Cura se hoće baviti fotografijom!

poruka: 163
|
čitano: 39.201
|
moderatori: DrNasty, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus, pirat
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
offline
RE: Cura se hoće baviti fotografijom!
Wolverine kaže...
a što se tiče brzine okidanja sa obadva sam uspijevao snimiti oštre snimke iz auta u vožnji kroz staklo  
 Malo si pobrkao shutter speed (brzina okidanja) i shutter lag (nema bukvalnog prijavoda na hrvatski, ali to sam objasnio što je u prijašnjem postu).

Znači, imaš auto koji se brzo kreće na cesti, ti kadriraš, namjestiš veliku brzinu okdanja (1/1000 sec na primjer), ali ako ti je veliki shutter lag snimit ćeš perfektno oštru fotku ali auto ti neće biti u kadru. I DSLR-ovi imaju shutter lag ali je on tako nezamjetan da ti se čini da ga nema.

@ cozmika: evo ti par sajtova sa savjetima:

Fot-o-Grafiti  - dobar sajt na hrvatskom gdje je u kratkim lekcijama objašnjeno funkcioniranje fotoaparata i objektiva + savjeti o fotkanju i obradi u Photoshopu
The Luminous Landscape   - sajt na engleskom sa puno eseja i razmišljanja o fotografiji, eseje pišu profesionalni fotografi
Strobist - ako te zanima fotografiranje blicom ovo obavezno pročitaj (sekcije Lighting 101 i On Assignment), ja sam od ovog čovjeka puno naučio o blicu. Iako je sajt koncentriran na fotografiranje bežičnim blicom možeš dosta naučiti i o blicu uopće.

Ako netko zna još koji dobar sajt sa tekstovima o fotografiji neka ih posta.
16 godina
neaktivan
offline
RE: Cura se hoće baviti fotografijom!
jastreb kaže...
...shutter lag (nema bukvalnog prijavoda na hrvatski, ali to sam objasnio što je u prijašnjem postu).
 Kašnjenje okidanja? Zatez okidanja? Tromost okidanja? Tromost okidača?
Try to look unimportant - the enemy may be low on ammo...
16 godina
offline
RE: Cura se hoće baviti fotografijom!
jastreb kaže...
Wolverine kaže...
a što se tiče brzine okidanja sa obadva sam uspijevao snimiti oštre snimke iz auta u vožnji kroz staklo  
 Malo si pobrkao shutter speed (brzina okidanja) i shutter lag (nema bukvalnog prijavoda na hrvatski, ali to sam objasnio što je u prijašnjem postu).

Znači, imaš auto koji se brzo kreće na cesti, ti kadriraš, namjestiš veliku brzinu okdanja (1/1000 sec na primjer), ali ako ti je veliki shutter lag snimit ćeš perfektno oštru fotku ali auto ti neće biti u kadru. I DSLR-ovi imaju shutter lag ali je on tako nezamjetan da ti se čini da ga nema.

 e moj jastrebe pažljivo čitaj što drugi pišu. nisam snimao auto u pokretu nego sam ja iz auta u pokretu snimao kroz staklo i dobio oštre snimke 
16 godina
neaktivan
offline
Cura se hoće baviti fotografijom!

osobno bi na tvom mjestu totalno ignorirao kompakte, pričekao još neko vrijeme i kupio pravi SLR. my 2 cents..

 

btw, baci oko na starije topice na ovom forumu o SLRovima, sve je već rečeno.. ;)

ea mel tation dignissim theophrastus. inani aperiam inciderint an pri. ut ius nulla quodsi corpora. aliquid vocibus.
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Cura se hoće baviti fotografijom!

Hvala dečki, puno ste pomogli. No kad je već toliko o fotićima priče imam još nekolko pitanja:

 

1.

JPEG Exif 2.2, što znači taj exif?

 

2.

36 - 432 mm equiv
F2.7 - F3.5 (max)

- znam da je vezano za leću ali što točno znači pojedina vrijednost?

 

3.

Brzina zatvarača 15 - 1/3200 s, što toćno svaka brojka znači...?

 

Molim vas objasnite mi k'o malom djetetu, 'fala!

http://www.speedtest.net/result/294786147.png
16 godina
offline
RE: Cura se hoće baviti fotografijom!

1. Exif su meta podaci spremljeni u JPEG datoteci, sa informacijama o nacinu snimanja (brzina, blenda,...), modelu aparata i sl.

 

2.

 

36-432 mm, to je najmanja i najveca zarisna duljina, ilitiga zoom (onaj opticki, digitalni zaboravi). Podjeli te vrijednosti i dobiti ces koliki zoom ima aparat (12x u ovom slucaju).

Ovaj equiv znaci da su to preracunate vrijednosti na 35mm laica format filma, i koje ti govore otprilike koliki ces kut gledanja imati pri najmanjem i najvecem zoomu. Uzmi da ti je 50-60mm negdje 1:1 u odnosu na ono sto gledas s ocima (znaci niti smanjeno niti povecano). 36mm ti je kada aparat/objektiv ima najsiri pogled...

Gledaj da je po mogucnosti ova prva brojka 28mm, to je pristojna sirokokutna vrijednost. Da se tako nespretno izrazim :) kada volim sirokokutne lece :)

 

F vrijednost ti je otvor blende, onih krilca koja se otvore kada okines, a dvije vrijednosti su navedene posto je najveci otvor blende drugaciji pri promjeni zarisne duljine (zooma) . Sto manja brojka, to veci otvor, i vise svjetlosti prima. Znaci, kada zumiras do kraja (432mm) onda ti je najveci otvor blende F3.5.

 

Brzina zatvaraca je ono sto ti sama rijec kaze, koliko dugo je blenda otvorena i senzor/film je osvjetljen. Najduze je 15 sekundi u tvoj slucaju, znaci za nocne kadrove sa stativom, a najbrze je 1/3200 sec., pogodno za brze objekte snimanja (utrke, sport,...)

 

Vise o svemu tome mozes skuziti sama kroz praxu, i ima dosta kratkih prirucnika koje objasnjavaju te osnove.

 

 

 

"A developer is a machine that converts coffee into code"
Poruka je uređivana zadnji put pet 18.7.2008 17:27 (hudo).
16 godina
neaktivan
offline
RE: Cura se hoće baviti fotografijom!

Hvala na objašnjenjima.

 

Još sam u dilemi da li da uzmem dSLR ili digitalac. Nekak me novci ne žuljaju pa bih i rabljeni uzela, no opet to su veliki novci i ne znam što je prijašnji vlasnik radio s fotićem... Jooj, damit... Ovo sam slikala sa SLR-om, da recimo uzmem neki digitalac za 2000 kn jel bi mogla bar približno "tak čiste" fotke raditi?

http://www.speedtest.net/result/294786147.png
16 godina
neaktivan
offline
Cura se hoće baviti fotografijom!

dslr i je digitalac.

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Cura se hoće baviti fotografijom!

Jooooj... Nisu svi potkovani sa stručnim pojmovima kao ti!!!! Kako da nazovem običan digitalni fotoaparat??

http://www.speedtest.net/result/294786147.png
16 godina
neaktivan
offline
RE: Cura se hoće baviti fotografijom!
cozmika kaže...

Hvala na objašnjenjima.

 

Još sam u dilemi da li da uzmem dSLR ili digitalac. Nekak me novci ne žuljaju pa bih i rabljeni uzela, no opet to su veliki novci i ne znam što je prijašnji vlasnik radio s fotićem... Jooj, damit... Ovo sam slikala sa SLR-om, da recimo uzmem neki digitalac za 2000 kn jel bi mogla bar približno "tak čiste" fotke raditi?

 mogla bi, da, ofkors. ali uz osjetno više muke nego sa SLRom.

moj savjet - skupi 3000 kn i kupi sonyja alphu A200 (mislim da nova 200tka ide za tu lovu). ili se strpi još malo i kupi neš jačeg. ako ti se ne svidi SLR, uvijek ga lako prodaš.

no, glavne dvije prednosti SLRa su izmjenjivi objektivi i manualni fokus. u prijevodu: ako ti se ne svidi vidno polje objektiva - kupiš drugi, širokokutni ili teleobjektiv (uskokutni, jel); ako ti se ne svidi svjetlosna jačina objektiva - kupiš drugi, brži (više svjetla propušta, pa lakše uslikaš slike u mraku), i tako to. no, to dovodi i do najveće mane SLRa - objektivi koštaju nemalu svotu, od par stotina kn (npr. rabljeni, manualni) pa do nekoliko desetaka tisuća kn (brzi teleobjektivi, npr.).
ako ti pomogne, moja filozofija je bila kupiti pentaxa zbog K-mounta (navoja na koji se šarafe objektivi) i za malo love kupit prastare manualne objektive - nemaš auto-focus, al imaš objektiv za sitnu lovu. :)

nadam se da sam pomogao.
ea mel tation dignissim theophrastus. inani aperiam inciderint an pri. ut ius nulla quodsi corpora. aliquid vocibus.
16 godina
neaktivan
offline
RE: Cura se hoće baviti fotografijom!
cozmika kaže...

Jooooj... Nisu svi potkovani sa stručnim pojmovima kao ti!!!! Kako da nazovem običan digitalni fotoaparat??

 kompakt?
ea mel tation dignissim theophrastus. inani aperiam inciderint an pri. ut ius nulla quodsi corpora. aliquid vocibus.
16 godina
neaktivan
offline
RE: Cura se hoće baviti fotografijom!

http://www.vemil.hr/OpisMP.aspx?Sifra=3810067 to je taj, jel?

 

Jel objektiv koji se dobije s time oke? Ja bi inače htjela portrete raditi, arhitektura i malo prirode... kakav bi mi objektiv trebao? Gdje se opće kupuju objektivi?

http://www.speedtest.net/result/294786147.png
16 godina
neaktivan
offline
RE: Cura se hoće baviti fotografijom!

I ja sam bio jedno vrijeme zagrijan za amater photography (il kako vec hehe), slikao sam sa svojim obicnim Canon fotoaparatom, A510, 3.2 Mpx, nikakav stabilizator, nista, :P Evo par fotografija za koje mislim da su mi dobro ispale..

The best :P The best :P
A morao sam isprobati makro i na ovome malisanu.. A morao sam isprobati makro i na ovome malisanu..
You cannot change your fate, no man can... 92% tinejđera sluša turbo folk. Ako si ti među onih 8% koji još uvijek slušaju pravu glazbu kopiraj si ovo u potpis.
Poruka je uređivana zadnji put sub 19.7.2008 18:03 (Dark Prince).
16 godina
offline
Cura se hoće baviti fotografijom!

Kada imaš toliko nepoznatih pojmova nemoj ni trošiti pare ako ih ne misliš vratiti. Svi koji imaju SLR fotoaparate i ulažu u njih (novi objektivi) vraćaju uloženo kroz zaradu. Istina je što kažu uz 2500kn i malo doplatiš imaš još bolji fotić, ali treba li to tebi uopće? Isto sranje ide i s automobilima, malo više para, više opreme, ali opet i mrvicu više pare i opet više opreme i na kraju ispada da si za fotić dala 6000 Kn a neznaš što ćeš s njime.

 

Pogledaj si malo www.dpreview.com o fotoaparatima koji se mogu kupiti, koje su im prednosti i mane.

 

Imao sam Olympusa i više nikad, Sonya nikad nebih kupio. Favoriziram Canon, Nikon, Pentax, Fuji

 

Osobno koristim Canon S5IS i prezadovoljan sam u kombinaciji s SDHC karticom. Odličan zoom 12x, stabilizator, brdo mogućnosti podešavanja slikanja, Tv, Av, Scn. Ima i zanimljivih fora, ukoliko je ispred objektiva zelena boca, možeš dobiti da ti je samo boca zelena, a sve oko nje crno-bijelo. Također možeš mijenjati boje (color swap) i sličine stvari. Fotić ima i automatski red-eye removal, automatsku detekciju lica na slici. Prima 4xAA baterije, ja sam uzeo Duracell 2750mAh, trajale su mi od prvog punjenja 800 fotografija. Display se može okretati i zatvarati što je jako korisni feature jer kad ga nosiš oko vrata, da se ne grebe o odjeću ili gumbe na košulji.

 

Zamjerka je loš poklopac objektiva koji hoće ispast i ne postoji indikator stanja baterije, već će samo odjednom pokazati crvenu bateriju i porukom obavijestiti "Please Recharge"... ali to se može srediti ubacivanjem softvera na memorijsku karticu.

 

Možeš ovdje pogledati neke fotke slikane njime: http://www.pticica.com/galerija.aspx?korisnikid=9297

(stranica 6, 5, 4, 1)

 

Prvo vidi za što ti sve zaista fotoaparat treba, mnogo ljudi se zaleti u kupnji pa niti ne iskorištavaju mogućnosti. Ili im skuplja prašinu ali se ide po načelu bitno da se ima! Radiš li to radi gušta, hoćeš li zarađivati na tome?

 

Pozdrav i nemoj se zaletit u kupnji, jer fotoaparat se može kupiti svaki dan, bilo kada :)

 

 

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Cura se hoće baviti fotografijom!

Ziga, hvala na ovome postu, puno je pomogao. Zapravo ja bi slikala iz gušta. Već sam bila korak to kupnje Sony A200K, no sad si mislim da ću kupiti tog Canona jer koliko vidim slike ispadaju vrlo čiste. Sviđaju mi se i fotke slikane noću. Jedino što mi je problem kod njega je 4AA baterije, to mi je minus, ali kupim si punjive pa sam mirna. Mislim da će taj Canon biti... Može link do ovog s pokazateljem koliko ima baterije...? Hvala!

http://www.speedtest.net/result/294786147.png
16 godina
offline
RE: Cura se hoće baviti fotografijom!
cozmika kaže...

Ziga, hvala na ovome postu, puno je pomogao. Zapravo ja bi slikala iz gušta. Već sam bila korak to kupnje Sony A200K, no sad si mislim da ću kupiti tog Canona jer koliko vidim slike ispadaju vrlo čiste. Sviđaju mi se i fotke slikane noću. Jedino što mi je problem kod njega je 4AA baterije, to mi je minus, ali kupim si punjive pa sam mirna. Mislim da će taj Canon biti... Može link do ovog s pokazateljem koliko ima baterije...? Hvala!

 S njime ne dolaze nikakve baterije pa ih moraš sama kupiti.

Preporuka Sanyo Eneloop ili Duracell 2750mAh

4xAA baterije su bolje nego bilo koje druge. Čak i ako ti crknu a hitno ti treba fotić na prvi kiosk i kupiš najobičnije 4 baterije dok ove ne napuniš :) Ja inače imam 2seta. to je 200kn..nije neka investicija..

Dulje traju od 2xAA, a jeftinije su nego ona kockasta origigi sranja koja uvaljuju u npr Olympus fotiće gdje si udana za punjač koji moraš imati sa sobom....


16 godina
neaktivan
offline
RE: Cura se hoće baviti fotografijom!

Jesu Sanyo Eneloop ili Duracell 2750mAh punjive ili?

 

Jel normalno da ovako loše fotke taj Canon S5 IS radi ili je to loš fotograf u pitanju? Jel ako radi onda ću si rađe Sony Alpha 200K uzeti...

http://www.speedtest.net/result/294786147.png
Poruka je uređivana zadnji put sub 19.7.2008 11:14 (cozmika).
16 godina
offline
RE: Cura se hoće baviti fotografijom!
Wolverine kaže...

 e moj jastrebe pažljivo čitaj što drugi pišu. nisam snimao auto u pokretu nego sam ja iz auta u pokretu snimao kroz staklo i dobio oštre snimke 
 Ja sam to naveo kao primjer, ali usput, da li se ti mičeš ili se miče objekt fotkanja - isto ti je Smijeh
16 godina
offline
RE: Cura se hoće baviti fotografijom!
cozmika kaže...

Jesu Sanyo Eneloop ili Duracell 2750mAh punjive ili?

 

Jel normalno da ovako loše fotke taj Canon S5 IS radi ili je to loš fotograf u pitanju? Jel ako radi onda ću si rađe Sony Alpha 200K uzeti...

 Jesu punjive su.

Ne radi loše fotke, nije to entry model za 800kn....
16 godina
neaktivan
offline
RE: Cura se hoće baviti fotografijom!

Malo sam pričala s frendom o fotićima i Canon S5 IS ću kupiti...

http://www.speedtest.net/result/294786147.png
16 godina
neaktivan
offline
RE: Cura se hoće baviti fotografijom!

neloš fotić, taj S5 IS. dobar izbor.

 

onaj u ve-milu, alpha 200, entry-level SLR, isto dobar izbor. vidi jel imaš love za alphu, vidi jel imaš volje u budućnosti ulagati u objektive. i za portrete i za arhitekturu ćeš prije ili kasnije kupiti bolji objektiv, tak da ti ne gine dodatno ulaganje. ;)

i ofkors, faktor veličine i mase definitivno nije na strani SLRa, osjetno su veći i teži od kompakta, pogotovo ak nosiš sa sobom još po koji objektiv. ;)

no, osobno mi je taj faktor apsolutno beznačajan, meni nije teško ni bigmu nosat uokolo, hehe. :D

 

u svakom slučaju, sretno, i dobro svjetlo ti želim! :)

ea mel tation dignissim theophrastus. inani aperiam inciderint an pri. ut ius nulla quodsi corpora. aliquid vocibus.
16 godina
suspendiran
offline
RE: Cura se hoće baviti fotografijom!
Ziga kaže...

Kada imaš toliko nepoznatih pojmova nemoj ni trošiti pare ako ih ne misliš vratiti. Svi koji imaju SLR fotoaparate i ulažu u njih (novi objektivi) vraćaju uloženo kroz zaradu. Istina je što kažu uz 2500kn i malo doplatiš imaš još bolji fotić, ali treba li to tebi uopće? Isto sranje ide i s automobilima, malo više para, više opreme, ali opet i mrvicu više pare i opet više opreme i na kraju ispada da si za fotić dala 6000 Kn a neznaš što ćeš s njime.

 

 

 To sa vracanjem ulozenog je glupost. SLRovi koji se ovdje spominju su uglavnom za amatersku upotrebu, i nitko ne ocekuje nikakav povrat ulozenog na njima. Tako isto mozes reci da nema smisla kupiti racunalo skuplje od 3000kn ako si npr gejmer, jer tesko da ces ikada vratiti ulozeno. Smijeh 
Think locally, act globally...
16 godina
neaktivan
offline
RE: Cura se hoće baviti fotografijom!
elkarrde kaže...

neloš fotić, taj S5 IS. dobar izbor.

 

onaj u ve-milu, alpha 200, entry-level SLR, isto dobar izbor. vidi jel imaš love za alphu, vidi jel imaš volje u budućnosti ulagati u objektive. i za portrete i za arhitekturu ćeš prije ili kasnije kupiti bolji objektiv, tak da ti ne gine dodatno ulaganje. ;)

i ofkors, faktor veličine i mase definitivno nije na strani SLRa, osjetno su veći i teži od kompakta, pogotovo ak nosiš sa sobom još po koji objektiv. ;)

no, osobno mi je taj faktor apsolutno beznačajan, meni nije teško ni bigmu nosat uokolo, hehe. :D

 

u svakom slučaju, sretno, i dobro svjetlo ti želim! :)

 
Htjela sam si tog Sonyja piknut ali frend je rekao da je loš naspram drugih SLR-ova. Zato ću si uzeti Canon S5 IS i s time fotkat, ako mi za godinu dvije još zanimljivije i zabavnije bude uzet ću si SLR ali Canon neki....
http://www.speedtest.net/result/294786147.png
Poruka je uređivana zadnji put sub 19.7.2008 14:42 (cozmika).
16 godina
neaktivan
offline
RE: Cura se hoće baviti fotografijom!
cozmika kaže...
  Htjela sam si tog Sonyja piknut ali frend je rekao da je loš naspram drugih SLR-ova. Zato ću si uzeti Canon S5 IS i s time fotkat, ako mi za godinu dvije još zanimljivije i zabavnije bude uzet ću si SLR ali Canon neki....
 nisam nikad imao tog sonyja u rukama, tak da ne mogu reć sigurno jel valja il ne, al nekak sumnjam da bi Sony/Konica-Minolta izbacili loš uređaj na tržište. u svakom slučaju je bolji od 90% kompakata, a oni od kojih nije, su i skuplji. no, svejedno, S5 IS je dobar izbor.

btw, zašto Canonov SLR? kaj fali Nikonu, Pentaxu, Olympusu, Sonyju? nemoj patiti na marku, nema smisla ako nemaš već neku kolekciju objektiva. ;)
ea mel tation dignissim theophrastus. inani aperiam inciderint an pri. ut ius nulla quodsi corpora. aliquid vocibus.
16 godina
neaktivan
offline
RE: Cura se hoće baviti fotografijom!
elkarrde kaže...
btw, zašto Canonov SLR? kaj fali Nikonu, Pentaxu, Olympusu, Sonyju? nemoj patiti na marku, nema smisla ako nemaš već neku kolekciju objektiva. ;)
 
Za Canona am čula da je dobar, ako su i ostali, nema problema.
http://www.speedtest.net/result/294786147.png
16 godina
neaktivan
offline
RE: Cura se hoće baviti fotografijom!
U svakom slucaju, ako odaberes Canon neces sigurno pozaliti.
You cannot change your fate, no man can... 92% tinejđera sluša turbo folk. Ako si ti među onih 8% koji još uvijek slušaju pravu glazbu kopiraj si ovo u potpis.
16 godina
offline
RE: Cura se hoće baviti fotografijom!
SupremeCommander kaže...
 To sa vracanjem ulozenog je glupost. SLRovi koji se ovdje spominju su uglavnom za amatersku upotrebu, i nitko ne ocekuje nikakav povrat ulozenog na njima. Tako isto mozes reci da nema smisla kupiti racunalo skuplje od 3000kn ako si npr gejmer, jer tesko da ces ikada vratiti ulozeno. Smijeh 
 Ako je tebi glupost onda dobro, tipično razmišljanje. Ja neznam ni jednu osobu koja nije "povratila" uloženo u opremu fotografirajući. Ovo koji samo "skupljaju" opremu je tipično preseravanje za kasnije pokazivanje "bitno da se ima...." No brkaš 2 pojma, gejmer ništa ne radi, samo troši svoje vrijeme....osoba koja plati fotić može s njime i zaraditi, kako za gušt tako i za život... A najbolji je početak s nečim solidnim, kad se ovlada tehnikama, onda se može kupiti nešto bolje i kvalitetnije naravno ako postoji potreba za time. Pozdrav
16 godina
offline
Cura se hoće baviti fotografijom!

Preporuka Sony A200 sa standardnim obj 18 - 70. Ja ga imam i prezadovoljan sam. Slike super, jednostavan, lagan, baterija traje cudo...

 

I da, DSLR ima auto nacin snimanja, skoro pa point and shoot. Znaci dok se ne uhodas sa dubinom polja, ekspozicijom bla bla mozes slobodno koristiti to a poslije...

 

I na kraju, DSLR opet je DSLR - znaci jedan dan mozes kupit objektiv koji hoces. Veci je senzor, slike su bolje i nisu zrnate... ako zelis fotic kojim ces se slikavati sa prijateljicama bzvz onda si uzmi neki point and shoot, ako se stvarno zelis baviti fotografijom... uzmi si DSLR.

I'm going woo woo
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Cura se hoće baviti fotografijom!

Ja bi se željela baviti fotografijom zaozbač no mene u familiji nitko ne podržava u tome i misle da je to hir. No nije, jer me to fakat zanima i već duže vrijeme. ja sam svoju ušteđevnu svu skupila i imam za Canon S5 IS, no za dSLR nemam dovoljno. također mi je frend rekao da ne uzimam Sonyja jer ima lošiju optiku i da nema objektiva puno na izbor i tak. No da imam 3400 kn uzela bi taj Sony jer je taj najjeftiniji. Canon koji preferiram je puno skuplji nažalost.

 

Tko se kuži u fotografiju, imam par pitanja. Tko je voljan neka me adda na msn (na pm se javiti) pa da mi pomogne, ja ću biti zahvalna do neba.

http://www.speedtest.net/result/294786147.png
Poruka je uređivana zadnji put uto 22.7.2008 18:06 (cozmika).
15 godina
neaktivan
offline
RE: Cura se hoće baviti fotografijom!
cozmika kaže...

Ja bi se željela baviti fotografijom zaozbač no mene u familiji nitko ne podržava u tome i misle da je to hir. No nije, jer me to fakat zanima i već duže vrijeme. ja sam svoju ušteđevnu svu skupila i imam za Canon S5 IS, no za dSLR nemam dovoljno. također mi je frend rekao da ne uzimam Sonyja jer ima lošiju optiku i da nema objektiva puno na izbor i tak. No da imam 3400 kn uzela bi taj Sony jer je taj najjeftiniji. Canon koji preferiram je puno skuplji nažalost.

 

Tko se kuži u fotografiju, imam par pitanja. Tko je voljan neka me adda na msn (na pm se javiti) pa da mi pomogne, ja ću biti zahvalna do neba.

 Ako oćeš najbolju optiku onda je sigurno Nikon tvoj izbor.
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice