Je li stvarno hrvatski IT u krizi ili nije, koliko

poruka: 137
|
čitano: 38.170
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Je li stvarno hrvatski IT u krizi ili nije, koliko".
16 godina
online
Re: Je li stvarno hrvatski IT u krizi ili nije, ko
Friday kaže...
Old Iggy kaže...

Contracting može biti i po pet - šest puta bolje plaćen po satu / danu od permanent pozicije.

700 eura za projekte na zapadu ili bliskom istoku je sitna lova.

 

OK, ajde mi daj onda reci koja je to normalna lova i koja je to onda vrhunska lova u tim tvojim krugovima? Ako je 700 sitna lova onda se valjda radi o 6-7k dnevno, ili? I koju to strucnost posjedujes da ti netko ponudi takvu lovu?

Da ne bi bilo zabune - ja za fuseve mogu uzeti 2k eura dnevno bez problema. Ali to su stvari koje ulete povremeno. Pa nije to nesto sto svaki dan mozes odraditi. Neupucena ekipa bi mogla, citajuci neke postove ovdje, dobiti dojam da je posve normalno da senior dev zaradi godisnje milijun dolara? Mislim da tu ipak treba povuci crtu izmedju onoga sto "moze biti" i onoga sto je realno za ocekivati. Moj CEO ima godisnju placu oko 30 milijuna dolara (a placa mu je zapravo peanuts uzevsi u obzir dionice i sve drugo) ali to je pomalo edge case i spada u "moze biti" a nikako ne u nesto sto je normalno.

Contracting i je nešto što ulijeće povremeno, ne znam nijednog pravog contractera koji ima 22 od 22 dana u mjesecu zauzeto.

Oni za koje znam da najbolje zarađuju idu na projekte 3 do 6 mjeseci, jako specifična znanja (tipa neki elementi mreža, infrastrukture, backup, itd), ide i do 50k€/mjesečno, rade tako mjesec - dva pa dva ništa i lagano u krug.

Znači, ekppa iz RH, najveći dijelom bliski istok i nešto sito u SAD.

14 godina
offline
Re: Je li stvarno hrvatski IT u krizi ili nije, ko
Friday kaže...

Cek, meni to nema nikakvog smisla. Kakav to daily rate moras imati da radis 3-4 mjeseca pa onda neka golema pauza? I kakav to daily rate moras imati da kroz contracting uopce zaradis ZNATNO vise nego na dobroj perm poziciji? Mene je recruiter zvao neki dan, bas lik radi iskljucivo recruiting za baze i BI. Pitao me jel trazim nesto, bla bla. Rekao sam mu da ne trazim i da sam jako zadovoljan tu gdje jesam. Pitao me "ok, ali da trazis za koju cifru bi pristao ici na contracting negdje?". Rekao sam mu "vidi, da mi ponudis sada 700 eura daily rate vjerojatno bih te odbio bez razmisljanja". Jer tih 700 eura dnevno na godisnjoj razini meni ne bi bilo isplativo niti u smislu place koju imam kao permanent niti u smislu sigurnosti koju imam kao permanent. E sad, ako ti kazes da mozes odraditi 3-4 mjeseca pa prst u uho... Ja pretpostavljam da ti onda imas daily rate debelo preko 1000 eura dnevno. Malo mi je to tesko za povjerovati ali ako je tako onda si stvarno super-ekspert u svom podrucju i dobro je da mozes tako.

 

EDIT:

Koliko je uopce neki normalan broj dana GO? Ja imam 26 i to mi se cini kao posve dovoljno za bilo sta. Pogotovo sa ovim radom od kuce - kad god trebam nesto obaviti samo odem i obavim. Ne bude me 2-3 sata i nitko mi nista ne kaze. Tak da mi GO ostaje bas za odlazak na more i takve stvari. Evo npr period izmedju Bozica i Nove Godine - vecina firme je na GO a mi koji "radimo" imamo zapravo samo popaljene laptope i to je to (doduse, ja volim neki zanimljivi PoC odraditi u tom razdoblju jer znam da me nece nitko sa nicime gnjaviti dok brainstormam).

Pauzu uvijek imaš kao contractor. Tko god tvrdi drugačije, sere. Prije nekih 4-5 godina je daily rate bio €650-1250. Iznos nije ovisio o skillsetu, već o tome u koju vukojebinu si bio voljan otići, jer remote često nije opcija. Moj frend je bio voljan otići u uber vukojebinu za €1250/day. Uspio je izdržat godinu dana. Po evropi je daily rate manji, ali čak i ako je €700 koji si uzeo za primjer, unatoč tvom onaniranju na Irsku, teško da bi itko normalan to odbio. Ako uspiješ dobiti gig na godinu dana, to znači da inkasiraš godišnje više od €160k. Ako znaš kako hendlat tu lovu, legalni neto ti može biti tek koju tisuću eura manji. Čak i ako imaš rupu od 6 mjeseci, to znači da si uprihodio u godini dana više od €80k za samo 6 mjeseci rada. Tvoja plaća u Irskoj nije ni blizu toga.

14 godina
offline
Re: Je li stvarno hrvatski IT u krizi ili nije, ko
Entry Point kaže...

 

 Pa i jeste just business. Ti si zaposlenik, imaš ugovor i možeš dobiti otkaz u bilo kojem trenutku. Za svoj rad si kompeziran plaćom, dodatke dobiješ ako tvrtka želi, a ostalo je propisano zakonom.

 

U 2023-oj hrvati se još uvijek čude i zgražaju kako mogu dobiti otkaz bilo kad kao da je 1975 i socijalizam.

Radio sam s Amerima koji bi otpustili ljude koji su im startup postavili na noge, samo zato jer se novi menadžerčić došao plakat da se seniori ne daju zajebavat. Pa sam radio s Amerima koji su otpuštali ljude usred rada i tjerali ih van na cestu uz obrazloženje da netko mora najebat, jer je na drugom kraju svijeta otpušten isti broj ljudi, pa da mora postojat "ravnoteža", pa sam radio s Amerima koji su tvrdili da je najbolja stvar za biznis svake godine bacit na cestu 10% ljudi, jer "fresh blood is always good" i pri tome je bilo nebitno koga, samo da je 10%.

 

Jebo te socijalizam.

10 godina
offline
Re: Je li stvarno hrvatski IT u krizi ili nije, ko
neutrino kaže...

Radio sam s Amerima koji bi otpustili ljude koji su im startup postavili na noge, samo zato jer se novi menadžerčić došao plakat da se seniori ne daju zajebavat. Pa sam radio s Amerima koji su otpuštali ljude usred rada i tjerali ih van na cestu uz obrazloženje da netko mora najebat, jer je na drugom kraju svijeta otpušten isti broj ljudi, pa da mora postojat "ravnoteža", pa sam radio s Amerima koji su tvrdili da je najbolja stvar za biznis svake godine bacit na cestu 10% ljudi, jer "fresh blood is always good" i pri tome je bilo nebitno koga, samo da je 10%.

 

Jebo te socijalizam.

 I? Jel u ugovoru piše da ćeš zauvijek biti zaposlenik i da zato jer si radio u startup-u, da je nakon X vremena tvoj?

 

Pa kad kmečiš ko socijalist i klasičan ucviljeni rvat.

Nadglednik dina
14 godina
offline
Re: Je li stvarno hrvatski IT u krizi ili nije, ko
Entry Point kaže...
neutrino kaže...

Radio sam s Amerima koji bi otpustili ljude koji su im startup postavili na noge, samo zato jer se novi menadžerčić došao plakat da se seniori ne daju zajebavat. Pa sam radio s Amerima koji su otpuštali ljude usred rada i tjerali ih van na cestu uz obrazloženje da netko mora najebat, jer je na drugom kraju svijeta otpušten isti broj ljudi, pa da mora postojat "ravnoteža", pa sam radio s Amerima koji su tvrdili da je najbolja stvar za biznis svake godine bacit na cestu 10% ljudi, jer "fresh blood is always good" i pri tome je bilo nebitno koga, samo da je 10%.

 

Jebo te socijalizam.

 I? Jel u ugovoru piše da ćeš zauvijek biti zaposlenik i da zato jer si radio u startup-u, da je nakon X vremena tvoj?

 

Pa kad kmečiš ko socijalist i klasičan ucviljeni rvat.

Ako ti je imanje kičme nezamislivo, možda da sam sebe pitaš tko je bliže socijalizmu?

 

16 godina
odjavljen
offline
Re: Je li stvarno hrvatski IT u krizi ili nije, ko
neutrino kaže...

Pauzu uvijek imaš kao contractor. Tko god tvrdi drugačije, sere. Prije nekih 4-5 godina je daily rate bio €650-1250. Iznos nije ovisio o skillsetu, već o tome u koju vukojebinu si bio voljan otići, jer remote često nije opcija. Moj frend je bio voljan otići u uber vukojebinu za €1250/day. Uspio je izdržat godinu dana. Po evropi je daily rate manji, ali čak i ako je €700 koji si uzeo za primjer, unatoč tvom onaniranju na Irsku, teško da bi itko normalan to odbio. Ako uspiješ dobiti gig na godinu dana, to znači da inkasiraš godišnje više od €160k. Ako znaš kako hendlat tu lovu, legalni neto ti može biti tek koju tisuću eura manji. Čak i ako imaš rupu od 6 mjeseci, to znači da si uprihodio u godini dana više od €80k za samo 6 mjeseci rada. Tvoja plaća u Irskoj nije ni blizu toga.

 

Moje onaniranje na irsku?? Ti si mene s nekim zamjenio, ili??

Ovo zuto necu uopce komentirati jer nema smisla...

3 slova:

1. L

2. O

3. L

Freak Show Inc.
9 mjeseci
offline
Je li stvarno hrvatski IT u krizi ili nije, koliko

ekipa još ste tu? s obzirom koliko zarađujete očekivao bi čovjek da imate bolje i pametnije načine za utrošiti vrijeme. 

 
2 0 hvala 1
15 godina
offline
Re: Je li stvarno hrvatski IT u krizi ili nije, ko
Friday kaže...

Cek, meni to nema nikakvog smisla. Kakav to daily rate moras imati da radis 3-4 mjeseca pa onda neka golema pauza? I kakav to daily rate moras imati da kroz contracting uopce zaradis ZNATNO vise nego na dobroj perm poziciji? Mene je recruiter zvao neki dan, bas lik radi iskljucivo recruiting za baze i BI. Pitao me jel trazim nesto, bla bla. Rekao sam mu da ne trazim i da sam jako zadovoljan tu gdje jesam. Pitao me "ok, ali da trazis za koju cifru bi pristao ici na contracting negdje?". Rekao sam mu "vidi, da mi ponudis sada 700 eura daily rate vjerojatno bih te odbio bez razmisljanja". Jer tih 700 eura dnevno na godisnjoj razini meni ne bi bilo isplativo niti u smislu place koju imam kao permanent niti u smislu sigurnosti koju imam kao permanent. E sad, ako ti kazes da mozes odraditi 3-4 mjeseca pa prst u uho... Ja pretpostavljam da ti onda imas daily rate debelo preko 1000 eura dnevno. Malo mi je to tesko za povjerovati ali ako je tako onda si stvarno super-ekspert u svom podrucju i dobro je da mozes tako.

 

EDIT:

Koliko je uopce neki normalan broj dana GO? Ja imam 26 i to mi se cini kao posve dovoljno za bilo sta. Pogotovo sa ovim radom od kuce - kad god trebam nesto obaviti samo odem i obavim. Ne bude me 2-3 sata i nitko mi nista ne kaze. Tak da mi GO ostaje bas za odlazak na more i takve stvari. Evo npr period izmedju Bozica i Nove Godine - vecina firme je na GO a mi koji "radimo" imamo zapravo samo popaljene laptope i to je to (doduse, ja volim neki zanimljivi PoC odraditi u tom razdoblju jer znam da me nece nitko sa nicime gnjaviti dok brainstormam).

 Sto ti nema smisla ?

Vidim da se ovdje volis hvaliti svojim postignucima :)  Ima vrlo uspjesnih ljudi koji to sve mogu bez da su morali u Irsku (iako nema nista protiv odlaska u Irsku,ali osobno nikad ne bi tamo otisao)

Ne bih javno iznosio daily rate, ali nije prewko 1000€ kako spominješ. 

Opet mi nije jasno, pa jesili ti svjestan kolike su plaće u HR ?  Pa ako naberes 4k € bruto kao senior onda si po statistici među bolje placenim seniorima.  

Ako uzmes contrac, pa vec s 400€ dnevnicom (sto i neije neka ekstra dnevnica, znas i sam) imas vec dvostruki bruto, znaci cak i s tim da radiš 6 mj ostalih 6 mj mozes pauzirati i bit ces financijski  na istom nibvou kao da si radio cijelu godinu u firmi.  A sad racunaj za svakih dodatnih100€ dnevnice kolikko se smanjuje.

Da, popriličan sam expert, ali prihvaćam razne dnevnice jer nekad mi iskustvo ne nekim projktima vrijedi popriulično za buduće poslove. 
Malo se primjeti iz tvojih posova da si došao malo vadit mas ljudima ovdje sa svojim dnevnicama i plaćom i filozofirat kako je tebi super.  
Lijepo je cuti iskustva drugih i sve to, ali budimo realni , ako i imasto tolko velika primanja koliko mislim da imaš, koliko stvarno ljudi toliko ima i može dobiti, ajmo ipak govoriti o realnijim ciframa. 
I treba razlikovat cifre koje dobiješ kao kontraktor i one koje dobiješ ako radiš u firmi. 
Malo mi je i nevjerojatno da netko toliko plaća baze i posao koji spominješ, ali super ako si to uspio dobit. 

 

Dok sa prije radio u firmama, GO je često kod privatnika minimum + neka sitnica , tipa od 20 - 24 dana. 
Sad kad radim sam, uzmem si koliko mi treba kad mi treba.

15 godina
offline
Re: Je li stvarno hrvatski IT u krizi ili nije, ko
Old Iggy kaže...

mas daily rate debelo preko 1000 eura dnevno. Malo mi je to tesko za povjerovati ali ako je tako onda si stvarno super-ekspert u svom podrucju i dobro je da mozes tako.

Contracting može biti i po pet - šest puta bolje plaćen po satu / danu od permanent pozicije.

700 eura za projekte na zapadu ili bliskom istoku je sitna lova.

 To jako ovisi o području na kojem radiš, zapravo vidim i najčešće za pravo idu ugovori od 400-500€ , a  više ako je baš nešto specifično i teže naći experta

15 godina
offline
Re: Je li stvarno hrvatski IT u krizi ili nije, ko
Old Iggy kaže...
Friday kaže...
Old Iggy kaže...

Contracting može biti i po pet - šest puta bolje plaćen po satu / danu od permanent pozicije.

700 eura za projekte na zapadu ili bliskom istoku je sitna lova.

 

OK, ajde mi daj onda reci koja je to normalna lova i koja je to onda vrhunska lova u tim tvojim krugovima? Ako je 700 sitna lova onda se valjda radi o 6-7k dnevno, ili? I koju to strucnost posjedujes da ti netko ponudi takvu lovu?

Da ne bi bilo zabune - ja za fuseve mogu uzeti 2k eura dnevno bez problema. Ali to su stvari koje ulete povremeno. Pa nije to nesto sto svaki dan mozes odraditi. Neupucena ekipa bi mogla, citajuci neke postove ovdje, dobiti dojam da je posve normalno da senior dev zaradi godisnje milijun dolara? Mislim da tu ipak treba povuci crtu izmedju onoga sto "moze biti" i onoga sto je realno za ocekivati. Moj CEO ima godisnju placu oko 30 milijuna dolara (a placa mu je zapravo peanuts uzevsi u obzir dionice i sve drugo) ali to je pomalo edge case i spada u "moze biti" a nikako ne u nesto sto je normalno.

Contracting i je nešto što ulijeće povremeno, ne znam nijednog pravog contractera koji ima 22 od 22 dana u mjesecu zauzeto.

Oni za koje znam da najbolje zarađuju idu na projekte 3 do 6 mjeseci, jako specifična znanja (tipa neki elementi mreža, infrastrukture, backup, itd), ide i do 50k€/mjesečno, rade tako mjesec - dva pa dva ništa i lagano u krug.

Znači, ekppa iz RH, najveći dijelom bliski istok i nešto sito u SAD.

 Ekipa koja je oko mene, nema 50k€ mjesečno, niti su na projektima tog tipa koje spominješ,  ugovori su ili na 6mj ili gofinu dana i popunjen si cijeli mjesec.
Osobno nisam ima nikakvih pauza do sad između projekata. 

15 godina
offline
Re: Je li stvarno hrvatski IT u krizi ili nije, ko
neutrino kaže...

Pauzu uvijek imaš kao contractor. Tko god tvrdi drugačije, sere. Prije nekih 4-5 godina je daily rate bio €650-1250. Iznos nije ovisio o skillsetu, već o tome u koju vukojebinu si bio voljan otići, jer remote često nije opcija. Moj frend je bio voljan otići u uber vukojebinu za €1250/day. Uspio je izdržat godinu dana. Po evropi je daily rate manji, ali čak i ako je €700 koji si uzeo za primjer, unatoč tvom onaniranju na Irsku, teško da bi itko normalan to odbio. Ako uspiješ dobiti gig na godinu dana, to znači da inkasiraš godišnje više od €160k. Ako znaš kako hendlat tu lovu, legalni neto ti može biti tek koju tisuću eura manji. Čak i ako imaš rupu od 6 mjeseci, to znači da si uprihodio u godini dana više od €80k za samo 6 mjeseci rada. Tvoja plaća u Irskoj nije ni blizu toga.

 Ne moraš imat pauzu, ovisi čime se baviš.

Ok, ako je daily rate 700€, mjesečno je to u ugrubo 15000€  , za 6 mj 90000€. 
Ako to ne zaradi u irsko onda zaista uzalud mu sve 

A daj mi molimte objasni kako da si to sve isplatim u neto legit ili skoro sve jer ja očito ne znam hendlat lovu , a izgleda niti moj knjigovođa, otkri nam tajnu. 

Ako imaš d.o.o., što je u biti najpovoljnije,  moraš si isplaćivati barem minimalnu direktorsku plaću, tu već ode hrpa doprinosa, onda ako ideš na isplatu dobiti tu već prvo ide 10% poreza na dobit, pa onda kod isplate još 10% poreza, znači ugrubo 20% barem ode. Gdje god isplatiš ide neki porez . Kupovat toliko stvari na firmu ne možeš jer niti ti treba niti možeš sve što ti treba. 
Eto prosvijetli me. 
Muljati s porezima mi ne pada na pamet jer ne želim navuć poreznu na vrat., miran san mi puno više znači.

 

10 godina
offline
Je li stvarno hrvatski IT u krizi ili nije, koliko

Contracting je dobar jer si više plaćen, možeš koliko toliko birati, ali nemaš nikakve benificije zaposlenika (osim ako nemaš takav contract). Ali contracting ima svoj vijek trajanja i vjerujte mi da nakon X godina vam je pun k contractinga, stalnih ganjanja contracta, visoka osjetljivost na krize i promjene tržišta.

 

Možeš stvarno zaraditi brutalne nove, ali platiš i cijenu za to. Super je dok si mlad i boli te kiki za sve, ali kako godine idu, gledaš gdje ćeš se ugnjezditi, stabilne tvrtke (jer ti je pun kufer startup-a, scaleup-a i sličnih) i raditi za plaću, u puno manjem volumenu itd.

 

Old Iggy kaže da su contracti kratkotrajni, e pa ja sam 10 godina u kontinuitetu radi,o a u tih 10 godina sam imao 3 mjeseca pauze za vrijeme slavne nam korone.

 

Trenutno mi se bljuje od pomisli da opet prolazim onboarding interview-e i slično.

Nadglednik dina
Moj PC  
2 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Je li stvarno hrvatski IT u krizi ili nije, ko
Pixel kaže...
neutrino kaže...

Pauzu uvijek imaš kao contractor. Tko god tvrdi drugačije, sere. Prije nekih 4-5 godina je daily rate bio €650-1250. Iznos nije ovisio o skillsetu, već o tome u koju vukojebinu si bio voljan otići, jer remote često nije opcija. Moj frend je bio voljan otići u uber vukojebinu za €1250/day. Uspio je izdržat godinu dana. Po evropi je daily rate manji, ali čak i ako je €700 koji si uzeo za primjer, unatoč tvom onaniranju na Irsku, teško da bi itko normalan to odbio. Ako uspiješ dobiti gig na godinu dana, to znači da inkasiraš godišnje više od €160k. Ako znaš kako hendlat tu lovu, legalni neto ti može biti tek koju tisuću eura manji. Čak i ako imaš rupu od 6 mjeseci, to znači da si uprihodio u godini dana više od €80k za samo 6 mjeseci rada. Tvoja plaća u Irskoj nije ni blizu toga.

 Ne moraš imat pauzu, ovisi čime se baviš.

Ok, ako je daily rate 700€, mjesečno je to u ugrubo 15000€  , za 6 mj 90000€. 
Ako to ne zaradi u irsko onda zaista uzalud mu sve 

A daj mi molimte objasni kako da si to sve isplatim u neto legit ili skoro sve jer ja očito ne znam hendlat lovu , a izgleda niti moj knjigovođa, otkri nam tajnu. 

Ako imaš d.o.o., što je u biti najpovoljnije,  moraš si isplaćivati barem minimalnu direktorsku plaću, tu već ode hrpa doprinosa, onda ako ideš na isplatu dobiti tu već prvo ide 10% poreza na dobit, pa onda kod isplate još 10% poreza, znači ugrubo 20% barem ode. Gdje god isplatiš ide neki porez . Kupovat toliko stvari na firmu ne možeš jer niti ti treba niti možeš sve što ti treba. 
Eto prosvijetli me. 
Muljati s porezima mi ne pada na pamet jer ne želim navuć poreznu na vrat., miran san mi puno više znači.

 

Ni jedan projekt ne traje koliko je predviđeno. Ili se sami projekt otegne iz manje-više standardnih razloga, ili klijent mijenja requiremente on fly. Pa nekad projekt traje duže, jer je klijent odlučio da mora imati dodatne stvari implementirane, ili ako neki drugi vezani pojekt (za koji ni ne znaš) klijentu ode k vragu, onda će srezat i tvoj, pa će trajati kraće od predviđenog.

Čak i ako radiš isključivo s jednom klijentom imaš rupe bar u danima. Ako ti nemaš nikakve, čestitam, jedini si takav contractor na svijetu.

 

Godišnja plaća u Irskoj od €90000 su mokri snovi, kao i ovi mitovi o €4000+ neto u RH. Je li itko od vas ikada imao ugovor u Irskoj (osim Fridaya koji nas fino trola)???

Ako govorimo o periodu od 6 mjeseci, onda pogotovo imam ista tri slova za odgovor, kao i Friday 

 

Besplatne financijske savjete ti neću davati. Ali hint je "nađi si financijaša". On hendla sve za tebe, računovođe nemaš onda. Računovođa je zadnji koji ikoji k***c zna o tome.

 

15 godina
offline
Re: Je li stvarno hrvatski IT u krizi ili nije, ko
millennial kaže...

ekipa još ste tu? s obzirom koliko zarađujete očekivao bi čovjek da imate bolje i pametnije načine za utrošiti vrijeme. 

 treba se malo i odmorit i ispuhat 

16 godina
online
Re: Je li stvarno hrvatski IT u krizi ili nije, ko
Entry Point kaže...
 

Old Iggy kaže da su contracti kratkotrajni, e pa ja sam 10 godina u kontinuitetu radi,o a u tih 10 godina sam imao 3 mjeseca pauze za vrijeme slavne nam korone.

Jbt ja za 10 godina promijenio pet firmi na dva kontinenta.

15 godina
offline
Re: Je li stvarno hrvatski IT u krizi ili nije, ko
neutrino kaže...
Pixel kaže...
neutrino kaže...

Pauzu uvijek imaš kao contractor. Tko god tvrdi drugačije, sere. Prije nekih 4-5 godina je daily rate bio €650-1250. Iznos nije ovisio o skillsetu, već o tome u koju vukojebinu si bio voljan otići, jer remote često nije opcija. Moj frend je bio voljan otići u uber vukojebinu za €1250/day. Uspio je izdržat godinu dana. Po evropi je daily rate manji, ali čak i ako je €700 koji si uzeo za primjer, unatoč tvom onaniranju na Irsku, teško da bi itko normalan to odbio. Ako uspiješ dobiti gig na godinu dana, to znači da inkasiraš godišnje više od €160k. Ako znaš kako hendlat tu lovu, legalni neto ti može biti tek koju tisuću eura manji. Čak i ako imaš rupu od 6 mjeseci, to znači da si uprihodio u godini dana više od €80k za samo 6 mjeseci rada. Tvoja plaća u Irskoj nije ni blizu toga.

 Ne moraš imat pauzu, ovisi čime se baviš.

Ok, ako je daily rate 700€, mjesečno je to u ugrubo 15000€  , za 6 mj 90000€. 
Ako to ne zaradi u irsko onda zaista uzalud mu sve 

A daj mi molimte objasni kako da si to sve isplatim u neto legit ili skoro sve jer ja očito ne znam hendlat lovu , a izgleda niti moj knjigovođa, otkri nam tajnu. 

Ako imaš d.o.o., što je u biti najpovoljnije,  moraš si isplaćivati barem minimalnu direktorsku plaću, tu već ode hrpa doprinosa, onda ako ideš na isplatu dobiti tu već prvo ide 10% poreza na dobit, pa onda kod isplate još 10% poreza, znači ugrubo 20% barem ode. Gdje god isplatiš ide neki porez . Kupovat toliko stvari na firmu ne možeš jer niti ti treba niti možeš sve što ti treba. 
Eto prosvijetli me. 
Muljati s porezima mi ne pada na pamet jer ne želim navuć poreznu na vrat., miran san mi puno više znači.

 

Ni jedan projekt ne traje koliko je predviđeno. Ili se sami projekt otegne iz manje-više standardnih razloga, ili klijent mijenja requiremente on fly. Pa nekad projekt traje duže, jer je klijent odlučio da mora imati dodatne stvari implementirane, ili ako neki drugi vezani pojekt (za koji ni ne znaš) klijentu ode k vragu, onda će srezat i tvoj, pa će trajati kraće od predviđenog.

Čak i ako radiš isključivo s jednom klijentom imaš rupe bar u danima. Ako ti nemaš nikakve, čestitam, jedini si takav contractor na svijetu.

 

Godišnja plaća u Irskoj od €90000 su mokri snovi, kao i ovi mitovi o €4000+ neto u RH. Je li itko od vas ikada imao ugovor u Irskoj (osim Fridaya koji nas fino trola)???

Ako govorimo o periodu od 6 mjeseci, onda pogotovo imam ista tri slova za odgovor, kao i Friday 

 

Besplatne financijske savjete ti neću davati. Ali hint je "nađi si financijaša". On hendla sve za tebe, računovođe nemaš onda. Računovođa je zadnji koji ikoji k***c zna o tome.

 

 Istina projekti na kojima sam radio niti jedan nije trajao po planu, svi su trajali dulje.

I dalje mi nije jasno o kakvim pauzama govoriš. Npr imam contract od 6 mj neki dev posao, nebitno što, za to vrijeme radim za što sam plaćen, posla ima cijelo vrijeme.  Projekti na kojam trenutno radim su višegodišnji, tako da mi se stalno nudi produženje ako želim nastaviti raditi za istu firmu, ako ne idem na drugi contract koji mi možda više odgovara iz bilo kojeg razloga.

O plaćama u irskoj ne bih, je  ne radim tamo niti sam imao contract s njima .  Ako misliš na 4000€ +  koje sam ja spomenuo, govorio sam o bruto, to je neto ispod 3000@ako imaš klince i nisi u zg, ako si samac u zg ide još dolje, znači ništa specijalna plaća (20-tak tisuća Kn po starom)
Ako imaš preporuku za financijaša eto reci, jer ja i dalje ne vidim kako legitimno izvuć lovu bez da te porez opelješi.

Poruka je uređivana zadnji put pon 27.11.2023 15:48 (Pixel).
15 godina
offline
Je li stvarno hrvatski IT u krizi ili nije, koliko

evo, kad se razbacuje ciframa, trenutno znam za dvije firme('murica), jedna trazi mid devops, druga senior devops, zanimljivo, ali imaju isti range, $50k - $75k godisnje bruto.
Range je dosta veliki, ali recimo za mid devops, po nekim mojim saznanjima, bottom range je tak tak, ima nas koji i vise zaradujemo (ne puno vise), ali onaj top range, e to ne znam nikog da bi toliko zaradivao...
kaj se tice znanja, 3 - 5 godina AWS ili neki drugi oblak, k8s, terraform, ansible/puppet, jenkins ili nesto slicno, linux pod obavezno i onda jos sitne pizdarije, plus naravno neki monitoring...

Moj PC  
1 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice