Postanak života – tema koja uznemiruje duhove

poruka: 1.522
|
čitano: 301.728
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Postanak života – tema koja uznemiruje duhove".
15 godina
odjavljen
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
Tvoje oko nema interakciju s tekstom kojeg čitaš, već s fotonom koji je u oko ušao. Tvoje oko doslovno mijenja sliku tog teksta u obliku fotona s kojima ima interakciju, ali to ne mijenja tekst koji je sliku "poslao".
Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
7 godina
protjeran
offline
Postanak života – tema koja uznemiruje duhove

apsolutno nista moje oko ne mijenja...moje oko je zaustavilo foton, prenijelo informaciju mozgu koji je doticni preveo u sliku...sama slika nije mijenjana na niti jedan nacin...oko nema mogucnosti slanja, samo primanja...

 

doduse, komplet uredjaj, organski ili anorganski moze nesto slati...neko zracenje recimo, toplinu npr ili odasiljati nesto na nekoj frekvi...no na koju foru se marbles ponasaju drugacije ako to izostane? Radi se vjerojatno o jos jednom, jos neotkrivenom fizickom zakonu...

Jel se vi isto uzbudite dok brojite ovce da bi zaspali?
Poruka je uređivana zadnji put čet 31.5.2018 18:13 (Gorstak79).
Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
neaktivan
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove

@visak

Pa druze, druze..... ccccccccc ....

Nisam ja odustao ( tak ti tvrdis ) .... 😊


Prvo ću ja tebi odgovoriti, a onda ocekujem da i ti odgovoris ono kaj bum pitao.

Pitao si gdje je i tko odredjuje granice individualizacije vjere. Nema cvrste granice. Temeljem nekakvog civilizacijskog dosega bismo mogli reći da sam ja slobodan do one točke u kojoj ta moja sloboda utjece aktivno na tvoju slobodu, i obrnuto. No u praksi je to nemoguće izvesti , npr zamisli kriz u ucionici tvog djeteta koji je tamo zeljom i odlukom npr 80% stanovnika te regije, a ti si protiv toga no nemozes to promjeniti. I obrnuto, npr ti zelis kriz ali je 80% odlučitelja reklo da kriza nebude pa tom odlukom djeluju i na tebe... No cinjenje zlocina u ime vjere neodobrava nitko pa ni sama vjera...

Budala, zlocinaca i bolesnika je bilo i uvjek će ih biti, a dal bu se skrivali iza vjere ili cega vec ne umanjuje njihovu krivnju i zasluzuju osudu i kaznu.

A sad bi ja nekaj pital , čisto da opće imamo jasne startne pozicije : ti tvrdis da iz apsolutno ničega može nešto nastati ?

....

16 godina
neaktivan
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
Izvrsno. Ako nam je općecivilizacijski doseg mjerilo gdje počinju i završavaju religijske upute, onda nam nisu te upute okosnica morala, nego općecivilizacijski doseg, koji je iznad njih.
Hvala što ste sudjelovali :-)

Ja tvrdim da nije točna tvrdnja da je to nemoguće. Ti si iznio tvrdnju da je nemoguće, pa ju dokaži. Ako dokažeš, ja ću prihvatiti da je nemoguće, hoćeš li ti prihvatiti da je moguće ako ne uspiješ dokazati da je nemoguće?
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
16 godina
neaktivan
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
@gorštak
Tako je kada gledaš sliku posredno putem fotona koji se od nje odbijaju, no u ovom eksperimentu se ne gleda svjetlo odbijeno od toga što se ispucava, nego se fizički hvataju same čestice koje se ispucavaju i kad ih se uhvati one su prošle uvijek samo kroz jednu rupu, dok kad ih se ne uhvati ostavljaju dojam da su prošle kroz obje. Zato je eksperiment potpuno pogrešno prikazan jer je upotrijebljena analogija s gledanjem, kod kojeg se za razliku od ovog, fizički ne utječe na promatrani objekt.

To se događa kada se pokušava pojednostaviti, pa se koriste alalogije, koje onda neki shvate doslovno. Slično je s DNK, koju su slikovito nazvali knjigom života, a onda se neki bukvalista sjetio da svaka knjiga mora imati autora, pa time išao dokazivati boga.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
Poruka je uređivana zadnji put čet 31.5.2018 19:51 (Visak).
7 godina
neaktivan
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove

@visak

Pa nemoj mi reći da si mislio da neprihvacam civilizacijske dosege zato kaj sam vjernik.... Stoti put ponavljam, vjera nepobija znanost, osim u glavama onih koji nastoje bukvalistički tumačiti vjersko štivo.

Iako mi se čini da si ti prvi ustvrdio da iz nicega moze nastati nesto, neda mi se sad to traziti ( na mobu sam ), no to i nije presudno.

Imaš ti kakvi link na ozbiljni znanstveni rad koji bi tvrdio da iz apsolutno nicega moze nesto nastati ?

Ja neznam kako bi itko danas poznatim tehnikama proveo takav expriment. Ništa znači izostanak svega, pa čak i prostora te granica koje okruzuju taj volumen u kojem nema nicega pa znaci niti prostora.
Teoretski bih morao imati beskonačnost ničega ( znači i bez granica jer dio unutrasnjosti kutije su i unutrasnje stijenke te kutije ), da bih imao startne uvjete u kojima bih iz tog nicega nastojao nesto napraviti. Daljnji paradoks je da ulaskom mene ili bilo kojeg mjernog te nadzornog instrumenta kontaminiram to "ništa". A i kako da udjem ili djelujem u nečemu kaj nepostoji ( znači ništa je apsolutni izostanak svega, pa i prostora, granica, vremena... ) ....

Eto, kao zahtjevatelja trazenog exprimenta te trazim upute i parametre za takav expriment u uvjetima koji hipotetski nepostoje kao sto nepostoji prostor u kojem bih to ja ili bilo tko to izveo...

Kada kolko tolko prevrtimo tvoj stav oko nastanka necega iz nicega, onda bumo prosirili pitanje na okolnosti i uvjete prije velikog praska ....



😊





Poruka je uređivana zadnji put čet 31.5.2018 20:51 (bunker).
14 godina
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
bunker kaže...

A sad bi ja nekaj pital , čisto da opće imamo jasne startne pozicije : ti tvrdis da iz apsolutno ničega može nešto nastati ?

 Ok, a koji je tvoj odgovor na to? Da nas je stvorio neki bog stvoritelj? Onda se postavlja samo pitanje postojanja toga boga i time nisi rješio problem već ga samo pomakao korak unazad.

7 godina
neaktivan
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove

Kapetane, kapetane....postavis mi pitanje, odgovoris u moje ime i odmah trazis napuknuća u odgovoru kojeg si ti izrekao a ne ja.

Nemoramo biti istomisljenici, ali neki minimum uvazavanja i kulture je crta ispod koje nebum debatiral...

👮

15 godina
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
Visak kaže...
..
 
Ja tvrdim da nije točna tvrdnja da je to nemoguće. Ti si iznio tvrdnju da je nemoguće, pa ju dokaži. Ako dokažeš, ja ću prihvatiti da je nemoguće, hoćeš li ti prihvatiti da je moguće ako ne uspiješ dokazati da je nemoguće?

 -bolje ne ići u takve tvrdnje.. istovremeno tražiti negativan dokaz nečeg što nitko ne može dokazati ni kao pozitivno.. ono, ne možemo sebi dati drugačiji kriterij nego što tražimo od ostalih..

 

bunker kaže...

 ..
Iako mi se čini da si ti prvi ustvrdio da iz nicega moze nastati nesto, neda mi se sad to traziti ( na mobu sam ), no to i nije presudno.

Imaš ti kakvi link na ozbiljni znanstveni rad koji bi tvrdio da iz apsolutno nicega moze nesto nastati ? 
 
 ..

 -radi se nešto na tome, kvantum, vakuum.. izgleda da nečeg ima, iz ničeg.. (no jednako moguće da je stvar u preciznosti mjerenja, kao za EM pogon..).

(''nula/ništa'' je čudnovata biljka, kao i kap vode, .. statistika je tu nemoćna kao i obična matematika dok je u prirodi sve malo off centra, 'nagnuto' i time moguće, kao razlika potencijala.)..

 

-ideje/teorije.. u fazi eksperimentiranja, možda će sutra, možda za sto godina, možda nikad biti dokazivo/provedivo. No takva je znanost, nasuprot vjere koja cementira stanje mada ništa ne odgovara odgovorom Bog..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
captain_soap_McTawish kaže...
bunker kaže...

A sad bi ja nekaj pital , čisto da opće imamo jasne startne pozicije : ti tvrdis da iz apsolutno ničega može nešto nastati ?

 Ok, a koji je tvoj odgovor na to? Da nas je stvorio neki bog stvoritelj? Onda se postavlja samo pitanje postojanja toga boga i time nisi rješio problem već ga samo pomakao korak unazad.

 

bunker kaže...

Kapetane, kapetane....postavis mi pitanje, odgovoris u moje ime i odmah trazis napuknuća u odgovoru kojeg si ti izrekao a ne ja.

Nemoramo biti istomisljenici, ali neki minimum uvazavanja i kulture je crta ispod koje nebum debatiral...

👮

Kapetan je u pravu - mene bi isto zanimao odgovor na njegovo pitanje. Ako nesto ne moze nastati iz nicega, zasto je onda bog zadovoljavajuc odgovor?

Nostferatu zombiji i ISO broj objektiva ftw!
8 godina
neaktivan
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
Ajar kaže...

 "Werewolf? No, that's horse. There's wolf!" i Blucher su mi najomiljeniji dijelovi 

 

7 godina
neaktivan
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove

@ihush

Neuvidjas paradoks tvrdnje " iz nicega napraviti nesto " ?

Ništa je ništa, izostanak prostora te izostanak vremena u kojem bi "nesto" nastalo ili npr ja proveo expriment koji visak trazi u smislu dokaza. Kako bi nesto nastalo kad nepostoji prostor-vrijeme u kojem bi nastalo... " Ništa " nije komora iz koje smo isisali sve kaj mozemo, jer na unutrasnjost te komore djeluje jos milion faktora, od naseg pogleda pa nadalje a samo postojanje te komore i njene unutrasnjosti je u suprotnosti sa smislom "ništa" .

@ged

Pa ok, lijepo je od tebe kaj pristojno pitas, no meni tvoje pitanje djeluje kao pokusaj da skrenes temu od pravca koji vam mozda nije povoljan. Stoga predlazem kompromis, rado bum ja tebi odgovorio, ali tek nakon kaj iskristaliziramo znanstveno stajaliste oko " nastanka necega iz nicega " , a najavio sam da bum nakon toga pitao o stavu znanosti o uvjetima i okolisu prije big banga...

😊

16 godina
neaktivan
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
bunker kaže... 

Pa nemoj mi reći da si mislio da neprihvacam civilizacijske dosege zato kaj sam vjernik.... Stoti put ponavljam, vjera nepobija znanost, osim u glavama onih koji nastoje bukvalistički tumačiti vjersko štivo. 

 Ovo nije pitanje znanosti, nego morala. Mnogi vjernici tvrde da bez religije nema morala, što je glupost, ali drago mi je da smo se bar oko toga složili.

bunker kaže...

Imaš ti kakvi link na ozbiljni znanstveni rad koji bi tvrdio da iz apsolutno nicega moze nesto nastati ? 

Ja neznam kako bi itko danas poznatim tehnikama proveo takav expriment. Ništa znači izostanak svega, pa čak i prostora te granica koje okruzuju taj volumen u kojem nema nicega pa znaci niti prostora. 
Teoretski bih morao imati beskonačnost ničega ( znači i bez granica jer dio unutrasnjosti kutije su i unutrasnje stijenke te kutije ), da bih imao startne uvjete u kojima bih iz tog nicega nastojao nesto napraviti. Daljnji paradoks je da ulaskom mene ili bilo kojeg mjernog te nadzornog instrumenta kontaminiram to "ništa". A i kako da udjem ili djelujem u nečemu kaj nepostoji ( znači ništa je apsolutni izostanak svega, pa i prostora, granica, vremena... ) .... 

Eto, kao zahtjevatelja trazenog exprimenta te trazim upute i parametre za takav expriment u uvjetima koji hipotetski nepostoje kao sto nepostoji prostor u kojem bih to ja ili bilo tko to izveo... 

Kada kolko tolko prevrtimo tvoj stav oko nastanka necega iz nicega, onda bumo prosirili pitanje na okolnosti i uvjete prije velikog praska .... 

 Pa o tome se i radi, što u našem svemiru nema 'ničega', dakle ne možemo znati kako se 'ništa' ponaša i može li tamo nešto nastati, pa ne možemo ni kategorički tvrditi da iz ničega ne može nastati nešto, recimo svemir poput našeg.

 

Zato je takva tvrdnja pogrešna (imaš pravo, ja sam to prvi spomenuo) i nije valjan argument za postojanje boga, jer kao prvo tvrdimo da znamo nešto što ne znamo (je li moguće), a zatim izmišljamo nešto za što također ne znamo je li moguće i to neznanje uzimamo kao vjerojatnije objašnjenje od onog neznanja iako je nepotrebno komplicirano i samo sebi proturječno.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
16 godina
neaktivan
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
bunker kaže...

Neuvidjas paradoks tvrdnje " iz nicega napraviti nesto " ?

 Problem je što cijeloj stvari pristupaš intuitivno, a fizika je davno dokazala da svemir nije intuitivan. Nema fizikalnog zakona koji bi sprečavao nastajanje iz ničega, postoji samo zakon o održanju mase i energije, a on je kod elektrona-pozitrona zadovoljen, jer je zbroj nula, no ne možeš poreći da se stvorilo nešto 'iz ničega', pri čemu ništa u našem svemiru možda nije isto što i ništa van tog svemira. Dakle fizika to dozvoljava, to što se tebi čini nelogičnim i neintuitivnim nije dovoljno za kategoričku tvrdnju da nije moguće.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
8 godina
neaktivan
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
Visak kaže...

 Nema fizikalnog zakona koji bi sprečavao nastajanje iz ničega, postoji samo zakon o održanju mase i energije, a on je kod elektrona-pozitrona zadovoljen, jer je zbroj nula, no ne možeš poreći da se stvorilo nešto 'iz ničega', pri čemu ništa u našem svemiru možda nije isto što i ništa van tog svemira. Dakle fizika to dozvoljava, to što se tebi čini nelogičnim i neintuitivnim nije dovoljno za kategoričku tvrdnju da nije moguće.

 

To je paradoks analogan onome "zamisli da si mrtav". Ne znam treba li objašnjavati ikome koliko je to nemoguće (što ne znači da ljudi ne umiru). No opet, imamo gatare koje pričaju s duhovima i mrtvima (i sasvim materijalno to naplaćuju - unosan biznis i publike ne fali), razna svjedočanstva "s druge strane" itd.

 

Btw, imam neku "svoju" hipotezu oko tog apsolutnog "ništa u nešto" ali ne želim trolati temu; poanta i te moje hipoteze je da je to ionako irelevantno, čak i da je dokazivo. A kamo li u ovom kontekstu.

 

edit: samo da me se ne bi krivo shvatilo - nije fora u "zamisli", već u "poimanju" stanja mrtvila. Ako si mrtav, ne poimaš. Što ne znači da smrt ne postoji. Svaka iskustvena interpretacija je, velikom vjerojatnošću, kriva.

Obrnuti proces, "ništa u nešto", odn. "smrt u život" (točnije neživo u živo), poprilično identično je nemoguće iskustveno rekonstruirati. No, recimo, razvojem embrija, dešava se stalno. Što ne znači da svakom od mega-milijardi do sad živih (rođenih) stvorenja (uključujući napredniji oblik Homo Erectusa), nekakav bog osobno "daje život". 

Poruka je uređivana zadnji put pet 1.6.2018 1:06 (Zechina).
7 godina
neaktivan
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove

@visak

1) A čiji su to masa i energija ?

2) Tvoja izjava ( ....  dakle ne možemo znati kako se 'ništa' ponaša i može li tamo nešto nastati, pa ne možemo ni kategorički tvrditi da iz ničega ne može nastati nešto, recimo svemir poput našeg. ) mi se nikako ne uklapa u vas dosadasnji stav da znanost cak i na ono sto nema odgovor na osnovu dosad poznatog moze zakljuciti kaj je vjerojatnije a kaj je nemoguće.

Sad si ti odustao od takve vase dosadasnje znanstvene teze i odjednom tvrdis da nemozemo kategoricki tvrditi neke stvari za dogadjanja u nepoznatoj okolini, makar nas sva poznata znanost upucuje da cak niti u toj nepoznatoj okolini nemoze nastati nesto iz apsolutno nicega i to jos u okolisu koji nema ni prostor ni vrijeme....

Odjednom se neslazes sa znanoscu i tvrdis da bi se ipak tamo moglo nesto i dogoditi makar to prkosi cjelokupnoj dosadasnjoj znanosti... Ako ćes sada poceti tvrditi da znanost podrzava tezu nastajanja necega iz apsolutno nicega u bezprostornom i bezvremenskom ništavilu, to buš morao potkrijepiti vrlo vrlo ozbiljnim djelima ozbiljnih autora i ozbiljnih institucija a ne vise free blogovima...

😊



15 godina
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
bunker kaže...

@ged

Pa ok, lijepo je od tebe kaj pristojno pitas, no meni tvoje pitanje djeluje kao pokusaj da skrenes temu od pravca koji vam mozda nije povoljan. Stoga predlazem kompromis, rado bum ja tebi odgovorio, ali tek nakon kaj iskristaliziramo znanstveno stajaliste oko " nastanka necega iz nicega " , a najavio sam da bum nakon toga pitao o stavu znanosti o uvjetima i okolisu prije big banga...

Mislim da ti je Visak zadovoljavajuce odgovorio (i sam sam linkao neke filmice i knjige, a sukus svega je upravo to da je kvantna fizika prokleto zabavna, cudna i neintuitivna), no uopce to nije bit i ne vidim zasto eskiviras odgovor.

Da citiram: "Ako nesto ne moze nastati iz nicega, zasto je onda bog zadovoljavajuc odgovor?"

Dakle, cak i da podjemo od teze da nesto ne moze nastati iz niceg, kojom bi to logikom objasnilo boga?

Nostferatu zombiji i ISO broj objektiva ftw!
15 godina
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
bunker kaže...

Sad si ti odustao od takve vase dosadasnje znanstvene teze i odjednom tvrdis da nemozemo kategoricki tvrditi neke stvari za dogadjanja u nepoznatoj okolini, makar nas sva poznata znanost upucuje da cak niti u toj nepoznatoj okolini nemoze nastati nesto iz apsolutno nicega i to jos u okolisu koji nema ni prostor ni vrijeme....

Odjednom se neslazes sa znanoscu i tvrdis da bi se ipak tamo moglo nesto i dogoditi makar to prkosi cjelokupnoj dosadasnjoj znanosti... Ako ćes sada poceti tvrditi da znanost podrzava tezu nastajanja necega iz apsolutno nicega u bezprostornom i bezvremenskom ništavilu, to buš morao potkrijepiti vrlo vrlo ozbiljnim djelima ozbiljnih autora i ozbiljnih institucija a ne vise free blogovima...

Dakle, u nepoznatoj okolini, u kojoj nema prostora i vremena, znanost nam govori da nije moguce da iz niceg nastane nesto. Postavio si ovdje pregrst hipoteza, nadam se da nam mozes i predociti koji znanstveni rad na tu temu.

Zatim, ako je ikako moguce, objasni nam kako u toj nepoznatoj okolini u kojoj nema apsolutno niceg, a kamoli prostora i vremena, ima boga.

Thx.

Nostferatu zombiji i ISO broj objektiva ftw!
Poruka je uređivana zadnji put pet 1.6.2018 1:14 (Ged).
7 godina
neaktivan
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove

@ged

Pa druze,kakva tebe nesanica bije.. ? 😊

Idem corit, proso film, al aj da ti neostanem duzan...

Pa nije bas da ja iznosim neke teze i da se razbacujem linkovima na znanstvene radove.

Sjecas se da sam par puta rekao da vecina toga kaj iznesete vam vise steti nego koristi. I onda mi samo preostaje vas suociti sa vasim medjusobno kontradiktornim izjavama.

Ja mislim da sluzbena znanost nigdje netvrdi da iz apsolutno nicega u bezprostornom okruzju moze nesto nastati. Prema tome nemam ni link na takve tvrdnje jer po mom takve tvrdnje ( djela, radovi,...) nepostoje pa nemoze biti niti link na nekaj nepostojeće. Ako ti ipak znas za ozbiljno znanstveno djelo ili rad koji ozbiljnim metodama u visekratno ponovljenim testovima ipak dokazuje mogućnost nastajanja necega iz nicega u okruzju bez vremena i prostora, onda bu ti cjelokupna planetarna populacija zahvalna na novim spoznajama ako nas uputis na taj rad i autora...


I, uzalud ocekujes da bum ja sada ponavljao vase greske i isao dokazivati boga na tebi pozeljan nacin. Pa cilj mi je pokazati relativnost i temeljem te relativnosti dovesti vas do misaone spoznaje da kategoricko nijekanje necega kaj danasnja znanost neprizna ili nepozna, mozda i nije jedina ispravna ili jedina moguća varijanta koja se nekosi sa logikom.

....

15 godina
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
Zechina kaže...
...

 

 

 

 

i maj prsnl fejvrit (i krilatica pisanja po forumu):

 

 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
16 godina
neaktivan
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
@Bunker
1) kako misliš čiji su? Tko se upisao u vlasnički list?

2)
'sva poznata znanost upucuje da cak niti u toj nepoznatoj okolini nemoze nastati nesto iz apsolutno nicega i to jos u okolisu koji nema ni prostor ni vrijeme'

Opet netočno tvrdiš da znanost nešto tvrdi. Dokaži tu tvrdnju.

Za naš svemir sam ti dokazao da nešto može nastati iz ničega. Izvan njega ne možemo znati što se događa, pa ne možemo ni tvrditi je li nešto moguće ili nije. Postoje matematički modeli koji ukazuju na višestruke svemire, ali to je nemoguće provjeriti. Sve izvan našeg svemira je čista filozofija, ali i filozofija ima neka pravila, a jedno od njih kaže da od dva objašnjenja treba uzeti ono koje je jednostavnije i postavlja manje dodatnih uvjeta. Pojam boga ništa ne objašnjava, a dodaje nove uvjete i zato se odbacuje. Formalno, fizika ne osporava da je bog stvorio svijet, ali osporava da on ima neki naknadni utjecaj na njega. Tako ti u najboljem slučaju ostaje deistički bog, koji nema veze s Biblijom, Isusom, grijehom, rajem, dušom i svim ostalim teističkim izmišljotinama.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
7 godina
neaktivan
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove

@visak

1. Pa valjda ta masa i energija nekome pripadaju tj to je masa i energija čega točno ? Mojih 100 kg mase nepostoji bez mog torza...

😊

2. U nasem svemiru nepostoji kutak ili carstvo "ničega" jer svuda ima "nečega", makar unutarnja strana stijenki plašta koji omedjuje to prostorno vremensko ništavilo....

Znači, ni teoretski ni praktično nemozemo odraditi test dokazivanja nastajanja necega iz nicega jer nemamo to "ničega" u nama poznatom svemiru.


Kam ti se tak zuri sa tim pokusajima da dokazujem boga vasim metodama i vasom argumentacijom... ? Pa nemislis valjda da bus me tak naivno uvlekao u takvo nesto. Polako, doći ćemo na pojmove bezprostornosti i bezvremenosti, no prije toga bumo iskristalizirali kojecega, od nastajanja necega iz nicega do pitanja o pocetku vremena ili bezvremenskom kontinuitetu vremena....

I daj me podsjeti cime si ti to dokazao da nesto moze nastati iz nicega jer me bas zanima gdje i kada i kako su ostvarili ( ili bar zamislili ) izostanak prostora i vremena...

😊



Poruka je uređivana zadnji put pet 1.6.2018 10:40 (bunker).
15 godina
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
bunker kaže...

sva poznata znanost upucuje da cak niti u toj nepoznatoj okolini nemoze nastati nesto iz apsolutno nicega i to jos u okolisu koji nema ni prostor ni vrijeme....

Odjednom se neslazes sa znanoscu i tvrdis da bi se ipak tamo moglo nesto i dogoditi makar to prkosi cjelokupnoj dosadasnjoj znanosti...

 

bunker kaže...

Pa nije bas da ja iznosim neke teze i da se razbacujem linkovima na znanstvene radove.

Ja mislim da sluzbena znanost nigdje netvrdi da iz apsolutno nicega u bezprostornom okruzju moze nesto nastati. Prema tome nemam ni link na takve tvrdnje jer po mom takve tvrdnje ( djela, radovi,...) nepostoje pa nemoze biti niti link na nekaj nepostojeće.

 

bunker kaže...

I onda mi samo preostaje vas suociti sa vasim medjusobno kontradiktornim izjavama.

Nas? :)

 

Ostatak teksta je bio patroniziranje bez pokrica jer siguran sam da nitko od nas, a ponajmanje ja, nije tvrdio da 'sva poznata znanost upucuje da cak niti u toj nepoznatoj okolini nemoze nastati nesto iz apsolutno nicega'. Osim tebe naravno.

 

Sto na i opet vraca na pocetak, na pitanje koje ocito namjerno izbjegavas - ako nesto ne moze nastati iz nicega, kako je bog zadovoljavajuc odgovor? Mozes li odgovoriti bez izmotavanja?

Nostferatu zombiji i ISO broj objektiva ftw!
7 godina
neaktivan
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove

@ged

Naravno da mogu odgovoriti, no jos nije trenutak za to.

Prije toga trebamo dobiti konsenzus oko pojmova bezprostornosti i bezvremenosti. Kad i ako se slozimo oko toga, ili npr zakljucimo da bi i znanost upucivala na to da prije bigbanga nije bilo nicega, ni vremena ni prostora, tad bu nam se odgovori sami otkrivali temeljem iste metodologije kojom bumo donijeli dotadasnje zakljucke....

👮

15 godina
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
Visak kaže...
..
 
2)
'sva poznata znanost upucuje da cak niti u toj nepoznatoj okolini nemoze nastati nesto iz apsolutno nicega i to jos u okolisu koji nema ni prostor ni vrijeme'

Opet netočno tvrdiš da znanost nešto tvrdi. Dokaži tu tvrdnju. 
..

- to je po newtonoskoj fizici.. a kvantna sve mijenja.. i tek počinjemo otkrivati (više nagađati..) neka pravila. Tak da je za sad oboje (ne)točno, ne znamo, nemamo dovoljno znanja, informacija.. i tad ne možemo ni tvrditi da-ne-neštotreće.. zato ne treba ići u tom smjeru, jer tad lupimo u 'zid', jednak kao vjerski odgovor Bog. To nije nešto kao npr električna energija, avioni .. nešto što smo već dovoljno svladali ili za usporedbu, što da npr Micelangelo objašnjava let starliftera/rakete tadašnjim znanjima i teh.mogućnostima (mjernenja/preciznost itd.), rad mobitela/TVa.. jednostavno tadašnja količina znanja, sredstava (resursa), nije odgovarajuća za objasniti takve stvari, pa ni danas to nije s kvantnom fizikom nama u ovoj temi. Jednog dana (futur..).

- do tad, bunker nas može mlatiti Biblijom po glavi.. i moramo 'šutjeti' :)) .. a paradox, pošto znanstvenom metodom, ne pretpostavljamo kakav ćemo rezultat dobiti-otkriti, nego otvorenog uma istražujemo, ''pa što bude''.. može se desiti da dokažemo Boga, nešto deseto.. -zato, ne treba svađat se s bunkerom, mada je 99% u krivu. (dok to ne možemo argumentirati, samo teoretizirati i to jedva-nategnuto..).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
7 godina
neaktivan
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove

@ihush

Da , tvoja izjava ( ...ne znamo, nemamo dovoljno znanja, informacija.. i tad ne možemo ni tvrditi da-ne-neštotreće.. zato ne treba ići u tom smjeru, jer tad lupimo u 'zid', jednak kao vjerski odgovor Bog....) je potpuno tocna i precizna , no sad si mi ogolio taktiku...

😊 😊

....
16 godina
neaktivan
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
@bunker
1) nije mi jasno o čemu govoriš, objasni malo

2) ne tražim te da izvodiš fizikalne dokaze, nego da dokažeš da:

'sva poznata znanost upucuje da cak niti u toj nepoznatoj okolini nemoze nastati nesto iz apsolutno nicega i to jos u okolisu koji nema ni prostor ni vrijeme'

Dakle nađi članke gdje se to tvrdi. Pošto je riječ o 'svoj poznatoj znanosti' ne bi trebalo biti teško.

Elektron-pozitron nemaju nešto iz čega su nastali, dakle nastali su 'iz ničega'.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
15 godina
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
Visak kaže...
@bunker
1) nije mi jasno o čemu govoriš, objasni malo

2) ne tražim te da izvodiš fizikalne dokaze, nego da dokažeš da:

'sva poznata znanost upucuje da cak niti u toj nepoznatoj okolini nemoze nastati nesto iz apsolutno nicega i to jos u okolisu koji nema ni prostor ni vrijeme'

Dakle nađi članke gdje se to tvrdi. Pošto je riječ o 'svoj poznatoj znanosti' ne bi trebalo biti teško.

Elektron-pozitron nemaju nešto iz čega su nastali, dakle nastali su 'iz ničega'.

 -neće ti bunker to tražiti (svi znamo googlati, on tebe traži..), pa ukratko, newtonovska fizika ti govori, očuvanje energije, tj. nema nešto iz ničega. Kad tvrdiš drugačije, tad imaš problem dokazivanja, .. a kvantna radi upravo to, mada još nemamo dokaze.. samo naznake, filozofiranje, teorije..

-članak koji to tvrdi? postojeća fizika. Zato i nemaš članak jer je općeprihvaćeno stoljećima, podrazumijevano, dok se samo članci o kvantnoj za sad time bave. Članak će postojati jednog dana (ili neće)..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
neaktivan
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
U fizici nema 'općeprihvaćenog kroz stoljeća'. Imaš zakone, a onaj o očuvanju materije i energije nema problem s elektro-pozitron parom, jer je ukupna energija 0.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
7 godina
protjeran
offline
Postanak života – tema koja uznemiruje duhove

fata je fata, ali ocuvanje tvari je ocuvanje tvari :D

Jel se vi isto uzbudite dok brojite ovce da bi zaspali?
Moj PC  
1 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice