Uberov autonomni automobil ubio pješakinju, kompan

poruka: 256
|
čitano: 64.586
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Uberov autonomni automobil ubio pješakinju, kompan".
16 godina
offline
Re: Uberov autonomni automobil ubio pješakinju, ko
ante_etna kaže...
Old Iggy kaže...
ante_etna kaže...

Nije baš crno bijelo. Jedno je kad ti netko skoči iz grmlja ravno pod kotače, drugo ako dijete stoji nasred ceste, imaš bez problema mogućnost s laganim kočenjem zaustaviti auto, ne znači da ga možeš raspucati bez problema i još da ti roditelj plaća novu haubu.

Naravno da ne možeš. Zato se svaki put radi uviđaj, gledaju sve okolnosti i slično.

 Točno, znači ne ide to tek tako, ako si na glavnoj cesti što se god zatekne na putu - lomi.

 

Naravno da ne ide tako. Ali kad ne možeš reagirati, nije tvoja krivnja. Zato i je svaki put uviđaj. I zato i zakonski jesi dužan "prilagoditi vožnju uvjetima" - no ovo nema veze s vozačem jer tu nema prilagodbe.

14 godina
neaktivan
offline
Re: Uberov autonomni automobil ubio pješakinju, ko
Gorstak79 kaže...

znaci nije bitno sto je neciji otac ili djed ili muz ili necije dijete poginulo, bitno je sto ce zakon rec?

Kakva su ti to blesava dvostruka mjerila? Znači, jedan sudionik u prometu može šta hoće, biti pijan, nadrogiran, prelaziti cestu bilo gdje; a drugi se treba pridržavati svih propisa i još je kriv ako mu pijana budala podleti pod auto? Genijalno.

12 godina
offline
Re: Uberov autonomni automobil ubio pješakinju, ko
Hacker002 kaže...
Old Iggy kaže...
Ne trebaš se prilagoditi prekršajima drugih sudionika u prometu. Dok ti voziš po zakonu, miran si. Ovdje je identična situacija bilo osvijetljeno, neosvjetljeno, magla ili pao meteor. Pješak je 100% kriv, vozač bi bio djelomično kriv samo ako bi vozio prebrzo.

 Ovo zapravo nije istina. Ti si dužan prilagoditi vožnju uvjetima na cesti. Znači ti da voziš po svim mogućim propisima i pješak ti izleti, dijelite krivicu i ti i on jer ti nisi prilagodio vožnju uvjetima na cesti. Probaj to napraviti pa ići na sud, pa se nemoj čuditi kad ti kažu da si dijelom i ti kriv. Nažalost, takvo je zakonodavstvo kod nas. Banalno? Da. Glupo? Da. Abnormalno? Da. Dobrodošli u RH.

Nemaš brige za to. Kod nas ako digneš dvoje djece na zebri možeš reći da ideš u Švicu na školovanje i da si iz dobre obitelji, prođeš s kojim tjednom uvjetne tako da slobodno ralicu na branik naprijed i gazi sve ispred sebe.

16 godina
offline
Re: Uberov autonomni automobil ubio pješakinju, ko
Hacker002 kaže...
Old Iggy kaže...
Ne trebaš se prilagoditi prekršajima drugih sudionika u prometu. Dok ti voziš po zakonu, miran si. Ovdje je identična situacija bilo osvijetljeno, neosvjetljeno, magla ili pao meteor. Pješak je 100% kriv, vozač bi bio djelomično kriv samo ako bi vozio prebrzo.

 Ovo zapravo nije istina. Ti si dužan prilagoditi vožnju uvjetima na cesti. Znači ti da voziš po svim mogućim propisima i pješak ti izleti, dijelite krivicu i ti i on jer ti nisi prilagodio vožnju uvjetima na cesti.

 Ne, to to ne znači.

Kant kaže...
Old Iggy kaže...
Niti smo problematični niti je zakon imalo potrebno mojenjati. Pješak je sudionik u prometu i ima svoja prava, ali i obaveze. Nema jednog bez drugog.

 

Uglavnom, ne bi htio biti blizu ceste ni kao pjesak, ni kao vozac dok si ti za volanom

Tvoj problem, što ću ti ja. BTW, stalno sam na cesti, tako da ti to može biti problem.

7 godina
protjeran
offline
Re: Uberov autonomni automobil ubio pješakinju, ko
Mirko935 kaže...

Kakva su ti to blesava dvostruka mjerila? Znači, jedan sudionik u prometu može šta hoće, biti pijan, nadrogiran, prelaziti cestu bilo gdje; a drugi se treba pridržavati svih propisa i još je kriv ako mu pijana budala podleti pod auto? Genijalno.

 

Moja poanta je da ako mozes ucinit manje zlo, u bilo kojoj situaciji, tako i napravis,  a ne da zgazis nekoga jer si ti u pravu i po zakonu nisi kriv...

 

neki od vas imaju abnormalan nacin razmisljanja...

12 godina
offline
Re: Uberov autonomni automobil ubio pješakinju, ko
Mirko935 kaže...
Gorstak79 kaže...

znaci nije bitno sto je neciji otac ili djed ili muz ili necije dijete poginulo, bitno je sto ce zakon rec?

Kakva su ti to blesava dvostruka mjerila? Znači, jedan sudionik u prometu može šta hoće, biti pijan, nadrogiran, prelaziti cestu bilo gdje; a drugi se treba pridržavati svih propisa i još je kriv ako mu pijana budala podleti pod auto? Genijalno.

 Ne može raditi što hoće. On je kriv jer ometa promet i radi općeopasne radnje i za to treba odgovarati ako ga netko prijavi i ako ga ulove. Svakako to što on pijan baulja nije razlog da ga svjesno zgaziš.

 

Ako ti naleti tako naglo da ne stigneš reagirati, onda je drugo. Onda bi vjerojatno i vlastito dijete i majku pregazio.

Poruka je uređivana zadnji put sri 21.3.2018 12:53 (ante_etna).
12 godina
offline
Re: Uberov autonomni automobil ubio pješakinju, ko
Gorstak79 kaže...

boze bolesnika...i onda sam ja lud...ljudski zivot je svetinja...taj covjek moze bit pijan ili nadrogiran ili tkoznasto i tvoja duznost je da ucinis sve da ga ne udaris, pa makar i on bio kriv...

 Ajde ti fino vozi suprotnim trakom, a ja cu skrenuti u tvoju traku i ubiti tebe da izbjegnem polu zivu babu. Da li vrijedi? 

16 godina
offline
Uberov autonomni automobil ubio pješakinju, kompan

Ne znam, da bio ja tisucu posto cist, a pjesak tisucu posto kriv, da ga zgazim i ubijem, mislim da nikada ne bi vise mirno spavao.

 

Zato kada vozim, pazim da vozim po propisima i takodjer pazim na ostale sudionike prometa, tj. pokusavam predvidjeti i neke njihove gluposti i neopreznosti i krsenje propisa...

 

Primjerce, kod mene na jednom krizanju vrijedi pravilo desne strane i kada ulazim u to krizanje imam prednost naspram vozaca koji dolaze sa sjeverne strane... Medjutim, nekako se uvrijezilo "pravilo" da ti sa sjeverne strane imaju prednost i tako se vozaci ponasaju... Eto...

 

I eto, uvjekl kada dolazim na to krizanje, i kada vidim da mi netko prilazi s sjeverne strane, stanem, ne inzistiram na prednosti i svojem pravu, jer znam da ona budala 90% nece stati...

 

Nedo bog da ta budala vozi dijete pa da pogine... Radje ja "prepustim" svoju prednost... 

 

 

Prometna pravila su super ako ih svi znamo i pridrzavamo se, medjutim, to nije tako, i zato uvjek vodim paznju i na ove koji to ne znaju, pa makar koji put nekome propustim svoju prednost

 

Intel i7 8700K;asrock z370 extreme 4; Crucial 2X8 Gb 2400@2666 Mhz; SLI 2 X Nvidia GeForce 1080Ti; SSD Samsung EVO 500 Gb
Moj PC  
2 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Uberov autonomni automobil ubio pješakinju, ko
Old Iggy kaže...
Niti smo problematični niti je zakon imalo potrebno mojenjati. Pješak je sudionik u prometu i ima svoja prava, ali i obaveze. Nema jednog bez drugog.

 

Uglavnom, ne bi htio biti blizu ceste ni kao pjesak, ni kao vozac dok si ti za volanom

Tvoj problem, što ću ti ja. BTW, stalno sam na cesti, tako da ti to može biti problem.

 

Pazim na takve u prometu ;)

Intel i7 8700K;asrock z370 extreme 4; Crucial 2X8 Gb 2400@2666 Mhz; SLI 2 X Nvidia GeForce 1080Ti; SSD Samsung EVO 500 Gb
7 godina
protjeran
offline
Uberov autonomni automobil ubio pješakinju, kompan

Gle, dok si za volanom skeniranje okoline ocima non stop i predvidjanje oce li tko napravit kakvu pizdariju...ako u daljini vidis da netko daje zmigavac, to znaci da ce skrenuti, i da ce kolona usporiti pa oduzmes gas...ili ako vidis da netko naprijed koci, opet oduzmes gas...ako vidis nekoga pjesaka da trci prema cesti, usporis i vidis hoce li ili nece istrcat na cestu, da mozes reagirati za slucaj da lik ima deathwish. Ako vidis djecu, ili zakljucis da ti osoba izgleda kao netko sa psihickim poteskocama kraj ceste, obavezno usporavanje...ne ides preticati ako se netko na vrhu kolone zaustavio, jer vjerojatno nekoga propusta...

Poruka je uređivana zadnji put sri 21.3.2018 13:01 (Gorstak79).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Uberov autonomni automobil ubio pješakinju, ko
Gorstak79 kaže...

Moja poanta je da ako mozes ucinit manje zlo, u bilo kojoj situaciji, tako i napravis,  a ne da zgazis nekoga jer si ti u pravu i po zakonu nisi kriv...

 

neki od vas imaju abnormalan nacin razmisljanja...

 

ante_etna kaže...

 Ne može raditi što hoće. On je kriv jer ometa promet i radi općeopasne radnje i za to treba odgovarati ako ga netko prijavi i ako ga ulove. Svakako to što on pijan baulja nije razlog da ga svjesno zgaziš.

 

Ako ti naleti tako naglo da ne stigneš reagirati, onda je drugo. Onda bi vjerojatno i vlastito djete i majku pregazio.

Pa normalno da ću učiniti manje zlo i kočiti, skrenuti, pokušati učiniti sve da spriječim bilo čiju ozljedu ili materijalnu štetu. Ali j* mu m*, ako se normalno vozim 40 na cesti gdje je ograničenje 50 i budala s nogostupa odluči odjednom preći cestu, ako ga zgazim, sam si je kriv.

 

Upravo zbog toga što nikog ne boli k* kako se ponašaju u prometu (bilo kao pješaci, bilo kao vozači) i računaju na to da ima budala koje će se držati propisa i reagirati kad oni naprave sranje petput dnevno moram izbjegavati sudare, kočiti 25 m od pješačkog jer se babi, eto, ne da prošetati do pješačkog a jedva hoda, trčati preko zebre jer, eto, zašto bi takvi stali na zebri da ja pređem k'o čovjek kad je bitnije drkati po instagramu pa nema slobodne ruke da se prešalta u prvu itd.

12 godina
offline
Re: Uberov autonomni automobil ubio pješakinju, ko
Gorstak79 kaže...

Gle, dok si za volanom skeniranje okoline ocima non stop i predvidjanje oce li tko napravit kakvu pizdariju...ako u daljini vidis da netko daje zmigavac, to znaci da ce skrenuti, i da ce kolona usporiti pa oduzmes gas...ili ako vidis da netko naprijed koci, opet oduzmes gas...ako vidis nekoga pjesaka da trci prema cesti, usporis i vidis hoce li ili nece istrcat na cestu, da mozes reagirati za slucaj da lik ima deathwish. Ako vidis djecu, ili zakljucis da ti osoba izgleda kao netko sa psihickim poteskocama kraj cesto, obavezno usporavanje...

 Ovo zakon i nalaže. Znači nije "ja sam na glavnoj cesti, gazim lomim sve pred sobom, nek te mater čuva pa ne'š ginut".

Normalno, razlikovat kad ne vidiš ništa nego auto napravi "dum dum", pogledaš u retrovizor, a rođo složen podu, maloprije ga nigdje nije bilo jer se bacio pod kotače k'o golman prilikom jedanaesterca.

16 godina
offline
Re: Uberov autonomni automobil ubio pješakinju, ko
Gorstak79 kaže...

Gle, dok si za volanom skeniranje okoline ocima non stop i predvidjanje oce li tko napravit kakvu pizdariju...ako u daljini vidis da netko daje zmigavac, to znaci da ce skrenuti, i da ce kolona usporiti pa oduzmes gas...ili ako vidis da netko naprijed koci, opet oduzmes gas...ako vidis nekoga pjesaka da trci prema cesti, usporis i vidis hoce li ili nece istrcat na cestu, da mozes reagirati za slucaj da lik ima deathwish. Ako vidis djecu, ili zakljucis da ti osoba izgleda kao netko sa psihickim poteskocama kraj ceste, obavezno usporavanje...ne ides preticati ako se netko na vrhu kolone zaustavio, jer vjerojatno nekoga propusta...

 I kakve sve to veze ima s ovim Uber slučajem?

To je normalno ponašanje vozača.

7 godina
protjeran
offline
Uberov autonomni automobil ubio pješakinju, kompan

ne kazem ja da nema govana od pjesaka, ima i takvih koji ce namjerno zakoracit na cestu, ali radije progutas govno i usporis, pa se cak i zaustavis, nego da ga ides zgazit...jedino ubojica moze razmisljat da je ok u tim okolnostima zgazit coeka...

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Uberov autonomni automobil ubio pješakinju, kompan

No dobro, nevezano za ovaj slucaj, autonomno vozilo svojom krivicom pregazi i usmrtio nekoliko ljudi, tko ide u zatvor?

 

 

Intel i7 8700K;asrock z370 extreme 4; Crucial 2X8 Gb 2400@2666 Mhz; SLI 2 X Nvidia GeForce 1080Ti; SSD Samsung EVO 500 Gb
Moj PC  
1 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Uberov autonomni automobil ubio pješakinju, ko
Mirko935 kaže...

Pa normalno da ću učiniti manje zlo i kočiti, skrenuti, pokušati učiniti sve da spriječim bilo čiju ozljedu ili materijalnu štetu. Ali j* mu m*, ako se normalno vozim 40 na cesti gdje je ograničenje 50 i budala s nogostupa odluči odjednom preći cestu, ako ga zgazim, sam si je kriv.

 

Upravo zbog toga što nikog ne boli k* kako se ponašaju u prometu (bilo kao pješaci, bilo kao vozači) i računaju na to da ima budala koje će se držati propisa i reagirati kad oni naprave sranje petput dnevno moram izbjegavati sudare, kočiti 25 m od pješačkog jer se babi, eto, ne da prošetati do pješačkog a jedva hoda, trčati preko zebre jer, eto, zašto bi takvi stali na zebri da ja pređem k'o čovjek kad je bitnije drkati po instagramu pa nema slobodne ruke da se prešalta u prvu itd.

Onda se slažemo. Dakle, "ne ubij" (ako možeš). Što se tiče pješaka, više manje i kao pješak i biciklist i vozač nemam puno takvih problema, meni više diže tlak kada su radovi, nas stotinjak čeka uredno u koloni onda onaj jedan opiči preko zaustavne trake i nabije se prvi naprijed, dođe mi kao guranje na redu pred blagajnom.

7 godina
protjeran
offline
Uberov autonomni automobil ubio pješakinju, kompan

bicikliste je ok roknut...

Moj PC  
1 1 hvala 0
16 godina
offline
Re: Uberov autonomni automobil ubio pješakinju, ko
Gorstak79 kaže...

bicikliste je ok roknut...

 ?!?

7 godina
protjeran
offline
Uberov autonomni automobil ubio pješakinju, kompan

nitko s tako tvrdim dupetom ionako nije coek...

Moj PC  
0 1 hvala 0
14 godina
offline
Re: Uberov autonomni automobil ubio pješakinju, ko
Kant kaže...

No dobro, nevezano za ovaj slucaj, autonomno vozilo svojom krivicom pregazi i usmrtio nekoliko ljudi, tko ide u zatvor?

 

 

 

Autonomna vozila ne bi smijela sudjelovati u prometu dok postoji ikakva mogunost da prouzroce nesrecu iskljucivo svojom krivicom. 

 

Naglasio sam iskljucivo svojom krivicom jer to je ono vjecno pitanje za AI, sto ako ono treba odlucivati o necijem zivotu kada dodes u situaciju ne svojom krivicom? Na primjer prevrnuo se kamion i auto da izbjegne nesrecu moze birati da mozda prouroci neku drugu. Pravi vozac bi reagirao instiktivno dok kod AI to nema. 

14 godina
offline
Re: Uberov autonomni automobil ubio pješakinju, ko
Gorstak79 kaže...

ne kazem ja da nema govana od pjesaka, ima i takvih koji ce namjerno zakoracit na cestu, ali radije progutas govno i usporis, pa se cak i zaustavis, nego da ga ides zgazit...jedino ubojica moze razmisljat da je ok u tim okolnostima zgazit coeka...

 

Cijela ova rasprava nije o tome tko zeli gaziti ljude. Za takve stvari se rade psihotestovi prije nego ti daju vozacku u ruke. Ok, u RH je to zezancija, pa svi prolaze i nitko ne shvaca ozbiljno, ali to jezapravo prava svrha takvi stvari. Da procjene manijake koji zele gaziti ljude.

 

Ova rasprava je o tome tko je krvi u ovakvim situacijama i jednostavno kriv je sudionik u prometu koji je krsio zakon, a ne onaj koji ga je postovao bez obzira jel to bilo ljudski/moralno ili ne. 

 

 

7 godina
protjeran
offline
Uberov autonomni automobil ubio pješakinju, kompan

u tome i jest problem...auto vozi softvver, a ne netko sa osjecajem za dobro i zlo....i naravno s potpunim izostankom bilo kakve humanosti i morala....ne samo sto je to masivan program i ogromna kolicina varijabli u kodu, nego znamo i da je sve sto je digitalno podlozno i crackiranju...tko ce sprijeciti nekog majmuna sa dovoljno znanja da navede neki auto na nekog tko mu se ne svidja u buducnosti? Ili ne netko lijevi, ne anonimus, vec korporacija? Tko ce biti odgovoran? Tko ce sluzit kaznu i koliko dugo? Jer ovo je slucaj u kojem softver nije bio kriv, sto ce biti kad bude? A mora se i to dogodit. Jer kod nije savrsen, niti ce ikada biti. Cak i covjek moze slucajno ili namjerno nekoga zgaziti, ali tada je lako utvrditi krivnju.

 

Ja sam jednom prilikom vozio auto u koloni. Iz suprotnog smjera je dolazio sleper koji je kotacem presao na moju traku. Ja sam se dao desno koliko sam mogao, tik do nekog bicikliste...nisam ga ni pipnuo, retrovizor mi je bio na samo par centimetara od njega, i biciklist se prestrasio, izgubio kontrolu, sto ja u prvi mah nisam niti primjetio, i strolovalio se sa bicikle desno pored ceste. Iza mene je bila gomila auta, tako da se nisam zaustavio da vidim je li dobro. Ja tu nisam ni najmanje kriv, nego vozac kamiona, ali i dalje mi je krivo, iako je i ta cesta bila preuska za taj sleper. I dalje smatram da nije u redu da me se proziva zbog toga, ako vam je ovo ta spika, u nekom prenesenom znacenju.

Poruka je uređivana zadnji put sri 21.3.2018 14:14 (Gorstak79).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Uberov autonomni automobil ubio pješakinju, ko
Nekoć su babe runile kukuruz pored kamina, pa ako bi dijete skočilo u košaru s kukuruzom one bi pazile i ne bi ga ozlijedile. Onda su došli zločesti strojevi koji dijete samelju ako upadne.

Kako je moguće da se koriste strojevi koji su opasniji od ljudi? Treba li ih zabraniti, jer više djece stradava nego prije?
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Uberov autonomni automobil ubio pješakinju, kompan
Kod je savrsen naspram ljudskog razuma.
 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Uberov autonomni automobil ubio pješakinju, ko
Ako već i budu autonomna vozila, ona će sigurno komunicirati međusobno, tako da će se u segmentu njihove međusobne interakcije, razina sigurnosti povećati.
Jasno je da je podložno, ali zato postoje ljudi koji su tu da to spriječe.
Na kraju, smrtnost u prometu sigurno neće nikada biti izbrisana. Pješaci su i dalje dio prometa, stroj se može pokvariti, a mogu se donijeti i zakoni kojima se određuje tko je kriv i na koji se način utvrđuje krivica.
Kako odlučiti kako bi vozilo trebalo reagirati u kojoj situaciji? Dogovorom, određivanjem manje "štete". Drugačije ne može biti.
Kako odrediti tko je kriv i koga kazniti? Po zapisu logova, videonadzora, interakcije s drugim uređajima.
Na svijetu danas postoji puno sustava koji su podložni hakiranju jer su, logično, računalni, pa se opet hakiranja ne događaju, iako iza takvih sustava stoje milijarde, pa bi se puno toga "postiglo" njihovim hakiranjem.
16 godina
offline
Re: Uberov autonomni automobil ubio pješakinju, ko
Gorstak79 kaže...

u tome i jest problem...auto vozi softvver, a ne netko sa osjecajem za dobro i zlo....i naravno s potpunim izostankom bilo kakve humanosti i morala....ne samo sto je to masivan program i ogromna kolicina varijabli u kodu, nego znamo i da je sve sto je digitalno podlozno i crackiranju...tko ce sprijeciti nekog majmuna sa dovoljno znanja da navede neki auto na nekog tko mu se ne svidja u buducnosti? Ili ne netko lijevi, ne anonimus, vec korporacija? Tko ce biti odgovoran? Tko ce sluzit kaznu i koliko dugo? Jer ovo je slucaj u kojem softver nije bio kriv, sto ce biti kad bude? A mora se i to dogodit. Jer kod nije savrsen, niti ce ikada biti. Cak i covjek moze slucajno ili namjerno nekoga zgaziti, ali tada je lako utvrditi krivnju.

Nije problem prilagoditi zakone za prebacivanje prekršajne i kaznene odgovornosti na proizvođača opreme / softvera.

Bitno je pouzdano utvrđivanje krivnje i postupaka nakon utvrđivanja.

i u drugim područjima postoji upotreba softverskih rješenja u ljudskom društvu (od autopilota u zrakoplovima nadalje) i dosta je ljudi poginulo u nesrećama koje su posljedica tehničkih grešaka, a ne ljudske greške.

I tu je stvar "učenja na greškama", ali i dobrog testiranja prije te zaštite sustava od vanjskih utjecaja.

7 godina
protjeran
offline
Uberov autonomni automobil ubio pješakinju, kompan

znaci, ovi su par godina dana od izlaska prvog elektricnog automobila pustili "testno" vozilo na ulicu? Medju zive ljude? I to im je vlada dozvolila ili tko? Sve sa svrhom da se sve to skupa sto prije progura, bez propisnog testiranja u svakakvim simulacijama? I to svaka firma ima svoj softver? Meni to sve izgleda bez nekog reda i poretka i propisa, sa puno love tutnute u dzepove...

Moj PC  
2 0 hvala 0
16 godina
offline
Uberov autonomni automobil ubio pješakinju, kompan

Ovo za lovu i guranje si verovatno u pravu, no neka ranija testiranja su svakako postojala pre nego što im je dozvoljeno da izađu među žive ljude, a pri tom za volanom uvek imaju čoveka koji bi, poput instruktora vožnje, trebalo da preuzme kontrolu ukoliko to bude potrebno i spreči incidente. Ovog puta nije uspeo da odreaguje.

WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Uberov autonomni automobil ubio pješakinju, ko
ihush kaže...

-što god ti smanjuje vidljivost ili preglednost je razlog za prilagođavanje vožnje uvjetima na cesti.. npr magla.

-ako je nešto iz čeg 'iskoči iznenađenje' tad si to trebao preventivno anticipirati.. usporiti/zaobići .. 'puhanje na hladno'. Senzor/mrtvi kut/nepreglednost ne smije biti isprika za AI, jer nije ni za ljude. Samo kao olakotna okolnost možda.. Zašto bi AI imao blaži kriterij nego da se isti slučaj desio čovjeku? Kriv-nevin, nevažno, kriterij mora postojati.

Oprosti, ali nije sve tako crno/bijelo. Neopravdanim naglim usporavanjem ugrožavaš promet, pa ono što je u jednom slučaju prilagođavanje uvjetima na cesti, u drugom slučaju znači ugrožavanje drugih sudionika. Ako na autocesti prolaziš kraj nadvožnjaka, pomisliš da ti pješak može izletiti iza stupa od nadvožnjaka, to je paranoja, a kočenje uz tom slučaju je teško ugrožavanje prometa. Ako vidiš iza znaka da se nešto kreće, pa lagano usporiš, provjeriš možeš li se prestrojiti u lijevu traku i ostaneš na oprezu je prilagođavanje uvjetima, međutim, to vjerojatno nije dovoljno za stvarno ga i izbjeći ako izleti ukoliko lijeva traka nije slobodna. Pretjerano puhanje na hladno jednako tako može biti i uzrok prometne nesreće.

 

Gorstak79 kaže...

boze bolesnika...i onda sam ja lud...ljudski zivot je svetinja...taj covjek moze bit pijan ili nadrogiran ili tkoznasto i tvoja duznost je da ucinis sve da ga ne udaris, pa makar i on bio kriv...

Ono što ugrožava tebe nisi dužan napraviti, iako smiješ. Ono što ugrožava druge, ne smiješ napraviti.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
16 godina
offline
Re: Uberov autonomni automobil ubio pješakinju, ko
Gorstak79 kaže...

znaci, ovi su par godina dana od izlaska prvog elektricnog automobila pustili "testno" vozilo na ulicu? Medju zive ljude? I to im je vlada dozvolila ili tko? Sve sa svrhom da se sve to skupa sto prije progura, bez propisnog testiranja u svakakvim simulacijama? I to svaka firma ima svoj softver? Meni to sve izgleda bez nekog reda i poretka i propisa, sa puno love tutnute u dzepove...

Nema to veze s električnim vozilima.

Kad se odradi dovoljan broj testova i simulacija te pokaže da to funkcionira, uz ljudski nadzor su izašli van (ne znam mogu li potpuno sami na cestu). 

Naravno da svaka firma ima svoj softver, bilo bi loše da nema.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice