Pravilo 1000 tona: milijarda ljudi umrijet će od k

poruka: 168
|
čitano: 30.510
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Pravilo 1000 tona: milijarda ljudi umrijet će od k".
16 godina
offline
Re: Pravilo 1000 tona: milijarda ljudi umrijet će
danen kaže...

I katastorfičari i negatori klimatskih promjena pate od iste boljke - od pojednostavljivanja problema što na kraju dovodi do pretjerivanja, bilo u jednom bilo u drugom smjeru. Klima na Zemlji ovisi o mnogim faktorima, koncentracija CO2 u zraku isto tako, pa je posve krivo na sve to tražiti jednostavne odgovore. Reći, kao što naslov ovog članka sugerira, da izgaranje toliko i toliko tona ugljena ubija toliko i toliko ljudi zbog povećane razine CO2 previđa činjenicu da ovisnost (korelacija) između smrtnosti i kon. CO2 ne mora biti linearna (y = ax + b) nego se može izraziti tko zna kojom matematičkom funkcijom (y = a + bx + bx2 + cx3.. , y = a/x) te može biti povezana i drugim funkcijama (y = ax + axz, z =f(T) i sl.). No postoji ipak nešto zašto vjerujem predviđanjima klimatologa. Početkom 20. stoljeća Svante Arrhenius je napravio vrlo jednostavan proračun ovisnosti temperature planeta o kon. CO2 u atmosferi - i dobio približno iste vrijednosti koje dobivaju današnji klimatolozi koristeći sofisticirane modele. 

 

Dr. Raos, pošto se bavite popularizacijom znanosti a publika baš ne shvaća uzroke i posljedice niti postoje dobri tekstovi o tome na našem jeziku, predlažem jedan popularno-znanstveni članak o tome zašto su emisije CO2 problem. Znam da nije baš Vaš fah, ali svejedno smatram da biste odradili izvrstan posao. Početi s Arrheniusovim predviđanjima, objasniti mehanizam zagrijavanja IR apsorpcijom heteroatomnih molekula, malo termodinamike te na kraju pregled novijih istraživanja.

 

Za ostale, članak koji dr. Raos spominje je ovdje: https://www.rsc.org/images/Arrhenius1896_tcm18-173546.pdf

 

 

Hoggy kaže...

 Rece covjek koji posredno tvrdi da co2 povecava temperaturu sam od sebe kao da je izvor, sunce. Oboje i para i co2 utjecu  jednako preko efekta staklenika. Samo vodena para akumulira toplinsku energiju u sebi. Co2 NE. Naravno da se kondenzira inace bi svi pocrkali ali je i dalje najdominantniji plin.S takvim argumentima morate imati potporu cenzure. Kako drugacije...

 

Vidim da ne čitaš članke koje linkam. Žao mi je što potpuno krivo shvaćaš esenciju problema. Vodena para odn. H2O(g) jest staklenički plin kao i CO2. Razlika je u tome što vodena para ima puno više mehanizama izlučivanja iz atmosfere od CO2. Radi toga njezina koncentracija uvelike varira, te nije problem u smislu akumulacije i kataliziranja daljnjeg zagrijavanja. Nije istina da CO2 ne pohranjuje toplinsku energiju, a odgovor zašto možete potražiti u knjigama srednjoškolske kemije, ili u dva članka koje sam linkao u ovoj temi. Kao vježbu predlažem informirati se zašto su H2O i CO2 staklenički plinovi a N2, O2 i Ar (koji su tri najzastupljenija plina u atmosferi) nisu.

 

Tetris is so unrealistic.
14 godina
offline
Re: Pravilo 1000 tona: milijarda ljudi umrijet će
Gallu kaže...
Izzy kaže...

A što ne mogu znanstvenici biti u krivu? Problem može nastati i ako se odluči djelovati na globalnoj razini, pa se uvidi da se pogriješilo. Tada će se sve opravdati činjenicom da se znanost nadograđuje novim saznanjima.

 

Vidiš, ja ne volim pretjerano glorificiranje znanosti i znanstvenika. To mi je odbojno. Ne znam zašto. Razlog može biti u tome što to često zna dolaziti od ljevičara koji su skloni omalovažavati ljude.

 Mogu biti u krivu, i dobro je preispitivati, ali kada preispituješ predložiš teoriju i potkrijepiš je činjenicama, a ne ja to ne razumijem i zato su u krivu. Da znanost se dobunjava novim saznanjima, uvijek je bilo i uvijek će biti, ali današnji model podržava 99,9% znanstvenika i njihovih radova.

Možeš glorificirati ili ne glorificirati, tvoja volja. Ali dok nema nekih čvrstih tvrdnji da antropogen utjecaj ne postoji, čemu se držati čvrsto suprotnog. U biti znam, paradigma desničara je držati se isprobanog i ne "talasati" jer promjena se moramo bojati. I eto i problema - kod tebe je to politička agenda i koliko god dokaza postojalo ti je nećeš prihvatiti.

Dobro je preispitivati, a istovremmeno ne nudiš nikakvo mjesto za to preispitivanje, već samo etiketiranje. Copy/paste radiš one stranu čiju si priču progutao kao som. Neistomišljenici su neuke budale za tebe. Btw, ima bolji izraz za to (jalnuški diletanti).

Današnji model podržava 99.9% znanstvenika? Covid, koji ti je trn u oku je bio odličan pokazatelj kako su struka i znanost prokurvani više i od politike! I sad bi takvima trebalo vjerovat? Sjeti se Markotićke i Đikića samo. Oboje su znanstvenici službeno. Danas kod imalo obrazovanih ljudi njih dvoje imaju nula kredibiliteta. Isti tip debila možeš pronaći među znanstvenicima koji tvrde da je na Marsu moguće živjeti. Teoretski da, u praksi... daj, molim te.

 

Antropogeni dio nije uopće upitan, jer imaš 8 milijardi ljudi u ovom trenutku i određenu tehnologiju koja čini život lakšim. Bez te tehnologije se vraćaš u prošlost. Danas Panonsko more ne postoji, ostali su poneki fosil na planini za koju znanost tvrdi da je u vrijeme Panonskog mora bio otok i ostali su rudnici soli poput onog u Tuzli. I sad ide najjača fora, ista ta znanost kaže da su klimatske promjene uzrok nestanka mora i to uz etiketu "it's ok". Ista ta znanost pojma nema zašto i kako se to dogodilo, ali ZNA da su današnje promjene katastrofične?

 

Gdje je antropogeni dio kod Panonskog mora??? Pazi, NESTALO je CIJELO jebeno more!!!!! Dakle, nestala je gomila biljnog i životinjskog svijeta i nitko ne drami oko toga. Ali danas se drami oko svega, stvara se panika, priziva se kraj identičan onome u vjerskih fanatika. I ako dolazi od lika koji ima PhD, onda je to to... di ćeš to dovest u pitanje, zar ne? I tako slušam već zadnjih 40+ godina.

Ti sebe smatraš intelektualno superiornijim, pa ajde objasni to kojim god riječima ti odgovara, ali probaj ovaj put ne koristiti one standardne "glup si pa ne znaš zbrojiti 2 i 2". I probaj mi ne servirat linkove, od tebe osobno tražim objašnjenje!

 

Činjenica je da se klima stalno mijenja i mijenjat će se i dalje, ali problem je što danas ljudi žele zaraditi na svemu, pa tako i na klimatskim promjenama. Ali tu ne staju, nego žele i kontrolu na čovječanstvom. To se manifestira kroz ukidanje ICE automobila, što je totalni idiotizam. Danas neko smeće od automobila poput električnog VW Up košta onoliko koliko je koštao nekad Passat. Vidiš li finacijski dio ovdje? Ne staju tu, već je u pripemi zabrana krava, jer previše prde, a ti staklenički plinovi su "gori" i od samog CO2. Za stoku sitnog zuba nije govedina, nego mljeveni skakavci i žohari. Isti taj soj ljudi je 70-ih i 80-ih uvodio plastične vrećice uz mantru da papirnati škarnicli uništavaju šume, a PVC vrećica spašava planetu. No, ti si očito lik od cca 20-ak godina, pa se još nisi nagutao dovoljne količine govana od "znanstvenika" i stručljaka. I to ti daje još manje pravo da ikome govoriš koliko je glup samo zato jer ne puši retoriku kojoj si se ti priklonio.

6 godina
offline
Re: Pravilo 1000 tona: milijarda ljudi umrijet će
Eto ja umro prije 3 dana od klimatskih....ali Hesus me uskrsnuo...kaže vi ateisti ste previše vjerodostojni pa vas vraćamo nazad na Zemlju...prvo idu ovi naši licemjeri
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Pravilo 1000 tona: milijarda ljudi umrijet će od k

A šta je bilo sa onim istraživanjem koje je trvdilo da je mini ledeno doba u prijelazu iz 16. na 17. stoljeće bilo uzrokovano masovnim pomiranjem domoradoaca u Amerikama zbog čega je onda sva obradiva zemlja naglo postala zapuštena i to raslinje je povuklo naglo CO2 iz atmosfere? Jel to oboreno ili i dalje stoji?

 
0 0 hvala 0
3 godine
offline
Re: Pravilo 1000 tona: milijarda ljudi umrijet će
neutrino kaže...
Gallu kaže...
Izzy kaže...

A što ne mogu znanstvenici biti u krivu? Problem može nastati i ako se odluči djelovati na globalnoj razini, pa se uvidi da se pogriješilo. Tada će se sve opravdati činjenicom da se znanost nadograđuje novim saznanjima.

 

Vidiš, ja ne volim pretjerano glorificiranje znanosti i znanstvenika. To mi je odbojno. Ne znam zašto. Razlog može biti u tome što to često zna dolaziti od ljevičara koji su skloni omalovažavati ljude.

 Mogu biti u krivu, i dobro je preispitivati, ali kada preispituješ predložiš teoriju i potkrijepiš je činjenicama, a ne ja to ne razumijem i zato su u krivu. Da znanost se dobunjava novim saznanjima, uvijek je bilo i uvijek će biti, ali današnji model podržava 99,9% znanstvenika i njihovih radova.

Možeš glorificirati ili ne glorificirati, tvoja volja. Ali dok nema nekih čvrstih tvrdnji da antropogen utjecaj ne postoji, čemu se držati čvrsto suprotnog. U biti znam, paradigma desničara je držati se isprobanog i ne "talasati" jer promjena se moramo bojati. I eto i problema - kod tebe je to politička agenda i koliko god dokaza postojalo ti je nećeš prihvatiti.

Dobro je preispitivati, a istovremmeno ne nudiš nikakvo mjesto za to preispitivanje, već samo etiketiranje. Copy/paste radiš one stranu čiju si priču progutao kao som. Neistomišljenici su neuke budale za tebe. Btw, ima bolji izraz za to (jalnuški diletanti).

Današnji model podržava 99.9% znanstvenika? Covid, koji ti je trn u oku je bio odličan pokazatelj kako su struka i znanost prokurvani više i od politike! I sad bi takvima trebalo vjerovat? Sjeti se Markotićke i Đikića samo. Oboje su znanstvenici službeno. Danas kod imalo obrazovanih ljudi njih dvoje imaju nula kredibiliteta. Isti tip debila možeš pronaći među znanstvenicima koji tvrde da je na Marsu moguće živjeti. Teoretski da, u praksi... daj, molim te.

 

Antropogeni dio nije uopće upitan, jer imaš 8 milijardi ljudi u ovom trenutku i određenu tehnologiju koja čini život lakšim. Bez te tehnologije se vraćaš u prošlost. Danas Panonsko more ne postoji, ostali su poneki fosil na planini za koju znanost tvrdi da je u vrijeme Panonskog mora bio otok i ostali su rudnici soli poput onog u Tuzli. I sad ide najjača fora, ista ta znanost kaže da su klimatske promjene uzrok nestanka mora i to uz etiketu "it's ok". Ista ta znanost pojma nema zašto i kako se to dogodilo, ali ZNA da su današnje promjene katastrofične?

 

Gdje je antropogeni dio kod Panonskog mora??? Pazi, NESTALO je CIJELO jebeno more!!!!! Dakle, nestala je gomila biljnog i životinjskog svijeta i nitko ne drami oko toga. Ali danas se drami oko svega, stvara se panika, priziva se kraj identičan onome u vjerskih fanatika. I ako dolazi od lika koji ima PhD, onda je to to... di ćeš to dovest u pitanje, zar ne? I tako slušam već zadnjih 40+ godina.

Ti sebe smatraš intelektualno superiornijim, pa ajde objasni to kojim god riječima ti odgovara, ali probaj ovaj put ne koristiti one standardne "glup si pa ne znaš zbrojiti 2 i 2". I probaj mi ne servirat linkove, od tebe osobno tražim objašnjenje!

 

Činjenica je da se klima stalno mijenja i mijenjat će se i dalje, ali problem je što danas ljudi žele zaraditi na svemu, pa tako i na klimatskim promjenama. Ali tu ne staju, nego žele i kontrolu na čovječanstvom. To se manifestira kroz ukidanje ICE automobila, što je totalni idiotizam. Danas neko smeće od automobila poput električnog VW Up košta onoliko koliko je koštao nekad Passat. Vidiš li finacijski dio ovdje? Ne staju tu, već je u pripemi zabrana krava, jer previše prde, a ti staklenički plinovi su "gori" i od samog CO2. Za stoku sitnog zuba nije govedina, nego mljeveni skakavci i žohari. Isti taj soj ljudi je 70-ih i 80-ih uvodio plastične vrećice uz mantru da papirnati škarnicli uništavaju šume, a PVC vrećica spašava planetu. No, ti si očito lik od cca 20-ak godina, pa se još nisi nagutao dovoljne količine govana od "znanstvenika" i stručljaka. I to ti daje još manje pravo da ikome govoriš koliko je glup samo zato jer ne puši retoriku kojoj si se ti priklonio.

 Ne postoji mjesto na kojem laik može preispitivati. Postoji samo mjesto gdje se laik može obrazovati. Nasa i Nature su dobri izvori. Nije meni COVID trn u oku, samo kakve veze COVID ima s klimom. I već mi je dosta diletanata koji za sve krive COVID i on im je jedini argument.

Panonsko more se isušilo, bilo je relativno plitko i zatvoreno, nije se o desilo preko noći, klimatske promjene i tektonika su uzrok.

Mješaš znanost i medije, da medijima pašu bombastični naslovi, potraži izvore, prouči ih. Nema senzacianalizma. Imaš podatke. Ne moraš biti ogorčen jer misliš da te je netko "zajebao".

Poruka je uređivana zadnji put čet 31.8.2023 13:08 (Gallu).
3 godine
offline
Re: Pravilo 1000 tona: milijarda ljudi umrijet će
CVET2 kaže...

A šta je bilo sa onim istraživanjem koje je trvdilo da je mini ledeno doba u prijelazu iz 16. na 17. stoljeće bilo uzrokovano masovnim pomiranjem domoradoaca u Amerikama zbog čega je onda sva obradiva zemlja naglo postala zapuštena i to raslinje je povuklo naglo CO2 iz atmosfere? Jel to oboreno ili i dalje stoji?

 

Još uvijek stoji, ali nisu gledali samo domoroce, više se tu toga poklopilo.  Kuga u europi aziji i africi, promjene sunčeve aktivnosti, promjene u zemljinoj orbiti, promjene u cirkulaciji morskih struja, povećana vulkanska aktivnost...

9 godina
online
Re: Pravilo 1000 tona: milijarda ljudi umrijet će
Gallu kaže...
Aldo kaže...
Gallu kaže...
Izzy kaže...

A što ne mogu znanstvenici biti u krivu? Problem može nastati i ako se odluči djelovati na globalnoj razini, pa se uvidi da se pogriješilo. Tada će se sve opravdati činjenicom da se znanost nadograđuje novim saznanjima.

 

Vidiš, ja ne volim pretjerano glorificiranje znanosti i znanstvenika. To mi je odbojno. Ne znam zašto. Razlog može biti u tome što to često zna dolaziti od ljevičara koji su skloni omalovažavati ljude.

 Mogu biti u krivu, i dobro je preispitivati, ali kada preispituješ predložiš teoriju i potkrijepiš je činjenicama, a ne ja to ne razumijem i zato su u krivu. Da znanost se dobunjava novim saznanjima, uvijek je bilo i uvijek će biti, ali današnji model podržava 99,9% znanstvenika i njihovih radova.

Možeš glorificirati ili ne glorificirati, tvoja volja. Ali dok nema nekih čvrstih tvrdnji da antropogen utjecaj ne postoji, čemu se držati čvrsto suprotnog. U biti znam, paradigma desničara je držati se isprobanog i ne "talasati" jer promjena se moramo bojati. I eto i problema - kod tebe je to politička agenda i koliko god dokaza postojalo ti je nećeš prihvatiti.

 Jednom kad se postigne konsenzus, gotovo je nemoguće preokrenuti stavove, bez obzira na nove teorije i dokaze.

 

Ovo je apsolutna izmišljotina.

 

daj čovječe pa nemoj uopće čitat šta taj aldo piše, trebam oči nasapunat i isprat nakon njegovog posta

14 godina
offline
Re: Pravilo 1000 tona: milijarda ljudi umrijet će
Gallu kaže...

 Ne postoji mjesto na kojem laik može preispitivati. Postoji samo mjesto gdje se laik može obrazovati. Nasa i Nature su dobri izvori. Nije meni COVID trn u oku, samo kakve veze COVID ima s klimom. I već mi je dosta diletanata koji za sve krive COVID i on im je jedini argument.

Panonsko more se isušilo, bilo je relativno plitko i zatvoreno, nije se o desilo preko noći, klimatske promjene i tektonika su uzrok.

Mješaš znanost i medije, da medijima pašu bombastični naslovi, potraži izvore, prouči ih. Nema senzacianalizma. Imaš podatke. Ne moraš biti ogorčen jer misliš da te je netko "zajebao".

Na kraju od silne pameti si ponudio kakvo objašnjenje? Nula.

Prouči Dunning-Kruger, imaš podatke (nemoj biti ogorčen).

13 godina
offline
Re: Pravilo 1000 tona: milijarda ljudi umrijet će
Gallu kaže...
CVET2 kaže...

A šta je bilo sa onim istraživanjem koje je trvdilo da je mini ledeno doba u prijelazu iz 16. na 17. stoljeće bilo uzrokovano masovnim pomiranjem domoradoaca u Amerikama zbog čega je onda sva obradiva zemlja naglo postala zapuštena i to raslinje je povuklo naglo CO2 iz atmosfere? Jel to oboreno ili i dalje stoji?

 

Još uvijek stoji, ali nisu gledali samo domoroce, više se tu toga poklopilo. Kuga u europi aziji i africi, promjene sunčeve aktivnosti, promjene u zemljinoj orbiti, promjene u cirkulaciji morskih struja, povećana vulkanska aktivnost...

a danas više ništa od toga ne utječe? samo direktan ljudski faktor (i eventualno prdež krava, koji isto nastaje jer ih ljudi uzgajaju)?

3 godine
offline
Re: Pravilo 1000 tona: milijarda ljudi umrijet će
neutrino kaže...
Gallu kaže...

 Ne postoji mjesto na kojem laik može preispitivati. Postoji samo mjesto gdje se laik može obrazovati. Nasa i Nature su dobri izvori. Nije meni COVID trn u oku, samo kakve veze COVID ima s klimom. I već mi je dosta diletanata koji za sve krive COVID i on im je jedini argument.

Panonsko more se isušilo, bilo je relativno plitko i zatvoreno, nije se o desilo preko noći, klimatske promjene i tektonika su uzrok.

Mješaš znanost i medije, da medijima pašu bombastični naslovi, potraži izvore, prouči ih. Nema senzacianalizma. Imaš podatke. Ne moraš biti ogorčen jer misliš da te je netko "zajebao".

Na kraju od silne pameti si ponudio kakvo objašnjenje? Nula.

Prouči Dunning-Kruger, imaš podatke (nemoj biti ogorčen).

 Što ti točno tražiš da ti objasnim?  Ne želiš da te se vrijeđa, a ne možeš prihvatiti savjet?! Ne želim svakoj budali koja dođe vikati po forumu „ZLOČESTI ZNANSTVENICI NAS ŽELE SJEBAT!“ išta što već ne piše na toliko stranica od ljudi koji su stručniji od mene u svom polju. Čemu? Sizifov posao. Tebi ionako nema pomoći što god da ti napišem. Ti si svoje stajalište zauzeo, kao i ovi ostali.

3 godine
offline
Re: Pravilo 1000 tona: milijarda ljudi umrijet će
ministar kaže...
Gallu kaže...
CVET2 kaže...

A šta je bilo sa onim istraživanjem koje je trvdilo da je mini ledeno doba u prijelazu iz 16. na 17. stoljeće bilo uzrokovano masovnim pomiranjem domoradoaca u Amerikama zbog čega je onda sva obradiva zemlja naglo postala zapuštena i to raslinje je povuklo naglo CO2 iz atmosfere? Jel to oboreno ili i dalje stoji?

 

Još uvijek stoji, ali nisu gledali samo domoroce, više se tu toga poklopilo. Kuga u europi aziji i africi, promjene sunčeve aktivnosti, promjene u zemljinoj orbiti, promjene u cirkulaciji morskih struja, povećana vulkanska aktivnost...

a danas više ništa od toga ne utječe? samo direktan ljudski faktor (i eventualno prdež krava, koji isto nastaje jer ih ljudi uzgajaju)?

 

Imamo li danas masovan pomor ljudske populacije? Povećanu insolaciju? Povećanu vulkansku aktivnost? Ne. Ali zato imamo mentalni prdež ravnozemljaša po forumima.

8 godina
offline
Re: Pravilo 1000 tona: milijarda ljudi umrijet će
Izzy kaže...

A glavni tj. najveći izvor zagađenja je razno-razna industrija. Da, tu će pomoći razvoj tehnologije i znanost. Evo sada se sve više spominje i nuklearna fuzija i doći će se do još većeg napretka na tome polju. Ne sumnjam.

 glavni i jedni izvor zagađenja smo mi ljudi, kao civilizacija. nema te industrije na svijetu koja iz dosade zagađuje okoliš, sve što neki pogon proizvede, netko od nas konzumira posredno ili neposredno. mi ljudi smo zagađivači, ne industrija. doslovno, sve od igle do lokomotive će netko od nas kupiti. auto, mobitel, perilica, sušilica, laptop...

rečenica iz interstelara je proročanska, "planet umire jer na njemu živjelo xx mlrd ljudi i svaki od njih je htio imati sve". baš kao i svi mi, ekološki pravednici. na posao se može biciklom, neusporedivo manje zagađuje nego benzin ili tesla. ali, ne da nam se, jel tako?

ako želimo da industrija manje zagađuje, nemoj kupovati ono što ona proizvodi. bez nekih stvari se može, bez nekih se ne može. karikirani primjer, perilice suđa i sušilice veša. zagade, od proizvodnje, uporabe (tablete, energija), do razgradnje, a rade isti posao kao štrik i spužvica. oba uređaja je zla industrija proizvela, a mi kupci upogonili i zagadili okoliš. pogledajemo sebe, kojeg komfora smo se spremni odreći da spasimo planet, netflix, plejka, video igre, youtube, sušilica, auto, you name it?

pola nabrojanog ne koristim, a ono što koristim se nisam spreman odreći. vi?

15 godina
offline
Re: Pravilo 1000 tona: milijarda ljudi umrijet će

Dobro si to sve napisao, ali što da radimo? Smanjimo ljudsku populaciju? Tehnologija nam je drastično olakšala živote, a u nekim slučajevima i zakomplicirala. U ovom kontekstu klimatskih promjena će možda i biti rješenje. Kako god okrenemo, ljudi će biti i što sada... Neka nas ima.

Poruka je uređivana zadnji put čet 31.8.2023 14:05 (Izzy).
16 godina
offline
Pravilo 1000 tona: milijarda ljudi umrijet će od k

Šta je zajedničko ljudima niskog znanja?

 

Argumentovana rasprava ne dolazi u obzir, već po pravilu slede uvrede i želja da se utiša onaj koji ne misli kao ti.

 

Pronalaze se najgluplje moguće teorije koje se izvlače po potrebi da bi se omalovažavali ljudi koji nemaju veze sa tim teorijama.

 

Pa tako smo imali situaciju: ako slučajno pitaš da li 5G ima uticaj na zdravlje, ti si onaj koji veruje kako se covid širi preko 5G mreže.

Ako pitaš koliko je zdravo nositi masku, ti si onaj koji veruje da u maskama ima antena preko kojih se špijuniraju ljudi.

Ako postaviš pitanje o nekoj vakcini, ti si antivakser koji veruje da se ljudima čipovi ubrizgavaju, itd...

 

 

 

 

 
8 0 hvala 1
16 godina
offline
Re: Pravilo 1000 tona: milijarda ljudi umrijet će
Gallu kaže...

Imamo li danas masovan pomor ljudske populacije? Povećanu insolaciju? Povećanu vulkansku aktivnost? Ne. Ali zato imamo mentalni prdež ravnozemljaša po forumima.

Mozes li navesti jednu osobu koja je ovde tvrdila da je Zemlja ravna ploča?

15 godina
offline
Re: Pravilo 1000 tona: milijarda ljudi umrijet će
cober kaže...
Gallu kaže...

Imamo li danas masovan pomor ljudske populacije? Povećanu insolaciju? Povećanu vulkansku aktivnost? Ne. Ali zato imamo mentalni prdež ravnozemljaša po forumima.

Mozes li navesti jednu osobu koja je ovde tvrdila da je Zemlja ravna ploča?

 -tužno.. no uvjeren je da mu je to argument, štoviše, da može vrijeđati.. no dok modovi imaju kriterij da jedna strana to može nastavit će se.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
9 godina
online
Re: Pravilo 1000 tona: milijarda ljudi umrijet će
cober kaže...
Gallu kaže...

Imamo li danas masovan pomor ljudske populacije? Povećanu insolaciju? Povećanu vulkansku aktivnost? Ne. Ali zato imamo mentalni prdež ravnozemljaša po forumima.

Mozes li navesti jednu osobu koja je ovde tvrdila da je Zemlja ravna ploča?

 

Bio je jedan tip koji je pričao da je ravna ploča, da je sve u Bibliji 100% točno, samo tko će ga naći, trebalo bi kopati po temama. Bio je i jedan koji je tvrdio da je reinkarnirani Isus.

8 godina
protjeran
offline
Pravilo 1000 tona: milijarda ljudi umrijet će od k

nikad u zivotu nisam vidia da netko ima vise TD od gallu

al najjace je sta ova ekipa sta je od znanosti napravila vjeru uvik nastupa sa intelektualnog high grounda....kao oni su pametni, mi glupi.

 
5 1 hvala 0
12 godina
offline
Re: Pravilo 1000 tona: milijarda ljudi umrijet će
Tvpronlem kaže...

al najjace je sta ova ekipa sta je od znanosti napravila vjeru uvik nastupa sa intelektualnog high grounda....kao oni su pametni, mi glupi.

 

Srećom kad se neka teza pobija onda se to nikada ne radi sa high grounda.

16 godina
protjeran
offline
Re: Pravilo 1000 tona: milijarda ljudi umrijet će
danen kaže...

 Reći, kao što naslov ovog članka sugerira, da izgaranje toliko i toliko tona ugljena ubija toliko i toliko ljudi ...

 

Ovim klaunovima treba doživotno zabraniti rad u znanosti i za kaznu ih poslati da kopaju kanale za navodnjavanje, jer za drugo nisu.

Potpuno izmišljeni podaci koji nemaju veze sa stanjem na terenu. Ono ogledni primjerak pseudoznanstvene magle/laži koja se svakodnevno prodaje napaćenom narodu putem dnovinarskih medija.

 

 

Podaci sa terena pokazuje sasvim suprotnu sliku od bajki tih lažljivaca:

 

https://ourworldindata.org/natural-disasters

 

As we see, over the course of the 20th century there was a significant decline in global deaths from natural disasters. In the early 1900s, the annual average was often in the range of 400,000 to 500,000 deaths. In the second half of the century and into the early 2000s, we have seen a significant decline to less than 100,000 – at least five times lower than these peaks.

This decline is even more impressive when we consider the rate of population growth over this period. When we correct for population – showing this data in terms of death rates (measured per 100,000 people) – then we see a more than 10-fold decline over the past century.

 

Evo i slika koja govori više od tisuću riječi:

 

https://ourworldindata.org/exports/decadal-deaths-disasters-type-c36709a1d120a5ac6d23f243ddad3487_v4_850x600.svg

 

 

 

 

You are like Michael Jordan of being a son of a bitch!
Poruka je uređivana zadnji put čet 31.8.2023 16:22 (memulica).
15 godina
offline
Pravilo 1000 tona: milijarda ljudi umrijet će od k

Ništa od tih katastrofičnih predviđanja se neće ostvariti, kao što se i do sad nije ostvarilo od prijašnjih predviđanja. Ljudi su snalažljivi, pronaći će riješenje, kao što smo pronašli novu naftu kad je trebala nestati, zakrpali ozonsku rupu, spriječili ledeno doba koje je trebalo doći, spriječili otapanje polarnih kapa, zaustavili kisele kiše, itd...

Moj PC  
1 1 hvala 0
6 godina
offline
Re: Pravilo 1000 tona: milijarda ljudi umrijet će
Gallu kaže...
Hoggy kaže...
Gallu kaže...
Hoggy kaže...
Flogistol kaže...

@Hoggy Izvoli -- 2 minute guglanja: https://www.nature.com/articles/344529a0

 

Članak iz 1990. godine s skoro 1000 citata (a što je jako puno), objavljen u jednom od najboljih znanstvenih časopisa na svijetu (Nature). Već sažetak je dovoljan da pobije tvoj paragraf. Citiran je redovno i dan danas.

Ako pročitaš članak, vidjet ćeš da CO2 ima najmanji potencijal globalnog zatopljenja od svih razmatranih plinova u članku. Međutim, zastupljen je u velikim koncentracijama (0,04 % na cijelu atmosferu je jako puno) i emitiramo ga jako puno. Problem je još što kod CO2 nije moguća kemijska razgradnja koja bi ga prevela u drugi, manje aktivan oblik pošto je on krajnji produkt oksidacije svih ugljikovih spojeva. Iz atmosfere se prirodno uklanja fotosintezom, geološkim procesima i otapanjem u vodi.

 

 

Za one koji nemaju vremena pročitati sažetak, skinuti članak ili na drugi način preispitati svoje osobno uvjerenje koje nije utemeljeno u podacima, nudim zabavan stripić: https://xkcd.com/1732/ Nije recenziran kao gornji članak doduše niti znanstveno citiran.

 

 

Općenito, razočaran sam razinom znanstvene nepismenosti na ovom forumu koji se bavi tehničkim problemima. Čistim proksimitetom tematikama tehničke i znanstvene struke bi trebali biti informiraniji od teoretičara zavjera. Nije ni čudo da srljamo u klimatsku katastrofu.

 

 Pa ti u iducoj recenici pobijas sam sebe, nije moguca razgradnja,a prirodno se uklanja fotosintezom. ( A postoji i drugi , ako zelimo, umjetni procesi) Drugo, 0.04% je 0.04%. Planet je isto velik. Poznato je da oceani drze temparaturu i da vodene pare, staklenickog plina, ima daleko vise nego co2. Sto vise vodena para, za razliku od co2 ima veliki toplinski kapacitet. To bi trebao znati i laik, ono vodena hladjenja itd.  Znanstveno co2 pokraj vodene pare nema nikakav ucinak na temparaturu planeta.Sto vise , vise co2 znaci vise biljaka te nizu temparaturu. Tako da je jedini nacin da se pobjedi znanost je da se uvede cenzura iste. Zabrana pricanja protiv  utjecaja co2 pa sad rade na tome. Javno.

 Ne bljezgari. CO2, jednom kada se oslobodi ostaje u atmosferi 500tinjak godina. Vodena para je glavni staklenički plin, ali ne može povećavati temperaturu sama od sebe. Atmosfera pri određenoj temperaturi može sadržavati samo određenu koncentraciju vodene pare jer nakon toga dolazi do kondenzacije, sa CO2 i drugim stakleničkim plinovima to nije tako. Zato ne kenjaj te tvoje "znanstveno pokraj vodene pare". Pišeš o nečemu o čemu nemaš blage veze.

 Rece covjek koji posredno tvrdi da co2 povecava temperaturu sam od sebe kao da je izvor, sunce. Oboje i para i co2 utjecu  jednako preko efekta staklenika. Samo vodena para akumulira toplinsku energiju u sebi. Co2 NE. Naravno da se kondenzira inace bi svi pocrkali ali je i dalje najdominantniji plin.S takvim argumentima morate imati potporu cenzure. Kako drugacije...

 

Nemoj ti govoriti što neko posredno tvrdi jer ne tvrdi. Ne baljezgaj. Gdje sam ja napisao da CO2 povećava temperaturu sam od sebe?!?

O ovome što sam boldao ti neću ni govoriti koliku si glupost napisao. Samo se ti fino nastavi javno sramotiti ako te to veseli. Obje utječi perko efekta staklenika! Super, idemo već negdje! Samo što je povećanje koncentracije vodene pare u atmosferi ako je temperatura stalna nemoguće, a CO2 možeš pumpati koliko hoćeš, što na kraju povećava temperaturu i količinu vodene pare koje atmosfera može držati što opet povećava temperaturu.

 Usporedjujem(o) vodenu paru i co2 i ti kazes da vodena para je glavni staklenicki, plin al ne moze povecavati temparaturu sama od sebe. Posredno time insinuiras da co2 moze. Ajde komentiraj boldano ja tvrdim da je toplinski kapacitet vodene pare daleko veci od toplinskog kapaciteta co2.  Dakle sama po sebi akumulira toplinsku energiju. co2 ne. Ti kazes da je to glupost jel? Na kraju tocno je da relativna vlaznost ovisi o temparaturi, ali vodene paren ima daleko vise nego co2. Prirast ili pad co2 kroz stoljeca je miliontnim djelovima (ppm) te kao ti ppmovi onda po tebi utjecu vise od apsolutnog iznosa vodene pare na klimatske promjene?

Drugo glede zagrijavanja co2 ima samoregulirajuce svojstvo. Porast co2 vodi u porast flore, tj. suma i biljaka i to vec u dijelovima postotka sto vodi nizim temperaturama.  To je nekad bilo gradivo osnovne skole. Dakle ponistava efekt staklenika.

 

 

12 godina
offline
Re: Pravilo 1000 tona: milijarda ljudi umrijet će
memulica kaže...
Ovim klaunovima treba doživotno zabraniti rad u znanosti i za kaznu ih poslati da kopaju kanale za navodnjavanje, jer za drugo nisu.

Potpuno izmišljeni podaci koji nemaju veze sa stanjem na terenu. Ono ogledni primjerak pseudoznanstvene magle/laži koja se svakodnevno prodaje napaćenom narodu putem dnovinarskih medija. 

Da, ti si i više nego kvalificiran da donosiš takav sud.

12 godina
offline
Re: Pravilo 1000 tona: milijarda ljudi umrijet će
Hoggy kaže...
Drugo glede zagrijavanja co2 ima samoregulirajuce svojstvo. Porast co2 vodi u porast flore, tj. suma i biljaka i to vec u dijelovima postotka sto vodi nizim temperaturama.  To je nekad bilo gradivo osnovne skole. Dakle ponistava efekt staklenika.

 

 Da, svakako.

3 godine
offline
Re: Pravilo 1000 tona: milijarda ljudi umrijet će
Između poricatelja klimatskih promjena i ravnozemljaša je tanka crta. Kad sam došao na forum sam imao strpljenja, ali kada sam skužio da druga strana, iako svoja saznanja izvlači iz rukava, jutjub kanala i Facebook grupa vrijeđa one koji se ne slažu s njima, i ja sam krenuo istom taktikom. Ako te šta zanima - internet ti je pun informacija. Samo nemoj čitati one glupe.
Poruka je uređivana zadnji put čet 31.8.2023 21:50 (Gallu).
3 godine
offline
Re: Pravilo 1000 tona: milijarda ljudi umrijet će
Ne sunašce, posredno ja ništa nisam rekao. Ne laprdaj. Dakle može li CO2 apsorbirati toplinu ili ne može? Dogovori se sam sa sobom. Glupost da, ako ćeš i dalje tvrditi da ne može. Super, sada kad si skužio da vlažnost ovisi o temperaturi, možda i shvaćaš da tu temperaturu podiže nešto drugo, a ne vodena para... Ili?
I? Jesmo li obrasli u te biljke više, stvarno se više ne snalazim u toj šumi. CO2 je porastao više od 50% a ja ne vidim taj tvoj porast primarne produktivnosti. I CO2 ne odlazi tako lako iz atmosfere. Prosječno se zadržava 500tinjak godina.
Poruka je uređivana zadnji put čet 31.8.2023 22:00 (Gallu).
13 godina
offline
Re: Pravilo 1000 tona: milijarda ljudi umrijet će
Gallu kaže...
Ne sunašce, posredno ja ništa nisam rekao. Ne laprdaj. Dakle može li CO2 apsorbirati toplinu ili ne može? Dogovori se sam sa sobom. Glupost da. Ako ćeš i dalje tvrditi da ne može. Super, sada kad si skužio da vlažnost ovisi o temperaturi, možda i shvaćaš da tu temperaturu podiže nešto drugo, a ne vodena para... Ili?

što podiže temperaturu? da nisu možda staklenički plinovi? ... koji je najzastupljeniji i najgori staklenički plin?

3 godine
offline
Re: Pravilo 1000 tona: milijarda ljudi umrijet će
Ok. Na šta ciljaš? :)
Da staklenički plinovi.
13 godina
offline
Re: Pravilo 1000 tona: milijarda ljudi umrijet će
Gallu kaže...
Ne sunašce, posredno ja ništa nisam rekao. Ne laprdaj. Dakle može li CO2 apsorbirati toplinu ili ne može? Dogovori se sam sa sobom. Glupost da. Ako ćeš i dalje tvrditi da ne može. Super, sada kad si skužio da vlažnost ovisi o temperaturi, možda i shvaćaš da tu temperaturu podiže nešto drugo, a ne vodena para... Ili?
I? Jesmo li obrasli u te biljke više, stvarno se više ne snalazim u toj šumi. CO2 je porastao više od 50% a ja ne vidim taj tvoj porast primarne produktivnosti. I CO2 ne odlazi tako lako iz atmosfere. Prosječno se zadržava 500tinjak godina.
Gallu kaže...
Ok. Na šta ciljaš? :)
Da staklenički plinovi.

nisi odgovorio na pitanje, ali evo, pomoći ću ti: vodena para je odgovor

3 godine
offline
Re: Pravilo 1000 tona: milijarda ljudi umrijet će
Nakon svega što sam ti gore napisao ti kažeš vodena para?!?!
I onda se ovi iznad čude zašto omalovažavam ljude.
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice