Nove revolucionarne baterije i druge bullshit tehn zaključana tema

poruka: 173
|
čitano: 89.516
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Nove revolucionarne baterije i druge bullshit tehn".
8 godina
offline
Re: Nove revolucionarne baterije i druge bullshit
mGT:

A faktor istovremenosti? Kaj si mislio, staviti 1000 brzih punionica za svaki auto po jednu, puniti sve automobile iste sekunde i onda ništa idućih 10 dana? Koliko snage trebaju svi električni uređaji u tvojoj kući/stanu? 6kW? 10? Moja može potegnuti oko 13. iako sam uzeo priključak od 4,5, sve radi jer nikada nisu istovremeno svi aktivni. Tvoj lokalni transformator je dimenzioniran za otprilike 1,5 kW kontinuirane snage po priključku

Tako ćeš dimenzionirati i punionicu. Ako je možeš koristiti 12 sati u jednom danu znači da možeš napuniti 24 automobila poput tesle za barem 300 km dometa. To je 10 dana vožnje. To je 240 automobila na jednu punionicu, znači trebaš ih 4 što je 1 MW.

Zapravo, kad se sve uprosječi, za tisuću automobila po 12000 km godišnje po 0,2 kWh po kilometru trebaš 2,4 GWh struje podijeljeno na 365 dana i 24 sata, kontinuirana snaga je 273 Kw. Taj kvart od 10,000 stanovnika treba puno više bez automobila. Otprilike 10 puta više. Tako da će ta punionica s prosječnom snagom od 273 kW biti tek greška u zaokruživanju. Bit će dana kad je veće opterećenje ili manje, elektra zna s tim. Kad ih je više na cesti, manje ih je doma pri šparetu ili pod tušom. Izmišljaš problem gdje ga uopće nema.
Ja rekoh
Poruka je uređivana zadnji put sri 1.3.2023 19:12 (Feudalac).
15 godina
offline
Nove revolucionarne baterije i druge bullshit tehn

Drago skužaj, ja sam ti anti-inverz-pancer, prostak na forumu, a uživo cveće sreće proleće.

 

Pa eto, u tom ritmu.

 

Koliko jebene nelogičnosti u temi.

 

Nemon 

Vrjeđaš drsko jer je netko prije 5 godina napisao da nećemo vidjeti "automobil za mase" od 35000€ ni od Tesle (ni od ikog), a danas 5 godina kasnije cijena prosječnog Modela 3 je skuro pa duplo od tih magičnih 35000€ - čak triput ako si malouman pa da testiraš SU1c1D T3CH 11.13.69 za pajdu Elona i za to platiš - strefit će me herc - 15 000 dolara***.

 

Ajde reci svom pajdi Prpiću kako li spava kad je sa svojom idiotskom Udrugom lobirao da 0.05% populacije na račun ostalih povrh cijene od 40-60 000€ + još dobije stotine milijuna kuna kako bi ti isti ili kupili Teslu od 60 000€ ili da ovaj majmun pokupuje 40 električnih skutera svake godine pa da ih preprodaje na Njuškalu:

(Jer ako novi dođe oko 13000+ kn, sumnjam da ih uvoznik preprodaje na Njušci za 9500kn)

 

I onda ga pitaj kako li spava znajući da svaki invalid u Hrvatskoj mora moliti, kumiti i prositi da mu se kupe električna kolica s kojima bi im život bio 100 milijuna puta lakši? Ja znam, nije da smo u našoj Udruzi jednom skupljali pare za to.

 

---------

 

Gallu 

 

Ti kao da uvaljuješ kavijar za "vorld pis". Opet, ako si EV po standardnoj cijeni može priuštiti tek 2% populacije, zašto bi država i itko (a država je itko jer država to smo mi!) na račun 98% populacije omogućavala onima koji si to mogu priuštiti da si to omoguće još lakše?

 

Moj prof. matematike sa faksa je volio da mu dođemo sa "konundrumima" i općenitim matematičkim glupostima. Pa smo jednom smislili da je jabuka A besplatna, ali uz jabuku B, koja je također besplatna dobiješ jabuku A, ERGO - jabuka B je besplatnija od Jabuke A.

 

Eto da sam tad znao da će se za "poticanje" kupovanja proizvoda od 60 000€ skuplajti od 98% populacije da si onih 2% kupi nešto "besplatnije" dao bi mu taj primjer umjesto jabuka.

 

Ti si tu nakon 14 svojih postova zaključio da su kućanstva koja si mogu omogućiti drugi auto to i napravila, ali da su pritom kupili EV.

Znači imaš 5% populacije koja to teoretski može (imati dva nova automobila od koji je jedan +45000€), i onda smo dali olakšice da si onih 1% koji se od tih 5% nećkaju ipak kupe EV. I to se tješimo, jer je to vjerojatno bila tipična "balkanska snađ se i kupuj na akciji" kupnja.

 

Mariner 

 

Netko ti kaže da je Norveška licemjerna jer zarađuju na prljavoj industriji pa peru ruke na EV, a onda ti kažeš da ih nije pošteno "po glavi" jer su brojke račun prljave industrije koja je velika a njih je malo?

 
 

 

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
Poruka je uređivana zadnji put sri 1.3.2023 19:12 (wyks).
Moj PC  
18 0 hvala 3
14 godina
offline
Re: Nove revolucionarne baterije i druge bullshit
digitall kaže...

super ste mi kad se koljete oko el. auta, kao djeca u vrtiću.. :D

 

nisam ni za jedne ni za druge, samo da dodam činjenicu; kada se na tržištu pojavi x puta jeftinija baterija za koju ne treba rudariti pola svijeta (ako se ne varam u Kini je već započela masovna proizvodnja sodium baterije - to je samo jedan primjer), svi vaši izračuni, obračuni, preračuni, tablice, statistike i sl. gluposti oko kojih se utroši brutalno previše vremena i energije - padaju u vodu - preko noći. točka.

 

da li će to biti ove godine ili za 3 ili za 20 nije bitno, činjenica je da će biti.

 

plus kada se pojeftini / poboljša učinkovitost dobivanja el.energije od sunca, vjetra, vode, plime/oseke, hodanja, bilo čega (jer od svega možemo dobiti el.energiju), to će biti to.

svima je valjda jasno da je neodrživo beskonačno spaljivati naftu koja je nastajala milijunima godina... nekima i nije... 

i svima je jasno da postoje državne subvencije za vađenje/preradu nafte, a i da bi se dobilo ono što točiš u rezervar je potrebno utrošiti puno energije, nije da si u dvorištu napraviš malu bušotinu i spojiš u rezervar

 Cekaj da izmisle holograme i replikatore. A tek kad izmisle warp pogon.

 

Doduse, u pravu si što se tiče nazivlja. Nemamo ništa protiv električnih vozila per se. Šta se mene tiče neka izmisle auto na miješani otpad. Do tada... 

Ovaj potpis nije u skladu s propisima.
2 godine
protjeran
offline
Re: Nove revolucionarne baterije i druge bullshit
mGT kaže...
Gallu kaže...
Ne govorim o Trešnjevki. Zašto svi moraju nešto sporedno ubacivati. Govorim o ljudima koji imaju 2 auta i imaju mogućnost punjenja električnog auta.
mGT mislim da bi se sam trebao uhvatiti svog svijeta i kalkulator u ruke.

Neg o čem govoriš o selu sa 30 stanovnika ?

Ne kužim te, zagovaraš elektrifikaciju vozila odmah danas ?

 

Možda se nisam dobro izjasnio/obrazložio.

Ja ti dajem primjer kvarta sa 10 000+ ljudi, pa nek svaki 10eti ima električni auto, sada, danas, gdje će ih punit ???

Ajmo uzet neko brzo punjenje od 30kW (ima i od 175kW),*1000 automobila =30 000kW=30MW, ajmo staviti 10000 automobila =300MW, to ti je pola snage NE Krhko, nadam se da shvaćaš kaj pokušavam reć

 

Ajdmo elektrificirati sva vozila u HR i kamione i buseve i automobile,prema podacima Centra za vozila Hrvatska (CVH), registrirano ih je bilo 1.728.911 (osobnih!), računicu prepuštam tebi i drugim voljnim za izračun forumašima, i nek se 5% njih istovremeno puni.

Kvart je primjer, jer tu više nema mjesta za sagraditi ništa, 70% obiteljskih kuća je srušeno i napravljene zgrade (kuću sa npr 5 ukućana je zamjenilo 50),gdje se mogao izlit beton, izlio se, infrastruktura nije taknuta, imaš priljev ljudi od par 100% u zadnjih 10 godina.

Zašto je tako pitaj Bandićeve glasače, možda ti oni mogu objasnit.

 

Nemreš reć ajmo svi sutra na struju, taman da auto košta 1000€,gdje ćeš ih spojit , taman da ti je struja đabe,ne znam kako je "vani", al za elektrifikaciju ovim tempom nismo spremni,to je bar moje mišljenje.

I da većina ljudi treba auto za posao, jer gradski prevoz ne funkcionira 5 km od centra grada, ja sam radio 16km od kuće, da sam koristio gradski prijevoz putovao bih i jesam par puta 1:30h.

 

Btw. apsolutno nemam ništa protiv elektrifikacije vozila.

 

 

P.S.

Koliko imaš mehaničara koji mogu/znaju servisirati el. automobil ?

 

Tu prostu racunicu zaboravljaju svi, a regulatori mreze i lokalne elektroprivrede ne smiju ni da je iznesu. Zaradjujem u toj struci i znam tacno o cemu pricam.

 

Ovaj danasnji sistem pogoduje idiotima koji nemaju pojma ni o cemu a guraju neki cilj, viziju. Sve se radi stihijski i sa kratkorocnim planovima. Uzmite primjer Njemacke i gasenja nuklearki. Isto je i u Svedskoj. Visoke cijene energije nisu zbog rusa nego zbog nesposobnih i kratkovidnih politicara.

 

Dalje, privatizacija elektroenergetskog sektora je najvece sranje koje se desilo u skorijoj povijesti Evrope. Evo, dobili smo trzisne cijene elektricne energije od 500 do 1000 Eura po MWh u najgorim zimskim mjesecima. Cijena proizvodnje te elektricne energije je i dalje 20-30 Eura po MWh (u Svedskoj). Vlasnici hidroelektrana i nuklearki trljaju dlanove. Regulator mreze takodje, iako su regulatori mreze u drzavnom vlasnistvu. Pucaju si bonuse jer zaradjuju ko nikad. Svicarci nisu privatizirali elektroenergetski sektor i placaju bas onoliko koliko u stvarnosti i kosta.

14 godina
offline
Re: Nove revolucionarne baterije i druge bullshit
Drago kaže...
Nemon kaže...


Drago Galić - volio sam te citati prije, kada si zbilja bio objektivniji malo, a onda se desilo nesto, ja nisam siguran da li je to nesto genericki sto svima ide kroz godine kako starimo, pa svi mi mislimo da znamo bolje / vise (jace?) nego drugi i da je sve novo lose / bezveze i glupo? 

 

Stvarna prosječna prodajna cijena Tesle 3 "za mase" je - 59.000 dolara (Tesla Model 3 Average Selling Price (ASP) = $59,300, Surveys Find - CleanTechnica)

 

Tvoj dobar drug Prpić je lupetao po Fejsu i tražio da me otpuste zbog mog stava o električnim autima pa je sam kupio električni auto (samo ne Teslu jer nema para) već Nissana Leafa pa ga je prodao nakon dvije godine i priznao da je to kretenizam od auta. 

(To neka bude pouka ljudima s jedva završenom strukovnom školom općenito koji su iz mojih i tuđih tekstova u Bugu učili osnove slaganja računala pa misle da su zato postali tehnološki eksperti).

 

Tesla i s beskrajno skupim "autom za mase" od skoro 60 keka dolara bi propala da ne zarađuje na kamatarenju i državnim subvencijama: 

"Eleven states require automakers sell a certain percentage of zero-emissions vehicles by 2025. If they can’t, the automakers have to buy regulatory credits from another automaker that meets those requirements – such as Tesla, which exclusively sells electric cars.

It’s a lucrative business for Tesla – bringing in $3.3 billion over the course of the last five years, nearly half of that in 2020 alone. The $1.6 billion in regulatory credits it received last year far outweighed Tesla’s net income of $721 million – meaning Tesla would have otherwise posted a net loss in 2020.

“These guys are losing money selling cars. They’re making money selling credits. And the credits are going away,” said Gordon Johnson of GLJ Research and one of the biggest bears on Tesla (TSLA) shares." (Tesla's dirty little secret: Its net profit doesn't come from selling cars | CNN Business)

 

U osnovi, Teslin poslovni plan je Agrokor, samo u američkim okvirima. 

 

 

Tako da ostajem pri svemu što sam rekao. kthxbai

 

 

 

Pa dobro Drago kako vam nije neugodno ovako lupat? Jel znate vi tko je uopce Gordon Johnson? To vam je "najpoznatiji" Tesla short seller koji ustvari nije short seller jer nikad nije stavio jedan dolar na kladjenje protiv Tesle. Njegova uloga je jedino da se pojavi na CNBC-u i svaki put prica totalne nebuloze o Tesli. 

 

Pogledajmo neke bisere klauna Gordona Johnosona s kojim se isprdava cijeli Wall Street na tjednoj bazi, zato ga uostalom i zovu u emisije da se ljudi nasmiju: 

 

Prije 4 godine: 

 

Evo jos jednog pred 4 godine: 

 

Od ukupno 8348 WS analiticara, frajer je medju zadnjima tj. na 7695. mjestu. Dobio otkaz u nekoliko financijskih kuca pa je sad osnovao svoju firmu koja grca u dugovima :D.  Njegove sposobnosti analiziranja kompanija ocijenjene su s ukupno POLA zvjezdice od mogucih 5. 

 

 

Evo zasto ste vi po meni jedna karika u ovom BUG-u koja totalno degradira sve novinare ovog portala i sve ono sto bi ovaj casopis trebao predstavljati. 

 

Vidite Drago, pravi novinar prije nego sto prenese nebuloze short sellera bi otisao na Teslina financijska izvjesca i pogledao bi koliko to Tesla zaradjuje od zelenih kredita, a koliko od vlastitog biznisa. 

Pa bi vrlo jasno vidjeli da je Tesla u 4. kvartalu ove godine zaradila 3.69 milijardi dolara od cega su zeleni krediti bili 467 milijuna dolara! 

 

Da pokazemo citateljima ovog foruma koliko su to apsurdno male svote s obzirom na ono sto Tesla zaradjuje vratimo se unatrag nekoliko kvartala:

 

Q4-2021:  Zarada: 2.32 milijarde $  Zeleni krediti: 314 milijuna $

Q1-2022:  Zarada: 3.32 milijarde $  Zeleni krediti: 679 milijuna $

Q2-2022:  Zarada: 2.26 milijardi $  Zeleni krediti: 344 milijuna $

Q3-2022:  Zarada: 3.29 milijardi $  Zeleni krediti: 286 milijuna $

Q4-2022:  Zarada: 3.69 milijardi $  Zeleni krediti: 467 milijuna $

 

 

Dakle Drago, vidite zasto ja vas ne postujem kao novinara niti najmanje, jer prenosite lazi, nemate cak niti ono osnovno finacijsko znanje da odete na stranice kompanije koju komentirate, pogledate da li je stvarno tocno ono sto prenosite svojim citateljima. Najlakse je pljuvat, a argumenata nigdje. Naucite se prvo citat financijska izvjesca kompanija koje komentirate, evo sva su dostupna ovdje: Nije sramota nesto ne znat, sramota je ovako lupat! 

 

https://ir.tesla.com/#quarterly-disclosure

 

 

 

 

 

 

15 godina
offline
Re: Nove revolucionarne baterije i druge bullshit
=XFX=PlayHard kaže...
Q4-2021:  Zarada: 2.32 milijarde $  Zeleni krediti: 314 milijuna $

Q1-2022:  Zarada: 3.32 milijarde $  Zeleni krediti: 679 milijuna $

Q2-2022:  Zarada: 2.26 milijardi $  Zeleni krediti: 344 milijuna $

Q3-2022:  Zarada: 3.29 milijardi $  Zeleni krediti: 286 milijuna $

Q4-2022:  Zarada: 3.69 milijardi $  Zeleni krediti: 467 milijuna $

 Ti si općenito jedan od najzanimljivijih ljudi na forumu pa eto. Da.

 

Tesla je do te tvoje magične 2021. dobila 3 milijarde eura samo od Jeep/Fiata jer je EU birokracija omogućila Fiatu da Teslina vozila zavede pod svoju flotu i time izbjegne nekoliko milijardi eura kazne.

 

Tesla generated about $1.58 billion in revenue from sales of regulatory credits last year and has never been profitable on an annual basis without credit sales to bolster its automotive margins.

Published Wed, Mar 3 20215:27 PM EST

 

https://www.autoweek.com/news/green-cars/a36266393/tesla-made-more-money-selling-credits-and-bitcoin-than-cars/

 

Vjerujem da bi i genijalac poput tebe nakon što mu je netko 14 godina davao milijarde (Tesla je u prvih 5 godina dobila preko 400 milijuna $ olakšica, pa onda i kredit od 500 milijuna dolara, pa i tvornicu za džabe, dok je sam Elon uložio tek 70ak milijuna) uspio izgurati 1,5 godina sa profitom.

 

Da si ikome dao 5 Milijardi dolara za razvoj elektičnog automobila - pa svaki debil bi zaposlio iste inžinjere ko i Tesla i Hyundai i napravili bi ti auto.

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
12 godina
offline
Re: Nove revolucionarne baterije i druge bullshit
Nemon kaže...
mGT kaže...
Gallu kaže...
Veliki Brat kaže...
Gallu kaže...

Ima sasvim dovoljan broj kućanstava koja imaju 2 automobila ali t slobodno tvrdi da to ne postoji... kakogod.

"Sasvim dovoljan broj" je i dalje manje od dva (zapravo između 1 i 1.5) po kućanstvu u razvijenom (i manje napučenom) dijelu svijeta: link.

I ja sam za el. automobile, ali samo zato što ne volim ICE i glup sam sam sebi kad čekam na semaforu. Zato idem sad odmah doma, da mogu laganini bez nervoze doma, prije gužve...

 

 

Ne govorim o prosjeku. Nebitan je prosjek. Ima li kućanstava koja imaju 2 ili, kao što je Feudalac napisao 3 automobila? Zašto taj 2. ili 3. ne bi bio električni?

Di bi ti u recimo ZGu, npr Stara Trešnjevka punio automobile ???Da svako kućanstvo ima po jedan el. auto ne bi nam 2 Krška bila dosta, svakih 100m bi imao trafo stanicu,aj ljudi malo calc.exe, udzbenik Fizika 8 razred, pa računajte koliko 1000 el automobila povuče STRUJE na brzom punjaču,tu ekipa drvi o struji , a neznaju razliku izmedju struje,napona i otpora, a o jedinicama u kojim se isto izražava neću ni spominjat.

 
Ja kada procitam ovakve postove, ja ne kuzim, sam ja glup ili sto? Da li ti zbilja mislis da ce se svi automobili - PUNITI - u isto vrijeme - all the time? Ja svoj EV auto punim jednom u 7-8 dana, (ako se ide na put onda na supercharger ili nesto). 

Ne moraju se svi automobili puniti na brze punjace i stalno, ti pozivas ekipu na: " a neznaju razliku izmedju struje,napona i otpora, a o jedinicama u kojim se isto izražava neću ni spominjat." 

Ti ocito ne kuzis ekonomiju, ljudske navike i potrebe i kako sve to funkcionira

EU je napravila istrazivanje, gdje su se bavili bas tim podatkom. Rezultati su sljedeci!

"Increased electricity demand

Additional electricity generation will be required in the European Union to meet the extra energy demand arising from an 80% share of electric vehicles in 2050. The share of Europe's total electricity consumption from electric vehicles will increase from approximately 0.03% in 2014 to around 4-5% by 2030 and 9.5% by 2050."

Znaci 9.5% vise struje ako je 80% elektricnih vozila (voznog parka).

https://www.eea.europa.eu/publications/electric-vehicles-and-the-energy

Da li ti vidis neki problem tu? Sa druge strane EU ce isto tako raditi velike ustede na efikasnosti postojecih instalacija (prebacivanje na led rasvjetu, povecanje efikasnosti grijanja / hladenja (sto koristi struju), etc).

Daj mi please objasni sada malo jedinice, napon i otpor i ono znas, Ohmov zakon, pogotovo meni idiotu koji sam imao elektrotehniku 4 puta tjedno



Nitko ne kaže da si glup,nisam tebi post posvetio :)

Ja samo ukazujem da trenutno nema uvjeta za masovnu elektrifikaciju, ti si uzeo sebe za primjer, uzmi taxi vozila, uzmi dostavna vozila,uzmi terentna vozila oni sigurno ne rade 10 km dnevno.

 

14 godina
offline
Re: Nove revolucionarne baterije i druge bullshit
wyks kaže...
=XFX=PlayHard kaže...
Q4-2021:  Zarada: 2.32 milijarde $  Zeleni krediti: 314 milijuna $

Q1-2022:  Zarada: 3.32 milijarde $  Zeleni krediti: 679 milijuna $

Q2-2022:  Zarada: 2.26 milijardi $  Zeleni krediti: 344 milijuna $

Q3-2022:  Zarada: 3.29 milijardi $  Zeleni krediti: 286 milijuna $

Q4-2022:  Zarada: 3.69 milijardi $  Zeleni krediti: 467 milijuna $

 Ti si općenito jedan od najzanimljivijih ljudi na forumu pa eto. Da.

 

Tesla je do te tvoje magične 2021. dobila 3 milijarde eura samo od Jeep/Fiata jer je EU birokracija omogućila Fiatu da Teslina vozila zavede pod svoju flotu i time izbjegne nekoliko milijardi eura kazne.

 

Tesla generated about $1.58 billion in revenue from sales of regulatory credits last year and has never been profitable on an annual basis without credit sales to bolster its automotive margins.

Published Wed, Mar 3 20215:27 PM EST

 

https://www.autoweek.com/news/green-cars/a36266393/tesla-made-more-money-selling-credits-and-bitcoin-than-cars/

 

Vjerujem da bi i genijalac poput tebe nakon što mu je netko 14 godina davao milijarde (Tesla je u prvih 5 godina dobila preko 400 milijuna $ olakšica, pa onda i kredit od 500 milijuna dolara, pa i tvornicu za džabe, dok je sam Elon uložio tek 70ak milijuna) uspio izgurati 1,5 godina sa profitom.

 

Da si ikome dao 5 Milijardi dolara za razvoj elektičnog automobila - pa svaki debil bi zaposlio iste inžinjere ko i Tesla i Hyundai i napravili bi ti auto.

 

Ti se isto kao i Galic razbacujes brojkama, a kuzis se u financije ko Mara u krivi k. 

 

Tesla je dobila kredit od 465 milijuna $ od drzave tj. DoE koji je otplatila s kamatama i to prije roka, tocnije, punih 9 godina prije roka za sto su dobili i penale jos! 

 

https://www.teslarati.com/tesla-doe-loan-early-repayment-penalty-elon-musk/

 

Mimo toga Tesle jednog jedinog dolara nije dobila od SAD-a mimo ovih kredita koje btw. drugi proizvodjaci uopce nisu morali kupovati od Tesle. Imali su izbor napraviti vlastite plug-in hibride i poputpuno elektricna vozila, pa tko ih je tjerao da milijune uplacuju Tesli? Ili im je tako bilo jednostavnije da ne moraju sami razvijati svoj proizvod?

 

Za razliku od GM-a koji je bankrotirao 2009. i koji je dobio silne milijarde dolara od SAD-a da opstane na zivotu, Elon Musk zajedno s Teslom nije dobio nista. Tih bijednih 465 milijuna bi dobio i od nekog malo jaceg privatnog investitora kao zajam. 

 

Dakle da sumiramo, ponavljate lazi koje nemaju veze s vezom. Galic tvrdi da je Tesla moderna verzija Agrokora, a financijskog izvjesca u zivotu vidio nije. 

 

Sto reci osim tuga, jad i cemer za jedan (meni inace jako drag) portal koji bi trebao ljudi informirati, a ne ih dezinformirati...  

 

 

12 godina
offline
Re: Nove revolucionarne baterije i druge bullshit
Feudalac kaže...
mGT:

A faktor istovremenosti? Kaj si mislio, staviti 1000 brzih punionica za svaki auto po jednu, puniti sve automobile iste sekunde i onda ništa idućih 10 dana? Koliko snage trebaju svi električni uređaji u tvojoj kući/stanu? 6kW? 10? Moja može potegnuti oko 13. iako sam uzeo priključak od 4,5, sve radi jer nikada nisu istovremeno svi aktivni. Tvoj lokalni transformator je dimenzioniran za otprilike 1,5 kW kontinuirane snage po priključku

Tako ćeš dimenzionirati i punionicu. Ako je možeš koristiti 12 sati u jednom danu znači da možeš napuniti 24 automobila poput tesle za barem 300 km dometa. To je 10 dana vožnje. To je 240 automobila na jednu punionicu, znači trebaš ih 4 što je 1 MW.

Zapravo, kad se sve uprosječi, za tisuću automobila po 12000 km godišnje po 0,2 kWh po kilometru trebaš 2,4 GWh struje podijeljeno na 365 dana i 24 sata, kontinuirana snaga je 273 Kw. Taj kvart od 10,000 stanovnika treba puno više bez automobila. Otprilike 10 puta više. Tako da će ta punionica s prosječnom snagom od 273 kW biti tek greška u zaokruživanju. Bit će dana kad je veće opterećenje ili manje, elektra zna s tim. Kad ih je više na cesti, manje ih je doma pri šparetu ili pod tušom. Izmišljaš problem gdje ga uopće nema.

Ovdje govorimo o elektrifikaciji prijevoza jel tako (odnosno moj post se na to odnosio) ?

Na koj q ćeš spojit 1.7 milju osobnih automobila (u RH), taman da se pune jednom tjedno,a di su tu još dostavna/teretna vozila koja se češće pune ?

Kaj buš napravio u sezoni kad ti još koja milja vozila dođe ?

Ne gledate široku sliku, trenutno nismo spremni za to, a da li ćemo biti do 2035 ?, po mojem mišljenju ne.

 

 

 

15 godina
offline
Nove revolucionarne baterije i druge bullshit tehn

100

 

 

 
0 0 hvala 0
3 godine
offline
Re: Nove revolucionarne baterije i druge bullshit
Svejedno je o kojem mjestu govorim. Šta je bitno koje je mjesto. Govorim o obiteljima koje imaju 2 automobila i imaju ga gdje puniti. Što je tu teško za shvatiti.
Zašto bi se gradski mali električni automobili punili na brzom punjaču? Pa moj se na običnom kućnom napuni za 3,5h.
Faktor istovremenosti? To ništa?
Ne zagovaram elektrifikaciju svega odmah sada. Ponavljam ima dosta obitelji koje imaju 2 mali gradski auto. Zašto taj ne bi bio na struju?
Pa svaki koji ti proda električni auto ga i popravlja. Šta bi ti išao kod nekog u lokalnu garažu?
Poruka je uređivana zadnji put sri 1.3.2023 20:58 (Gallu).
3 godine
offline
Re: Nove revolucionarne baterije i druge bullshit
Wyks, sori, ali gdje ti vidiš da ja spominjem aute od 45+k€ ili ikakve subvencije?
16 godina
offline
Nove revolucionarne baterije i druge bullshit tehn

Lako za novinare. Problem je kad kao goveda u "zelenu" djetelinu ulete političari i krenu pisati propise i uredbe koje su bazično glupe, kontraproduktivne i štetne. 
npr. masovni E-automobili: zamislite situaciju kada u ljetu nama na putu za more plus mi sami, bude 2 milijuna električnih automobila? 
Samo 20 sekundi stojanja na jednoj od 10 paralelnih naplatnih kućica izaziva u špici kilometarske kolone i višesatna čekanja. Zamislite sad da svaki od njih mora stati na terminalu za punjenje i recimo minimum sat vremena puniti svoju mrcinu od nakrcanog e vozila? Prvo tko im računa energetske zahtijeve? Jesu li ti političari uopće provjerili kakva mrcina od kabla mora biti da bi punila auto baterije? To je ono najlakše vidljivo, elektroenergetski sustav (da kojim magičnim slučajem ljeti i imamo toliko električne energije, a nemamo čim ljudi popale klime) bi morao preraspodjeljivati svu trenutno koncentriranu energiju u obliku oktanskog goriva do udaljenih zaselaka i puteva - za što danas imamo prikladne benzinske stanice koje se samo natovare periodički cisternama. Sad imamo na taj način i backup: evo oluja je upravo srušila energetsku mrežu u lici. Ali barem vozila i agregati funkcioniraju. Kad smo kod sniježne oluje - kako bi se u ovoj vijavici proveli električni auti? Meni bicikl zimi ima upola manju energetsku učinkovitost, a netrebam grijanje kao što bi ovi trebali tih xsati stajanja. Neću ni početi o tome da 80% ljudi svoje vozilo ima na ulici, često daleko od stana u zgradi gdje žive. Osim dakle nekog punjača na stanici, parkingu ili radnom mjestu nemaju nikakvog načina da si "kućnim punjačem" pune vozilo.
Sad su se političari i prikladni znanstvenici okomili na plin. Ne samo da je zbog rusije postao fuj fuj, nego je u americi na snazi pokušaj da se ljude preplaši da je kuhanje na plin jako otrovno (čak i kada je štednjak isključen?!?!?), nebi li se ljude prisililo da sa (amerikancima) vrlo jeftin plin i trajne šporete zamijene konzumerističkim električnim štednjacima koje bi valjda onda kao mobitele mijenjali svake dvije godine. A što kad ostanemo bez struje? Sva jaja u istoj košarici. 
Čak i ako imamo nekako svoje paralelne izvore poput kućnih solara - to je em fluktuacijski, em im efikasnost, skupa s baterijama za pohranu bitno s vremenom opada, a zbrinjavanje je neekološko.
Nisam nimalo protiv čiste i lijepe električne energije, ali kao što se ovdje kaže, često je novinski (i političarski neuko populističko i površno) to popraćeno bezrezervnim navijanjem i nekritičkim prenošenjem nečije agende te potom zakonima i kaznama.

Moj PC  
5 2 hvala 1
16 godina
offline
Nove revolucionarne baterije i druge bullshit tehn

"Ne ljutite se na glasnike, nas, novinare, samo prenosimo ono što nam se servira"

 

Novinari? Šta to još postoji u 21. stoljeću!?

 

Po meni oni se vrlo rijetko mogu viditi u divljini iltiga stvarnom životu, jer njihovo su mjesto potpuno preuzeli tvz. dnovinari koji prenose sve što im se servira od strane raznih interesnih skupina i vrlo rado šire dezinformacije/laži po narudžbi i za svežanj šuškavih novčanica. Ovo je zlatno doba za obavještajne agencije i korporacijske hijene, jer više nitko ne provjerava informacije i izvore istih. Tvz. faktčekeri su posebna vrsta niškoristi i čiju je svrhu vrlo dobro opisao George Orwell.

 

 

 

 

 

 

You are like Michael Jordan of being a son of a bitch!
Moj PC  
8 1 hvala 0
16 godina
offline
Re: Nove revolucionarne baterije i druge bullshit
memulica kaže...

"Ne ljutite se na glasnike, nas, novinare, samo prenosimo ono što nam se servira"

 

Novinari? Šta to još postoji u 21. stoljeću!?

 

Po meni oni se vrlo rijetko mogu viditi u divljini iltiga stvarnom životu, jer njihovo su mjesto potpuno preuzeli tvz. dnovinari koji prenose sve što im se servira od strane raznih interesnih skupina i vrlo rado šire dezinformacije/laži po narudžbi i za svežanj šuškavih novčanica. Ovo je zlatno doba za obavještajne agencije i korporacijske hijene, jer više nitko ne provjerava informacije i izvore istih. Tvz. faktčekeri su posebna vrsta niškoristi i čiju je svrhu vrlo dobro opisao George Orwell.

 

 Baš... ovaj notorni i sveprisutni chat gpt je na gotovs da generira generičke izvještaje preuzete s neta. Vjerojatno će biti i pismeniji. Gotovo sa studentskim ugovorima za članke u gloriji ekipi u najboljim 30tima :)

9 godina
offline
Re: Nove revolucionarne baterije i druge bullshit
ivan dragi kaže...
digitall kaže...

super ste mi kad se koljete oko el. auta, kao djeca u vrtiću.. :D

 

nisam ni za jedne ni za druge, samo da dodam činjenicu; kada se na tržištu pojavi x puta jeftinija baterija za koju ne treba rudariti pola svijeta (ako se ne varam u Kini je već započela masovna proizvodnja sodium baterije - to je samo jedan primjer), svi vaši izračuni, obračuni, preračuni, tablice, statistike i sl. gluposti oko kojih se utroši brutalno previše vremena i energije - padaju u vodu - preko noći. točka.

 

da li će to biti ove godine ili za 3 ili za 20 nije bitno, činjenica je da će biti.

 

plus kada se pojeftini / poboljša učinkovitost dobivanja el.energije od sunca, vjetra, vode, plime/oseke, hodanja, bilo čega (jer od svega možemo dobiti el.energiju), to će biti to.

svima je valjda jasno da je neodrživo beskonačno spaljivati naftu koja je nastajala milijunima godina... nekima i nije... 

i svima je jasno da postoje državne subvencije za vađenje/preradu nafte, a i da bi se dobilo ono što točiš u rezervar je potrebno utrošiti puno energije, nije da si u dvorištu napraviš malu bušotinu i spojiš u rezervar

 Cekaj da izmisle holograme i replikatore. A tek kad izmisle warp pogon.

 

Doduse, u pravu si što se tiče nazivlja. Nemamo ništa protiv električnih vozila per se. Šta se mene tiče neka izmisle auto na miješani otpad. Do tada... 

 ho ho i svi se grohotom nasmijaše...

pa gle, i to će izmislit, vjerojatno ne za našeg života, ali drastično bolje baterije sigurno da, i to vjerujem u sljedećih 5 godina sigurno, jer sad je tek ovaj rat dao vjetra u leđa toj cijeloj priči... do sada je to bilo sve ajmo malo nešto istražit, al ne žuri nam se baš...

btw vozit ću se na dizel još 10 godina sigurno :)

3 godine
offline
Re: Nove revolucionarne baterije i druge bullshit
@overhaul "Neću ni početi o tome da 80% ljudi svoje vozilo ima na ulici, često daleko od stana u zgradi gdje žive."
Ovo ti je netočan podatak. U Hrvatskoj ti je prilično obrnuto stanje. Da i ne kažem da se nove zgrade moraju raditi sa vlastitim parkirnim mjestima.
8 godina
offline
Re: Nove revolucionarne baterije i druge bullshit
Overhaul:

Evo ja ću nabaciti otprilike. Ako je u špici milion turista koji ostaju oko 7 dana i za to vrijeme naprave 1000 km, trebamo dodatnih 200 MW kontinuirane snage. Imamo otprilike 20-30 godina za dodati jednu jedinu plinsku elektranu da to pokrije. Grozno neizvedivo
Ja rekoh
8 godina
offline
Re: Nove revolucionarne baterije i druge bullshit
Digotall:

Članak je baš o tome. Nitko neće izmisliti ništa revolucionarno u 5 godina i dovesti na tržište. 100% nema šanse
Ja rekoh
8 godina
offline
Re: Nove revolucionarne baterije i druge bullshit
mGT:

Široka slika je da ti situaciju koja će možda doći za 20 godina, puno vjerojatnije za 30, vraćaš 30 godina unatrag. Da, sada nismo spremni za 2 milijuna EVova. Ni ne trebamo biti jer ih toliko nema u cijeloj evropi. Dižeš paniku oko ničega.

Punionica SADA imamo više nego trebamo, sve odreda stoje prazne čak i u vrijeme sezone. Kako stvari idu, većina će biti prazna još neko vrijeme, eu ih subvencionira pa se grade
Ja rekoh
15 godina
offline
Re: Nove revolucionarne baterije i druge bullshit
Gallu kaže...
Wyks, sori, ali gdje ti vidiš da ja spominjem aute od 45+k€ ili ikakve subvencije?

 Zato što imaš 5 fundamentalnih i neodvojivih problema:

 

1. 15 000eur je i dalje neuhvatljivo za većinu građana.

Prosječna starost vozila, usprkos EV "revoluciji" i uz poticaje koji nikad neće biti veći - raste. To znači da si prosječan čovjek u EU svake godine sve manje može priuštiti obnoviti vozilo.

 

A ako si vičan statistici onda možeš i zaključiti da ako starost raste, da se EVovima obnavlja tek vrh najnovijih vozila jer pretpostavljamo da ako vozač 12 godina starog auta (prosjek EU) kupi novi - da on smanjuje prosjek za (teoretskih) 12.

To znači da se obnavljaju vozila koja ne remete statistiku, a kako se starost povećava to znači da se vozila 11+ godina tiskaju niže u većem broju, tj. da se duže eksploatiraju.

Tu dolazimo do drugog problema:

 

2. Ako je prosječna starost vozila 11 godina, a idealno i maksimalno vrijeme izdržljivosti baterije EVa 8 godina, znači da za 8 godina od danas nećeš to vozilo moći eksploatirati dalje, što ostavlja rupu od 3+ godine eksploatacije. Pitao sam te - što će voziti radnik za 10 godina? I po kojoj cijeni?

 

3. Popularnost, barem fiktivna i je generirana isključivo subvencijama - jer da ih nema ne bi bilo ni Muska (a posljedično ni kretenskog hajpa oko AIa, Neuralinka, Bitcoina, Hyperloopa i EV Semija) jer nije Musk došao na IDEJU, već je na račun JP Morgan I Chase ex-direktora i njihova fonda ciljano ušao u industrije za koje je Kalifornija davala masu love.

 

Moj izvor?

A i jedna od dvije žene koje su Musku vodile posao do IPOa. (Krasna i ljubazna žena, ali one to pričaju kao success story, jer Amerika)

 

Ako ti je do imalo realnosti bar čitaj što kazuju iz Toyote ili Volva.

 

4. Mobilnost budućnosti NIJE u osobnim vozilima. Ovaj kreten od XFXa to i u svojoj gluposti kazuje jer Amerika je baš i preko GMa pokazala da je to put u propast. Ti NIKAD nećeš doći do svog idealnog scenarija kojeg tu nama objašnjavaš jer se on NIKADA neće dogoditi. Zagađenje koje generira samo Semi transport u USA jer su izlobirali željeznicu do smrti, zagađuje više nego što bi milijarda autića od 15 000 eura ikada pomogla. EV Semi tu neće pomoći - jer fizika. Dizlo nadmašuje sve što EV može (čak je i ekonomičniji) a to je kao da uspoređujemo je li bolje da te ubije Kalaš ili AR15 - a da nitko ne pita zašto te uopće ubijamo.

Što bi bilo da smo SVE subvencije koje smo dali samo Musku - uložili u željeznice i tramvaje?

 

5. Problem gradskog transporta nije (samo) u zagađenju -  ono se osjeti jer se provodi previše vremena u vozilu. Kako se to ne može rješiti - osim da Država svima tutne jednog City Coca ili taj tvoj 15 000eura autić, samim time je i taj plan nemoguć.

To je filozofski, ekonomski, politički, socijalni, socio-ekonomski, socio-politički, demografski i ski problem.

 

120 godina se dodaje jedna traka. Ta traka ima samo jedan ekeft - dodaje broj vozila = duljina trake / duljina vozila - ako ti je nova traka 1000m a auto je 5 m, imaš samo novih 200 vozila u gradu - jer nitko ne poštuje razmak.

 

Ceste su uništile američku srednju klasu, zato imaš sada suburbiju koja ima EV i koja su u odnosu na ostatak viša klasa, i imaš stotine milijuna najniže klase kojima su svi uvjeti za život uništeni dodavanjem traka, tj. autocesti posred dosadašnjeg parka/škole/trgovine.

 

-------------------------

 

Da, uistinu, u životu Gwyneth Paltrow i Doris Pinčić koja je kuću (na selu) kupila bez kredita tako da je prodala stan (u centru, naslijeđe od roditelja) - auto od 15 000 eura smanjuje CO2 i zašto ne, eto nek se kupuje, bolje od F350 Raptora za pokazivanje malog penisa.

 

U realnosti? Tapšamo se po ramenu dok ti sjeku ruke. Pa ako usporimo pilu, dulje ćemo se tapšat jelda!

Ajmo dat subvencije Elonu Musku da usporimo sječu da se dulje tapšamo. Vorld Pis.

 

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
3 godine
offline
Re: Nove revolucionarne baterije i druge bullshit
Ideš previše u širinu, a u biti je vrlo jednostavno. Ima sasvim dovoljan broj obitelji koje imaju 2 auta. Drugi se generalno vozi po gradu. Električni su u tom slučaju drastično ekonomičniji i isplatljiviji od ICE.
Evo, sada ću i ja malo šire - jedan od problema u gradu je i onečišćenost zraka ispušnim plinovima iz prometa i njime povezane bolesti. Šta nam je bolje, trošiti novac u liječenje ili ukloniti bar dio uzroka? Da da, modernizirati javni prijevoz. Šta kada to nije moguće ili apsolutno inkomodirajuće? Evo - meni je do dućana 5km zračne linije. Da ja dođem do njega mi treba u najboljem slučaju 1h autobusom, a o nepraktičnosti nošenja špeže u autobus da i ne govorim.
Poruka je uređivana zadnji put sri 1.3.2023 23:44 (Gallu).
15 godina
offline
Re: Nove revolucionarne baterije i druge bullshit
Gallu kaže...
Ima sasvim dovoljan broj obitelji koje imaju 2 auta.
Da ja dođem do njega mi treba u najboljem slučaju 1h autobusom,

 

Zašto ti treba 1h autobusom?

 

Možda:

 

A što ako imamo 3, 4, 6, 16. KVADRILIJUN EV auta po 15 000 evra. Oćemo do dućana stići za 27 minuta?

 

ILI ĆE JEBENI AUTOBUS STAJATI IZA 3/5/7/45/400 EV AUTA UMJESTO 0 DOK ĆE TRAMVAJ VOZITI PO SVOJOJ TRACI A TI SA MOTOROM PO SVOJOJ TRACI PO ŠPEŽU.

 

JER 6 EV MOTORA SA DOVOLJNO MJESTA ZA ŠPEŽU ZAUZIMA MJESTA KO 1 MODEL S ZATO SE PO INDIJI I PAKISTANU VOZE JEBENI MOTORI. I NISU DIS-KOMODIRANI KO TVOJA JEBENA ŽENA.

 

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
3 godine
protjeran
offline
Nove revolucionarne baterije i druge bullshit tehn

Dobro je poznato da je autor ovog teksta Drago Galić simpatizer ekstremne ljevice, te da nam već barem 10 godina pokušava podvaliti svoju ideologiju zamaskiranu u nekakve tech-analize i popularnu znanost. Rezultati su očekivano katastrofalni, pa sada nakon cijelog niza promašaja okreće ploču i glumi nekakvu žrtvu. Tragikomično.

 
3 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Nove revolucionarne baterije i druge bullshit
wyks kaže...

Drago skužaj, ja sam ti anti-inverz-pancer, prostak na forumu, a uživo cveće sreće proleće.

 

Pa eto, u tom ritmu.

 

Koliko jebene nelogičnosti u temi.

 

Nemon 

Vrjeđaš drsko jer je netko prije 5 godina napisao da nećemo vidjeti "automobil za mase" od 35000€ ni od Tesle (ni od ikog), a danas 5 godina kasnije cijena prosječnog Modela 3 je skuro pa duplo od tih magičnih 35000€ - čak triput ako si malouman pa da testiraš SU1c1D T3CH 11.13.69 za pajdu Elona i za to platiš - strefit će me herc - 15 000 dolara***.

 

Ajde reci svom pajdi Prpiću kako li spava kad je sa svojom idiotskom Udrugom lobirao da 0.05% populacije na račun ostalih povrh cijene od 40-60 000€ + još dobije stotine milijuna kuna kako bi ti isti ili kupili Teslu od 60 000€ ili da ovaj majmun pokupuje 40 električnih skutera svake godine pa da ih preprodaje na Njuškalu:

(Jer ako novi dođe oko 13000+ kn, sumnjam da ih uvoznik preprodaje na Njušci za 9500kn)

 

I onda ga pitaj kako li spava znajući da svaki invalid u Hrvatskoj mora moliti, kumiti i prositi da mu se kupe električna kolica s kojima bi im život bio 100 milijuna puta lakši? Ja znam, nije da smo u našoj Udruzi jednom skupljali pare za to.

 

---------

 

Gallu 

 

Ti kao da uvaljuješ kavijar za "vorld pis". Opet, ako si EV po standardnoj cijeni može priuštiti tek 2% populacije, zašto bi država i itko (a država je itko jer država to smo mi!) na račun 98% populacije omogućavala onima koji si to mogu priuštiti da si to omoguće još lakše?

 

Moj prof. matematike sa faksa je volio da mu dođemo sa "konundrumima" i općenitim matematičkim glupostima. Pa smo jednom smislili da je jabuka A besplatna, ali uz jabuku B, koja je također besplatna dobiješ jabuku A, ERGO - jabuka B je besplatnija od Jabuke A.

 

Eto da sam tad znao da će se za "poticanje" kupovanja proizvoda od 60 000€ skuplajti od 98% populacije da si onih 2% kupi nešto "besplatnije" dao bi mu taj primjer umjesto jabuka.

 

Ti si tu nakon 14 svojih postova zaključio da su kućanstva koja si mogu omogućiti drugi auto to i napravila, ali da su pritom kupili EV.

Znači imaš 5% populacije koja to teoretski može (imati dva nova automobila od koji je jedan +45000€), i onda smo dali olakšice da si onih 1% koji se od tih 5% nećkaju ipak kupe EV. I to se tješimo, jer je to vjerojatno bila tipična "balkanska snađ se i kupuj na akciji" kupnja.

 

Mariner 

 

Netko ti kaže da je Norveška licemjerna jer zarađuju na prljavoj industriji pa peru ruke na EV, a onda ti kažeš da ih nije pošteno "po glavi" jer su brojke račun prljave industrije koja je velika a njih je malo?

 
 

 

 
Posto sam ja ocito glup - da li mozes please otici na ovaj link: 

https://www.tesla.com/hr_hr/model3/design#overview

Koliko kosta najjeftinija TESLA 3?

Ako ti je to preskupo mozes je u Njemackoj kupiti:

https://www.tesla.com/de_DE/model3/design#overview

Boli me kurac za auto-pilot ne moras ga kupiti - kakav je to argument?

Znaci zasto LAZES? 


14 godina
offline
Re: Nove revolucionarne baterije i druge bullshit
wyks kaže...
=XFX=PlayHard kaže...
Q4-2021:  Zarada: 2.32 milijarde $  Zeleni krediti: 314 milijuna $

Q1-2022:  Zarada: 3.32 milijarde $  Zeleni krediti: 679 milijuna $

Q2-2022:  Zarada: 2.26 milijardi $  Zeleni krediti: 344 milijuna $

Q3-2022:  Zarada: 3.29 milijardi $  Zeleni krediti: 286 milijuna $

Q4-2022:  Zarada: 3.69 milijardi $  Zeleni krediti: 467 milijuna $

 Ti si općenito jedan od najzanimljivijih ljudi na forumu pa eto. Da.

 

Tesla je do te tvoje magične 2021. dobila 3 milijarde eura samo od Jeep/Fiata jer je EU birokracija omogućila Fiatu da Teslina vozila zavede pod svoju flotu i time izbjegne nekoliko milijardi eura kazne.

 

Tesla generated about $1.58 billion in revenue from sales of regulatory credits last year and has never been profitable on an annual basis without credit sales to bolster its automotive margins.

Published Wed, Mar 3 20215:27 PM EST

 

https://www.autoweek.com/news/green-cars/a36266393/tesla-made-more-money-selling-credits-and-bitcoin-than-cars/

 

Vjerujem da bi i genijalac poput tebe nakon što mu je netko 14 godina davao milijarde (Tesla je u prvih 5 godina dobila preko 400 milijuna $ olakšica, pa onda i kredit od 500 milijuna dolara, pa i tvornicu za džabe, dok je sam Elon uložio tek 70ak milijuna) uspio izgurati 1,5 godina sa profitom.

 

Da si ikome dao 5 Milijardi dolara za razvoj elektičnog automobila - pa svaki debil bi zaposlio iste inžinjere ko i Tesla i Hyundai i napravili bi ti auto.

 
Citava premisa ti je kriva. Kao prvo pogledaj si podatke vidjet ces od kada je TESLA profitabilna. Da li zeleni krediti pomazu TESLI? Svakako, bez i malo sumnje, medjutim moras isto tako vidjeti na koji nacin ih TESLA koristi za rast.

Znaci da nema zelenih kredita, sve sto bi TESLA napravila je da bi usporila svoj rast za razliku zelenih kredita koji ne bi postojali kuzis?

Znaci logika ti je sljedeca. Recimo godina 2020 (random). Tesla radi projekciju da ce ove godina dobiti $1 milijardu zelenih kredita (opet random broj), sto znaci da ce agresivno potrositi tih $1 milijardu u capex (money invested by a company to acquire or upgrade fixed, physical or nonconsumable assets) tj rast, sto mogu biti nove proizvodne linije, roboti, you name it.

To je TESLA i radila, znaci vrlo su agresivno koristili te kredite za rast.

Situacija bi bila da danas eventualno ne prodaju godisnje 2 miliona auti (planirano za 2023) nego bi taj broj mozda bio 500.000 (jer doslovno bi kasnili).

Cilj TESLE nikada nije bio da imaju veliki profit, tj ako imaju preveliki profit onda znaci da nesto ne rade dobro.

Dont be lazy, pogledaj si te brojeve i vidi lijepo o cemu se radi, koliko su dobili, koliko bi im profit bio bez tih kredita i sve ostalo.


6 godina
offline
Nove revolucionarne baterije i druge bullshit tehn

Ja jedva čekam da el vozila postanu puno jeftinija nego sada, nadam se da će s dolaskom kineskih proizvođača cijena doći na cijenu sadašnjih ICE vozila.

Previše volim gadgete da bih razmišljao drukčije, naravno nadam se da će se ubrzati broj i regulacija punionica.

 
2 2 hvala 0
12 godina
offline
Re: Nove revolucionarne baterije i druge bullshit
Gallu kaže...
@overhaul "Neću ni početi o tome da 80% ljudi svoje vozilo ima na ulici, često daleko od stana u zgradi gdje žive."
Ovo ti je netočan podatak. U Hrvatskoj ti je prilično obrnuto stanje. Da i ne kažem da se nove zgrade moraju raditi sa vlastitim parkirnim mjestima.

"Da i ne kažem da se nove zgrade moraju raditi sa vlastitim parkirnim mjestima."

Dobra fora, di ti živiš ? 

Malo si pogledaj nove zgrade, evo ti opet primjer Trešnjevka u ZG, zgrada za 50 ljudi sa 4 (četiri) parkirna mjesta,a ostali di ulove.

 

3 godine
offline
Re: Nove revolucionarne baterije i druge bullshit
wyks kaže...
Gallu kaže...
Ima sasvim dovoljan broj obitelji koje imaju 2 auta.
Da ja dođem do njega mi treba u najboljem slučaju 1h autobusom,

  Zašto ti treba 1h autobusom?

 

Možda:

 

A što ako imamo 3, 4, 6, 16. KVADRILIJUN EV auta po 15 000 evra. Oćemo do dućana stići za 27 minuta?

 

ILI ĆE JEBENI AUTOBUS STAJATI IZA 3/5/7/45/400 EV AUTA UMJESTO 0 DOK ĆE TRAMVAJ VOZITI PO SVOJOJ TRACI A TI SA MOTOROM PO SVOJOJ TRACI PO ŠPEŽU.

 

JER 6 EV MOTORA SA DOVOLJNO MJESTA ZA ŠPEŽU ZAUZIMA MJESTA KO 1 MODEL S ZATO SE PO INDIJI I PAKISTANU VOZE JEBENI MOTORI. I NISU DIS-KOMODIRANI KO TVOJA JEBENA ŽENA.

 

 Nije tako utopijski jeddnostavno to riješiti magićnim štapićem i javnim prijevozom za sve :)

Daa dođem do dućana ja prvo trebam sa ruba do centra grada, promijeniti autobus, koji prvo trebam čekati 10ak minuta najmanje, i onda doći opet skoro na rub grada. I nema teorije da se to ikad riješi drugačije. Taman i da ima 0 auta na cesti. Jer je prijevozniku apsolutno neisplativo držati neku drugu liniju.

Ali kao što sam rekao - taman i da je sve savršeno povezano, ljudi se neće riješiti komocije drugog auta. Nije baš realno da ćeš vidjeti ženu da tegli baksu mlijeka u autobus(ne bih ni ja). Tako da smo opet na square 1: Ako imaš drugi auto koji ti ionako služi za lokalnu vožnju - puno bolje je imati električni.

El. motor je isto dobro riješenje za one kojima je to tako ok, ali kako vidim da još uvijek ima masu ljudi koji nemaju vremena ni volje ići u dućan svaki dan ili razvažaju djecu (myself included), nije realno za sve...

Poruka je uređivana zadnji put čet 2.3.2023 8:51 (Gallu).
12 godina
offline
Re: Nove revolucionarne baterije i druge bullshit
Gallu kaže...
Svejedno je o kojem mjestu govorim. Šta je bitno koje je mjesto. Govorim o obiteljima koje imaju 2 automobila i imaju ga gdje puniti. Što je tu teško za shvatiti.
Zašto bi se gradski mali električni automobili punili na brzom punjaču? Pa moj se na običnom kućnom napuni za 3,5h.
Faktor istovremenosti? To ništa?
Ne zagovaram elektrifikaciju svega odmah sada. Ponavljam ima dosta obitelji koje imaju 2 mali gradski auto. Zašto taj ne bi bio na struju?
Pa svaki koji ti proda električni auto ga i popravlja. Šta bi ti išao kod nekog u lokalnu garažu?

Kako nije bitno mjesto, tebi je isto grad od 800 000 ljudi i gradić od 5000 ?

Kako će ekipa u Mamuticama (sklop zgrada od 5k duša) punit auto, onaj sa 19 kata će bacit kabel kroz prozor ?

Stanovnik manjega grada će parkirat auto u svoje dvoriše i upiknut ga u zid/garažu/šupu.

 

 

"Ne zagovaram elektrifikaciju svega odmah sada", nego kako, u sljedećih 20 godina ? Sada je frka, ako se sada stvari ne isprave,za 20 godina je možda kasno.

Nema tu pomaka dok se politika ne uključi 100%, dok se ne lupi šakom o stol i kaže dosta, idemo ulagati sada odmah, sutra je već kasno.

 

"Šta bi ti išao kod nekog u lokalnu garažu?", apsolutno, ovlašteni servisi su najveći lopovi i mutikaše, bar je to moje loše iskustvo zadnjih 30 godina, čast iznimkama.

Nemrem reć kako stvari idu sa el. vozilima, nisam niti jednog servisirao, al cijenim da te oderu ko traper dabra.

 

 

 

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice