Windows To Go

poruka: 2
|
čitano: 1.156
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
offline
Windows To Go

Volio bih čuti iskustva i savjete ljudi koji koriste Windows To Go. Za što koristite? Koje su moguće blagodati?

 

Iako znam već neko vrijeme da to postoji, mislio sam da zahtjeva neki specijalni USB stick i imao sam predrasudu da je to presporo da bi bilo upotrebljivo. Međutim, naletim neki dan na netu na video gdje lik objašnjava kako je to sad sasvim upotrebljivo kako su došli i prijenosni nvme diskovi. I pomislim, pa imam externi nvme disk, zašto ne bih probao? U biti se jednostavno korištenjem rufusa i Windows 11 ISO image-a instalira operativni sustav na externi disk. I gle iznenađenja, uopće ne radi loše. Čak štoviše, solidno. Toliko da mislim da ću ga i koristiti. Već vrtim u glavi neke moguće primjene.... Od toga da u uredu bootam s njega i imam svoje podatke, svoj mail, aplikacije i postavke do eventualno neke terenske primjene za dijagnostiku i čupanje podataka na računalima gdje padne os i sl. Zaštitio sam ga bootlockerom u slučaju da ga izgubim, ni tu nije došlo do nekog gubitka performansi. Toliko me ponijelo da sam u trenutku kupio licence za Windows i Office da to bude sve kako treba, ali sam naišao na problem koji je u biti logičan da sam malo stao i razmislio, licence se vežu na hardware, tako da kad ga bootam na drugom računalu opet me traži aktivaciju. Trebao sam uzeti retail licencu ili tako nešto. Eto, to je jedina mana, inače stvar ok radi i realno vidim neke zgodne primjene. Oduševilo me pa rekoh da podjelim, moža još nekog zaintrigira.

Moj PC  
1 0 hvala 1
15 godina
online
Re: Windows To Go

-live medij nije ništa novog, tj problem s cd-dvd je readonly i unazad recimo desetljeća od kad su usb stikići bootabilni je to lako-lakše.. osim što ms to ne želi, oteža-onemobući, primarno zabog licence (dok live kao minipe ekšli najnormalnije radi, no njega ms ubija nakon 72h rada čisto zato da ga netko ne koristi bez licence.. tj u starijim winver od xp-w7.. do w10 je praktički ukinuta key-licenca kao uvjet installa, radi bez...).

-brzina, dovoljan je brži stikić usb2.0 iz tog vremena je bilo tek nekoliko modela certificiranih za zadovoljavajući rad tj R/W treba biti iznad 10-20MBps (max za usb2 je 30-40 i to postižu hddovi, tad još nisu bili ssd-nvme-m2.. aktualni, skupo i tek kasnije podrška boota-bios..) .. ne uspoređivati s usb 3.0-1-2.. jer to radi tek uz driver, nativna podrška biosa, često stikić usb3x ima lošije performanse u usb2.0 modu.. npr stikići jeftikaneri kojima je u tom modu rw 5-10mbps su spori, ali upotrebljivi .. +20mbps se ne primjeti razlika rada s internog hdd-a. .. ali, to je bilo tada, prije fastboota, prije ssd-nvme i ostalog + strara računala, chipset, cpu, ram.. sve je bilo višestruko sporije nego danas i kad danas uspoređujemo npr bootanje od 30-40sec s bootanjem od 5-10sec .. sad smo navikli na takve brzine i danas bi se to činilo sporo mada je ekšli isto-upotrebljivo .. i uz dovoljno rama ostatak rada je ok, jer ram kešira (agresivno) pa nije osjetno usporavanje.. u radu vrlo slično radu na računalu, ali u to vrijeme se sve referira na klasičan hdd brzinu..

 

-može, tj prije desetljeća je to bilo vrlo zanimljivo, zgodno.. no poluupotrebljivo, zbog licence.. npr ako imaš običnu (retali) tad svako bootanje-paljenje na novom-drugom računalu rezultira novom aktivacijom, tj nema licencu, tj za to se koristi enterprise.. (kraće, nije za juzere-mase, nego tad insidere.. a ni to više nije kao tad, promjena i insider više ne postoji tj sad su to svi-juzeri ako žele.. tj ms je promjenio sasvim politiku oko tog i uklonio key kao uvjet za download i install win10.. dok za starje win i dalje trebaš key za DL ili install)

-problem (logički-smisleno..) ako ga korisitš na svojem-jednom računalu.. tad nema smisla, tj instalira se noramalan os, ne live.. a ako je na tuđem-drugom računalu, tad opet smisao, tj ima smisla za recimo diagnositku-kvarove-spašavanje i sl. .. ali to već pokrivaju live-boot-mediji kao hirens-ubcd.. tj to su live-minipe boot mediji s predinstaliranim appsima-toolsima ali nisu pravi juzerski install, nešto slično.. daleko upotrebljivije nego wintogo za popravke-kvarove.. tj wintogo je za rad, npr radiš na poslu i nastaviš kod kuće.. umjesto nošenja laptopa nosiš stikić u džepu.. 

-ali, relaxanjem licence, kao i automatska reaktivacija keya-licence ako je računalo jednom aktivirano (mbo-id u ms bazi..) u odnosu na usb stikiće pojaviom ssd-a je to postao bolji-korisniji način upotrebe + kapaciteti (gledajući unazad desetljeće..) tj stikić na usb2.0 kapacitet-performanse.. vs ssd na sata3 portu, a disk možeš jednako ubosti u računalo ili imati docking ili imati esata port itd..

 

-ali-2. .. standardi. Može se svašta, ali kad se želi kompatibilnost, boot, mod, važni su standardi + modućnost bootanja na raznim računalima, ne samo na jednom ili ograničeno.. kompatibilnost. Tad se priča dodatno komplicira pojavom uefi-ja.. tj umjesto do tad jednog mbr-boota imaš dva boot moda + potreba da mbo-bios podržava i tad je samo novo podržavalo gpt-uefi, dok sad novo više nema legacy-mbr.. tj ne radi sve na svemu.

-dodati tome i fastboot, sec.boot, kao i enkripciju na nivou osa-appsa.. kao što ti želiš-spomeneš sigurnost podataka-pristupa.. dobiješ stanje da može raditi ali često ne radi.. ispadne beskorisno ili moraš imati par stikića da bi bio siguran da će jedan bootati itd.. suprotno od onog idealnog da priključiš na bilo koje računalo (ili uređaj), upališ i radiš.. a može biti i tako, moglo bi kad bi ms to želio-dozvolio..

-nasuprot tog imaš npr linux, najnormalnije se može napraviti live-stikić (tj medij, usb+casper.. i postoji kao opcija u installu, no nije pretjerano zanimljiva juzerima.. pa je ne nude...), no nećemo o linuxu, tj vjerojatno u ideji za radni stikić-medij juzer podrazumijeva i win-appse koje možda nema pod lin .... pogotovo za spašavanje ili popravak kao i office-adobe i sl. .. kraće, linux to može ali nije zanimljiv, win može ali ms otežava ..

++ standardi, o kojima treba znati 'sto sitnica' pogotovo za boot (medije).. i ponekad besmislene standarde u koji spada i usb-removable.. tj teoretski su svi mediji-mediji.. isti (slični), tj razlika je 'samo' u kapacitetu, performansama .. ali i standardima, od kojih je važan kriterij i boot a to uključuje support biosa + pridržavanje standarda da bi boot bio moguć.

.. i tu postane zapetljano, :) .. tj svaki os podržava svoj nativni FS za boot-medij, dok svi podržavaju i fat32 (kao univezalni, ms-ovo vlasništvo ali uz obećanje besplatan svima..) .. pa tako stikić za win može biti formatiran u fat32 ili ntfs ... ako je fat32 tad znamo ograničenja (?) .. osim veličine filea (do 4gb-2bytea) .. problem je ne samo taj storage, ne samo performanse, nego i ostali fičeri (nema metatagove, journaling i sl..) no da bi medij bio bootabilan mora biti formatiran po standardu, a tu je danas problem, tj fat32 može do 32gb .. u vrijeme kad je nastao to je bilo puno, danas je to sitniš, .. netko će reći da se može formatirati i s većim kapacitetom, može, ali tad nije bootabilan (samo storage).. tj time gubi bootabilnost, adrese bootsektora su pogrešne (geometrija-adresa-prostor-kapacitet).. tj time pod fat32 po standardu može biti samo do 32gb .. a to je malo, za radni (dovoljno za live).. ostaje jedino ntfs, .. no da nema uefi-gpta bilo bi jednostavno, no tad imamo problem tipa boota-sektora, mbr ili gpt i ono što mbo-bios podržava i kako je podešen + na to sec.boot koji to dodatno oteža-onemogući...

-tj fat32 nema bootmod, može bootati mbr-ili-gpt.. (bira se boot f-tipkama, f-8-9-10-12.. ne bios-order..), dok ntfs ima bootmod i ne može se bootati u pogrešnom-drugom-različitom modu. Najjednostavnije vidljivo u installu.. i zato se recimo koristi fat32..

-dodatno, sam removable medij (usb flash disk) u standardu-definiciji uključuje i ograničenje za particije, tj ne dozvoljava ih.. (ukinuto 2019te..) tj mada su mediji-mediji.. diskovi (normalni) kao hdd-ssd-nvme-ostalo.. nemaju to ograničenje, tj možeš bilo koji hdd-ssd-nvme.. particionirati bez problema, kao što napravi install automatika (boot particija + recovery po recimo 500mb i ostalo sys-os + po želji ostale particije).. no removable u starom standardu ne dozvoljava particije, tj može se kreirati ali su nedostupne (sve osim jedne-aktivne).. i mada novi standard to dozvoljava, problem je dok sve zaživi, dok se support, bios-standardi usklade.. tj kao što linux za to ima casper particiju koju tad automatski koristi kao npr swap..

-na to dodati i promjenu oseva (svih) s 32bit na 64bit.. tj nikome više ograničenje fat32 ne odgovara, tj u periodu 2014-2018 su npr linux distre imale probleme s bootanjem-installom, sad je već sve posloženo-rasčišćeno.. dok win2go i sve live-medij fore praktički padaju u zaborav, tj 99% juzera ih ne treba + najviše zbog ograničenja koje ms forsira kao licenca. .. pa u tom desetljeću od kad je win2go zanimljiv-upotrebljiv postane i nepotreban ili ako ne može bootati na svemu tad nema smisla..

 

-par dodatnih 'problema'.. npr ako napraviš jednom usb boot medij, sporedno falsh stikić ili ext-usb hdd-ssd.. dok bootaš i radiš na usbu bit će ok, normalno-očekivano.. ako takav disk-medij jednom spojiš na sata port npr ext hdd na usb dockingu ili direktno na mbo-sata.. tad on normalno boota, promjeni dirvere-kontroler.. i sve je divno-krasno.. :) osim, ne boota više s usb-a, nema povratka nazad.. zaštita-ms, besmisleno ali je tako. ..

-druga važna razlika, umjesto 'mučiti se' izradom stikića (flash disk) i standardima (pogotovo removable + fat32), može se napraviti na hdd-ssd-nvme disku (ili koristiti riječ drive, jer nisu diskovi..) .. a dovoljno su mali-praktični da veličina nije problem-kriterij (mada je stikić zgodniji za u džep).. takav disk-medij nema problema s particijama, bolje performanse (pogotovo iopsi, stvarne brzine u radu, keširanje-buffer.. na usb2.0 čak do 38-30mbps, na 3.0 brže od sata3..), npr nvme disk u ext adapteru je tek nešto veći od stikića.. odnosno uz docking diskovi se mogu koristiti kao nekad diskete-cd... no realno, imaš svoje računalo, dok ljudi na poslu imaju laptop kojeg nose.. tj unazad desetljeće je bilo moguće nešto napraviti no uvjek je neki problem bio prevelik ili takav da se ne isplati kemijati u odnosu na normalno riješenje.

-danas... npr nvme disk od 1tb (sve od 120gb je ok za 'normalan' rad, ali problem je što smatramo 'normalno' ili prosječan juzer-potrebe.. dokumenti ili appsi, igre itd.., za os je dovoljno 30gb + duplo za disanje..), je dovoljan, brz, dovoljno jefitn, dovoljno univerzalno praktičan-portabilan za direktno ubadanje na mbo ili preko usb adaptera.. recimo za cca 1000kn.. (naravno može i manje).. ali sve to zbog problema-ograničenja-standarda jednostavno nije zaživljelo.. da je, tad bi juzer u džepu imao 'svoje račuanlo' tj medij-disk sa svojim osom-appsima i priključio bi se na neki uređaj-pc.. no biz to ne želi, kao ni ms.. i zato to nije i neće zaživjeti.. kao i to da zbog svih promjena jednostavno neke stvari nema smisla raditi, npr tek je ove godine ms promjenio upgrade-update polugodišnje cikluse na jednom godišnje, .. a to je značilo da si svakih pola godine mogao imati problem, jer svaki put nešto promjene, tj tako je čitava povijest win10 (od uvodno win8 i mogućnosti boota) stvar pormjene ms-ove politike-cilja, prvo radi sve na svemu pa kasnije do 2018 restrikcije.. tad izbacuju i win2go koji je do tad bio opcija u controlpanelu.. tj ms je taj koji to ne želi, dok se ručno može sve kao što se uvjek i moglo.. (ručno raspakiraš iso, particjie itd + bootmeni, kao predinstall-oem-os+ prednost, win2go ne dozvoljava pristup lokalnom disku, ručno nema restrikcija) .. dok kao opciju recimo rufus nudi već koju godinu, sve na klik-nextanje.. nije to stvar nakog posebnog zanja, tj može os-win svašta, problem je ms ..

 

-zaključak, .. ja sam prije +desetljeća bio oduševljen win2go mogućnosću.. koristio bi ga da je 'koristan'.. no nije, previše uvjeta-ograničenja i to ne zbog osa nego ms-a..

-druga slična riješenja kao live, npr hirens ili strelec su daleko korisniji, univezralno upotrebljivi.. ali nisu pravi radni juzerski os nego alat-nakupina, koja se tako i koristi, boota se kad nešto treba.. do tad stoje u kolekciji stikića-medija. Na radnom računalu jednostavno je lakše-brže imati normalnu instalaciju pa i dva računala kuća-posao nego problemi koje ms izmisli kao i sam standard .. a tad i rizik, tj svaki medij koji se nosi u džepu, kojeg uštekavaš u razna (nepoznata) računala će prije nastradati nego medij koji stoji u jednom tvojem računalu.. npr pokupiti mallware ili elektroudar-kvar zbog lošeg usb porta.. što tad?

-podatci su važni, ne appsi-os-driveri.. čitav os podigneš za 15min.. ako se na stikiću nose podatci-dokumenti tad to nije win2go nego storage (normalna upotreba).. 

-treći moguć način, koji bi bio ''savršen'' tj gornja dva spojena, napraviti svoj live, svoju instalalciju, .. napravi se normalna + oobe, tad se od tog kreira install, ostalo je isto kao s originalnim ms-win-install-isom.. tad bi takav install imao i recimo potrebne appse-postavke.. drivere, no tu je i problem, prvo licence-aktivacija-zaštita (nešto što biz i ms ne žele) a drugo i nužna kompatibilnost hw-a da to i radi, npr driver za rtx-nvidia ima smisla ako imaš rtxicu.. a na nekom trećem-nepoznatom računalu je recimo nema.. tad takvo računalo nije adekvatno za rad recimo video-acad-gaminga.. odnsono, u današnje vrijeme koje se jednako poklapa s periodom win2go +desetljeće.. imamo internet-brze veze, adsl-optika.. i eliminirana je nužda nošenja podataka u džepu, tj za sve što se može preko remotea-rdc-vnc-... spojiš se na računalo i obaviš posao pri čemu danas internet imamo svuda, u džepu (mob).. tj vjerojatno je to dovoljan razlog da je win2go zamro-nestao (ne spominje se, osim sporadično kao ova tema..).

-sigurnost podataka, dvije vrste sigurnosti, neovlaštenog pristupa treće osobe ili kvar-gubitak.. secboot-bitlocker su samo 'smeće' tj ometači, koji juzeru samo mogu stvoriti dodatni problem, tj teoretski štite od krađe-korištenja trećoj strani no ako netko ima moj disk-računalo u rukama tad je briga o sigurnosti besmislena.. a ako se dogodi kvar tad je spašavanje teže-nemoguće-otežano.. tj jedino jamesbond klasa juzera to treba-želi, 99% ne + svi ostali standardi i problemi kako od uefi boota ili fat32 ograničenja pa i licence-aktivacije win (+ ostale app).. .. a kako stvari idu u cloud, tako će u neko skorije (ili ne tako skoro..) vrijeme sve biti online, kao mso365-paketi, tj to je msov roadmap, free-os-win.. jer mijenja način naplate, ne jednokratna prodaja licence nego beskonačna prodaja-naplata usluge-clouda.. plaćaš-imaš, nema piraterije, nema problema.. zato su danas win10 relaxani za key-aktivaciju jer je to msov cilj-plan.. a mi ne možemo baš nešto birati, koristit ćemo ono što moramo-možemo-imamo.. i win2go će otići u zaborav, mada sam i dalje oduševljen time što postoji.. realno mrtav i prije nego je zaživio tj u ono vrijeme ipak prerano tj samo za insidere-entuzijaste, u sredini previše ostalih standarda-pormjena što je za IT normalno a danas nepotrebno za većinu juzera, osim zgodnog fičera.. tj tko god od juzera upali rufus i pogleda po opcijama što se sve nudi možda podigne obrvu pitajući se 'čemu to služi' no većina jednostavno nexta dalje.. nikad ne pokuša ni napraviti stikić ili ubosti ga i bootati a tek tad bi znali treba li im i ima li neke prednosti za njihove potrebe.. tj juzer je takav čak i na ovom forumu gdje bi većina trebala biti iz IT branše.. :) klik-next.

 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice