Veliki obrat u trgovinskom ratu SAD-a i Kine: Trum

poruka: 66
|
čitano: 13.333
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Veliki obrat u trgovinskom ratu SAD-a i Kine: Trum".
7 godina
neaktivan
offline
Veliki obrat u trgovinskom ratu SAD-a i Kine: Trum

Vidim puno podrske Kini. Zanima me bi li tako bilo da nam ne omogucuju jeftine proizvode. Kina krsi ugovor WTO-a i nitko ne reagira jer im to nije u ekonomskom interesu. Da li itko od vas zna zasto su kineske kompanije postale uspjesne, a kineski proizvodi jeftini i konkurentni? Nitko na cijelom svijetu ne uspjeva im uspjesno konkurirat. Magija, nadljudi, UFO???

Svi znamo da postoje velike medunarodne kompanije koje ne brinu previse o pravima radnika, traze rupe u zakonu, ne palcaju poreze... i ne uspjevaju konkurirat kineskim kompanijama???

U takvim uvjetima Trumpovi igrokazi sluze za interese mocih lobija, ne nuzno SAD-a i vjerujem da su dobili sto su zeljeli. To sto prosjecnom covjeku Trumpovi igrokazi nemaju smisla, ne znaci da oni nemaju skrivenog (ekonomskog, politickog...) smisla.

Ovo je slika svijeta kad Kina ne igra po pravilima, a ostatak svijeta pravi se da igra, trazeci rupe u zakonu. Nitko se ne suprostavlja Kini, jer nije isplativo. Kineske kompanije jos vise jacaju, ostatak svijeta ce im se sve teze moci oduprijeti...

Mene osobno ovo podsjeca na Njemacku 1930-ih. Hitler je 1938 od strane Time Magazin-a proglasen Man of the Year. Ne kazem da ce uskoro poceti treci svjetski rat, vec da zlo moze biti privlacno sirokim masama. Ako se ne slazete da je Komunisticka Partija Kine zlo, molim vas ne ulazite u raspravu sa mnom.     

Moj PC  
2 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Veliki obrat u trgovinskom ratu SAD-a i Kine:
GdjeSuBikovi kaže...

 Ako se ne slazete da je Komunisticka Partija Kine zlo, molim vas ne ulazite u raspravu sa mnom.     

 Dakle istomišljenici naprijed, ostali stoj. Možda si sličniji toj partiji nego što misliš.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
15 godina
odjavljen
offline
Re: Veliki obrat u trgovinskom ratu SAD-a i Kine:
GdjeSuBikovi kaže...

Vidim puno podrske Kini. Zanima me bi li tako bilo da nam ne omogucuju jeftine proizvode. Kina krsi ugovor WTO-a i nitko ne reagira jer im to nije u ekonomskom interesu. Da li itko od vas zna zasto su kineske kompanije postale uspjesne, a kineski proizvodi jeftini i konkurentni? Nitko na cijelom svijetu ne uspjeva im uspjesno konkurirat. Magija, nadljudi, UFO???

To je Kina koju je SAD stvorio, a to stvaranje je išlo na štetu mnogih Europskih zemalja, ali i Kineskih građana. Sad kad je SAD ugrožen, tu istu Kinu pokušavaju uništiti, a ideja im je bila da to opet naprave na štetu Europskih zemalja i Kineskih građana i jedno 99,99% podrške Kini proizlazi upravo iz te činjenice.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
7 godina
neaktivan
offline
Re: Veliki obrat u trgovinskom ratu SAD-a i Kine:

Ovo nije zabrana izlaganja vlastitih stavova (niti mogu to ikome nametnit, pa nisam ja Komunisticka Partija Kine) . Ovo je štednja moga vremena. Iz istog razloga ne ulazim u rasprave sa npr. ravnozemljašima.

Poruka je uređivana zadnji put pon 1.7.2019 21:19 (GdjeSuBikovi).
7 godina
neaktivan
offline
Re: Veliki obrat u trgovinskom ratu SAD-a i Kine:
MrBlc kaže...
To je Kina koju je SAD stvorio, a to stvaranje je išlo na štetu mnogih Europskih zemalja, ali i Kineskih građana. Sad kad je SAD ugrožen, tu istu Kinu pokušavaju uništiti, a ideja im je bila da to opet naprave na štetu Europskih zemalja i Kineskih građana i jedno 99,99% podrške Kini proizlazi upravo iz te činjenice.

 Ovu Kinu primanjem u WTO je stvorio krupni kapital (ne samo iz SAD-a) i KPK. Posljedica toga, za prosjecnog "zapadnjaka" je manjak poslova i dobivanje jeftinijih proizvoda. Ako mislis da je samo SAD ugrozen, cestitam ti na optimizmu. Preporucio bih ti da progoglas kako KPK posluje sa Australijom, Sri Lankom, Filipinima, Afrikom... Ili pogledaj nase susjede Crnogorce i njihovu profitabilnu autocestu. 

Kad mafijas dode premijeru sa kuferom novaca, to nazivamo korupcijom. Kad KPK dode sa tim istim kuferom, to nazivamo medudrzavnim ugovorom. Ne kazem da i druge drzave ne rade takve mafijaske poteze, ali nitko tako uspjesno i stetno kao KPK.

Za kraj da opet ponovim: Nitko se ne suprostavlja Kini, jer nije isplativo. Barem ekonomski kratkorocno gledano. Dugorocno ne znam, i tu ima mesa za raspravu. 

8 godina
offline
Re: Veliki obrat u trgovinskom ratu SAD-a i Kine:
GdjeSuBikovi kaže...
MrBlc kaže...
To je Kina koju je SAD stvorio, a to stvaranje je išlo na štetu mnogih Europskih zemalja, ali i Kineskih građana. Sad kad je SAD ugrožen, tu istu Kinu pokušavaju uništiti, a ideja im je bila da to opet naprave na štetu Europskih zemalja i Kineskih građana i jedno 99,99% podrške Kini proizlazi upravo iz te činjenice.

 Ovu Kinu primanjem u WTO je stvorio krupni kapital (ne samo iz SAD-a) i KPK. Posljedica toga, za prosjecnog "zapadnjaka" je manjak poslova i dobivanje jeftinijih proizvoda. Ako mislis da je samo SAD ugrozen, cestitam ti na optimizmu. Preporucio bih ti da progoglas kako KPK posluje sa Australijom, Sri Lankom, Filipinima, Afrikom... Ili pogledaj nase susjede Crnogorce i njihovu profitabilnu autocestu. 

Kad mafijas dode premijeru sa kuferom novaca, to nazivamo korupcijom. Kad KPK dode sa tim istim kuferom, to nazivamo medudrzavnim ugovorom. Ne kazem da i druge drzave ne rade takve mafijaske poteze, ali nitko tako uspjesno i stetno kao KPK.

Za kraj da opet ponovim: Nitko se ne suprostavlja Kini, jer nije isplativo. Barem ekonomski kratkorocno gledano. Dugorocno ne znam, i tu ima mesa za raspravu. 

 

Ma, većina tog što si napisao stoji, samo imaš jedan problem: sve ideš naokolo a zaobilaziš bitno. A to je da su Kinezi marljivi, ustrajni, fokusirani, rade kvalitetno (ako se to od njih traži). Kad pričaš za Crnu Goru, mogao si ujedno uključiti i Srbiju i Hrvatsku. Isti princip rada, samo:

 

1) npr u Srbiji, već 10-15 godina intenzivno grade svoje koridore 10,11 i - dok nisu došli Kinezi, gomila prekršenih rokova, uglavnom posao očajne kvalitete i slično.

 

2) Hrvatska, Pelješki most: očito će most koji rade Kinezi biti gotov prije nego li će se napraviti pristupne ceste. Već godinu i pol se namješta natječaj kojekakvim Strabagima, Konstruktorima i sličnim "farbačima tunela" - i natječaji još nisu gotovi! Trenutno se i dalje pokušava izbaciti grčki konzorcij iz igre, kako bi se namjestio posao nekom adezeovom izvođaču (jesam li spomenuo STRABAG?), projekt će već sada kasniiti najmanje dvije godine, a tek nakon natječaja s radovima kreću "vantroškovnički radovi", muljanje s kvalitetom, dodatna produženja rokova itd.

Najveća ironija je da se Grcima pripisuje neki prekršaj star/istekao preko 5 godina, dok je Strabag trenutno u valjda 5 takvih prekršaja širom EU i "nitko ovdje nema pojma o tome".

Kinu (i indirektno Hrvatsku) su iz EU zahebavali na sve moguće načine da ne gradi most, i opet su ispali daleko najefikasniji (najpovoljniji, najbrži itd). To je činjenica i jbga, pjevaj borbene koliko god želiš. Ima ih ko Kineza, zakonom velikih brojeva kvantitet se pretvara u kvalitetu.

 

p.s. glede opstrukcije WTO itd: trenutno više USA opstruira WTO nego li Kina (i ne samo WTO već UN, NATO... ). Ali i oni su "nedodirljivi", kao. 

 

 

16 godina
offline
Re: Veliki obrat u trgovinskom ratu SAD-a i Kine:

Kada KPK dodje sa kesom para . Pa valjda je sva snaga trenutne ekonomske ekspanzije Kine jeftina cijena kineskih uslua/proizvoda. 

A sto se tice kese para, SAD tu ima samo takvog materijala za predavanje. 

Nadalje, iz tvog posta se moze zakljuciti da ti ne odgovara trenutno politicko/ekonomski poredak. Slobodno izvoli elaborirati svoju ideju svekolikom puku.

8 godina
offline
Re: Veliki obrat u trgovinskom ratu SAD-a i Kine:
malak kaže...

Kada KPK dodje sa kesom para . Pa valjda je sva snaga trenutne ekonomske ekspanzije Kine jeftina cijena kineskih usluga/proizvoda

A sto se tice kese para, SAD tu ima samo takvog materijala za predavanje. 

Nadalje, iz tvog posta se moze zakljuciti da ti ne odgovara trenutno politicko/ekonomski poredak. Slobodno izvoli elaborirati svoju ideju svekolikom puku.

 

Nije fora (samo) u jeftinoći, već u optimumu ponude (uloženo/dobiveno).

Svojedobno mi je jedan ing, koji je poslovno bio u Kini, ispričao priču:

Doveli ga u neki grad koji ima stanovnika valjda kao Hrvatska a za koji mi nikad čuli. Otišli u neki preogromni high-tech supermarket. Gleda čovjek tehniku i smrznuo se od ekstra-kvalitetne, ultra moderne ponude.

Pita on kineskog kolegu (domaćina): "Pa zašto to ne izvozite kod nas (u EU, recimo)? Ova roba bi išla kao alva!"

Veli Kinez: "Pa vi to ne želite, ne želite ovakve kvalitetne kineske proizvode. Vi od nas tražite jeftine proizvode i mi vam to isporučujemo." ...

 

7 godina
neaktivan
offline
Re: Veliki obrat u trgovinskom ratu SAD-a i Kine:
Zechina kaže...

Ma, većina tog što si napisao stoji, samo imaš jedan problem: sve ideš naokolo a zaobilaziš bitno. A to je da su Kinezi marljivi, ustrajni, fokusirani, rade kvalitetno (ako se to od njih traži). Kad pričaš za Crnu Goru, mogao si ujedno uključiti i Srbiju i Hrvatsku. Isti princip rada, samo:

 

1) npr u Srbiji, već 10-15 godina intenzivno grade svoje koridore 10,11 i - dok nisu došli Kinezi, gomila prekršenih rokova, uglavnom posao očajne kvalitete i slično.

 

2) Hrvatska, Pelješki most: očito će most koji rade Kinezi biti gotov prije nego li će se napraviti pristupne ceste. Već godinu i pol se namješta natječaj kojekakvim Strabagima, Konstruktorima i sličnim "farbačima tunela" - i natječaji još nisu gotovi! Trenutno se i dalje pokušava izbaciti grčki konzorcij iz igre, kako bi se namjestio posao nekom adezeovom izvođaču (jesam li spomenuo STRABAG?), projekt će već sada kasniiti najmanje dvije godine, a tek nakon natječaja s radovima kreću "vantroškovnički radovi", muljanje s kvalitetom, dodatna produženja rokova itd.

Najveća ironija je da se Grcima pripisuje neki prekršaj star/istekao preko 5 godina, dok je Strabag trenutno u valjda 5 takvih prekršaja širom EU i "nitko ovdje nema pojma o tome".

Kinu (i indirektno Hrvatsku) su iz EU zahebavali na sve moguće načine da ne gradi most, i opet su ispali daleko najefikasniji (najpovoljniji, najbrži itd). To je činjenica i jbga, pjevaj borbene koliko god želiš. Ima ih ko Kineza, zakonom velikih brojeva kvantitet se pretvara u kvalitetu.

 

p.s. glede opstrukcije WTO itd: trenutno više USA opstruira WTO nego li Kina (i ne samo WTO već UN, NATO... ). Ali i oni su "nedodirljivi", kao. 

 

 

 Ako su Kinezi marljivi, ustrajni, fokusirani i rade kvalitetno, gdje su bili do sada? Ili su postali takvi nakon primanja u WTO? Nitko drugi na svijetu nije takav? Njemci, Japanci, Vjetnamci, Koreanci.... pa cak i neki Hrvati. Zbog KPK imamo nepostenu konkurenciju koja sve svjetske industrije sprijecava/usporava u razvoju. Ekonomski je vrlo privlacna jer nudi jeftine proizvode. Ali da igra po pravilima i nudi isto, prvi bi ih ja hvalio za marljivost, ustrajnost...

Spomenio sam Crnu goru a ne Hrvatsku iz razloga sto Hrvatska "financira" most, a u Crnoj Gori sve financiraju Kinezi. Znaci svijetske banke ne daju kredit Crnoj Gori, pa su im lovu ponudili Kinezi. To ti je kao da ti nemos dignit kredit u banci i odes u zelenasa. 

https://novac.jutarnji.hr/aktualno/crna-gora-dala-dio-svog-drzavnog-teritorija-kao-garanciju-za-povrat-kredita/8756816/

U Srbiji se koridori financiraju iz kineske banke, ali nisam upoznat sa detaljima, pa to nisam spominjao. 

Slazem se da Kinezi (kao i svi ostali) mogu radit vrlo kvalitetne stvari. E sad, da li ce to biti i peljeski most, vrijeme ce pokazati. 

 

P.S. Sto se tice opstrukcije WTO-a, USA mozda i opstruira, ali Kinezi ne je.. zivu silu i nitko ne trza. Naravno da strahujem da ce Kineska Komunisticka Partija (a ne Kina) postati jedina dominantna svijetska sila. Mislim da bi se toga trebali svi bojat, pa cak i Kinezi. Osobno ne vjerujem niti jednom autoritarnom rezimimu. Demokracije takoder mogu napraviti grozne stvari, ali cesto takve pojave krace traju i slabijeg su intenziteta (tu je SAD iznimka, a ne pravilo). 

16 godina
offline
Re: Veliki obrat u trgovinskom ratu SAD-a i Kine:
Zechina kaže...
malak kaže...

Kada KPK dodje sa kesom para . Pa valjda je sva snaga trenutne ekonomske ekspanzije Kine jeftina cijena kineskih usluga/proizvoda

A sto se tice kese para, SAD tu ima samo takvog materijala za predavanje. 

Nadalje, iz tvog posta se moze zakljuciti da ti ne odgovara trenutno politicko/ekonomski poredak. Slobodno izvoli elaborirati svoju ideju svekolikom puku.

 

Nije fora (samo) u jeftinoći, već u optimumu ponude (uloženo/dobiveno).

Svojedobno mi je jedan ing, koji je poslovno bio u Kini, ispričao priču:

Doveli ga u neki grad koji ima stanovnika valjda kao Hrvatska a za koji mi nikad čuli. Otišli u neki preogromni high-tech supermarket. Gleda čovjek tehniku i smrznuo se od ekstra-kvalitetne, ultra moderne ponude.

Pita on kineskog kolegu (domaćina): "Pa zašto to ne izvozite kod nas (u EU, recimo)? Ova roba bi išla kao alva!"

Veli Kinez: "Pa vi to ne želite, ne želite ovakve kvalitetne kineske proizvode. Vi od nas tražite jeftine proizvode i mi vam to isporučujemo." ...

 

 Do prije par godine (ne znam sad tocno) jedini kriterij u javnim nabavama u Hr (a prema tome i u BiH za koju to i danas vrijedi jeste najniza cijena, naravno uz uvjet da su zadovoljene tehnicke karakteristike, sto Kinezi redovno zadovoljavaju. 

Danas je to malo za Hr korigirano i ubacen je taj dio doviveno/ulozeno. Medjutim, i to Kinezi u velikoj vecini slucajeva prolaze, ne mozes ih bas bas eliminirati a da ne zavrsis u zalbenom postupku. Evo najbolji primjer je Peljeski most, mislim da je tu sve jasno.

Ako se malo okrenemo prema ostalim zemljama u okruzenju, ne mogu sa sigurnoscu reci, ali vjerujem da je to copy/paste pogotovo s obzirom na EU put i cinjenicu da je Hr vec u njoj. 

Sto se tice zapadnih zemalja EU, cuo sam informaciju da oni pri razlicitim nabavama u tender stave konkretnog proizvodjaca (odnosno vise njih, ne moze jedan). Ovo ne vjerujem dok ne vidim svojim ocima jer nas (nas na Balkanu) redovno optuzuju u takvim slucajevima za netransparentnost, podilazenje odredjenim proizvodjacima, osiguravanje monopola, i sta ti vec znam...

 

Eto jedna mala storija...

16 godina
offline
Re: Veliki obrat u trgovinskom ratu SAD-a i Kine:
GdjeSuBikovi kaže...
Zechina kaže...

Ma, većina tog što si napisao stoji, samo imaš jedan problem: sve ideš naokolo a zaobilaziš bitno. A to je da su Kinezi marljivi, ustrajni, fokusirani, rade kvalitetno (ako se to od njih traži). Kad pričaš za Crnu Goru, mogao si ujedno uključiti i Srbiju i Hrvatsku. Isti princip rada, samo:

 

1) npr u Srbiji, već 10-15 godina intenzivno grade svoje koridore 10,11 i - dok nisu došli Kinezi, gomila prekršenih rokova, uglavnom posao očajne kvalitete i slično.

 

2) Hrvatska, Pelješki most: očito će most koji rade Kinezi biti gotov prije nego li će se napraviti pristupne ceste. Već godinu i pol se namješta natječaj kojekakvim Strabagima, Konstruktorima i sličnim "farbačima tunela" - i natječaji još nisu gotovi! Trenutno se i dalje pokušava izbaciti grčki konzorcij iz igre, kako bi se namjestio posao nekom adezeovom izvođaču (jesam li spomenuo STRABAG?), projekt će već sada kasniiti najmanje dvije godine, a tek nakon natječaja s radovima kreću "vantroškovnički radovi", muljanje s kvalitetom, dodatna produženja rokova itd.

Najveća ironija je da se Grcima pripisuje neki prekršaj star/istekao preko 5 godina, dok je Strabag trenutno u valjda 5 takvih prekršaja širom EU i "nitko ovdje nema pojma o tome".

Kinu (i indirektno Hrvatsku) su iz EU zahebavali na sve moguće načine da ne gradi most, i opet su ispali daleko najefikasniji (najpovoljniji, najbrži itd). To je činjenica i jbga, pjevaj borbene koliko god želiš. Ima ih ko Kineza, zakonom velikih brojeva kvantitet se pretvara u kvalitetu.

 

p.s. glede opstrukcije WTO itd: trenutno više USA opstruira WTO nego li Kina (i ne samo WTO već UN, NATO... ). Ali i oni su "nedodirljivi", kao. 

 

 

 Ako su Kinezi marljivi, ustrajni, fokusirani i rade kvalitetno, gdje su bili do sada? Ili su postali takvi nakon primanja u WTO? Nitko drugi na svijetu nije takav? Njemci, Japanci, Vjetnamci, Koreanci.... pa cak i neki Hrvati. Zbog KPK imamo nepostenu konkurenciju koja sve svjetske industrije sprijecava/usporava u razvoju. Ekonomski je vrlo privlacna jer nudi jeftine proizvode. Ali da igra po pravilima i nudi isto, prvi bi ih ja hvalio za marljivost, ustrajnost...

Spomenio sam Crnu goru a ne Hrvatsku iz razloga sto Hrvatska "financira" most, a u Crnoj Gori sve financiraju Kinezi. Znaci svijetske banke ne daju kredit Crnoj Gori, pa su im lovu ponudili Kinezi. To ti je kao da ti nemos dignit kredit u banci i odes u zelenasa. 

https://novac.jutarnji.hr/aktualno/crna-gora-dala-dio-svog-drzavnog-teritorija-kao-garanciju-za-povrat-kredita/8756816/

U Srbiji se koridori financiraju iz kineske banke, ali nisam upoznat sa detaljima, pa to nisam spominjao. 

Slazem se da Kinezi (kao i svi ostali) mogu radit vrlo kvalitetne stvari. E sad, da li ce to biti i peljeski most, vrijeme ce pokazati. 

 

P.S. Sto se tice opstrukcije WTO-a, USA mozda i opstruira, ali Kinezi ne je.. zivu silu i nitko ne trza. Naravno da strahujem da ce Kineska Komunisticka Partija (a ne Kina) postati jedina dominantna svijetska sila. Mislim da bi se toga trebali svi bojat, pa cak i Kinezi. Osobno ne vjerujem niti jednom autoritarnom rezimimu. Demokracije takoder mogu napraviti grozne stvari, ali cesto takve pojave krace traju i slabijeg su intenziteta (tu je SAD iznimka, a ne pravilo). 

 Cekaj malo, znaci mozete se razvijati ali dokle mi kazemo ? Uzmite nas kredit ili uzimate kod zelenasa (what..?). Kinezi ocigledno imaju racunicu, interese, mehanizme, i sta li već kojima će to naplatiti, nitko se ne zavarava da su oni svjetski dobrocinitelji a SAD zlo. Uostalom, od njih su i učili 

Da razjasnim, ne diže se meni na Kineze, a još manje na SAD. Ali činjenica je da SAD svojim imperijalistčkim djelovanjem nasilno ulazi na strana tržišta a prosipa krinku cijelom svijetu o tržišnom gospodarstvu, slobodi odlučivanja, itd... Potrebno je samo preći malo podatke o njihovim vojnim djelovanjima i post-war ugovorima američkih kompanija na tim istim područjima (Iraq ima WMD...ups..mi se malo zajebali pa pobili Iračane...). Trenutno Kina nema nikakav utjecaj na mene i nemam razloga da ih volim ili ne volim. Oni su došli sa ponudom za Pelješki most, za crnogorsku autocestu, za razne infrastrukturne projekte po Africi, i ni jedna od tih zemalja nije morala potpisati te ugovore. Očigledno da ono od kolege iznad (Zechina) uloženo/dobiveno u tim slučajevima vrijedi i te zemlje su pristale na istu suradnju. 

Možda i Kina krene sa "mobbingom" na zemlje slabije od sebe, ja to ne znam, ali trenutno su daleko od toga, reguliraju svoje dvorište, natječu se na stranom.  

12 godina
offline
Re: Veliki obrat u trgovinskom ratu SAD-a i Kine:
GdjeSuBikovi kaže...

Vidim puno podrske Kini.   Kad mafijas dode premijeru sa kuferom novaca, to nazivamo korupcijom. Kad KPK dode sa tim istim kuferom, to nazivamo medudrzavnim ugovorom. Ne kazem da i druge drzave ne rade takve mafijaske poteze, ali nitko tako uspjesno i stetno kao KPK. Ako se ne slazete da je Komunisticka Partija Kine zlo, molim vas ne ulazite u raspravu sa mnom.  

 Je, imaju dosta podrške, evo Musk ode tamo, Apple isti čas čim je prestao dobivati poticaje, a vidim njihove "kufere" beskompromisno uzima i Mate Rimac.

 

GdjeSuBikovi kaže...

U takvim uvjetima Trumpovi igrokazi sluze za interese mocih lobija, ne nuzno SAD-a i vjerujem da su dobili sto su zeljeli. To sto prosjecnom covjeku Trumpovi igrokazi nemaju smisla, ne znaci da oni nemaju skrivenog (ekonomskog, politickog...) smisla.

Ovo je slika svijeta kad Kina ne igra po pravilima, a ostatak svijeta pravi se da igra, trazeci rupe u zakonu. Nitko se ne suprostavlja Kini, jer nije isplativo. Kineske kompanije jos vise jacaju, ostatak svijeta ce im se sve teze moci oduprijeti...

    

Ne znam zašto se govori samo o Kini kada su i drugi na udaru Trumpovih carina. KP Indije, KP Kanade, KP Meksika, KP EU, svi su oni na listi tarifa, vidim i francuskim vinarima se loše piše jer su jeftiniji od "domaćih". To ti je kad francuski vinari ne igraju po pravilima i nitko im se ne suprotstavlja jer nije isplativo itd.....

 

GdjeSuBikovi kaže...

Mene osobno ovo podsjeca na Njemacku 1930-ih.    

Mene na Jugu gdje su carinama, visokim nametima i onemogućavanjem uvoza štitili domaća poduzeća i onda su ljudi išli u Trst i Graz, a Matanu je cvjetao posao.

 

12 godina
offline
Re: Veliki obrat u trgovinskom ratu SAD-a i Kine:
GdjeSuBikovi kaže...

Vidim puno podrske Kini. Zanima me bi li tako bilo da nam ne omogucuju jeftine proizvode. Kina krsi ugovor WTO-a i nitko ne reagira jer im to nije u ekonomskom interesu. Da li itko od vas zna zasto su kineske kompanije postale uspjesne, a kineski proizvodi jeftini i konkurentni? Nitko na cijelom svijetu ne uspjeva im uspjesno konkurirat. Magija, nadljudi, UFO???

Svi znamo da postoje velike medunarodne kompanije koje ne brinu previse o pravima radnika, traze rupe u zakonu, ne palcaju poreze... i ne uspjevaju konkurirat kineskim kompanijama???

U takvim uvjetima Trumpovi igrokazi sluze za interese mocih lobija, ne nuzno SAD-a i vjerujem da su dobili sto su zeljeli. To sto prosjecnom covjeku Trumpovi igrokazi nemaju smisla, ne znaci da oni nemaju skrivenog (ekonomskog, politickog...) smisla.

Ovo je slika svijeta kad Kina ne igra po pravilima, a ostatak svijeta pravi se da igra, trazeci rupe u zakonu. Nitko se ne suprostavlja Kini, jer nije isplativo. Kineske kompanije jos vise jacaju, ostatak svijeta ce im se sve teze moci oduprijeti...

Mene osobno ovo podsjeca na Njemacku 1930-ih. Hitler je 1938 od strane Time Magazin-a proglasen Man of the Year. Ne kazem da ce uskoro poceti treci svjetski rat, vec da zlo moze biti privlacno sirokim masama. Ako se ne slazete da je Komunisticka Partija Kine zlo, molim vas ne ulazite u raspravu sa mnom.     

 S druge strane je Amerika koja također krši ugovore WTO-a (UN-a, ugovor o zaustavljanju utrke u naoružanju, sve Ženevske konvencije, ugovor o globalnom zatopljenju...) a mnoge i ne potpisuje dok istovremeno inzistira da ih drugi potpišu - i omogućuju nam skupe proizvode. Zar je teško izabrati?

 

Ovo je slika svijeta u kojem Amerika misli da samo ona ima pravo ne igrati po pravilima.

 

I mene ovo podsjeća na Njemačku 30tih. Pod "ovo" mislim na američki ekonomski i vojni model od WW2 na ovamo. Znaš ono kad su ih Poljaci napali ili Iranci napali tanker petardama. Komunistička partija Kine je zlo, ali lokalno. Hoće li postati globalno? Sigurno hoće kad dođe u tu poziciju no tko je ikad u  toj poziciji bio a da nije težio nekakvom carstvu? Samo takav način razmišljanja je teoretiziranje, a ovo što Amerika radi nije nego stvarnost. Problem je što se kao njihova najcrnija rabota reklamira to što svojoj zemlji žele i ostvaruju napredak i nisu suglasni s tim da budu američki robovi kao što je to 80% ostatka planete.

 

Jednu bitnu stvar moram napomenuti, u životu sam proveo dosta vremena i s Kinezima i s Amerikancima. Amerikanci su kulturološki i općenito kao ljudi nama puno, puno bliži i kad bi birao koga ću za susjeda, bez problema ću generalizirati i reći - Amerikanca. Čak i da mogu birati, nakon Balkanca izabrao bi Amerikanca. U biti bilo koga osim Kineza. Mrzim generaliziranja, Srbi su ovakvi, Bosanci takvi, crnci, Šiptari, Romi... ali kad je o Kinezima riječ ne mogu si pomoći, nisam ljubitelj njihovih ljudskih osobina. Naravno da i tu ima iznimki ali su vrlo rijetke. Kod njih je normalna stvar da prijatelj prijatelja prevari. Recimo da jednome ispadne 100€ iz džepa, njegov najbolji prijatelj bi ih uzeo i ne bi mu rekao. Kad bi mu to kasnije rekao ovaj se ne bi ni naljutio jer bi to isto napravio i on njemu.

Također bi Amerikanca tisuću puta prije uzeo za susjeda od Arapa. Samo sve ovo što sam napisao nije dovoljan razlog da bi rekao kako u bilo kojoj vrsti sukoba između tih naroda ja držim stranu Amerikancima, dapače smatram ih najvećim zlom moderne civilizacije.

 

 

 

 

12 godina
offline
Re: Veliki obrat u trgovinskom ratu SAD-a i Kine:
GdjeSuBikovi kaže...
MrBlc kaže...
To je Kina koju je SAD stvorio, a to stvaranje je išlo na štetu mnogih Europskih zemalja, ali i Kineskih građana. Sad kad je SAD ugrožen, tu istu Kinu pokušavaju uništiti, a ideja im je bila da to opet naprave na štetu Europskih zemalja i Kineskih građana i jedno 99,99% podrške Kini proizlazi upravo iz te činjenice.

 Ovu Kinu primanjem u WTO je stvorio krupni kapital (ne samo iz SAD-a) i KPK. Posljedica toga, za prosjecnog "zapadnjaka" je manjak poslova i dobivanje jeftinijih proizvoda. Ako mislis da je samo SAD ugrozen, cestitam ti na optimizmu. Preporucio bih ti da progoglas kako KPK posluje sa Australijom, Sri Lankom, Filipinima, Afrikom... Ili pogledaj nase susjede Crnogorce i njihovu profitabilnu autocestu. 

Kad mafijas dode premijeru sa kuferom novaca, to nazivamo korupcijom. Kad KPK dode sa tim istim kuferom, to nazivamo medudrzavnim ugovorom. Ne kazem da i druge drzave ne rade takve mafijaske poteze, ali nitko tako uspjesno i stetno kao KPK.

Za kraj da opet ponovim: Nitko se ne suprostavlja Kini, jer nije isplativo. Barem ekonomski kratkorocno gledano. Dugorocno ne znam, i tu ima mesa za raspravu. 

 Vidiš, ovdje je bit. Kinez dođe sa svojom ponudom uzmi ili ostavi. Zar Židovi isto ne rade od pamtivijeka? Banke?

Kako su Amerikanci došli u Koreju, Arabiju, Nigeriju, Panamu... da ne nabrajam sve gdje su uspjeli i gdje su pokušali? Silom. I silom se tamo održavaju.

 

A što se isplativosti tiče, nema tu baš puno rasprave. Postoje dva modela. Jedan je da Kina proizvodi a ti od njih kupuješ. Drugi je da Kina proizvodi a ti to što su oni proizveli kupuješ od Amerikanaca.

12 godina
offline
Re: Veliki obrat u trgovinskom ratu SAD-a i Kine:
GdjeSuBikovi kaže...

 

P.S. Sto se tice opstrukcije WTO-a, USA mozda i opstruira, ali Kinezi ne je.. zivu silu i nitko ne trza. Naravno da strahujem da ce Kineska Komunisticka Partija (a ne Kina) postati jedina dominantna svijetska sila. Mislim da bi se toga trebali svi bojat, pa cak i Kinezi. Osobno ne vjerujem niti jednom autoritarnom rezimimu. Demokracije takoder mogu napraviti grozne stvari, ali cesto takve pojave krace traju i slabijeg su intenziteta (tu je SAD iznimka, a ne pravilo). 

 Koliko dominantnih svjetskih sila se promijenilo zadnjih 50 godina? Nijedna. Tu je samo i isključivo USA kao svjetska sila i svjetski terorist. Dakle SAD nije iznimka nego pravilo, koje nije kratkotrajna pojava.

Slabijeg intenziteta? Hitler je produkt demokracije dok je Luxemburg totalitarna monarhija.

  

7 godina
offline
Re: Veliki obrat u trgovinskom ratu SAD-a i Kine:
BlueMax kaže...

 Naravno da i tu ima iznimki ali su vrlo rijetke. Kod njih je normalna stvar da prijatelj prijatelja prevari. Recimo da jednome ispadne 100€ iz džepa, njegov najbolji prijatelj bi ih uzeo i ne bi mu rekao. Kad bi mu to kasnije rekao ovaj se ne bi ni naljutio jer bi to isto napravio i on njemu.

 E, to je to !

I zapravo je najlakše tak ljudima objasniti kak stvari stoje.

Inače, ja kad nekome objašnjavam tko je tko, upotrijebim usporedbu sa star trekom, tam je sve crno na bijelo.

Kinezi odgovaraju po karakteru Ferengijima, Rusi su Klingonci, Indijci su oni kaj u Delta kvadrantu trguju otrovnim otpadom i ne jebu ih posljedice (i ubijaju njime ona potprostorna bića), a Hrvati su oni plavi likovi kaj rade kod Janeway u frizeraju 

A tko su ameri?

Kombinacija Romulanca, Kardasijanca i Hirogenca koja želi biti Borg...

I odmah ti je jasno tko je tu pravi negativac, jer Kinez (Ferengi) te bude u svakom trenutku htio prevariti, i ne bude prezao pred ničime, i zato su super, jer je s njima lako, dok im sve ide na ruku oni su super, i to je to.

A ameri....

Znaš da spletkare stalno, ne prežu pred ničim, žele apsolutnu moć i kontrolu nad cijelim svemirom (a uz to imaju i psihopatske porive i uživaju u klanju), a kad se netko suprostavi krene pokolj, a ako se nitko ne suprostavi izmisle to pa opet pokolj....

Uglavnom, čekam vrstu 8xxx da ih sve istrijebi, bio bi i red 

 

 

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put uto 2.7.2019 10:11 (fer-de-lance).
14 godina
offline
Re: Veliki obrat u trgovinskom ratu SAD-a i Kine:

a vidiš, kolega je ostao u Kini 2 tjedna iza ostatka ekipe i putovao prema zapadu Kine, i veli strši ko govno u sladoledu (1.90 m i plav) ali kad ljudi u manjim sredinama ga spaze, priđu i vele na pidjin englishu u najboljem slučaju - evo ti broj na WeChatu, ako zapneš javi da ti pomognem...

 

ljudima je oduševljen..

 

a Veliki Brat sve gleda, na svakom križanju su kamere, ulazi u javne WC-e...

 

ali tako je i u VB, a tam te još začakijaju...

Ju je je? Je ju je!
7 godina
offline
Re: Veliki obrat u trgovinskom ratu SAD-a i Kine:

Upravo to, sjeti se samo koliko je zapravo Quark dobrih djela napravio na DS9.

Heroj iz sjene...

 

Je Ferengi, ali kad poslovanje ide kak spada, pokaže i "ljudskost".

Tak i Kinezi.

 

 

Kruha i igala...
16 godina
neaktivan
offline
Re: Veliki obrat u trgovinskom ratu SAD-a i Kine:
Ovo je otprilike kao kad su se Njemačka i Engleska svađale oko kolonija, pa su ljudi procjenjivali tko je u pravu.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Veliki obrat u trgovinskom ratu SAD-a i Kine:

ovako nekako?

 

Ju je je? Je ju je!
12 godina
offline
Re: Veliki obrat u trgovinskom ratu SAD-a i Kine:
Stric_Jura kaže...

a vidiš, kolega je ostao u Kini 2 tjedna iza ostatka ekipe i putovao prema zapadu Kine, i veli strši ko govno u sladoledu (1.90 m i plav) ali kad ljudi u manjim sredinama ga spaze, priđu i vele na pidjin englishu u najboljem slučaju - evo ti broj na WeChatu, ako zapneš javi da ti pomognem...

 

ljudima je oduševljen..

 

a Veliki Brat sve gleda, na svakom križanju su kamere, ulazi u javne WC-e...

 

ali tako je i u VB, a tam te još začakijaju...

 Treba biti vrlo oprezan i njihovu srdačnost, kojoj nema ravne, ne brkati s njihovim moralnim načelima.

Ne postoji nacija koja će te više hvaliti, podilaziti ti i biti srdačan domaćin. Međutim, ćim se pojavi mogućnost da te iskoriste oni će to i učiniti. Kad se navikneš na to onda je s njima lako.

Prije par dana je na netu izašlo jedno istraživanje:

 

https://science.sciencemag.org/content/early/2019/06/19/science.aau8712

 

Znači u kojoj državi će vam vratiti izgubljeni novčanik. Nimalo me nije iznenadilo da je Kina na uvjerljivo zadnjem mjestu (niti da su skandinavske zemlje na prvom). To je jednostavno kod njih tako. Da ne govorim o kulturi kockanja koja je na tom nivou da se žena neće naljutiti na muža kad dođe doma pijan nakon 5 dana i kaže joj kako je prokockao kuću i da moraju na ulicu. Još će mu savjetovati da opet kocka jer je potrošio "zlu sreću".

14 godina
offline
Re: Veliki obrat u trgovinskom ratu SAD-a i Kine:

gle, ovaj link je meni: hvalite me usta moja...

 

inače, gastići mi vele da su Švicarci svi intimni fašisti, pa eto vidiš da su "pošteni"...

 

Rvat'ne malo bolje od Rusa, lošiji od Srba, ali dosta bolje od onih koji moraliziraju: Židova, Britanaca, Amera... ah sva sreća Kinezi su na kraju...

 

Ju je je? Je ju je!
12 godina
offline
Re: Veliki obrat u trgovinskom ratu SAD-a i Kine:
Stric_Jura kaže...

gle, ovaj link je meni: hvalite me usta moja...

 

inače, gastići mi vele da su Švicarci svi intimni fašisti, pa eto vidiš da su "pošteni"...

 

Rvat'ne malo bolje od Rusa, lošiji od Srba, ali dosta bolje od onih koji moraliziraju: Židova, Britanaca, Amera... ah sva sreća Kinezi su na kraju...

 

 Što se tiče Skandinavije vjerujem da bi postotak bio i veći da u njoj žive samo Skandinavci. Netko će reći da su to prikriveni Vikinzi-pljačkaši i možda je u pravu.

Švicarska, po jednom ranijem istraživanju je pri dnu europskih zemalja po "poštenju" (https://net.hr/zanimljivosti-2/evo-u-kojoj-zemlji-ce-vam-sigurno-vratiti-novcanik-koji-ste-izgubili-video/) tako da je jasno da ovakva istraživanja ne treba shvaćati pretjerano ozbiljno.

Mi i Srbi, isti qrac.

 

Samo kažem da me istraživanje nasmijalo jer je dosta blizu mojih iskustava.

8 godina
offline
Veliki obrat u trgovinskom ratu SAD-a i Kine: Trum

Držim da ne treba generalizirati.

Ja gledam nešto drugo: u postotku, Kinezi su više obrazovani od Amera. Istina je da je to došlo po diktatu, ali makijavelistički gledano, cilj opravdava sredstvo. Dugoročno, ako i zanemarimo da je Kineza ko Kineza, riječ je o stotinama tisuća vrhunskih znanstvenika, inženjera.

Ameri su pak napravili, u prevelikoj mjeri, "instant školstvo", a gomile know-how stvari/zaposljenja "outsourcali" u razne "Indije".

Te stvari sad dolaze na naplatu.

 

Što se pak tiče KPK i straha od nje, mislim da će to evoluirati. Jbg, ni Putin neće dovijeka živjeti :)

Ako su evoluirali u "socijalistički kapitalizam" (koji im se kao društveno-ekonomski model po mnogo čemu isplatio), moguće je da tamo dođe do neke nove "netokracije", liberalnijeg i demokratičnijeg društvenog uređenja. Kad imaš para, sve je moguće i dopušteno (a za sad im ide). Kina za razliku od većine zemalja promišlja stvari desetljećima unaprijed. 

 

S druge strane, i Trump i Putin se slažu oko toga da je "liberalizam zastario" i praktički bi vratili svijet u 20. stoljeće. Gledano kroz taj rakurs, Kina i KPK nije baš toliko nazadna i autoritarna.

"Putin: Russian president says liberalism 'obsolete'"

https://www.bbc.com/news/world-europe-48795764

"Trump Thinks Putin’s Attack on ‘Western-Style Liberalism’ Was About California"

http://nymag.com/intelligencer/2019/06/trump-thinks-western-style-liberalism-is-about-california.html

 
1 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Veliki obrat u trgovinskom ratu SAD-a i Kine:
Svo troje navedenih su autoritarni, samo što Putin i Trump imaju expiration date (ako ništa drugo biološki), no puno veći problem od samog Trumpa je 30% podrške koju ima bez obzira kakvu glupost napravio, a lista je stvarno dugačka. I to u zemlji koja je ipak najutjecajnija. Cijeli svijet ovisi o tih 30% rednecka i fašista.

Evropa je napokon shvatila da će, poput četrdesetogodišnjaka koji još živi s roditeljima, morati se polako oslanjati na sebe.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
8 godina
offline
Re: Veliki obrat u trgovinskom ratu SAD-a i Kine:
14 godina
offline
Veliki obrat u trgovinskom ratu SAD-a i Kine: Trum

a specijalni EU komandosi su već udarili, pa će im trebati scotch:

 

https://www.jutarnji.hr/vijesti/svijet/u-pozaru-u-americkom-skladistu-unisteno-45000-bacvi-bourbona/9075959/

 

737-MAX je sunovraćen, Trumponja gubi živce i.... puši

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
1 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Veliki obrat u trgovinskom ratu SAD-a i Kine:
Stric_Jura kaže...

a specijalni EU komandosi su već udarili, pa će im trebati scotch:

 

https://www.jutarnji.hr/vijesti/svijet/u-pozaru-u-americkom-skladistu-unisteno-45000-bacvi-bourbona/9075959/

 

737-MAX je sunovraćen, Trumponja gubi živce i.... puši

 Ovo kad sam danas pročitao, skoro mi herc stao.

Jim beam je sranje, ali opet, imao bi kaj par mjeseci za popit...

Jao meni, koja katastrofa, ko kad se kamion pun karlovačke prevrnuo 

 

 

Kruha i igala...
16 godina
neaktivan
offline
Re: Veliki obrat u trgovinskom ratu SAD-a i Kine:
Jednom davno se kamion s pivom prevrnuo kraj frendove srednje škole. Vozač im je rekao da uzmu koliko žele, jer ionako sve ide u otpis.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
7 godina
offline
Re: Veliki obrat u trgovinskom ratu SAD-a i Kine:
Visak kaže...
Jednom davno se kamion s pivom prevrnuo kraj frendove srednje škole. Vozač im je rekao da uzmu koliko žele, jer ionako sve ide u otpis.

 To su bili dani...

Na njihovom mjestu bi me jedino hitna ili pogrebnik odvukli s lokacije 

 

 

Kruha i igala...
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice