Odgovornost za softver

poruka: 95
|
čitano: 14.674
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Odgovornost za softver".
16 godina
neaktivan
offline
RE: Odgovornost za softver

Eto vidiš da nisi upućen niti u svoje poredbe; Concorde nije ugašen zbog toga što nije radio dobro (dapače, odličan avion), već jer nije bio isplativ.

16 godina
offline
RE: Odgovornost za softver
naxeem kaže...

Eto vidiš da nisi upućen niti u svoje poredbe; Concorde nije ugašen zbog toga što nije radio dobro (dapače, odličan avion), već jer nije bio isplativ.

  Meni se cini da dok nisu poceli padat, nikoga nije brinula isplativost.
16 godina
online
RE: Odgovornost za softver
naxeem kaže...
Znam i ja da ne nedavno bio slučaj da je F-117 pao zbog buga u softveru i poginuo je pilot tog aviona.
Znam i za bliži slučaj gdje je cura šetala ulicom i pao je crijep s krova, rasuo joj lubanju po ulici i umrla je.
 
Bi li ti sada šetao ulicom? Ili bi možda izdao zakon gdje se svaka građevinska firma mora ugovorom obvezati svim građanima da crijep neće pasti njima na glavu?
 
Toliko o besmislenim "zakonima". 
Pilot je za svoj tip posla masno plaćen (zbog 'rizika posla'). Ako ima obitelj, a grešku nije prouzročio sam (onaj famozni 'ljudski faktor'), ista je obeštećena, u to možeš biti siguran. Jesu li odgovarali programeri odgovorni za propust u softveru nemam pojma, ali sumnjam da će baš daleko napredovati u struci, ako se uspio pronaći razlog. A da bi trebali odgovarati, trebali bi...

Roditelji cure kojoj je pao crijep na glavu imali su puno pravo tužiti stanare zgrade s koje je crijep pao i utvrditi odgovornost - ako je to bilo zbog neodržavanja, krivi su stanari, ako je zbog nečega drugoga, krivo je nešto drugo i ako razlog nije viša sila, netk bi trebao odgovarati...

Poanta je - postoji sustav odgovornosti. U programiranju trenutno tog sustava odgovornosti nema. A trebalo bi ga biti...

U niti jednom slučaju koji si naveo situacija nije takva da je 'proizvođač' amnestiran svake odgovornosti 'proizvoda', ma tko ili što  'proizvođač' ili 'proizvod' bili.
Pazi, gledam te!
16 godina
neaktivan
offline
Odgovornost za softver

Po meni taj zakon nece bas biti uspijesan.


Pitanje je gdje je granica odgovornosti. Npr. kupite software za reprodukciju videa i sve radi super vecini korisnika, no postoje oni koji imaju brand name laptope koji se dijele sa tko zna kakvim verzijama i onda se desi da imaju pogresne verzije nekog dll-a i slicno i tko tu snosi odgovornost? Izmedu verzija istog os-a postoje razlike, tko je krivac tu da li Microsoft ili proizvodac softwarea? Da ne kazem da skoro svaki software ima neki patch ili update i svakome korisniku se savjetuje da ga instalira. Ako korisnik to ne napravi da li je on nakon te obavjesti kriv za sve greske ili proizvodac? Osim informaticara i mozda 5% pametnih korisnika koji to naprave vecini nikada ne pada na pamet niti da pogleda da li postoji koji update ili patch. Ja znam primjere gdje danas jos ljudi koriste software iz 2005 iako imaju placeno odrzavanje i dobivaju obavjesti njih nije briga samo rade po svome, iskrsne neki bug i onda je software kriv a ne korisnik koji koristi software na Visti a koji nije niti namjenjen radu na visti niti je Vista postojala kad se on izdao. Tko tu preuzima odgovornost?

Slijedeca stvar je da software nije auto. Ti kad kupis auto i vozis ga ti nemozes istovremeno voziti jos 20 auta zar ne? Ja sam imao primjer gdje korisnik otvori sa programom neku snimljenu datoteku i otvori je sa drugim programom (koji forsira otvaranje) istovremeno i onda izgubi pola podataka tko je tu kriv? Da li programer mora predvidjeti sve software koji postoje na svijetu i kako oni rade sa njegovim? I sam kupujem prof. software i ne jednom nego 100 puta se desi da neki antivirusni program blokira registraciju ocx kontrola ili nesto slicno, tko je tu kriv? Da li proizvodac software ili antivirusa ili microsoft ili korisnik? Kaj da korisnik radi? Iskljuci antivirus koji je platio ili program koji je isto platio itd.

Tako da to nije jednostavno pitanje. Kvaliteta se ne moze samo tako nametati. Kvalitetan software korisnici odmah prepoznaju i kupuju. Tako da mislim da bolje eliminacije od toga nema. Moje misljenje je da jednostavno upotreba softwarea previse slobodna da bi se moglo samo tako snositi odgovornost za njegovu upotrebu.
Onaj primjer sa radijacijom je skandalozan od toga se treba stititi i tome treba zakon ali ne na ovaj nacin da ako ti se pojavi send/dont send skocis odmah do odvjetnika!

No svaki zakon se moze izigrat pa tako ce i ovaj. Ja kao proizvodac mogu napisati ugovor pod kojim ti prodajem software i jamcim da ce raditi na toj i toj konfiguraciji sa tim i tim postavkama, driverima itd. ukoliko ne postoji drugi software instaliran i zabranjeno je koristenje interneta i bla bla, mozes nasrat sto hoces. Eto, pa ti tuzi ili nemoj kupiti software... vjerujem da ce svi napraviti isto tako da ces ostati na tome da ili prihvatis to ili ne kupis nista ili kupis neki software koji nema takvu licencu ako uopce postoji... Tako da, veselit se mozemo svakome zakonu ali imho ako ikad dojde do tog zakona i provedbe veselit ce se opet proizvodaci softwarea. Sad ce na svaku vasu kritiku reci ali to ne pise u licenci da smijete koristiti i hebite se... Ne moze se donijeti zakon koji ce istu licencu svima uvjetovati jer je svaki software specifican tako da opet taj zakon imho nece donijeti nikakvu razliku.

http://www.rabbits-clan.com
Poruka je uređivana zadnji put uto 12.5.2009 12:52 (Andeo).
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Odgovornost za softver
shkval kaže...
naxeem kaže...

Eto vidiš da nisi upućen niti u svoje poredbe; Concorde nije ugašen zbog toga što nije radio dobro (dapače, odličan avion), već jer nije bio isplativ.

  Meni se cini da dok nisu poceli padat, nikoga nije brinula isplativost.
Naravno da jest, zato ga skoro nitko nije ni koristio. Nisu nikada počeli padati. Pao je jedan.
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice