Austrijanci izradili prototip nuklearnog sata

poruka: 3
|
čitano: 863
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Austrijanci izradili prototip nuklearnog sata".
6 godina
offline
Austrijanci izradili prototip nuklearnog sata

"... što je određeno stanjem elektrona u atomskoj jezgri." To bi mi bila novost, da elektron nekako zaluta u jezgru. Ili je to bila samo dekoncentracija autora?

 

Dobar cezijski sat ima pogrešku od jedne sekunde na 300 milijuna godina. Koliko još preciznije uopće ima smisla? Pri takvim mjerenjima je već važno da li je sat na stolu ili na podu, zbog minimalne razlike u gravitaciji.

 
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Austrijanci izradili prototip nuklearnog sata
Space Cadet kaže...

..

 

Dobar cezijski sat ima pogrešku od jedne sekunde na 300 milijuna godina. Koliko još preciznije uopće ima smisla? Pri takvim mjerenjima je već važno da li je sat na stolu ili na podu, zbog minimalne razlike u gravitaciji.

 -potrebno je u astronomiji.. npr autostop za početnike po galaxiji i šire...

-kao i u komunikaciji (pri čemu se 'misli' na mrežu-brzinu, moguće brzine prijenosa, gdje je veća brzina direktno povezana s preciznošću mjerenja u čemu je vrijeme jednako važan faktor kao i metar, kilogram itd.. tj osnovne fizičaklne-svemirske jedinice i primjena kad se množi s prefixima ne kilo-mega nego nano-piko-exta i sl. .. tad je važno, za gradnju kuće, pseće-ljudske, mosta-tunela možda nije no neće škoditi itd.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
6 godina
offline
Re: Austrijanci izradili prototip nuklearnog sata
Space Cadet kaže...

"... što je određeno stanjem elektrona u atomskoj jezgri." To bi mi bila novost, da elektron nekako zaluta u jezgru. Ili je to bila samo dekoncentracija autora?

 

Dobar cezijski sat ima pogrešku od jedne sekunde na 300 milijuna godina. Koliko još preciznije uopće ima smisla? Pri takvim mjerenjima je već važno da li je sat na stolu ili na podu, zbog minimalne razlike u gravitaciji.

Koliko znam , TAI je sustav atomskih satova, (450 atomskih satova na 80 instituta diljem svijeta), TAI vrijeme je prosječno vrijeme tih satova.

TAI vrijeme je realizacija TT vremena, koje je teoretsko vrijeme. po njemu se vjerojatno računa preciznost TAI vremena.

Cilj je dakle približiti se TT vremenu , do razine da nema dodavanja ili oduzimanja sekunde u trajanju svemira...

Onda ako to netko postigne , redefinira se sekunda.

Možda sam u krivu, molim ispravak ako sam nešto krivo pročitao, na wikipediji.

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 7.9.2024 16:04 (gpd).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice