Zagađenje od fosilnih goriva ubija i do 10 milijun

poruka: 206
|
čitano: 24.458
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Zagađenje od fosilnih goriva ubija i do 10 milijun".
15 godina
offline
Re: Zagađenje od fosilnih goriva ubija i do 10 mil
southy kaže...
Mandor kaže...

Koji su to obnovljivi izvori koji imaju najvišu proizvodnji obično kad najmanje trebaš?

Solar?
Vjetar?

Geotermalna?

Hidro?

Biomasa?

....?

 

Možeš valjda reći da su kratkoročno nepredvidivi, ali kako možeš reći "OBIČNO JE SUPROTNO"? Zato jer izmišljaš.

Nije toliko ni stvar da su nepredvidljivi nego da ti stručno navedem da "dinamika proizvodnje energije se ne poklapa sa dinamikom potrošnje". Ovo je problem koji postoji otkako se koristi električna energija i ti si sad našao to negirati? Kako još nisi onda dobio Nobelovu nagradu kad si već tako pametan i uvijek u pravu? Dokaži ti meni "da izmišljam" i kad si takav ljubitelj argumenata pokaži mi da se proizvodnja energije poklapa sa potrošnjom i da nema potrebe za "skladištenjem" i da su svi koji su rješavali ta problem gubili vrijeme.

 Gledaj, ne pizdi.

Ti se izrazio riječima "Problem sa obnovljivim izvorima energije je da imaš najvišu proizvodnju obično kad je najmanje trebaš". 

To nije ni blizu onome što si mislio, a pretpostavljam "Neki obnovljivi izvori energije su isprekidani".

 

Ako je oblačno iznad tvoje kuće, možda nije iznad susjedove. Ako puše iznad tvoje kuće, možda ne puše iznad susjedove. Tako da se dio toga izjednači.

Ako misliš na dnevnoj razini, noću se možda manje energije troš i solar ne radi.

Ako misliš na godišnjoj razini, ljeti možda ima manje hidro nego drugih godišnjih doba.

To se kompenzira nuklearnom, plinskom... itd.

 

Ali te kompenzacije postoje i bez obnovljivih izvora. U 5-6 popodne britanci doma pale čajnike i raste potrošnja naglo. 

Postoji problem koji se rješava i postoji limit koliki udio može biti u proizvodnji energije.

 

Ja sam reagirao na tvoju izjavu, da ponovimo: "Problem sa obnovljivim izvorima energije je da imaš najvišu proizvodnju obično kad je najmanje trebaš". Još uvijek tvrdim da to nije istina.

15 godina
offline
Re: Zagađenje od fosilnih goriva ubija i do 10 mil
southy kaže...
Mandor kaže...
southy kaže...
Mandor kaže...

Kao da prozvodnja bilo čega nije prljava. Kao da se nafta ne izlije. Kakve posljedice ima proizvodnja gnojiva kad se skladišti u Beirutu?

Svašta je opasno ako se time ne rukuje pažljivo. Ako je bio izljev u rijeku to ne znači da je proizvodnja neekološka nego da je došlo do nepažnje ili greške ili se nije radilo po pravilima ili pravila nisu postojala i što god. To nije nešto što se događa pri proizvodnji. To je nezgoda ili nesreća. To se može i mora regulirati kao i sva druga proizvodnja. Jedan primjer koji je anegdota jer ga se ne sjećaš bi sad trebao biti argument o čistoći. 

Ako izjednačuješ "prljavost" svih industrija onda naftna industrija i nije tako loša po tebi? Nije baš isto da li ćeš rijeku zatrovati olovom ili će biti nitratima. Prouči malo tehnološki proces proizvodnje baterija temeljenih na litiju pa se vrati sa komentarima.

 

Što se tiče komentara od prije, da, Indija, Filipini i takve zemlje će reciklirati baterije, isto kao što sad već recikliraju mnoge stvari. Prije 2-3 godine sam gledao reportažu iz Indije gdje (da ne bude zabune, duboko u eri LCD tehnologija) recikliraju CRT monitore te izvlače zlato iz tiskanih ploča (matične ploče, kartice, itd...). Indijci sve to uredno recikliraju, samo su im metode takve da će za 2-3 godine se razboljeti od raka jer to rade na način da pale komponente i izvlače metale van na takav način. Zamisli sad kad se počnu reciklirati baterije

 Daj se ti vrati s nekim argumentima, a ne rekla-kazala.

 

Za 2-3 godine će se razboljeti od raka, a gleda si reportažu prije 2-3 godine? Onda je valjda već jasno koliko je to opasno jer su svi oni od prije 2-3 godine u bolnicama.

 

1. Ne izjednačavam prljavost svih industrija.

2. Usporedba prljavosti može biti samo u normalnom procesu industrije, a ne havarije.

3. Ako hoćeš brojati havarije, onda usporedi procjenu rizika i dugoročne empirijske dokaze. DAKLE NEŠTO VIŠE OD "JEDNOM SE NEŠTO IZLILO, NE SJEĆAM SE GDJE".

 

Evo ti članak o tome kako se eksploatira litij, uključujući dio o recikliranju https://www.wired.co.uk/article/lithium-batteries-environment-impact.

Što se tiče rijeke, radi se o Lichu u Tibetu (stvarno se čudim kako to nisam zapamtio) https://tibetnature.net/en/lichu-river-poisoned-case-minyak-lhagang-lithium-mine-protest/

Ako ti treba još dokaza da nije sve toliko čisto kako misliš pogledaj https://www.nsenergybusiness.com/features/lithium-ion-battery-environmental-impact/

Usporedba "prljavosti" osim u "normalnom" procesu je nužna i po pitanju veličine posljedica havarije jer koliko god se pazi uvijek se desi i havarija. Da to nije tako onda bi imali riješen problem el. energije jer bi sve proizvodili u nuklearkama.

 

Ukoliko ti treba prevesti uključi google tranlate jer mi se neda prepričavati, već je dovoljno da sam ti morao pokazati "argumente", google ionako zna sve pa probaj ubuduće i sam.

 

Argument o ručnom recikliranju u Indiji ti je malo primitivan, nisam vidio follow-up na taj dokumentarac, ali pametnom čovjeku je valjda jasno kakve posljedice na organizam ima kontantno udisanje dima paljenja tiskanih pločica i slične elektronike.

 

 I onda jesi li usporedio brojke koliko je štetan litij u odnosu na fosilna goriva uključujući havarije?

 

OK, ali havarije se događaju. Kontekst, usporedbe, zakoni, pravila, postupci itd...

 

Mogu engleski čitati i slovenski, drugo ne.

 

Ne znam s kim se svađaš oko ručnog recikliranja. Koji moj argument? Ja nisam iznosio argumente o ručnom recikliranju nego tvrdio da su tvoje tvrdnje o specifino 2-3 godine dok svi ne dobio rak lažne, izvučene iz guzice. Ne smatram da je normalan proces reciklaže taj prljavi ručni. Samo reagiram na tvoje tvrdnje i to na specifično jednu stvar da svi dobivaju rak u "2-3 godine". Ne volim kad mi netko miješa razum i onda okida na osjećaje. ako si jednu brojku iznio točnu, onda ne može neku drugu izvlačiti iz guzice. To nije argument. I da mi pokažeš da ljudi obolijevaju od raka dok rade "ručnu reciklažu" to ne znači ništa, jer ja ne tvrdim da je to normalno. Ako imaš dokaz da većina ili svi ili što god tam obole od raka u 2-3 godine onda ću ti se ispričati.

 

Na tu temu sad pričaš kako udisanje dima ima jako štetne posljedice u raspravi o članku naslova "Zagađenje od fosilnih goriva ubija i do 10 milijuna ljudi godišnje".  Pazi pričamo valjda o reciklaži litij baterija, a ne o bilo čemu. Ja tvrdim da će se reciklirati, sve više i efikasnije kako će se više i proizvoditi, odnosno dotrajavati. Pusti sad što indijci lupaju po autima, to lupaju i ovako i onako.

 

 

3 godine
online
Re: Zagađenje od fosilnih goriva ubija i do 10 mil
Evo ja sam radio generalku malog brodskog motora (9kw diesel) kod lokalnog povoljnog mehaničara. 1100€ nije baš kikiriki. Svi kažu vrlo povoljno.
Meni je garancija na bateriju 8 god. Sumljam da će vrisnut za 8 god. Smanjit će joj se kapacitet za 25% big deal. Za ono što ženi treba još uvijek je ta baterija sa 75% kapaciteta više nego dovoljna.
16 godina
neaktivan
offline
Re: Zagađenje od fosilnih goriva ubija i do 10 mil
Mandor kaže...

Gledaj, ne pizdi.

Ti se izrazio riječima "Problem sa obnovljivim izvorima energije je da imaš najvišu proizvodnju obično kad je najmanje trebaš". 

To nije ni blizu onome što si mislio, a pretpostavljam "Neki obnovljivi izvori energije su isprekidani".

 

Ako je oblačno iznad tvoje kuće, možda nije iznad susjedove. Ako puše iznad tvoje kuće, možda ne puše iznad susjedove. Tako da se dio toga izjednači.

Ako misliš na dnevnoj razini, noću se možda manje energije troš i solar ne radi.

Ako misliš na godišnjoj razini, ljeti možda ima manje hidro nego drugih godišnjih doba.

To se kompenzira nuklearnom, plinskom... itd.

 

Ali te kompenzacije postoje i bez obnovljivih izvora. U 5-6 popodne britanci doma pale čajnike i raste potrošnja naglo. 

Postoji problem koji se rješava i postoji limit koliki udio može biti u proizvodnji energije.

 

Ja sam reagirao na tvoju izjavu, da ponovimo: "Problem sa obnovljivim izvorima energije je da imaš najvišu proizvodnju obično kad je najmanje trebaš". Još uvijek tvrdim da to nije istina.

Ne pizdim, vjeruj mi, nije mi forum toliko bitan.

 

Tvoj problem je da se uhvatiš svake izjave doslovno. Ono što sam želio reći je da uz to što je proizvodnje energije iz obnovljivih izvora još dosta mala imaš probleme da ne uvelike ne možeš kontrolirati dinamiku njezine proizvodnje pa kad preklopiš potrebe i dobivanje energije iz obnovljivih izvora oni u malom udjelu pokrivaju.

 

Matematika u cijeloj priči je dosta jasna i ne znam što bih ti trebao argumentirati, većina potreba za el. energijom popunjava se iz fosilnih izvora, a od ovih nešto više od 25% iz obnovljivih izvora još se smanjuje kad gledaš potražnju i dostupnost te energije.

The best is yet to come, and wont that be fine You think youve seen the sun, but you aint seen it shine
15 godina
offline
Re: Zagađenje od fosilnih goriva ubija i do 10 mil
Gallu kaže...
Evo ja sam radio generalku malog brodskog motora (9kw diesel) kod lokalnog povoljnog mehaničara. 1100€ nije baš kikiriki. Svi kažu vrlo povoljno.
Meni je garancija na bateriju 8 god. Sumljam da će vrisnut za 8 god. Smanjit će joj se kapacitet za 25% big deal. Za ono što ženi treba još uvijek je ta baterija sa 75% kapaciteta više nego dovoljna.

 Ispočetka neki pune bateriju tipa 80% pa kako godine idu i kapacitet se se smanjuje, tako sotver puni više pa prividno batterija duže traje bez smanjivanja perfomansi. I još duće traje jer ionako nije zdravo puniti na 100%.

15 godina
offline
Re: Zagađenje od fosilnih goriva ubija i do 10 mil
southy kaže...
Mandor kaže...

Gledaj, ne pizdi.

Ti se izrazio riječima "Problem sa obnovljivim izvorima energije je da imaš najvišu proizvodnju obično kad je najmanje trebaš". 

To nije ni blizu onome što si mislio, a pretpostavljam "Neki obnovljivi izvori energije su isprekidani".

 

Ako je oblačno iznad tvoje kuće, možda nije iznad susjedove. Ako puše iznad tvoje kuće, možda ne puše iznad susjedove. Tako da se dio toga izjednači.

Ako misliš na dnevnoj razini, noću se možda manje energije troš i solar ne radi.

Ako misliš na godišnjoj razini, ljeti možda ima manje hidro nego drugih godišnjih doba.

To se kompenzira nuklearnom, plinskom... itd.

 

Ali te kompenzacije postoje i bez obnovljivih izvora. U 5-6 popodne britanci doma pale čajnike i raste potrošnja naglo. 

Postoji problem koji se rješava i postoji limit koliki udio može biti u proizvodnji energije.

 

Ja sam reagirao na tvoju izjavu, da ponovimo: "Problem sa obnovljivim izvorima energije je da imaš najvišu proizvodnju obično kad je najmanje trebaš". Još uvijek tvrdim da to nije istina.

Ne pizdim, vjeruj mi, nije mi forum toliko bitan.

 

Tvoj problem je da se uhvatiš svake izjave doslovno. Ono što sam želio reći je da uz to što je proizvodnje energije iz obnovljivih izvora još dosta mala imaš probleme da ne uvelike ne možeš kontrolirati dinamiku njezine proizvodnje pa kad preklopiš potrebe i dobivanje energije iz obnovljivih izvora oni u malom udjelu pokrivaju.

 

Matematika u cijeloj priči je dosta jasna i ne znam što bih ti trebao argumentirati, većina potreba za el. energijom popunjava se iz fosilnih izvora, a od ovih nešto više od 25% iz obnovljivih izvora još se smanjuje kad gledaš potražnju i dostupnost te energije.

 A dobro, uvijek se ljudi pokolju oko ovakvih tema gdje su jake emocije.

A doslovno shvaćam, okidam na tako neke stvari kad netko iznese brojeve koji očito nisu, iako nema neke veze direktno s temom. Ali matematika i ekonomija i tako to nisu za stilske figure nego brojeve. Trebamo pričati isti jezik ako se pokušavamo razumjeti.

Energija obnovljivih izvora će se još dosta povećavati. U konačnici ja mislim da je to dobro. Mislim da je nuklearna energija neopravdano omražena. Jako me zanima što će biti s fuzijom. Vidjet ćemo.

Mislim da se može reciklirati. I papir i plastika su se samo proizvodili nekad pa sad ih puno recikliramo. Električna vozila skupa ali i cijene su pale i padat će još. To je priroda stvari.

15 godina
offline
Zagađenje od fosilnih goriva ubija i do 10 milijun

ovako zamišljam parking rezerviran za zelena vozila. 

eco_green eco_green
I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
5 2 hvala 0
3 godine
online
Re: Zagađenje od fosilnih goriva ubija i do 10 mil
Ajar kaže...

ovako zamišljam parking rezerviran za zelena vozila. 

Često i bude tako, a onda okrenem broj lokalnog komunalnog društva i dođe veseli pauk pa ga preseli. Čuvam pluća građanima i punim državi proračun :)

Poruka je uređivana zadnji put sri 17.2.2021 8:11 (Gallu).
3 godine
protjeran
offline
Re: Zagađenje od fosilnih goriva ubija i do 10 mil
Čime to? EVom kojeg napajaš iz polu zelenih izvora ili dizlom?
Life is meant to die. Accept your fates.
Poruka je uređivana zadnji put sri 17.2.2021 8:53 (Caustic).
12 godina
offline
Re: Zagađenje od fosilnih goriva ubija i do 10 mil
Gallu kaže...
Evo ja sam radio generalku malog brodskog motora (9kw diesel) kod lokalnog povoljnog mehaničara. 1100€ nije baš kikiriki. Svi kažu vrlo povoljno.
Meni je garancija na bateriju 8 god. Sumljam da će vrisnut za 8 god. Smanjit će joj se kapacitet za 25% big deal. Za ono što ženi treba još uvijek je ta baterija sa 75% kapaciteta više nego dovoljna.

 I za ono za što mojoj ženi treba bilo bi dovoljno 75% kapaciteta i ako ćemo o tome pričati, ja sam odmah rekao kako je EV odličan izbor za gradski auto ako ga imaš gdje puniti. Problem je što meni nije dovoljno ni 200% tog kapaciteta prije degradacije. Ne znam (ako si negdje u temi napisao to sam propustio) o kojem autu govoriš. Ja sam gledao e-UP za ženu ali je ona odlučila da će ostaviti Yaris.

Usporedba generalke brodskog i automobilskog motora nema smisla bez obzira jel ti motor vađen iz broda ili je generalku radio u brodu. Primjera radi, Mercruiser 5.0 je identičan motor Chevroletu 5.0 koji se nalazi u pick-upovima. Set brtvi za prvog košta 6x više nego isti set za drugog a razlika je u položaju dvije rupice koje možeš izbušiti sam. Ako imaš majstora koji to zna, prođeš nešto jeftinije a ako nemaš, jebiga.

12 godina
offline
Re: Zagađenje od fosilnih goriva ubija i do 10 mil
Gallu kaže...
Ajar kaže...

ovako zamišljam parking rezerviran za zelena vozila. 

Često i bude tako, a onda okrenem broj lokalnog komunalnog društva i dođe veseli pauk pa ga preseli. Čuvam pluća građanima i punim državi proračun :)

 Pauk nema apsolutno nikakvu zakonsku osnovu za dignuti taj auto. 

3 godine
online
Re: Zagađenje od fosilnih goriva ubija i do 10 mil
BlueMax kaže...
Gallu kaže...
 Set brtvi za prvog košta 6x više nego isti set za drugog a razlika je u položaju dvije rupice koje možeš izbušiti sam. Ako imaš majstora koji to zna, prođeš nešto jeftinije a ako nemaš, jebiga.

O e-208 se radi. Kupovao sam ženi auto. Automatik. Izbor je bio ili benzinac od 180.000 ili električni od 200.000.

Tako je i meni radio. Nešto po uradi sam principu, nešto spašeno od nepopravljivih motora. Sve u svemu rekli su mi da sam dobro prošao. Sad ne znam jeli bi na auto motoru došlo baš kikiriki...

Poruka je uređivana zadnji put sri 17.2.2021 12:06 (Gallu).
5 godina
offline
Re: Zagađenje od fosilnih goriva ubija i do 10 mil
BMT kaže...

Dobro jutro!

 

To se zna već poodavno i zna se i što se treba napraviti. Napravite malo koristi pa pokrenite harangu protiv onih koji bi silom da se gase nuklearke i protiv onih koji misle da će zamjenom auta na struju postići da živimo zdravije.

 
Što misliš (ne brini, tako se samo kaže), dokle nuklearka može raditi, i što se s njom događa kad se konačno obustavi nuklearna reakcija?

Svi smo čuli da će milijun majmuna koji lupaju o milijun pisaćih strojeva na kraju reproducirati cjelokupna Shakespeareova djela. Sada, zahvaljujući Internetu, znamo da to nije istina. - R. Wilensky
Poruka je uređivana zadnji put čet 18.2.2021 0:06 (Al Crane).
12 godina
offline
Re: Zagađenje od fosilnih goriva ubija i do 10 mil
Gallu kaže...

O e-208 se radi. Kupovao sam ženi auto. Automatik. Izbor je bio ili benzinac od 180.000 ili električni od 200.000.

Tako je i meni radio. Nešto po uradi sam principu, nešto spašeno od nepopravljivih motora. Sve u svemu rekli su mi da sam dobro prošao. Sad ne znam jeli bi na auto motoru došlo baš kikiriki...

 Generalka zvuči kao neki fiksni pojam ali nije. Ponekad se samo reparira motor a nekad treba mijenjati i pumpu, dizne, kablove... Ako ćemo o u Hrvatskoj svetom 1.9tdi motoru onda se to kreće između 3000-10000kn. Samo nije generalka nešto što se uzima zdravo za gotovo jer je na tom motoru najčešće potrebna od 300 - 400 000km a nerijetko ni tada, što znači da sam ja taj auto prodao prije barem 100 - 200 000km. U biti nisam jer ne volim dizelaše pa ih nikad ni ne kupujem (silom prilika vozio jednog par mjeseci). Kod benzinaca je to jeftinije no ni na njima nikad nisam imao potrebu za generalkom.

Rekao bi Vili Beroš, odlično pitanje, drago mi je da ste ovu temu pokrenuli. A kakvi su troškovi kod električnih automobila? Ne znam kod Peugeota ali znam da je kod Tesle servis (ili kako ga oni nazivaju "pregled") na nekih 20 ili 25k km i da sam pregled košta poprilično a ako se što treba mijenjati ili popravljati onda su cifre ubitačne. Da ne govorim kako je najbliži servis u Austriji pa u troškove treba uračunati i to.

Električni motori jesu jednostavniji od ICE ali govoriti kako su to nekvarljivi motori je smiješno. Osim toga, motor je samo jedan dio auta a svi dijelovi su podložni kvarovima.

15 godina
odjavljen
offline
Re: Zagađenje od fosilnih goriva ubija i do 10 mil

Kad si se već dotakao usporedbe generalke - ovlašteni servis u pravilu generalku neće raditi, već nudi tvornički reparirani motor. Tesla radi istu stvar - čitav pogonski sklop se ne rastavlja, već se mijenja u kompletu, bez obzira, ošli svi ležaji motora, probili namotaji ili je probila zaštitna dioda. Najveća razlika je što generalku na ICE-u može odraditi svaki mehaničar, a reparirati Teslin pogonski sklop trenutno ne može nitko osim Tesle jer je sve zaštićeno programski i čak i da nabaviš dijelove iz druge neispravne Tesle, sustav će odbiti raditi sa zamijenjenim dijelovima dok se alatima koje trenutno ima samo Tesla ne ažuriraju postavke.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
5 godina
offline
Zagađenje od fosilnih goriva ubija i do 10 milijun

Vozila na baterije su samo prolazna pomodna stvar koja u biti ništa ne rješava (zapravo otvara i neke nove probleme) osim što se zagađenje seli van vidokruga javnosti i to sasvim fino odgovara krugovima koji žele da se zadrži status quo. Ali pregazit će ih praktično neiscrpni novi izvori energije na bazi obnovljivih i vodika, tipa amonijak i Powerpaste.

Svi smo čuli da će milijun majmuna koji lupaju o milijun pisaćih strojeva na kraju reproducirati cjelokupna Shakespeareova djela. Sada, zahvaljujući Internetu, znamo da to nije istina. - R. Wilensky
Poruka je uređivana zadnji put čet 18.2.2021 12:26 (Al Crane).
 
0 0 hvala 0
3 godine
online
Re: Zagađenje od fosilnih goriva ubija i do 10 mil
BlueMax kaže...
Gallu kaže...

O e-208 se radi. Kupovao sam ženi auto. Automatik. Izbor je bio ili benzinac od 180.000 ili električni od 200.000.

Tako je i meni radio. Nešto po uradi sam principu, nešto spašeno od nepopravljivih motora. Sve u svemu rekli su mi da sam dobro prošao. Sad ne znam jeli bi na auto motoru došlo baš kikiriki...

 Generalka zvuči kao neki fiksni pojam ali nije. Ponekad se samo reparira motor a nekad treba mijenjati i pumpu, dizne, kablove... Ako ćemo o u Hrvatskoj svetom 1.9tdi motoru onda se to kreće između 3000-10000kn. Samo nije generalka nešto što se uzima zdravo za gotovo jer je na tom motoru najčešće potrebna od 300 - 400 000km a nerijetko ni tada, što znači da sam ja taj auto prodao prije barem 100 - 200 000km. U biti nisam jer ne volim dizelaše pa ih nikad ni ne kupujem (silom prilika vozio jednog par mjeseci). Kod benzinaca je to jeftinije no ni na njima nikad nisam imao potrebu za generalkom.

Rekao bi Vili Beroš, odlično pitanje, drago mi je da ste ovu temu pokrenuli. A kakvi su troškovi kod električnih automobila? Ne znam kod Peugeota ali znam da je kod Tesle servis (ili kako ga oni nazivaju "pregled") na nekih 20 ili 25k km i da sam pregled košta poprilično a ako se što treba mijenjati ili popravljati onda su cifre ubitačne. Da ne govorim kako je najbliži servis u Austriji pa u troškove treba uračunati i to.

Električni motori jesu jednostavniji od ICE ali govoriti kako su to nekvarljivi motori je smiješno. Osim toga, motor je samo jedan dio auta a svi dijelovi su podložni kvarovima.

 

S tih 10000kn se dolazi u projiciranu cijenu električnih baterija kroz nekih 10ak godina, mada, isto kako i ti kažeš, sumnjam ba će za moje potrebe tu bateriju ikad trebati mijenjati. 25km dnevno je meni dovoljno. Možeš reći da mi je za tako nešto bilo dovoljno i Citroen Ami Review 2021 | Top Gear, €6000. Za gradske svakodnevne potrebe i više nego dovoljno, ali ja sam htio baš 208 jer kupujem Pežoje. Volim njihovu povijest.

A ne znam ko kupuje Tesle, auto je katastrofalno ružan. Onaj tablet u sredini i nedostatak fizičkih kontrola mora da ga čini ergonomskom katastrofom. A za taj servis su mi u Peugeotu rekli da je znatno jeftiniji od Tesle (živi bili pa vidjeli)....

Poruka je uređivana zadnji put uto 23.2.2021 8:46 (Gallu).
5 godina
offline
Zagađenje od fosilnih goriva ubija i do 10 milijun

ništa

Svi smo čuli da će milijun majmuna koji lupaju o milijun pisaćih strojeva na kraju reproducirati cjelokupna Shakespeareova djela. Sada, zahvaljujući Internetu, znamo da to nije istina. - R. Wilensky
Poruka je uređivana zadnji put čet 18.3.2021 0:31 (Al Crane).
 
0 0 hvala 0
4 godine
protjeran
offline
Re: Zagađenje od fosilnih goriva ubija i do 10 mil
Al Crane kaže...
BMT kaže...

Dobro jutro!

 

To se zna već poodavno i zna se i što se treba napraviti. Napravite malo koristi pa pokrenite harangu protiv onih koji bi silom da se gase nuklearke i protiv onih koji misle da će zamjenom auta na struju postići da živimo zdravije.

 
Što misliš (ne brini, tako se samo kaže), dokle nuklearka može raditi, i što se s njom događa kad se konačno obustavi nuklearna reakcija?

 

As the average age of American reactors approaches 40 years old, experts say there are no technical limits to these units churning out clean and reliable energy for an additional 40 years or longer.

 

To date, 20 reactors, representing more than a fifth of the nation’s fleet, are planning or intending to operate up to 80 years. More are expected to apply in the future as they get closer to the end of their operating licenses.

 

 

Florida Power and Light’s Turkey Point Units 3 and 4 became the first reactors cleared by the NRC to operate for up to 80 years.

 

 

https://www.energy.gov/ne/articles/whats-lifespan-nuclear-reactor-much-longer-you-might-think

 

Sto se dogadja kad prestanu s radom?

 

Planirana dekomisija:

 

https://www.thermofisher.com/blog/identifying-threats/how-are-nuclear-power-plants-safely-shut-down/

 

Nakon toga, povecanje broja nezaposlenih i povecanje poreza:

 

When one of them closes, it can leave enormous holes in the local tax base. The closure in 2014 of the Vermont Yankee plant in Vernon, Vt., led to an overall drop in economic activity to the tune of $100 million.

 

https://www.governing.com/archive/gov-nuclear-plant-closure.html

5 godina
offline
Re: Zagađenje od fosilnih goriva ubija i do 10 mil
Dr. Alien kaže...
Al Crane kaže...
BMT kaže...

Dobro jutro!

 

To se zna već poodavno i zna se i što se treba napraviti. Napravite malo koristi pa pokrenite harangu protiv onih koji bi silom da se gase nuklearke i protiv onih koji misle da će zamjenom auta na struju postići da živimo zdravije.

 
Što misliš (ne brini, tako se samo kaže), dokle nuklearka može raditi, i što se s njom događa kad se konačno obustavi nuklearna reakcija?

 

As the average age of American reactors approaches 40 years old, experts say there are no technical limits to these units churning out clean and reliable energy for an additional 40 years or longer.

 

To date, 20 reactors, representing more than a fifth of the nation’s fleet, are planning or intending to operate up to 80 years. More are expected to apply in the future as they get closer to the end of their operating licenses.

 

 

Florida Power and Light’s Turkey Point Units 3 and 4 became the first reactors cleared by the NRC to operate for up to 80 years.

 

 

https://www.energy.gov/ne/articles/whats-lifespan-nuclear-reactor-much-longer-you-might-think

Bulšit koji prodaje nuklearna industrija toliko je sveobuhvatan i ukorijenjen, da mi je ponekad teško i odabrati točku od koje početi... 

Prvo, nuklearna elektrana je mnogo kompliciraniji sustav od pojednostavljenih šema kakve javnosti voli prezentirat nuklearna industrija (premda u biti radi vrlo jednostavnu stvar - zakuhava vodu da mehanički rad pretvori u el.struju)... i što je sustav kompliciraniji, s vremenom su komponente istrošenije i veće su šanse da nešto pođe u krivo.
https://nucleus.iaea.org/sites/graphiteknowledgebase/wiki/Guide_to_Graphite/General%20Design%20and%20Principles%20of%20the%20Advanced%20Gas-Cooled%20Reactor%20(AGR).aspx
Kao što s vremenom i odgovorne osobe odlaze s radnih funkcija da troše zasluženu mirovinu, a problemi za koje su također zaslužne ostaju.


Za početak, nekoliko činjenica iz stvarnog svijeta vezanih za produženje radnog vijeka koje su kao i obično izostavljene iz slikovnica koje crta nuklearna industrija i njeni lobisti...

Unutrašnjost reaktorskih posuda svake komercijalne nuklearke gotovo non-stop (osim u vrijeme jednomjesečnih godišnjih remonta) izložena je (kojim točno vrijednostima, ovisi o tipu):
- visokim pritiscima (80-160 bara)
- visokim temperaturama (300-600°C) (kod nekih dizajna i višim)
- konstantnim jakim emisijama neutronskoggama-zračenja (koje se naravno ne može isključiti okretanjem sklopke čak niti u vrijeme remonta)
- visokim koncentracijama vodika koji se neprestano stvara i prodire kroz stijenke slabeći svaku leguru u kojoj je zatočen

- sve to vodi do progresivne degradacije materijala od koje je posuda sačinjena, procesa zvanog reactor embrittlement iliti krhkost reaktora, i što je duže reaktor u pogonu, posuda je krhkija (ni okolni beton nije imun na te procese). Još ne postoji poznata legura koja bi takve ekstremne uvjete konstantno trpila duže od 35-40 godina bez eksponencijalno rastućeg rizika od puknuća i masivnog ispuštanja radijacije, i zato je u startu prognozirani vijek nuklearki upravo toliki.

... i u Fukushimi su reaktorske posude zbog krhkosti najvjerojatnije također oštećene potresom samo je to nemoguće ustvrditi zbog još uvijek previsoke radijacije od koje rikavaju i robotske sonde.
The accident progression, including the cause of the accident, the response of the reactor and safety system, recovery actions, and core damage progression leading to a release of radioactive material, were investigated and reported by the Japanese Government [1], TEPCO [2] and international experts [3]. However, the status of the damaged reactor vessel, and damage to the primary containment vessel are still under investigation.
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1738573315301649

... i tek se razmišlja o nekim izdržljivijim materijalima koji bi se koristili u budućnosti.
High-tech metal alloys are widely used in important materials such as the cladding that protects the fuel inside a nuclear reactor. But even the best alloys degrade over time, victims of a reactor's high temperatures, radiation, and hydrogen-rich environment. Now, a team of MIT researchers has found a way of greatly reducing the damaging effects these metals suffer from exposure to hydrogen.
...
Hydrogen, which is released when water molecules from a reactor's coolant break apart, can enter the metal and react with it. This leads to a reduction in the metal's ductility, or its ability to sustain a mechanical load before fracturing. That in turn can lead to premature cracking and failure. In nuclear power plants, the mechanical integrity of that cladding is extremely important.
https://phys.org/news/2016-03-approach-embrittlement-nuclear-reactors.html


Također se s vremenom na moderatorskim grafitnim "ciglama" koje sadrže gorivne šipke povećava i broj pukotina (keyway root cracking) što može dovesti do deformacija unutar cijevi tih cigli, pa onda i blokiranja vađenja ili uranjanja kontrolnih šipki, nekontroliranog porasta temperature, grafitnog zapaljenja, taljenja jezgre... novi Černobil & Fukušima, ukratko.
I NEMA NAČINA DA SE TE CIGLE KAO NITI REAKTORSKA POSUDA POKRPAJU ILI ZAMIJENE.
https://ima.org.uk/6464/cracking-nuclear-graphite/

Poznat je to problem i samim operaterima, naravno... koji se trse da svima dokažu... pardon, uvjere... kako to nije big deal pa treba nastaviti sa business as usual.
Work is also underway to prove that if any fragments of graphite come loose during the ageing process that they would not be a challenge to continued operation.
https://www.edfenergy.com/about/nuclear/graphite-core

Nadajmo se da neće vrijeme pokazati tko je bio u pravu, jer jedini tehnički odgovor nuklearnih operatera je zahtjev državnim regulatornim tijelima da se udupla, pa i utrostruči broj dozvoljenih pukotina , u svrhu produžavanja operativnog roka - bez ikakvih kredibilnih znanstveno utemeljenih garancija da to neće dovesti do najcrnjeg scenarija. A taj bi bio da imamo oko 440 većinom dotrajalih civilnih reaktora lociranih u najgušće naseljenim regijama koji samo što nisu počeli pucati ko kokice. Problem s vojnim nuklearnim instalacijama za sada ću ostaviti po strani, premda niti on nije u nekom drugom filmu.

Inače, pukotine su već detektirane na mnogima od dotrajalih britanskih, kao i sličnih europskih reaktora, pa vi sad vidite je li pametnije zatvorit oči, stisnut zube i držat fige u džepovima, ili okrenut se gargantuanskom zadatku* nuklearne dekomisije...

*zašto je gargantuanski, tj. čudovišno golem i gotovo nesavladiv, objasnit ću kasnije

http://www.onr.org.uk/civil-nuclear-reactors/graphite-core-ageing.htm
https://theferret.scot/torness-nuclear-reactors-cracking-2022/
https://theferret.scot/hunterston-nuclear-reactor-cracks-1000-safety/
https://www.edinburghlive.co.uk/news/edinburgh-news/cracks-found-nuclear-reactor-could-15944122
https://www.dw.com/en/uks-aging-nuclear-reactors-have-reached-threshold-limit/a-43675247
https://www.bbc.com/news/uk-scotland-47485321
https://www.ianfairlie.org/news/why-the-ancient-nuclear-reactors-at-hunterston-b-in-scotland-should-not-be-restarted/
https://www.newcivilengineer.com/latest/cracks-in-scots-reactor-highlight-uks-ageing-nuclear-fleet-11-03-2019/
https://www.counterpunch.org/2020/12/30/inviting-nuclear-disaster/
https://sputniknews.com/analysis/202010201080817890-nuclear-power-will-lead-to-national-suicide-argues-award-winning-investigative-journalist/



Svi smo čuli da će milijun majmuna koji lupaju o milijun pisaćih strojeva na kraju reproducirati cjelokupna Shakespeareova djela. Sada, zahvaljujući Internetu, znamo da to nije istina. - R. Wilensky
Poruka je uređivana zadnji put pon 22.3.2021 23:35 (Al Crane).
5 godina
offline
Re: Zagađenje od fosilnih goriva ubija i do 10 mil
Dr. Alien kaže...
Al Crane kaže...
BMT kaže...

Dobro jutro!

 

To se zna već poodavno i zna se i što se treba napraviti. Napravite malo koristi pa pokrenite harangu protiv onih koji bi silom da se gase nuklearke i protiv onih koji misle da će zamjenom auta na struju postići da živimo zdravije.

 
Što misliš (ne brini, tako se samo kaže), dokle nuklearka može raditi, i što se s njom događa kad se konačno obustavi nuklearna reakcija?

 

...

 

Sto se dogadja kad prestanu s radom?

 

Planirana dekomisija:

 

https://www.thermofisher.com/blog/identifying-threats/how-are-nuclear-power-plants-safely-shut-down/

 

Nakon toga, povecanje broja nezaposlenih i povecanje poreza:

 

When one of them closes, it can leave enormous holes in the local tax base. The closure in 2014 of the Vermont Yankee plant in Vernon, Vt., led to an overall drop in economic activity to the tune of $100 million.

 

https://www.governing.com/archive/gov-nuclear-plant-closure.html

 
Vermont Yankee plant? Planirana dekomisija?
Nuklearna energetika je neodrživa bez državnih subvencija.
(bila, još prije 10 godina) (ma i pred 70, samo supersilama je trebalo nuklearno naoružanje koliko košta da košta)


Mda, samo nek radi dok ne prdne iz goreopisanih razloga - to bi bilo jako ekonomski isplativo svima, mam' bi se zaposlila masa likvidatora i radiologa... ili barem do kraja mandata lokalnih populističkih političara koji obećavaše med i mlijeko... a gle čuda, svako malo politička natezanja i kontaminacije radionuklidima
A možda ti je poznato i da je sektor obnovljivih sad najprofitabilnija i najperspektivnija industrija?

No dobro, VYP je zatvorena 2014., pa da pogledamo malo kako napreduje dekomisija nakon 7 godina... izgleda da su zrušili dva rashladna tornja, ali još uvijek vijećaju kam buju s 42 miliona kirija visokoradioaktivnog otpada koji se kao i obično "privremeno" čuva u bazenima in situ jer nitko s tri ćuka u glavi ne želi biti toliki idiot da prihvati makar i nisko/srednjeradioaktivni.


Inače, ovo je štrumfastični plan jedne od nuklearnih velesila na vrhuncu moći za rješavanje tek njenih 17 najstarijih i najopasnijih nuklearnih postrojenja:

4. Latest estimate

The 2019 forecast is that future clean-up across the UK will cost around £124 billion spread across the next 120 years or so, a slight increase on the previous year’s estimate.

However, forecasts for work that will be carried over the next century are inevitably uncertain: the future is impossible to predict.It will be a number of years, for example, before many site programmes resolve exactly how the work will be delivered and identify suitable technologies.

In recognition of this uncertainty, the NDA publishes a range of estimates that could potentially be realistic. Based on the best data now available, different assumptions could produce figures somewhere between between £99 billion and £232 billion.

In fact, even these estimates will be subject to variation depending on emerging technological developments, as well as political changes and global economics.

When publishing its accounts, the NDA is however required to provide a single figure. In line with other public bodies that fund activities over many decades, the provision must be discounted to a ‘today’ value using rates laid down by HM Treasury and linked to government borrowing costs (adjusted for inflation).

This results in a discounted provision of £131 billion.

https://www.gov.uk/government/publications/nuclear-provision-explaining-the-cost-of-cleaning-up-britains-nuclear-legacy/nuclear-provision-explaining-the-cost-of-cleaning-up-britains-nuclear-legacy


Dakle nemaju blage veze s kojom tehnologijom, kolikim sredstvima i odakle, a ja bih dodao da je i veliko pitanje hoće li britanska valuta i sama Velika Britanija uopće postojati za 120 godina, u svjetlu geopolitičko-ekonomskih i klimatskih previranja...


... toliko o tim štrumfastično razrađenim planovima ultrasofisticirane nuklearne industrije koja proizvodi najotrovniju i najtrajniju supstancu s kojom se ljudski rod i život na Zemlji ikad susreo. 




Svi smo čuli da će milijun majmuna koji lupaju o milijun pisaćih strojeva na kraju reproducirati cjelokupna Shakespeareova djela. Sada, zahvaljujući Internetu, znamo da to nije istina. - R. Wilensky
4 godine
protjeran
offline
Zagađenje od fosilnih goriva ubija i do 10 milijun

Tzv. "bullshit" koji navodno prodaje nuklearna industrija je sa sluzbenih United States Department of Energy stranica.

 

Sve ostalo navedeno vrijedi i za sve ostale izvore energije, a posebno za OIE...

 

Jos malo o temi:

 

 
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Zagađenje od fosilnih goriva ubija i do 10 mil
Dr. Alien kaže...

Tzv. "bullshit" koji navodno prodaje nuklearna industrija je sa sluzbenih United States Department of Energy stranica.

 

Sve ostalo navedeno vrijedi i za sve ostale izvore energije, a posebno za OIE...

 

Jos malo o temi:

 

 
Department of Energy - jel onih United States koje proizvode nuklearno oružje? A mislim, ne može se posumnjati  da je DOE možda malkice politički dirigiran i pristran odjel u službi američke vlade i dugoročne političke strategije...


Što sam napisao da nije točno, da je znanstveno nepotvrđeno? U EU ne zatvaraju 4 desetljeća stare nuklearke zbog otkrivenih pukotina na grafitnim ciglama i reaktorskim posudama? Nije točno da ekstremni uvjeti s vremenom opasno degradiraju strukturu materijala? Misliš da neki (nečiji) ekonomski interesi to administrativnim potezima mogu zaustaviti?

Oh, čekaj, DOE, ta tvoja objektivna znanstvena referenca... 

The Energy Department has apparently proposed lowering the status of certain radioactive waste produced at the country's nuclear weapons labs, stoking alarm among environmentalists, nuclear watchdogs and Democratic lawmakers.
...
The federal government has struggled for decades to find a long-term solution for disposing of nuclear waste. The new proposal would essentially allow the waste to stay in the ground at several locations around the country.
The Energy Department says the move would save as much as $40 billion. Cleanup at the most contaminated site in the U.S., the Hanford Nuclear Reservation in Washington, has been underway since the 1980s and seen its costs balloon to $2 billion each year. Other sites include the Idaho National Laboratory and the Savannah River Plant in South Carolina.
Lawmakers and local watchdogs, however, contend that the proposal simply reduces current standards rather than putting forward a viable – and environmentally sound – long-term solution for radioactive waste. The proposal is the latest move by the Trump administration to loosen environmental protections, from air pollution standards to clean water regulations.
No one disputes the difficulty of retrieving and treating high-level waste from Hanford's aging storage tanks... however, lowering the bar for level of protection of future generations and the environment by changing the definition of what has always been considered high-level waste requiring permanent disposal is a significant change.

 https://www.usnews.com/news/politics/articles/2018-12-11/environmentalists-alarmed-over-trumps-plan-to-reclassify-nuclear-waste
- dakle, američki DOE na čiji kredibilitet se pozivaš htio je potezom pera preklasificirati visokoradioaktivni otpad u srednje, kako bi država (tj. nuklearna industrija pod patronatom) uštedjela 40 milijardi USD koje ovako mora potrošiti na premještanje istoga jer su kontejneri dotrajali i počinju puštati.
Inače, Amerika ima blizu 100 000 metričkih tona visokoradioaktivnog otpada. Koje bi taj DOE htio ostaviti da prodiru u tlo i vodu. Zbog puno para koje bi si netko strpao u džep. Da može ić na skijanje i ševit maloljetnice. Jako humano.


 
Onda, dekomisija (je li ti uopće jasno da to nije isto što i gašenje, jer ostaje masa radioaktivnih materijala koje se mora izolirati od okoliša?) nije astronomski skup, tehnološki nedovoljno razrađen i desetljećima dug posao??

evo još malo svijetlih primjera kad te onaj s Vermont Yankee NPP mimoišao:
...

In France, decommissioning of Brennilis Nuclear Power Plant, a fairly small 70 MW power plant, already cost €480 million (20x the estimate costs) and is still pending after 20 years. Despite the huge investments in securing the dismantlement, radioactive elements such as plutonium, caesium-137 and cobalt-60 leaked out into the surrounding lake.

In the UK, decommissioning of the Windscale Advanced gas cooled reactor (WAGR), a 32 MW prototype power plant, cost €117 million.
A 2013 estimate by the United Kingdom's Nuclear Decommissioning Authority predicted costs of at least £100 billion to decommission the 19 existing United Kingdom nuclear sites.

In Germany, decommissioning of Niederaichbach nuclear power plant, a 100 MW power plant, amounted to more than €143 million.

...
As of 2016, 150 nuclear reactors were shut-off, in several early and intermediate stages (cold shut-down, defueling, SAFSTOR, internal demolition), but only 17 have been taken to fully "greenfield status"Some of these sites still host spent nuclear fuel in the form of dry casks embedded in concrete filled steel drums.
https://en.wikipedia.org/wiki/Nuclear_decommissioning

 

Što "vrijedi posebno za obnovljive"? Što to ima otrovnije od radioizotopa, gore od rudarenja urana i od prerade i (ne)zbrinjavanja nuklearnog goriva? Zagađenja od proizvodnje vjetroturbina i solarnih elektrana uspoređuješ s čitavim ciklusom nuklearne industrije?? Na temelju čega?
Jesi čuo za slučaj Litvinenko?



Michael Shellenberger? A jesi pravog "nuklearnog stručnjaka" našao LoL!

Credentials

  • - Master's Degree in Anthropology from University of California, Santa Cruz.
  • - Graduated from the Peace and Global Studies (PAGS) program at Earlham College in 1993.

...
Shellenberger advocates for nuclear power, while he has questioned whether we may be “destroying the environment” by switching to the renewable energy sources like wind and solar power.
https://www.desmogblog.com/michael-shellenberger

Michael Shellenberger wrote an op-ed in News Corp’s the Australian newspaper saying: ‘On behalf of environmentalists everywhere, I would like to formally apologise for the climate scare we created over the past 30 years.’
https://www.theguardian.com/environment/2020/jul/04/the-environmentalists-apology-how-michael-shellenberger-unsettled-some-of-his-prominent-supporters



A bi li ti izašao na autoput sa 40-50 godina starom izraubanom mašinom?

Svi smo čuli da će milijun majmuna koji lupaju o milijun pisaćih strojeva na kraju reproducirati cjelokupna Shakespeareova djela. Sada, zahvaljujući Internetu, znamo da to nije istina. - R. Wilensky
Poruka je uređivana zadnji put sri 24.3.2021 9:46 (Al Crane).
4 godine
protjeran
offline
Re: Zagađenje od fosilnih goriva ubija i do 10 mil
Al Crane kaže...
Dr. Alien kaže...

Tzv. "bullshit" koji navodno prodaje nuklearna industrija je sa sluzbenih United States Department of Energy stranica.

 

Sve ostalo navedeno vrijedi i za sve ostale izvore energije, a posebno za OIE...

 

Jos malo o temi:

 

 
Department of Energy - jel onih United States koje proizvode nuklearno oružje? A mislim, ne može se posumnjati  da je DOE možda malkice politički dirigiran i pristran odjel u službi američke vlade i dugoročne političke strategije...


Što sam napisao da nije točno, da je znanstveno nepotvrđeno? U EU ne zatvaraju 4 desetljeća stare nuklearke zbog otkrivenih pukotina na grafitnim ciglama i reaktorskim posudama? Nije točno da ekstremni uvjeti s vremenom opasno degradiraju strukturu materijala? Misliš da neki (nečiji) ekonomski interesi to administrativnim potezima mogu zaustaviti?

Oh, čekaj, DOE, ta tvoja objektivna znanstvena referenca... 

The Energy Department has apparently proposed lowering the status of certain radioactive waste produced at the country's nuclear weapons labs, stoking alarm among environmentalists, nuclear watchdogs and Democratic lawmakers.
...
The federal government has struggled for decades to find a long-term solution for disposing of nuclear waste. The new proposal would essentially allow the waste to stay in the ground at several locations around the country.
The Energy Department says the move would save as much as $40 billion. Cleanup at the most contaminated site in the U.S., the Hanford Nuclear Reservation in Washington, has been underway since the 1980s and seen its costs balloon to $2 billion each year. Other sites include the Idaho National Laboratory and the Savannah River Plant in South Carolina.
Lawmakers and local watchdogs, however, contend that the proposal simply reduces current standards rather than putting forward a viable – and environmentally sound – long-term solution for radioactive waste. The proposal is the latest move by the Trump administration to loosen environmental protections, from air pollution standards to clean water regulations.
No one disputes the difficulty of retrieving and treating high-level waste from Hanford's aging storage tanks... however, lowering the bar for level of protection of future generations and the environment by changing the definition of what has always been considered high-level waste requiring permanent disposal is a significant change.

 https://www.usnews.com/news/politics/articles/2018-12-11/environmentalists-alarmed-over-trumps-plan-to-reclassify-nuclear-waste
- dakle, američki DOE na čiji kredibilitet se pozivaš htio je potezom pera preklasificirati visokoradioaktivni otpad u srednje, kako bi država (tj. nuklearna industrija pod patronatom) uštedjela 40 milijardi USD koje ovako mora potrošiti na premještanje istoga jer su kontejneri dotrajali i počinju puštati.
Inače, Amerika ima blizu 100 000 metričkih tona visokoradioaktivnog otpada. Koje bi taj DOE htio ostaviti da prodiru u tlo i vodu. Zbog puno para koje bi si netko strpao u džep. Da može ić na skijanje i ševit maloljetnice. Jako humano.


 
Onda, dekomisija (je li ti uopće jasno da to nije isto što i gašenje, jer ostaje masa radioaktivnih materijala koje se mora izolirati od okoliša?) nije astronomski skup, tehnološki nedovoljno razrađen i desetljećima dug posao??

evo još malo svijetlih primjera kad te onaj s Vermont Yankee NPP mimoišao:
...

In France, decommissioning of Brennilis Nuclear Power Plant, a fairly small 70 MW power plant, already cost €480 million (20x the estimate costs) and is still pending after 20 years. Despite the huge investments in securing the dismantlement, radioactive elements such as plutonium, caesium-137 and cobalt-60 leaked out into the surrounding lake.

In the UK, decommissioning of the Windscale Advanced gas cooled reactor (WAGR), a 32 MW prototype power plant, cost €117 million.
A 2013 estimate by the United Kingdom's Nuclear Decommissioning Authority predicted costs of at least £100 billion to decommission the 19 existing United Kingdom nuclear sites.

In Germany, decommissioning of Niederaichbach nuclear power plant, a 100 MW power plant, amounted to more than €143 million.

...
As of 2016, 150 nuclear reactors were shut-off, in several early and intermediate stages (cold shut-down, defueling, SAFSTOR, internal demolition), but only 17 have been taken to fully "greenfield status"Some of these sites still host spent nuclear fuel in the form of dry casks embedded in concrete filled steel drums.
https://en.wikipedia.org/wiki/Nuclear_decommissioning

 

Što "vrijedi posebno za obnovljive"? Što to ima otrovnije od radioizotopa, gore od rudarenja urana i od prerade i (ne)zbrinjavanja nuklearnog goriva? Zagađenja od proizvodnje vjetroturbina i solarnih elektrana uspoređuješ s čitavim ciklusom nuklearne industrije?? Na temelju čega?
Jesi čuo za slučaj Litvinenko?



Michael Shellenberger? A jesi pravog "nuklearnog stručnjaka" našao LoL!

Credentials

  • - Master's Degree in Anthropology from University of California, Santa Cruz.
  • - Graduated from the Peace and Global Studies (PAGS) program at Earlham College in 1993.

...
Shellenberger advocates for nuclear power, while he has questioned whether we may be “destroying the environment” by switching to the renewable energy sources like wind and solar power.
https://www.desmogblog.com/michael-shellenberger

Michael Shellenberger wrote an op-ed in News Corp’s the Australian newspaper saying: ‘On behalf of environmentalists everywhere, I would like to formally apologise for the climate scare we created over the past 30 years.’
https://www.theguardian.com/environment/2020/jul/04/the-environmentalists-apology-how-michael-shellenberger-unsettled-some-of-his-prominent-supporters



A bi li ti izašao na autoput sa 40-50 godina starom izraubanom mašinom?

 

Svasta si nadrobio...

 

Naravno da se i po pitanju NE moze bolje, u vidu torijskih nuklearki.

 

Proizvodnja FNE i VE takodjer nije zelena:

 

https://www.lowtechmagazine.com/2008/03/the-ugly-side-o.html

 

I dok se dio FNE ipak moze reciklirati (vijek trajanja je oko 25 godina), zanimljiv je postupak rjesavanja starih VE:

 

https://abload.de/img/2000x-1ddjgq.jpg

 

https://www.bloomberg.com/news/features/2020-02-05/wind-turbine-blades-can-t-be-recycled-so-they-re-piling-up-in-landfills

 

Biti ce da je zakopavanje stakloplastike vrlo ekoloski.

 

Za kraj, umjesto da poslusas i pokusas demantirati to sto Shellenberger govori, ti ga u nedostatku argumenata napadas ad hominemom, a ova usporedba s autoputom je totalno promasena.

3 godine
online
Re: Zagađenje od fosilnih goriva ubija i do 10 mil
Dr. Alien kaže...
Al Crane kaže...
Dr. Alien kaže...

Tzv. "bullshit" koji navodno prodaje nuklearna industrija je sa sluzbenih United States Department of Energy stranica.

 

Sve ostalo navedeno vrijedi i za sve ostale izvore energije, a posebno za OIE...

 

Jos malo o temi:

 

 
Department of Energy - jel onih United States koje proizvode nuklearno oružje? A mislim, ne može se posumnjati  da je DOE možda malkice politički dirigiran i pristran odjel u službi američke vlade i dugoročne političke strategije...


Što sam napisao da nije točno, da je znanstveno nepotvrđeno? U EU ne zatvaraju 4 desetljeća stare nuklearke zbog otkrivenih pukotina na grafitnim ciglama i reaktorskim posudama? Nije točno da ekstremni uvjeti s vremenom opasno degradiraju strukturu materijala? Misliš da neki (nečiji) ekonomski interesi to administrativnim potezima mogu zaustaviti?

Oh, čekaj, DOE, ta tvoja objektivna znanstvena referenca... 

The Energy Department has apparently proposed lowering the status of certain radioactive waste produced at the country's nuclear weapons labs, stoking alarm among environmentalists, nuclear watchdogs and Democratic lawmakers.
...
The federal government has struggled for decades to find a long-term solution for disposing of nuclear waste. The new proposal would essentially allow the waste to stay in the ground at several locations around the country.
The Energy Department says the move would save as much as $40 billion. Cleanup at the most contaminated site in the U.S., the Hanford Nuclear Reservation in Washington, has been underway since the 1980s and seen its costs balloon to $2 billion each year. Other sites include the Idaho National Laboratory and the Savannah River Plant in South Carolina.
Lawmakers and local watchdogs, however, contend that the proposal simply reduces current standards rather than putting forward a viable – and environmentally sound – long-term solution for radioactive waste. The proposal is the latest move by the Trump administration to loosen environmental protections, from air pollution standards to clean water regulations.
No one disputes the difficulty of retrieving and treating high-level waste from Hanford's aging storage tanks... however, lowering the bar for level of protection of future generations and the environment by changing the definition of what has always been considered high-level waste requiring permanent disposal is a significant change.

 https://www.usnews.com/news/politics/articles/2018-12-11/environmentalists-alarmed-over-trumps-plan-to-reclassify-nuclear-waste
- dakle, američki DOE na čiji kredibilitet se pozivaš htio je potezom pera preklasificirati visokoradioaktivni otpad u srednje, kako bi država (tj. nuklearna industrija pod patronatom) uštedjela 40 milijardi USD koje ovako mora potrošiti na premještanje istoga jer su kontejneri dotrajali i počinju puštati.
Inače, Amerika ima blizu 100 000 metričkih tona visokoradioaktivnog otpada. Koje bi taj DOE htio ostaviti da prodiru u tlo i vodu. Zbog puno para koje bi si netko strpao u džep. Da može ić na skijanje i ševit maloljetnice. Jako humano.


 
Onda, dekomisija (je li ti uopće jasno da to nije isto što i gašenje, jer ostaje masa radioaktivnih materijala koje se mora izolirati od okoliša?) nije astronomski skup, tehnološki nedovoljno razrađen i desetljećima dug posao??

evo još malo svijetlih primjera kad te onaj s Vermont Yankee NPP mimoišao:
...

In France, decommissioning of Brennilis Nuclear Power Plant, a fairly small 70 MW power plant, already cost €480 million (20x the estimate costs) and is still pending after 20 years. Despite the huge investments in securing the dismantlement, radioactive elements such as plutonium, caesium-137 and cobalt-60 leaked out into the surrounding lake.

In the UK, decommissioning of the Windscale Advanced gas cooled reactor (WAGR), a 32 MW prototype power plant, cost €117 million.
A 2013 estimate by the United Kingdom's Nuclear Decommissioning Authority predicted costs of at least £100 billion to decommission the 19 existing United Kingdom nuclear sites.

In Germany, decommissioning of Niederaichbach nuclear power plant, a 100 MW power plant, amounted to more than €143 million.

...
As of 2016, 150 nuclear reactors were shut-off, in several early and intermediate stages (cold shut-down, defueling, SAFSTOR, internal demolition), but only 17 have been taken to fully "greenfield status"Some of these sites still host spent nuclear fuel in the form of dry casks embedded in concrete filled steel drums.
https://en.wikipedia.org/wiki/Nuclear_decommissioning

 

Što "vrijedi posebno za obnovljive"? Što to ima otrovnije od radioizotopa, gore od rudarenja urana i od prerade i (ne)zbrinjavanja nuklearnog goriva? Zagađenja od proizvodnje vjetroturbina i solarnih elektrana uspoređuješ s čitavim ciklusom nuklearne industrije?? Na temelju čega?
Jesi čuo za slučaj Litvinenko?



Michael Shellenberger? A jesi pravog "nuklearnog stručnjaka" našao LoL!

Credentials

  • - Master's Degree in Anthropology from University of California, Santa Cruz.
  • - Graduated from the Peace and Global Studies (PAGS) program at Earlham College in 1993.

...
Shellenberger advocates for nuclear power, while he has questioned whether we may be “destroying the environment” by switching to the renewable energy sources like wind and solar power.
https://www.desmogblog.com/michael-shellenberger

Michael Shellenberger wrote an op-ed in News Corp’s the Australian newspaper saying: ‘On behalf of environmentalists everywhere, I would like to formally apologise for the climate scare we created over the past 30 years.’
https://www.theguardian.com/environment/2020/jul/04/the-environmentalists-apology-how-michael-shellenberger-unsettled-some-of-his-prominent-supporters



A bi li ti izašao na autoput sa 40-50 godina starom izraubanom mašinom?

 

Svasta si nadrobio...

 

Naravno da se i po pitanju NE moze bolje, u vidu torijskih nuklearki.

 

Proizvodnja FNE i VE takodjer nije zelena:

 

https://www.lowtechmagazine.com/2008/03/the-ugly-side-o.html

 

I dok se dio FNE ipak moze reciklirati (vijek trajanja je oko 25 godina), zanimljiv je postupak rjesavanja starih VE:

 

https://abload.de/img/2000x-1ddjgq.jpg

 

https://www.bloomberg.com/news/features/2020-02-05/wind-turbine-blades-can-t-be-recycled-so-they-re-piling-up-in-landfills

 

Biti ce da je zakopavanje stakloplastike vrlo ekoloski.

 

Za kraj, umjesto da poslusas i pokusas demantirati to sto Shellenberger govori, ti ga u nedostatku argumenata napadas ad hominemom, a ova usporedba s autoputom je totalno promasena.

 

Torijski reaktori se razvijaju već nekih 60ak godina i nikako da dođu u komercijalnu upotrebu. Da su financijski isplativi već bi ih naveliko radili iako i kod njih postoji problem nuklearnog otpada i opet problem dekomisije koji se uglavnom prešućuje.

Stakloplastika, čak i ako se zakopa ne predstavlja problem, inertna je. Za razliku od nuklearnog otpada i radioaktivne konstrukcije reaktora i okolnog zemljišta koje potencijalno samo čeka da postane ekološka katastrofa. Da ne kažem i što napraviti s miliunima kubnih metara zemlje i materijala koji se pojave kod nuklearnih katastrofa.

Inače postoje načini oporabe stakloplastike. Za sada se ne upotrebljavaju baš masovno jer stakloplastika predstavlja samo malu kapljicu u moru ostalih problema kojima mučimo planet. I da - ne postoji 100% čisti način proizvodnje energije. Postoji samo manje loš.

Poruka je uređivana zadnji put ned 4.4.2021 21:10 (Gallu).
5 godina
offline
Zagađenje od fosilnih goriva ubija i do 10 milijun

Najbolji pokazatelj kako netko nema pojma o problematici vezanoj uz nuklearnu energiju mi je taj da počne papagajski ponavljati kako su reaktori na torij nešto novo i revolucionarno :D
Da ne spominjemo pozivanje na nuklearne "stručnjake" koji fizike vidjeli nisu i "zelene" koji se dodvoravaju političkom establišmentu.

A bogami između stakloplastike i radionuklida u tlu nitko makar i poluinteligentan ne bi se niti malo dvoumio.

LoL!! "Usporedba s autoputom"!?! Ajme majko, našao sam raspravljati s likom koji ne može ispravno procesuirati niti predugačku rečenicu, a pravi se da razumije probleme s nuklearnim elektranama. 

Svi smo čuli da će milijun majmuna koji lupaju o milijun pisaćih strojeva na kraju reproducirati cjelokupna Shakespeareova djela. Sada, zahvaljujući Internetu, znamo da to nije istina. - R. Wilensky
Poruka je uređivana zadnji put pet 28.5.2021 7:42 (Al Crane).
 
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice