MS Windows server 2008 Stadard i CAL-ovi

poruka: 48
|
čitano: 17.747
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
offline
MS Windows server 2008 Stadard i CAL-ovi

Napokon smo u uredu odlučili doveti mrežu u red (domena umjesto workgroupa). Kupili smo Lenovo Server TS200v+MS Windows Server 2008 Standard. Uz OS smo dobili i 5 CAL-ova, kako nas ima 7 (potencijalno 10 u skorije vrijeme) rečeno mi je da trebamn kupiti još 5 CAL-ova (potvrdio MS Hrvatska). Kupili smo tih 5 dodatnih CAL-ova (cca 900 kn) kako nebi bilo problema po pitanju legalnosti softvera i problema s BSA.

 

Server se planira koristiti kao file, ftp, mail i print server te za back-up podataka. Odabrali smo osobu koja će obaviti posao (bolje pustiti profesionalca nego poslije imati sra..e). Kad sam čovjeku izložio što sve trebamo i kakvu opremu i softver imamo, ispalo je da sam kupio nepotrebno 5 dodatnih CAL-ova jer na računalima imamo Win 7 Professionall. Od njega sam doznao da je cijela ta tema po pitanju CAL-ova poprilično zamagljena i da je jako malo onih koji poznaju tu temu.

 

Meni je smiješno da MS Hrvatska ne zna odgovoriti na to pitanje ili je to namjerno. Ako netko može ukratko objasniti cijelu ovu problematiku bio bih mu jako zahvalan. Ovo mi je bitno jer još nisam otvorio originalno pakiranje ovih 5 dodatnih CAL-ova te bih ih zamjenio/vratio ukoliko mi nisu nužni.

Freedom is just another word for nothing left to loose ...
 
1 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: MS Windows server 2008 Stadard i CAL-ovi
mario.L_hr kaže...

Napokon smo u uredu odlučili doveti mrežu u red (domena umjesto workgroupa). Kupili smo Lenovo Server TS200v+MS Windows Server 2008 Standard. Uz OS smo dobili i 5 CAL-ova, kako nas ima 7 (potencijalno 10 u skorije vrijeme) rečeno mi je da trebamn kupiti još 5 CAL-ova (potvrdio MS Hrvatska). Kupili smo tih 5 dodatnih CAL-ova (cca 900 kn) kako nebi bilo problema po pitanju legalnosti softvera i problema s BSA.

 

Server se planira koristiti kao file, ftp, mail i print server te za back-up podataka. Odabrali smo osobu koja će obaviti posao (bolje pustiti profesionalca nego poslije imati sra..e). Kad sam čovjeku izložio što sve trebamo i kakvu opremu i softver imamo, ispalo je da sam kupio nepotrebno 5 dodatnih CAL-ova jer na računalima imamo Win 7 Professionall. Od njega sam doznao da je cijela ta tema po pitanju CAL-ova poprilično zamagljena i da je jako malo onih koji poznaju tu temu.

 

Meni je smiješno da MS Hrvatska ne zna odgovoriti na to pitanje ili je to namjerno. Ako netko može ukratko objasniti cijelu ovu problematiku bio bih mu jako zahvalan. Ovo mi je bitno jer još nisam otvorio originalno pakiranje ovih 5 dodatnih CAL-ova te bih ih zamjenio/vratio ukoliko mi nisu nužni.

Evo da ti ja objasnim vrlo je jednostavno te licence služe za remote kontrol na serveru odnosno terminal client, tj. ako bi koristio server da svako na njemu ima svoj account i da se na njega spaja s svog računala preko remote control, e onda treba licenca za svaki remote client, pošto vi imate kompove s windows 7 i ne koristite programe na udaljenom računalu već će te koristiti srver za gore navedeno, CAL licence su nepotrebne....

[volim Google Android] - Budući Microsoftov Bill Gates...ili Applov Steve Jobs!
14 godina
neaktivan
offline
Re: MS Windows server 2008 Stadard i CAL-ovi
Zvjerkan kaže...

Evo da ti ja objasnim vrlo je jednostavno te licence služe za remote kontrol na serveru odnosno terminal client, tj. ako bi koristio server da svako na njemu ima svoj account i da se na njega spaja s svog računala preko remote control, e onda treba licenca za svaki remote client, pošto vi imate kompove s windows 7 i ne koristite programe na udaljenom računalu već će te koristiti srver za gore navedeno, CAL licence su nepotrebne....

 

Potpuno krivo.

 

@Mario

Situacija s CAL-ovima se može poprilično zakomplicirati, ali na tvojem primjeru je sve poprilično jasno. Preporučio bih ti da pročitaš OVO, a ne bi bilo loše ni da baciš oko na OVO. A tog lika za kojeg ste se odlučili da vam obavi posao zatraži da ti da URL na microsoft.com domeni gdje piše to što on tvrdi.

Retry. Reboot. Reinstall. Reformat.
Poruka je uređivana zadnji put pet 15.7.2011 18:39 (vlad0).
13 godina
offline
Re: MS Windows server 2008 Stadard i CAL-ovi
vlad0 kaže...

 

Potpuno krivo.

 

@Mario

Situacija s CAL-ovima se može poprilično zakomplicirati, ali na tvojem primjeru je sve poprilično jasno. Preporučio bih ti da pročitaš OVO, a ne bi bilo loše ni da baciš oko na OVO. A tog lika za kojeg ste se odlučili da vam obavi posao zatraži da ti da URL na microsoft.com domeni gdje piše to što on tvrdi.

Hvala na linkovima. Morat ću ih proučiti detaljnije na prvi pogled čini mi se da moram imati sve ove CAL-ove što sam ih kupio.

 

Mene je razočarao lik iz MS kojeg sam gnjavio cca 15 minuta. Objasnio mu cijelu situaciju i lik se potpuno izgubio. Budući da se svi razgovori snimaju stalno se nešto izmotavao. na moje pitanje da mi objasni CAL nastalo je zamuckivanje. Na kraju je rekao da bi bilo možda najbolje da to kupim.

 

Isto tako nisam dobio baš preciznu informaciju iz recroa (bilo je ono kao može i bez toga ali bilo bi dobro to imati). Definitivno ću zatražiti dodatna pojašnjenja prije same odluke o instalaciji/povratu.

Freedom is just another word for nothing left to loose ...
14 godina
neaktivan
offline
Re: MS Windows server 2008 Stadard i CAL-ovi
mario.L_hr kaže...

Hvala na linkovima. Morat ću ih proučiti detaljnije na prvi pogled čini mi se da moram imati sve ove CAL-ove što sam ih kupio.

 

Tako je. Čim će tom serveru svi pristupati na file razini, priča oko toga treba li ti 10 x CAL-ova ili ne je gotova = trebaju. Jedino ako ti ljudi ne rade u smjenama? Onda možeš ići na per device i eventualno uštediti koji CAL.

BTW, koji mail server planirate? Exchange?

Retry. Reboot. Reinstall. Reformat.
Poruka je uređivana zadnji put pet 15.7.2011 19:39 (vlad0).
13 godina
offline
Re: MS Windows server 2008 Stadard i CAL-ovi
vlad0 kaže...
mario.L_hr kaže...

Hvala na linkovima. Morat ću ih proučiti detaljnije na prvi pogled čini mi se da moram imati sve ove CAL-ove što sam ih kupio.

 

Tako je. Čim će tom serveru svi pristupati na file razini, priča oko toga treba li ti 10 x CAL-ova ili ne je gotova = trebaju. Jedino ako ti ljudi ne rade u smjenama? Onda možeš ići na per device i eventualno uštediti koji CAL.

BTW, koji mail server planirate? Exchange?

Nema smjenskog rada, svi djelatnici će raditi istovremeno.

 

Vjerojatno ali tek negdje krajem godine (budžet se prilagođava financijskim prilikama).

Freedom is just another word for nothing left to loose ...
16 godina
offline
MS Windows server 2008 Stadard i CAL-ovi

Što se Exchange-a tiće, možda ti je bolje korisiti google apps free.

Taman za max 10 korisnika/ mail adresa koje mogu biti u obliku domene firme.

7,5 GB za mailove, svi možete sync-ati mailove, kalendare, kontakte, dokumente sa office-om.

 

Nemaš troškove održavanja Exchange servera, nadogradnji, opreme, ljudi koji ga održavaju, dostupno od svugdje bez obzira ako veza na net rikne u uredu.

Sve ti je u "oblaku"

 

http://www.google.com/apps/intl/en/group/index.html

 

Super Secret Secret Squirrel
Poruka je uređivana zadnji put pet 15.7.2011 21:14 (Exploder).
 
0 0 hvala 1
13 godina
offline
Re: MS Windows server 2008 Stadard i CAL-ovi
Exploder kaže...

Što se Exchange-a tiće, možda ti je bolje korisiti google apps free.

Taman za max 10 korisnika/ mail adresa koje mogu biti u obliku domene firme.

7,5 GB za mailove, svi možete sync-ati mailove, kalendare, kontakte, dokumente sa office-om.

 

Nemaš troškove održavanja Exchange servera, nadogradnji, opreme, ljudi koji ga održavaju, dostupno od svugdje bez obzira ako veza na net rikne u uredu.

Sve ti je u "oblaku"

 

http://www.google.com/apps/intl/en/group/index.html

 

Zgodna fora. Vrijedi isprobati prije Exchange-a pa ako bude OK možda i ostanemo na njemu.

Freedom is just another word for nothing left to loose ...
14 godina
neaktivan
offline
Re: MS Windows server 2008 Stadard i CAL-ovi
mario.L_hr kaže...

Nema smjenskog rada, svi djelatnici će raditi istovremeno.

 

Vjerojatno ali tek negdje krajem godine (budžet se prilagođava financijskim prilikama).

 

Add1:

Onda ništa od mog prijedloga.

 

Add2:

Svjestan si da će ti trebati uz Exchange licencu trebati i CAL-ovi za Exchange ako želiš tu priču voziti 100% legalno?

Retry. Reboot. Reinstall. Reformat.
13 godina
offline
Re: MS Windows server 2008 Stadard i CAL-ovi
vlad0 kaže...

Add2:

Svjestan si da će ti trebati uz Exchange licencu trebati i CAL-ovi za Exchange ako želiš tu priču voziti 100% legalno?

Zbog toga i odgađam implementaciju do kraja godine. Jednostavno sam ispucao veliki dio predviđenog budžeta za ovu godinu. Ne mogu se dovesti u situaciju da potrošim sve predviđene novce i da nemam ništa za nepredviđene situacije.

 

Što se tiče legalnosti korištenja softvera tu imam 0-tu toleranciju. Jdnostavno nema šanse da se instalira ili koristi softver za koji nemamo legalnu licencu. Tu mislim i na sav onaj friver koji nije dozvoljeno koristit u poslovne svrhe. Zabrana ide do toga da je na radne stanice zabranjeno instalirati bilo što (prolaze samo updatei). Za potrebe isprobavanja softvera imamo jedno prijenosno računalo "svaštaru" te se tamo željeni softver istestira i tek nakon dulje analize odlučujemo da li ostaje na svaštari ili je potreban na svakom računalu.

Freedom is just another word for nothing left to loose ...
15 godina
offline
MS Windows server 2008 Stadard i CAL-ovi

-CALovi su za Server Aplikacije. Klijentsko računalo je tad samo terminal (nema OS i lokalne app., sve vuče sa servera, do te mjere da nema ni HDD).. CALovi su isplativi za veći broj korisnika u odnosu na pojedinačnu licencu klasičnog PCa.

Danas je ipak terminal pomalo napušten, obično računalo je fleksibilnije (neovisno) i nije skupo (kao nekad zbog čega su i uvedeni terminali).

 

Ipak ima i drugih načina licenciranja za partnere... vrlo povoljnih, za ovakav tip firme (velićinu). Godišnji paketi su ovisno o zemlji 230-360€ za 10 PCa (Win+Office), ServerR2ent, share, exchange itd.. To je recimo trogodišnja cijena ekvivalent same server licence ako se kupuje kao običan kupac jednokratno. I da, stalno imaš pravo na sve najnovije verzije.. po želji.

 

U ovoj kombinaciji je CAL očiglendno nepotreban, koristit ćete normalna računala s OSom, Officeom itd.. dok je server samo 'glupi' storage, file itd do DomainS. ali ne i App.Server (za što su CALovi). Dakle, nepotrebno (osim ako ste mislili i tako koristiti..).

 

Ipak, nemoj me slušati, jer nekako više vjerujem vlad0-i nego sebi što se tiče ove teme...

Čak se i ne čudim smušenim odgovorima iz MSa kao i 'majstora' koji je ipak uzeo CALove...

 

btw. MS je unazad godinu počeo mijenjati načine licenciranja, čak je uvedena i licenca za iznamljivanje softwarea.

-recimo Tcom je nudio računala sa soft u najam.. tako da treba vidjeti trenutna pravila i opet to sve provjeriti u MS-Hrv jer smo EMEA i nismo EMEA.... -još smo nešto između.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
1 0 hvala 1
13 godina
offline
Re: MS Windows server 2008 Stadard i CAL-ovi
ihush kaže...

-CALovi su za Server Aplikacije. Klijentsko računalo je tad samo terminal (nema OS i lokalne app., sve vuče sa servera, do te mjere da nema ni HDD).. CALovi su isplativi za veći broj korisnika u odnosu na pojedinačnu licencu klasičnog PCa.

Danas je ipak terminal pomalo napušten, obično računalo je fleksibilnije (neovisno) i nije skupo (kao nekad zbog čega su i uvedeni terminali).

 

Ipak ima i drugih načina licenciranja za partnere... vrlo povoljnih, za ovakav tip firme (velićinu). Godišnji paketi su ovisno o zemlji 230-360€ za 10 PCa (Win+Office), ServerR2ent, share, exchange itd.. To je recimo trogodišnja cijena ekvivalent same server licence ako se kupuje kao običan kupac jednokratno. I da, stalno imaš pravo na sve najnovije verzije.. po želji.

 

U ovoj kombinaciji je CAL očiglendno nepotreban, koristit ćete normalna računala s OSom, Officeom itd.. dok je server samo 'glupi' storage, file itd do DomainS. ali ne i App.Server (za što su CALovi). Dakle, nepotrebno (osim ako ste mislili i tako koristiti..).

 

Ipak, nemoj me slušati, jer nekako više vjerujem vlad0-i nego sebi što se tiče ove teme...

Čak se i ne čudim smušenim odgovorima iz MSa kao i 'majstora' koji je ipak uzeo CALove...

 

btw. MS je unazad godinu počeo mijenjati načine licenciranja, čak je uvedena i licenca za iznamljivanje softwarea.

-recimo Tcom je nudio računala sa soft u najam.. tako da treba vidjeti trenutna pravila i opet to sve provjeriti u MS-Hrv jer smo EMEA i nismo EMEA.... -još smo nešto između.

E ti si me sad potpuno dotukao. Napkon sam smirio savjest da nisam uludo potrošio novce kad ono...

 

Majstor je vagao da li stisnuti cca 900 kn ili ipak kupiti. Nakon infoa koji sam dobio od uvoznika (njihov stručnjak za licenciranje) odlučio sam se ipak za kupnju. Inače uz OS sam dobio i 5 CAL-ova.

Freedom is just another word for nothing left to loose ...
14 godina
neaktivan
offline
Re: MS Windows server 2008 Stadard i CAL-ovi
ihush kaže...

-CALovi su za Server Aplikacije. Klijentsko računalo je tad samo terminal (nema OS i lokalne app., sve vuče sa servera, do te mjere da nema ni HDD).. CALovi su isplativi za veći broj korisnika u odnosu na pojedinačnu licencu klasičnog PCa.

Danas je ipak terminal pomalo napušten, obično računalo je fleksibilnije (neovisno) i nije skupo (kao nekad zbog čega su i uvedeni terminali).

 

Ipak ima i drugih načina licenciranja za partnere... vrlo povoljnih, za ovakav tip firme (velićinu). Godišnji paketi su ovisno o zemlji 230-360€ za 10 PCa (Win+Office), ServerR2ent, share, exchange itd.. To je recimo trogodišnja cijena ekvivalent same server licence ako se kupuje kao običan kupac jednokratno. I da, stalno imaš pravo na sve najnovije verzije.. po želji.

 

U ovoj kombinaciji je CAL očiglendno nepotreban, koristit ćete normalna računala s OSom, Officeom itd.. dok je server samo 'glupi' storage, file itd do DomainS. ali ne i App.Server (za što su CALovi). Dakle, nepotrebno (osim ako ste mislili i tako koristiti..).

 

Ipak, nemoj me slušati, jer nekako više vjerujem vlad0-i nego sebi što se tiče ove teme...

Čak se i ne čudim smušenim odgovorima iz MSa kao i 'majstora' koji je ipak uzeo CALove...

 

btw. MS je unazad godinu počeo mijenjati načine licenciranja, čak je uvedena i licenca za iznamljivanje softwarea.

-recimo Tcom je nudio računala sa soft u najam.. tako da treba vidjeti trenutna pravila i opet to sve provjeriti u MS-Hrv jer smo EMEA i nismo EMEA.... -još smo nešto između.

 

Ovo je točno, ali bitno je razumjeti o čemu MS priča kad govori o "serverskim aplikacijama". Evo da citiram 2 Q/A s ovog linka koja se bave tom problematikom:

When do I need to acquire a Windows Server 2008 CAL? 
A Windows Server 2008 CAL is required when a user or device accesses or uses the Windows Server 2008 server software. However, if access is through the Internet and is anonymous (for example, when browsing a public Web site), a Windows Server CAL is not required. Also, if that user is an external user, another option is to acquire an External Connector license. See the Windows External Connector License section below for more detail. Further information is available at the External Connector License Overview. Further to this Windows Server 2008 CALs are not required if you are using Windows Server 2008 R2 solely as a virtualization host. The only exception to this is if you are running Windows Server 2008 R2 virtual machines, which would require Windows Server 2008 CALs. If you deploy Windows Server 2003 virtual machines onto Windows Server 2008 R2, you do not require Windows Server 2008 CALs for your virtual machine users. (You will still require CALs for your appropriate Windows Server edition, in this case, for Windows Server 2003) This is only true if the Windows Server 2008 R2 in the physical operating system environment is running the Hyper-V server role.

If a user is only infrequently accessing certain protocols or services of the server software (such as Network Access Protection or Dynamic Host Configuration Protocol), is a Windows Server CAL still required?
Yes, a Windows Server CAL is required for any such infrequent use/access of the server software.

 

Drugim riječima, to obuhvaća sav softver (servisi i aplikacije) koji dolazi sa WS2008. I zapravo jedini izuzetak kad MS ne zahtjeva CAL-ove za WS2008 je ako taj WS2008 koristiš isključivo kao Hyper-V host, a guest OS-ovi nisu WS2008.

 

 

@Mario

Da sam na tvojem mjestu odustao bih od pojedinačnog licenciranja i kupovine potrebnih CAL-ova i ušao u MAPS program. Za do 10 računala definitivno najisplativija solucija, vjeruj mi. Isto tako, ako ti je firma u nekoj startup fazi i bavite se developmentom, mogao bi razmisliti i o tome da ultra povoljno uđeš u MS BizSpark mrežu.

Retry. Reboot. Reinstall. Reformat.
Poruka je uređivana zadnji put pet 15.7.2011 22:08 (vlad0).
15 godina
offline
Re: MS Windows server 2008 Stadard i CAL-ovi

MS-ovo licenciranje nalici gordijskom cvoru i ova situacija sa licencama je van svake pameti.

 

Suludo je prodavati serverski operativni sistem sa limitom na broj korisnika, velicinom exchange baze (SBS2003).....

 

Svaki puta kada sam prodao/instalirao bilo koju windows server verziju tijekom odradjivanja cijelog posla imao sam trudnicke mucnine sa tendencijom bljuvanja. Sto je najtuznije sam softver nije bio razlog bljuvanja, nego iskljucivo njihova politika licenciranja.

Gods are fragile things; they may be killed by a whiff of science or a dose of common sense. – Chapman Cohen
13 godina
offline
Re: MS Windows server 2008 Stadard i CAL-ovi
vlad0 kaže...

 

Ovo je točno, ali bitno je razumjeti o čemu MS priča kad govori o "serverskim aplikacijama". Evo da citiram 2 Q/A s ovog linka koja se bave tom problematikom:

When do I need to acquire a Windows Server 2008 CAL? 
A Windows Server 2008 CAL is required when a user or device accesses or uses the Windows Server 2008 server software. However, if access is through the Internet and is anonymous (for example, when browsing a public Web site), a Windows Server CAL is not required. Also, if that user is an external user, another option is to acquire an External Connector license. See the Windows External Connector License section below for more detail. Further information is available at the External Connector License Overview. Further to this Windows Server 2008 CALs are not required if you are using Windows Server 2008 R2 solely as a virtualization host. The only exception to this is if you are running Windows Server 2008 R2 virtual machines, which would require Windows Server 2008 CALs. If you deploy Windows Server 2003 virtual machines onto Windows Server 2008 R2, you do not require Windows Server 2008 CALs for your virtual machine users. (You will still require CALs for your appropriate Windows Server edition, in this case, for Windows Server 2003) This is only true if the Windows Server 2008 R2 in the physical operating system environment is running the Hyper-V server role.

If a user is only infrequently accessing certain protocols or services of the server software (such as Network Access Protection or Dynamic Host Configuration Protocol), is a Windows Server CAL still required?
Yes, a Windows Server CAL is required for any such infrequent use/access of the server software.

 

Drugim riječima, to obuhvaća sav softver (servisi i aplikacije) koji dolazi sa WS2008. I zapravo jedini izuzetak kad MS ne zahtjeva CAL-ove za WS2008 je ako taj WS2008 koristiš isključivo kao Hyper-V host, a guest OS-ovi nisu WS2008.

 

 

@Mario

Da sam na tvojem mjestu odustao bih od pojedinačnog licenciranja i kupovine potrebnih CAL-ova i ušao u MAPS program. Za do 10 računala definitivno najisplativija solucija, vjeruj mi. Isto tako, ako ti je firma u nekoj startup fazi i bavite se developmentom, mogao bi razmisliti i o tome da ultra povoljno uđeš u MS BizSpark mrežu.

5 CAL-ova sam dobio kada sam kupio server s OS-om. Ostalih 5 sam dokupio, koštali su me 900 kuna. Imam varijantu da ih vratim natrag u zamjenu za nešto drugo. Pitanje je samo koliko bi me došla ova priča. Inače smo već sklopili ugovor o volumnom licenciranju MS Office-a.

 

Što se tiče firme postojimo već skoro tri godine i poprilično smo razmahani na tržištu tako da sumnjam da bi prošla priča o startupu i posao koji se bavimo nema veze s IT-jem, bavimo se projektiranjem strojarskih instalacija.

Freedom is just another word for nothing left to loose ...
14 godina
neaktivan
offline
Re: MS Windows server 2008 Stadard i CAL-ovi
syncmaster245b kaže...

MS-ovo licenciranje nalici gordijskom cvoru i ova situacija sa licencama je van svake pameti.

 

Suludo je prodavati serverski operativni sistem sa limitom na broj korisnika, velicinom exchange baze (SBS2003).....

 

Svaki puta kada sam prodao/instalirao bilo koju windows server verziju tijekom odradjivanja cijelog posla imao sam trudnicke mucnine sa tendencijom bljuvanja. Sto je najtuznije sam softver nije bio razlog bljuvanja, nego iskljucivo njihova politika licenciranja.

 

Stvar je vrlo jednostavna, a radi se o tome da MS ne zarađuje na cijeni softvera nego na CAL-ovima. Cijene njihovih serverskih produkata su smiješne kada se stave u neko veće okruženje. I upravo zbog toga postoje CAL-ovi, kako bi se to sve malo izreguliralo. 

 

Slažem se da je mogućnosti užasno puno i prilično je zbunjujuće dok konačno u jednom trenutku ne uhvatiš "vraga za rep" i ne potrošiš 5-6 dana na kvalitetnu analizu potreba firme u odnosu na MS-ovu ponudu (što se licenciranja tiče). Cilj je naravno proći što jeftinije. I Mario, nemoj se uopće čuditi što ti lik u MS Hrvatska nije znao preko telefona reći ništa pametno. MS za reseller partnere nudi nevjerojatno komplicirane licenčne kalkulatore gdje ti treba pola sata da samo uneseš tražene podatke i onda još X dana da analiziraš rezultate koje dobiješ van te odabereš optimalan put.


EDIT:

Mario, cijena MAPS-a je nekih ~2000 kn po godini (koliko se sjećam kad sam kolegi to sređivao prije koju godinu).

Retry. Reboot. Reinstall. Reformat.
Poruka je uređivana zadnji put pet 15.7.2011 22:23 (vlad0).
13 godina
offline
Re: MS Windows server 2008 Stadard i CAL-ovi
vlad0 kaže...

 

Stvar je vrlo jednostavna, a radi se o tome da MS ne zarađuje na cijeni softvera nego na CAL-ovima. Cijene njihovih serverskih produkata su smiješne kada se stave u neko veće okruženje. I upravo zbog toga postoje CAL-ovi, kako bi se to sve malo izreguliralo. 

 

Slažem se da je mogućnosti užasno puno i prilično je zbunjujuće dok konačno u jednom trenutku ne uhvatiš "vraga za rep" i ne potrošiš 5-6 dana na kvalitetnu analizu potreba firme u odnosu na MS-ovu ponudu (što se licenciranja tiče). Cilj je naravno proći što jeftinije. I Mario, nemoj se uopće čuditi što ti lik u MS Hrvatska nije znao preko telefona reći ništa pametno. MS za reseller partnere nudi nevjerojatno komplicirane licenčne kalkulatore gdje ti treba pola sata da samo uneseš tražene podatke i onda još X dana da analiziraš rezultate koje dobiješ van te odabereš optimalan put.

Pa koji će nam qwratz onda kao tehnička podrška. Zašto odmah ne upute ljude na onoga tko zna. Isto sran.e kao i HP-ova podrška za plotere velikog formata, nemaju pojma i usmjeravaju na 4 partnera koji prodaju te uređaje.

Freedom is just another word for nothing left to loose ...
14 godina
neaktivan
offline
Re: MS Windows server 2008 Stadard i CAL-ovi
mario.L_hr kaže...

Pa koji će nam qwratz onda kao tehnička podrška. Zašto odmah ne upute ljude na onoga tko zna. Isto sran.e kao i HP-ova podrška za plotere velikog formata, nemaju pojma i usmjeravaju na 4 partnera koji prodaju te uređaje.

 

MS sve te stvari radi preko partnera. Zašto bi trošili svoje resurse ako ne moraju? Zapravo me čudi što te odmah nije preusmjerio na nekog od njih. {#}

Retry. Reboot. Reinstall. Reformat.
13 godina
offline
Re: MS Windows server 2008 Stadard i CAL-ovi
vlad0 kaže...
mario.L_hr kaže...

Pa koji će nam qwratz onda kao tehnička podrška. Zašto odmah ne upute ljude na onoga tko zna. Isto sran.e kao i HP-ova podrška za plotere velikog formata, nemaju pojma i usmjeravaju na 4 partnera koji prodaju te uređaje.

 

MS sve te stvari radi preko partnera. Zašto bi trošili svoje resurse ako ne moraju? Zapravo me čudi što te odmah nije preusmjerio na nekog od njih. {#}

Da mi je barem dao broj ili da me je uputio na nekoga. Nažalost nije. Do informacije sam došao preko trgovca koji je kontaktirao Recro.

Freedom is just another word for nothing left to loose ...
15 godina
offline
Re: MS Windows server 2008 Stadard i CAL-ovi
vlad0 kaže...
-

Mario, cijena MAPS-a je nekih ~2000 kn po godini (koliko se sjećam kad sam kolegi to sređivao prije koju godinu).

 -za HR 230 (240) €, za ostale zemlje ovisi... dojčland =360 ...

to je najisplatljiviji paket, čak ga i privatno mislim za sebe uzeti..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
13 godina
offline
Re: MS Windows server 2008 Stadard i CAL-ovi
ihush kaže...
vlad0 kaže...
-

Mario, cijena MAPS-a je nekih ~2000 kn po godini (koliko se sjećam kad sam kolegi to sređivao prije koju godinu).

 -za HR 230 (240) €, za ostale zemlje ovisi... dojčland =360 ...

to je najisplatljiviji paket, čak ga i privatno mislim za sebe uzeti..

Tek sam sada vidio da je Vlad0 editirao post. Malo sam gledao ali nisam uspio skužiti što je sve unutra uključeno.

Freedom is just another word for nothing left to loose ...
15 godina
offline
Re: MS Windows server 2008 Stadard i CAL-ovi
vlad0 kaže...

 

Stvar je vrlo jednostavna, a radi se o tome da MS ne zarađuje na cijeni softvera nego na CAL-ovima. Cijene njihovih serverskih produkata su smiješne kada se stave u neko veće okruženje. I upravo zbog toga postoje CAL-ovi, kako bi se to sve malo izreguliralo. 

 

 

Ma razlog zasto je tomu tako mi je jasan, ali da su ga bas toliko morali zakomplicirati to jednostavno nije moguce opravdati.

 

Mozes li zamisliti situaciju gdje lokalni auto diler pita koliko putnika ce se voziti u tvom buducem automobilu i sukladno tome ti kreira cijenu?

 

"Ako ce te samo vi biti u autu onda je cijena 20K €, a ukoliko zelite prevoziti dodatna 4 putnika cijena je 40K €, ali dodatne siceve ne mozete odmah dodati nego morate ih naknadno kupiti kod naseg partnera, koji ce vas uputiti na njegovog partnera da vam pomogne pri montazi, dakako to samo vrijedi ukoliko ste sa paketom opreme uzeli Dunlop zimske gume i auto miris sa vonjem lavande"

 

A sto je najtuznije cijelo vrijeme pricate o ISTOM automobilu!!!

Gods are fragile things; they may be killed by a whiff of science or a dose of common sense. – Chapman Cohen
Poruka je uređivana zadnji put pet 15.7.2011 22:43 (syncmaster245b).
14 godina
neaktivan
offline
Re: MS Windows server 2008 Stadard i CAL-ovi
mario.L_hr kaže...

Tek sam sada vidio da je Vlad0 editirao post. Malo sam gledao ali nisam uspio skužiti što je sve unutra uključeno.

 

Zapravo jako puno toga za malo love. Sve ti je navedeno na onom prvom linku za MAPS kojeg sam ti dao. Ili još bolje - skini si ovaj PDF. A što se tebe i ovih hitnijih potreba tiče:

 

...

 

10 × MS Windows 7 Professional
10 × MS Office Professional Plus

1 × MS Windows Server 2008 R2 Enterprise

10 ×  MS Windows Server 2008 CAL

1 × MS Exchange Standard

10 × MS Exchange Standard CAL

 

...

 

Retry. Reboot. Reinstall. Reformat.
15 godina
offline
Re: MS Windows server 2008 Stadard i CAL-ovi

10x kompleta Win7pro i Office Pro ent, + 1Win-ult (viška), sve serverske sitnice i 2008R2-Ent. sasvim dovoljno za ono što USA definira kao SOHO :) kod nas 90% firmi.

koliko vidim, 36 komada softwarea.. (svaka kategorija još ima expand..)

MAPS MAPS
C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
14 godina
neaktivan
offline
Re: MS Windows server 2008 Stadard i CAL-ovi
syncmaster245b kaže...
Ma razlog zasto je tomu tako mi je jasan, ali da su ga bas toliko morali zakomplicirati to jednostavno nije moguce opravdati.

 

Ne moraš mi ništa pričati - ja sam položio TS 70-673 (pogledaj Skills Measured tab i sve će ti biti jasno). {#}

Retry. Reboot. Reinstall. Reformat.
13 godina
offline
Re: MS Windows server 2008 Stadard i CAL-ovi
vlad0 kaže...
10 × MS Windows 7 Professional

10 × MS Office Professional Plus

1 × MS Windows Server 2008 R2 Enterprise

10 ×  MS Windows Server 2008 CAL

1 × MS Exchange Standard

10 × MS Exchange Standard CAL

 

...

 

ihush kaže...

10x kompleta Win7pro i Office Pro ent, + 1Win-ult (viška), sve serverske sitnice i 2008R2-Ent. sasvim dovoljno za ono što USA definira kao SOHO :) kod nas 90% firmi.

koliko vidim, 36 komada softwarea.. (svaka kategorija još ima expand..)

Pa tu ima dosta softvera za omanji ured državne uprave.

 

Moram još jednom protrčati kroz ponudu za Exchange pa odlučiti.

 

Bem ti miša zašto sve mora biti komplicirano?

Freedom is just another word for nothing left to loose ...
15 godina
offline
Re: MS Windows server 2008 Stadard i CAL-ovi
mario.L_hr kaže...

Napokon smo u uredu odlučili doveti mrežu u red (domena umjesto workgroupa). Kupili smo Lenovo Server TS200v+MS Windows Server 2008 Standard. Uz OS smo dobili i 5 CAL-ova, kako nas ima 7 (potencijalno 10 u skorije vrijeme) rečeno mi je da trebamn kupiti još 5 CAL-ova (potvrdio MS Hrvatska). Kupili smo tih 5 dodatnih CAL-ova (cca 900 kn) kako nebi bilo problema po pitanju legalnosti softvera i problema s BSA.

 

Server se planira koristiti kao file, ftp, mail i print server te za back-up podataka. Odabrali smo osobu koja će obaviti posao (bolje pustiti profesionalca nego poslije imati sra..e). Kad sam čovjeku izložio što sve trebamo i kakvu opremu i softver imamo, ispalo je da sam kupio nepotrebno 5 dodatnih CAL-ova jer na računalima imamo Win 7 Professionall. Od njega sam doznao da je cijela ta tema po pitanju CAL-ova poprilično zamagljena i da je jako malo onih koji poznaju tu temu.

 

Meni je smiješno da MS Hrvatska ne zna odgovoriti na to pitanje ili je to namjerno. Ako netko može ukratko objasniti cijelu ovu problematiku bio bih mu jako zahvalan. Ovo mi je bitno jer još nisam otvorio originalno pakiranje ovih 5 dodatnih CAL-ova te bih ih zamjenio/vratio ukoliko mi nisu nužni.

bok, čitam ovaj mail i sad mi nije točno jasno sljedeće

- Zašto tebi treba domena?

- koje ćete aplikacije vrtiti na win serveru (znači da se kao terminal klijent spajate na taj server)?

- kakvi su planovi za budućost?

- exchange za 10 ljudi???? (to je kao da kupiš tenk i ideš u lov na patke)

 

jer po ovome što si ti naveo da tebi treba

a) file server

b) ftp server

c) print server

d) backup mašina

 

reci mi molim te tko te je savjetovao za takvu opciju i takvu kupnju?

da li ste to sami u firmi radili ili vam je netko sa strane to radio kao konzultant ili prodavač?

Također, ako vam je ovo prvi server i ako je to mala firma zašto niste kupili SBS2008 (small business server)?

sa SBS bi dobio exchange free

 

 

Kako ne znam točnu konfiguraciju lenovo servera mogu samo nagađati, ali da si mene pitao za ovo što ti sad treba dobio bi sljedeće

- na taj server je trebalo instalirati jedan linux server (za početnike idealan je ubuntu server koji ima i desktop sučelje) koji bi ti sve to radio 24/7 za 0 kuna (nakon što jednom podesiš)

je da linux nije banana jednostavan kao WS2008, ali je budala/idiot otporan

ovdje neću ni pričati da o resursima koje troši WS2008 naspram Linux servera (na samom serveru)

i windows klijenti bez ikakvog problema rade sa linux serverima.

 

Zašto ovo pitanje nisi postavio prije kupnje, tada bi dobio puno bolje savjete što i kako uzeti?

 

disklajmer na kraju posta

Ja nisam nikakav linux križar koji ljudima priča brda i doline o linuxu, već sam samo praktičan i uvijek preporučim strankama da uzmu ono što stvarno trebaju, a ne da im uvalim nepotrebne stvari

a u tvom slučaju linux server bi bio puno bolje rješenje jer je:

- free OS

- nema licenciranja CAL-ova

- mail server koji dođe sa linuxum je free i ne košta kao suho zlato za exchange

- čemu exchange  za firmu od 7-10 zaposlenih? (tunderbird+google mail čuda rade)

ja sam inače ljubitelj MS Outlooka, ali i opet ne vidim potrebu za exchange serverom u tako malom okruženju

 

15 godina
offline
Re: MS Windows server 2008 Stadard i CAL-ovi

-dopuna @ Darky,

 

- nedostaje ti e) Domain, vrlo korisna stvar. Upravo zato je win platforma 'bolji' izbor u odnosu na linux, dok točke a-d može svaka kanta (OS), ne nužno i serverski..

 

- SBS je zamišljen za manje firme, ali ima previše ograničenja u odnosu na standardni server... Prošle godine su neke stvari relaxali, ali ipak dugoročnije je rješenje 2008.

 

- cijena linux servera naspram windowsa je zanemariva kao kriterij. Posao određuje neke stvari (Win+OSX+linux+UIX... sve mi je potrebno) zato netreba 'kritizirati' autorov izbor mada je mogao po dosadašnjim infoima sve rješiti linuxom.

 

- jednako za mail, MS Office je ipak defacto standard, korištenje gmaila nije prihvatljivo za sve firme, pošto firma u ITu 'mora' imati svoju domenu, to je dovoljan razlog za ne korištenje gmaila. Pogotovo sa strane sigurnosnih standarda.

Ali je točno ono što kažeš..., čak i s besplatnim exchangeom (jer je dio raznih paketa), linux je to pouzdano odrađivao ''idiot otporan'' - radi. Rekao bi da je exchange nepotreban bez obzira na profil firme, samo netko mora znati nešto o linuxu, ako su samo MS admini, to može biti razlog... (po meni neopravdan).

 

 

Jedina rečenica s kojom se ne slažem, je o potrošnji resursa. Zanemarivo (mada je točno da je linux štedljiviji).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
offline
Re: MS Windows server 2008 Stadard i CAL-ovi
ihush kaže...

-dopuna @ Darky,

 

- nedostaje ti e) Domain, vrlo korisna stvar. Upravo zato je win platforma 'bolji' izbor u odnosu na linux, dok točke a-d može svaka kanta (OS), ne nužno i serverski..

 

- SBS je zamišljen za manje firme, ali ima previše ograničenja u odnosu na standardni server... Prošle godine su neke stvari relaxali, ali ipak dugoročnije je rješenje 2008.

 

- cijena linux servera naspram windowsa je zanemariva kao kriterij. Posao određuje neke stvari (Win+OSX+linux+UIX... sve mi je potrebno) zato netreba 'kritizirati' autorov izbor mada je mogao po dosadašnjim infoima sve rješiti linuxom.

 

- jednako za mail, MS Office je ipak defacto standard, korištenje gmaila nije prihvatljivo za sve firme, pošto firma u ITu 'mora' imati svoju domenu, to je dovoljan razlog za ne korištenje gmaila. Pogotovo sa strane sigurnosnih standarda.

Ali je točno ono što kažeš..., čak i s besplatnim exchangeom (jer je dio raznih paketa), linux je to pouzdano odrađivao ''idiot otporan'' - radi. Rekao bi da je exchange nepotreban bez obzira na profil firme, samo netko mora znati nešto o linuxu, ako su samo MS admini, to može biti razlog... (po meni neopravdan).

 

 

Jedina rečenica s kojom se ne slažem, je o potrošnji resursa. Zanemarivo (mada je točno da je linux štedljiviji).

ali ja opet u malom okruženju ispod 30 računala ne vidim smisao domene - po meni je to overkill, ali linux u GUI svijetu preko sambe uredno pristupa svemu i svačemu bez problema tako da prva točka ne stoji (IMHO)

gledaj oni su firma sa 7 zaposlenih sa potencijalom do 10 ljudi - SBS radi do 25 ljudi bez ikakvih problema, sve dobiješ u paketu uz automatsko postavljanje domene (for idiots)

oni sanjaju exchange - cijena exchange solo košta da ti pamet stane, plus kaj mora kupiti još jedan WS2008 za to, u SBS sve dobije u paketu

loša strana SBS-a je cijena CALa, što je pretjerano skupa, ali ako gledamo cijenu exchange onda i nije

 

čim mi netko kuka da smatra da je potrošio 900 kuna previše na 5 CAL, znači da je kriterij cijena jako, jako bitan.

ja obožavam outlook (uza sve njegove mane) i godinama koristim preko njega kroz IMAP google mail + mail u firmi koji je na linux serveru i sve radi ko urica

ne moram ti pričati koje sam frustracije imao u bivšoj firmi nakon kaj su implementirali exchange - sa linux maila - download mailova je išao brzinom 100 Mbs, dok je sa exchange sa te iste mreže skidao turbo brzinom od 56 kbs (da dobro si pročitao)

A sve su to radili MS admini sa certifikacijom MSSE, iz čega slijedi zaključak da je setup i tuning exchange servera jednako težak kao i administracija cijelog linux/unix servera - i tu se onda odmah izgubi sva prednost "jednostavnosti" Win

 

Kaj se tiče resursa, tu se varaš, ako na serveru imaš samo jednog klijenta onda si u pravu, ali kad ti se gore zakači 10 ljudi, onda budeš vrlo brzo ostao bez RAM-a, a tad slijedi pisanje po diskovima i papa performanse

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 16.7.2011 11:06 (Darky).
15 godina
offline
Re: MS Windows server 2008 Stadard i CAL-ovi

opet, neobično ali slažem se.. jer je u oba slučaja ''IMHO'' tj razlika u potrebama ili načunu rješavanja problema.. -više načina za odrati zeca.

 

Domain Server je zgodna stvarčica, (IMHO) overkill za jedno računalo, već za dva+ ima smisla.. no to je specifičnost ovisna o firmi-poslu. Meni je samo bitna kontrola, centralizacija nadzora... to radi savršeno. Za ostalo koristim SLES.

btw, glede besplatnih linux rješenja, klijenti ako koriste linux tad je to RH ili SLES i barem poneki WinServer, tako da nije cijena kriterij.

 

SBS ima neka ograničenja koja mi nisu prihvatljiva, namjerno osakaćen.. ništa drugo. Povoljniji kao paket u odnosu na sam server, ali ima i drugih paketa - MAPS. (to je ono što sad muči autora..).

 

Opterećenje, točno kad je u pitanju terminal-CALovski način rada, u slučaju normalnog PCa, radi lokalno, server je samo 'kontroler', storage itd... nema značajnog opterećenja. Opet razlika u profilu firme, meni (DEVovi) imaju na stolu zvjeri... vrijeme im je bitno, kupljen najjači Macbook za 20k kn samo jer brže kompajlira od jeftinijeg.. ostatak vremena stoji ugašen ili ga dev koristi za WOW i šminku po vani... takav posao koji određuje koje rješenje je prihvatljivije cjena postane sporedna stavka. Tu se ne gleda cijena, nosim im palačinke ako to pomeže u poslu. :)

Uz recimo to da pola firme gleda filmiće na yubitou pa ni to ne prredstavlja opterećenje mreže... naravno, drugačija firma mora to rješiti na način koji sugeriraš.

 

I naravno (možda nisam dovoljno jasno napisao), za mail mi je linux bio bolji izbor. Radi (radi bez problema, to je jedino što od njega tražim). U tu grupu 'smeća' uz exchange bi dodao i hrpu novih stvari, kao groove i sl. ali neke stvari jednostavno određuju korisnici-posao, ne samo admini. Mail mi uopće nije bitan (recimo 100-1000 mailova tjedno).

 

Većina razlika je samo zbog tipa-specifičnosti posla... načina uvjek ima više. ( -to je na autoru da odabere).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice