Kina razmatra izgradnju svemirske postaje duge nek

poruka: 19
|
čitano: 4.365
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Kina razmatra izgradnju svemirske postaje duge nek".
10 godina
suspendiran
offline
Kina razmatra izgradnju svemirske postaje duge nek

koja je poanta da se na toliko rizičnim i neispitanim djelatnostima ne surađuje zajedno s drugim silama (dakle Amerika i Rusija) nego se ide od nule raditi sve?? Ne mogu shvatiti taj mindset, ovdje nije u pitanju prava korisnost projekta nego onaj klasični "vidi nas frajeri smo, imamo lijepi auto i veliki penis"

 

 

 

 

Moj PC  
3 3 hvala 0
14 godina
offline
Kina razmatra izgradnju svemirske postaje duge nek

Elon im tu može pomoći, ima rakete koje se mogu više puta koristiti, što im može jako puno smanjiti troškove. Samo je pitanje politike želi li Elon i žele li kinezi takvu suradnju.

dolazim odmah - Godot
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Kina razmatra izgradnju svemirske postaje duge
ZovemseZoranidolazimizRijeke kaže...

koja je poanta da se na toliko rizičnim i neispitanim djelatnostima ne surađuje zajedno s drugim silama (dakle Amerika i Rusija) nego se ide od nule raditi sve?? Ne mogu shvatiti taj mindset, ovdje nije u pitanju prava korisnost projekta nego onaj klasični "vidi nas frajeri smo, imamo lijepi auto i veliki penis"

 

 

 

 

 Pa to su vidjeli od Amerikanaca i Rusa, sad bi i oni da kažu "Moj je najduži" .

12 godina
offline
Re: Kina razmatra izgradnju svemirske postaje duge
ZovemseZoranidolazimizRijeke kaže...

koja je poanta da se na toliko rizičnim i neispitanim djelatnostima ne surađuje zajedno s drugim silama (dakle Amerika i Rusija) nego se ide od nule raditi sve?? Ne mogu shvatiti taj mindset, ovdje nije u pitanju prava korisnost projekta nego onaj klasični "vidi nas frajeri smo, imamo lijepi auto i veliki penis"

 

 

Zato jer je - politika. Kreneš u nešto zajedničko i ozbiljnije pa Rusi uđu u Krim, Ameri i Kinezi uđu u trgovinski rat, sankcije, blokade, carine. Čak i unutar jedne zemlje bude političkih prijepora oko projekata pa je ponekad lakše kad je jedan gazda, nažalost. Osim toga, često ovakvi projekti i imaju za cilj pokazati lijepi auto, a istraživanje je usputna pojava.

15 godina
offline
Re: Kina razmatra izgradnju svemirske postaje duge
ZovemseZoranidolazimizRijeke kaže...

koja je poanta da se na toliko rizičnim i neispitanim djelatnostima ne surađuje zajedno s drugim silama (dakle Amerika i Rusija) nego se ide od nule raditi sve?? Ne mogu shvatiti taj mindset, ovdje nije u pitanju prava korisnost projekta nego onaj klasični "vidi nas frajeri smo, imamo lijepi auto i veliki penis"

 

 

 

 

 

Kinezi zapravo imaju jako puno iskustva u istraživanju svemira. Samo u zadnjih deset godina poslali su u svemir više posada, neke i na njihovu vlastitu svemirsku stanicu. Trenutno prednjače u istraživanju Mjeseca in situ.

Što se tiče suradnje s drugim svemirskim silama, tu je stvar isplativosti kod jednih odnosno političke je prirode kod drugih. Da objasnim:

Rusija nema puno toga za ponuditi, jer se njihov svemirski program temelji na raketama i brodovima starima više desetljeća (Proton, Sojuz), a maksimalni im je doseg slanje ljudi na ISS. Rusija nema ama baš nikakvih ambicija u pogledu istraživanja svemira, sve stoji na mjestu još od raspada SSSR-a. Kineski svemirski brod Šenčou zapravo je krupno nadograđeni Sojuz, jer su Kinezi kupili tu tehnologiju od Rusa prije dvadesetak godina za nekih 2 mlrd. dolara. U ovom trenutku su za svjetlosnu godinu ispred Rusije i razlika će se samo povećavati. Stoga takva suradnja nema baš nikakvog smisla.

Što se tiče SAD-a, stvar je kompliciranija. NASA ne smije surađivati s kineskom svemirskom agencijom jer je Kongres zabranio takvu suradnju, boje se krađe tehnologije. Iz tog razloga nema kineskih astronauta na ISS-u. NASA i KSA bi mogle puno toga zajedničkoga postići, mada je moment trenutno na kineskoj strani. Ondje je istraživanje svemira vrlo popularno i vidi se kao stvar nacionalnog prestiža. Djeca sanjaju da postanu astronauti. Zbog toga su izdvajanja za svemirski program iz proračuna velika. U SAD-u je ta želja odavno zamrla, ondje djeca žele biti jutjuberi. Ali je privatni sektor zato prilično živahan (SpaceX, Blue Origin, Sierra Nevada i drugi), ali to je druga tema o kojoj svi barem ponešto znaju.

Kad sve ostalo propadne, pročitajte upute.
15 godina
offline
Kina razmatra izgradnju svemirske postaje duge nek

logično. valja sve te kineze negdje natrpati. dysonova sfera ne bi bila dovoljna. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
4 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Kina razmatra izgradnju svemirske postaje duge

Ma budeš vidio kada počnu streamati klincima iz svemira razni tik tokeri pa svi budu htijeli biti astrounati! 

 

Uvijek me je zanimalo što bi bilo da se svemirska utrka nastavila u drugoj polovici prošlog stoljeća. Postoji mogućost da bi na mjesecu postala lunarna baza "manjeg obujma".

I want to believe
15 godina
suspendiran
offline
Re: Kina razmatra izgradnju svemirske postaje duge
ZovemseZoranidolazimizRijeke kaže...

koja je poanta da se na toliko rizičnim i neispitanim djelatnostima ne surađuje zajedno s drugim silama (dakle Amerika i Rusija) nego se ide od nule raditi sve?? Ne mogu shvatiti taj mindset, ovdje nije u pitanju prava korisnost projekta nego onaj klasični "vidi nas frajeri smo, imamo lijepi auto i veliki penis"

 

 

 

 

Koji si ti naivac, pa što ne surađuju s Amerikancima u izradi borbenog aviona. To je isto složeni posao i suradnja bi im pomogla da prije naprave bolji avion od američkog. To nije nikavo "istraživanje" svemira nego ekspanzija u svemir kojim će vladati onaj tko će imati veću silu u svemiru kao što je nekad morima vladao onaj tko je imao veću silu na moru. 

 

Jedino mi je malo žao što naslov nije - Kina razmatra izgradnju naslova u svemiru. Ako naslov može biti knjiga, igra i film zašto ne bi mogao biti i svemirska postaja? 

Poruka je uređivana zadnji put čet 26.8.2021 9:21 (rjakopec).
3 godine
offline
Re: Kina razmatra izgradnju svemirske postaje duge
E kad to počne padat s neba...
 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Kina razmatra izgradnju svemirske postaje duge nek

Kina je sila. Da nema Kine još bi naši roditelji otplaćivali (kao moji nekada) pola gopdine kredit za fiksni telefon, pola godine kredit za expanzionu posudu za centralnmo grijanje i pumpu da ne zaboravim.

Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Kina razmatra izgradnju svemirske postaje duge
Gallu kaže...
E kad to počne padat s neba...

 Pa počelo je već. :) Svaka svemirska stanica do sada izgorila je u atmosferi. Kompletna ruska serija 'Saljut' tako je skončala (na jedan su 'Saljut' čak ugradili top, za obranu od Amerikanaca), a 2018. je baš kineska svemirska stanica uništena ulaskom u Zemljin plinski omotač. Na isti način će jednog dana završiti i ISS, jer zapravo nema drugog (čitaj: jeftinijeg) načina za rješavanje svemirskog otpada. Osim ako ne navrate Jawe s Tatooinea i odvuku je u staro željezo, ali to trenutno nije izgledna opcija.

Rušenje stanice 'Mir' bilo je najzabavnije, barem što se mene tiče: fast-food lanac Taco Bell je u Tihi ocean postavio metu dimenzija 12x12 metara. U slučaju da je pogodi krhotina sa stanice, cijeli bi SAD počastili besplatnim tacosom.

Kad sve ostalo propadne, pročitajte upute.
Poruka je uređivana zadnji put čet 26.8.2021 11:06 (Marko_244).
8 godina
offline
Re: Kina razmatra izgradnju svemirske postaje duge
ZovemseZoranidolazimizRijeke kaže...

koja je poanta da se na toliko rizičnim i neispitanim djelatnostima ne surađuje zajedno s drugim silama (dakle Amerika i Rusija) nego se ide od nule raditi sve?? Ne mogu shvatiti taj mindset, ovdje nije u pitanju prava korisnost projekta nego onaj klasični "vidi nas frajeri smo, imamo lijepi auto i veliki penis" 

učo kaže...

Elon im tu može pomoći, ima rakete koje se mogu više puta koristiti, što im može jako puno smanjiti troškove. Samo je pitanje politike želi li Elon i žele li kinezi takvu suradnju.

gavranpero kaže...

 Pa to su vidjeli od Amerikanaca i Rusa, sad bi i oni da kažu "Moj je najduži" .

 

A da promislite ili provjerite podatke prije nego počnete trolati?
Razlog zašto KIna ide solo (što također nije točno, intenzivno surađuju s Rusima) jest upravo to što je NASA-i i njenim partnerima zabranjeno surađivati s Kinom.
Ne samo to, već i za ISS su ih bojkotirali.
Džaba to što su svi veliki kineski space projekti prijavljeni kod UN kao međunarodni, USA je praktički diktirala da nitko sa zapada ne smije surađivati s njima.
Makar je embargo na snazi već desetljećima, razlog je sličan/isti kao i nedavni s embargom Huaweija: sigurnosni razlozi + "da ne bi došlo do prijenosa američke tehnologije u Kinu".
Kako stvari stoje, uskoro će tražiti da tehnologija ide u obrnutom smjeru... 

Sad sam vidio da je to kolega dijelom spomenuo, pa ću ga citirati:

Marko_244 kaže...

Što se tiče SAD-a, stvar je kompliciranija. NASA ne smije surađivati s kineskom svemirskom agencijom jer je Kongres zabranio takvu suradnju, boje se krađe tehnologije. Iz tog razloga nema kineskih astronauta na ISS-u.

 

OVO pak za Rusiju nije točno:


Marko_244 kaže... 

Kinezi zapravo imaju jako puno iskustva u istraživanju svemira. Samo u zadnjih deset godina poslali su u svemir više posada, neke i na njihovu vlastitu svemirsku stanicu. Trenutno prednjače u istraživanju Mjeseca in situ.

Što se tiče suradnje s drugim svemirskim silama, tu je stvar isplativosti kod jednih odnosno političke je prirode kod drugih. Da objasnim:

Rusija nema puno toga za ponuditi, jer se njihov svemirski program temelji na raketama i brodovima starima više desetljeća (Proton, Sojuz), a maksimalni im je doseg slanje ljudi na ISS. Rusija nema ama baš nikakvih ambicija u pogledu istraživanja svemira, sve stoji na mjestu još od raspada SSSR-a. Kineski svemirski brod Šenčou zapravo je krupno nadograđeni Sojuz, jer su Kinezi kupili tu tehnologiju od Rusa prije dvadesetak godina za nekih 2 mlrd. dolara. U ovom trenutku su za svjetlosnu godinu ispred Rusije i razlika će se samo povećavati. Stoga takva suradnja nema baš nikakvog smisla.

 
Kineski i ruski svemirski program intenzivno surađuju; konkretno, planiraju zajedničke habitate na mjesecu. U ovoj fazi Kina pojavno dominira, no mjesečeva orbitalna stanica i "stanovište" se razrađuje u Rusiji. Rusija ima najjače iskustvo i "know how"; Kinezima je to izuzetno vrijedno jer ne žele metodom pokušaja i pogreške (eksplozija šatlova) odrađivati kao neki, jer - gube vrijeme.
Neke nacije promišljaju dugoročno, odn. nisu sve nacije ADHD + THC a la Musk, pa kako mu se digne taj dan; odn. kako prođu izbori pa malo okupiramo neku zemlju ili se naprasno povučemo.

15 godina
offline
Re: Kina razmatra izgradnju svemirske postaje duge
Zechina kaže...

 

OVO pak za Rusiju nije točno:


Marko_244 kaže... 

Kinezi zapravo imaju jako puno iskustva u istraživanju svemira. Samo u zadnjih deset godina poslali su u svemir više posada, neke i na njihovu vlastitu svemirsku stanicu. Trenutno prednjače u istraživanju Mjeseca in situ.

Što se tiče suradnje s drugim svemirskim silama, tu je stvar isplativosti kod jednih odnosno političke je prirode kod drugih. Da objasnim:

Rusija nema puno toga za ponuditi, jer se njihov svemirski program temelji na raketama i brodovima starima više desetljeća (Proton, Sojuz), a maksimalni im je doseg slanje ljudi na ISS. Rusija nema ama baš nikakvih ambicija u pogledu istraživanja svemira, sve stoji na mjestu još od raspada SSSR-a. Kineski svemirski brod Šenčou zapravo je krupno nadograđeni Sojuz, jer su Kinezi kupili tu tehnologiju od Rusa prije dvadesetak godina za nekih 2 mlrd. dolara. U ovom trenutku su za svjetlosnu godinu ispred Rusije i razlika će se samo povećavati. Stoga takva suradnja nema baš nikakvog smisla.

 
Kineski i ruski svemirski program intenzivno surađuju; konkretno, planiraju zajedničke habitate na mjesecu. U ovoj fazi Kina pojavno dominira, no mjesečeva orbitalna stanica i "stanovište" se razrađuje u Rusiji. Rusija ima najjače iskustvo i "know how"; Kinezima je to izuzetno vrijedno jer ne žele metodom pokušaja i pogreške (eksplozija šatlova) odrađivati kao neki, jer - gube vrijeme.
Neke nacije promišljaju dugoročno, odn. nisu sve nacije ADHD + THC a la Musk, pa kako mu se digne taj dan; odn. kako prođu izbori pa malo okupiramo neku zemlju ili se naprasno povučemo.

 Priča je zapravo složenija nego sam ja sročio, inače bismo mogli pisati romane o vezi Rusije i Kine. Duboko sumnjam da će biti išta od te suradnje, jer Rusija jednostavno nema novaca. To je apsolutno prva stavka od koje se mora krenuti. Proračun Ruske federacije je cca. 1,7 bilijuna USD. Ilustracije radi, to je ugrubo u rangu američke savezne države Teksas. Kineski proračun je osam puta veći. Ruska se ekonomija temelji na ekstrakciji nafte i plina, dok Kinezi potiču i ohrabruju svoj tehnološki sektor na ulaganja u istraživanje i razvoj. Amerika je nedostižna kategorija i za jedne i za druge.

Ne znam koliko si upoznat s prethodnim ruskim projektima, kojih je nebrojeno ostalo na papiru. Upravo zbog toga još uvijek lete na Sojuzima, a ne na nekoj modernijoj letjelici. S Europom su pokušali razviti letjelicu (Kliper), prije toga je bio MAKS, poslije toga Orel... Između ovoga je bio najavljen nemali broj bespilotnih sondi za istraživanje dubokog svemira, a od svega je ispao običan ćorak.

Kineski odnosno američki proračun mogu podnijeti izdatke za R&D njihovih svemirskih agencija, ruski ne može, jer Roskosmosov budžet iznosi tek 10% NASA-inog budžeta. Svejedno su pred nekih godinu i pol izjavili kako rade na višekratno upotrebljivom lansirnom sustavu, koji će moći i stotinu puta letjeti u svemir. U istoj su izjavi rekli da planiraju poslati ljude na Mars u roku od 10 godina. Par mjeseci poslije toga, proračun im je srezan za desetinu.

U odnosu Kine i Rusije postoji još jedna bitna varijabla i to ona politička. Njihov je odnos tradicionalno toplo-hladan. Ili se ljube, ili oštre noževe. I ova će ljubavna priča puknuti prije ili kasnije.

Kad sve ostalo propadne, pročitajte upute.
15 godina
offline
Re: Kina razmatra izgradnju svemirske postaje duge
Marko_244 kaže...
* * *

 * * * inače bismo mogli pisati romane o vezi Rusije i Kine.* * *

Već pišeš romane!

Imam jedan bolji fazon ali prije no ga aktiviram - pitanje svih pitanjal: da li si se ti cijepio? 

12 godina
offline
Kina razmatra izgradnju svemirske postaje duge nek

Oćel HDZ-ovci biti na svečanom otvaranju?

 
1 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Kina razmatra izgradnju svemirske postaje duge

Imaš na tu temu (po meni) odličnu seriju For all mankind ,dvije sezone, treća se snima.

15 godina
offline
Re: Kina razmatra izgradnju svemirske postaje duge
ZovemseZoranidolazimizRijeke kaže...

koja je poanta da se na toliko rizičnim i neispitanim djelatnostima ne surađuje zajedno s drugim silama (dakle Amerika i Rusija) nego se ide od nule raditi sve?? Ne mogu shvatiti taj mindset, ovdje nije u pitanju prava korisnost projekta nego onaj klasični "vidi nas frajeri smo, imamo lijepi auto i veliki penis"

 

 

 

 

 https://time.com/3901419/space-station-no-chinese/

 

Htjeli su oni, ali Uncle Sam ih nije htio.

 

What is the only way to generate a truly random string? Put a Windows user in front of VI and tell him to quit.
14 godina
offline
Re: Kina razmatra izgradnju svemirske postaje duge
učo kaže...

Elon im tu može pomoći, ima rakete koje se mogu više puta koristiti, što im može jako puno smanjiti troškove. Samo je pitanje politike želi li Elon i žele li kinezi takvu suradnju 

A da promislite ili provjerite podatke prije nego počnete trolati?
Razlog zašto KIna ide solo (što također nije točno, intenzivno surađuju s Rusima) jest upravo to što je NASA-i i njenim partnerima zabranjeno surađivati s Kinom.
Ne samo to, već i za ISS su ih bojkotirali.

 Ni na kraj pameti mi nije bilo trolanje, ako si pročitao rečenicu do kraja mogao si vidjeti da sam u biti i sam dao odgovor - zeleni marker. Jasno je da su ovako velike stvari jako određene i politikom, mada ja stvarno (malo naivno, priznajem) mislim kako bi bilo brže, bolje i lakše da se istraživači ujedine, a ne radi svatko za sebe. Em je skuplje, em je sporije. 

dolazim odmah - Godot
16 godina
neaktivan
offline
Re: Kina razmatra izgradnju svemirske postaje duge
Sve je to lijepo i točno, no razlog pokretanja svemirskih programa nikad nije bio boljitak svog čovječanstva (i neće biti dok sve ne ujedini neka vanjska prijetnja). Razlog je pokušaj ostvarivanja čim bolje pozicije i ulaganje u nešto sto bi se moglo iskoristiti u budućnosti za postizanje dominantne pozicije. Svi oni suradjuju samo do one razine koliko smatraju da im se ispati i cijela priča se svodi na znanost u ostvarivanju političkih ciljeva, a ne opće dobrobiti.
The best is yet to come, and wont that be fine You think youve seen the sun, but you aint seen it shine
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice