3D Modeling - Iskustva, programi, problemi i dr. izdvojena tema

poruka: 1.294
|
čitano: 427.373
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
neaktivan
offline
RE: 3D Modeling - Iskustva, programi, problemi i d
rabenbal,evo da raspravu premjestimo ovdje,znači kažeš maya je slabo zastupljena,možeš mi reći zašto i zanima me da li ima potrebe za studiranjem 3d-a ili možeš kod kuće recimo tutorialima sa gnomona jednako dobro naučit,i jel možda znaš kakva je vani situacija sa programima i da li ima posla i kako mogu doći u kontakt s nekom firmom,kako se promovirat,za 4-5 god. ću dosta dobro mayu znat pa jel imaš kakvih preporuka za mene,kako da nastavim učit
http://www.kristijan3d.bloger.hr/
13 godina
neaktivan
offline
RE: 3D Modeling - Iskustva, programi, problemi i d
Zekida kaže...
rabenbal,evo da raspravu premjestimo ovdje,znači kažeš maya je slabo zastupljena,možeš mi reći zašto i zanima me da li ima potrebe za studiranjem 3d-a ili možeš kod kuće recimo tutorialima sa gnomona jednako dobro naučit,i jel možda znaš kakva je vani situacija sa programima i da li ima posla i kako mogu doći u kontakt s nekom firmom,kako se promovirat,za 4-5 god. ću dosta dobro mayu znat pa jel imaš kakvih preporuka za mene,kako da nastavim učit

a gle, kod nas je vecinom zastupljeno uredjivanje interijera, tojest izrada 3d vizualizacija interijera. sad jel ti dobijes projekt nacrtan od CAD tehnicara ili imas skicu izfotkanu ovisi, neku referencu uvijek moras imati po kojoj ces raditi. zasto Max? jer izgledao "normalno", kad ga otvoris ne razlikuje se po sucelju previse od office programa i slicno, jer ima taj starinski retro izgled. uz to za max izadje vise dodataka i skripti nego za mayu, i to do nekoliko stotina puta vise tako da je i tu jedna od njegovih prednosti. uz to pocetak maxa je bio takav da je stvoren da inzinjerima i tehnicarima omoguci 3d vizualizaciju njihovih nacrta, znaci do verzije 4 on je bio pomagalo u arhitekturi i građevini, sa vremenom je malo promjenio smjer, zadrzao je taj sistem kao u CAD-u (ne u cijelosti jer iskreno nije namjenjen projektiranju vec radu sa gotovim nacrtima tojest vektorima u građevinskim CAD nacrtima) ali je znatno unaprijedio svoj osnovni smisao.

 

tako da nekih osnovnih razlika ima izmedju maye i 3ds maxa, ali u globalu su isti, pogotovo zadnjih par godina nakon sto je autodesk uzeo pod sebe oba proizvoda jer se zele zadrzati obje vrste korisnika jer oni koji rade u 3ds maxu ne prelaze u mayu a oni koji rade u mayi ne prelaze u 3ds max, a korisnika i jedne i druge jezgre je jako puno, zato je naisplativo rusati jednu verziju vec im je isplativije konstantno nadogradjivati i max i mayu.

 

i ima jedna onako razlika a to je Max script za kojeg sam cuo da ga programeri obozavaju. jedina losa stvar sa maxom kroz godine je bio problem u radu sa NURBS-ima. medjutim u zadnjim verzijama i to je ispravljeno, jer maya je imala bolje rijesen sistem rada sa NURBS-ima.

 

pa ja sma ti iskreno samouk bio samo sto sam imao dosta prakticne vjezbe, max sam onaj dio osnova svladao doma sam kao klinac jer tada nisam imao internet da bih mogao doci do tutora. a radio sam kao klinac nastavnicima i profesorima animacije za fiziku i kemiju ono sa molekulama, a kasnije i gimnazijalcima za njihove zavrsne radove, naplata je bila normalno cokolada. medjutim ti imas bolje opcije.

 

Moja preporuka ti je da pocnes sa Lyndom. ona nudi osnove osnova, kasnije se bacis na Evermotion a nakon Evermotiona na Gnomone. jer Gnomoni su napredni tutori, znaci intermediate to professional skill level.

 

uz to mozes naci dobre reference scena i postavki rendera gdje mozes nauciti sve o rendanju i kvaliteti recimo scene i modeli od evermotiona, ali preporucio bih ti da ako mozes ih kupis, jer nisu skupi a modele smijes rabit u komercijalne svrhe, jer ako skidas sa neta, onda ne smijes rabit u komercijalne svrhe nista.

 

najbolja preporuka kako da vjezbas i testiras ono sto si naucio je da uzmes fotoaparat i nadjes ono sto zelis izmodelirati, to poslika i poslikas teksture objekta koji zelis modelirati i jednostavno modeliras dok ne svladas prostor i teksturu. poslije toga krenut sa animacijom nije problem.

 

sto se tice ako zelis vani raditi u 3d-u, stvar je ista kao i kod nas. ja sam do sada najvise radio za amere i za ljude iz BiH (interijeri). u hrv se trebas malo pomucit da dodjes do projekta jer kod nas vecinom studiji bilo da se radi o gradjevinskim studijima ili dizajnerskim uzimaju 3d dizajnera za stalno, ako je gradjevinski studio onda te uzmu da nacrte projektanta izvuces u 3d i teksturiras, iako najcesce dobijes gotov 3d model iz CAD-a kojeg trebas samo teksturirati i postaviti rend, dok kod dizajnerskih studija trazi se vece znanje od modeliranja i teksturiranja do animiranja i znaci i graficki dizajner si i animator. jer nismo amerika pa nece ti 3 covjeka radit na jednom poslu, iako je brze ali kod nas se sve stavlja na ledja jednog covjeka.

14 godina
neaktivan
offline
RE: 3D Modeling - Iskustva, programi, problemi i d
ja učim po lyndinim tutorialima mayu i onda ću prijeći na teže,kažeš da ima puno korisnika maye,i di onda oni rade,nisam valjda s njom pogriješio,jer neću onda u njoj radit ako nije moguće dobit posao,a baš sam se zagrijo za mayu i također me zanima da li postoje šanse da mene za par godina pozove neki veliki studio bilo da je strani ili domaći i da u njemu mogu koristiti mayu,jer sam čuo da je maya number 1 za animaciju.
http://www.kristijan3d.bloger.hr/
14 godina
protjeran
offline
RE: 3D Modeling - Iskustva, programi, problemi i d
Zekida kaže...
rabenbal,evo da raspravu premjestimo ovdje,znači kažeš maya je slabo zastupljena,možeš mi reći zašto i zanima me da li ima potrebe za studiranjem 3d-a ili možeš kod kuće recimo tutorialima sa gnomona jednako dobro naučit,i jel možda znaš kakva je vani situacija sa programima i da li ima posla i kako mogu doći u kontakt s nekom firmom,kako se promovirat,za 4-5 god. ću dosta dobro mayu znat pa jel imaš kakvih preporuka za mene,kako da nastavim učit

Najviše se isplati raditi vizualizacije, što se tiće maye pa u srbiji imaš dosta tečaja, ovdje baš i ne. Kažem najviše se isplati kod nas ućiti CAD. A to kako doći u kontakt? Pa jedino što trebaš imati dobre radove i promovirati ih, znači po raznim 3D portalima, i samim time dizati si reputaciju. E sada koja firma će te primit. U hrvatskoj 3D je na dosta dobroj razini, naprimjer imamo Luminus studio iskreno meni je on jedan od najboljih (pogledaj WinDays 2002 godina). Većina materiala je naprljana u Lightwawe-u no to nije nikakav problem. Isto tako ima puno firmi koji se bave vizualizacijom. A to kako da nastaviš ućit, ćuj možeš dosta dobro naućit i sam uz tutoriale. Kada stekneš znanje ljudima češ upadati u oko. Probaj uzet u primjer Tonia Bratinevića. On je prije radio u Mayi pa je prešao na Max zbog Blura. Zašto? Zato jer se Blur koristi maxom dugi niz godina. E sada to neznaći da TI trebaš koristit max. Jednostavno trebaš puniti reputaciju. A to dali ima potrebe za studiranjem 3D-a baš  i ne ako namjeravaš ostati u RH. Nebi bio baš pametan potez. Kažem: Jedino sa ćime možeš uspjet u vezi 3D-a u RH je vizualizacije ;). To što kažeš da sa 4-5 godina ćeš imati puno iskustva u mayi, pa tko zna možda i nečeš ;).

Reading spoil vision, see only an illiterate :) http://crotrailers.co.cc/
14 godina
neaktivan
offline
RE: 3D Modeling - Iskustva, programi, problemi i d
Zekida kaže...
ja učim po lyndinim tutorialima mayu i onda ću prijeći na teže,kažeš da ima puno korisnika maye,i di onda oni rade,nisam valjda s njom pogriješio,jer neću onda u njoj radit ako nije moguće dobit posao,a baš sam se zagrijo za mayu i također me zanima da li postoje šanse da mene za par godina pozove neki veliki studio bilo da je strani ili domaći i da u njemu mogu koristiti mayu,jer sam čuo da je maya number 1 za animaciju.

Ma najbolje ti radi u svim programima koji postoje pa nećeš imat problema sa time :D

 

A dali postoje šance da te netko zaposli :D to ovisi samo o tebi :D

www.denis.matemaksan.com
14 godina
protjeran
offline
RE: 3D Modeling - Iskustva, programi, problemi i d
Zekida kaže...
ja učim po lyndinim tutorialima mayu i onda ću prijeći na teže,kažeš da ima puno korisnika maye,i di onda oni rade,nisam valjda s njom pogriješio,jer neću onda u njoj radit ako nije moguće dobit posao,a baš sam se zagrijo za mayu i također me zanima da li postoje šanse da mene za par godina pozove neki veliki studio bilo da je strani ili domaći i da u njemu mogu koristiti mayu,jer sam čuo da je maya number 1 za animaciju.

Sry na duplom postu, ovako kiki nemoj se puno nadati da će te neki veliki tim pozvat poput Blura,Luminusa, Pixar ili koji več želiš. Nije to za par godina, trebaš imati bar 5-6 godina iskustva da te pozovu u veliki tim. A to što je maya numbet 1 za animaciju neznači da je svi koristi. Kao što sam rekao u predhodnom postu Luminus se služi LW, Blur Maxom, naprimjer Coca-Cola reklama je rađena Softimage XSI. Nemaš nikakvu prednost što radiš u Mayi, nemam ni ja nikakvu prednost jer radim u Maxu. Samo što je eto u mayi lakše izvedena animacija u maxu modeling u Softimage CameraMatch (bubam na pamet :D). Sam o ti kiki radi. I diži reputaciju dobrim radovima. Ostani pri mayi ako te ona toliko zanima, no nemoj se nadati da imaš prednost, kada vide super rada boli njih đon što ti radiš u mayi oni če te kontaktirati ako im trebaš.

Reading spoil vision, see only an illiterate :) http://crotrailers.co.cc/
13 godina
neaktivan
offline
RE: 3D Modeling - Iskustva, programi, problemi i d
Zekida kaže...
ja učim po lyndinim tutorialima mayu i onda ću prijeći na teže,kažeš da ima puno korisnika maye,i di onda oni rade,nisam valjda s njom pogriješio,jer neću onda u njoj radit ako nije moguće dobit posao,a baš sam se zagrijo za mayu i također me zanima da li postoje šanse da mene za par godina pozove neki veliki studio bilo da je strani ili domaći i da u njemu mogu koristiti mayu,jer sam čuo da je maya number 1 za animaciju.

u srbiji. srbija je puno naprednija od hrvatske sto se tice dizajna i informatike. koliko znam po kolegi u srbiji je neki odnos maye i maxa jednak, iako ljudi izabiru mayu jer je jeftinija od maxa. znaci jedino je to razlog, jer se dosta ustedi na licencama.

13 godina
neaktivan
offline
RE: 3D Modeling - Iskustva, programi, problemi i d
Daniman123 kaže...
Zekida kaže...
ja učim po lyndinim tutorialima mayu i onda ću prijeći na teže,kažeš da ima puno korisnika maye,i di onda oni rade,nisam valjda s njom pogriješio,jer neću onda u njoj radit ako nije moguće dobit posao,a baš sam se zagrijo za mayu i također me zanima da li postoje šanse da mene za par godina pozove neki veliki studio bilo da je strani ili domaći i da u njemu mogu koristiti mayu,jer sam čuo da je maya number 1 za animaciju.

Sry na duplom postu, ovako kiki nemoj se puno nadati da će te neki veliki tim pozvat poput Blura,Luminusa, Pixar ili koji več želiš. Nije to za par godina, trebaš imati bar 5-6 godina iskustva da te pozovu u veliki tim. A to što je maya numbet 1 za animaciju neznači da je svi koristi. Kao što sam rekao u predhodnom postu Luminus se služi LW, Blur Maxom, naprimjer Coca-Cola reklama je rađena Softimage XSI. Nemaš nikakvu prednost što radiš u Mayi, nemam ni ja nikakvu prednost jer radim u Maxu. Samo što je eto u mayi lakše izvedena animacija u maxu modeling u Softimage CameraMatch (bubam na pamet :D). Sam o ti kiki radi. I diži reputaciju dobrim radovima. Ostani pri mayi ako te ona toliko zanima, no nemoj se nadati da imaš prednost, kada vide super rada boli njih đon što ti radiš u mayi oni če te kontaktirati ako im trebaš.

za to ipak treba zavrsiti dvogodisnji studij modeliranja i animiranja za gejming industriju na sveucilistu Vancouver Film School (VFS) u Kanadi.

Poruka je uređivana zadnji put ned 1.8.2010 13:17 (Rabenbal).
16 godina
offline
3D Modeling - Iskustva, programi, problemi i dr.

Ah, komedije i komedije :D Ajde, bare ljude na 3 kontinenta uspijete nasmijati :D 

 

Nego, zašto se "glasam":

Rabenbal, super ti je tutorial! Konkretno mislim na način prezentacije i objašnjavanja; fakat imaš smisla objasniti stvari jednostavno i razumljivo. Ako nakon tog tuta netko ovo ne polovi, onda neznam....

 

Poz. 

http://3dhr.net/berko/
Moj PC  
1 0 hvala 1
13 godina
neaktivan
offline
RE: 3D Modeling - Iskustva, programi, problemi i d
Daniman123 kaže...
Zekida kaže...
rabenbal,evo da raspravu premjestimo ovdje,znači kažeš maya je slabo zastupljena,možeš mi reći zašto i zanima me da li ima potrebe za studiranjem 3d-a ili možeš kod kuće recimo tutorialima sa gnomona jednako dobro naučit,i jel možda znaš kakva je vani situacija sa programima i da li ima posla i kako mogu doći u kontakt s nekom firmom,kako se promovirat,za 4-5 god. ću dosta dobro mayu znat pa jel imaš kakvih preporuka za mene,kako da nastavim učit

Najviše se isplati raditi vizualizacije, što se tiće maye pa u srbiji imaš dosta tečaja, ovdje baš i ne. Kažem najviše se isplati kod nas ućiti CAD. A to kako doći u kontakt? Pa jedino što trebaš imati dobre radove i promovirati ih, znači po raznim 3D portalima, i samim time dizati si reputaciju. E sada koja firma će te primit. U hrvatskoj 3D je na dosta dobroj razini, naprimjer imamo Luminus studio iskreno meni je on jedan od najboljih (pogledaj WinDays 2002 godina). Većina materiala je naprljana u Lightwawe-u no to nije nikakav problem. Isto tako ima puno firmi koji se bave vizualizacijom. A to kako da nastaviš ućit, ćuj možeš dosta dobro naućit i sam uz tutoriale. Kada stekneš znanje ljudima češ upadati u oko. Probaj uzet u primjer Tonia Bratinevića. On je prije radio u Mayi pa je prešao na Max zbog Blura. Zašto? Zato jer se Blur koristi maxom dugi niz godina. E sada to neznaći da TI trebaš koristit max. Jednostavno trebaš puniti reputaciju. A to dali ima potrebe za studiranjem 3D-a baš  i ne ako namjeravaš ostati u RH. Nebi bio baš pametan potez. Kažem: Jedino sa ćime možeš uspjet u vezi 3D-a u RH je vizualizacije ;). To što kažeš da sa 4-5 godina ćeš imati puno iskustva u mayi, pa tko zna možda i nečeš ;).

treba mu portfolio. promoviranje po portalima nece ga nigdje odvesti. osobno mora odlazit poslodavcima i prezentirati se. kod nas prolaze animirane reklame i interijeri te eksterijeri + posteri, letci i slicno sto se moze odraditi u 3d-u. za filmsku animaciju i gejming ipak treba ici van studirati. u hrvatskoj se dogodilo da nema 3d dizajnera i nema konkurencije, tako d aje hrvatska slobodno trziste puno novca sto se tice samog 3d-a smao treba biti marketinski osvjesten i znati sto ponuditi klijentu i koliku cijenu staviti. jer kod nas jos prevladava misljenje da je 3d nesto komplicirano i nesto sto se tjednima radi. medjutim jedan eksterijer izmodelirate komplet i zavrsite unutar 8 sati. jedno radno vrijeme.

Poruka je uređivana zadnji put ned 1.8.2010 13:22 (Rabenbal).
14 godina
neaktivan
offline
RE: 3D Modeling - Iskustva, programi, problemi i d
ako sam dobro shvatio nije bitno u kojem programu radiš,jer ako si dobar i radovi su ti odlični ljudi će te primiti,znači ako se ja budem držao maye i ako je budem usavršio mogao bih uspjeti,a neću baš svaki mjesec novi program uzimat kad mi baš maya pošla za rukom,kad
budem bio dobar počet ću se promovirat na svim siteovima i možda uspijem.
http://www.kristijan3d.bloger.hr/
14 godina
neaktivan
offline
RE: 3D Modeling - Iskustva, programi, problemi i d
Zekida kaže...
ako sam dobro shvatio nije bitno u kojem programu radiš,jer ako si dobar i radovi su ti odlični ljudi će te primiti,znači ako se ja budem držao maye i ako je budem usavršio mogao bih uspjeti,a neću baš svaki mjesec novi program uzimat kad mi baš maya pošla za rukom,kad
budem bio dobar počet ću se promovirat na svim siteovima i možda uspijem.

Bingo!

Pixar ti koristi mayu :) ti je to dost motivirajuče? :D

A i bolje ti se držat maye i učit nego da svaki mjesec novi program pa neš znat ništa...a ovako ako ti netko ponudi poso lako ti se kasnije ako budeš moro prebacit na neki drugi program, jer ti je u osnovi to sve isto...sad se drži maye dok ti netko neponudi poso i AKO se budeš moro radi posla prebacit, onda se prebaci ;) dotad drž se maye :)

 

www.denis.matemaksan.com
14 godina
neaktivan
offline
RE: 3D Modeling - Iskustva, programi, problemi i d
zašto bi oni od mene tražili da prelazim u drugi program ako npr. u mayi imam 6-7 god. iskustva
i sad da ponovo moram učit novi program.
http://www.kristijan3d.bloger.hr/
16 godina
offline
3D Modeling - Iskustva, programi, problemi i dr.

Samo jedan ispravak netočnog navoda:

3d studio max:

- 3.990,00 $ (ova cijena vrijedi samo za US i Kanadu; nemožete ga kod nas kupiti po toj cijeni) LINK

- 3.800,00 € (cijena u EU) LINK
- 25.867,00 kn + PDV (cijena u Hrvatskoj) - kopija računa u attachmentu

   - sada je cijena nešto veća zbog razno-raznih faktora i većeg PDV-a

 

Maya:

- 4.090,00 $ (US i Kanada) LINK

- 3.900,00 € (cijena u EU) LINK

- za Hrvatsku neznam cijenu; treba poslati upit u Silicon.

 

A pošto nisam na Autodeskovim stranicama našao ovlaštenog distrubutera za Srbiju (ali možda nisam dobro gledao), onda oni podliježu cijenama kao i u ostatku EU.

 

http://3dhr.net/berko/
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
RE: 3D Modeling - Iskustva, programi, problemi i d
Denis Ivankovic kaže...
Zekida kaže...
ako sam dobro shvatio nije bitno u kojem programu radiš,jer ako si dobar i radovi su ti odlični ljudi će te primiti,znači ako se ja budem držao maye i ako je budem usavršio mogao bih uspjeti,a neću baš svaki mjesec novi program uzimat kad mi baš maya pošla za rukom,kad
budem bio dobar počet ću se promovirat na svim siteovima i možda uspijem.

Bingo!

Pixar ti koristi mayu :) ti je to dost motivirajuče? :D

A i bolje ti se držat maye i učit nego da svaki mjesec novi program pa neš znat ništa...a ovako ako ti netko ponudi poso lako ti se kasnije ako budeš moro prebacit na neki drugi program, jer ti je u osnovi to sve isto...sad se drži maye dok ti netko neponudi poso i AKO se budeš moro radi posla prebacit, onda se prebaci ;) dotad drž se maye :)

 

ispravak - rade pretezito u Lightwave-u. dok Mayu koriste samo u nekoliko tocaka.

14 godina
neaktivan
offline
RE: 3D Modeling - Iskustva, programi, problemi i d
Zekida kaže...
zašto bi oni od mene tražili da prelazim u drugi program ako npr. u mayi imam 6-7 god. iskustva
i sad da ponovo moram učit novi program.

Oni ćete pitat hočeš ili nećeš....baš će oni radi tebe kupovat mayu ako ju nekoriste....

www.denis.matemaksan.com
15 godina
neaktivan
offline
RE: 3D Modeling - Iskustva, programi, problemi i d
Zekida kaže...
zašto bi oni od mene tražili da prelazim u drugi program ako npr. u mayi imam 6-7 god. iskustva
i sad da ponovo moram učit novi program.

Jer im se produkcija zasniva na tom određenom programu. Neće oni mijenjat cijelu politiku zbog tebe Smijeh

http://silverwaveproduction.webs.com/
14 godina
neaktivan
offline
RE: 3D Modeling - Iskustva, programi, problemi i d
Rabenbal kaže...
Denis Ivankovic kaže...
Zekida kaže...
ako sam dobro shvatio nije bitno u kojem programu radiš,jer ako si dobar i radovi su ti odlični ljudi će te primiti,znači ako se ja budem držao maye i ako je budem usavršio mogao bih uspjeti,a neću baš svaki mjesec novi program uzimat kad mi baš maya pošla za rukom,kad
budem bio dobar počet ću se promovirat na svim siteovima i možda uspijem.

Bingo!

Pixar ti koristi mayu :) ti je to dost motivirajuče? :D

A i bolje ti se držat maye i učit nego da svaki mjesec novi program pa neš znat ništa...a ovako ako ti netko ponudi poso lako ti se kasnije ako budeš moro prebacit na neki drugi program, jer ti je u osnovi to sve isto...sad se drži maye dok ti netko neponudi poso i AKO se budeš moro radi posla prebacit, onda se prebaci ;) dotad drž se maye :)

 

ispravak - rade pretezito u Lightwave-u. dok Mayu koriste samo u nekoliko tocaka.

Iskreno nisam se baš informirao u tome ali sam vidio na nekim videićima na yt-u da se vrti maya za animaciju...pa eto, ima nekakve šance ;)

Kao što je u bluru max pretežito (mislim barem :D) eto sad du bacili oglas di traže artiste i u Cinemi ;)

www.denis.matemaksan.com
16 godina
offline
RE: 3D Modeling - Iskustva, programi, problemi i d
Zekida kaže...
zašto bi oni od mene tražili da prelazim u drugi program ako npr. u mayi imam 6-7 god. iskustva
i sad da ponovo moram učit novi program.

Zato Zekica, jer kada bi ti došao u firmu koja ima 200 zaposlenih i di svi rade na Max-u, onda bi bio red da se ti prilagodiš njima, a ne oni tebi. Jer neće sad radi tebe jednog mijenjati kompletni work flow, samo zato jer se tebi ne prelazi na drugi software. A promjena software-a nije problem, jer kao što smo već puno puta rekli, software nije bitan, nego onaj koji ga koristi, tako da firme vani i gledaju na taj način. Onaj koji ima kreativnost i inovativnost, on će biti u stanju napraviti odličan posao bez obzira na program.

Evo, kad ste već Tonija spomenuli, da li je netko primjetio pad kvalitete njegovih privatnih radova nakon što se prebacio na max? I misliš da je on potrošio par godina da se privikne na max? Ne, imao je vrlo kratko vrijeme; ili to ili natrag u Hr. 

http://3dhr.net/berko/
13 godina
neaktivan
offline
RE: 3D Modeling - Iskustva, programi, problemi i d
Berko kaže...

Samo jedan ispravak netočnog navoda:

3d studio max:

- 3.990,00 $ (ova cijena vrijedi samo za US i Kanadu; nemožete ga kod nas kupiti po toj cijeni) LINK

- 3.800,00 € (cijena u EU) LINK
- 25.867,00 kn + PDV (cijena u Hrvatskoj) - kopija računa u attachmentu

   - sada je cijena nešto veća zbog razno-raznih faktora i većeg PDV-a

 

Maya:

- 4.090,00 $ (US i Kanada) LINK

- 3.900,00 € (cijena u EU) LINK

- za Hrvatsku neznam cijenu; treba poslati upit u Silicon.

 

A pošto nisam na Autodeskovim stranicama našao ovlaštenog distrubutera za Srbiju (ali možda nisam dobro gledao), onda oni podliježu cijenama kao i u ostatku EU.

 

ne mozes tako gledat. maya je jeftinija  jer svaki njihov software ti se broji po namjeni. nije isto kupiti licencu za edukaciju i licencu za komercijalne svrhe. cijene su totalno razlicite. uz to postoje posebni paketi unutar svake verzije sa rasporedom cijene u sklopu onoga sto je namjena. pa tako svaka verzija maxa dolazi u 3-4 podverzije, za mayu ne znam kako je ali vjeurjem da je isto, a razlikuju se kao sto rekoh po namjeni. ja nisam rekao da su u sbriji cijene drukcije vec sam govorio u odnosu na americko trziste, znaci cijena u dolarima. ako usporedis licencu za edukaciju cijene su manje od ovih medjutim max je skuplji spram maye, ako usporedis licencu za komercijalne svrhe opet ce ti cijena maye ponegdje izaci i do 300 dolara jeftinije. prije 4 mjeseca je bio napravljena usporedba 3d jezgri na osnovu njihove cijene i mogucnosti. modo i cinema su najjeftiniji, slijedi lightwave i xsi... naravno blender je ebsplatan. dok maya i max su bili zadnji jer su najskuplji, max je bio zadnji kao najskuplji 4.100 dolara. maya 3.900 dolara.

 

zato kazem da je skolama informatike jeftinije nabaviti licencu za edukaciju od maye jer je jeftinija od maxove. zasto je max skuplji to ne znam, ali oduvijek je bio, od samih pocetaka 90-te godine pa do danas.

 

naravno ja ne govorim u kupovanju preko trgovine vec direktno preko izdavaca po narudzbi i to kad se kupuje firma preko firme cijene se razlikuju zbog olaksica.

Poruka je uređivana zadnji put ned 1.8.2010 14:07 (Rabenbal).
14 godina
neaktivan
offline
RE: 3D Modeling - Iskustva, programi, problemi i d
maya je vrhunski alat,a nigdje nije zastupljena
kao primarni alat,ali nemam namjeru prelazit na neki drugi program kad u mayi mogu napravit sve isto kao i u maxu,ali meni nije problem preć zbog posla na drugi program zato jer ja brzo kužim te programe i brzo bi se snašao,ali dok ne dobijem neki posao maya ostaje i ima da ju doktoriram.
http://www.kristijan3d.bloger.hr/
15 godina
neaktivan
offline
RE: 3D Modeling - Iskustva, programi, problemi i d
Zekida kaže...
maya je vrhunski alat,a nigdje nije zastupljena
kao primarni alat,ali nemam namjeru prelazit na neki drugi program kad u mayi mogu napravit sve isto kao i u maxu,ali meni nije problem preć zbog posla na drugi program zato jer ja brzo kužim te programe i brzo bi se snašao,ali dok ne dobijem neki posao maya ostaje i ima da ju doktoriram.

Eto, pa zašto tebi uvijek netko to mora reći i onda da potvrdiš? Zar nisi to mogao sam shvatiti?

http://silverwaveproduction.webs.com/
13 godina
neaktivan
offline
RE: 3D Modeling - Iskustva, programi, problemi i d
Denis Ivankovic kaže...
Rabenbal kaže...
Denis Ivankovic kaže...
Zekida kaže...
ako sam dobro shvatio nije bitno u kojem programu radiš,jer ako si dobar i radovi su ti odlični ljudi će te primiti,znači ako se ja budem držao maye i ako je budem usavršio mogao bih uspjeti,a neću baš svaki mjesec novi program uzimat kad mi baš maya pošla za rukom,kad
budem bio dobar počet ću se promovirat na svim siteovima i možda uspijem.

Bingo!

Pixar ti koristi mayu :) ti je to dost motivirajuče? :D

A i bolje ti se držat maye i učit nego da svaki mjesec novi program pa neš znat ništa...a ovako ako ti netko ponudi poso lako ti se kasnije ako budeš moro prebacit na neki drugi program, jer ti je u osnovi to sve isto...sad se drži maye dok ti netko neponudi poso i AKO se budeš moro radi posla prebacit, onda se prebaci ;) dotad drž se maye :)

 

ispravak - rade pretezito u Lightwave-u. dok Mayu koriste samo u nekoliko tocaka.

Iskreno nisam se baš informirao u tome ali sam vidio na nekim videićima na yt-u da se vrti maya za animaciju...pa eto, ima nekakve šance ;)

Kao što je u bluru max pretežito (mislim barem :D) eto sad du bacili oglas di traže artiste i u Cinemi ;)

ma kod njih ti u mayi ne rade svi. jer nemaju potrebu. oni ti rade po onom principu, lakse im je modleirati i teksturirati u lightwaveu, animaicje rade u mayi a rendaju opet koliko se sjecam u lightwaveu. sto se tice cineme vjerujem da se radi o environmentu jer cinema ima prehebeno rijesen sistem rada sa eksterijerima, tojest brze je e sad hoce li cinemu i zarendanje koristiti ejr cinema nakon moda ima najbolji defaultni render koji je i dobro optimiziran to nemam pojma, ali nema ni smisla nagadjati za sto trebaju ljude u cinemi. ali znam da kad sam citao da im je lightwave glavna podloga dok u nekim tockama rada na projektu koriste neki ljudi u studiju druge jezgre. ali mislim to je tako kod svih tih studija. il ije kombinacija max+modo ili maya + xsi ili cinema + lightwave i slicno.

13 godina
neaktivan
offline
RE: 3D Modeling - Iskustva, programi, problemi i d
Zekida kaže...
maya je vrhunski alat,a nigdje nije zastupljena
kao primarni alat,ali nemam namjeru prelazit na neki drugi program kad u mayi mogu napravit sve isto kao i u maxu,ali meni nije problem preć zbog posla na drugi program zato jer ja brzo kužim te programe i brzo bi se snašao,ali dok ne dobijem neki posao maya ostaje i ima da ju doktoriram.

gle svi programi u 3d su ti isto. svi rade isto, svi imaju iste opcije, iste naredbe samo je pristup alatima druckiji zbog razlicitog sucelja. ako razumijes sto radis kada modeliras, teksturiras ili animiras navika na drugo radno orkuzje ne bi trebala trajat duze od 5 dana?! sto mislis kako je programerima? oni mjenjaju programe kao ljudi gace. zato moras znati ono sto radis, a alat koji ti bude dat na koristenje je totalno nebitno.

14 godina
neaktivan
offline
RE: 3D Modeling - Iskustva, programi, problemi i d
shvaćam,ako znaš npr. napraviti kuću u mayi onda ćeš to u maxu na isti način napravit samo ćeš raditi u drukčijem sučelju,i trebalo bi mi možda tjedan dana da sve pohvatam,ali ugl. hvala svima na savjetima i držite mi fige da uspijem,nemojte se ljutit zbog mog stava jer ja volim sve savršeno 100% potvrđeno i provjereno,i da,da li bi me u 3d-u moglo sputavati što nikad nisam zadovoljan sa svojim modelom,odnosno renderom.
http://www.kristijan3d.bloger.hr/
14 godina
neaktivan
offline
RE: 3D Modeling - Iskustva, programi, problemi i d
Zekida kaže...
shvaćam,ako znaš npr. napraviti kuću u mayi onda ćeš to u maxu na isti način napravit samo ćeš raditi u drukčijem sučelju,i trebalo bi mi možda tjedan dana da sve pohvatam,ali ugl. hvala svima na savjetima i držite mi fige da uspijem,nemojte se ljutit zbog mog stava jer ja volim sve savršeno 100% potvrđeno i provjereno,i da,da li bi me u 3d-u moglo sputavati što nikad nisam zadovoljan sa svojim modelom,odnosno renderom.

Pa vjerujem da ćeš doć do jednog nivoa kad ćeš bit zadovoljan svojim modelima renderima :)

Recimo ni ja isto nisam baš zadovoljan sa svojima...ali postajem sve zadovoljniji kako napredujem ;)

 

Edit;

A to što nisi zadovoljan te tjera da učiš i radiš dalje ;)

www.denis.matemaksan.com
Poruka je uređivana zadnji put ned 1.8.2010 14:38 (Denis Ivankovic).
14 godina
protjeran
offline
RE: 3D Modeling - Iskustva, programi, problemi i d
Zekida kaže...
shvaćam,ako znaš npr. napraviti kuću u mayi onda ćeš to u maxu na isti način napravit samo ćeš raditi u drukčijem sučelju,i trebalo bi mi možda tjedan dana da sve pohvatam,ali ugl. hvala svima na savjetima i držite mi fige da uspijem,nemojte se ljutit zbog mog stava jer ja volim sve savršeno 100% potvrđeno i provjereno,i da,da li bi me u 3d-u moglo sputavati što nikad nisam zadovoljan sa svojim modelom,odnosno renderom.

Ovo preglupo pitanje iskreno NHF :D Pa to valjda ti znaš jel ti ja ličim na tarot majstora da znam dali te to sputava, ako te to smeta viježbaj. :D

Reading spoil vision, see only an illiterate :) http://crotrailers.co.cc/
Poruka je uređivana zadnji put ned 1.8.2010 14:36 (Daniman123).
14 godina
neaktivan
offline
RE: 3D Modeling - Iskustva, programi, problemi i d
ok,jel sam rekao ja moram imat sve 100% potvrđeno i provjereno.
http://www.kristijan3d.bloger.hr/
13 godina
neaktivan
offline
RE: 3D Modeling - Iskustva, programi, problemi i d
Zekida kaže...
shvaćam,ako znaš npr. napraviti kuću u mayi onda ćeš to u maxu na isti način napravit samo ćeš raditi u drukčijem sučelju,i trebalo bi mi možda tjedan dana da sve pohvatam,ali ugl. hvala svima na savjetima i držite mi fige da uspijem,nemojte se ljutit zbog mog stava jer ja volim sve savršeno 100% potvrđeno i provjereno,i da,da li bi me u 3d-u moglo sputavati što nikad nisam zadovoljan sa svojim modelom,odnosno renderom.

budes tezio savrsenstvu nigdje neces dogurati. kad modeliras auto ne modeliras ga savrseno jer ni sam auto koji je napravljen u tvornici nije slozen u militerima tocno.

 

a sto se tice nezadovoljstva, ni ja nikad nisam zadovoljan svojim dizajnima, pa mi neugodno bude kad me se nahvali i pohvali rad a meni onak nist posebno. bilo je ok dok sam radio na necemu al kad to zavrsim vidim da je moglo i bolje, i to je normalno, jer svaki dizajner je samokritican i to znaci da si pun ideja i da ces na nekom drugom radu neke druge stvari napraviti i urediti po durkcijem sistemu. cijeli zivot je eksperimentiranje a ja bih se zbilja uplasio da mi neki dizajner kaze:"ja sam zadovoljan svojim dizajnom!" :D

 

tako da, normalno je kao sto ti je i denis rekao da ljudi nisu zadovoljni necime i da im je to samo ambicija da uce i mastaju vise o tome. u suprotnom ne vidim smisao da se netko bavi nekim poslom ako ne vidi nacin kako se uvijek nesto moze poboljsati. medjutim opet treba razlikovati samokriticnost od pretjerivanja jer oni koji su perfekcionisti u nemalo slucajeva probijaju rokove i slicno jer nikad nisu zadovoljni nicime, takve stvari izbjegavati treba. kad si si zadao sto ces i kako odraditi onda tako radis dok ne zavrsis a ne da nakon svega pred kraj sve srusis i ides iz pocetka sa drugom idejom. treba se nauciti da se i zavrsi ono sto se zapocne a ne da se stvari ostavljaju polovicno napravljene i odustaje.

16 godina
offline
3D Modeling - Iskustva, programi, problemi i dr.

Evo, jedna galerija slika da vidite kak to izgleda unutar Pixara: http://venturebeat.com/2010/05/06/the-inside-view-from-pixar-animation-studios-photo-gallery/

Najjači mi je znak za render farmu :D Moram si to nabaviti za svoju :D :D

http://3dhr.net/berko/
Moj PC  
2 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice