Windows 10 - općenito izdvojena tema

poruka: 15.417
|
čitano: 3.429.968
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Windows 10 FAQ, Windows 10 - problemi
8 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
21H2 :)))))
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito

Sad me uglavnom zanima javlja li se taj problem i sa driverima koji dobiješ preko update-a ili uglavnom samo sa onima koje skidaš sa sranica proizvođača jer previše tih kojekakvih "monitora pisača" se voli instalirati i onda nastanu problemi raznih vrsta.

 

I onda završiš na tome da je najbolje imati neki mrežni PCL pisač i lijepo napucaš neki univerzalni PCL driver koji radi kako treba i "bog te veseli"...

15 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
Gnjavator kaže...

Sad me uglavnom zanima javlja li se taj problem i sa driverima koji dobiješ preko update-a ili uglavnom samo sa onima koje skidaš sa sranica proizvođača jer previše tih kojekakvih "monitora pisača" se voli instalirati i onda nastanu problemi raznih vrsta.

 

I onda završiš na tome da je najbolje imati neki mrežni PCL pisač i lijepo napucaš neki univerzalni PCL driver koji radi kako treba i "bog te veseli"...

 -ne znam, tj kod masovnih korištenja naravno da ima i 'masa' problema.. kako tko ima podešenu mrežu, printer, driver.. sto sitnica mogućih razlika ili uzroka, npr SMB 1.0 .. naravno da tad postoji problem, ali ne s driverom nego znanjem, postavkama + defaultima win, koji ga isključuje zbog (ne)sigurnosti. MS forsira promjene, odbacuje staro, npr desetljećima postojeće drivere za koje nitko danas nema novi driver dok proizvođač odavno ne daje, ne želi supportati, nema interesa, tj sve je bilo ok dok ms nije počeo odbacivati balast, stare drivere (buldovi od 2017-18-19..) tj sve povezano s upravo novim win11, tpm, novi ciljevi i gašenje win10 do 25te.. ms ima svoje razloge, boli ga kiki za juzere, dok zakonski nema nikakve odgovornosti ms-a ili oema-proizvođača za sve starije od 5-10god.. sličan problem su bile i vga, sad recimo amd-cpu.. to je to, izmjene-uvjeti, bez stvarnog razloga u interesu korisnika ali msov roadmap-cilj... (sve u cloud, usluga umjesto soft-licence..).

 

-imaju li porblema s novijim uređajima koji su pod jamstvom, npr do 2-3 god (ili 5god) starosti? nema podataka..

-ako ima, često je problem mobitel-android tj driver koji više ne računa na klasičnu mrežu nego kemijanje, teoretski jednostavnije, praktično divlji zapad + smeće/bloat koji svi uguravaju kao rekame za tinte-tonere itd.

-jesu li problem printeri, multifunkcionalni, usb ili mrežni.. itd. .. tj previše mogućih pitanja-razloga koji ne moraju imati nikakve veze s recimo win-osom ili driverom... pa i problem kojeg ms stvara ritmom od 2-builda godišnje tj oem ne želi stalno raditi nove drivere za stari hw, želi prodati novi uređaj i to mu je primarni interes.. (sad se najavljuje prelazak na jedan build godišnje..).

-interesi, proizvođač nema interes supportati nešto što je zakonoski prošao rok, tj to mu je samo posao+trošak, dok svaki driver mora poslati ms-u na certfikaciju što traži resurse, kako programerske tako i novac, vrijeme, tj beskonačan posao, koji je nekad bio jednostavan, tj imao si win-xp i driver za xp, imao si win7 i driver za win 7.. pa je došlo 32-64 bita, pa je sad već nestalo 32bita, ali unazad 5 god svaki build ms napravi izmjenu koja traži novi-updatean driver, npr chipset za mbo, što je postalo nonsens, tj mogao si koristiti isti driver od xp-w7-8 i prvih win10 (15.-17..) sve je radilo, kompatiblno, dok je ms želio kompatibilnost, .. od tad imaš nekoliko chipset drivera za mbo, za 'isti' win10, tj nisu isti, svaki novi certifikat, poweropcije itd.. i oemu se to jednostavno ne da i ne isplati, uzrok je ms, ali ms nije proizvođač uređaja-drivera .. i tad nitko nije kriv konkretno, pa to prolazi bez tužbi-kazni itd.

 

-ako je problem u osu, tad svi moramo imati isti problem, ne ja-ti, nego svi, jer svi imamo isti os, nemam ja bolji-jači, niti imam bolji driver.. tako zaključujem da je stvar u kombinaciji, kompatibilnosti i znanju kako se sve podesi, tad radi.. a možda i griješim :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
13 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
ihush kaže...
Gnjavator kaže...

Sad me uglavnom zanima javlja li se taj problem i sa driverima koji dobiješ preko update-a ili uglavnom samo sa onima koje skidaš sa sranica proizvođača jer previše tih kojekakvih "monitora pisača" se voli instalirati i onda nastanu problemi raznih vrsta.

 

I onda završiš na tome da je najbolje imati neki mrežni PCL pisač i lijepo napucaš neki univerzalni PCL driver koji radi kako treba i "bog te veseli"...

 -ne znam, tj kod masovnih korištenja naravno da ima i 'masa' problema.. kako tko ima podešenu mrežu, printer, driver.. sto sitnica mogućih razlika ili uzroka, npr SMB 1.0 .. naravno da tad postoji problem, ali ne s driverom nego znanjem, postavkama + defaultima win, koji ga isključuje zbog (ne)sigurnosti. MS forsira promjene, odbacuje staro, npr desetljećima postojeće drivere za koje nitko danas nema novi driver dok proizvođač odavno ne daje, ne želi supportati, nema interesa, tj sve je bilo ok dok ms nije počeo odbacivati balast, stare drivere (buldovi od 2017-18-19..) tj sve povezano s upravo novim win11, tpm, novi ciljevi i gašenje win10 do 25te.. ms ima svoje razloge, boli ga kiki za juzere, dok zakonski nema nikakve odgovornosti ms-a ili oema-proizvođača za sve starije od 5-10god.. sličan problem su bile i vga, sad recimo amd-cpu.. to je to, izmjene-uvjeti, bez stvarnog razloga u interesu korisnika ali msov roadmap-cilj... (sve u cloud, usluga umjesto soft-licence..).

.....

 al ga ti uvijek filozofiras :)) ako je to do onog problema printanja preko mreze, to nema veze sa driverom nego je microsoft nesto promjenio u smislu sigurnosti i portova..

 

uglavnom na njihovim stranicama pod known issues stoji taj problem i kao da rade na rjesavanju istog, imao netko najnoviji ili najstariji printerm uvijek ce biti taj problem.

 

ja sam maknuo taj update, zaustavio windows update i cekam neko rjesenje..

15 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
Igor666 kaže...
..i cekam neko rjesenje..

 vidiš, u tome je sitna ali bitna razlika između juzera :) a često i odgovor zašto nešto (ne)radi.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
Igor666 kaže...

 al ga ti uvijek filozofiras :)) ako je to do onog problema printanja preko mreze, to nema veze sa driverom nego je microsoft nesto promjenio u smislu sigurnosti i portova..

 

uglavnom na njihovim stranicama pod known issues stoji taj problem i kao da rade na rjesavanju istog, imao netko najnoviji ili najstariji printerm uvijek ce biti taj problem.

 

ja sam maknuo taj update, zaustavio windows update i cekam neko rjesenje..

 Vidiš, a ja imam kompletan update instaliran na svim mojim računalima i imam i mrežnih i USB pisača i na svima sve radi, nema problema sa printanjem na nijednom kompu pri ruci... a ima svačega, od Win10 home, Win10 pro, 32, 64 bit, lokalna mreža, mreža preko hamachija i svašta nešto...Pa sad ostaje pitanje u čemu je problem kod vas kojima stalno nešto ne radi...

 

A jedini "pravi problem" koji sam vidio je bio kada na print server instaliraš razne mrežne pisače i lijepo za HP instaliraš odgovarajući HP driver, pa za Samsunge njihov driver, pa za svakog Xeroxa odgovarajući driver i tako dalje... i sa PC računalima to sve radi bez problema. I onda dođu radna mjesta zbog kojih je to i stavljeno koji su klijenti na Windows Server 2008 sa običnim ovlastima i odjednom HP driver se neda ni instalirati, Xerox driver lupa neke exceptione kada se pokuša nešto ispisati... i jbg, ispo problem. Na kraju ispalo da Samsung universal PCL driver sa svim pisačima... super, preko PowerShell skripte na serveru promjenio driver na svih 1400 pisača prebacio na Samsung Universal PCL i sve radi bez problema... a probleme kod ovih što zezaju stvara to što pokušavaju instalirati te razne printer monitor programe što klijent na serveru ne može instalirati.Tu je onda prednost ako imaš pisač čiji je driver direktno dostupan u windowsima, pošto oni uglavnom ne instaliraju takve gluposti.

Uglavnom ko što već rekoh gore, prednost mrežnog pisača je što možeš "kemijati" i sa sličnim ili univerzalnim driverom dok kod USB pisača to ne pali...

15 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
ihush kaže...
Igor666 kaže...
..i cekam neko rjesenje..

 vidiš, u tome je sitna ali bitna razlika između juzera :) a često i odgovor zašto nešto (ne)radi.

 nisam baš naviko na onelinere od tebe :)

4 godine
offline
Re: Windows 10 - općenito
Gnjavator kaže...

 Vidiš, a ja imam kompletan update instaliran na svim mojim računalima i imam i mrežnih i USB pisača i na svima sve radi, nema problema sa printanjem na nijednom kompu pri ruci...

 Ja i dalje imam problema i pod Win 10 i pod Win 11. Mrežno je printer vidljiv, da ga se doda / instalira u popis printera pod Windowsima, ali kada uslijedi korak - connect printer - onda stane i ne mrda dalje. Danas je utorak, pa možda stigne kakvo rješenje od Microsofta, a možda i ne stigne.

13 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
zelenapaprika kaže...
Gnjavator kaže...

 Vidiš, a ja imam kompletan update instaliran na svim mojim računalima i imam i mrežnih i USB pisača i na svima sve radi, nema problema sa printanjem na nijednom kompu pri ruci...

 Ja i dalje imam problema i pod Win 10 i pod Win 11. Mrežno je printer vidljiv, da ga se doda / instalira u popis printera pod Windowsima, ali kada uslijedi korak - connect printer - onda stane i ne mrda dalje. Danas je utorak, pa možda stigne kakvo rješenje od Microsofta, a možda i ne stigne.

Vidim da mi je došlo neko ažuriranje, ali neću ga sad instalirat jer nemam vremena.

Poruka je uređivana zadnji put uto 23.11.2021 19:19 (Marko :D).
4 godine
offline
Re: Windows 10 - općenito
Marko :D kaže...
zelenapaprika kaže...
Gnjavator kaže...

 Vidiš, a ja imam kompletan update instaliran na svim mojim računalima i imam i mrežnih i USB pisača i na svima sve radi, nema problema sa printanjem na nijednom kompu pri ruci...

 Ja i dalje imam problema i pod Win 10 i pod Win 11. Mrežno je printer vidljiv, da ga se doda / instalira u popis printera pod Windowsima, ali kada uslijedi korak - connect printer - onda stane i ne mrda dalje. Danas je utorak, pa možda stigne kakvo rješenje od Microsofta, a možda i ne stigne.

Vidim da mi je došlo neko ažuriranje, ali neću ga sad instalirat jer nemam vremena.

 Win 10 - popravili printanje.

 

EDIT i na Win 11 - popravili printanje.

Poruka je uređivana zadnji put uto 23.11.2021 20:35 (zelenapaprika).
14 godina
offline
Windows 10 - općenito

Pozdrav ekipa, 

 

Novi sam u temi, trebam preporuku SSD diska koji bi bio vanjski sistemski disk, dakle imam službeni laptop na kojem je Win10 ali je sve sifrirano i pod budnim okom firme. 

 

Sad bih ja uzeo vanjski SSD disk cca 500GB spojio ga na USB gore si pukno Winse i koristio ga u privatne svrhe. Molim preporuku nekog diska do 500kn. Na disku bi bili windowsi, office paket, program za edit slika te tu i tamo koja igrica. 

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito

bilo koji.. tj veći-brži-jeftiniji, manji-lakši-prenosniji.. itd. ti biraš, sve znaš, dok model-brand nije nešto što postoji godinama pa da ti netko može reći ovaj je dobar, a kad se to i desi, opet ne znaš za ostale koji su 99% jednaki, time i dobri itd..

 

-u pravilu izbjegavaj flash memorije, osim par izuzetaka (koji imaju certifikat win2go i sl.) .. loše performanse + ostali problemi ali najportabilnije.

-do sad su klasični ext usb-hdd/ssd bili ok, kutijica dimenzija kutije cigareta.. a sad i m2.nvme/ssd.. koji je dimenzija kutije šibica, tako da fleš nije neka prednost-portabilnost + ja više volim žicu-kabel za priključak nego fixno.. dok ovisi kako nešto koristiš, čak može docking biti zgodan-praktičan, ne portabilan za rad u krilu..

 

-najbolje/njazgodnije fizičko rješenje je odd-ladica za disk umjesto optičkog, ako ga uopće ima (posljednjih godina nema..) tj ovisi o modelu-plastici, možda ima predviđeno mjesto.. šteta što optika nestaje upravo iz tog razloga kao i pcmcia..

 

+ edit: .. i naravno, kapacitet je stvar izbora-cijene.. dovoljan je od 120gb.. + naravno ovisi o svemu što misliš držati gore, podatci tj realnije igre mogu tražiti više stotina gb za sebe i ne postoji preveliki storage.. sad su 500-1000gb već dovoljno jeftini ili s odd ladicom bilo koji ssd/hdd pa i u kombinaciji usb-vanjski + dodatni tad storage nije problem, tj sve ovisi o tome što želiš raditi-imati, baš prijenosno na krilu ili u kućnim uvjetima na stolu itd.. jer npr gaming nije nešto što možeš u krilu a to je skoro jedino kućno što bi mogao iskoristiti ako je hw dovoljno jak..

-.. tj da ti treba 'samo za sufranje'.. tad je preporučljivo ne petljati s firminim, držati odvojeno, za taj novac kupiš nešto čak i polovno za isti iznos koliko bi platio storage..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put ned 28.11.2021 11:33 (ihush).
16 godina
online
Windows 10 - općenito

Error je to već pitao na SSD temi pa sa ga poslao na drugi šalter :)

Meni se pitanje o SSD činilo sekundardno nakon što razjasni da li uopće ima pristup BIOSu (službeni lap) da bi birao boot device a onda i kako to danas funkcionira na Win 10 jer sam to zadnji put radio na Win 7.

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito

Imam pristup BIOS-u 

 

Gledam SanDisk SDSSDE30-480G-G25

8 godina
offline
Windows 10 - općenito

Postoji li mogučnost da kreiram button ili prečicu na taskbaru koja me vodi na ovaj izbornik gdje je

 

Zaštita u stvarnom vremenu

Real time protection

 

Jer kad tražim izgubim se u opcijama, samo si želim kreirati prečicu ili nešto da bude to praktičnije kad želim pokrenuti aplikaciju koju ne dozvoljavaju inaće. 

 

 

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
T700 kaže...

Postoji li mogučnost da kreiram button ili prečicu na taskbaru koja me vodi na ovaj izbornik gdje je

 

Zaštita u stvarnom vremenu

Real time protection

 

Jer kad tražim izgubim se u opcijama, samo si želim kreirati prečicu ili nešto da bude to praktičnije kad želim pokrenuti aplikaciju koju ne dozvoljavaju inaće. 

 

 

 -izgubljen.. sve što vidiš u menijima desni klik.. + 'štit' antivirus-zaštita je stalno aktivan-pokrenut, vidljiv u systrayu, ne treba poseban shortcut tj uključi-podesi prikaz..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
14 godina
neaktivan
offline
Windows 10 - općenito

Pozdrav, zanima me da li mogu iskoristiti windows 7 instal CD sa windows 10 key i instalirat 7 pa nadogradit u 10. Ili baš moram napravit usb boot sa windows 10 instal

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
Ja bih radije radio clean install win10.
Izrada boot medija (USB) traje par minuta. Instalacija je puno brža sa USB-a nego s CD-a. Da ne govorimo o tome da izbjegavaš nadogradnju, koja traje poprilično dugo.

PS. Ako te brine aktivacija, koliko znam, Windows 10 se uredno da aktivirati Win 7 keyem. Samo pazi na verziju (Pro, Home...)
morrisoN
Poruka je uređivana zadnji put pet 3.12.2021 14:43 (morrisoN).
15 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
kinsie kaže...

Pozdrav, zanima me da li mogu iskoristiti windows 7 instal CD sa windows 10 key i instalirat 7 pa nadogradit u 10. Ili baš moram napravit usb boot sa windows 10 instal

 -stari install je beskoristan, tj ili već imaš stari win 7-8 instaliran ili nemaš.. tj ako te brine key ovisno o licenci-tipu, najsigurnije i najudži put je upgrade na win10.. kad se win10 jednom aktivira-licenca (automatika) tad je to povezano s mbo-id i više ne moraš brinuti o keyu na tom računalu (mbo).. i to ako koristiš local-acc, online je povezan..

-važno, koja verzija, home-pro.. možeš nadograditi samo home-home, ne na pro kao ni aktivirati key na pro ako imaš home.. + ovisno kakav key, oem-retali itd. kod upgradea nemaš tih briga pa je za početnike to preporučljiv način, ali..

-umjesto klik-nexta za upgrade, kreiraj win10-install stikić.. tj to je isti dio downloada koji bi radio i upgrade, tako da je vremenski slično-isto.. razlika, kod upgradea nemaš install-stikić, ovako ga imaš i možeš kad poželiš install-reinstal-repair itd.. + u ovom scenariju nakon što se win10 aktivira-key, poželjno napraviti clean.. od postavki biosa do svih osatlih, npr uefi-gpt i sve ostalo a to uključuje brisanje svega s diska diskpart-clean i novu inicijalizaciju kao i kreiranje particija (što će obaviti installer).. i novi problem, tj ovisi kako napraviš install-stikić, kako podesiš bios i što podržava, treba biti 'kompatibilno' da bi mogao bootati-instalirati i vidjeti disk kao dostupan za install.. ako nije kompatibilno bilo što bios-install-disk tad ne možeš dalje.. a to sve ovisi o starosti računala-biosa, želji-cilju.. uz pretpostavku da je do sad bilo 'staro' a sad može staro ili novo, npr ako želiš win11 mora novo .. + tpm20.. ali ne mora, jer i za to postoji alternativni način instalacije, kao za win10..

 

-postojeću licencu možeš kopirati, ghaterosstate.exe.. nalazi za na install mediju 32-64bit ovisno koji os koristiš.. takva licenca se može kopirati tj napravi isto što i upgrade, pokupi-uključi.. ali moraš dosta toga obaviti ručno, zato je bolje-lakše prvo upgrade, zatim kad poželiš možeš clean.. ili ako si zadovoljan radom nastaviš itd..

 

-primjeti da ti installer starijeg win ne treba, sve može novi + poželjno je imati ga kad se desi neki problem-kvar i sl. + možeš ga kreirati bez keya, možeš koristiti, nema ograničenja osim onemogućene customizacije desktopa-ikona.. a to je sporedno, radi. (sve ostale starije winver ne možeš ni downloadati bez keya.. ali možeš provjeriti kako bi win10 prihvatio-odbio taj key.. tj oem i sl keyeve odbija, prihvaća samo 'prave' kao retail .. dok upgrade prihvaća sve, tj ms dijeli licence svima-đabe.. skoro.

 

-uefi-gpt-secboot i svi noviji fičeri (nisu više novi, desetak godina su tu..) su 'problem' tj dok je postojao samo jedan standard, legacy-mbr-boot.. tad nisi imao takav problem kompatibilnosti, ovako imaš tj bios može biti podešen na jedan-drugi ili oba moda, medij može jednako biti mbr ili gpt ili supperfloppy (nema-oba..) i zato se mora koristiti f-tipka za cms-boot meni, ne bootorder, nema veze s tim.. ovako vidiš disk u recimo oba moda i bootaš u onom kojem trebaš.. a to ovisi i o alatu kad izrađuješ stikić, npr rufusom.. i što izabereš, tj stikić može biti ili mbr ili gpt ili oba.. a tek kad su oba u istom modu možeš dalje.. + nije kraj priče, jer je to još povezano s diskom, koji nije novi tj već je u starom-postojećem modu, npr mbr (ili gpt..) i ako nije jednako, tad opet ne radi.. tj ne vidiš disk, moraš ga obrisati diskpartom-clean, tad se inicijalizira u odgovarajućem modu gpt-ili-mbr i možeš dalje.. novi neformatiran disk nema taj 'problem'.. tj on još nema mod, dobije kad prvi put spojiš na računalo-inicijaliziraš recimo u win ili u installeru.. tek nakon tog ide particioniranje-formatiranje diska.. tj jasno ti je da je ovo nulti-korak prije.. ne poslje -- a sve još dodatno može biti zakomplicirano s fastboot, sec.boot, tpm .. itd tj te 'zaštite' ekšli rade problem, nisu zaštite tj samo jamsebond ima neke koristi od tog i nije problem dok sve radi.. a nema odgovora što-kako podesiti jer ovisi o tvojo mbo-biosu, što želiš, što možeš.. i iste opcije se mogu drugačije nazvati, pa tad čitaš rtfm ili googlaš.. npr kako podesiti za win11 ako podržava, kao i kako instalirati win11 bez tih 'zaštita'.. i tpm2.0..

 

-nije teško, nije ni komplicirano kako zvuči, tj dizel-benzin, dva disk-boot moda, gpt-mbr.. problem što je sve to u tranziciji desetak godina i mada je neki 'standard' ne mora biti ni isti naziv u biosu neke mbo..

-bios-stikić-disk, moraju biti u istom modu da bi bili kompatibilni.. ako nešto nije, tad nema dalje installa.. i tad ponoviš na drugi način pa ćoravakoka medotom nakon nekoliko pokušaja moraš pogoditi pravu kombinaciju.. tj ili podešavanje biosa ili boot stikića u durgom modu.. (obično f-tipke kao f8-12.. ili esc pa neki meni..).

 

-zato, napraviš upgrade, riješiš se brige oko key-licence i kad imaš stikić, možeš uvjek od nule, možeš pogriješiti, ponoviš-ispraviš.. to sve na prosječnom računalu (s brzim usb3 i ssd...) traje cca 15min.. skoro kraće nego pročitati ovu poruku a tek razumjeti.. :))

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
kinsie kaže...

Pozdrav, zanima me da li mogu iskoristiti windows 7 instal CD sa windows 10 key i instalirat 7 pa nadogradit u 10. Ili baš moram napravit usb boot sa windows 10 instal

 Kako je to lijepo kada neko napiše ovako "iz glave" bez ikakve interpunkcije i reda...

 

Ovako kako si napisao shvaćam kao da bi ti htio instalirati Windows 7 sa ključem od Win10. I onda bi radio upgrade Win 7 na Win 10? Pa čemu to pobogu čovječe... Inače mislim da nema šanse da ti ključ za Win10 prođe na Win 7 tako da, hm.

14 godina
offline
Windows 10 - općenito

Pozdrav,

Trebam pomoć...

 

Pokrenuo sam onaj MS-ov "Pc Health Check" koji ti veli da li ti je PC kompatibilan za Win.11

 Veli da je problem što ne podržava secure boot al ja ga imam uključenog u biosu!

 

Some people are so poor... all they have is money!
Poruka je uređivana zadnji put sub 18.12.2021 11:10 (andi.cro).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Windows 10 - općenito

Onaj TPM sam uključio i sad sa time više nrmam problem ali Secure boot mi i dalje nije jasan...

Znači uključen je i aktivan.

Vele na MS-ovoj podršci da trebam promijeniti iz "CSM mode" u "UEFI"

 

...ali ne vidim neke opcije za to... ima tamo neke koje su UEFI only i uključene a kad isključim CSM onda mi nestane boot operativnog sistema na SSD-u i ostavi me samo u biosu.

Ne kužim?

 

 

Some people are so poor... all they have is money!
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito

Sistemski disk ti je vjerojatno još uvijek u starom MBR formatu particije.

Da bi ti taj disk uredno funkcionirao u UEFI režimu morat ćeš ga konvertirati u GPT format.

Guglaj, nije komplicirano ali prvo napravi backup važnih podataka.

14 godina
offline
Windows 10 - općenito

Aha... probat ću, hvala.

 

EDIT:

Uspjelo je   

 
 

Some people are so poor... all they have is money!
Poruka je uređivana zadnji put ned 19.12.2021 14:44 (andi.cro).
Moj PC  
1 0 hvala 1
15 godina
offline
Windows 10 - općenito

-zato se za novu postavku biosa podrazumijeva nova (clean) instalacija tj s novim postavkama, koje su lančano-posljedično povezane, kao tip particije i same particije koje installer-os kreira, npr fat32 za secboot dok za os koristi nativno ntfs (fat32 je zajednički za ostale oseve, win-lin-mac kao univerzalan-đabe..).

 

uvjek isto pravilo, prvo se podesi bios (prema mogućnostima i željama), pripremljeni install-mediji, prazan-clean disk ili inicijaliziran u željenom modu mbr-gpt.. alternativa je konvertiranje kao u primjeru iznad ali to često nije moguće tj ms radi alate za mbr u gpt (ne obrnuto) a veći problem je što se mijenja više stvari s diskom ne samo filesys diska-particije nego i layout kao i posebne skrivene particije recovery-sys-efi.. 'bolje' je od nule, konvertiranje samo 'za nuždu'.. :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put ned 19.12.2021 15:42 (ihush).
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Windows 10 - općenito

Ima li tko ideju zašto ovo izbacuhe error?

 

Some people are so poor... all they have is money!
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
andi.cro kaže...

Ima li tko ideju zašto ovo izbacuhe error?
 

https://thegeekpage.com/clear-windows-update-cache/

No Fear. No Excuses. No Limits. :D
15 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
andi.cro kaže...

Ima li tko ideju zašto ovo izbacuhe error?
 

 prvo zato jer si 'ispred vremena'.. u fazi rc-a i sl. .. + zato što su to osnovni alati, temelj razvoja svega, c++/libovi-os-office.. tj osnvova ms-sys-osa i to se ne čačka, ne žuri tj upravo iz ovakvog razloga (i posljedica).

npr ovisi koji jezik koristiš, hr-eng os + postavke i kad koji kb dolazi na red, dok je ovo faza beta-dev-insider-RCa..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
14 godina
offline
Windows 10 - općenito

Evo riješio manualnim DL 

 

 
 

Some people are so poor... all they have is money!
Moj PC  
2 0 hvala 1
6 godina
offline
Windows 10 - općenito

kome treba key za win 10 pro, izvol'te : TTFGK-8VDGP-VBGKC-R3DWR-PPKXC

 

 

Moj PC  
3 0 hvala 1
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Windows 10 FAQ, Windows 10 - problemi
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice