Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nCoV: zaključana tema

poruka: 1.795
|
čitano: 222.182
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nCoV: ".
16 godina
neaktivan
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
ludizao kaže...

Eksponencijalni skokovi nisu eksponencijalan rast, majku mu. 

 Nemoj gledati cijeli svijet odjednom, jer zemlje koje uvedu karantenu kvare sliku. Gledaj svaku zemlju posebno i svaka ima u početku eksponencijalan rast.

 

Na logaritamskom grafu to izgleda kao ravna kosa crta

https://aatishb.com/covidtrends/

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
ludizao kaže...
Mitch kaže...
Ja zbilja tebe ne razumijem. 

 

Ni ja tebe ne razumijem. Zato sam te i pitao što je 'što na javnoj bazi'? Isto tako, kako si prebolio virus ako si imao dva negativna testa - po filingu? Uvjerenost ti je sinonim za činjenično stanje? A dobro, da znam s kim pričam. Ako je osoba s kojom živiš bila asimptomatski pozitivna u 1. mjesecu, onda to samo ide u prilog mojoj tezi o linearnom rastu, a ne nikakvom eksponencijalnom. U prvom pa i drugom mjesecu nije bilo nikakve karantene i u Hr se moglo asimptomatski zaraziti na desetke tisuća ljudi, što bi do početka uvođenja mjera u 3. mj. proizvelo lavinu simptomatskih bolesnika, kojih začudo nije bilo. Parabola se već polako dešava pa i u Švedskoj, u kojoj nema nikakve striktne karantene.

 

Eksponencijalni skokovi nisu eksponencijalan rast, majku mu. Zato se i zovu skokovi. Malo u 3 dana imaš skok pa linearan nastavak krivulje. Bokte, pa da je rast kontinuirano eksponencijalan, u UK i USA u kojima cijeli siječanj i veljaču nije bilo nikakvih mjera, imao bi milijune i desetke milijuna evidentirano zaraženih, a nemaš ih. Elem, Švedska pokazuje da je s relativno blagim mjerama bolja od Belgije koja primjenjuje oštrije mjere ili kraće - napadi na Švecku su sumLJivi. Edit: slika

Ne nego se bavim medicinom i testovi u tom trenutku nisu bili ni blizu onima tada. Zivim u SADu. Nije se uopce moglo testirati na virus u SADu kad ga uopce nije ni bilo u toj mjeri da se rekonstruira genom. Takoder ovo je po peti puta retrovirus. Tocno su 2 zaposlenika u bolnici i osoba s kojim zivim bili pozitivni, a ja jedini dobio simptome nakon. Bio sam potpuno zdrav, samo sam imao problema s disanjem od tog dana i temperaturu prvi dan, a kronicno patim od zrakoplovnih bolesti, na srecu ostao sam u samo izolaciji 14 dana. Stigli su iz Milana s lijecnicke konvencije. Pogledaj nogometase u Italiji koji su imali mogucnost privatnog testiranja, kosarkase u NBA itd. Testovi nisu uopce bili tocni niti pravilno izvedeni s brisovima. Na trecem testiranju su bili pozitivni (npr. igraci Lakersa, Dybala...). 

 

Tada nije bio prvi slucaj jos ni blizu nas. Ne isplati mi se komentirat uopce, ocito ti nije jasno kako se statistika izvodi niti testiranje. Linearan nastavak krivulje skokovi itd nema veze s vezom. Prvo moras shvatiti da su podaci kasnili prvo oko tjedan dana, pa sada oko 12h - 48h, drugo da su se kretanje pocelo smanjivati u svakoj zemlji cim se culo o prvom slucaju kao i izvodenje samo izolacije sto je razmaklo te tvoje skokove. Takoder izbaci zemlje kao Koreja, Iran, Kina itd. koje su bile CDC Level 3 zemlje jos od 2. mjeseca. Zato ti kazem da mozes tocno povezati odredene mjere s padom na linearan rast 3 dana poslije. I opet ti ocito nije jasno kako logaritamska skala funkcionira i kako se mijenja eksponencijalni graf kad ga prebacis u log.

 

Logicno je da smo na silaznoj putanji sada, skoro 2 mjeseca od prvog slucaja u HR. Medutim, ono sto Markoticka prica o golu u posljednjoj minuti je potpuna istina i to se dogodilo u NYC, koji je od prvog slucaja do ovog broja prije 2 tjedna dobio priljev Amerikanaca koji su dolazili iz Europe, s virusom kojeg Amerika jos nije vidjela (tip B koji mutirao u C cluster).

Poruka je uređivana zadnji put pon 13.4.2020 19:32 (Mitch).
 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nCoV:
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC

Pa nije bas vrlo brzo. U Americi je do tocke infleksije u linearan rast proslo skoro 30 dana. To je opasno. Medutim, u NYC ima i dalje debila koji idu na posao, pogotovo traderi itd.

Problemi ce biti u mjestima gdje je pristup testiranju nemoguc, npr. ruralni dijelovi Indije, Indonezije, Afrike, bliskog Istoka...Tu bi realno i dalje trebao biljeziti eksponencijalan rast kad bi uopce mogao dobiti tocne brojke. No nekog pretjeranog straha nema, jer je u svim tim zemljama median age ispod 30. Npr u Indiji je 26.8, dakle po normalnoj krivulje ne bi trebalo uopce biti smrtne opasnosti, osim kod dojencadi.


Problemi su sto se ovo ne moze testirati od doma osim ako netko redovito prati SpO2, a nitko ne zeli dizat paniku. Najbolje je razmisljati da svi mogu biti prenosioci, izbjegavati stare ljude i dezinficirati sav agent kontakta s njima, i njih potpuno izolirati. To je jedino rjesenje sve dok ne prihvatimo ovu bolest kao i svaku drugu, a zastitimo najrizicnije.

Poruka je uređivana zadnji put pon 13.4.2020 19:50 (Mitch).
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
Mitch kaže...

Pa nije bas vrlo brzo. U Americi je do tocke infleksije u linearan rast proslo skoro 30 dana. To je opasno. Medutim, u NYC ima i dalje debila koji idu na posao, pogotovo traderi itd.

Problemi ce biti u mjestima gdje je pristup testiranju nemoguc, npr. ruralni dijelovi Indije, Indonezije, Afrike, bliskog Istoka...Tu bi realno i dalje trebao biljeziti eksponencijalan rast kad bi uopce mogao dobiti tocne brojke. No nekog pretjeranog straha nema, jer je u svim tim zemljama median age ispod 30. Npr u Indiji je 26.8, dakle po normalnoj krivulje ne bi trebalo uopce biti smrtne opasnosti, osim kod dojencadi.


Problemi su sto se ovo ne moze testirati od doma osim ako netko redovito prati SpO2, a nitko ne zeli dizat paniku. Najbolje je razmisljati da svi mogu biti prenosioci, izbjegavati stare ljude i dezinficirati sav agent kontakta s njima, i njih potpuno izolirati. To je jedino rjesenje sve dok ne prihvatimo ovu bolest kao i svaku drugu, a zastitimo najrizicnije.

 Mitch, ako nisi pogledao, pogledaj

Meni je trebalo 3 ili 4 puta da ga pogledam, samo da se smirim radi njegovog brutalnog iznosenja stavova.

 

Nakon sto sam ga odgledao nekoliko puta, a svaki put trazeci "rupe" u njegovim izjavama, cak na svoje nezadovoljstvo, moram se sloziti da sve ima smisla sto govori.

With the anonymity of the internet where one can be anything they want, it constantly amazes me how many choose to be assholes.
14 godina
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
ludizao kaže...

 

.... a pričamo o virusu koji je navodno neusporedivo zarazniji i opasniji od gripe? .....

 

Kao što smo već rekli, ovo nije tačno! 

Moj PC  
1 2 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
ludizao kaže...

 

To pritiskanje Švedske je jako, jako, jaako sumnjivo. Iz podataka je vidljivo da na današnji dan Švedska ima 3x manje ukupno zaraženih i 4x manje mrtvih od, recimo, Belgije. Duplo manje novozaraženih i preko 10x manje novoumrlih, ali Belgiji nitko ne sere jer radi manje više što i svi ostali, a rezultati nemaju veze. Sere se Švedskoj zato što nije u toru sa svima drugima, što nekome gadno smeta. Svako malo se pljucne "zabrinutost" o tome koliko je umrlo u Švedskoj, jer kao oni se zaj*bavaju s virusom. Samo ću reć da navijam za Švecku maksimalno. Oni (edit: tipf) su jedini van tora preporuka i jedini mogu poslužiti kao makar nekakva referenca za drugačiji pogled na stvari.

 Razlika je i u tome što švedska nije na putnim tokovima
Tko putuje u Švedsku?
onaj koji treba...
u ovo doma baš i nemaju turista iz vana, jer su skupi, jako skupi (za ostatak europe)
Belgija je centar EU, znači Bruxelles je "glavni" grad EU,
A Frankfurt, Münich, Amsterdam, Paris, London, Zürich su veliki avio hub-ovi i mjesta žarišta

Hrvatska je kao i Švedska u kasnu zimu bez turista i da nije bilo skijanja u Austriji, Švicarskoj i Francuskoj, vjerojatno bi i mi prošli bez zaraze
ali kod nas je isti problem kao u Italiji, ljudi ne žele slušati, nema discipline i zato smo tu di jesmo

if only you knew the power of the dark side
Moj PC  
1 1 hvala 0
15 godina
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
Darky kaže...


Hrvatska je kao i Švedska u kasnu zimu bez turista i da nije bilo skijanja u Austriji, Švicarskoj i Francuskoj, vjerojatno bi i mi prošli bez zaraze
ali kod nas je isti problem kao u Italiji, ljudi ne žele slušati, nema discipline i zato smo tu di jesmo

 

Ima smisla sto tvrdis, no opet, pricekati kraj godine da budemo sigurni u ove tvrdnje.

With the anonymity of the internet where one can be anything they want, it constantly amazes me how many choose to be assholes.
14 godina
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
Darky kaže...
ludizao kaže...

 

 Razlika je i u tome što švedska nije na putnim tokovima
Tko putuje u Švedsku?
onaj koji treba...
u ovo doma baš i nemaju turista iz vana, jer su skupi, jako skupi (za ostatak europe)
Belgija je centar EU, znači Bruxelles je "glavni" grad EU,
A Frankfurt, Münich, Amsterdam, Paris, London, Zürich su veliki avio hub-ovi i mjesta žarišta

Hrvatska je kao i Švedska u kasnu zimu bez turista i da nije bilo skijanja u Austriji, Švicarskoj i Francuskoj, vjerojatno bi i mi prošli bez zaraze
ali kod nas je isti problem kao u Italiji, ljudi ne žele slušati, nema discipline i zato smo tu di jesmo

 Malo istražiti koliki broj Šveda putuje zimi na odmor!!!

 

https://www.cntraveler.com/story/why-one-in-fifty-swedes-travels-to-thailand-every-year

 

https://www.lonelyplanet.com/thorntree/forums/asia-thailand/thailand/re-when-do-swedes-usually-visit-thailand

 

https://www.tourismcambodia.com/news/worldnews/20234/sweden-leads-the-arrivals-race-in-thailand-among-the-nordic-markets.htm 

14 godina
offline
Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nCoV:

COVID je "samo" dvostruko više zarazan od sezonske gripe ali njegovi simptomi su obično neprimjetni ili blagi kod mlađih osoba koje nemaju drugih problema sa zdravljem. S druge strane sezonska gripa je jednako opasna za sve, i mlađe i starije, imali zdravstvene probleme ili ne. Kad smo kod broja umrlih osoba od sezonske gripe, procenat umrilih je aproksimativan COVIDu.

Moj PC  
0 1 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
phoenix2003 kaže...

 Malo istražiti koliki broj Šveda putuje zimi na odmor!!!

 

 malo istražiti koliko točno šveda putuje dnevno, a koliko putnika na dan prođe kroz Frankufurt, Amsterdam, London i Paris

if only you knew the power of the dark side
9 godina
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
Mitch kaže...

zemljama koje (kao i Hrv) imaju iznadprosjecnu negativnu trgovnisku bilancu 

 

koje si ti godine izbjegao? 

 

Već niz godina Hrvatska ostvaruje višak na tekućem i kapitalnom računu. Drugim riječima izvoz je veći od uvoza, a priljev kapitala u Hrvatsku veći od odljeva Ta su se sredstva koristila za otplatu inozemnog duga koji se samo lani smanjio za 1,8 milijardi eura, kao i za jačanje međunarodnih pričuva HNB-a koje su lani porasle za 1,4 milijarde eura

 

Neto inozemni dug pao je na otprilike 18 posto BDP-a, a prije pet godina nadmašivao je 50 posto BDP-a.

 

https://www.hnb.hr/-/guverner-boris-vujcic-u-intervjuu-jutarnjeg-lista

14 godina
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
Darky kaže...
phoenix2003 kaže...

 Malo istražiti koliki broj Šveda putuje zimi na odmor!!!

 

 malo istražiti koliko točno šveda putuje dnevno, a koliko putnika na dan prođe kroz Frankufurt, Amsterdam, London i Paris

Malo istražiti da Švedska nema nikakve zabrane. Avioni sedmicama ne lete! Nebo iznad Evrope je sablasno prazno!

13 godina
neaktivan
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
phoenix2003 kaže...

Malo istražiti da Švedska nema nikakve zabrane. Avioni sedmicama ne lete! Nebo iznad Evrope je sablasno prazno!

 https://www.krisinformation.se/en/hazards-and-risks/disasters-and-incidents/2020/official-information-on-the-new-coronavirus

 

  • National ban on visiting retirement homes
  • Prohibition of public gatherings with more than 50 people
14 godina
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
mzopg kaže...
phoenix2003 kaže...

Malo istražiti da Švedska nema nikakve zabrane. Avioni sedmicama ne lete! Nebo iznad Evrope je sablasno prazno!

 https://www.krisinformation.se/en/hazards-and-risks/disasters-and-incidents/2020/official-information-on-the-new-coronavirus

 

  • National ban on visiting retirement homes
  • Prohibition of public gatherings with more than 50 people

Pa to je upravo ono o čemu ja ovdje pričam! Lakše je izolirati i vršiti nadzor nad izoliranom grupom koja je pod rizikom (npr. 55+ godina, osobe sa zdravstvenim problemima). Da se ne ponavljam vidjeti moje postove u ovoj temi od 30.03., 31.03 i 01.04. (ne šalim se)....

 

 

15 godina
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
digitall kaže...
Mitch kaže...

zemljama koje (kao i Hrv) imaju iznadprosjecnu negativnu trgovnisku bilancu 

 

koje si ti godine izbjegao? 

 

Već niz godina Hrvatska ostvaruje višak na tekućem i kapitalnom računu. Drugim riječima izvoz je veći od uvoza, a priljev kapitala u Hrvatsku veći od odljeva Ta su se sredstva koristila za otplatu inozemnog duga koji se samo lani smanjio za 1,8 milijardi eura, kao i za jačanje međunarodnih pričuva HNB-a koje su lani porasle za 1,4 milijarde eura

 

Neto inozemni dug pao je na otprilike 18 posto BDP-a, a prije pet godina nadmašivao je 50 posto BDP-a.

 

https://www.hnb.hr/-/guverner-boris-vujcic-u-intervjuu-jutarnjeg-lista

 https://wits.worldbank.org/countryprofile/en/hrv

 

Ha....

 

https://wits.worldbank.org/CountryProfile/en/Country/HRV/Year/2018/tradeFlow/EXPIMP

 

 

Jel moguce da nas guverner ne zna brojke o bilanci? https://www.dzs.hr/Hrv_Eng/publication/2019/04-02-01_06_2019.htm

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 13.4.2020 21:45 (Mitch).
14 godina
offline
Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nCoV:

Ljudi, smanjite na "33", bitno je da se ovo izgleda počelo smirivati. Njemačka, Češka i djelomično Italija će se otvoriti. Ostaje nam da učimo iz ovog. Kao što je neko napisao, dobro je da imamo Švedsku za referencu. Ukoliko se COVID vrati kao sezonska bolest, opet ćemo imati Švedsku za referencu jer je tamo većina ljudi stekla ili će do kraja epidemije steći imunitet.

Moj PC  
1 1 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
phoenix2003 kaže...
mzopg kaže...
phoenix2003 kaže...

Malo istražiti da Švedska nema nikakve zabrane. Avioni sedmicama ne lete! Nebo iznad Evrope je sablasno prazno!

 https://www.krisinformation.se/en/hazards-and-risks/disasters-and-incidents/2020/official-information-on-the-new-coronavirus

 

  • National ban on visiting retirement homes
  • Prohibition of public gatherings with more than 50 people

Pa to je upravo ono o čemu ja ovdje pričam! Lakše je izolirati i vršiti nadzor nad izoliranom grupom koja je pod rizikom (npr. 55+ godina, osobe sa zdravstvenim problemima). Da se ne ponavljam vidjeti moje postove u ovoj temi od 30.03., 31.03 i 01.04. (ne šalim se)....

 

 

Ne znam ni sam koji me vrag tjera glumiti Don Quijotea.

 

Napisao si da nemaju nikakve zabrane, citiram "Malo istražiti da Švedska nema nikakve zabrane", a između ostalog imaju zabranu okupljanja više od 50 osoba. Znači nema sporta s publikom, koncerata, a upitno je i kako rade restorani i kafići sa kapacitetom 50+ osoba. Teretane imaju posebne smjernice, a mnoge poput najpopularnijeg lanca su zatvorile.

 

Profesionalni sport je uglavnom suspendiran do daljnjeg ili se odvija bez publike.

 

https://www.thelocal.se/20200331/coronavirus-in-sweden-these-are-the-guidelines-for-sport-and-fitness

https://sverigesradio.se/sida/artikel.aspx?programid=2054&artikel=7429243

https://www.visitstockholm.com/good-to-know/coronavirus/

 

Također su izdali preporuke za zatvaranje svih škola i sveučilišta i prebacivanje na udaljeno školovanje:

"Sweden is also recommending all senior high schools, universities, and municipal adult education to close and introduce distance learning from March 18."

 

Prema tome daleko je to od toga da Švedska nema nikakve zabrane.

14 godina
offline
Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nCoV:

Već smo sve obradili oko Švedske. Švedska definitivno ima drugačiji pristup epidemiji. Ostaje nam da vidimo.....

Moj PC  
0 1 hvala 0
4 godine
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
mzopg kaže...
phoenix2003 kaže...
mzopg kaže...
phoenix2003 kaže...

Također su izdali preporuke za zatvaranje svih škola i sveučilišta i prebacivanje na udaljeno školovanje:

"Sweden is also recommending all senior high schools, universities, and municipal adult education to close and introduce distance learning from March 18."

 

Prema tome daleko je to od toga da Švedska nema nikakve zabrane.

 Jel ti znaš razliku između "preporuke" i "zabrane" ?  Ili ne znaš dobro engleski?

Poruka je uređivana zadnji put pon 13.4.2020 22:02 (NoDe31).
15 godina
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
mzopg kaže...

 

Također su izdali preporuke za zatvaranje svih škola i sveučilišta i prebacivanje na udaljeno školovanje:

"Sweden is also recommending all senior high schools, universities, and municipal adult education to close and introduce distance learning from March 18."

 

Prema tome daleko je to od toga da Švedska nema nikakve zabrane.

 Mislim da bi ipak trebalo razlikovati preporuke od stvarnih mjera.

 

No koliko sam citao djeca do 5 razreda (ukljucujuci i vrtice) normalno pohadjaju nastave.

 

Dakle upravo ono sto profesor Knut je i rekao da bi trebalo dopustiti.

With the anonymity of the internet where one can be anything they want, it constantly amazes me how many choose to be assholes.
13 godina
neaktivan
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
NoDe31 kaže...
mzopg kaže...
phoenix2003 kaže...
mzopg kaže...
phoenix2003 kaže...

Također su izdali preporuke za zatvaranje svih škola i sveučilišta i prebacivanje na udaljeno školovanje:

"Sweden is also recommending all senior high schools, universities, and municipal adult education to close and introduce distance learning from March 18."

 

Prema tome daleko je to od toga da Švedska nema nikakve zabrane.

 Jel ti znaš razliku između "preporuke" i "zabrane" ?  Ili ne znaš dobro engleski?

Nauči čitati s razumijevanjem. Napisao sam PREPORUKA za zatvaranje, a u prvoj rečenici piše što je zabranjeno, ovo je samo dodatak navodima. 

Sve piše i više nego jasno i još sam stavio linkove.

Čovjek napiše da nemaju nikakve zabrane, a ja ispadnem nepismen. 

13 godina
neaktivan
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
syncmaster245b kaže...
mzopg kaže...

 

Također su izdali preporuke za zatvaranje svih škola i sveučilišta i prebacivanje na udaljeno školovanje:

"Sweden is also recommending all senior high schools, universities, and municipal adult education to close and introduce distance learning from March 18."

 

Prema tome daleko je to od toga da Švedska nema nikakve zabrane.

 Mislim da bi ipak trebalo razlikovati preporuke od stvarnih mjera.

 

No koliko sam citao djeca do 5 razreda (ukljucujuci i vrtice) normalno pohadjaju nastave.

 

Dakle upravo ono sto profesor Knut je i rekao da bi trebalo dopustiti.

Tko ne zna razliku?

U prvoj rečenici sam napisao: "Napisao si da nemaju nikakve zabrane, citiram "Malo istražiti da Švedska nema nikakve zabrane", a između ostalog imaju zabranu okupljanja više od 50 osoba.".

 

I onda ti c/p sve osim toga. 

14 godina
offline
Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nCoV:

Hajde, kad si tako pametan, objasni kako onda npr. Srbija (koja ima 100% zabrane danima) ima približno sličan broj novozaraženih osoba koji raste iz dana u dan? Zabraniti samo okupljanja preko 50 osoba u slučaju epidemije je ravno nikakvoj zabrani.

Moj PC  
0 1 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
phoenix2003 kaže...

Hajde, kad si tako pametan, objasni kako onda npr. Srbija (koja ima 100% zabrane danima) ima približno sličan broj novozaraženih osoba koji raste iz dana u dan? Zabraniti samo okupljanja preko 50 osoba u slučaju epidemije je ravno nikakvoj zabrani.

Što ću ti objašnjavati kad ti sve znaš.

 

Rekao si da Švedska nema NIKAKVE ZABRANE, a ja sam ti naveo da ima zabranu i sad prebacuješ na desetu stvar umjesto da priznaš propust u svom navodu.

Ma nebitno, stvarno sam EOD sa ovom temom i forumskim genijalcima. Srećom pa vi ne donosite nikakve bitne odluke po ovom pitanju, a ja imam i pametnijeg posla od besmislenog gubljenja vremena.

 

15 godina
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC

Ima i jos jedan detalj, kojeg mi se cini, svi mi preskacemo.

 

Svi znamo da pocetkom toplijeg vremena, sezonske respiratorne bolesti nestaju.

 

Nazalost vecina nas je to povezala sa vecim temperaturama ( ja ukljucen), no opet taj vrazji profesor Knut je rekao da nije radi pojave toplijih dana, nego zato sto  vise vremena provodimo vani a izgleda da virusi se puno slabije sire vani.

 

Uostalom, prije 15 tak dana smo imali poters u Zg gdje su svi ljudi izletjeli vani i ocekivano je bilo da cemo do danas imati barem nekakav skok u zarazenim u Zg, a eto nemamo ga.

 

Ako je to tocno, izgleda da upravo radimo suprotno nego sto bi trebali.

 

 

With the anonymity of the internet where one can be anything they want, it constantly amazes me how many choose to be assholes.
9 godina
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
Mitch kaže...
digitall kaže...
Mitch kaže...

zemljama koje (kao i Hrv) imaju iznadprosjecnu negativnu trgovnisku bilancu 

 

koje si ti godine izbjegao? 

 

Već niz godina Hrvatska ostvaruje višak na tekućem i kapitalnom računu. Drugim riječima izvoz je veći od uvoza, a priljev kapitala u Hrvatsku veći od odljeva Ta su se sredstva koristila za otplatu inozemnog duga koji se samo lani smanjio za 1,8 milijardi eura, kao i za jačanje međunarodnih pričuva HNB-a koje su lani porasle za 1,4 milijarde eura

 

Neto inozemni dug pao je na otprilike 18 posto BDP-a, a prije pet godina nadmašivao je 50 posto BDP-a.

 

https://www.hnb.hr/-/guverner-boris-vujcic-u-intervjuu-jutarnjeg-lista

 https://wits.worldbank.org/countryprofile/en/hrv

 

Ha....

 

https://wits.worldbank.org/CountryProfile/en/Country/HRV/Year/2018/tradeFlow/EXPIMP

 

 

Jel moguce da nas guverner ne zna brojke o bilanci? https://www.dzs.hr/Hrv_Eng/publication/2019/04-02-01_06_2019.htm

 

ne, nego ocigledno govori o ukupnoj bilanci, ne samo robnoj koju linkas u kojoj nije turizam npr

a ni IT usluge nisu na popisu https://lider.media/aktualno/hrvatska-it-industrija-ostvarila-je-21-milijardu-kuna-prihoda-ali-je-i-dalje-daleko-od-prosjeka-eu-37966

 

nije on bas neki lokalni birtijas pa da izmislja i prica nesto samo da se prica, to bi bilo i kaznjivo da ne postoje dokazi

 

edit

 

i ovaj laze valjda da par godina imamo proračunski suficit..

https://net.hr/danas/hrvatska/hrvatski-ekonomist-odbacio-helikopterski-novac-kao-rjesenje-koronakrize-bez-ove-stvari-mozemo-sanjati-ekonomski-oporavak/

Poruka je uređivana zadnji put pon 13.4.2020 23:17 (digitall).
12 godina
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
syncmaster245b kaže...
Mitch kaže...

 Naravno, istrazivanje 9.4.2020 od University of Cambridge: https://www.sciencedaily.com/releases/2020/04/200409085644.htm

 

Tocnije trenutno se zna o 6 razlicitih tipova virusa, od kojih su 4 najsmrtonosnija i prevladavaju u Wuhanu. Mi smo na srecu dobili manje smrtnosnije oblike kako je virus mutirao na prenosiocima.

 

Upravo zbog toga sto se virus mijenja u hostu je vrlo izgledno da ce lijek biti najsliciji onome za HIV i ostalim retrovirusima, ali vise uspjesniji jer ovaj virus mutira slabije.

 

Ono sto su proslotjedna istrazivanja pokazala vecinom, jest da virus sigurno nije stvoren u laboratoriju jer ne prati nikakav design pattern, 92-96% je slican koronavirusu iz sismisa (koji je najdetaljnije studiran negdje oko 2016.) i ne mora uopce biti da je netko pojeo sismisa itd. Moguce je da je jednostavno zarazeni sismis sletio na neki drugi oblik hrane ili bio u istom prostoru. Dalje je onda mutirao vjerojatno preko pangolina, a ne zmija kako se prije mislilo, i onda na covjeka.

 

Interesantno!

 

No no to samo potvrdjuje tvrdnju profesora Knuta da testiranje na zarazene nema nikakvog smisla, odnosno da bi trebali testirati generalnu populaciju na antitijela, jer kako se navodu u tvom tekstu, COVID 19 je krenuo jos u rujnu 2019.

 

To mi jos daje na sumnji, prema mom laickom misljenju, kako bi trebali testirati  djecu u RH koja su prebolila "gripu"  u sijjecnju ove godine na antitijela na COVID19.

Vec sam bio rekao da mi starije dijete (13 godina) u sijecnju bilo ozbiljno zaleglo na 10 dana. Ako se dobro sjecam, u razredu od njih 21, 3-oje ih je bilo na nastavi u jednom trenutku.

 

Takodjer, ukoliko se ispostavi tocnima ova istrazivanja, odnosno, vise varijacija COVID-a 19, svako cjepivo (koje jos usput budi receno nismo niti nasli) vec ce u startu u najbolju ruku imati 15%-tak uspjesnosti ( ukoliko vec imamo 6 razlicitih mutacija)

 Znas da je meni to palo na pamet,svo troje su u prvom misecu imali gripu 10 dana,fibra 39.9 5-6 dana ..posli je malo pala na 38..napatili se ajme pogotovo najmlađa.7 godina!U vrticu od 20 dice bilo 3-4 u to vrime,bilo bih bas zanimljivo vidit jel imaju antitjela na covid-19

AUDIOFIL
14 godina
offline
Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nCoV:

I mi smo otprilike u istom periodu prebolovali neku "čudnu" gripu. Visoka temperatura, kašalj a mene je dodatno i posebno spucala groznica.

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
volegradele kaže...

 

Takodjer, ukoliko se ispostavi tocnima ova istrazivanja, odnosno, vise varijacija COVID-a 19, svako cjepivo (koje jos usput budi receno nismo niti nasli) vec ce u startu u najbolju ruku imati 15%-tak uspjesnosti ( ukoliko vec imamo 6 razlicitih mutacija)

 Znas da je meni to palo na pamet,svo troje su u prvom misecu imali gripu 10 dana,fibra 39.9 5-6 dana ..posli je malo pala na 38..napatili se ajme pogotovo najmlađa.7 godina!U vrticu od 20 dice bilo 3-4 u to vrime,bilo bih bas zanimljivo vidit jel imaju antitjela na covid-19

 Općenito je ove godine gripa ili što već poharala vrtićku i školsku djecu u Zg ne znam za ostale. Moji su recimo prošli samo sa šmrcanjem bez temperature.

mislim da odrasli nisu nadrapali ove godine.

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 13.4.2020 23:14 (hummer0).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice