Rasprava o grafičkim karticama izdvojena tema

poruka: 2.886
|
čitano: 607.370
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
11 godina
offline
Re: Rasprava o grafičkim karticama
Minoza kaže...

 
Iako ne radim arh viz, radim real time u UE. Tebi prije svega treba RAMa i VRAMa. Toga je UE uvijek gladan. Nikad viska. Ako ti je RT bitna stavka, UE ima i Lumen i path trace. Lumen je i dalje CPU heavy, pa ako ciljas na produkciju s Lumen-om, gledaj jednostavno da grafa ima vise vrama. Ako kanis koristiti path tracer tu je GPU onda bitnija stavka i u tom slucaju RTXica. Dal se isplati trade-ati vram za skuplju rtx-icu sa manje vrama da bi imao bolje rt performanse, to je na tebi, odosno ovisi o tome kakav projekt radis.

sve si manje vise tocno napisao

 

treba istaknuti da je VRAM bitan u ovisnosi sto se gleda i radi

 

AMD graficke, jednostavno u niti jednoj (ok, postoje dvije, ali ne bitno za raspravu) profesionalnoj upotrebi ne mogu konkurirati nvidiji, bez obzira na vram

 

to je vidljivo i u UE do neke mjere, recimo u relativnim performansama FPS-a, 3080 sa 10GB ima identicne performanse kao 7900 XTX sa 24 GB, dok u UE ArchVizu ta ista 7900XTX ima nesto slabije performanse od 4080 sa 16GB

 

a kako on gleda 3060Ti i 6700 XT, nvidia mu je bolja opcija, pogoto kako si reko RT perfomanse takoder ako uzmemo u obzir

 

e da i ne zaboravimo i ocaj od AMD drivera, to isto treba uzeti u obzir , dok na nvidiji moze koristiti i nvidia studio drivere

 

po meni no brainer nvidija, za njegovu primjenu

Poruka je uređivana zadnji put pet 1.3.2024 18:41 (Timo).
2 godine
offline
Re: Rasprava o grafičkim karticama
Pozdrav, imali ko iskustva sa gigabyte 3080ti 12gb gaming Oc(2 god garancije jos) . Jeli bolje uzet nju polovnu za 500 ili 7800xt nitro+ za oko 700e(nova). Nesto sam citao da su ove 3080ti imale problema. Hvala
 
0 0 hvala 0
15 godina
online
Re: Rasprava o grafičkim karticama

Baš gledam testove, 3080Ti je u nekim igrama prilično jača. Posebno u 4K rezoluciji, i to bez obzira na manje memorije. Ako ima 2 g. jamstva, onda je uzmi i briga te. Igraj i uživaj.

11 godina
offline
Re: Rasprava o grafičkim karticama
dery kaže...

 Sve to stoji ali ovo se ne smije dogodit grafi rtx4070 od 650eu jer fali vrama.Kako tek onda rade ove sa 8gb. S druge strane amd je teška pušiona u pathtrace.

 neke stvari se ne bi smjele događati nikad, pa se događaju

otkad se događalo da niti najjače grafe ne mogu tjerat stalkera ili crysis u trenutku kad su te igre izašle, pa i godinama kasnije, otkad se događalo da šuge od konzolaških portova bez ikakvog opravdanja trokiraju fps zbog neoptimizacije i kod najjačih grafa.... 

 

radi se o izuzecima i, najčešće, neoptimiziranim govnima od igrica koje ne treba uzimati kao primjer ičega

zar treba cyberpunk u path trace varijanti uzimati kao primjer ičega, osim kao tech preview

 

lupetanje da ništa ispod 3080 nema smisla za ray tracing je isključivo lupetanje i ništa drugo

uzmeš fantastične igre poput controla ili metro exodusa ili dying light 2 ili sto drugih pa i cyberpunk koja jedna od najzahtjevnijih rt igara, i na 1080p itekako možeš igrati s ray tracing opcijama uz dlss quality i sitne izmjene postavki - jel problem spustiti opcije poput volumetric cloud quality s ultra na high/mid ili volumetric fog resolution i dobiti rast fps-a uz neprimjetnu razliku u grafičkom prikazu?

 

ali ako hoćeš kenjat, onda uzmeš cyberpunk sve na ultra bez dlss i, da, 3070 jedva radi na 40fps

pa jel to primjer na osnovu kojeg možeš zaključiti da 3070 nije za rt jer je to s njom jedva igrivo?

ako sereš kvake onda možeš tako nešto zaključiti

10 godina
offline
Rasprava o grafičkim karticama

Imao 3070 izigrao se na njoj 1080p rt plus dlss tek sada ima smisla kad su se mnogi naslovi izfixirali. 

Bero
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Rasprava o grafičkim karticama

Jebiga 1440p 165 hz monitori su jako jeftini, kao i 65" 4K 144 hz televizori...teško je ostati an 1080p u današnje vrijeme. Mislim i dalje smo na 1080p ali uz upscaling kao neki minimum u performance modu. Nema tu mjesta za RT ako se želi popuniti ti herci, ja to RT govno gasim i na 0 i mirna bosna.

Večina igara i tak nema RT ili ga ima samo zbog promocije, relani vizualni benefiti su često smiješno mali. Igrao sma tri godine RT, tj. palio ga igrao sat vremena da vidim kako to izglkeda i gasio ga nakon toga, visoki FPS nema alternativu IMO.

RT kje mužnja para, i mogu mi mi povuči pimpeka :D

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Rasprava o grafičkim karticama
forumaš kaže...

Jebiga 1440p 165 hz monitori su jako jeftini, kao i 65" 4K 144 hz televizori...teško je ostati an 1080p u današnje vrijeme. Mislim i dalje smo na 1080p ali uz upscaling kao neki minimum u performance modu. Nema tu mjesta za RT ako se želi popuniti ti herci, ja to RT govno gasim i na 0 i mirna bosna.

Večina igara i tak nema RT ili ga ima samo zbog promocije, relani vizualni benefiti su često smiješno mali. Igrao sma tri godine RT, tj. palio ga igrao sat vremena da vidim kako to izglkeda i gasio ga nakon toga, visoki FPS nema alternativu IMO.

RT kje mužnja para, i mogu mi mi povuči pimpeka :D

 gasiš zato jer ti se grafa ugasi čim upališ rt

imam i ja 1440p/144hz monitor, pa gejmam sve rt igre skoro na max

 

jest da ne 'popunjavam' maksimalni resresh monitora, ali sp igre koje ja igram meni osobni su ionako dobre i na 70-80 fps

14 godina
offline
Re: Rasprava o grafičkim karticama
picajzla0707 kaže...
forumaš kaže...

Jebiga 1440p 165 hz monitori su jako jeftini, kao i 65" 4K 144 hz televizori...teško je ostati an 1080p u današnje vrijeme. Mislim i dalje smo na 1080p ali uz upscaling kao neki minimum u performance modu. Nema tu mjesta za RT ako se želi popuniti ti herci, ja to RT govno gasim i na 0 i mirna bosna.

Večina igara i tak nema RT ili ga ima samo zbog promocije, relani vizualni benefiti su često smiješno mali. Igrao sma tri godine RT, tj. palio ga igrao sat vremena da vidim kako to izglkeda i gasio ga nakon toga, visoki FPS nema alternativu IMO.

RT kje mužnja para, i mogu mi mi povuči pimpeka :D

 gasiš zato jer ti se grafa ugasi čim upališ rt

imam i ja 1440p/144hz monitor, pa gejmam sve rt igre skoro na max

 

jest da ne 'popunjavam' maksimalni resresh monitora, ali sp igre koje ja igram meni osobni su ionako dobre i na 70-80 fps

 Kupljena je ciljano grafa koja je nesposobna vrtiti RT, kako više ne bi došao u napast paliti to sranje nakon tri godine isprobavanja...dok sam ja isprobavao RT vi ste tu imali GTX 1070 

 

Igral bu se RT na nekoj budućoj konzoli kad bu bio "besplatan", ne po ovoj cijeni i ne za ove vizuale koji su smiješno loši za tu cijenu i previše krešu performanse IMO.

Poruka je uređivana zadnji put sub 2.3.2024 9:38 (forumaš).
16 godina
offline
Rasprava o grafičkim karticama

jedina igra di sam koristio RT je cyberpunk, i to nakon patcheva

 

u svim drugim igrama mi je svejedno

 

iducu grafu kada budem kupovao isto mi RT nece biti bitan jer radije biram  bubam 50 fpsa vise, nego neki odsjaj koji necu primjetiti

Moj PC  
4 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Rasprava o grafičkim karticama
forumaš kaže...

 Kupljena je ciljano grafa koja je nesposobna vrtiti RT, kako više ne bi došao u napast paliti to sranje nakon tri godine isprobavanja...dok sam ja isprobavao RT vi ste tu imali GTX 1070 

 

Igral bu se RT na nekoj budućoj konzoli kad bu bio "besplatan", ne po ovoj cijeni i ne za ove vizuale koji su smiješno loši za tu cijenu i previše krešu performanse IMO.

 ciljano si kupio grafu zbog cijene, a sad ne pališ rt zato jer nemereš, ostalo su priče

Gemmy kaže...

jedina igra di sam koristio RT je cyberpunk, i to nakon patcheva

 

u svim drugim igrama mi je svejedno

 

iducu grafu kada budem kupovao isto mi RT nece biti bitan jer radije biram  bubam 50 fpsa vise, nego neki odsjaj koji necu primjetiti

 uz cyberpunk ima hrpa igara gdje rt izgleda odlično, od dying light i controla do metro exodusa, pa i nekih drugih

bolja grafika je uvijek bolja grafika, da nije, još bi gejmali doom i quake u kockicama

a što se tiče fps-a, za single player igrice cca 80-100fps na koliko ih igram je sasvim dovoljno, ali to je ofkors subjektivno

14 godina
offline
Re: Rasprava o grafičkim karticama
picajzla0707 kaže...
ciljano si kupio grafu zbog cijene, a sad ne pališ rt zato jer nemereš, ostalo su priče

 Naravno da je zbog cijene, u toj cijeni je uvijek neki kompromis. Bio sam prije kupvine potpuno svjestan koliko je nesposobna za ray tracing, svejedno sam ju kupio za dugi period. Toliko mi je bitan RT, potpuno nebitan.

Poruka je uređivana zadnji put sub 2.3.2024 20:10 (forumaš).
15 godina
offline
Re: Rasprava o grafičkim karticama
picajzla0707 kaže...
dery kaže...

 Sve to stoji ali ovo se ne smije dogodit grafi rtx4070 od 650eu jer fali vrama.Kako tek onda rade ove sa 8gb. S druge strane amd je teška pušiona u pathtrace.

 neke stvari se ne bi smjele događati nikad, pa se događaju

otkad se događalo da niti najjače grafe ne mogu tjerat stalkera ili crysis u trenutku kad su te igre izašle, pa i godinama kasnije, otkad se događalo da šuge od konzolaških portova bez ikakvog opravdanja trokiraju fps zbog neoptimizacije i kod najjačih grafa.... 

 

radi se o izuzecima i, najčešće, neoptimiziranim govnima od igrica koje ne treba uzimati kao primjer ičega

zar treba cyberpunk u path trace varijanti uzimati kao primjer ičega, osim kao tech preview

 

lupetanje da ništa ispod 3080 nema smisla za ray tracing je isključivo lupetanje i ništa drugo

uzmeš fantastične igre poput controla ili metro exodusa ili dying light 2 ili sto drugih pa i cyberpunk koja jedna od najzahtjevnijih rt igara, i na 1080p itekako možeš igrati s ray tracing opcijama uz dlss quality i sitne izmjene postavki - jel problem spustiti opcije poput volumetric cloud quality s ultra na high/mid ili volumetric fog resolution i dobiti rast fps-a uz neprimjetnu razliku u grafičkom prikazu?

 

ali ako hoćeš kenjat, onda uzmeš cyberpunk sve na ultra bez dlss i, da, 3070 jedva radi na 40fps

pa jel to primjer na osnovu kojeg možeš zaključiti da 3070 nije za rt jer je to s njom jedva igrivo?

ako sereš kvake onda možeš tako nešto zaključiti

 Ništa mi ne moramo zaključiti ni kenjati več je sve zaključeno. Kako onda taj konzolitis ne guši amd-ov gpu. Ti si kao onaj navijač koji lošu igru svog tima okrivljuje loše uvjete na terenu.

DarthMarkus kaže... Normalno da radi fluidnio kad ti fali pol galaksije hehe
Poruka je uređivana zadnji put sub 2.3.2024 20:10 (dery).
11 godina
offline
Re: Rasprava o grafičkim karticama
dery kaže...

 Ništa mi ne moramo zaključiti ni kenjati več je sve zaključeno. Kako onda taj konzolitis ne guši amd-ov gpu. Ti si kao onaj navijač koji lošu igru svog tima okrivljuje loše uvjete na terenu.

 okreni pilu naopako 

 

koji 'konzolitis' ne guši amd gpu, ako pričamo o rt?

upravo amd fanboji rade to što govoriš, pljuju po ray tracingune zato jer tehnologija ne valja, nego zato jer radeonke dobrano zaostaju za nevidijom u tome

14 godina
offline
Rasprava o grafičkim karticama

Ili možda ne puše nvidia marketing i ne kupuju grafičke od 1000 eura da bi igrali ray tracing 

 

i to na konzolaškom FPS-u 

Poruka je uređivana zadnji put ned 3.3.2024 8:39 (forumaš).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Rasprava o grafičkim karticama

Ray tracing je najbolja stvar koja se dogodila grafici unutrag 5 godina ako ne i više. Uz njega stare igre oživljavaju, a nove izgledaju vrhunski. To što nekima nije bitno kako izgleda igra, nije temelj da se pljuje po nečemu što doslovno drastično poboljašava vizualno iskustvo. Pogledjate samo što radi starijim igrama, kako izgleda Quake RT, Half Life RT, Quake 2, Doom RT, Serious Sam RT. 

''Glupan koji inzistira na svojoj gluposti postati ce mudar'' - William Blake
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Rasprava o grafičkim karticama

ti imas malo drugacije ukuse

 

meni danas te igre s RT izledaju koma kao i bez njih. pred hrpu godina su mi bile super.

 

glavno da imamo izbora, nitko ne tjera ljede da koristie RT. kupis po svom gustu i sta ti financije dopustaju

Poruka je uređivana zadnji put ned 3.3.2024 8:48 (Gemmy).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Rasprava o grafičkim karticama
Alfredo nr.2 kaže...

Ray tracing je najbolja stvar koja se dogodila grafici unutrag 5 godina ako ne i više. Uz njega stare igre oživljavaju, a nove izgledaju vrhunski. To što nekima nije bitno kako izgleda igra, nije temelj da se pljuje po nečemu što doslovno drastično poboljašava vizualno iskustvo. Pogledjate samo što radi starijim igrama, kako izgleda Quake RT, Half Life RT, Quake 2, Doom RT, Serious Sam RT. 

 Koristio sam RT tri godine i za mene je sranje, nema bolje stavri od fluidnog igranja na visokom FPS-u a RT guši CPU i GPU...radije igram na 150 fpa i srednjim detaljima nego na 60 fpsa i niže uz RT kojeg ni ne primjetim u duhu igranja.

RT je donio najbolju moguću stvar ikada, ali to nije RT nego upscaling na PC....tako da grafa ne vrijedi više par godina pa idemo po novu, nego vrijedi duži niz godina. Imao tri godine RTX 3060 Ti i da ju nije zadavio manjak vrama imao bi ju i danas...a ovu RX 6800 imal bum pet godina zahvaljuči upcalingu, AMFM-u, FSR3 uz FG itd.

15 godina
offline
Re: Rasprava o grafičkim karticama
picajzla0707 kaže...

 okreni pilu naopako 

 

koji 'konzolitis' ne guši amd gpu, ako pričamo o rt?

upravo amd fanboji rade to što govoriš, pljuju po ray tracingune zato jer tehnologija ne valja, nego zato jer radeonke dobrano zaostaju za nevidijom u tome

  Moj prvi post na kojeg si se referirao prouči malo bolje sliku

DarthMarkus kaže... Normalno da radi fluidnio kad ti fali pol galaksije hehe
Poruka je uređivana zadnji put ned 3.3.2024 10:27 (dery).
10 godina
offline
Rasprava o grafičkim karticama

Picajzla kupi si naočale ili kontaktne leće pa ćeš vidit da si ipak narušio debelo kvalitet slike spuštanje detalja. Dlss to ispolira ali je i dalje razlika vidljiva. Btw govoriš kartici od 8gb a danas dosta naslova povuku do 12gb. 3080 spresana ko pršut.

Nvidia koristi situaciju I prodaje po normalnim cijenama samo ono što traje sezonu. Pogledaj razliku u početnoj cijeni  4070, 70ti, 80 i 90 pametnom dosta.

Bero
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
suspendiran
offline
Re: Rasprava o grafičkim karticama
Uzeo 4070 Raytracing nikad upaljen tak da mi je jako bitan. Nije bilo 7800xt kad sam uzimao ali isti kuki +- 10%. Jedno je zapravo sigurno Nvidia kao polovna jednostavno plane za Radeon treba glumit Del Boya iz mućki.
Poruka je uređivana zadnji put ned 3.3.2024 12:08 (mislioc).
 
5 0 hvala 0
3 godine
online
Re: Rasprava o grafičkim karticama
Bero_ng95 kaže...

Picajzla kupi si naočale ili kontaktne leće pa ćeš vidit da si ipak narušio debelo kvalitet slike spuštanje detalja. Dlss to ispolira ali je i dalje razlika vidljiva. Btw govoriš kartici od 8gb a danas dosta naslova povuku do 12gb. 3080 spresana ko pršut.

Nvidia koristi situaciju I prodaje po normalnim cijenama samo ono što traje sezonu. Pogledaj razliku u početnoj cijeni  4070, 70ti, 80 i 90 pametnom dosta.

 Dlls ima tek smisla kad si na 4k tj na monitorima s daleko vise ppi!

mislioc kaže...
Uzeo 4070 Raytracing nikad upaljen tak da mi je jako bitan. Nije bilo 7800xt kad sam uzimao ali isti kuki +- 10%. Jedno je zapravo sigurno Nvidia kao polovna jednostavno plane za Radeon treba glumit Del Boya iz mućki.

 takoder, ja sam na Ti modelu i nikad do sad nisam upalio Rt ako sam i upalio nisam skuzio

15 godina
offline
Re: Rasprava o grafičkim karticama
Boris grozni kaže...

 takoder, ja sam na Ti modelu i nikad do sad nisam upalio Rt ako sam i upalio nisam skuzio

 Kako nisi skužio sve ali baš sve površine su ispolirane kao pasja muda. Sve kao da je izašlo novo iz tvornice

DarthMarkus kaže... Normalno da radi fluidnio kad ti fali pol galaksije hehe
15 godina
online
Re: Rasprava o grafičkim karticama

Ta ispoliranost i sjaj je pretjerivanje i neprirodno je ajmo reći. A drastično narušava performanse tj. fps.

13 godina
offline
Re: Rasprava o grafičkim karticama

Nema smisla pored 7800XT a za 699e se do kraja mjeseca nabavi 7900XT TUF sa 100e cashback.

16 godina
offline
Re: Rasprava o grafičkim karticama

Pojasni malo, kakakv krvavi cashback...još mi nitko ništa nije vratio a da sam ja to platio

13 godina
offline
Rasprava o grafičkim karticama
Moj PC  
1 0 hvala 1
16 godina
offline
Re: Rasprava o grafičkim karticama

Neloše, tnx

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 7.3.2024 8:39 (Wiz3m4n).
15 godina
offline
Rasprava o grafičkim karticama

Kad se prošara šta konkurencija nudi od rtx4070 super ima za 20eu više govnavi model dual palit. Sve je takva slična ponuda do jedine koja valja msi slim gaming za 807 eu. Ostalo je sve katastrofa glede hladnjaka koji se pregrijavaju uz buku,čak i one od gigabyta sa tri venta isto sranje. RX 7800xt ima izvrsnih modela za oko 600eu. GRE 7900 jedino hellhound i tuf kojih kod nas nema ostalo je sve loše.Dakle najbolji izbor je po meni još uvijek 7800xt.

DarthMarkus kaže... Normalno da radi fluidnio kad ti fali pol galaksije hehe
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Rasprava o grafičkim karticama

RTX 4070 ima KFA2 ex gamer sa 3 venta solidno hladenje I dobre performanse nekih 580e ali jako bucni ventilatori.

7800XT TUF je najbolja iza nje Nitro+ i Pure Radeon.

Poruka je uređivana zadnji put čet 7.3.2024 9:53 (MGloc).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice