Samovoljne zabrane punjenja električnih vozila u g

poruka: 110
|
čitano: 23.841
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Samovoljne zabrane punjenja električnih vozila u g".
13 godina
offline
Re: Samovoljne zabrane punjenja električnih vozila
Gallu kaže...
Lakše ih je gasiti jer LFP baterije ne oslobađaju kisik kod kemijskog raspada.
NMC je upravo zbog toga teško gasiti jer kao i napalm sama baterija oslobađa oksidacijsko sredstvo pa može goriti i pod vodom.

 to je još jedna prilika da se regulativa uskladi i da se opasnost od požara električnih vozila podijeli na klase

samo što mi regulativu još nismo niti počeli raditi (ili je možda u izradi, a nisam čuo ništa o tome), pa je u trenutnoj situaciji gdje je nemoguće kontrolirati koju tehnologiju ima vozilo, paušalna zabrana jedino rješenje koje imaju upravitelji zgrada

 

neke će stvari sigurno sjesti na mjesto s vremenom, baš kao i servisna mreža, needuciranost i nesklonost kupaca itd., kao i kod svake nove tehnologije koja je praktično u začetku

early adopteri uvijek u takvim situacijama imaju problema u praksi

Poruka je uređivana zadnji put sri 20.5.2026 21:00 (picajzla0707).
17 godina
offline
Re: Samovoljne zabrane punjenja električnih vozila
picajzla0707 kaže...
ShadoW kaže...

 Ali vecina incidenata na internetu koji su zavrsili tragicno nisu bili tokom punjenja

 


U Hrvatskoj električna vozila (EV) čine vrlo mali udio u ukupnoj prodaji novih automobila. Prema najnovijim podacima udruženja proizvođača automobila (ACEA), tržišni udio električnih automobila kreće se oko 1,8% do 3% novoregistriranih vozila. 

 

što će biti kad taj postotak naraste na 10 ili 20%, pa ih bude deset puta više nego sad?

što će biti kad im starost dosegne 10 ili više godina?

kakva će onda biti statistika i kakva će biti procjena rizika? 

 

a znaš kako se računa procjena rizika? pomnožiš najmanju vjerovatnoću s najvećom štetom

dok je najmanja vjerovatnoća blizu nule ili praktično nula, nebitno je koliko je velika šteta jer je rezultat opet nula

što misliš koliko je narasla premija osiguranja brodovima nakon 2-3 slučaja? a ista se računa kako sam ti gore naveo i u tom slučaju 2-3 slučaja više nisu nula i kad množiš 2 ili 3 s visinom štete, a u takvom slučaju je šteta maksimalna i procjena rizika je 2-3 puta veća, onda i premija osiguranja raste ne za 20-30 posto, nego višekratno

 

porastom broja električnih vozila i njihove starosti najmanja vjerovatnoća raste iznad nule, a regulacija se ne donosi kratkoročno 

znači li to potpunu zabranu električnim vozila u garažama - vjerojatno ne, ali isto tako neka se dogodi par nesreća kao u koreji, pritisak javnosti će odraditi svoje

ako se potencijalnom riziku od požara ev doda i rizik kod punjenja, što zbog starjih instalacija, što zbog sve češćeg punjenja do kojeg će doći u slučaju da se ovakva situacija bez zakonske ragulative nastavi, procjena rizika raste sve više i više

 

jedno od jednostavnih rješenja je da smanjiš najveću štetu i onda množenje s najmanjom vjerovatnoćom više ne daje visoku procjenu rizika - a to se čini postavljanjem punjača uz zgradu, a ne u njoj

 Sve ove tvoje brige se mogu provjeriti kroz stvarno stanje u Norveškoj gdje je sada već svaki 3 auto na cesti EV. Postao sam linkove par postova gore.. i zaključak je da zabrana nema (već suprotno), osiguranja nisu narasla, rizici nisu narasli.

 

EDIT:

 

Vezano na zapaljenja i samo-zapaljenja: https://share.google/aimode/hW7gKov89W1tOhyZQ

 

Vezano na premije osiguranja zgrada: https://share.google/aimode/v340WT2cj91BD3HsD

 


Edit:

 

Sa Gemini:

Zabrane i pravila parkiranja u Norveškoj
Ne postoje opće zabrane parkiranja za električna vozila
Pravo na punjenje u zgradama: Suprotno zabranama, zakonskim izmjenama u Norveškoj osigurano je pravo stanarima stambenih zgrada da zahtijevaju instalaciju punjača na svojim parkirnim mjestima, a uprava zgrade to ne smije odbiti bez opravdanog razloga.

Poruka je uređivana zadnji put čet 21.5.2026 10:46 (DarK.xy).
17 godina
offline
Samovoljne zabrane punjenja električnih vozila u g

Vidim da se razvila diskusija, no ne vidim da netko radi razliku, zapravo postoje razlike::

 

- EV u garaži

- Punjenje EV-a na kućnoj utičnici koja je povezana sa satom vlasnika

- Punjenje EV-a na kućnoj utičnici na zajedničkoj strujnoj instalaciji

- Punjenje EV-a na pravoj stanici sa snagama od nekoliko desetaka kW.

 

Mislim da nikome ne može biti svejedno da netko pretače kanistere benzina u zajedničkoj garaži niti da puni automobil na 40kW priključku.

 

 

 

 
1 0 hvala 0
17 godina
offline
Re: Samovoljne zabrane punjenja električnih vozila
DarK.xy kaže...
danko99 kaže...

 

Požar baterije vrlo brzo proširi otrovan dim koji bi teoretski se mogao proširit po cjeloj zgradi i napravit katastrofu.

Zabrana 100%, bez dilema.

 

Za razlika od požara benzinca u garaži i dima koji je potpuno siguran pa ne treba zabranu, jel?

Je..Svako malo se spontano zapali auto na benzin ili dizel.

Do sad sam čul za nula takvih slučajeva.

16 godina
offline
Re: Samovoljne zabrane punjenja električnih vozila
rmiculini kaže...

Vidim da se razvila diskusija, no ne vidim da netko radi razliku, zapravo postoje razlike::

 

- EV u garaži

- Punjenje EV-a na kućnoj utičnici koja je povezana sa satom vlasnika

- Punjenje EV-a na kućnoj utičnici na zajedničkoj strujnoj instalaciji

- Punjenje EV-a na pravoj stanici sa snagama od nekoliko desetaka kW.

 

Mislim da nikome ne može biti svejedno da netko pretače kanistere benzina u zajedničkoj garaži niti da puni automobil na 40kW priključku.

 

 

 

 Mislim da nikome ne pada na pamet zadnje što već spada u sferu DC punjača kojima je cijena kreće od cca. 10k EUR + što za kućanstva možeš dobiti do max 22kW jačinu trofazne struje, bez da prelaziš u preskupu crvenu tarifu koja se plaća po vršnoj snazi

 

Također, većini pada ne pada na pamet predaznje, barem bez zasebnog kontrolnog brojila. Naravno, uvijek ima idio.. izuzetaka.

17 godina
offline
Re: Samovoljne zabrane punjenja električnih vozila
danko99 kaže...
DarK.xy kaže...
danko99 kaže...

 

Požar baterije vrlo brzo proširi otrovan dim koji bi teoretski se mogao proširit po cjeloj zgradi i napravit katastrofu.

Zabrana 100%, bez dilema.

 

Za razlika od požara benzinca u garaži i dima koji je potpuno siguran pa ne treba zabranu, jel?

Je..Svako malo se spontano zapali auto na benzin ili dizel.

Do sad sam čul za nula takvih slučajeva.

 

https://share.google/aimode/vrxyGTabQFkCKMih1

 

Evo konkretnih primjera s domaćih portala koji se odnose isključivo na automobile u mirovanju (na parkiralištima ili u garažama) kod kojih je uzrok bio spontani kvar, a ne podmetanje ili ljudski faktor:

 

Zagreb, Dubrava: Portal 24sata izvijestio je o dramatičnom samozapaljenju parkiranog automobila na Aveniji Dubrava. Vozilo je planulo u stanju mirovanja na javnom parkiralištu, a vatrogasci su ugasili buktinju prije širenja na okolna vozila.

Zagreb, Dotrščina: Kako prenosi N1 Hrvatska, automobil koji je bio uredno parkiran u blizini park-šume planuo je sam od sebe iz neutvrđenih tehničkih razloga dok u njemu nije bilo nikoga.

Kunovec Breg: Portal Klikaj.hr zabilježio je slučaj gdje se klasični automobil sam zapalio unutar zatvorene garaže. Vozilo je bilo parkirano i ugašeno, a tehnički kvar izazvao je požar koji je uništio i auto i unutrašnjost objekta.

Slavonski Brod: Novinski izvještaj na portalu 24sata dokumentirao je slučaj u kojem je parkirani osobni automobil u potpunosti izgorio nakon što je vatra spontano izbila na motoru dok je vozilo stajalo na mjestu.

 

Zašto se ICE auto zapali dok miruje?Prema službenim izvješćima MUP-a nakon očevida, najčešći uzroci samozapaljenja ugašenih vozila su:Kratki spoj na električnim instalacijama: Glavni kabeli akumulatora i elektropokretača (koji su uvijek pod naponom) s vremenom gube izolaciju zbog starosti ili glodavaca.Curenje goriva na vruće dijelove: Ako je auto netom parkiran, kapanje benzina ili dizela na vrelu ispušnu granu može izazvati odgođeni požar.Kvarovi na elektronici: Računala i moduli u modernim vozilima troše struju i dok auto spava, što u slučaju kvara može dovesti do pregrijavanja.

16 godina
offline
Samovoljne zabrane punjenja električnih vozila u g

Evo mogućeg rješenja zaštite prostora za punjenje EV u garaži  (i poslijedica u slučaju požara bez zaštite) za vlasnike koji tvrde da imaju "ustavno" pravo puniti u garaži - posebne ploče koje PP odvajaju garažu od ostatka zgrade (Promat je poznato ime u sferi zaštitnih ploča u građevini). Očekujem bar ovaj minimum za nekoga tko misli puniti na -2 etaži ispod mog stana. 

Inače imam dva parkirna mjesta (-1 i -2 etaža) sa sprinklerom, ventilacijom, hidrantima i co2 senzorima i protiv sam punjenja u podzemnim garažama jer se goruće EV vozilo ne može ugasiti niti izvući iz garaže (visina stropa je za niže kombi vozilo), a betonska konstrukcija je klase otpornosti 120 minuta (a vozilo može goriti desetcima sati).  S tim da će mi,vjerojatno, budući automobili biti EV. Čak, što više uz rast EV na cestama očekujem EU zakon (recimo u slijedećih cca 10 godina) koji dozvoljava punjenje samo na ovlaštenim punionicama jer EU države moraju ubrati trošarine iz goriva koje nedostaju, a ne mogu podići cijenu struje svima. Alternativa - posebni porez na Tehničkom po pređenom kilometru.

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 25.5.2026 14:23 (mr.potter).
 
0 0 hvala 0
17 godina
offline
Re: Samovoljne zabrane punjenja električnih vozila
mr.potter kaže...

Evo mogućeg rješenja zaštite prostora za punjenje EV u garaži  (i poslijedica u slučaju požara bez zaštite) za vlasnike koji tvrde da imaju "ustavno" pravo puniti u garaži - posebne ploče koje PP odvajaju garažu od ostatka zgrade (Promat je poznato ime u sferi zaštitnih ploča u građevini). Očekujem bar ovaj minimum za nekoga tko misli puniti na -2 etaži ispod mog stana. 

Inače imam dva parkirna mjesta (-1 i -2 etaža) sa sprinklerom, ventilacijom, hidrantima i co2 senzorima i protiv sam punjenja u podzemnim garažama jer se goruće EV vozilo ne može ugasiti niti izvući iz garaže (visina stropa je za niže kombi vozilo), a betonska konstrukcija je klase otpornosti 120 minuta (a vozilo može goriti desetcima sati).  S tim da će mi,vjerojatno, budući automobili biti EV. Čak, što više uz rast EV na cestama očekujem EU zakon (recimo u slijedećih cca 10 godina) koji dozvoljava punjenje samo na ovlaštenim punionicama jer EU države moraju ubrati trošarine iz goriva koje nedostaju, a ne mogu podići cijenu struje svima. Alternativa - posebni porez na Tehničkom po pređenom kilometru.

 

 Ići će se se definitivno na porez po pređenom km i to vjerojatno nešto tipa 100 eura za 10.000km.

 

A što se tiče garaža treba ići u smjeru pravilne izvedbe po projektu i kasnije izdavanju dozovle, a ne da ti predstavnik može nešto zabraniti.

18 godina
offline
Re: Samovoljne zabrane punjenja električnih vozila
DarK.xy kaže...

A što se tiče garaža treba ići u smjeru pravilne izvedbe po projektu i kasnije izdavanju dozovle, a ne da ti predstavnik može nešto zabraniti.

Ne zabranjuje predstavnik već moraju odobriti suvlasnici.

Sretno s tim.

16 godina
offline
Re: Samovoljne zabrane punjenja električnih vozila
DarK.xy kaže...
mr.potter kaže...

Evo mogućeg rješenja zaštite prostora za punjenje EV u garaži  (i poslijedica u slučaju požara bez zaštite) za vlasnike koji tvrde da imaju "ustavno" pravo puniti u garaži - posebne ploče koje PP odvajaju garažu od ostatka zgrade (Promat je poznato ime u sferi zaštitnih ploča u građevini). Očekujem bar ovaj minimum za nekoga tko misli puniti na -2 etaži ispod mog stana. 

Inače imam dva parkirna mjesta (-1 i -2 etaža) sa sprinklerom, ventilacijom, hidrantima i co2 senzorima i protiv sam punjenja u podzemnim garažama jer se goruće EV vozilo ne može ugasiti niti izvući iz garaže (visina stropa je za niže kombi vozilo), a betonska konstrukcija je klase otpornosti 120 minuta (a vozilo može goriti desetcima sati).  S tim da će mi,vjerojatno, budući automobili biti EV. Čak, što više uz rast EV na cestama očekujem EU zakon (recimo u slijedećih cca 10 godina) koji dozvoljava punjenje samo na ovlaštenim punionicama jer EU države moraju ubrati trošarine iz goriva koje nedostaju, a ne mogu podići cijenu struje svima. Alternativa - posebni porez na Tehničkom po pređenom kilometru.

 

 Ići će se se definitivno na porez po pređenom km i to vjerojatno nešto tipa 100 eura za 10.000km.

 

A što se tiče garaža treba ići u smjeru pravilne izvedbe po projektu i kasnije izdavanju dozovle, a ne da ti predstavnik može nešto zabraniti.

Trenutno država uzima 0,75 eur/litri supera , za prosječnu potrošnju 8 litara/100 km država uzme  600 eur na 10.000 km, dakle taj iznos mora namiriti od EV ili  postoji drugi izvor prihoda države !?. Ne može vječno superhik metoda, od mene tj. svih nas uzima i daje "sirotinji" za kupovinu EV, subvencionira im panele na kući, otima parkirna mjesta za punionice i još slično. A gdje je je još gubitak PDV-a na servisima ICE .

 

MUP (pod kojim su vatrogasci) je napisao u svom mišljenju (ipak su oni autoritet br. 1 vezano za ovu točku) što podzemna garaža treba ispunjavati za EV : dodatna zaštita betonske konstrukcije, spriječavanje prijenosa vatre na susjedno vozilo (pregrade) ,veća količina vode po sprinkler točki, bolja ventilacija, puno viši stropovi. Dakle izvedivo, no ovo će cijenu garaža/parkirnog mjesta dovesti u rang cijene stana.  

 

 

17 godina
offline
Re: Samovoljne zabrane punjenja električnih vozila
mr.potter kaže...
DarK.xy kaže...
mr.potter kaže...

Evo mogućeg rješenja zaštite prostora za punjenje EV u garaži  (i poslijedica u slučaju požara bez zaštite) za vlasnike koji tvrde da imaju "ustavno" pravo puniti u garaži - posebne ploče koje PP odvajaju garažu od ostatka zgrade (Promat je poznato ime u sferi zaštitnih ploča u građevini). Očekujem bar ovaj minimum za nekoga tko misli puniti na -2 etaži ispod mog stana. 

Inače imam dva parkirna mjesta (-1 i -2 etaža) sa sprinklerom, ventilacijom, hidrantima i co2 senzorima i protiv sam punjenja u podzemnim garažama jer se goruće EV vozilo ne može ugasiti niti izvući iz garaže (visina stropa je za niže kombi vozilo), a betonska konstrukcija je klase otpornosti 120 minuta (a vozilo može goriti desetcima sati).  S tim da će mi,vjerojatno, budući automobili biti EV. Čak, što više uz rast EV na cestama očekujem EU zakon (recimo u slijedećih cca 10 godina) koji dozvoljava punjenje samo na ovlaštenim punionicama jer EU države moraju ubrati trošarine iz goriva koje nedostaju, a ne mogu podići cijenu struje svima. Alternativa - posebni porez na Tehničkom po pređenom kilometru.

 

 Ići će se se definitivno na porez po pređenom km i to vjerojatno nešto tipa 100 eura za 10.000km.

 

A što se tiče garaža treba ići u smjeru pravilne izvedbe po projektu i kasnije izdavanju dozovle, a ne da ti predstavnik može nešto zabraniti.

Trenutno država uzima 0,75 eur/litri supera , za prosječnu potrošnju 8 litara/100 km država uzme  600 eur na 10.000 km, dakle taj iznos mora namiriti od EV ili  postoji drugi izvor prihoda države !?. Ne može vječno superhik metoda, od mene tj. svih nas uzima i daje "sirotinji" za kupovinu EV, subvencionira im panele na kući, otima parkirna mjesta za punionice i još slično. A gdje je je još gubitak PDV-a na servisima ICE .

 

MUP (pod kojim su vatrogasci) je napisao u svom mišljenju (ipak su oni autoritet br. 1 vezano za ovu točku) što podzemna garaža treba ispunjavati za EV : dodatna zaštita betonske konstrukcije, spriječavanje prijenosa vatre na susjedno vozilo (pregrade) ,veća količina vode po sprinkler točki, bolja ventilacija, puno viši stropovi. Dakle izvedivo, no ovo će cijenu garaža/parkirnog mjesta dovesti u rang cijene stana.  

 

 

 Kažem, ajmo pogledati kako je to regulirano u zemlji gdje je već preko 30% EV na cesti... https://share.google/aimode/QFoHAURFXeZ0hDe8b

 

Kratki i izravni odgovor glasi: Ne, norveški zakon ne zahtijeva nikakva dodatna ulaganja u građevinsku protupožarnu zaštitu (sprinklere, pregradne zidove ili vatrostalna vrata) isključivo zbog ugradnje punjača za električna vozila.
Službeno stajalište norveške Direkcije za civilnu zaštitu (DSB) i Direkcije za kvalitetu gradnje (DiBK) jest da propisno izvedeno punjenje električnih vozila ne povećava rizik od požara u mjeri koja bi zahtijevala strože građevinske mjere od onih koje već vrijede za obične automobile. [1, 2]
Ipak, u praksi postoje važne nijanse ovisno o starosti zgrade i osiguranju.
1. Što kaže zakon (TEK17 propisi)?
Zgrada mora zadovoljavati isključivo one protupožarne uvjete koji su vrijedili u godini njezine izgradnje (npr. stariji TEK10 ili trenutačni TEK17 propisi): [1, 2]
Postojeće zgrade: Ako garaža po starom projektu nema sprinklere ili posebne pregradne zidove, odbor zgrade nema zakonsku obvezu naknadno ih ugrađivati zbog ugradnje punjača

 

 

A za porez.. kod nas ipak očekujem oko 100 eura s obzirom na standard.

 

Za pređenih 10.000 kilometara u Velikoj Britaniji, vlasnici potpuno električnih vozila (EV) plaćat će novi porez po kilometru u iznosu od otprilike 220 eura godišnje.

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 25.5.2026 15:41 (DarK.xy).
5 godina
offline
Re: Samovoljne zabrane punjenja električnih vozila
Vozilo s LFP baterijom se može gasiti, a sama vjerojatnost požara je puno manja nego kod NMC baterija.

"At all test scales, which ranged from a single-battery module to full ESS racks containing 16 modules each, the ESS composed of LFP batteries was found to have a lower overall fire hazard. In the sprinklered tests where a single sprinkler operation was sufficient to contain the fire to the rack where it ignited, the fire did not significantly affect any of the modules in the adjacent rack.

Under the same conditions, a test involving a system comprised of NMC batteries resulted in the fire spreading to an adjacent rack, and the number of sprinkler operations represented a demand area greater than 230 square meters"
Poruka je uređivana zadnji put pon 25.5.2026 16:55 (Gallu).
20 mjeseci
offline
Re: Samovoljne zabrane punjenja električnih vozila
Gallu kaže...
 pa može goriti i pod vodom.

Sva sreća pa se ne gase vodom 

18 godina
offline
Re: Samovoljne zabrane punjenja električnih vozila
Novice kaže...
Gallu kaže...
 pa može goriti i pod vodom.

Sva sreća pa se ne gase vodom 

U biti se ni ne gase već hlade.

11 mjeseci
offline
Re: Samovoljne zabrane punjenja električnih vozila
ShadoW kaže...



tldr; cijele ove teme je da postoje dvije strane (za zabranu i protiv) bez ikakvih konkretnih primjera i utemeljenih argumenata. 

Nisi dobro polovio

 

Postoji ispravan i neispravan put koristenja novih tehnologija.

 

Ispravan je da se novotkriveni rizici uzmu u obzir i smanje, neispravan je da se rizici ignoriraju te da se podvaljuju lazanije kako rizik ne da nije jednak nego je i manji.

Zapaljenje EVa iako rijetko nije za ignorirati. Desi se tu i tam, pa dok se desi tam nije da te puno dira, ali ako se des TU, tj tebi, onda je to velika katastrofa u tvome svemiru.

Benzin diesel i ulje slabo gore sami od sebe, tj ne gore, baterijama se omakne zbog kompleksnih kemijskih posljedica koje nemamo 100% pod kontrolom.

Benzin diesel i ulje imas 100% pod kontrolom, samo ga moras drzati unitar njihovih sustava, ne smije kapati, curiti, slinit po vrucem autu i sve ok.

Kad EV gori tesko se gasi, vrlo visoke temperature gorenja se vrlo brzo postizu.

 

Unatoc svom trudu i postjecim zastitnim mehanzmima kod EV dalje ovisis o grahu kako ti padne.

 

Moguci smjerovi:

Kupis stan u novogradnji koji je EV ready sa masom EV punionica, nad zemljom pod zemljom itd.

Kupis kucu pa si sam sve uredis o svom riziku. 

Ako si nesretnik u nekom starom precjenjenom krsu od gradjevine,

Prodaj i odseli

plati osiguranje za slucaj najgoreg,

plati dogradnju za slucaj najgoreg,

Lobiraj cijelu zgradu da kupe EV aute.

ili odustani od ideje EV, dok ne dojdu baterije koje zaista nikada ne gore.

 

Navodno postoje, navodno se ProLogium jako trudi.

 

Kao i uvijek, nije problem u tehnologiji nego u primjeni i neukim ljudima, koji bi silom. Ovdje bi kasta povlastenih sudskim tuzbama silovala predstavnike stanara i ignorirala misljenja relevatnih institucija.

Koriste statistiku neispravno jer ne razumiju, ali smatraju da imaju prava jer "spasavaju planet, napredni su te su im uzori oni koje oni vide kao napredne".

 

Ja si brijem kupiti EV, kroz neko vrijeme, no ja zivim u kuci pa ne moram nikome puno objasnjavati sto radim, da bi si del solare na krovove ili ustekal bateriju na kotacima da se puni.

Meni je jednostavno, tj. samo postojece jednostavne regulative gdje preostalo neregulirano svi rizici padaju na mene u okviru postojecih zakona. Pa ako zapalim svoju kucu i usput i susedovu, i jos sam kriv, imam duplu stetu.

 

Jos nisam najsretniji sa masom, vrstom i jamstvom baterija, efikasnij solari samo sto nisu kao i baterije, sve je malo kilavo vec desetljecima, ali me jako nita i dvosmjerno koristenje struje iz baterija na kotacima. Kad ides nekam auto trosi struju, kad je doma, auto je UPS za kucu. Win win. mozda ProLogium ako nije jos jedna u nizu marketinskih lazanija.

 

I to ti je to, umjesto da se sukobljavas kao mnogi moralni samodopadni skorojevici na ovom forumu,  ides razumom i sve ok. Sretno.

 

 

 

18 godina
offline
Samovoljne zabrane punjenja električnih vozila u g

Evo link na zakonski neobavezni dokument iz UK, koji IMHO najbolje opisuje problematiku. Dokument ima 96 strana stručne terminologije tako da ne okečujem da će ga itko zapravo pročitati (osim entuzijasta koje tema baš interesira) ali nadam se da bi ovo moglo začepiti usta ljudima koji tvrde da nikakve ekstra opasnosti nema jer to jednostavno nije istina.

 

Inače, ima još jedan dokument, koji je izdan pod pokroviteljstvom EU komisije, koji daje presjek zakonske regulative u EU. Interesantno, upravo taj dokument u jednom dijelu tvrdi da ne postoji razlika između požara ICE i BE vozila što je apsurdno i mogu jedino pripisati zelenoj agendi, tim više što se u drugom dijelu dokumenta spominje da razlika ima... U UK dokumentu gore se te razlike jasno vide i navedene su (dakle testirano - doslovno zapaljeni auti). No presjek regulative pokazuje ogroman raspon zahtjeva od već navede Norveške koje ne zahtijeva ništa posebno do Švicarske koja postavlja zahtjeve na apsolutno sve i nisu niski.

 

Na kraju tu je i smjernica Euralarma u kojoj se također navode zahtjevniji BEV požari i priča se o mjerama zaštite.

 

Dakle dvjestotinjak stranica kvalitetnog štiva iz kvalitetnih izvora. Ako vam se ne da čitati uploadajte na NotebookLM, lijepo će vam Google to sažeti i objasniti u čemu je problem.

 

Još na kraju samo mala opaska na temu zašto sve te smjernice i upute nisu zakonski propisi - prvo jer je cijela tema jako svježa, drugo zato jer sustav u nekim zemljama tako i funkcionira (vidjeti Belgiju).

Tako da isticati jednu zemlju nasuprot druge (bilo Norveška > Švicarska ili Švicarska > Norveška) bi bilo glupo i bezveze. To je recimo ono što pokušava DarK.xy.

Svakako očekujte sve više regulative, ali i priznavanje različitih tipova baterija (kao što ih već razlikuje npr. američka smjernica NFPA 855 za baterijske spremnike energije uz solarne elektrane).

Gledam te!
 
4 0 hvala 2
17 godina
offline
Re: Samovoljne zabrane punjenja električnih vozila
Veliki Brat kaže...

Evo link na zakonski neobavezni dokument iz UK, koji IMHO najbolje opisuje problematiku. Dokument ima 96 strana stručne terminologije tako da ne okečujem da će ga itko zapravo pročitati (osim entuzijasta koje tema baš interesira) ali nadam se da bi ovo moglo začepiti usta ljudima koji tvrde da nikakve ekstra opasnosti nema jer to jednostavno nije istina.

 

Inače, ima još jedan dokument, koji je izdan pod pokroviteljstvom EU komisije, koji daje presjek zakonske regulative u EU. Interesantno, upravo taj dokument u jednom dijelu tvrdi da ne postoji razlika između požara ICE i BE vozila što je apsurdno i mogu jedino pripisati zelenoj agendi, tim više što se u drugom dijelu dokumenta spominje da razlika ima... U UK dokumentu gore se te razlike jasno vide i navedene su (dakle testirano - doslovno zapaljeni auti). No presjek regulative pokazuje ogroman raspon zahtjeva od već navede Norveške koje ne zahtijeva ništa posebno do Švicarske koja postavlja zahtjeve na apsolutno sve i nisu niski.

 

Na kraju tu je i smjernica Euralarma u kojoj se također navode zahtjevniji BEV požari i priča se o mjerama zaštite.

 

Dakle dvjestotinjak stranica kvalitetnog štiva iz kvalitetnih izvora. Ako vam se ne da čitati uploadajte na NotebookLM, lijepo će vam Google to sažeti i objasniti u čemu je problem.

 

Još na kraju samo mala opaska na temu zašto sve te smjernice i upute nisu zakonski propisi - prvo jer je cijela tema jako svježa, drugo zato jer sustav u nekim zemljama tako i funkcionira (vidjeti Belgiju).

Tako da isticati jednu zemlju nasuprot druge (bilo Norveška > Švicarska ili Švicarska > Norveška) bi bilo glupo i bezveze. To je recimo ono što pokušava DarK.xy.

Svakako očekujte sve više regulative, ali i priznavanje različitih tipova baterija (kao što ih već razlikuje npr. američka smjernica NFPA 855 za baterijske spremnike energije uz solarne elektrane).

Ok, pitao sam ga brzinski i za ostale zemlje koje imaju već značajan udio u prodaji EV:

 

Nastavno na norveški model, u Njemačkoj, Nizozemskoj, Danskoj i Švedskoj također ne postoje opće zabrane parkiranja električnih vozila u garažama, niti su stambene zgrade kažnjene drastično višim premijama osiguranja.
Baš suprotno, cijela sjeverna i zapadna Europa primjenjuje sličnu pravnu logiku: vlasnici imaju zakonsko pravo na ugradnju punjača, dok se osiguravatelji fokusiraju isključivo na kvalitetu i ateste elektroinstalacija.
Pregled regulative po ključnim zemljama prikazan je u tablici i detaljnim stavkama u nastavku.

 

https://share.google/aimode/vb8cnq0s82xWZz3Zs

 

Shvaćam bojazan, čak i sam radije biram/sam odabrao LFP za EV, no čini mi se da u globalu je manje zapaljenja i rizika u odnosu na ICE u smislu broja zapaljenja i šteta da jednostavno zemlje idu bez zabrana.
Dodatno, LFP je postao primarna baterija, uz to idu nove tehnologije koje u potpunosti eliminiraju slučajeve kao što je sa NMC, te se nadam da kroz par godina zapaljenja će biti na razini statističkih pogrešaka.

 

 

16 mjeseci
offline
Samovoljne zabrane punjenja električnih vozila u g

Pa bio je članak na ovu temu:

 

Želite imati punjač e-automobila u svojoj zgradi? Pričali smo s čovjekom koji je to uspio izvesti

 

https://www.bug.hr/elektricna-vozila/zelite-imati-punjac-e-automobila-u-svojoj-zgradi-pricali-smo-s-covjekom-koji-je-24359

 

Proces instalacije punjača
Predstavnik stanara – dozvola za ugradnju brojila
Električar i projektant – dogovor oko izrade projekta i instalacije
HEP ODS – elektroenergetska suglasnost
Projektant – izrada projekta
Električar – izvedba instalacija
HEP ODS – uplata po ponudi koja dolazi uz elektroenergetsku suglasnost
HEP ODS – instalacija brojila

 

Cijene izvedbe vlastitog punjača
HEP: 11 kW x 1.700 kn + PDV (ukupno 23.375 kn)

Električar: 15.000 – 20.000 kn + PDV

Projekt 5.000 kn + PDV

 

 
0 0 hvala 1
20 mjeseci
offline
Re: Samovoljne zabrane punjenja električnih vozila
John Dory kaže...

Pa bio je članak na ovu temu:

 

Želite imati punjač e-automobila u svojoj zgradi? Pričali smo s čovjekom koji je to uspio izvesti

 

https://www.bug.hr/elektricna-vozila/zelite-imati-punjac-e-automobila-u-svojoj-zgradi-pricali-smo-s-covjekom-koji-je-24359

 

Proces instalacije punjača
Predstavnik stanara – dozvola za ugradnju brojila
Električar i projektant – dogovor oko izrade projekta i instalacije
HEP ODS – elektroenergetska suglasnost
Projektant – izrada projekta
Električar – izvedba instalacija
HEP ODS – uplata po ponudi koja dolazi uz elektroenergetsku suglasnost
HEP ODS – instalacija brojila

 

Cijene izvedbe vlastitog punjača
HEP: 11 kW x 1.700 kn + PDV (ukupno 23.375 kn)

Električar: 15.000 – 20.000 kn + PDV

Projekt 5.000 kn + PDV

 

Iste procedure vrijede 5 godina kasnije, nije ni čudo što propadamo

18 godina
offline
Samovoljne zabrane punjenja električnih vozila u g

Mali update, izašao je novi NFPA 88A (američke smjernice za zaštitu od požara za parkirališta i garaže), izdanje za 2027.g.

Tek u ovoj verziji dodane su neke zaštitne mjere u vidu određenih ograničenja specifično u odnosu na BE vozila, plus što se traži sprinkler i u otvorenim i u zatvorenim garažama (ranije samo zatvorenim). Kao što sam već ranije napomenuo, promijenjena je i kategorizacija garaža u NFPA 13 (smjernica ZOP-a za sprinkler instalacije) iz "Ordinary Hazard Group 1" u "Ordinary Hazard Group 2", a rezultat čega je 33% veća količina vode.

 

Ne mogu nažalost podijeliti kompletan dokument (jer je iza paywalla), ali mogu barem ukratko navesti dva ograničenja koja mi se čine bitna za shvaćanje važnosti problematike (ostali nisu bitni u tom smislu i ne traži se ništa posebno osim ugradnje certificarane opreme, ograničavanja punjuenje samo na pozicijama punionica i sl):

- The designated electric vehicle charging area and associated elements shall not interfere with or be within a designated emergency ergress path,
- The electric vehicle charging area shall he separated from any accessible means of egress as required by the AHJ to insure safe egress under fire conditions but in no case less than 10 ft (3 m).

AHJ stoji za Authority Having Jurisdiction, kod nas bi to bila inspekcija zaštite od požara.

 

Dakle nema nekih posebnih požarnih odvajanja, samo osiguranje da put evakuacije ne prolazi unutar 3 m od mjesta punjenja električnih vozila.

BTW trenutni stav inspekcije u RH je otprilike (jer nije jednoznačan) da punionica ne može uopće u garažu (a kamoli podzemnu), u rijetkim iznimkama dozvoljavaju smještanje uz ulaz/izlaz iz garaže, za lakšu intervenciju vatrogasaca.
Sad koliko se punionica može fizički smjestiti uopće uz sam rub garaža, a kamoli uz ulaze/izlaze vidite sami. Tek toliko da znate što možete očekivati ako planirate ugradiit punjač na svoje podzemno garažno mjesto.

Gledam te!
Poruka je uređivana zadnji put uto 9.6.2026 16:22 (Veliki Brat).
 
0 0 hvala 1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice