Cura se hoće baviti fotografijom!

poruka: 163
|
čitano: 39.204
|
moderatori: DrNasty, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus, pirat
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
neaktivan
offline
RE: Cura se hoće baviti fotografijom!
elkarrde kaže...
Bara kaže...
Još nešto, mislim da Sony nema 17-55, 16-50, 17-50 ili 18-50 sa blendom 2,8, a to je veliki minus, a bome nema ni 14-24 2,8.
 ali zato postoje Zeiss ZA Vario-Sonnar T* 24-70mm f/2.8 SSM i Tamron AF 17-50mm f/2.8 XR Di II LD Aspherical [IF], oboje u MD mountu. ;)
uostalom, ako se ne ograničimo na zoom objektive, ima par izvrsnih MD primeova, npr. Sony 50mm f/1.4, Zeiss ZA Planar T* 85mm f/1.4 ili čak Minolta AF 50mm f/1.7.
svi zoomovu su f/2.8, a prajmovi su i osjetno brži. dovoljno? ;)
Mislim da se ne zove MD mount nego SR mount, a zašto ga ljudi krivo zovu ne znam, ak se ne varam taj mount je koristija X700 kojeg mi je ćaća posjedova i to ne jadnog nego dva. Znam samo da je MD tip Minoltinih objektiva, a ne mounta.

A šta kad slikaješ pir i u gužvi i triba ti široki kut, ana piru nemoš minjat objektive, onda na Sonya 24 nije 24 nego 36 i onda si u problemima. Al čudno mi je kako Sony nema DX standard zoom objektiv. Meni ćaća ima Nikkora 50mm f1,8 i nikako ga ne rabi jer mu je za posa skroz nepraktičan. I još nešto ima Tokinu ATX Pro 270 28-70 f2,6-2,8 i kad je kupija Nikona D300 uzeja je Sigmu 18-55 1:2,8 HSM samo zbog širokog kuta. Naglašavam da mu ekstra brz AF nije baš potriban jer koristi kolko je god moguće spot mjeranje pa se ne osjeti baš razlika u brzom i sporom AF-u.

Da te nešto pitam. Jeli znaš jeli se na digitalnim strojevima izrađuju veći formati od 20x30, ako da koji?
Poruka je uređivana zadnji put pet 25.7.2008 1:22 (Bara).
16 godina
neaktivan
offline
RE: Cura se hoće baviti fotografijom!
Imam pitanje:

Stavila sam si CHDK i boota se radi sve 5... I namjestim RAW da sprema. U Lightroomu kada želim importat namjestim da je dng i importa mi samo jpg a za raw ( budući da je Canon je .crw... ) kaže da je damaged ili nešto da ga nemre importat. Prebacila sam ravno s SD kartice na hard tih par raw fotki da pregledam s FastStone Image... i prazan mi je ekran kad se otvori slika.

Ziher je dobar firmware jer ja imam B i B sam stavila... Može biti da je u postavkama problem... Kaj da radim?
Ja bi dSLR a nemrem ga imati - weeeee baš suuuper http://www.nabava.net/kategorija.php?kat=12&se=4255&order=min_cijena
16 godina
neaktivan
offline
RE: Cura se hoće baviti fotografijom!
cozmika kaže...
Imam pitanje:

Stavila sam si CHDK i boota se radi sve 5... I namjestim RAW da sprema. U Lightroomu kada želim importat namjestim da je dng i importa mi samo jpg a za raw ( budući da je Canon je .crw... ) kaže da je damaged ili nešto da ga nemre importat. Prebacila sam ravno s SD kartice na hard tih par raw fotki da pregledam s FastStone Image... i prazan mi je ekran kad se otvori slika.

Ziher je dobar firmware jer ja imam B i B sam stavila... Može biti da je u postavkama problem... Kaj da radim?
DNG je adobeov standard za spremanje raw fotki, kojeg podržava za sad jedino Pentax. Tebi treba Canon raw (.crw) importer za lightroom ili crw-dng konverter. Gugl, canon je u pitanju, nemam pojma, sori.
ea mel tation dignissim theophrastus. inani aperiam inciderint an pri. ut ius nulla quodsi corpora. aliquid vocibus.
16 godina
neaktivan
offline
RE: Cura se hoće baviti fotografijom!
Bara kaže...
Mislim da se ne zove MD mount nego SR mount, a zašto ga ljudi krivo zovu ne znam, ak se ne varam taj mount je koristija X700 kojeg mi je ćaća posjedova i to ne jadnog nego dva. Znam samo da je MD tip Minoltinih objektiva, a ne mounta.

A šta kad slikaješ pir i u gužvi i triba ti široki kut, ana piru nemoš minjat objektive, onda na Sonya 24 nije 24 nego 36 i onda si u problemima. Al čudno mi je kako Sony nema DX standard zoom objektiv. Meni ćaća ima Nikkora 50mm f1,8 i nikako ga ne rabi jer mu je za posa skroz nepraktičan. I još nešto ima Tokinu ATX Pro 270 28-70 f2,6-2,8 i kad je kupija Nikona D300 uzeja je Sigmu 18-55 1:2,8 HSM samo zbog širokog kuta. Naglašavam da mu ekstra brz AF nije baš potriban jer koristi kolko je god moguće spot mjeranje pa se ne osjeti baš razlika u brzom i sporom AF-u.

Da te nešto pitam. Jeli znaš jeli se na digitalnim strojevima izrađuju veći formati od 20x30, ako da koji?
 da, u pravu si, mount se zove SR u originalu, MC i MD su ekstenzije SR mounta (i imena modela objektiva - MC Rokkor i MD Rokkor).

ehh, crop faktor je nezgodna stvar kad ti zatreba širac, potpuno se slažem. :|

btw, mislim da smo otišli debelo offtopic. ajd, nije došlo do flejmanja, al ipak. ;)
javi mi se na pm, mislim da bi bilo u redu ostaviti ovaj topic urednim..
ea mel tation dignissim theophrastus. inani aperiam inciderint an pri. ut ius nulla quodsi corpora. aliquid vocibus.
16 godina
neaktivan
offline
RE: Cura se hoće baviti fotografijom!
cozmika kaže...

Evo.. :D

 Hvala ti! :))
Cvarcy.com
16 godina
neaktivan
offline
RE: Cura se hoće baviti fotografijom!
aimam pitanjce... Pokušavam skužiti objektive i njihove mm, već polako kužim od kud do kud su širokokutni, standardni, tele...

Postoji li kakva stranica ( ako ima na hr još bolje ) koja objašnjava to?
Ja bi dSLR a nemrem ga imati - weeeee baš suuuper http://www.nabava.net/kategorija.php?kat=12&se=4255&order=min_cijena
16 godina
neaktivan
offline
RE: Cura se hoće baviti fotografijom!
cozmika kaže...
aimam pitanjce... Pokušavam skužiti objektive i njihove mm, već polako kužim od kud do kud su širokokutni, standardni, tele...

Postoji li kakva stranica ( ako ima na hr još bolje ) koja objašnjava to?
Nadam se da ovo pomaže

 http://www.tamron.com/lenses/learning_center/tools/focal-length-comparison.php
16 godina
neaktivan
offline
RE: Cura se hoće baviti fotografijom!
Pomaže ali ne razjašnjava mi sve kaj me zanima.

Evo kad naletim na to kaj me buni postam tu.
Ja bi dSLR a nemrem ga imati - weeeee baš suuuper http://www.nabava.net/kategorija.php?kat=12&se=4255&order=min_cijena
16 godina
neaktivan
offline
Cura se hoće baviti fotografijom!

http://en.wikipedia.org/wiki/Focal_length#In_photography

 

btw, prvo savladaj osnove, pa tek kad ti sfale fičra stavi custom firmware, ne treba ti RAW format još dugo. ;)

ea mel tation dignissim theophrastus. inani aperiam inciderint an pri. ut ius nulla quodsi corpora. aliquid vocibus.
Poruka je uređivana zadnji put pet 25.7.2008 17:43 (elkarrde).
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Cura se hoće baviti fotografijom!

Ovo mene muči....

http://en.wikipedia.org/wiki/35_mm_equivalent_focal_length

a mislim da je i ovdje nešto http://en.wikipedia.org/wiki/35_mm_equivalent_focal_length

 

Da bar ima na hr takve stvari....

Ja bi dSLR a nemrem ga imati - weeeee baš suuuper http://www.nabava.net/kategorija.php?kat=12&se=4255&order=min_cijena
16 godina
neaktivan
offline
RE: Cura se hoće baviti fotografijom!

weee.... ne znam kak to nisam vidjela!!! Hvala :D

Ja bi dSLR a nemrem ga imati - weeeee baš suuuper http://www.nabava.net/kategorija.php?kat=12&se=4255&order=min_cijena
Poruka je uređivana zadnji put pet 25.7.2008 19:16 (cozmika).
16 godina
offline
RE: Cura se hoće baviti fotografijom!
Bara kaže...
elkarrde kaže...
Bara kaže...
Još nešto, mislim da Sony nema 17-55, 16-50, 17-50 ili 18-50 sa blendom 2,8, a to je veliki minus, a bome nema ni 14-24 2,8.
 ali zato postoje Zeiss ZA Vario-Sonnar T* 24-70mm f/2.8 SSM i Tamron AF 17-50mm f/2.8 XR Di II LD Aspherical [IF], oboje u MD mountu. ;)
uostalom, ako se ne ograničimo na zoom objektive, ima par izvrsnih MD primeova, npr. Sony 50mm f/1.4, Zeiss ZA Planar T* 85mm f/1.4 ili čak Minolta AF 50mm f/1.7.
svi zoomovu su f/2.8, a prajmovi su i osjetno brži. dovoljno? ;)
Mislim da se ne zove MD mount nego SR mount, a zašto ga ljudi krivo zovu ne znam, ak se ne varam taj mount je koristija X700 kojeg mi je ćaća posjedova i to ne jadnog nego dva. Znam samo da je MD tip Minoltinih objektiva, a ne mounta.

A šta kad slikaješ pir i u gužvi i triba ti široki kut, ana piru nemoš minjat objektive, onda na Sonya 24 nije 24 nego 36 i onda si u problemima. Al čudno mi je kako Sony nema DX standard zoom objektiv. Meni ćaća ima Nikkora 50mm f1,8 i nikako ga ne rabi jer mu je za posa skroz nepraktičan. I još nešto ima Tokinu ATX Pro 270 28-70 f2,6-2,8 i kad je kupija Nikona D300 uzeja je Sigmu 18-55 1:2,8 HSM samo zbog širokog kuta. Naglašavam da mu ekstra brz AF nije baš potriban jer koristi kolko je god moguće spot mjeranje pa se ne osjeti baš razlika u brzom i sporom AF-u.

Da te nešto pitam. Jeli znaš jeli se na digitalnim strojevima izrađuju veći formati od 20x30, ako da koji?
 Samo jedan komentar...

Cura oce entry aparat koji ima malo ozbiljnije funkcije nego P&S aparati... znaci da moze namjestit ekspoziciju rucno i neznan ni ja sta,

A ti pricas o pirevima i neznan ni ja o cemu.

Samo ocu rec da je Sony A200 najisplativiji DSLR entry aparat.

Da se bavim pirevima onda nebi gleda ocu li tisucu kuna vise dat ko sta je curi bilo bitno.

Bez daljnjega, Sony je tek usa u te vode... Ali mi ovde pricamo od entry levelu.

Kolegica sa posla mi ima D4 i 90% vremena puca na automatici...

Di je tu pamet!?
I'm going woo woo
15 godina
neaktivan
offline
RE: Cura se hoće baviti fotografijom!
tnakir kaže...
 Samo jedan komentar...

Cura oce entry aparat koji ima malo ozbiljnije funkcije nego P&S aparati... znaci da moze namjestit ekspoziciju rucno i neznan ni ja sta,

A ti pricas o pirevima i neznan ni ja o cemu.

Samo ocu rec da je Sony A200 najisplativiji DSLR entry aparat.

Da se bavim pirevima onda nebi gleda ocu li tisucu kuna vise dat ko sta je curi bilo bitno.

Bez daljnjega, Sony je tek usa u te vode... Ali mi ovde pricamo od entry levelu.

Kolegica sa posla mi ima D4 i 90% vremena puca na automatici...

Di je tu pamet!?
Valjda i sam to znaš ali ipak ću ti reć, smješan si sinko!
Uopće nisi shvatija bit onoga šta sam pisa.
Poruka je uređivana zadnji put pet 25.7.2008 22:49 (Bara).
16 godina
neaktivan
offline
RE: Cura se hoće baviti fotografijom!

Malo sam proučila linkove i sad sam zbunjena, odnosno ne kužim...

 

Tu je link do teksta i zadnji paragraf je ono kaj ne kužim.  Sve mi nije jasno no izdvojit ću kao primjer jedan dio objašnenja.

 

dijagonala čipa iznosi 8,9 mm pa je faktor normiranja ili kako ga često nazivaju faktor normalizacije 4,9

 

WTF? Kako znam da je 4,9 ak je 8,9....? Izlanuo se

Ja bi dSLR a nemrem ga imati - weeeee baš suuuper http://www.nabava.net/kategorija.php?kat=12&se=4255&order=min_cijena
15 godina
neaktivan
offline
RE: Cura se hoće baviti fotografijom!
cozmika kaže...

Malo sam proučila linkove i sad sam zbunjena, odnosno ne kužim...

 

Tu je link do teksta i zadnji paragraf je ono kaj ne kužim.  Sve mi nije jasno no izdvojit ću kao primjer jedan dio objašnenja.

 

dijagonala čipa iznosi 8,9 mm pa je faktor normiranja ili kako ga često nazivaju faktor normalizacije 4,9

 

WTF? Kako znam da je 4,9 ak je 8,9....? Izlanuo se

 Evo površina FF čipa ili onoga u kojem je 70mm 70mm(mislim na fokalne udaljenosti) je 24mmx36mm i sad izračunaj njegovu dijagonalu(negdi otprilike oko44mm je). Sad podjeli iznos njegove dijagonale sa dijagonalom nekog čipa kojem je dijagonal 8,9 i dobiješ 4.9. Znači fokalnu udaljenost objektiva na aparatu sa tim čipom pomnožiš sa 4,9 i dobićeš prava fokalnu duljinu.
A vidim da ti i tu ima primjera.
Faktor normiranja inače zovu crop factor.
Poruka je uređivana zadnji put sub 26.7.2008 0:28 (Bara).
16 godina
neaktivan
offline
RE: Cura se hoće baviti fotografijom!
Onak.. Malo mi je jasno ali još uvijek ne kužim... Niš, ovaj sajt na kojem to čitam je jako koristan pa ću ga pročitati uzduž i poprijeko, možda skužim.
Ja bi dSLR a nemrem ga imati - weeeee baš suuuper http://www.nabava.net/kategorija.php?kat=12&se=4255&order=min_cijena
15 godina
neaktivan
offline
RE: Cura se hoće baviti fotografijom!
cozmika kaže...
Onak.. Malo mi je jasno ali još uvijek ne kužim... Niš, ovaj sajt na kojem to čitam je jako koristan pa ću ga pročitati uzduž i poprijeko, možda skužim.
 Pogledaj doli na dnu mislim usporedbu FF senzora(filma) i APS-C senzora.
Šta si uopće sa tim razbijaš glavu kad nemaš SLR?
Moš mi molim te pročitat šta ti piše na objektivu?
taj crop factor je inače razlog zašto je moj ćaća mora kupit 18-50(na APS-C tijelima 27-75) iako je već ima 28-70(na APS-C tijelima 42-105), pa bi mu falija široki kut. Zato na idiotim neš imat široki kut, njima je dijagonala senzora još dosta manja, a širokokutni zoom objekti je jako teško i skupo napravit.
Poruka je uređivana zadnji put sub 26.7.2008 0:42 (Bara).
15 godina
neaktivan
offline
Cura se hoće baviti fotografijom!

Evo tvoj aparat ima objektiv 6mm-72mm, a zapravo daje 36mm-432mm, šta znači da mu je crop factor(faktor normiranja ili kako ga često nazivaju faktor normalizacije) 6.

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Cura se hoće baviti fotografijom!
Zbunj, zbunj...

Sad idem spat a sutra ću pokušat skužit to. Valjda mi mozak u 1 u noći ne radi ( malo se izvlačim...hehe )
Ja bi dSLR a nemrem ga imati - weeeee baš suuuper http://www.nabava.net/kategorija.php?kat=12&se=4255&order=min_cijena
16 godina
neaktivan
offline
Cura se hoće baviti fotografijom!

crop faktor in a nutshell:

- označava faktor za koliko je dotični senzor manji/veći od analognog filma dotičnog formata, u našem slučaju, od 35mm filma (više o "formatima" nekom drugom prilikom)

- posljedica crop faktora većeg od 1.0 je "zumiranje" (preciznije - cropanje, ali dobije se efekt zumiranja) slike u odnosu na onu koju vidi 35mm film

- što je crop faktor veći, to je senzor "zumiraniji", dakle, senzor s crop faktorom 1.5 će vidjeti više slike i biti će manje kropana nego ona koju vidi senzor s faktorom 2.0, ili 6.0

- digitalni kompakti imaju male senzore, te samim time i velike crop faktore, nrp. 6, 4.8 i slične, digitalni SLRi imaju crop faktore od 1.0 do 2.0 (sve u odnosu na 35mm film)

- najpopularniji SLR crop faktori: Olympus Four Thirds - 2.0, Pentax - 1.5, Sony/Konica-Minolta - 1.5, Nikon - 1.5/1.0, Canon - 1.6/1.3/1.0; Pentax i Sony pripremaju "full-frame" (faktor 1.0) aparate

- 35 mm film se koristi kao referentni format zbog svoje popularnosti, rasprostranjenosti i opće prihvaćenosti, te činjenice da na većinu danas dostupnih digitalnih SLR aparata pašu i stari, filmski objektivi, rađeni za 35mm filmske aparate

- crop faktorom se množe žarišne udaljenosti objektiva kako bi se dobila ekvivalentna žarišna udaljenost izražena u 35mm formatu (zbog usporedbe); npr., 50mm objektiv na uređaju s faktorom 1.0 vidi sliku kao 35mm film aparat s objektivom od 50mm, isti taj objektiv na aparatu s crop faktorom 1.5 dalje vidljivo polje ekvivalentno objektivu od 75mm (50×1.5=75) na 35mm aparatu, ili 100mm objektiv na aparatu s faktorom 2.0 (50×2=100)

- veći senzor = manje šuma = veća kvaliteta slike

- veći senzor = veća kontrola nad dubinom polja (depth of field, jelte) = veće i lakše mogućnosti kontroliranja izlazne fotografije

 

[inače postoje i medium format senzori, sa svojom metrikom i crop faktorima, no o tome nekom drugom prilikom]

 

ea mel tation dignissim theophrastus. inani aperiam inciderint an pri. ut ius nulla quodsi corpora. aliquid vocibus.
Poruka je uređivana zadnji put sub 26.7.2008 2:39 (elkarrde).
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Cura se hoće baviti fotografijom!
Wow, nisam znala da ima tooooliko toga za naučiti. A lijepo nam je profesor iz projektiranja dobar dio ovih stvari objašnjavao... a ja sam zujala po satu ( ko mi je kriv kad sam budala )

Ako se prijavim za tečaj fotografije u fotoklubu Zagreb hoću li ja to sve naučiti i kužiti i znati primijeniti??
Ja bi dSLR a nemrem ga imati - weeeee baš suuuper http://www.nabava.net/kategorija.php?kat=12&se=4255&order=min_cijena
16 godina
neaktivan
offline
RE: Cura se hoće baviti fotografijom!
cozmika kaže...
Wow, nisam znala da ima tooooliko toga za naučiti. A lijepo nam je profesor iz projektiranja dobar dio ovih stvari objašnjavao... a ja sam zujala po satu ( ko mi je kriv kad sam budala )

Ako se prijavim za tečaj fotografije u fotoklubu Zagreb hoću li ja to sve naučiti i kužiti i znati primijeniti??

Sve to izgleda poprilično komplicirano ali uz malo truda osnove se mogu naučiti relativno brzo. Sve ovisi samo o tebi. Za početak predlažem da skokneš do kioska i kupiš knjigu Digitalna fotografija i osnove obrade u izdanju Algebre. Košta 50-tak kuna i na prilično dobar način objašnjava sve ˝tehikalije˝.

U knjizi imaš sve što ti treba za početak; odnos boja, osnove kadriranja, objašnjenje žarišne duljine, f-broja, brzine zatvarača, ekspozicije, osnove obrade…

 

Kvaliteta tečajeva u foto klubu Zagreb mi je nepoznata ( možda ti može pomoći netko tko je bio tamo na tečaju) ali sam tečaj fotografije mi se čini kao dobra ideja jer je to po meni puno brži i jednostavniji način shvaćanja osnova nego da to pokušavaš naučiti sama.

16 godina
neaktivan
offline
RE: Cura se hoće baviti fotografijom!
Već sam tražila na kiosku "Digitalna fotografija" ali više se ne prodaje, otišla u remitendu...
Ja bi dSLR a nemrem ga imati - weeeee baš suuuper http://www.nabava.net/kategorija.php?kat=12&se=4255&order=min_cijena
16 godina
neaktivan
offline
RE: Cura se hoće baviti fotografijom!

Obično ih imaš za nać u bilo kojoj VBZ knjižari.. mislim da sam ju čak i vidila, ali to je u Ri...

Poruka je uređivana zadnji put sub 26.7.2008 14:05 (Bubbi).
16 godina
offline
Cura se hoće baviti fotografijom!

Nisan ja smijesan "sinko" nego si ti otisa debelo u offtopic i k**cenje sta tvoj caca ima.

 

Pozdravi ćaću!

I'm going woo woo
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Cura se hoće baviti fotografijom!
Ako tko vidi kakvu dobru knjigu o fotografiji u Algoritmu, Profiu ili nekoj knjižari ( u Zgb-u ) nek javi, tnx
Ja bi dSLR a nemrem ga imati - weeeee baš suuuper http://www.nabava.net/kategorija.php?kat=12&se=4255&order=min_cijena
15 godina
neaktivan
offline
RE: Cura se hoće baviti fotografijom!
tnakir kaže...

Nisan ja smijesan "sinko" nego si ti otisa debelo u offtopic i k**cenje sta tvoj caca ima.

 

Pozdravi ćaću!

 Mileni, da nisi možda zavidan?Smijeh
16 godina
neaktivan
offline
RE: Cura se hoće baviti fotografijom!

Još uvijek pokušavam skužiti objektive... Slabo mi ide... No... naiđem na oglas koji je na dnu. Jel to znaći da je taj objektv 105mm i nemre se manje ili više namjestiti?

 

Makro objektiv Micro-Nikkor 105 mm f/2.8 ED-IF AF-S VR - optički stabiliziran. Star 2 godine, potpuno ispravan i čist, dolazi s original sjenilom i Heliopan cirkularnim polarizatorom 62 mm.

 

Ja bi dSLR a nemrem ga imati - weeeee baš suuuper http://www.nabava.net/kategorija.php?kat=12&se=4255&order=min_cijena
16 godina
neaktivan
offline
RE: Cura se hoće baviti fotografijom!
cozmika kaže...

Još uvijek pokušavam skužiti objektive... Slabo mi ide... No... naiđem na oglas koji je na dnu. Jel to znaći da je taj objektv 105mm i nemre se manje ili više namjestiti?

 

Makro objektiv Micro-Nikkor 105 mm f/2.8 ED-IF AF-S VR - optički stabiliziran. Star 2 godine, potpuno ispravan i čist, dolazi s original sjenilom i Heliopan cirkularnim polarizatorom 62 mm.

 

  da. 105mm prime objektiv, fiksne žarišne daljine. 105 mm je sve kaj imaš, nema mogućnost zooma, nema podešavanja.
ea mel tation dignissim theophrastus. inani aperiam inciderint an pri. ut ius nulla quodsi corpora. aliquid vocibus.
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice