Ovo je za posebnu rubriku, "Spooky AI stories"
ChatGPT-jev model u testiranju slučajno "progovori
- poruka: 19
- |
- čitano: 4.392
- |
- moderatori:
vincimus
- +/- sve poruke
- ravni prikaz
- starije poruke gore
.. priče za djecu.
Čime su snimali audio zapis, originalnom Nokiom 3310?!
Nego... zašto bi bilo čudno da sutav koji je programiran da oponaša ljudsko ponašanje, počme oponašati ispitivača?!
Bilo bi čudnije da se to nije dogodilo.
Ovo je jako dobar marketing.
Ovo je jako dobar marketing.
Mirisi mi na to. Jos da je viknuo Slava Ukraini i poslao im par milijuna s tudjih racuna znao bih da je istina
Neeeee!!! Sve će nas pobiti!!!
Šalu na stranu... balon je počeo pucati, mislim da je svima polako jasno da je AI došao svojih limita... a to je polumutavi chat prompt koji je jedino do sad uspio zamijeniti L1 support.
problem sa ai-em je što nije inteligentan već simulira inteligenciju tako da ništa "svojih" zaključaka ne može donijeti ili smisliti, već samo izračunati kroz algoritam...
... AI došao svojih limita... a to je polumutavi chat prompt koji je jedino do sad uspio zamijeniti L1 support.
To je u rangu izjave da je sudeći po raketama za novogodišnji vatromet raketna tehnologija dosegla svoj maksimum.
problem sa ai-em je što nije inteligentan već simulira inteligenciju tako da ništa "svojih" zaključaka ne može donijeti ili smisliti, već samo izračunati kroz algoritam...
Možemo li reći da je netko inteligentan ako kroz poznate matematičke algoritme/zakonitosti riješi do tada nerješiv matematički problem?
-možemo (reći, bilo što.. no to time ne postaje činjenica), dakle, možemo, no što s takvim hipotetskim pitanjem-odgovorom dobijemo? činjenicu? odgovor? ili samo dosjetku?
-da bi 'kvalitetno' dali odgovor na bilo koje pitanje, pa tako i bilo koje u kontekstu inteligencije, prvo moramo definirati termine, razumjeti se.. pa krenimo od tog što je inteligencija? bez tog ne možemo dati ostale odgovore, tj možemo no to ih ne čini točnima-činjenicama ili relevantnima, kao što svaka osoba može imati mišljenje ili biti u pravu-krivu kao pravo osobe.. no demokracija-pravo nisu stvar činjenica, logike-matematike-fizike.. koje ako su činjenice, ostaju nepromjenjive-točne neovisno slažemo li se ili što misli većina, pri čemu vrhunski intelekt-znanje kao nekog anštajna i tesle, logikom-statistikom nema većina ostalih osoba na planeti, što će reći i sama inteligencija se gradira, kao i svako drugo znanje-stučnost pa do tog da autoritet kao anštajn, ima veću težinu od pikzibnera prolaznika, mada to ne znači da je jedan ili drugi u nekom pitanju u pravu-krivu, odnosno ni većina čistom logikom ne može znati što je činjenica-točno kako bi stručno o nekom pitanju prosudili mada takva većina recimo u saboru donosi zakone ili kao porota na sudu, pri čemu osoba koja glasom odluči može biti klase 'čoban', intelekt razine sobne temp... no demokracija-pravila igre joj daju takvo pravo, kao što i referent na općini ima pečat i lupa dozvolu za gradnju he koju tad kad se otkrije država-zakon ponište jer naprosto nije imao ovlasti (dok se za sad ne spominje korupcija jer nema dokaza..). Ta osoba ima pravo lupati pečat, neovisno jel to pravno-ispravno.. i do tad je to 'zakon' neovisno što svi ostali mogu znati bolje-točnije-pravedno-zakonito.. pa tako i u definiciji što je ili nije inteligencija.
-jedno od odnovnih pravila-kriterija što je inteligencija, kaže da je to i sposobnost učenja i na temelju naučenog riješavanja do tad nepoznatog (ne naučenog) riješenja, kao snalažljivost, .. algoritam to naprosto nema, dok ai nije ni blizu mada se godinama po medijima gura upravo takva naracija da je to ai, mada je samo algoritam + bruteforce (resursi-baze i computing snaga).
-na tvoje pitanje, dodatno-prošireno.. može li se reći da je netko inteligentan ako ne može riješiti do tad nerješiv problem? .. ako je odgovor da, što to tad znači za tvoje postavljeno pitanje? .. (da je beskorisno, jer odgovor sam sebe demantira, tj odgovor da-ne na takvo pitanje ne znači da je netko inteligentan ili da nije, tj pitanje nije tko (netko) nego što je (i što nije) inteligencija.
-algoritam naprosto nije iteligencija, kao npr procedura dijeljenja (potpisivanje, prenošenje znamenki i nastavak algoritma do željene decimale točnosti ili konačnog riješenja ako je broj djeljiv bez ostatka..) to je naprosot mehaničko algoritamsko računanje.. dok je inteligencija ono što je smislilo pravila, algoritam, metodu, kao što je to inteligencija koja zna napraviti kuću-krov da osoba ne kisne, jednako kao i po istom pravilu-logici napraviti kišobran, tj inteligencija nije tad znati napraviti kuću ili kišobran, nego riješiti problem izloženosti čovjeka nepogodi kao kiša, napraviti krevet, skuhati hranu, sve to je inteligencija, snalaženje i najvažnije, ne besmisleno, nego upravo suprotno, s konkretnim razlogom, postoji problem i inteligencija stvori neki odgovor, dovojno dobar, ovisno o resursima-potrebi, pa sve do tog da ako treba točan sat može napraviti točno do željene točnosti, ako nije dovoljno može poboljšati, ako želi raketu do mjeseca, napravit će je, ako želi bicikl za vožnju do jaruna, napravi bicikl, ne raketu, mada znanje izrade rakete može implicirati inteligenciju.. no ekšli je to tad glupost, jer opet, nije inteligencija napraviti raketu, nego ono što nam treba a ako je cilj vožnja po jarunu tad to nije raketa za mjesec .. dok se laički to poistovjeti i u medijima postane ai.
-ai je naprosto, za sad, algoritam, neovisno što mediji pišu da je ai.. algoritam, toliko 'glup' da ako je to dio za korjenovanje, neće znati zbrajati, neće znati zabiti čavao mada to svaki 'čekić' zna.. tj nije znanje-inteligencija nešto besmislenog napraviti, nego smisliti što, zašto, ona pitanja, želja.. i sve dok 'robot' kao ai-računalo, nema neku svoju želju, razlog, cilj.. neće ni imati inteligenciju nego će biti samo jači bager-lopata-čekić-abakus.. jer ni za calculator ne kažemo da je to ai ili inteligencija, obična alatka-stroj, kao mehanička zbrajalica, koja je reducirani mlinac za kavu ili dekadski brojač u telefonskoj (analognoj) centrali.. mehanika. Ono što je smislilo-stvorilo telefonsku centralu je inteligencija, ne primjena alata-algoritma koji je već netko dao na znanje svima pa i algoritmu ai-ja.
-calculator npr zna treći korjen broja na recimo 14 decimala u tisućinki, .. osoba koja ima znanje, uključivo i ljudsku inteligenciju, čak i kad zna, može pogriješiti ili će barem biti sporiji.. no calculator nije ai-inteligencija, nego naprosto alat-algoritam-mehanika, jači abakus i to do te mjere da osoba koja ne zna algoritam za izračun korjena ako i pogriješi, može ispraviti, može ponoviti, može popraviti-ispraviti i na kraju doći do točnog ili točnijeg odgovora, naravno ako je to potrebno-bitno-važno.. tj upravo u tome je inteligencija, praktičnost-potreba ili dovoljno dobro.. npr kad se reže daska za pseću kućicu možemo promašiti u mjerenju-rezanju za milimetar i neće se baš ništa dogoditi, pseća kućica će biti ok, svrha, .. ako promašimo za milimetar kod slanja sonde na mars, to je tad vjerojatno poromašaj i propala misija, kao i kod izrade tranzistora-čipa jer ta elektronika ne dozvoljava takvu toleranciju-grešku kao ni glava motora auta.. tj sve ima neku mjeru, točnost, potrebna-moguća ili upotrebljiva, kao i resursi a oni uključuju i vrijeme.. pa ako možemo računati npr pi na sto decimala u većini običnih potreba nam to ne treba i zaokružimo-koristimo recimo 3-5 decimala mada znamo da možemo točnije, no znamo da veća točnost u tom slučaju nije potrebna, odnosno to je tad inteligentno korištenje resursa kao i vremena, jer točniji izračun traži više rama-papira-pisanja, obrade kao što i sama obrada dužeg broja sa stotinu znamenki traje duže nego kraći broj s 5 znamenki.. time istim resursima postižemo više-optimum, tj prema potrebi, ne samo zato jer se nešto može.. kad ne treba to je tad višak a inteligencija i to zna-razumije.. ai to ne zna, ne razumije, tj ako ga u čatanju pitaš za korjen broja ili pi dobit ćeš takav odgovor koji će biti točniji od ljudskog ali istovremeno i 'gluplji' jer za pi je dovoljno reći 3, 14.. ostalo je 'mehanika'. itd itd..
edit: iz druge teme, kontekst..
..''ChatGPT i drugi veliki jezični modeli ne mogu samostalno učiti niti stjecati nove vještine, ..''
-što će reć, ne zadovoljava osnovni kriterij, da bi se današnji-medijski ai mogao klasificirati kao (pravi) ai.
. .i to ne zato jer 'ja to kažem' nego ovaj put to kažu znanstvenici koji su istraživali.. njemačko-uk.. pa recimo da su relevantni, da ne govore bez razloga i osnove.. :)
samo ako vjeruješ da je svijest matematički problem...
Iz jednog prethodnog članka:
"Ako pitate bilo kojeg psihologa što je inteligencija, počet će čupati kosu ili odgovoriti mudrolijom da je inteligencija ono što mjere testovi inteligencije. Inteligenciju je teško definirati, ali obično sve definicije uključuju sposobnost rješavanja problema i razmišljanja."
No BUG-ovi forumski stručnjaci nemaju nikakvih problema oko definiranja inteligencije.
Isto tako kad je riječ o umjetnoj inteligenciji:
"Prema trenutačnoj terminologiji, imamo samo slab UI, odnosno uski UI, koji je sposoban obavljati samo specifične zadatke"
I u ovom slučaju BUG-ovi forumski stručnjacima je kristalno jasno da nikakva umjetna inteligencija još uvijek ne postoji.
Evo zašto je zabavno čitati komentare BUG-ovih forumskih stručnjaka.
-rutinska greška, miješanje, umjetne i prividne inteligencije (povezana tema kao i ostale teme koje u posljednje vrijeme počinju razlikovati umjetno-prirodno i prividno.. npr oplodnja umjetna ili potpomognuta itd.).
-slab ui nije ui, jer da bi bio ui mora zadovoljiti ui kriterije odnosno zato postoji termin slab ui a tad ga se upravo mora koristiti ako se govori o slabom ui-ju, ne bez tog prefixa, kao o ui-ju.
-slab ui naprosto nije inteligencija, bilo umjetna-prirodna, jer nije. jer to nije inteligencija nego algoritam.
Iz jednog prethodnog članka:
"Ako pitate bilo kojeg psihologa što je inteligencija, počet će čupati kosu ili odgovoriti mudrolijom da je inteligencija ono što mjere testovi inteligencije. Inteligenciju je teško definirati, ali obično sve definicije uključuju sposobnost rješavanja problema i razmišljanja."
No BUG-ovi forumski stručnjaci nemaju nikakvih problema oko definiranja inteligencije.
Isto tako kad je riječ o umjetnoj inteligenciji:
"Prema trenutačnoj terminologiji, imamo samo slab UI, odnosno uski UI, koji je sposoban obavljati samo specifične zadatke"
I u ovom slučaju BUG-ovi forumski stručnjacima je kristalno jasno da nikakva umjetna inteligencija još uvijek ne postoji.
Evo zašto je zabavno čitati komentare BUG-ovih forumskih stručnjaka.
Jos u srednjoj skoli, gimnaziji, je bila lekcija o tome sto je inteligencija, vrste inteligencije i sl., iz jednog predmeta. "Prividanje" UIa svih vrsta i oblika posvuda je odraz neskolovanosti ljudi?
p.s. znam znam ljudi vise paznje i vaznosti pridaju marketingu nego strucnoj literaturi ili skolsko gradivu...
-slab ui naprosto nije inteligencija, bilo umjetna-prirodna, jer nije. jer to nije inteligencija nego algoritam.
Ma jasno šefe sve je OK, shvatili smo.
p.s. znam znam ljudi vise paznje i vaznosti pridaju marketingu nego strucnoj literaturi ili skolsko gradivu...
Svi mi volimo prečce, a marketing(s naglaskom na promociju/oglašavanje) to obilno iskorištava.
samo ako vjeruješ da je svijest matematički problem...
Znači li to da matematičke zakonitosti ne postoje bez svijesti?
Usput svaki kalkulator(stoj bez svijesti) može riješiti matematički problem. Čemu uvoditi u priču svijest?