za softver
shkval kaže...

Šta ste se pobunili? Danas ima 100 verzija linuxa, a da ne govorim da ima vjerojatno na desetke OS-a na koje nitko ne obraća pažnju. Pa šta je problem MSu izdat 5 ili 10 verzija windowsa za 20-ak različitih proizvođača. Tko ne može pratit tempo, neka umre. Tako je uvijek bilo i bit će.

 

Ako hoćete čeprkat po OS-u i istraživat mogućnosti hardvera, neka vam daju beta verzije bez garancija ili se igrajte sa besplatnim progamima.

 

Ali, ako tražite da vam platim smeće od proizvoda, onda neka bude i zakona koji će mi dati mogućnost da naplatim štetu. Baš me briga jesu li krivi driveri ili OS ili hardver - onaj koji mi je prodao sve u paketu neka plati penale. A ja ću korisitit paket (softver+hardver) po uputama. I ne zanima da tu instaliram 50 raznih besplatnih programa za ovo i ono i da svakih dva dana updatejam drivere, i da svaka 2 mjeseca kupujem novi komponente - ako plaćam, ima da radi i to bez greške.

Ma nema teorije. Da se cijeli svijet odrekne slobode u odabiru PC komponenti jer grupa razmaženih krajnjih korisnika želi pravo na vraćanje proizvoda za novac nadopuniti pravom za dizanje love na tužbama za nešto što nitko ne može kontrolirati? Taman posla. 
Veliki Brat kaže...
naxeem kaže...
... Kako da ti prikažem analogiju u tvom poslu? To je kao da očekuješ da graditelj zgrade garantira da u zgradi nikada neće izbiti požar i da nikada neće biti potresa. ...
OK, analogije uvijek imaju sličnosti i razlika, ali tako se rijetko na ovom foorumu potegnu stvari koje ulaze duboko u moju struku, da moram iskoristiti priliku...  =)

Kod zgrada ne možeš garantirati da neće izbiti požar, potres ili nešto slično. Ali moraš garantirati da su, uz redovito održavanje zgrade - ako požar i izbije, poduzete sve mjere da će ljudi sigurno i na vrijeme evakuirati, a da će se požar lokalizirati i staviti pod kontrolu.
I kod softvera imaš klauzule o tome da će se softver u slučaju problema nadograditi ili neće, na što ti možeš i ne moraš pristati. Također, u slučaju da plaćaš podršku, također imaš jako detaljno navedeno što su tvoja prava, a što nisu i na njih si slobodan pristati ili ne pristati.
Ako ti se ne sviđa, nemoj koristiti ili vrati.
Veliki Brat kaže...
bed kaže...
...
Pa kad download-aš nešto, da li taj file nestane s tog mjesta s kojeg si ga skinuo? Pa da možemo govoriti o krađi robe? Ili je za proizvodnju te 'robe' potrebna sirovina koja ima svoju vrijednost, pa zato toliko košta? ...
Naravno da postoji sirovina - ljudski rad. Pa ne misliš valjda da je on besplatan? Sve košta i to je OK. Problem nije u cijenama, problem je u licencama.
To je ona debilna izjava (ako je čujem još koji put u životu, vjerojatno ću završiti u zatvoru zbog teškog (brutalnog) ubojstva): a neš ti, samo sidiš i tipkaš.
Veliki Brat kaže...
Pa čuj, u raspravi sudjeluju krajnji korisnici. Oni koji su trenutno potpuno obespravljeni, iako financiraju tebe i druge koji se programiranjem bave za život. Ne znam što me više kvalificira za ovakav zahtjev?
Ma da molim te. Obespravljeni? A što očekuješ? Možeš softver kupiti ili ne, novac ćeš u svakom slučaju dobiti nazad ako ti se softver ne sviđa, a svaka situacija detaljno je pokrivena ugovorima koje ima skoro svaki softver. 
16 godina
neaktivan
offline
RE: Odgovornost za softver
Veliki Brat kaže...
Upravo tako. A trenutak je taman sazreo - svima je već puna kapa OS-eva koji izlaze svakih par godina, programa također, pa onda još nakon X verzija budeš obaviješten o EOL statusu softvera koji koristiš, a masno si ga platio. Računala (hardver) već nekoliko godina zadovoljava potrebe valjda 60% poslovnih korisnika (paušalna procjena) i 100% kućnih (uz izuzetak igara, ali ne baš svih). Kada se još poslože kockice tako da platiš čitav paket jednom i onda ga obnavljaš za 10 godina, stvari će konačno dobiti nekakav prihvatljivi ritam.
Meni je isto tako puna kapa operativnih sustava, razvojnih alata, svega vraga koji izlazi svako malo, ali to ne znači da želim (bio bih lud da jesam) usporenje razvoja. 60% korisnika? Mene ne zanima 60% korisnika, nego kao krajnjeg korisnika zanima me samo ono što treba meni, a kućni korisnici odavno imaju sasvim dovoljno dobrog i besplatnog softvera za većinu toga što im treba.
10 godina? Kakvih mrtvih 10 godina? Da je softver napredovao kako ti želiš, danas bismo kuckali na Pentiumu 133. Ne daj Bože.
16 godina
offline
RE: Odgovornost za softver

Tako je. Tempo razvoja je postao ubitačan, a u dosta slučajeva ne dobivaš puno, samo se stvari nepotrebno kompliciraju - nova sučelja, nova imena funkcija, stare opcije izbace jer misle da ih nitko ne koristi, itd.

To meni kao krajnjem korisniku ne treba. Najbolje bi mi bilo da desktop na PC-u na poslu i sučelja programa koje koristim svaki dan izgledaju isto - šta je danas sve teže postići.

 

Ja ću već sebi kupit jedan PC za doma i na njemu stavit neku betu windowsa ili linux pa se zezat sa opcijama.

16 godina
neaktivan
offline
RE: Odgovornost za softver

Istina, ali istovremeno dobivaš i brzi razvoj. Ne treba tebi, ali treba Mati kojem je baš zatrebalo da izađe Silverlight 3 i omogući XY. Ja mrzim i Matu i tebe jer bi meni isto život bio lakši da ne moram raditi ništa novo, nego naplaćivati održavanje za vječnost.

Ali motivi su ovdje posve drukčiji, a to svi se svode na isto: građanske tužbe za novac kod svakog "rušenja", "smrzavanja" itd. kao način za opravdati ono što se spriječiti ne može (bugovi) i ono što korisnike najviše boli (vlastita glupost).

16 godina
offline
RE: Odgovornost za softver
naxeem kaže...
shkval kaže...

Šta ste se pobunili? Danas ima 100 verzija linuxa, a da ne govorim da ima vjerojatno na desetke OS-a na koje nitko ne obraća pažnju. Pa šta je problem MSu izdat 5 ili 10 verzija windowsa za 20-ak različitih proizvođača. Tko ne može pratit tempo, neka umre. Tako je uvijek bilo i bit će.

 

Ako hoćete čeprkat po OS-u i istraživat mogućnosti hardvera, neka vam daju beta verzije bez garancija ili se igrajte sa besplatnim progamima.

 

Ali, ako tražite da vam platim smeće od proizvoda, onda neka bude i zakona koji će mi dati mogućnost da naplatim štetu. Baš me briga jesu li krivi driveri ili OS ili hardver - onaj koji mi je prodao sve u paketu neka plati penale. A ja ću korisitit paket (softver+hardver) po uputama. I ne zanima da tu instaliram 50 raznih besplatnih programa za ovo i ono i da svakih dva dana updatejam drivere, i da svaka 2 mjeseca kupujem novi komponente - ako plaćam, ima da radi i to bez greške.

Ma nema teorije. Da se cijeli svijet odrekne slobode u odabiru PC komponenti jer grupa razmaženih krajnjih korisnika želi pravo na vraćanje proizvoda za novac nadopuniti pravom za  dizanje love na tužbama za nešto  što nitko ne može kontrolirati? Taman posla. 
 
  Slobodu u odabiru PC komponenti? Mislim da većinu svijeta nije briga za komponente. Od 200 ljudi koje znam, 195 kupi gotovu konfiguraciju i ne zanima ih instaliranje svakavih programa. Od tih 200 ljudi barem 100 je završilo neki tehnički fakultet (znači nisu svi tukci za tehniku). Ali su se svi navikli da kad ti smrznu windowsi, lipo ih resetiraš i ideš dalje. Je da j..u majku svemu, ali šta je tu je - idu dalje. Pitam te ja - je li to normalno? Da li takav 'proizvod' (ili grupa proizvoda) imaju opravdanja u 'mi mislimo da je to neizvedivo'?

To što je tebi i meni gušt sklapat konfiguracije, instalirat sve i svašta da vidimo kako radi, ne znači da je i većina ljudi takva.

A poseban slučaj su veliki korisnici koji hardver+sofver kupuju na lopate. Da sam ja direktor firme koja ima npr. 300 računala i te kako bi bio za zakon koji će mi omogućit da tužim proizvođača zbog kojega imam gubitke i ne mogu normalno radit svoj posao.
16 godina
neaktivan
offline
RE: Odgovornost za softver
shkval kaže...
  Slobodu u odabiru PC komponenti? Mislim da većinu svijeta nije briga za komponente. Od 200 ljudi koje znam, 195 kupi gotovu konfiguraciju i ne zanima ih instaliranje svakavih programa. Od tih 200 ljudi barem 100 je završilo neki tehnički fakultet (znači nisu svi tukci za tehniku). Ali su se svi navikli da kad ti smrznu windowsi, lipo ih resetiraš i ideš dalje. Je da j..u majku svemu, ali šta je tu je - idu dalje. Pitam te ja - je li to normalno? Da li takav 'proizvod' (ili grupa proizvoda) imaju opravdanja u 'mi mislimo da je to neizvedivo'?

To što je tebi i meni gušt sklapat konfiguracije, instalirat sve i svašta da vidimo kako radi, ne znači da je i većina ljudi takva.

A poseban slučaj su veliki korisnici koji hardver+sofver kupuju na lopate. Da sam ja direktor firme koja ima npr. 300 računala i te kako bi bio za zakon koji će mi omogućit da tužim proizvođača zbog kojega imam gubitke i ne mogu normalno radit svoj posao.
Mene je briga i većinu (skoro svih) koje poznajem.
Smrzli se Windowsi? To mi se nije dogodilo već cirka 10 godina. Je, zapravo, kada sam overclockao grafički karticu. I kakve veze to ima s Windowsima? 
16 godina
neaktivan
offline
Odgovornost za softver

Ajmo pogledati jedan slučaj iz prakse od prije par godina.

 

Svi znate da oboljeli od malignih bolesti idu na zračenje kao terapiju za neke vrste malignih oboljenja.

 

Stari uređaji koje je radio Siemens a služili su za zračenje pacijenata imali su mehanički sklop kojim se je regulirala jačina zračenja. Također je na uređaju postojao i mehanički sklop kojim se je ograničavala maksimalna jačina zračenja.

 

E sad dolazi nova generacija uređaja sa digitalnim regulacijskim uređajima.

 

I evo što se je dogodilo u Njemačkoj prije par godina. Više od 400 pacijentica je umrlo od zračenja, a ne od raka, jer novi uređaj nije imao mehanički sklop za ograničenje maksimalne jačine zračenja. A postojeći softver kojim se je regulirala odnosno dozirala količina zračenja imao je u sebi "BUG". Na ekranu se je ispisivala količina 100 a u stvarnosti uređaj je zračio pacijentice sa dozom 1000. U programu koji digitalno regulira količinu i intenzitet zračenja bila je greška jer je  negdje programer dodao jenu nulu viška, a pošto ne postoji više mehanički sklop koji to regulira, pacijentice su ozračivane višestruko većim dozama i umrle su od radijacije a ne raka.

 

Ako ne vjerujete, bilo je na RTL-u u Njemačkoj oko 1998/99 godine.

 

Eto toliko.

 

A sad pitam sve tko bi od vas pristao kupiti beta verziju automobila bez lijevog kotača i desnog koji klopoče i skače uz obečanje proizvođača da će SP1 to ispraviti?

 

 

 

 
0 0 hvala 0
16 godina
protjeran
offline
RE: Odgovornost za softver
naxeem kaže...
Veliki Brat kaže...
Upravo tako. A trenutak je taman sazreo - svima je već puna kapa OS-eva koji izlaze svakih par godina, programa također, pa onda još nakon X verzija budeš obaviješten o EOL statusu softvera koji koristiš, a masno si ga platio. Računala (hardver) već nekoliko godina zadovoljava potrebe valjda 60% poslovnih korisnika (paušalna procjena) i 100% kućnih (uz izuzetak igara, ali ne baš svih). Kada se još poslože kockice tako da platiš čitav paket jednom i onda ga obnavljaš za 10 godina, stvari će konačno dobiti nekakav prihvatljivi ritam.
Meni je isto tako puna kapa operativnih sustava, razvojnih alata, svega vraga koji izlazi svako malo, ali to ne znači da želim (bio bih lud da jesam) usporenje razvoja. 60% korisnika? Mene ne zanima 60% korisnika, nego kao krajnjeg korisnika zanima me samo ono što treba meni, a kućni korisnici odavno imaju sasvim dovoljno dobrog i besplatnog softvera za većinu toga što im treba.
10 godina? Kakvih mrtvih 10 godina? Da je softver napredovao kako ti želiš, danas bismo kuckali na Pentiumu 133. Ne daj Bože.
Cekaj Malo,
Preskoci Pentium 1, zasigurno jedan od najboljih cipova ikad napravljenih, a nije se puno promjenulo do C2D platforme, samo forsiranje brzine, te pojeftinjenje arhitekture. Slazem se s ucestalosti promjena, ali su one izricito diktirane od strane korisnika, - Naime, konkurencija je svakim danom sve veca jer nas je svakim danom sve vise i aktivno prisutnije na globalnoj okosnici zvanoj Internet -, prije deset godina nismo tako nestrpljivo cekali izlazak nekog software-a i rusili servere za download, a danas serveri crkavaju po pet dana za neki beta program. Open source bi mogao promjenut svoju otvorenost prema kodu sto bi potencijalno bila katastrofa ili drugim rjecima obistinila bi se predvidanja o vladavini korporacija, sto neminovno znaci usporavanje napredovanja te kontrolu trzista. 
Zlo i Naopako
Poruka je uređivana zadnji put pon 11.5.2009 20:11 (bestia).
16 godina
neaktivan
offline
RE: Odgovornost za softver
dinkomat kaže...

Ajmo pogledati jedan slučaj iz prakse od prije par godina.

 

.....

A sad pitam sve tko bi od vas pristao kupiti beta verziju automobila bez lijevog kotača i desnog koji klopoče i skače uz obečanje proizvođača da će SP1 to ispraviti?

 

 

 

Znam i ja da ne nedavno bio slučaj da je F-117 pao zbog buga u softveru i poginuo je pilot tog aviona.
Znam i za bliži slučaj gdje je cura šetala ulicom i pao je crijep s krova, rasuo joj lubanju po ulici i umrla je.
 
Bi li ti sada šetao ulicom? Ili bi možda izdao zakon gdje se svaka građevinska firma mora ugovorom obvezati svim građanima da crijep neće pasti njima na glavu?
 
Toliko o besmislenim "zakonima". 
Poruka je uređivana zadnji put pon 11.5.2009 20:14 (naxeem).
16 godina
offline
RE: Odgovornost za softver
shkval kaže...

Šta ste se pobunili? Danas ima 100 verzija linuxa, a da ne govorim da ima vjerojatno na desetke OS-a na koje nitko ne obraća pažnju.

 Ima 100 verzija Linuxa, ali kernel je samo jedan. A Gimp ili Notepad++ ne cine OS, oni su samo korisnicki programi i ne mogu da naruse stabilnos OS-a.

16 godina
offline
RE: Odgovornost za softver
Dženan kaže...

Nije trenutna smrt open source-a. Samo što će se uz open source software prodavati i puno više support paketa :D

 
Slazem se. Dapace, ovo ce samo potaknuti upotrebu open sourcea jer open source se ne naplacuje i nista ne garantira. Drugo je s placenim programima koji i dalje nista ne garantiraju ali ne dopustaju koristenje samo koliko je licenca kupljeno. Jedina bitan razlika izmedju Windowsa i recimo Ubuntua jer da Microsoft ne dopusta instaliranje vise kopija jer Microsoft i dalje ama *bas nista* ne garantira i nije odgovoran za ista sto se desi. Microsoft cak niti ne garantira da ce Windowsi uopce raditi. Pregledati malu EULA-u.

Dakle, pitanje je da li je bolje 5 featurea koji uvijek rade ili 10 featurea koji rade pola vremena?

16 godina
offline
RE: Odgovornost za softver
naxeem kaže...
shkval kaže...
  Slobodu u odabiru PC komponenti? Mislim da većinu svijeta nije briga za komponente. Od 200 ljudi koje znam, 195 kupi gotovu konfiguraciju i ne zanima ih instaliranje svakavih programa. Od tih 200 ljudi barem 100 je završilo neki tehnički fakultet (znači nisu svi tukci za tehniku). Ali su se svi navikli da kad ti smrznu windowsi, lipo ih resetiraš i ideš dalje. Je da j..u majku svemu, ali šta je tu je - idu dalje. Pitam te ja - je li to normalno? Da li takav 'proizvod' (ili grupa proizvoda) imaju opravdanja u 'mi mislimo da je to neizvedivo'?

To što je tebi i meni gušt sklapat konfiguracije, instalirat sve i svašta da vidimo kako radi, ne znači da je i većina ljudi takva.

A poseban slučaj su veliki korisnici koji hardver+sofver kupuju na lopate. Da sam ja direktor firme koja ima npr. 300 računala i te kako bi bio za zakon koji će mi omogućit da tužim proizvođača zbog kojega imam gubitke i ne mogu normalno radit svoj posao.
Mene je briga i većinu (skoro svih) koje poznajem.
Smrzli se Windowsi? To mi se nije dogodilo već cirka 10 godina. Je, zapravo, kada sam  overclockao grafički karticu. I kakve veze to ima s  Windowsima? 
Tebi se nisu smrzli, meni jesu - nekidan Vista. Samo ne znam je li do Viste ili nečeg drugog.

Pitaš kakve to veze ima sa windowsima - slučajno sam bio konkretan pa napisao windowsi, ali mogao sam staviti i općenito, OS, jer sam na svakom doživio takvo iskustvo.

Općenito je takvih kao ti i tvoji prijatelji danas malo. Kompujteri su postali bijela tehnika i korisnici koji nemaju pojma šta je unutra su većina. Mi koji sami sastavljamo konfiguracije i testiramo programe iz zabave polako postajemo kao oni likovi koji slažu stare modele auta ili motora i pritom sami izrađuju djelove. 

Šta se ovog zakona tiče, sve više mislim da je to igra EC i EU da izgura malo MS i neevropske proizvođače iz igre, ili da se izvuče više love od njih.
Ali da mislim da je softver danas uglavnom shit - mislim.

MS i slični igraju poznatu igru modernog doba: reklamiraj-muzi, reklamiraj-muzi, reklamiraj-muzi, reklamiraj-muzi,...
Razlika između njih i proizvođača frižidera je u garanciji.
 
Poruka je uređivana zadnji put pon 11.5.2009 20:43 (shkval).
16 godina
offline
RE: Odgovornost za softver
naxeem kaže...
Ma nema teorije. Da se cijeli svijet odrekne slobode u odabiru PC komponenti jer grupa razmaženih krajnjih korisnika želi pravo na vraćanje proizvoda za novac nadopuniti pravom za dizanje love na tužbama za nešto što nitko ne može kontrolirati? Taman posla. 

I kod softvera imaš klauzule o tome da će se softver u slučaju problema nadograditi ili neće, na što ti možeš i ne moraš pristati. Također, u slučaju da plaćaš podršku, također imaš jako detaljno navedeno što su tvoja prava, a što nisu i na njih si slobodan pristati ili ne pristati.
Ako ti se ne sviđa, nemoj koristiti ili vrati.

Ma da molim te. Obespravljeni? A što očekuješ? Možeš softver kupiti ili ne, novac ćeš u svakom slučaju dobiti nazad ako ti se softver ne sviđa, a svaka situacija detaljno je pokrivena ugovorima koje ima skoro svaki softver. 
 
Nece vracati novac za nesto sto se ne moze kontrolirati nego za probleme koji se daju reproducirati. Cesto imam posla s nedovoljno testiranim softwareom u kojem osnovne stvari ne rade kao sto je u specifikacijama. To se da reproducirati i potvrditi ali svejedno nista ne mogu s tim, necu dobiti niti naknadu za izgubljeno vrijeme, izgubljen novac jer firma nije radila par dana itd. a software je prodan s tvrdnjom da odredjena stvar radi. Nije ovaj zakon namjenjen za frustrirane korisnike Worda.

Proizvodjaci softwarea NE garantiraju nista, niti da ce software raditi niti povrat novaca ako je kupac nezadovoljan. Ne garantiraju nista! Kupac moze pristati samo na to da proizvodjac ne garantira nista, niti da ce software raditi niti da ce proizvodjac ukloniti nedostatak u odredjenom roku ili zamijeniti novim (sto inace postoji kad se kupi neki komad hardwarea npr.). Kupac softwarea NEMA prava, nikakva. Pregledaj EULA-e nekoliko velikih proizvodjaca softwarea pa vidi (Microsoft, Adobe itd).

Jedino sto kupac moze napraviti da osigura da mu sutav radi je da trazi demo tog sustava i dobro istestira i ako ne radi da vrati. No, i to kosta novaca i vremena i cesto se ne moze sustav istestirati na istoj razini na kojoj ce raditi. Mogu se simularati opterecenja no to jos uvijek ne garantira da je sve u redu. I to sve najcesce na racun kupca osim ako je sustav toliko skup da se to proizvodjacu isplati.

Proizvodjac ti nece dati novac nazad za software koji ti se ne svidja i svaka situacija je pokrivena ugovorom na taj nacin da u svakoj situaciji proizvodjac ne garantira nista niti ne daje nista.

Kad se kupi support je drugacija prica i ovisi dosta o tome koji je level supporta no to cesto bude jako skupo i kupuje se samo za kriticne aplikacije. Cak niti onda ne garantiraju nista osim koliko ce brzo njihovi inzenjeri odgovoriti na poziv.

Oni koju uz ovakvu situaciju nastradaju sada najvise su firme koje pruzaju support, ne proizvodjaci, jer te firme imaju ugovor ogranicen s SLA (service level agreement) i ako sustav ne radi odredjeno vrijeme onda gube novac iz ugovora ili placaju penale. Proizvodjaci opet ne gube, barem ne direktno, ama bas nista, niti od kupca niti od support firme. Naravno, gube kredibilitet ali to je samo problem ako se to procuje a ako se neko usudi tako nesto javno objavljivati onda ce proizvodjaci opet tuziti za klevetu. Support firme ce biti tiho jer to niti njima ne donosi posao a vjerojatno ce biti tiho i kupac jer vijest da im sustavi ne rade kako treba nece dobro proci kod vlasnika/dionicara firme. Dakle, proizvodjaci software su opet zasticeni.

Zbog sve ovoga Microsoft na primjer, kao trenutno najeksponiranija softwareska firma, i moze akumulirati toliku kolicinu novaca, jer su im troskovi jos uvijek mali u usporedbi s onim sto proizvode i nemaju nikakve pravne odgovornosti. Naravno, njima je gubitak kupaca najveci problem, a vijesti o gubitku kredibiliteta su utuzive.

Poruka je uređivana zadnji put pon 11.5.2009 21:11 (Igor101).
16 godina
offline
Odgovornost za softver

Svi oni koji zele stabilan sustav koji se ne rusi puno, ne zele izbor razlicitih komponenti i slicno, i za to su spremni platiti 2x-3x vecu cijenu od danasnje, ne moraju cekati nikakav novi zakon. Sve sto trebaju napraviti je baciti svoj PC u smece i kupiti MAC. Smijeh

Think locally, act globally...
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
offline
RE: Odgovornost za softver

Nisam bas siguran da hardver moze da se vrati ako nisi zadovoljan. Primer kupis LCD televizor od 1000 i vise €, i primetis da njegove performanse nisu kao sto je reklamiran. Slika nije kao u izlogu, kontrast je slab, zvuk kao kanta, no ti si dao 1000€ i kako kazu posle je....a nema kajanja. Licno ja sam se nekoliko puta zeznuo oko hardvera (Maticna ploca, LCd monitor itd)

 

Barem softver mozes da testiras 30 dana, isprobas dali ti odgovara pa onda kupis.

 

Druga tema je primer kad kupujes auto, koje kosta 10.000 pa i vise €, a niko ti ne daje 30 dana trial period a kamo li 'money back guarantee'.

 

 

 

15 godina
neaktivan
offline
RE: Odgovornost za softver
Veliki Brat kaže...
bed kaže...
...
Pa kad download-aš nešto, da li taj file nestane s tog mjesta s kojeg si ga skinuo? Pa da možemo govoriti o krađi robe? Ili je za proizvodnju te 'robe' potrebna sirovina koja ima svoju vrijednost, pa zato toliko košta? ...
Naravno da postoji sirovina - ljudski rad. Pa ne misliš valjda da je on besplatan? Sve košta i to je OK. Problem nije u cijenama, problem je u licencama.
 Imaš li ti uopće ideju što riječ sirovina znači??
I kakve to veze ima s ljudskim radom, pogotovo intelektualnim?

Citiram;
Prema konceptu istraživanja IND-21/REPRO pojam sirovina i materijala definiran je prošireno i odnosi se na sva dobra koja imaju fizičku dimenziju ili industrijske usluge koji se pod posebnom šifrom i nazivom nalaze u NRMI-ju 2004., pod uvjetom da se koriste kao inputi u vlastitu industrijsku proizvodnju izvještajne jedinice gdje se mogu transformirati ili potpuno utrošiti u procesu proizvodnje.

I kad sam ja to rekao, da ako software definiramo kao intelektualno vlasništvo, tada ga se ne treba platiti??
Već mi lagano idu na jaja ovakvi koji površno čitaju što napišem, a onda još valjaju i ovakve gluposti..
naxeem kaže...
To je ona debilna izjava (ako je čujem još koji put u životu, vjerojatno ću završiti u zatvoru zbog teškog (brutalnog) ubojstva): a neš ti, samo sidiš i tipkaš.
 To ne možeš ničime osporiti, jer je to činjenica, pa ti preostaje jedino samoubojstvo..
16 godina
neaktivan
offline
RE: Odgovornost za softver
Kuzo kaže...
Ima 100 verzija Linuxa, ali kernel je samo jedan. A Gimp ili Notepad++ ne cine OS, oni su samo korisnicki programi i ne mogu da naruse stabilnos OS-a.

Opet "stručnjak"? Naravno da korisnički programi mogu srušiti OS. Hoćeš da ti pokažem kako?:) 
Igor101 kaže...
Dženan kaže...

Nije trenutna smrt open source-a. Samo što će se uz open source software prodavati i puno više support paketa :D

 
Slazem se. Dapace, ovo ce samo potaknuti upotrebu open sourcea jer open source se ne naplacuje i nista ne garantira. Drugo je s placenim programima koji i dalje nista ne garantiraju ali ne dopustaju koristenje samo koliko je licenca kupljeno. Jedina bitan razlika izmedju Windowsa i recimo Ubuntua jer da Microsoft ne dopusta instaliranje vise kopija jer Microsoft i dalje ama *bas nista* ne garantira i nije odgovoran za ista sto se desi. Microsoft cak niti ne garantira da ce Windowsi uopce raditi. Pregledati malu EULA-u.

Dakle, pitanje je da li je bolje 5 featurea koji uvijek rade ili 10 featurea koji rade pola vremena?

Nemoj pričati besmislice i izmišljati. MS garantira:
OGRANIČENO JAMSTVO. Ako slijedite upute i softver je pravilno licenciran, on će se
ponašati kao što je opisano u Microsoftovoj dokumentaciji koju ste dobili uz softver.
ISKLJUČENJA IZ JAMSTVA. Ovo jamstvo ne obuhvaća probleme koji su nastali kao
posljedica vašeg djelovanja (ili nedostatka djelovanja), djelovanja drugih osoba ili događaja
na koje Microsoft ne može utjecati.

 
shkval kaže...
naxeem kaže...
Mene je briga i većinu (skoro svih) koje poznajem.
Smrzli se Windowsi? To mi se nije dogodilo već cirka 10 godina. Je, zapravo, kada sam  overclockao grafički karticu. I kakve veze to ima s  Windowsima? 
Tebi se nisu smrzli, meni jesu - nekidan Vista. Samo ne znam je li do Viste ili nečeg drugog.

Pitaš kakve to veze ima sa windowsima - slučajno sam bio konkretan pa napisao windowsi, ali mogao sam staviti i općenito, OS, jer sam na svakom doživio takvo iskustvo.

Općenito je takvih kao ti i tvoji prijatelji danas malo. Kompujteri su postali bijela tehnika i korisnici koji nemaju pojma šta je unutra su većina. Mi koji sami sastavljamo konfiguracije i testiramo programe iz zabave polako postajemo kao oni likovi koji slažu stare modele auta ili motora i pritom sami izrađuju djelove. 

Šta se ovog zakona tiče, sve više mislim da je to igra EC i EU da izgura malo MS i neevropske proizvođače iz igre, ili da se izvuče više love od njih.
Ali da mislim da je softver danas uglavnom shit - mislim.

MS i slični igraju poznatu igru modernog doba: reklamiraj-muzi, reklamiraj-muzi, reklamiraj-muzi, reklamiraj-muzi,...
Razlika između njih i proizvođača frižidera je u garanciji.
 
Naravno da nije do Viste u većini slučajeva. A mužnja je dio kapitalizma. 
Igor101 kaže...
naxeem kaže...
Ma nema teorije. Da se cijeli svijet odrekne slobode u odabiru PC komponenti jer grupa razmaženih krajnjih korisnika želi pravo na vraćanje proizvoda za novac nadopuniti pravom za dizanje love na tužbama za nešto što nitko ne može kontrolirati? Taman posla. 

I kod softvera imaš klauzule o tome da će se softver u slučaju problema nadograditi ili neće, na što ti možeš i ne moraš pristati. Također, u slučaju da plaćaš podršku, također imaš jako detaljno navedeno što su tvoja prava, a što nisu i na njih si slobodan pristati ili ne pristati.
Ako ti se ne sviđa, nemoj koristiti ili vrati.

Ma da molim te. Obespravljeni? A što očekuješ? Možeš softver kupiti ili ne, novac ćeš u svakom slučaju dobiti nazad ako ti se softver ne sviđa, a svaka situacija detaljno je pokrivena ugovorima koje ima skoro svaki softver. 

Proizvodjaci softwarea NE garantiraju nista
Ja pročitao EULA-e MS-a, Adobea i Notepada++ i svi jamče da softver radi kako je navedeno, ako se pravilno koristi. E sad, ako netko ide stavljati crack na igru npr. (ili Photoshop) i onda se žali što softver ne radi, onda je kretenčina, a ne oštećenik.
SupremeCommander kaže...

Svi oni koji zele stabilan sustav koji se ne rusi puno, ne zele izbor razlicitih komponenti i slicno, i za to su spremni platiti 2x-3x vecu cijenu od danasnje, ne moraju cekati nikakav novi zakon. Sve sto trebaju napraviti je baciti svoj PC u smece i kupiti MAC. Smijeh

Upravo tako! Cool 
16 godina
neaktivan
offline
RE: Odgovornost za softver
Kuzo kaže...

Nisam bas siguran da hardver moze da se vrati ako nisi zadovoljan.

 

 

Kupio i vratio! Dućan: HG-Spot, split. 
16 godina
online
RE: Odgovornost za softver
Igor101 kaže...
Proizvodjaci softwarea NE garantiraju nista, niti da ce software raditi niti povrat novaca ako je kupac nezadovoljan. Ne garantiraju nista! Kupac moze pristati samo na to da proizvodjac ne garantira nista, niti da ce software raditi niti da ce proizvodjac ukloniti nedostatak u odredjenom roku ili zamijeniti novim (sto inace postoji kad se kupi neki komad hardwarea npr.). Kupac softwarea NEMA prava, nikakva. Pregledaj EULA-e nekoliko velikih proizvodjaca softwarea pa vidi (Microsoft, Adobe itd).
...
Zbog sve ovoga Microsoft na primjer, kao trenutno najeksponiranija softwareska firma, i moze akumulirati toliku kolicinu novaca, jer su im troskovi jos uvijek mali u usporedbi s onim sto proizvode i nemaju nikakve pravne odgovornosti. Naravno, njima je gubitak kupaca najveci problem, a vijesti o gubitku kredibiliteta su utuzive.
Hvala, ovo je točno ono što i ja želim reći.

@naxeem - proizvođači softvera ne mogu utjecati na bilo što što se dogodilo sa tvojim računalom, nikada i nigdje. To ih pravno efektivno rješava svake odgovoornosti.
Pazi, gledam te!
16 godina
offline
RE: Odgovornost za softver
naxeem kaže...
Kuzo kaže...
Ima 100 verzija Linuxa, ali kernel je samo jedan. A Gimp ili Notepad++ ne cine OS, oni su samo korisnicki programi i ne mogu da naruse stabilnos OS-a.

Opet "stručnjak"? Naravno da korisnički programi mogu srušiti OS. Hoćeš da ti pokažem kako?:) 

 

Ako si toliki "stručnjak" onda mi pokazi kako moze sa Gimp ili Notepad++ da srusim Linux, to bi bio veliki doprinos za ljude koji razvijaju kernel.

16 godina
online
RE: Odgovornost za softver
bed kaže...
Veliki Brat kaže...
bed kaže...
...
Pa kad download-aš nešto, da li taj file nestane s tog mjesta s kojeg si ga skinuo? Pa da možemo govoriti o krađi robe? Ili je za proizvodnju te 'robe' potrebna sirovina koja ima svoju vrijednost, pa zato toliko košta? ...
Naravno da postoji sirovina - ljudski rad. Pa ne misliš valjda da je on besplatan? Sve košta i to je OK. Problem nije u cijenama, problem je u licencama.
 Imaš li ti uopće ideju što riječ sirovina znači??
I kakve to veze ima s ljudskim radom, pogotovo intelektualnim?

Citiram;
Prema konceptu istraživanja IND-21/REPRO pojam sirovina i materijala definiran je prošireno i odnosi se na sva dobra koja imaju fizičku dimenziju ili industrijske usluge koji se pod posebnom šifrom i nazivom nalaze u NRMI-ju 2004., pod uvjetom da se koriste kao inputi u vlastitu industrijsku proizvodnju izvještajne jedinice gdje se mogu transformirati ili potpuno utrošiti u procesu proizvodnje.

I kad sam ja to rekao, da ako software definiramo kao intelektualno vlasništvo, tada ga se ne treba platiti??
Već mi lagano idu na jaja ovakvi koji površno čitaju što napišem, a onda još valjaju i ovakve gluposti..
naxeem kaže...
To je ona debilna izjava (ako je čujem još koji put u životu, vjerojatno ću završiti u zatvoru zbog teškog (brutalnog) ubojstva): a neš ti, samo sidiš i tipkaš.
 To ne možeš ničime osporiti, jer je to činjenica, pa ti preostaje jedino samoubojstvo..
Paaaa, možeš sirovinu definirati na način na koji su to radili u doba industrijske revolucije. Onda je to nešto materijalno. I u tom slučaju ljudski rad nije sirovina. No, jednako tako ljudski rad nije niti čajnik, niti naranča, pa ne vidim da itko ovdje ima potrebu naglašavati tako očite stvari. Ako pak želiš biti malo suvremeniji, onda ćeš ljudski rad nazvati resursom, na isti način na koji su to i 'sva dobra koja imaju fizičku dimenziju'.

Nego, jesi li opazio termin 'industrijske usluge' u vlastitom citatu? Koliko je to fizički dimenzionirano? Daj mi pliz citiraj i taj dio, jer me neopisivo zanima taj dio pod posebnom šifrom, a nemam pojma o čemu se radi...
Pazi, gledam te!
16 godina
offline
RE: Odgovornost za softver
naxeem kaže...
Igor101 kaže...
Dženan kaže...

Nije trenutna smrt open source-a. Samo što će se uz open source software prodavati i puno više support paketa :D

 
Slazem se. Dapace, ovo ce samo potaknuti upotrebu open sourcea jer open source se ne naplacuje i nista ne garantira. Drugo je s placenim programima koji i dalje nista ne garantiraju ali ne dopustaju koristenje samo koliko je licenca kupljeno. Jedina bitan razlika izmedju Windowsa i recimo Ubuntua jer da Microsoft ne dopusta instaliranje vise kopija jer Microsoft i dalje ama *bas nista* ne garantira i nije odgovoran za ista sto se desi. Microsoft cak niti ne garantira da ce Windowsi uopce raditi. Pregledati malu EULA-u.

Dakle, pitanje je da li je bolje 5 featurea koji uvijek rade ili 10 featurea koji rade pola vremena?

Nemoj pričati besmislice i izmišljati. MS garantira:
OGRANIČENO JAMSTVO. Ako slijedite upute i softver je pravilno licenciran, on će se
ponašati kao što je opisano u Microsoftovoj dokumentaciji koju ste dobili uz softver.
ISKLJUČENJA IZ JAMSTVA. Ovo jamstvo ne obuhvaća probleme koji su nastali kao
posljedica vašeg djelovanja (ili nedostatka djelovanja), djelovanja drugih osoba ili događaja
na koje Microsoft ne može utjecati.

Svakako. Ograniceno jamstvo. I sto kazu da ce napraviti u slucaju da se ne ponasa tako? A ne trebam niti navoditi primjere kad se software ne ponasa kao sto je opisano uz korisnike koji slijede upute i imaju pravilno licenciran software, ja sam ih se nagledao dovoljno.

Ko sto sam napisao ne vjerujem da je zakon za slucajne crasheve vec uglavnom za slucajeve kad se problem moze reproducirati, vjerojatno i na drugom hardwareu. Ne vjerujem isto tako da bi taj zakon koristio itko drugi osim velikih kompanija/ustanova za kriticni software koji je lose napravljen i gdje se mogu dokazati propusti prilikom razvoja. Prakticno, proizvodjaci softwarea imaju beskrajno mnogo mogucnosti otezati ako ikad dodje do suda djelomicno zato jer mogu ne dopustiti pristup kodu koji bi vjerojatno drugoj strani bio potreban kao dokaz a ne zelim niti pomisliti na beskrajno pobijanje jednog strucnog svjedoka drugim.

Ja bi najsretniji bio kad bi to malo natjeralo proizvodjace na vise testiranja i manje opcija ako nisu stabilne. Super je to instalirati novi sustav koji radi cuda, al samo na prezentaciji, i kad vodoinstalateri odu onda stvar curi na sve strane. Novost i uzbudjenje oko toga kaj se da napraviti brzo splasne ako ne radi, pogotovo ako se ne moze racunati na to. Ne govorim o kucnim korisnicima, govorim o firmama, poslovanju, koje moraju moci racunati na opremu.
16 godina
neaktivan
offline
RE: Odgovornost za softver

Sve to stoji, donekle, ali postoje razine sigurnosti koju možeš očekivati, a ni u najsigurnijim scenarijima nisi siguran.

 

Jedan NASA-in svemirski brod vozi se na apsolutno maksimalno sigurnom hardveru i softveru koji je testiran stotine puta u svim mogućim kombinacijama i opet, zamisli, sve na space shuttleu je duplo, a neke stvari imaš u tri primjerka (ploter kursa za intersekciju sa satelitima dolazi u tri (3) komada i vrši double-pass provjere).

I opet se nedavno dogodilo da je iz sasvim slučajnih razloga nekoliko računala na space shuttleu otkazalo, a početkom prošle godine i nekoliko ruskih na svemirskoj stanici je jednostavno otkazalo poslušnost. I to onih duplih za kritične funkcije poput stabilizatora i atmosferskih kontrolera.

 

I sad, dragi moj Igore i tvoja ekipa, nemojte mi filozofirati o garancijama i jamstvima za elektroniku, računala, a pogotovo ne za softver. Ako ne može jedna NASA i jedan ROSCOSMOS sa stotinama milijarda budžeta, ne može nitko.

Poruka je uređivana zadnji put uto 12.5.2009 1:54 (naxeem).
15 godina
neaktivan
offline
RE: Odgovornost za softver
Veliki Brat kaže...
Ako pak želiš biti malo suvremeniji, onda ćeš ljudski rad nazvati resursom, na isti način na koji su to i 'sva dobra koja imaju fizičku dimenziju'.

Nego, jesi li opazio termin 'industrijske usluge' u vlastitom citatu? Koliko je to fizički dimenzionirano? Daj mi pliz citiraj i taj dio, jer me neopisivo zanima taj dio pod posebnom šifrom, a nemam pojma o čemu se radi...
 Ma nemaš šta razmišljati, sve je već neko razradio prije nas..
Radi se o klasifikaciji proizvoda po djelatnostima i nomenklaturi sirovina i materijala industrije. I tamo lijepo piše, šta je roba, a šta usluga, a šta sirovina..
A ljudski rad je usluga, koja sama ili s robom zajedno tvori proizvod. Pa je rad dio cijene proizvoda.. Nitko nije niti mislio da treba raditi za badava..
16 godina
offline
Odgovornost za softver

Nitko ne kaže da će garancije na softver rezultirati programima koji se neće nikad srušiti, koji će biti 100% sigurni od provala, itd.  Tko može dati 100% garanciju na bilo koji proizvod i mirno spavat?

 

Ali, donošenje zakona koji u nekoj mjeri regulira odgovornost proizvođača softvera za kvalitetu proizvoda je potrebno.

Ne može se samo reći: 'Ah, mi ne možemo garantirati 100% ispravan proizvod, pa zato zakon koji to traži nema smisla'. Ili: 'Softver je toliko kompleksan i osjetljiv i toliko različit od svega drugog da mi tu ne možemo ništa napravit'. Zašto bi softver imao poseban tretman?

Kao da su avioni jednostavan proizvod. Pa ako ne možeš napravit proizvod koji dobro radi onda propadneš - kao Concorde.

 

Ja nimalo ne sumnjam, da se sutra izglasa zakon, da bi npr. MS jednostavno dao garanciju i nastavio prodavati sve po starom. Sudske tužbe pojedinih malih korisnika (zbog bilo čega, uključivo i njihove vlastite gluposti) bi satrali u startu, a sa velikima bi se natezali godinama, kao što to i danas rade. I tako bi vjerojatno napravili svi drugi proizvođači softvera.

 

Taj zakon bi samo dao mogućnost da, ako se dokaže da određeni program radi neispravno, proizvođač snosi nekakvu odgovornost. A kako će se to dokazat, to je na tužiteljima. Hvala Bogu i jedna i druga strana će angažirat stručnjake da daju mišljenje. Pa neka se prepucavaju. Ali, ako to donosi ikakvo poboljšanje u kvaliteti softvera, a siguran sam da bi i proizvođači softvera malo mrdnuli guzicu, onda zašto zakon nema smisla?

 

 

Moj PC  
0 1 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice