Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?

poruka: 267
|
čitano: 81.052
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?".
8 godina
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?

Razumijem međutim problem je kod nas veliko nepovjerenje u sustav. Ovako imamo mentalno ipak puno bolju sliku kada i vidimo kune kolika je razlika u cijeni i koliko je šta koštalo ..U eurima kada budu povecanja u 10-40 centi više  ni ne primjećuješ jer je i dalje u glavama to "sitno" a to sitno sad vrijedi puno više....Pogotovo starijima nikako ne ide pretvaranje i jako ih buni ..Mislim to ne mozemo sprijeciti kao sto nismo mogli ni uvođenje eura  s kojim su profitirali samo stranci zbog određenih situacija. Al šta je tu je ...S novom godinom se pozdravljamo i sa dragom li nam kunom

Bolje dvaput tri odjednom nego ni jednom jednu dvaput
13 godina
offline
Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?

Od 1.1. opet cijene idu gore jer više neće morati prikazati cijenu u kunama, pa će kupce bit lakše zajebat. Pazite što sam vam rekao.

 
8 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
sseennoonn kaže...

Razumijem međutim problem je kod nas veliko nepovjerenje u sustav. Ovako imamo mentalno ipak puno bolju sliku kada i vidimo kune kolika je razlika u cijeni i koliko je šta koštalo ..U eurima kada budu povecanja u 10-40 centi više  ni ne primjećuješ jer je i dalje u glavama to "sitno" a to sitno sad vrijedi puno više....Pogotovo starijima nikako ne ide pretvaranje i jako ih buni ..Mislim to ne mozemo sprijeciti kao sto nismo mogli ni uvođenje eura  s kojim su profitirali samo stranci zbog određenih situacija. Al šta je tu je ...S novom godinom se pozdravljamo i sa dragom li nam kunom

Nepovjerenje u sustav je potpuno opravdano.

Problem je u tome što je prelazak na euro došao u najgore moguće vrijeme, s peakom inflacije.

I sad, ako je kila krumpira prije godinu dana koštala 7,5 kn, a danas dva eura, nikakvog smisla nema preračunavanje, smišljeno je ionako radi praćenja tihog dizanja cijena radi prelaska na euro, ali inflacija je napravila veći kaos.

Jednostavno treba početi ispočetka gledati kroz euro i pratiti. ionako se cijene nikad više neće vratiti na stanje od prije godinu dana, sve što možeš je pratiti na dnevnoj bazi.

8 godina
offline
Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?

Ma odvratno ...Gledam video neki dan od jedne cure na instagramu isla je na advent u Zg. od fritula za 6.5€ do onih fancy krafni po 7€  do  ostalih delicija, koje variraju od 8-14€. Prosječnoj obitelji je preostalo da hoda eventualno  po adventu i njuši mirise samo jer  nemre djeci  priuštit jeb**i hotdog i nešto slatko bez da ostavi 20€ 

Bolje dvaput tri odjednom nego ni jednom jednu dvaput
Moj PC  
12 0 hvala 0
12 godina
offline
Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?

zagrebački advent, kao i velika većina ostale turističke ponude nije za hrvate i našu platežni standard.

 
6 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
sseennoonn kaže...

Ma odvratno ...Gledam video neki dan od jedne cure na instagramu isla je na advent u Zg. od fritula za 6.5€ do onih fancy krafni po 7€  do  ostalih delicija, koje variraju od 8-14€. Prosječnoj obitelji je preostalo da hoda eventualno  po adventu i njuši mirise samo jer  nemre djeci  priuštit jeb**i hotdog i nešto slatko bez da ostavi 20€ 

Apachy kaže...

zagrebački advent, kao i velika većina ostale turističke ponude nije za hrvate i našu platežni standard.

Čekajte, sad će vam doć dežurni forumski ratnici i reć "a mekdonalc vam nije skup?!?!", "nije advent skup nek ste vi škrti!!!", "vi prkosite sebi, ne ovima što prodaju!"... 🤣

Poruka je uređivana zadnji put čet 7.12.2023 16:46 (Marko :D).
16 godina
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
Marko :D kaže...

Čekajte, sad će vam doć dežurni forumski ratnici i reć "a mekdonalc vam nije skup?!?!"

To uopće ne spominji, skup je k'o kuga.

7 godina
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
sseennoonn kaže...

Ma odvratno ...Gledam video neki dan od jedne cure na instagramu isla je na advent u Zg. od fritula za 6.5€ do onih fancy krafni po 7€  do  ostalih delicija, koje variraju od 8-14€. Prosječnoj obitelji je preostalo da hoda eventualno  po adventu i njuši mirise samo jer  nemre djeci  priuštit jeb**i hotdog i nešto slatko bez da ostavi 20€ 

 "Fancy" hrana je oduvijek bila skupa na adventu i sličnim festivalima, i kad je kuna bila. Ekipa od pizze, burgera, bureka, krafni i ostale brze hrane napravili znanstvenu fantastiku i to masno naplaćuju sve dok ima onih koji to plaćaju.

10 godina
online
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
Snoozly kaže...

 "Fancy" hrana je oduvijek bila skupa na adventu i sličnim festivalima, i kad je kuna bila. Ekipa od pizze, burgera, bureka, krafni i ostale brze hrane napravili znanstvenu fantastiku i to masno naplaćuju sve dok ima onih koji to plaćaju.

 

to još mogu shvatiti ako se fakat koriste namirnice koje nisu baš jeftine, ali kad kuhani prah kojeg nazivaju vino naplate 3 eura - e to je malo bezobrazluk... već par godina je teško nać kućicu koja ima ok i pravo kuhano vino, a ne taj pripravak

12 godina
offline
Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?

Ni ja se nikako naviknuti kad su manje cifre. Trebat će mi još vremena. Uvijek moram preračunavati, znači ako je krumpir 2 eura, to je 14 kuna, oko četiri DM, 14000 Gundulića, odnosno milijun i četiristo starih dinara. Znači košta cca milju i pol, prije koju godinu godinu samo sedamsto hiljada.

 
5 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
sseennoonn kaže...

Ma odvratno ...Gledam video neki dan od jedne cure na instagramu isla je na advent u Zg. od fritula za 6.5€ do onih fancy krafni po 7€  do  ostalih delicija, koje variraju od 8-14€. Prosječnoj obitelji je preostalo da hoda eventualno  po adventu i njuši mirise samo jer  nemre djeci  priuštit jeb**i hotdog i nešto slatko bez da ostavi 20€ 

 Jedino što je odvratno su te gadne fritule i grozomorni bučkuriš koji uvaljuju pod kuhano vino. Ta hrana je "fancy" jedino cijenom. Da nude kvalitetno, ne bi mi bio problem to platiti..al ekipa kupuje. 

 

Na advent ponesem svoje kuhano vino u termosici, a možda si i spržim doma fritula za par centi. Uživam u ugođaju, jedem i pijem jeftino i kvalitetno i smijem se ovcama. 

12 godina
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
Možda će neki trgovci i dalje prikazivati i u kunama ako će smijeti, ne moraju ali kao radi solidarnosti...
Sve da i imam,otkud mi
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?

Prebacio sam se na euro mindset. Trebalo je vremena ali prebacio sam se. Inflacija (kao što je već bilo rečeno) je konverziju eur-hrk napravila sad beskorisnom. Zbunjenost su masovno svi iskoristili pogotovo kad se radi o manjim ciframa, sića rekli bi. Željezo nam nije neku ulogu igralo prije, osim ako nije bilo 5 kuna, iliti medo, a sad svaki cent znači. Nema više "ma dobro je" u dućanu. Vraćaj sve do centa.

 

Nostalgije radi, sačuvao sam 1888,88 KN odnosno sve novčanice i kovanice, s time da sam kovanice kupio u lijepom setu od hrvatske kovnice novca (croatian mint).

Nadglednik dina
Poruka je uređivana zadnji put pet 8.12.2023 11:09 (Entry Point).
Moj PC  
1 0 hvala 0
10 godina
online
Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?

ono kaj mene najviše buni kod Eura su kovanice - ne znam tko pametan je radio takav oblik, boju i "dizajn" gdje je manja vrijednost kovanice fizički veća od veće vrijednosti iste - po tom pitanju su kune i lipe bile top topova...

Poruka je uređivana zadnji put pet 8.12.2023 11:34 (60nine).
Moj PC  
1 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
60nine kaže...

ono kaj mene najviše buni kod Eura su kovanice - ne znam tko pametan je radio takav oblik, boju i "dizajn" gdje je manja vrijednost kovanice fizički veća od veće vrijednosti iste - po tom pitanju su kune i lipe bile top topova...

 Generalno mi je dizan smijalica. Posebno papirnati.

Monopoly novac. Kune su bile daleko ispred po dizajnu. I velika je većina drugih valuta u Europi.

12 godina
offline
Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?

te kovanice izuzev 50 centi / 50 lipa su nepotrebne. da se samo ostavi 50 centi kao minimalna nominacija valute, i da nestanu debilne cijene x,99 - kratkotrajno bi potrošači podnesli trošak zaokruživanja cijene, ali dugoročno bi uštedili, jer koliko i sad puta ostavim sav onaj krš do 10 centi...

 

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?

Nikad manje novaca u novčaniku....užas

Ne tretirajte ljude kao budale ali nikada nemojte zaboraviti da oni to jesu! People who drink light beer do not really like beer. They just like to piss a lot.
Moj PC  
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?

kupio Colu jucer na benzinskoj... 4€... ma isto ko' i prije...

NULL!=NULL
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
sseennoonn kaže...

Ma odvratno ...Gledam video neki dan od jedne cure na instagramu isla je na advent u Zg. od fritula za 6.5€ do onih fancy krafni po 7€  do  ostalih delicija, koje variraju od 8-14€. Prosječnoj obitelji je preostalo da hoda eventualno  po adventu i njuši mirise samo jer  nemre djeci  priuštit jeb**i hotdog i nešto slatko bez da ostavi 20€ 

 Kad se sjetim babe kako je plakala kad smo prvi put naručili pizzu iz dostave.

Mi mislili suze radosnice a ona plače jer selo će ogovarat' da nemamo doma ništa za jest'. 😂

jedino što me muči sa umjetnom inteligencijom je sram koji ću osjećati kad shvati koliko smo glupi.
14 godina
online
Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?

Morate shvatit da nekadasnje navike i pravila vise ne postoje. Fritula ce kostat onoliko koliko treba da bi mogli zaposlit nekoga na standu da ih prodaje. Nekad je i keramicar bio 10€ kvadrat, sad nece manje poslove ni za 40€. To je satnica da se smijem premijeru sta radi za 20.000kn. Cudi me zapravo sta itko zeli bit ministat ili premijer za tu smjesnu cifru. Ja to ne bi radio ni za 10.000€. 

 

Premalo je ljudi na trzistu rada da bi mogli tako brzo popunit sva ta mjesta sa visokom potraznjom. A kad je tako, cijena takvog rada raste. I super, daj boze da raste. Al nemojmo kukat. Sljedece godine se prijavite na natjecaj i prodajte fritule za koliko mislite da mogu kostat. Ili birajte gradonacelnika koji ce svom rođi dat stand jeftinije pa ce fritula kostat manje. 

 

Al ne mozemo trazit visoku placu tim ljudima, posten natjecaj, dobar priljev novca u gradsku blagajnu i jeftine fritule. To bog isus ne bi uspio pomirit. 

 

Po meni, jedini nacin da podignemo standard, a to znaci da place ostanu visoke uz smanjenje cijena jest da povecavamo broj stanovnika. I to ne za 1% godisnje nego 10% godisnje. Dakle povecat bazen ljudstva, doslovce dat svakom rođenom djetetu 10.000€ (imamo 32.000 rodenih, ako dodemo do 50.000 to bi kostalo pola milijarde, dakle kikiriki) dok nas ne bude bar 6 milijuna pa imat kakvo takvo trziste rada. Ili ovako ko sad uvozit radnu snagu iz Indije dok ne padne cijena fritule.

 

Al onda ce vam bit guzva jer ce netko sa minimalnom marzom prodavat toliko fritula da cete 2 sata cekat red.

 

Na euro cete se naviknut. Treba maknut dvojne cijene i za mjesec dva.. cemo svi sve racunat samo u eurima. Stvar navike..

Ovaj potpis nije u skladu s propisima.
Moj PC  
4 0 hvala 1
10 godina
online
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
tomglo kaže...

 Generalno mi je dizan smijalica. Posebno papirnati.

Monopoly novac. Kune su bile daleko ispred po dizajnu.

 

a i po kvaliteti navodno, možda čak i po levelu zaštite (mislim da sam to negdje pročitao, a ne da mi se tražit :D )

10 godina
online
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
ivan dragi kaže...

Morate shvatit da nekadasnje navike i pravila vise ne postoje. Fritula ce kostat onoliko koliko treba da bi mogli zaposlit nekoga na standu da ih prodaje

 

problem je u tome kaj taj "jadnik" kaj se smrzava cijeli dan na štandu neće biti ništa više plaćen ili će biti malo više plaćen, a vlasnik štanda će si svejedno ubost novu "pilu" nakon adventa (karikiram)... naravno, svaka čast izuzecima...

a ovo za ministre i njihove plaće - treba li uopće komentirati nakon afera svako malo? :)

Poruka je uređivana zadnji put pet 8.12.2023 12:54 (60nine).
14 godina
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
sseennoonn kaže...

Ma odvratno ...Gledam video neki dan od jedne cure na instagramu isla je na advent u Zg. od fritula za 6.5€ do onih fancy krafni po 7€  do  ostalih delicija, koje variraju od 8-14€. Prosječnoj obitelji je preostalo da hoda eventualno  po adventu i njuši mirise samo jer  nemre djeci  priuštit jeb**i hotdog i nešto slatko bez da ostavi 20€ 

Ista ta prosječna obitelj se plakala da nema love kad je cijena goriva probila famoznih 8kn u doba Sanadera. Kasnije kad je cijena skočila na 13/14kn po litri su i dalje kupovali istu količinu goriva, jer potrošnja nije padala. Ista ta ekipa se tuče oko stanova kojima cijena varira od €3500, pa do valjda €4500 za neatraktivne lokacije, vraćaju se duple kapare, jer ljudi sami nude više love, itd.... I onda netko kaže da je krafna od €7 skupa Zagrepčanima. Da košta €12 bila bi isto prodana.

6 godina
offline
Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?

Koliko vam je nekima opran mozak kada opravdavate ovakav skok cijena koje plaće ne prate (barem ne plaće od većine)... 

Postajemo novi kinezi, radi za male pare, radi za "gazdu" i ne buni se... Neki na ovom forumu imaju mentalni sklop osobe koja sere čistačici da sa ima super plaću sa obzirom na što radi...

 

Najgore od svega što sam IT i što ustvari imam super plaću - a opet sve ovo mi se gadi... Coca-Cola 4€  - samo zato jer smo EU - a realno od prije par dana kada nismo bili ništa se nije promijenilo (neka me netko ispravi ako je)

 

Stvarno nisam vjernik ali sam negdje pročitao da je sve otišlo u K kada smo boga || solidarnost zamjenili novcem (i sve više se slažem sa time)... Mentalni sklop - ako je meni dobro - BMK za druge

 

 

 

NULL!=NULL
 
9 0 hvala 1
16 godina
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
VladRi kaže...

Koliko vam je nekima opran mozak kada opravdavate ovakav skok cijena koje plaće ne prate (barem ne plaće od većine)... 

Postajemo novi kinezi, radi za male pare, radi za "gazdu" i ne buni se... Neki na ovom forumu imaju mentalni sklop osobe koja sere čistačici da sa ima super plaću sa obzirom na što radi...

 

Najgore od svega što sam IT i što ustvari imam super plaću - a opet sve ovo mi se gadi... Coca-Cola 4€  - samo zato jer smo EU - a realno od prije par dana kada nismo bili ništa se nije promijenilo (neka me netko ispravi ako je)

 

Stvarno nisam vjernik ali sam negdje pročitao da je sve otišlo u K kada smo boga || solidarnost zamjenili novcem (i sve više se slažem sa time)... Mentalni sklop - ako je meni dobro - BMK za druge

 

 

 

Evo, svi čekamo da otvoriš trgovinu, u Konzumu je dvolitrena Cola oko 2€, daj vidi možeš li bar na 1,5€...

6 godina
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
Old Iggy kaže...
VladRi kaže...

Koliko vam je nekima opran mozak kada opravdavate ovakav skok cijena koje plaće ne prate (barem ne plaće od većine)... 

Postajemo novi kinezi, radi za male pare, radi za "gazdu" i ne buni se... Neki na ovom forumu imaju mentalni sklop osobe koja sere čistačici da sa ima super plaću sa obzirom na što radi...

 

Najgore od svega što sam IT i što ustvari imam super plaću - a opet sve ovo mi se gadi... Coca-Cola 4€  - samo zato jer smo EU - a realno od prije par dana kada nismo bili ništa se nije promijenilo (neka me netko ispravi ako je)

 

Stvarno nisam vjernik ali sam negdje pročitao da je sve otišlo u K kada smo boga || solidarnost zamjenili novcem (i sve više se slažem sa time)... Mentalni sklop - ako je meni dobro - BMK za druge

 

 

 

Evo, svi čekamo da otvoriš trgovinu, u Konzumu je dvolitrena Cola oko 2€, daj vidi možeš li bar na 1,5€...

 Da imam mogućnosti - bi! Imam poznanika (prijatelja) koji je dobio 600€ plaće (3.Maj - Rijeka)... tako da - DA, kada bih imao mogućnosti bih.

 

However - Prakticiram politiku: Vote with your wallet - tako da sada više ne idem van pojesti i ne naručujem glovo i ostala sranja nego što više radim sve sam doma... i, da, ok je!

NULL!=NULL
Poruka je uređivana zadnji put pet 8.12.2023 16:05 (VladRi).
7 godina
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
ivan dragi kaže...

Morate shvatit da nekadasnje navike i pravila vise ne postoje. Fritula ce kostat onoliko koliko treba da bi mogli zaposlit nekoga na standu da ih prodaje. Nekad je i keramicar bio 10€ kvadrat, sad nece manje poslove ni za 40€. To je satnica da se smijem premijeru sta radi za 20.000kn. Cudi me zapravo sta itko zeli bit ministat ili premijer za tu smjesnu cifru. Ja to ne bi radio ni za 10.000€.

 Kao da premijer i ostali saborski zastupnici žive od plaće

A što se tiče keramičara, došlo je do toga da će ljudi radije pogledati nekoliko YouTube videa i sami zalijepiti tih par kvadrata pločica jer se eto keramičarima ne ustaje iz kreveta ispod 50 kvadrata posla. Većina ljudi poznaje nekog tko je samouk u rodbini ili prijateljima, pogotovo sad kad su popularne one ogromne pločice od skoro 100x100 cm.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice