Vodič za odabir grafičke kartice izdvojena tema

poruka: 40.845
|
čitano: 5.757.806
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
offline
Vodič za odabir grafičke kartice

ma krivo sam napisao, 3070ti je na oglasu

 

a gle nem budzet, ovo je privremeno dok ne uzmem cijeli novi komp kad dodje nova generacija

 
0 0 hvala 0
13 godina
online
Re: Vodič za odabir grafičke kartice

  Za 400 eura svakako je, i osjetan je napredak s RX 6600XT. Otprilike tako nekako i je optimum za taj CPU, ali to još ovisi i o monitoru. Ako imaš tipa 4k 60hz, onda može i jača grafa, ako je neki high refresh rate, onda puno jača grafa ne bi bila full iskorištena u većini igara. 

 

Što se tiše napajanja, u kombinaciji s tim i5, ok je za masu grafi. Na knap bi bilo jedino baš s najrastrošnijim grama tipa RTX 4090/RX 9700 XTX i nekim tieškim overclockanim grafama iz top ranga (RTX 3090/3080 ili RX 6950XT i slično). Tako da si tu ok.

12 godina
offline
Vodič za odabir grafičke kartice

imam 1080p 240hz 24" monitor al planiram neki 2k 165hz 27"

 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Vodič za odabir grafičke kartice
exer1234 kaže...

imam 1080p 240hz 24" monitor al planiram neki 2k 165hz 27"

ovaj kaj sam linkao ne shipaju kod nas ali ima ih za oko 400 eura isto tih rx6800

 

imaš i ovu opciju tu su po performansama 7700xt i ova 6800 ali 12vs16gb vram ako te plaši da će falit

Poruka je uređivana zadnji put pet 7.6.2024 17:15 (mislioc).
10 godina
protjeran
offline
Vodič za odabir grafičke kartice

Exerito ako nije priša nemoj sada ništa uzimati. Ili skupu više love ili blago pad cijena. Ubudeš 7800xt i bit će ti zahvalna, modela imaš vani za 500e. Ako ipak insistiraš na 400e uzmi 7700xt ili 6750xt. Što se napajanja tiče za sigurnost i mir u kući nabolje uzet novo 750-850w, makar Ako je ovo 650w kvalitetno trebalo bi bi gurat sve sem 4090 sa tim procesorom.

 

 

 

Bero
Moj PC  
1 0 hvala 0
12 godina
offline
Vodič za odabir grafičke kartice

tocno ovo napajanje imam, nije sjajno ali nije ni krš

 

https://www.gigabyte.com/Power-Supply/P650B#kf

 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
 
0 0 hvala 0
10 godina
protjeran
offline
Vodič za odabir grafičke kartice

Teralo bi to ali je daleko od preporučljivog, upitno ima li tvoje napajanje 3 8pinca  za napajanje te kartice. Sama kartica proguta preko 300w

Bero
Moj PC  
1 0 hvala 0
12 godina
offline
Vodič za odabir grafičke kartice

3x8 pin? do cega je to doslo danas

 

ne znam, mozda i nema

 

uostalom, napajanja su danas bezobrazno jeftina, mogu zamjenit za cas

 

kakva je grafa? vidim da je jaca i od 4070 koja je dobra za 2k

 

kaze lik da grafa ima "coil whine"... da li je to problem ili ne?

valjda je zbog toga cijena takva

Poruka je uređivana zadnji put ned 9.6.2024 16:26 (exer1234).
 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Vodič za odabir grafičke kartice

jel valjda ovo napajanje? moze potjerat malo jace grafe?

 

https://www.alternate.de/Sharkoon/WPM-Gold-ZERO-750W-PC-Netzteil/html/product/1467183

 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Vodič za odabir grafičke kartice

Pozz, jel mi moze neko reci jel dobra ponuda uzeti rabljenu gigabyte aero white 4060ti za 300 eur? 

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
online
Re: Vodič za odabir grafičke kartice

Je, s obzirom da, koliko vidim, nove su redovito iznad 400 €. Jedino da možda vidiš cijene rabljenih RX 6700XT kartica. Moguće da im se cijena kreće isto oko 300 € ili malo više, a ima 50% više memorije.

 

8 GB je za FullHD rezoluciju...

...pa ono baš taman ili na granici za nove igre (većinu). A ako namjeravaš karticu zadržati 3 ili više godina, dobro bi bilo kupiti karticu sa više memorije. Bez ikakve sumnje.

8 godina
offline
Vodič za odabir grafičke kartice

A htio bih uzeti neku koja je relativno tiha i ne grije se tako, a i manje trosi 160W mi se cini jako dobro jer napajanje nisam mjenjao vec 6-7 godina sigurno pa neznam jel 6700xt nebi previse bilo

Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Vodič za odabir grafičke kartice
HolyPotato kaže...

Pozz, jel mi moze neko reci jel dobra ponuda uzeti rabljenu gigabyte aero white 4060ti za 300 eur? 

mnogi se nece sloziti, ni ne moraju, ali... ;)

 

ako ti cjena pase, kartica je sasvim korektna, dosta dobra 1080p kartica, podrzava sve moguce ficere, ako ima jos neku garanciju, mislim da je ok kupovina.

 

12gb rama, 16gb rama su vise marketinske fore za 80% kartica opremljenih tom kolicinom memorije, ponavljam, znam da se mnogi nece sloziti, ali eto...

 

amd 6750xt kartica sa 12 gb memorije ili 7600xt kartica sa 16gb memorije (koji su ekvivalent cjenovno 4060/4060ti, znaci 400-450e nove) su kartice koje su marginalno brze/sporije, drugim rijecima, djaba im vise memorije, ionako je snaga cipa limitirajuci faktor, bas kao i kod 4060. 

 

Amd i nvidia imaju 2 slicne fore za praviti budalu od kupca, slicne, ali oprecne - jedni daju rama s slabim cipovima (tako da ga se ionako ne moze iskoristiti), drugi daju jake cipove s malo rama.... 2023 je neozbiljno da kartica od 1000e ima 12gb memorije, ili da kartica od 3000e ima 24gb....

 

tako da, kad napravis puni krug, u velikoj vecini slucajeva 8gb je sve sto ces koristiti u velikoj vecini slucajeva ;)

 

moj osobni vay to go je 4060ti s 16gb, tu vec pricamo o eventualnoj mogucnosti da visak memorije dobro dodje, iako realnije, 4070 je kartica za 16gb....

Its just the way of it, son. We all sell our souls sooner or later.
Poruka je uređivana zadnji put uto 11.6.2024 10:17 (Damir22).
8 godina
offline
Vodič za odabir grafičke kartice

A jacinom na 1080p koja je razlika 6700xt i 4060ti

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
online
Re: Vodič za odabir grafičke kartice

Ovisi ti od igre do igre do igre. U nekima je brža RTX 4060 a u drugima RX 6700 XT. Nova RTX 4060 po cijeni kojoj ide je teški fail. Ali ovako polovna za 300 eura nekako i može proći. 

11 godina
offline
Re: Vodič za odabir grafičke kartice
HolyPotato kaže...

A jacinom na 1080p koja je razlika 6700xt i 4060ti

tu su negdje, ali čim upališ ray tracing nevidija je 30-35% jača

bonus je i dlss kojim na quality dobiješ 20-30% perfomansi bez gotovo ikakvih posljedica na grafiku 

8 godina
offline
Re: Vodič za odabir grafičke kartice
picajzla0707 kaže...
HolyPotato kaže...

A jacinom na 1080p koja je razlika 6700xt i 4060ti

tu su negdje, ali čim upališ ray tracing nevidija je 30-35% jača

bonus je i dlss kojim na quality dobiješ 20-30% perfomansi bez gotovo ikakvih posljedica na grafiku 

 Cak i bez dlss-a, serija 4 ima zgodan ficr zvan frame generation, koji u kombinaciji sa dlss-om stvarno nabija frejmove, bez meni vidljive degradacije kvalitete slike

 

tako npr, hfw, 1080p native, sve max - 85-90fps

sa ukljucenim frame generationom - 130-140 fps

sa uklucenim frame generationom i dlss na quality - 170-180fps....

 

Znaci, duplo povecanje fps-a, bez vidljivog smanjivanja kvalitete prikaza.

 

Na 1440p, sa svime ukljucenim, 110-130 fps....

 

Ne znam dali je amd tu sto poboljsao, ali dok sam imao amd karticu, znam da fsr nije bio ni blizu ovim rezultatima, uz vidljivo pogorsanje kvalitete slike.... tako da....

Its just the way of it, son. We all sell our souls sooner or later.
12 godina
offline
Vodič za odabir grafičke kartice

Ono kaj ja vidim trenutno za 450 eura ova ih presavine obje https://www.tonerpartner.hr/gigabyte-vga-amd-radeon-rx-7700-xt-gaming-oc-12g-12g-gddr6-2xdp-2xhdmi-144266hr/?utm_medium=cpc&utm_source=nabava.net&utm_campaign=nabava.net puno bolji pick od 4060ti i 6700xt.

Edit: sorry sad vidim da ideš na rabljenu onda 4060ti bez razmišljanja.

Poruka je uređivana zadnji put uto 11.6.2024 11:44 (mislioc).
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Vodič za odabir grafičke kartice

AFAIK, AMD je dosta poboljšao, do nivoa da je zaista upotrebljivo, s tim što NV i dalje ima manje artefakata. 

 

Ja i dalje nisam ubeđen što se tiče frame-gen tehnologije. Suština je da je i dalje potrebno imati pristojan framerate da bi rezultat bio zadovoljavajući, ali u tim situacijama mi ne treba frame gen (barem ne u trenuitnom obliku). Poenta "više nego pristojnog" (trocifrenog) frameratea je pre svega manji input lag za igre u kojima je to bitno, no za sada frame gen tehnologije tu ne pomažu već s njima input lag makar malo raste. Tako da te varijante gde frame generation uz blago povećanja input laga od 60-75fps napravi 110-130... Meni je to tehnološki impresivno ali i upitno korisno.

WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
Moj PC  
1 0 hvala 0
8 godina
offline
Vodič za odabir grafičke kartice

s time da nvidia u kombinaciji s frame genom ima i "reflex low latency", sto tocno radi doduse nisam uspio u praksi primjetiti, no eto.... mozda necemu i sluzi

Its just the way of it, son. We all sell our souls sooner or later.
Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Vodič za odabir grafičke kartice

To usporedjivanje native s ukljucenim fgom meni nema smisla, ali ajde. Inace, sto se toga tice postoji i jedan zanimljivi programcic : lossless scaling, koji isto omogucuje fg. A i fsr3 se moze s modom koristiti na "starijim" nVidia karticama.

 
1 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Vodič za odabir grafičke kartice
Ivan(4) kaže...

AFAIK, AMD je dosta poboljšao, do nivoa da je zaista upotrebljivo, s tim što NV i dalje ima manje artefakata. 

 ono što je bitno za kupca - ako uzmeš nevidiju imaš bolje i zastupljenije tehnologije, ali isto tako možeš koristiti i amd tehnologije, dok obrnuto nemereš

 

dakle, nemaš se što razmišljat između 6700xt i 4060ti, jer nevidija je u svakom slučaju bolji izbor čak i za nešto višu cijenu

8 godina
offline
Re: Vodič za odabir grafičke kartice
SamoPitam3 kaže...

To usporedjivanje native s ukljucenim fgom meni nema smisla, ali ajde. Inace, sto se toga tice postoji i jedan zanimljivi programcic : lossless scaling, koji isto omogucuje fg. A i fsr3 se moze s modom koristiti na "starijim" nVidia karticama.

 Sve su to tehnologije namjenjene necemu. Koristiti ili ne, na svakome je da odluci, zar ne?

 

Po meni, ako nesto 50-100% povecava performanse, uz isti vizualni dozivljaj..... nije bitno tko se sjetio ideje, cija je "tehnologija", samo tko je bolje implementira. A u ovom slucaju, 300e za 4060ti je dobra kupovina. 

Its just the way of it, son. We all sell our souls sooner or later.
15 godina
online
Re: Vodič za odabir grafičke kartice
picajzla0707 kaže...
Ivan(4) kaže...

AFAIK, AMD je dosta poboljšao, do nivoa da je zaista upotrebljivo, s tim što NV i dalje ima manje artefakata. 

 ono što je bitno za kupca - ako uzmeš nevidiju imaš bolje i zastupljenije tehnologije, ali isto tako možeš koristiti i amd tehnologije, dok obrnuto nemereš

 

dakle, nemaš se što razmišljat između 6700xt i 4060ti, jer nevidija je u svakom slučaju bolji izbor čak i za nešto višu cijenu

 I to što kažeš. Zanimljivo je kako se omogućavanje tehnologije i za Nvidia kartice AMD-u negativno vraća. Kao, žele privući kupce, nude nešto masama i onda to ode u prilog njihovom konkurentu. Jesu blesavi.

11 godina
offline
Re: Vodič za odabir grafičke kartice
Izzy kaže...

 I to što kažeš. Zanimljivo je kako se omogućavanje tehnologije i za Nvidia kartice AMD-u negativno vraća. Kao, žele privući kupce, nude nešto masama i onda to ode u prilog njihovom konkurentu. Jesu blesavi.

 nisu blesavi, nego su underdog, a politika je drukčija kad si underdog jer želiš da tvoje tehnologije koriste i da čuje za njih što veći broj ljudi

 

pogledaj što se dogodilo kad su prepišali intela... odjednom nema više crvenog dobrice, cijenom deru maksimalno, blokiraju budget karegoriju radi povećanja profita, najavljuju zaključane tehnologije itd. itd.

 

da kojim slučajem prepišaju nevidiju, bili bi u taj čas gora ngridija od nvidije same

8 godina
online
Re: Vodič za odabir grafičke kartice
Izzy kaže...

 I to što kažeš. Zanimljivo je kako se omogućavanje tehnologije i za Nvidia kartice AMD-u negativno vraća. Kao, žele privući kupce, nude nešto masama i onda to ode u prilog njihovom konkurentu. Jesu blesavi.

Zapravo i ne.

Jer kad-tad će MS i Valve (odnosno Linux zajednica) morati implementirati neku vrstu upscaleinga i frame generationa u svoje API-e, a onda očito budu imali i financijske koristi.

A i XeSS se odlično drži, tak da su tu već dva jasna takmaca u trci.

 

umjereno intelektualno oštećen i ponosim se time
Poruka je uređivana zadnji put uto 11.6.2024 15:48 (fer-de-lance).
15 godina
offline
Re: Vodič za odabir grafičke kartice
Damir22 kaže...
Ne znam dali je amd tu sto poboljsao, ali dok sam imao amd karticu, znam da fsr nije bio ni blizu ovim rezultatima, uz vidljivo pogorsanje kvalitete slike.... tako da....

 AMD ima frejm generator na nivou drivera za sve dx11 i dx 12 igre, AFMF. Pališ/gasiš po volji.

Također u FSR 3 podržanim igrama ima i frjem genarator podržan od starne developera, npr. igram ghost of tsushima 4K, FSR qualty, high detalji, frejm gen i igra stalno an 120+ fpsa i praktički stalno udara plafon od 144 hza/fpsa na TV-u i radi savršeno

 

 

15 godina
offline
Re: Vodič za odabir grafičke kartice
fer-de-lance kaže...
..

Jer kad-tad će MS i Valve (odnosno Linux zajednica) morati implementirati ..

 

 khm, khm.. kad-tad? možda nikad.. ili kroz koje desetljeće :)

-tj ono što neka platforma-zajednica ili bilo koji 'oblik entiteta' nije do sad već pokušao-usvojio-napravio.. nema baš nikakvog razloga predviđati u skorijoj budućnosti a ona 'malo dalja' je besmislena za ovakva predviđanja jer se tehnologija razvija x-puta brže po murphyju prije nego se nešto proširi-implementira itd.. pa linux ako do sad nije pridavao veću pažnju nekom gpu api-fičeru neće ni sutra, tj postotci zastupljenosti desktop juzera ili servera su recipročni pri čemu server ne treba ovakav fičer i opet kvaka-22.. kao i podsjetnik da 'samo što nije' kad potraje desetljeće postane posprdna poštapalica .. i tad možemo reći, ni neće, s vrlo visokom šansom mada su oba predviđanja na osovnovi graha i ćorave babe :)

 

-zašto to neće linux.. jer već par desetljeća 'samo što nije'.

-zašto neće valve.. jer je online gaming servis, ne proizvođač čipa, tehnologije.. željeti nešto nije dovoljno.. ja želim dati gol kao lukamodrić ili ronaldo.. jednako valve nešto može željeti u kontekstu gaminga, no primarna želja pružatelja neke usluge-srevisa ili proizvođača igre je zarada, novac, prodaja.. ne api fičer za gpu kojeg nemaju jer nisu proizvođač hw-a..

-a ms... neće, nije njegov fah, dok se pustolovinom u mobitel opekao, nije proizvođač hw-a, nego soft-os-apps-mso.. tj može to željeti kao i valve no interes i core biz je nešto drugo.. uz roadmap da umjesto osa-platforme postane cloud-usuga pa je po tome sličniji valveu nego proizvođačima gpu.. a pošto je pupčanom vrpcom vezan za intel koji ipak ima čipove i 'onaj treći' gpu svaki radi svoj dio posla wintel.. tj neće to tad raditi ms nego intel, koji u kontektstu dva glavna igrača nema šanse .. tj ako nam nije intel pao na pamet u tom kontekstu to dovoljno dokazuje da ni ostali kao ms neće.. tj prije njih na red dolazi intel, ne lokalna burekđinica mada je teoretski i to 'moguće'.. :)

 

 

** preskočiti, klasičan bla-bla.. :)

 

 -kako inače ide evolucija.. ono što je bilo jučer, 99% će biti i sutra.. osim ako je neki veći 'potres'.. a bez takvog 'poticaja' ili extra-razloga.. nema razloga vjerovati-predviđati takve ishode, naprotiv, realnost i povijest, mada će mediji naravno najavljivati-nagađati kao što rade za sve ostalo.. no medijima je to 'posao'.. čak izmišljati vijesti ako ih već ne znaju pronaći itd.

 

+ kao btw.. intel integruša (ne zasebna gpu) .. mada je 'zgodno' imati integrušu.. realno za bilo što 'jače' koristimo 'pravu-jaču'.. dok integruša čak 'papirnato dovoljno jaka' nikad neće biti ni do koljena 'pravoj'.. npr zbog ram-vrama.. pa tako za win12-intelicu-xeicu.. requiremenst spominje 16gb rama.. jer koristi ram, gpu.. a pošto je današnji minimum za 'kvalifikacije' 4gb-više.. jasno da 4-8 nije dovoljno, ako bi toliko uzela sama gpu, tj driver.. tj da bi fičeri koje hw i driver podržavaju bio moguć sys mora tad imati barem 16gb rama i tad će gpu-driver uzeti 4-8.. i najgori dio priče, tad će raditi najgorim performansama u odnosu na ostale zasebne gpu, jer će sabirnica biti zauzeta 'gužvom' jednako kao usporedbe s gradskim prometom i npr fićo-ferarijem koji jednako brzo-sporo stoje u čepu.. i nikad neće dostići performanse dedicated komponente s internom sabirnicom i vramom viših performansi a to je osnova za masovnu obradu koju gpu zvjeri rade s tisućama jezgara ili cuda .. kao usporedba 'istih' ssd-ova na sata ili pciex kontroleru-propustnosti.. pri čemu je čip-disk isti, no kontroler-chipset-mbo-sabirnica nije, usko grlo i ograničenja sata3 standarda.. + već je tu brži usb3 a došao je i usb4.. sata4? sata5? .. napušteno, za sad... i isti razlozi vrijede za gpu, tj ram-vram i količine podataka koje se na 'zvjerima' moraju obrađivati da bi bilo koji takav fičer imao smisla, tj ne radi se to s parsto pixela icon-e..

-zato je besmisleno inetlu gurati integrušu u viši rang, klasičnih gpu.. koje imaju svoju 'autocestu' dok se intel integruša mući u gradskom prometu a zasebna gpu bi mogla, no nije u fokusu-cilj.. tj tu i dalje dominiraju nv-rade.. tj ostat će kao i do sad, fičer kao v1 kodek, h265, avx.. (kao povezani s gpu-video dijelom).. dok sad intel pokušava varijacijama 'performans' jezgri nekako imitirati arm ili macov cpu-gpu tj čip je samo čip, oboje, bilo što.. ili cpu ili gpu dok cpu ipak primarno trebamo kao juzeri za pc, za računalo, za ono osnovno da računalo radi kao i napajanje-mbo.. tj nije isto celeron-i9-xeon.. klasa-cijena a ako u istom cpu dobijemo i moćnu gpu tad to neće biti đabe, tj po F-modelu jasno vidljivo, nema gpu, niža cijena.. mada je čip isti, samo onemogućeno (ili škart) kao i K model koji je 'isti' normalnom ali otključan i zato skuplji.. tj proizvođači proizvode primarno zbog zarade dok fičere omogućuju ovisno o tome koliko mogu zaraditi i ako nema zarade čak postojeći fičer će biti isključen.. jer prodaje i skuplji model iste serije čipova koji to ima, da svi imaju omogućeno, tad ne bi moli pordavati skuplje-jeftinije kao rezanje grane na kojoj sjede..

-u nekoj mogućoj budućnosti.. intel napravi jaču gpu, integrušu, u cpu-čipu, kao m-macov.. eliminira nv-atijevke koje su tad nepotrebne.. moguće, tj naredna generacija SoCa kao m2-3.. će imati npr 36+gb rama, što je apple za sad izračunao kao ok-dovoljno za sve potrebe cpu-rad-gpu-appsi-.. i kad je to sve integrirano u čip, ne kroz mbo-sabirnicu, tad je brzo, brže.. keš l1-l2.. tj vram kao ddr6-dalje, no to spada u vlažne snove intel ceo-a, jer proizvođači čipova, memorija.. ne mogu proizvesti dovoljno, pa nema za sad razloga očekivati da će sam intel proizvesti tu količinu rama u samom procesoru kad svi ostali-veći ne mogu dovoljno za potrebe tržišta pc-mob-opreme.. no naravno da bi intel to želio, no samo u snovima, kapaciteti-realnost.. kao da sad nestanu svi ostali proizvođači bilo čega, konkurencija i da jedan dominantan-najjači ostane.. imali bi rupu-nedostatak u kapacitetima-potražnji svega.

-no na papiru, xe-ica-integruša u cpu-čipu nalik m2 s internog 36gb rama.. bi mogla biti the-zvjer.. no to je ipak samo na papiru, realnost je suprotna. Za takvu količinu rama u čipu, možemo očekivati barem 1gb keša lev1-2.. a to bi potrošilo previše tranzistora komada silicija pa cpu-gpu dio ne bi imao .. kvaka-22.. za usporedbu od početka core serije trebalo je desetak gen-verzija da se keš lev2 s 256KB (po jezgri) podigne na 512KB.. (lev 1 sa 65 na 80) dok s 10nm porcesom i početkom xe-gpu serije povećavaju upravo keš i različito za p-e-jezgre.. jer keš je autocesta za cpu, bez tog cpu nema što raditi, čeka, kao ferrari u gužvi-čepu.. i tad svaka iduća gen dupla keš, pa je sad već 4mb..

-a keš je stvar statistike-omjera, rama-podataka i brzine-čekanja cpu jezgri, prazan hod, besposleni taktovi ako čeka da podatci dođu iz sporog rama ili da ih tamo zapiše.. -- to je važno za cpu, za gpu još važnije, jer je gpu u tom kontekstu uspordiv s bolidom f1, osobni auto vozi brzo po autoputu, f1 po pisti za trke.. keš-količina-brzina je u tome 'cesta' koja je 'ista' no i različita, jer o(ne)mogućuje brzinu... i zato gpu ima svoju internu memoriju i sabirnicu, kao što f1-bolid ima pistu...

 

-kako će razvoj ići dalje? .. pa desetljeće je keš bio isti, sad svaka gen veći.. što će biti za desetljeće, projekcija-predviđanje će dati odgovor ovisno koji period cpu-razvoja gledamo.. prethodni bi dao različit odgovor za sadašnje stanje, tj u prethodnom periodu je za cpu bilo primarno povećanje broja jezgri, 1-2, pa quadovi, .. sad je normalno imati 4-8 jezgri, prosječno računalo.. jače od 8 naviše dok gpu ima nekoliko tisuća, tj sasvim različita skala-usporedba u zato je intel sad 'stao' s jezgrama dok povećava performanse kao p-jezgre tj primarno keš-razlika koja govori konkretnije koliko cpu neke jezgre-tehnologije može.. ostalo je matematika-umnožak, dva mogu duplo-više.. ako sad gledamo razvoj, tad neće rasti jezgre nego keš-performanse + trend prema SoCu, integrirano cpu+gpu+ram.. audio-lan-ostalo ostaje na periferiji jer ne traži takve performanse no kad-tad sve to dođe na red u neki čip-soc-nešto .. kao računalo u čipu ili kao mobitel koji je nešto kao džepno računalo i ima veću snagu nego računalo prije desetljeća kao i količinu rama itd.. pa ako može mob, može i pc.. a za sad neće, jer je to stvar zarade, jer se mob prodaje po komadu za parsto do par tisuća eurića dok čitavo računalo košta manje ili sama gpu više klase pa i napajanje preko 200€.. tj workstation-top modeli koštaju puno, no realno zadovoljava prosječne potrebe u klasi 400-500€ desktop-laptop.. tek za gaming ide jače i to primarno gpu koja sama u toj klasi ima takvu cijenu i time se cijena gaming računala podupla u toj klasi.. Sad se prodaju mobiteli, računala će doći na red kad se hype ispuše.. a to za sad nije na vidiku dok postoji veća šansa da za x-godina računalo postane višak-nepotrebno jer sve već danas može mob.. i tad gledati na razvoj računala ili cpu-gpu dijela vs uređaja kao konzola-mob.. poslovno nije pametno, tj intel bi želio raditi čip, za mob, za sve.. za IoT.. no tu su jači drugi, arm, m2.. koji već drže to tržište, tj i intel je underdog, ovisi što-gdje gledamo, dok je danas mob biz 10x veći od pc biza..

-npr tko bi prije 5-10 više godina reako da će apple napustiti x86-intel cpu... napraviti svoj? i to ne zbog pc dijela nego mobitela, tj bez ajfona-iosa apple bi već odavno bio povjest, ovako je jedna od najjačih kompanija dok je u doba računala bila pred stečajem..

 

-pošto svaki proizvođač želi apsolutnu kontrolu kao copyright-vlasništvo.. tad je teško očekivati da će netko treći, pogotovo valve i sl. nešto napraviti.. linux zajednica neće, tj može napraviti notepad-editor, može napraviti word, tetris, mp3player.. no ne i api, fičere, drivere.. ne dovoljno brzo, jer je vlasništvo-zatvoreno itd.. dok kroz godinu izađe novo-jače. Veća zajednica može, kao mravi.. no problem je projekt, jedan cilj, pravila-tim.. 'jedan vođa-šef'.. tj tisuće projekata startaju svaki dan, jednako toliko se idući dan ugasi-zamre a kroz godinu-više je besmisleno očekivati dok google-ms pale-gase servise-usluge-appse mada su do jučer to razvijali i imaju novca za bilo što..

-što je linux zajednica napravila za gpu na linuxu? .. tko se sjeća npr noveau drivera ili kad ste posljednji put u nekoj temi pa i linuxu čuli takvu riječ? .. onak, tu je.. pa što? tj radi, kao i vlasnički driver, .. svrha? Na linuxu koji ima bezbroj frontend-guija-x-servera?.. ko pile i sisa, potkovana žaba.. :) a čak kad je ok, korisno, opet svrha-smisao? bit će bolje od proizvođačevog drivera? .. + na to dodati fičer kao api? nerealno očekivati.. teme o noveau driverima su zamrle nakon 2019te... (primjer benčanja, većina testova ni 50% performansi..) to je realnost.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice