Radon u kući: nema mjesta za paniku, ali...

poruka: 19
|
čitano: 4.906
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Radon u kući: nema mjesta za paniku, ali...".
12 godina
offline
Radon u kući: nema mjesta za paniku, ali...

 

 
0 0 hvala 1
6 godina
offline
Radon u kući: nema mjesta za paniku, ali...

i onda imamo raznorazne prosvjede jer ne žele NE...ali obilato se koriste strujom...ne žele odlagališta otpada...spalionice...a nitko od njih nebi stavio svoje smeće pod svoj nego tuđi krevet...protivnike 5G...a okoliš u kojem živimo je 

mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
online
Radon u kući: nema mjesta za paniku, ali...

Nisam siguran što je štetnije; Radeon ili Radon, fučkaj ga sad

The sky above the port was the color of television, tuned to a dead channel.
Moj PC  
3 0 hvala 0
2 godine
protjeran
offline
Re: Radon u kući: nema mjesta za paniku, ali...
Radon je jos uvijek vazna tema u Svedskoj. Nisam upoznat sa rezultatima najnovijih medicinskih studija, ali jedna koja je uradjena davno dala je diskutabilne rezultate. U najgorem slucaju, radon je malo opasan, u najboljem, nije nimalo.

Osim radona u tlu, radon se nalazio i u blokovima od lakog betona. Mi iz sjeveroistocne BiH zovemo taj materijal Siporex, po fabrici Siporexa u Tuzli. Taj materijal se prestao koristiti 70-tih u Skandinaviji upravo zbog prisustva radona.

Danas, prije/tokom prodaje nekretnina se rade mjerenja radona u kuci. Ako je otkriveno povecano prisustvo radona, onda se ugradjuje jaca ventilacija sa izmjenjivacem topline da se smanje toplinski gubici. Inace, na ventilaciju se obraca jako velika paznja u Skandinaviji. Na Balkanu, ventilacija manje vise ne postoji.

Bila je jedna kuca na prodaju u vrijeme kada sam ja trazio nekretninu. U oglasu je stojalo da je izmjeren povisen nivo radona ali da ugradnja dodatne ventilacije po cijeni od ca 15kEur rjesava problem. Ta kuca je bila na oglasniku 6 mjeseci dok su u to vrijeme sve druge prodate za 7 dana za min 20% vise od trazene cijene.
 
1 0 hvala 1
12 godina
protjeran
offline
Radon u kući: nema mjesta za paniku, ali...

Interesantno je samo sto se odjednom svuda pise o istom problemu... Matrix steka?

 

Jucer slucajno naletim na City Cast sustav, za sve gradove koje pokrivaju imaju isti clanak. O kome? O cemu? O radonu:

 

https://lasvegas.citycast.fm/las-vegas-life-hacks/what-you-should-know-testing-home-radon

 

Kako je ovo globalan problem, mozda bi pomogao jedan brzi i zestoki lockdownic? Ne znam, to je djelovalo zadnji put.

 
4 0 hvala 0
2 godine
protjeran
offline
Re: Radon u kući: nema mjesta za paniku, ali...
Tema je nova na Balkanu. U Skandinaviji, ta tema je aktualna 40 godina. Ne treba traziti odmah teoriju zavjere u svemu.
 
0 2 hvala 0
8 godina
offline
Re: Radon u kući: nema mjesta za paniku, ali...
Pa, nije baš nova. O radonu je pisano još osamdesetih. Dobro se sjećam članaka u Galaksiji.
Life is jazz. Play it cool.
16 godina
moderator
offline
Re: Radon u kući: nema mjesta za paniku, ali...
kirat kaže...
Tema je nova na Balkanu. U Skandinaviji, ta tema je aktualna 40 godina.

 lol

 

This space for rent!
16 godina
moderator
offline
Re: Radon u kući: nema mjesta za paniku, ali...
Macumba kaže...
Pa, nije baš nova. O radonu je pisano još osamdesetih. Dobro se sjećam članaka u Galaksiji.

 Pa naravno. Meni je preko 50 pa su nam u školi u sklopu kemije ili fizike ili možda onog predmeta "Priroda i društvo" ili sva tri zajedno govorili kako je bitno da se stanovi provjetravaju zbog radona. Doslovce otkako sam krenuo u školu su me dvaili s tim radonom. "na balkanu"

 

 

This space for rent!
14 godina
offline
Radon u kući: nema mjesta za paniku, ali...

ma i on može biti koristan, samu mu treba dodati joda (I)...

 

da prisnažim:

 

 

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
12 0 hvala 0
2 godine
protjeran
offline
Re: Radon u kući: nema mjesta za paniku, ali...
@Drago, meni je gotov 50 ali nam to niko nije govorio u skoli niti gdje drugo. Nisam bjezao s casova, casna pionirska
 
2 0 hvala 1
16 godina
moderator
offline
Re: Radon u kući: nema mjesta za paniku, ali...
kirat kaže...
@Drago, meni je gotov 50 ali nam to niko nije govorio u skoli niti gdje drugo. Nisam bjezao s casova, casna pionirska

Vjerujem ti, ali ne možeš na svom "uzorku" od 1, praviti ovakve zaključke. Doslovce ne znam nikoga tko ne zna za radon i luftanje stanova. 

This space for rent!
5 godina
offline
Re: Radon u kući: nema mjesta za paniku, ali...
kirat kaže...
@Drago, meni je gotov 50 ali nam to niko nije govorio u skoli niti gdje drugo. Nisam bjezao s casova, casna pionirska

 Bome se i ja sjećam govora o radonu. Pojave se članci o njemu tu i tamo kroz desetljeća. A i ovo što kolega govori o Skandinaviji i Siporexu mi je isto poznato već dugo.

10 godina
offline
Radon u kući: nema mjesta za paniku, ali...

Koliko kosta to mjerenje, tko ga moze uciniti i mogu li se na osnovu toga rusiti cijene stanova u zagrebu?

 
3 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Radon u kući: nema mjesta za paniku, ali...
trolaslavonska kaže...

Koliko kosta to mjerenje, tko ga moze uciniti i mogu li se na osnovu toga rusiti cijene stanova u zagrebu?

 

Može je i povećati, jer manje radona može dići cijenu po kvadratu. Dok više radona iako u startu može rušiti cijenu, kasnija investicija u sustav ventilacije koji će držati razinu radona u prihvatljivim razinama može popapati početnu razliku u cijeni.

16 godina
moderator
offline
Re: Radon u kući: nema mjesta za paniku, ali...
gumifufna kaže...
Drago kaže...
kirat kaže...
@Drago, meni je gotov 50 ali nam to niko nije govorio u skoli niti gdje drugo. Nisam bjezao s casova, casna pionirska

Vjerujem ti, ali ne možeš na svom "uzorku" od 1, praviti ovakve zaključke. Doslovce ne znam nikoga tko ne zna za radon i luftanje stanova. 

 @Drago jel nesto konstruktivno radiš (programiranje, shell,...) ili samo šajbaš igrice pod stare dane?

 

 

Samo igrice. Život je prekratak za rad.

This space for rent!
 
8 1 hvala 2
14 godina
offline
Radon u kući: nema mjesta za paniku, ali...

Mozda tupasto pitanje ali ako radon izlazi iz tla to bi znacilo da problem sa njime imaju podrumi, prizemlja, tj. prostorije koje su u "direktnom" dodiru sa tlom a prostorije kako idu vise sljedom imaju manji problem?

Ili mozda gradevni materijali upijaju radon i onda ga ravnomjerno emitiraju u sve prostore?

 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Radon u kući: nema mjesta za paniku, ali...

Radon najviše prodire kroz podove, tj. deku koja leži na zemlji, posebice ako je polomljena ili nije izlivena iz jednog komada. U pravilu viši katovi imaju manje radona, no ne mora tako biti jer se radon širi i cirkulacijom zraka u kući. Dosta je to kompleksno, pa najbolji način ostaje mjerenje radona u prostorijama. 

 
0 0 hvala 5
15 godina
offline
Radon u kući: nema mjesta za paniku, ali...

radon bonus, pax in domus. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
3 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice